Koer niet gebaat bij mini-camping JIJ OOK ALTIJD MET JE TIPS! Het effect van de marinewerf op Vlissingen in de vorige eeuw matig uw snelheid PZC Provincie klaar voor paddentrek Middelburg heeft platform nodig voor minderheden Schrijvers op literaire avond in Terneuzen provincie 13 ,andbouwschap: kennis ontbreekt om bloeiend horeca-bedrijf op te zetten n lezers schrijven VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 i onze verslaggever S VAN GENT - Kamperen de boer is volgens voorzitter i J. Mares van het Landbouw- lap geen volwaardig alterna- f voor de noodlijdende agra- Oosthoek oudt lezing yer M. Nijhoff ISSINGEN - Andreas Oost- ek, adjunct-hoofdredacteur n de PZC, houdt donderdag 4 tart in het Alhambra-theater Vlissingen een lezing over de irijver en dichter Martinus hoff. isthoek. die de familie Nijhoff rsoonlijk heeft gekend, kreeg n het Amsterdamse fonds or de Kunst de opdracht voor t schrijven van een biografie er Martinus Nijhoff. Oosthoek ïdt het van groot belang dat naast de talrijke wetenschap- lijke studies over het werk van jhoff. een werk over de man f verschijnt. „Want." zo vindt „het gaat tot nu toe meer er de vorm dan over de vent". >e de biograaf aankijkt tegen n hoofdpersoon (die leefde van 94 tot 1953), bepaalt voor een ;t onbelangrijk deel de strek- ïg van het uiteindelijke le- nsverhaal. De lezing begint 's onds om acht uur. pparatuur uit oning gestolen [DDELBURG - Bij een in- aak in een woning aan de Vlis- ïgsestraat in Middelburg, ge- eegd tussen woensdagmiddag .00 en woensdagavond 23.30 ir. zijn een stereotoren, een vi- orecorder, een cd-speler en n antiek tafeltje gestolen. De tale waarde van de buit is 2500 Oden. De dieven kwamen het lis binnen door een deur te for- ren aan de achterzijde van de pning. (eslaagd - Mevrouw M. C. bn uit Middelburg is aan de ijksuniversiteit Leiden ge- iagd voor het doctoraal exa- en Taal- en Letterkunde van itijns-Amerika. rische sector. Tijdens een sym posium in Sas van Gent over het plattelandstoerisme stelde hij dat de meeste boeren zich beter bij hun leest kunnen houden omdat ze de kennis ontberen om een bloeiend horeca-bedrijf op te zetten. Mares meende dat de recrea tieve sector en de landbouw twee totaal verschillende werel den zijn en dat de meeste land bouwers geen enkele ervaring hebben met het leiden van een horeca-onderneming. „Boven dien kan een camping alleen een lucratieve zaak zijn voor de boe ren die een groot deel van de tijd vijftien tenten op hun erf hebben staan. Voor de boeren aan de kust hoeft dat geen probleem zijn, maar voor hun collega's meer landinwaarts ligt dat waar schijnlijk anders." Mares benadrukte dat de land bouw nog volop toekomst biedt voor de boeren die werken aan de kwaliteitsverbetering en di versificatie van hun produkten en dat het Landbouwschap zich ten zeerste zal inspannen om de belangen van die boeren te be hartigen. „Dat betekent natuur lijk niet dat wij recreatieboeren als puntje bij paaltje komt in de kou laten staan. Maai- kampeer terreinen zijn natuurlijk geen aardappelen of tomaten waar voor bij het Landbouwschap een heffing moet worden betaald." Voorzitter J. van Harn van de af deling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Horeca Nederland stelde tijdens het symposium dat het van het grootste belang is dat de kampeerboeren dezelfde kwali teitsnormen hanteren als de 'professionele' recreatieve on dernemers. „Als dat niet ge beurt, wordt het niveau van het toerisme in Zeeuwsch-Vlaande- ren omlaaggetrokken en dat is natuurlijk iets dat we moeten zien te voorkomen. Binnenkort nemen de Zeeuws-Vlaamse ho- rec a-ondernemers en vertegen woordigers van de landbouw echter plaats rond dezelfde tafel om de oprichting van een plat form te bespreken. Dat gaat on der meer bekijken hoe de onder nemers in de regio zo goed moge lijk hun eigen belangen kunnen behartigen zonder de anderen in de wielen te rijden. Bovendien gaan we ook bespreken hoe we gezamenlijk de kwaliteit van het plattelandstoerisme kunnen be waren. Dat zijn allebei zaken die mij uiteraard zeer aan het hart gaan." an waarschuwingsborden. De bekende padden-oversteekroute bij het Poelbos bij Goes is door het waterschap tijdelijk voorzien foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - Honderden padden gaan binnenkort op vrijersvoeten. De glibberige beestjes keren elk voorjaar terug naar hun ge boorteplek voor het paringsritueel. Om te voorkomen dat de amfibieën tijdens hun tocht plat gereden worden, maakte de provincie Zeeland (directie milieu en waterstaat) deze maand weer op voorhand een oversteekplaats op één van de drukste paddenroutes: de Zuidbevelandse aanzet van de Oesterdam. Op diverse plekken in de provincie - langs bekende overstee- kroutes zoals het Poelbos bij Goes en de Bathweg te Bath - zijn of worden daarnaast gedurende de paartijd door waterschappen waarschuwingsborden voor automobilisten geplaatst. In Zeeland komen twee variaties padden voor: de gewone soort en het rugstreeptype. Beide vallen onder de categorie bescherm de diersoorten. De dieren kunnen gemiddeld enkele tientallen jaren in leven blijven. Tenminste, als ze niet voortijdig het loodje leggen. Hun voortbestaan wordt niet alleen bedreigd door het verkeer, maar ook door het gebruik van landbouwbestrijdings- middelen en de aantasting van drinkputten en grote poelen. Het oversteeksysteem bij de Oesterdam is een van de middelen om de levenskans van padden te vergroten. Over een lengte van een kilometer staat aan beide kanten van de weg gaas, om de vijftig meter liggen emmers. Die worden één keer per dag geleegd bij zoetwaterpiassen in de directe omgeving. Doordeweeks zor gen medewerkers van de provincie hiervoor, in de weekenden vrijwilligers van de herpetologische studiegroep Zeeland. Echt veel padden zijn tot dusver niet overgezet. De lage tempera tuur van de afgelopen dagen nodigt weinig bruingekleurde ex emplaren uit tot een hartstochtelijke vrijpartij. Daarom blijven de meeste dieren voorlopig nog diep verzonken in hun winters laap. De grote reisdrift wordt begin maart verwacht. Vooral bij een aangename dagtemperatuur - vanaf zes tot acht graden - gaan de amfibieën massaal op pad. Op het hoogtepunt van de trek worden gemiddeld honderd padden per dag overgezet. De provincie plaatste ook altijd waarschuwingsborden bij de Oes terdam. Daar is dit jaar vanaf gezien. Reden: souvenirjagers laadden de borden in het verleden regelmatig in de achterbak van hun auto. Als alternatief kwam een grijpgrage voorbijganger begin deze week al op het idee een set emmers van de oversteek plaats mee te nemen. Regiohoofd noord-Zeeland L. L. de Hoog kan er hartelijk om lachen: „We vonden ze een stuk verderop in de sloot. De automobilist ontdekte hoogstwaarschijnlijk dat in alle emmers een gat zit om te voorkomen dat de padden verdrin ken." De afbouwkade van de marinewerf in Vlissingen omstreeks 1836-'39. illustratie gemeente-archief Vlissingen van onze verslaggever VLISSINGEN - Vlissingers vreesden in 1868 de onder gang van hun stad. De marine werf, goed voor zeker acht honderd arbeidsplaatsen, sloot de poorten. De kurk waarop de stad sinds 1815 had gedreven, was weg. Een so ciaal-economische ramp. Toch heeft de teloorgang van de werf veel minder dramati sche gevolgen gehad, dan vaak wordt verondersteld, meent Wilbert Weber. Hij hoopt dit jaar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam af te studeren op een onderzoek naar de betekenis van de werf voor Vlissingen. Vooruitlopend daarop houdt Weber, in het dagelijks leven directeur van het Stedelijk Museum Vlissingen, woens dagavond 3 maart voor het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen een lezing over zijn studie. Het is de eerste voordracht in een se rie over 'lopend onderzoek'. De bijeenkomst vindt plaats in huis 's Hertogenbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg en begint om acht uur. Met zijn onderzoek vult Weber een hiaat op in de geschied schrijving over Vlissingen. De Amsterdammer Bert Altena heeft de stad in zijn proef schrift Een broeinest der anar chie van 1875 tot pakweg 1928 onder de loep genomen. In 1875 vestigde zich een nieuwe scheepswerf in Vlissingen, De Schelde. Dat bedrijf heeft me nig schrijver geïnspireerd. De marinewerf spreekt veel min der tot verbeelding, als voorlo per van het echte werk. Dat de marinewerf voor Vlis singen van grote betekenis is geweest, staat voor Weber wel buiten kijf. De onderneming bood veel mensen werkgele genheid. Officieren van de ma rine speelden een grote rol in het maatschappelijk leven. Toch moet het belang, volgens Weber, niet overschat worden. Toeleverende bedrijven waren er nauwelijks. De meeste ma terialen kwamen van buiten. De nijverheid nam in de tijd van de marinewerf zelfs af. Uittocht De sluiting in 1868 leidde tot een uittocht van marine-offi cieren. Een elite verdween. Dat moet hard aangekomen zijn. Maar uit een goede verge lijking van de bevolkingscij fers blijkt dat het inwonertal van Vlissingen in het alge meen niet sterk afnam. „In 1870 zijn de tijdelijke inwo ners voor het eerst niet meege teld", legt Weber uit. „Dat ge beurde daarvoor wel. Het in wonertal was opeens met 1.500 - op tienduizend mensen - ge daald, maar dat is schijn. Alle tijdelijke bewoners waren in één klap uit de statistiek ge haald." Altena constateert overigens al in zijn proefschrift dat de aanleg van het Kanaal door Walcheren en de spoor wegverbinding - geopend in 1873 - veel arbeiders aan het werk hield. Weber wil met zijn studie ook zijn broodheer, de gemeente, dienen. Hij wil over één a twee jaar een expositie over de ma rinewerf houden. ..Materiaal is er voldoende", zegt hij. „Zo zijn er in het Rijksmuseum in Amsterdam prachtige model len van schepen die bij de werf zijn gebouwd." fERNEUZEN - Onder de naam Margriets Schrijvers Festival vordt zondag 7 maart in het Terneuzense Zuidlandtheater een lite raire avond gehouden. Jekende schrijvers dragen voor uit eigen werk. De avond maakt deel lit van een serie en is een initiatief van het weekblad Margriet, de Stichting Schrijvers School Samenleving en de gezamenlijke pro vinciale bibliotheekcentrales. Alle provincies worden tussen 1 en 24 maart aangedaan. In het Zuidlandtheater kunnen bezoekers kijken en luisteren naar Carolijn Visser, Yvonne Kronenberg. Midas Dek kers en Marjan Berk. De presentatie is in handen van Marjan Berk. Zij interviewt de auteurs tussen de lezingen door. Tijdens de pauze signeren de schrijvers de gekochte boeken. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet een platform oprichten, waarin alle minder heidsgroeperingen zijn verte genwoordigd. Dat adviseert het Provinciaal Steunpunt Buiten landers in zijn reactie op de nieuwe nota minderhedenbe leid 1993-1996 van Middelburg. De gemeente ziet niets in een platform, omdat de culturen te verschillend zijn. Incidenteel overleg tussen de verantwoor delijke wethouder en minder heidsgroeperingen leidt vol gens Middelburg tot betere re sultaten. Het provinciaal steunpunt is het eens met de opvatting van Mid delburg dat de verschillen tus sen de culturen aanzienlijk zijn, maar dat hoeft overleg niet in de weg te staan. „Een gestructu reerde vorm van overleg tussen de gemeente en vertegenwoordi gers van buitenlandse migran ten zou het integratieproces ten goede komen." De migranten en de overheid zouden van eikaars ervaringen kunnen leren, waar door een vertrouwensrelatie kan ontstaan. De voor minderheden verant woordelijke wethouder moet aan de hand van concrete actie punten zijn collegawethouders aanspreken en hen waar nodig uitnodigen voor bijeenkomsten. Bij kleine aantallen allochto nen. zoals in Middelburg, kan dit goede resultaten opleveren. Zo lang minderheden niet deelne men aan de uitvoering van het beleid, aldus het steunpunt, be staat het gevaar dat het beleid niet gerealiseerd wordt. Middelburg moet onderzoeken waar de interesses liggen van minderheden, aldus de nieuwe minderhedennota. Het steun punt is het met dat standpunt niet eens. De behoeften onder de migranten zijn genoegzaam be kend bij verschillende instellin gen. De steunorganisaties min derheden en het Anti Discrimi natiebureau Zeeland kunnen in formatie geven. Een 'behoefte onderzoek' is overbodig. Registratie van de migranten, zoals voorgesteld in de gemeen telijke nota, kan op de steun re kenen van het provinciaal steunpunt, maar slechts als de registratie tijdelijk is en zich al leen richt op het bestrijden van achterstanden in onderwijs, ar beid en scholing. Anders ont staat het gevaar van discrimina tie. Het steunpunt stelt de ge meente Middelburg voor een plan op te stellen, waarin stap voor stap wordt aangegeven hoe de achterstanden worden weg Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen - of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde - brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 1111111111111111111111111111 gewerkt en wanneer een ideale situatie is bereikt. Als die situa tie is bereikt, kan de registratie worden vernietigd. De organisaties van buitenland se migranten kunnen een be langrijke rol spelen tussen de buitenlandse migranten en hun omgeving, aldus de reactie van het steunpunt. Nu gebeurt dat nog te weinig. De organisaties houden zich bezig met activitei ten en projecten. Zij moeten meer een gesprekspartner zijn voor de gemeente en zich richten op culturele en recreatieve acti viteiten. Het provinciaal steunpunt vindt dat de gemeente nog maar eens moet nadenken over haar plan om de lessen in eigen taal en cul tuur (oetc) buiten de normale schooltijden te geven. Die lessen hebben geen nadelige effecten op de Nederlandse lessen. Inte gendeel, aldus het steunpunt. Wanneer de kinderen hun eigen taal kennen, worden hun ouders meer betrokken bij de school. De Stichting Basiseducatie heeft nu al te kampen met een wachtlijst van allochtonen die een intensieve taalcursus willen volgen. Volgens het steunpunt kan dat probleem alleen maar toenemen door de komst van nieuwkomers, die naar Neder land komen in het kader van de gezinshereniging en gezinsvor ming. Van het extra geld dat het ministerie van onderwijs be schikbaar heeft gesteld, maakt alleen Vlissingen gebruik. Het steunpunt hoopt dat Middel burg alsnog geld weet vrij te ma ken om deze problematiek op te lossen. Kunstbeleid Ik denk dat de heren Goetheer en Vader een iets te smalle kijk hebben op het verschijnsel kunstbeleid, getuige hun opvat tingen verwoord in de PZC. Ne derland zit al enkele decennia met grote aantallen structurele werklozen. Om nu de indruk te wekken daar fundamenteel iets aan te doen, bezuinigt men flink op zoiets als de beeldende kun sten. daar snapt toch geen mens wat van, en gaat vervolgens over tot de orde van de dag. Die orde houdt in een steeds verder op rukkende bureaucratisering die het werkelijk functioneren van de maatschappij steeds moeilij ker maakt. Terwijl hele colonnes vergadertijgers gesalarieerd ver gaderen. zakken de cultuur, het verzorgingswerk en de publieke veiligheid weg in een modder poel van semi- of onbezoldigde activiteiten. De betrokkenen doen wel vaak nuttig werk maar hebben meest al minder rechten en zeker min der geld dan de normale werkne mer terwijl de voor dit soort ta ken opgeleiden geen werk meer kunnen vinden. Dit haalt niet alleen de kwaliteit uit de samenleving maar ver guldt ook, al dan niet bedoeld, de (vergader)tijgerkooi. In dit licht gezien kan je niets an ders doen dan je realiseren dat alleen echtheid kwaliteit heeft; echte banen, echte zorg, echte cultuur. Echte kunst die niet slechts bedacht wordt, maar ook gecommuniceerd om bij te dra gen aan de echte kwaliteit van de samenleving. Het is onzin zoveel jongelui op academies klaar te stomen voor de colafabrieken, even onzinnig is het op kosten van een ander de voortreffelijke maar onbegrepen, kunstenaar te zitten wezen. P. Clijseii Dijkstraat 92 Terneuzen Antonius- ziekenhuis wordt leeggezogen Met ingang van 1 april 1993 wordt verpleegafdeling 4 van het Antoniusziekenhuis in Oost burg gesloten. (PZC van 19-02- 1993) Langzaam maar zeker wordt het Antoniusziekenhuis leeggezogen door een, als een bloedzuiger verworden Honte. Een bloedzuiger leeft van bloed: de Honte leeft van het Antonius ziekenhuis. Als een bloedzuiger geen bloed meer krijgt gaat hij dood; als de Honte het Antonius niet meer heeft Ook deze keer weet directeur pa tiëntenzorg, Ramaekers, de ar gumenten, die tot deze beslis sing hebben geleid, weer leuk te onderbouwen. „Er ontstaat voor het personeel in het Antonius ziekenhuis een betere werksi tuatie. Ze hoeven niet zo veel meer heen en weer te lopen. Zo kan met minder mensen het zelf de werk worden gedaan." Ver pleegkundigen weest gerust: U krijg geen rust. In de PZC van 27-10-92 stelde Ramaekers dat er toen keuzes werden gemaakt om het Anto nius in de lucht te houden. Is de strategie van het beleidsplan veranderd of waren deze toezeg gingen niet meer dan lucht kastelen. Waarom vindt COR- voorzitter (en econoom in den dop) dit besluit juist? Nogal wiedes, hij werkt niet in het An toniusziekenhuis. Wil het Antoniusziekenhuis overleven dan zal het zich los moeten maken van een parasite rende Honte en weer volwaardig zelfstandig worden. Wilfried Prins Mars 76 Oostburg Tandpasta Met een zeker fanatisme wordt van alle kanten druk op ons uit- geoefend om toch vooral fluo ride te gebruiken in de strijd te gen tandbederf. Ook Patricia Schutte stelt in haar artikel van 20 februari dat kinderen vanaf hun geboorte fluoridetabletten moeten slik ken. Fluoriden zijn buitengewoon gif tig. Zelfs schadelijker dan arse nicum. Niet voor niets hebben Hoechst en Pechiney al meer dan 100 miljoen geïnvesteerd om de zogenaamde onschadelij ke fluoride-uitstoot terug te brengen. Fluoride is een stapel gif. Door elke dag een klein beetje binnen te krijgen wordt je haast onopvallend vergiftigd. Wij krijgen relatief grote hoe veelheden fluoriden binnen door onder anderen thee, groenten en de luchtFluor geeft al ongewen ste effecten bij slechts drie tot vijf maal de aanbevolen dosis. Bij een dosis van één milligram per dag treden tandvlekjes op bij tien procent van de bevol king. Dit is een sterke aanwij zing voor fluoridevergiftiging. Diverse verschijnselen zijn mo gelijk. Op korte termijn bijvoor beeld: buikpijn. hoofdpijn, zweertjes in mond. Op langere termijn onder anderen verkal king van de botten, geboorte-af wijkingen. kanker. Het is dus van levensbelang niet te veel fluoriden binnen te krijgen. Doorgeslikte tandpasta bevat per dag gemiddeld 1 milligram fluoride. Groenten 1 a 2 milli gram en 4 tot 5 koppen thee zijn ook goed voor 1 milligram. Uit onderzoek blijkt dat fluoride geen tandbederf tegengaat. Tandbederf voorkom je door goede voeding zonder geraffi neerde suiker en een goede ge bitsverzorging. Volwassenen kunnen zelf de keuze maken, maar onze kinderen niet! Martien en Peter van den Berg Braamhof 12 Koudekerke Sport en kernenergie Krajicek versloeg zijn tegen stander: En zo hoort dat ook. Medvejdev is ook nog maar 18 jaar en een groot talent. De PZC van 20 februari laat hem op de sportpagina aan het woord. Hij komt uit Kiev. 80 kilometer van Tsjernobyl. De jonge Rus voelt zich slachtoffer van de ontplofte kerncentrale. Lucht en voedsel zijn vergiftigd. Een paar van zijn beste vrienden zijn dood. Als hij in Kiev terug is geweest kost het dagen om weer op krachten te komen. Met de ontploffing van de kerncentrale is zijn vaderland van de aardbodem verdwenen. Gelukkig wint in deze tijd de ge dachte terrein dat we ons land niet moeten opofferen aan de kemenergie-lobby. Als we-goed naar minister Andriessen luiste ren horen we hem zeggen dat de tweede kerncentrale in Zeeland er niet moet komen. En zo hoort dat ook. Aan de eerste centrale worden ook steeds hogere veiligheidsei sen gesteld, want nooit is een kerncentrale veilig. Sluiten dus. En ondertussen gaan we met zijn allen minder energie gebrui ken en ons erop voorbereiden, dat een kilowattuur van nu nog 22 cent straks het dubbele kost. En zo hoort dat ook. Fred Bergwerf/ Langstraat 4 Schore Stille tocht door Goes tegen verkrachtingen vrouwen Bosnië GOES - De Goese Vrouwenraad houdt maandag 8 maart - inter nationale vrouwendag - een stil le tocht door Goes uit, protest te gen het geweld en de verkrach tingen van vrouwen in Bosnië. Aan het eind van de tocht, die om half vijf begint bij het Stads kantoor, worden de door de Vrouwenraad verzamelde hand tekeningen tegen het geweld aangeboden aan tweede kamer lid drs N. Ginjaar-Maas. Dat ge beurt op het bordes van het stadskantoor. Ook krijgt het ka merlid dan een petitie met het verzoek te bevorderen dat de ge welddaden internationaal wor den erkend als een misdaad. Daarna worden in het stadskan toor enkele toespraken gehou den. VOORTAAN GEWOON WEER NAAR DE OPEL DEALER. In plaats van op anderen af te gaan, kunt u maar beter op uw eigen iniuïrie en ervaringen afgaan. En dus gaat u meteen naar de Opel dealer. Want Opcl-wcrkplaat- sen staan garant voor eerste kwaliteit vakwerk. Gedu rende drie maanden hebt u garantie op rcparaticwcrk- zaamheden. Deze tip kunt u dus gerust doorvertellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 33