'oeleveranciers DAF willen hulp EG-ministers besluiten tot sociaal fonds voor de staal PZC Castro stapt over vijf jaar op Zwartrijder bij feestrit 'ivaal Chasboelatov laagt Jeltsin uit Meer aandacht zware milieu-criminaliteit herzet in Somalië egen buitenlandse roepen neemt toe Serviërs breken door VOC-schip Batavia gaat mogelijk in Indonesië zeilen >ZC binnen- en buitenland 'ckoord bonden en directie over steunfonds ontslagenen truckfabriek Inwoners van Santiago de Cuba controleren voor ze gaan stemmen de kandidatenlijst. HAVANA (UPI/RTR/AFP) - In een van zijn zeldzame ontboeze mingen heeft Castro gezegd over vijf jaar geen president meer te willen zijn. Op een persconferentie, nadat hij zijn stem had uitgebracht voor de parlementsverkiezingen in de oostelijke stad Santiago de Cuba zei Castro gisteren dat „zelfs marathon lopers vermoeid raken". De vele proteststemmen die de Cubanen bij de hebben uitge bracht lijken de president koud te laten. „El lider maximo", die sinds de revolutie van 1959 het land bestuurt, noemde de uit- komst van de eerste directe, algemene verkiezingen „een grote overwinning voor de revolutie en het socialisme". In Mexicaanse media werd gemeld dat mogelijk 20 procent van de kiezers een proteststem heeft uitgebracht door het stembiljet ongeldig te maken. De oppositie mocht woensdag geen eigen kandidaten voor het parlement stellen. De voorzitter van het verkiezingscommissie voorspelde dan ook dat alle officiële kandidaten, allen leden van de communistische partij, een absolute meerderheid hadden be haald. i onze correspondent is Geleijnse SKOU - De Russische parle- Roeslan Chas- latov heeft donderdag presi- t Boris Jeltsin opnieuw uit- aagd. Chasboelatov kwam i overeenkomst met Jeltsin i vorige week om binnen tien en een compromis over tussen president, en parlement uit te niet na. In plaats daar- eiste hij dat het referendum rover wordt afgelast en het ïgres van Volksafgevaardig- op 9 en 10 maart bijeenkomt te beslissen over het ver egen van parlements- en sidentsverkiezingen naar 1994. van Jeltsins naaste advi- voormalig vice-premier :hail Poltoranin, verklaarde iderdag in het Siberische .sk, dat Jeltsin het referen- n op 11 april gewoon door zal Het besluit om het te werd december vorig jaar genomen door het Volks congres bij wijze van compromis met Jeltsin. Poltoranin zei don derdag dat deze beslissing 'on- herroepbaar' is en de president dus gewoon het referendum zal laten houden. Chasboelatovs strategie is om het Volkscongres, volgens de huidige, verouderde Grondwet Ruslands hoogste wetgevende instantie, het referendum te la ten afblazen. Hij beroept zich er op, dat het vorige Congresbe- sluit 'onder grote druk van de president' tot stand was geko men. Volgens Chasboelatov is het re ferendum een groot gevaar voor Rusland. Hij vergeleek het met het 'Gorbatsjov-referendum' van 1991, waarbij de Sovjet-be volking werd gevraagd of de Unie als socialistische eenheid moest blijven voortbestaan. Een meerderheid zei ja, maar negen maanden later bestond de Sov jetunie niet meer. „Dat lot dreigt ook voor Rusland", aldus Chas boelatov. DHOVEN (ANP) - De onder- ersorganisaties Metaalunie CNOV willen hulp van de heid voor de toeleveran- i van DAF. Ze vragen snel temming voor tijdelijke ctijdverkorting om te voor- en dat die leveranciers nu len afslanken en later weer sen moeten aantrekken mate de truckfabrikant r aan de slag gaat. De vak- len en DAF hebben een cipe-akkoord bereikt over instelling van een steun- s voor ontslagenen en de ar- svoorwaarden voor de on er 2750 werknemers die het werk blijven. Metaalunie is van oordeel iet aan DAF verstrekte boe- rediet in de eerste plaats t worden gebruikt voor het trekken van opdrachten bedrijven die de dupe zijn orden van de verwikkelin- I bij de vrachtwagenfabriek. bepleit de organisatie in donderdag uitgegeven ver belastingverlichting en voor ge ien bedrijven. Het uitstel van betaling voor DAF treft 75 a 100 metaalbedrij ven rechtstreeks, aldus de Me taalunie. Uitstaande vorderin gen worden niet betaald, nieuwe opdrachten worden niet meer verstrekt en arbeidsplaatsen zijn in gevaar. De ondernemers gaan er vanuit dat tegenover el ke bedreigde DAF-baan één ar beidsplaats bij de toeleveran ciers in gevaar is. Op het ogenblik heeft de Metaal unie gegevens binnen van 31 be drijven. met een totale vorde ring van ruim f 7 miljoen. De or ganisatie stelt het totale directe schadebedrag op zeker f 10 a 15 miljoen. Als de overheid kiest voor hulp programma's om grote bedrij ven te behouden, moeten ook de toeleveringsbedrijven in zo'n reddingsoperatie worden be trokken, aldus voorzitter J. Schellekens van de Brabantse afdeling van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV). Naar zijn mening moeten de banken zich coulanter opstellen. Het KNOV vindt dat de Bra bantse Ontwikkelings- Maat schappij (BOM) een speciaal fonds moet instellen waar onder nemers, als zij in acute finan ciële nood komen te verkeren, kunnen aankloppen voor een overbruggingskrediet. Fonds Het door DAF en de bonden in de nacht van woensdag op don derdag overeengekomen steun fonds is vooral bedoeld om de ergste financiële nood te verlich ten van de 2500 werknemers die zaterdag worden ontslagen. De werknemers met de laagste inkomens dragen niet bij aan het steunfonds. Daarboven be talen de werknemers afhanke lijk van hun inkomen tussen 5 en 10 procent van hun bruto loon. Dat levert in twee jaar een be drag van ongeveer 20 miljoen gulden op. „Met het beschikbare geld, zul len in eerste instantie alleen de echte crepeergevallen worden geholpen." aldus bestuurder F. Kooien van de industriebond FNV. Mocht er dan nog geld overblijven om een aanvulling te geven op de wettelijke uitkering, dan zal het totale inkomen nooit hoger mogen zijn dan 49.000 gul den. Het steunfonds zal worden beheerd door een onafhankelij ke stichting. De arbeidsvoorwaarden die gaan gelden voor de werkne mers die mogen blijven, wijken in grote lijnen niet af van de be staande arbeidsvoorwaarden. De voor zondag geplande ope ning van het nieuwe DAF-mu- seum in Eindhoven is tot nader order uitgesteld. De pr-afdeling van het concern vindt het niet passend het museum te openen in het weekeinde dat duizenden personeelsleden een ontslag brief in de bus krijgen. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 3 DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van justitie gaat meer aandacht schenken aan bestrijding van zware milieu-criminaliteit. Nog deze maand wordt een projectgroep opgericht die zich hier mee zal gaan bezighouden. Daarin zullen onder andere de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI)het openbaar ministerie, en de politie na gaan wat er moet gebeuren om een halt toe te roepen aan deze sterk toenemende vorm van criminaliteit. Justitieminister Hirsch Bal- lin heeft dit gisteren de Tweede Kamer meegedeeld. De projectgroep wordt ingesteld naar aanleiding van een onderzoek van de Recherche Advies Commissie iRACi. De RAC kwam in sep tember vorig jaar tot de conclusie dat de politie amper zicht heel t op zware milieumisdrijven, zoals het illegaal dumpen en exporteren van (gevaarlijke) afvalstoffen. De georganiseerde misdaad is zeer ac tief in illegale verwerking van afval, en door de geringe aandacht ervoor van justitie kan zij zowel nationaal als internationaal vrij makkelijk haar gang gaan. aldus de RAC. Hirsch Ballin schrijft in een notitie aan de Kamer dat het grote kos tenverschil tussen legale en illegale verwerking van afval een bron van criminaliteit vormt. Uit het onderzoiek van de RAC blijkt onder andere dat de milieuwetgeving zo ingewikkeld en versnipperd is over verschillende overheden en landen, dat rommelen met afval vrij eenvoudig is. (DPA/RTR/AFP) verzet tegen de buiten- dse troepen die in Somalië als onderdeel van de VN- „Restore Hope", ;mt toe. Na twee dagen van jeregeldheden breidden de velddadigheden zich donder- verder uit. Gedurende de dag waren in de hoofd- d Mogadishu schotenwisse- te horen. Volgens Ita- diplomaten maakten de malische strijdgroepen voor eerst gebruik van zware wa- was hoeveel slacht de gevechten hebben ge- De Franse radiozender maakte melding van elf do- negen Somaliërs en twee ;eriaanse soldaten. De woord erder van de Amerikaanse iepen in Somalië, Fred Peck, d het slechts over gewonden, Amerikaanse mariniers en ee Nigerianen. Van Franse zij- werd vernomen dat de VN- het advies heb- n gekregen zich zo min moge- t op straat te begeven. Verenigde Naties overwegen ar aanleiding van de aanhou- nde onrust buitenlandse uit Somalië te acueren. Bovendien brengt t geweld, volgens VN-woord- erder Farouk Mawlawi, de Advertentiei vredesbesprekingen van volgen de maand in gevaar over de vor ming van een rim-regering. Mawlawi verklaarde voorts dat de hulpinspanningen bijna tot stilstand. De Somalische milities vielen in een aantal wijken van Mogadis hu internationale hulptroepen aan. Ooggetuigen meldden dat Somalische strijders tot twee maal toe probeerden op drie ki lometer van de Amerikaanse ambassade een hotel te bestor men. Het hotel bood onderdak aan buitenlandse medewerkers van de VN-troepenmacht en journalisten. De internationale troepen macht moest als gevolg van de ongeregeldheden verschillende keren de weg van Mogadishu naar het vliegveld afsluiten. Vol gens RFI-verslaggevers waren de gevechten van donderdag de ernstigste sinds de komst van de door de Amerikanen aangevoer de VN-troepenmacht in decem ber. ROTTERDAM - Koffie voor een zwartrijder in Rotterdam. Daar wist Ron van Rossum zich te mengen tussen de genodigden voor de eerste treinrit door de nieuwe Spoortunnel. De NS deed niet moeilijk en liet de verstekeling meedelen in de bediening. De tunnel onder de Nieuwe Maas wordt pas in mei 1994 oficieel in gebruik genomen. foto Paul Stolk/ANP Jan Stins uurwerkmaker/instrumentmaker leverancier van kwaliteitsuurwcrken Damplein 7, 4331 GC Middelburg Tel. 01180-36635 Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. Voor mensen die vakwerk kunnen waarderen. van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - De EG-ministers voor industrie hebben donder dag in Brussel een Sociaal Fonds Staal ingesteld. Daaruit zullen gelden beschikbaar ko men voor het opvangen van de sociale gevolgen van de noodza kelijke inkrimping van de Eu ropese staalindustrie. Daar naast werden de ministers het eens dat er met de Midden- en Oosteuropese staten onderhan deld moet worden over het in stellen van tariefcontingenten voor de import van goedkoop staal uit deze landen. Een uitkering uit het Sociaal Fonds Staal is expliciet gekop peld aan een vermindering van de overproduktie in de verschil lende staalbedrijven in de Euro pese Gemeenschap. Het fonds zal 'doeltreffend en snel' worden beheerd, zo bepaalden de minis ters nadrukkelijk. Tegenover iedere gulden die lid staten extra uitgeven, bijvoor beeld aan afvloeiingspremies. stelt de Europese Commissie een gulden beschikbaar uit de reserves van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, de EGKS. In totaal zal op deze wijze een pot van zo'n 2 miljard gulden worden gevormd. Het geld is bestemd voor alle werk nemers die vanaf 1 januari dit jaar zijn of worden ontslagen. Minister Andriessen van econo mische zaken heeft bedongen dat ook Nederland voor vergoe dingen uit dit fonds in aanmer king komt. Aanvankelijk dreig de Nederland alle extra geld uit Brussel mis te lopen, omdat ons land gezien de relatieve hoogte van de sociale uitkeringen geen 'bovenwettelijke' afvloeiings premies wenst te betalen. De Commissie is nu echter in principe bereid een deel van de 'gewone' sociale uitgaven als ex tra inspanning te beschouwen als er bij Hoogovens banenver lies optreedt als gevolg van pro- ZAGREB (DPA) - Servische troepen uit Krajina lijken door Kroati sche linies te zijn gebroken en rukken op naar de Adriatische kust. De Kroatische radio meldde donderdag zeer zware gevechten in de omgeving van de kustplaats Sibenik. Ook het scheepsverkeer langs de kust werd gestopt, zo meldde radio Zagreb. Volgens waarnemers, die zich baseerden op de spaarzame informatie uit het crisisgebied, hebben de Krajina-Serviërs succes geboekt. Eenheden van het Kroatische leger begonnen een maand geleden in het achterland van de havenstad Zadar een offensief en drongen de Serviërs terug naar het oosten. De Serviërs lijken nu bij het zuidelij ker gelegen Sibenik terug te slaan. duktiebeperking. Op deze wijze zal ook Nederland van de 'gul den-voor-gulden' regeling ge bruik kunnen maken, aldus An driessen. Bij Hoogovens in IJmuiden val len als gevolg van de grote pro blemen op de Europese staal- markt dit jaar vrijwel zeker al 2300 banen weg. In totaal drei gen tot eind 1995 zo'n 4300 banen te verdwijnen. In de hele Euro pese staalindustrie zijn er vol gens de Europese Commissie momenteel 50.000 arbeidsplaat sen overtollig. In de top van de Duitse staalindustrie wordt sinds kort al gesproken over een teveel van 100.000 banen in de EG als geheel. In de EG bestaat momenteel een overcapaciteit van 30 miljoen ton ruw staal per jaar en van 20 miljoen ton gewalst staal. De staalindustrie moet voor eind september dit jaar een plan voorleggen waar en hoe er be drijven of onderdelen van bedrij ven worden stilgelegd. ROTTERDAM (GPD) - Het ge reconstrueerde 17e-eeuwse VOC-schip Batavia neemt in de zomer van 1995 mogelijk deel aan het Indonesische zeilevene- ment Indosail. Indonesië heeft daar om ge vraagd en de Stichting Neder land Bouwt VOC-Retourschip voelt er veel voor. De Batavia is sinds 1985 in aanbouw langs de OostvaardersSponsors dijk bij Lelystad. Woordvoerder Hans Smit: „We onderzoeken de mogelijkheid en zullen daar extra sponsors voor nodig hebben. Het is de bedoe ling dat de Batavia in een dok schip naar Jakarta wordt ge bracht en zeilend, langs enkele eilanden, naar Ambon gaat. In Jakarta zal het publiek een aan boord ingerichte expositie over de tijd van de Vereenigde Oost- indische Compagnie kunnen be kijken". Voor het zeilen van de eikenhou- Aanhoudingen wegens meineed proces Zegwaard DEN HAAG (ANP) - Bij het ge rechtshof in Den Haag zijn don derdag tijdens het proces Zeg waard twee getuigen aangehou den wegens meineed. Het gaat om een projectmanager en een chauffeur die bij het voorma lige afvalbedrijf Zegwaard in Delft werkten. Voor drie andere getuigen die in de zaak tegen het hoofd plan ning V. opnieuw verklaringen af legden is uiteindelijk geen mei needprocedure ingesteld. De projectmanager, die nu vastzit, verklaarde in tegenstelling tot medewerkers van de NS dat de spoorwegen wisten dat bij Zeg waard chemisch verontreinigd water door het riool werd wegge spoeld, terwijl er voor de gehele vracht oliewaterslib, inclusief water. AVR-tarief werd betaald. Een chauffeur trok zijn belasten de verklaring in dat hij in op dracht van V. handelde, toen hij op bonnen en vrijwaringsbewij- zen „huisvuil" invulde terwijl het om aluminumshredder ging dat werd gestort. Hij zei nu dat hij dat op eigen initiatief deed. Donderdag werden bij het ge rechtshof leden van het onder zoeksteam in de Zegwaardaf faire ondervraagd. De discussie draait er onder meer om of getui gen bij hun verhoor door de poli tie woorden in de mond zijn ge legd. Verdachte stak eerder Haagse cellen in brand DEN HAAG (ANP) - De 22-jarige Hagenaar B. L. die ervan wordt verdacht vorige week de brand in het centrum van Den Haag te hebben gesticht, heeft in 1987 de brand veroorzaakt in het cellen blok van het hoofdbureau van de politie in Den Haag. Daarbij kwamen twee brandweerman nen en twee mede-arrestanten om het leven. De politie hield gisteren de 22-ja- rige D.H. uit Den Haag aan. Wel ke rol hij heeft gespeeld is nog niet bekend. Twee andere ver dachten, onder wie L„ konden worden aangehouden omdat zij kort voor de brand een jerrycan met benzine kochten. Deze transactie werd op video opge nomen. D.H staat niet op die banden. L. erkent dat hij de ben zine heeft gekocht maar ontkent dat hij de brand heeft aangesto ken. In 1988 is L. wegens de brand stichting in het cellenblok ver oordeeld tot opname in een op voedkundige inrichting. Hij ont snapte in 1988 uit de jeugdge vangenis het Lloyd Hotel in Am sterdam maar werd korte tijd la ter weer gegrepen. Britse leger ontslaat 6.500 militairen LONDEN (AFP) - Ruim zesdui zend Britse militairen, 5.152 sol daten en 1.308 officieren, heb ben donderdag te horen gekre gen dat zij in het kader van de bezuinigingen worden ontsla gen. Onder hen zijn 97 mannen die momenteel in Bosnië dienen en 345 in Noord-Ierland. De ontslagen door de inkrim ping van het Britse leger waren al vanaf het begin van de jaren negentig voorzien. Maar de ontslagen veroorzaak ten hevige verontwaardiging van Britse parlementariërs van alle partijen omdat het deels gaat om soldaten die „onder vuur liggen" in de brandhaarden Bosnië en Noord-Ierland. ten, bijna negen miljoen gulden kostende Batavia zijn ongeveer tachtig bemanningsleden nodig. „We moeten de mensen nog op leiden. Er is overigens zeer veel interesse voor een functie aan boord", zegt Smit. „We hebben nu al zo'n 120 aanmeldingen". Het duurt nog ongeveer twee jaar voordat de nagebouwde Ba tavia - het oorspronkelijke schip verging in 1629 voor de westkust van Australië, op de eerste reis naar Batavia - te water kan wor den gelaten en afgemeerd aan een speciale steiger bij Lelystad. Inmiddels is de grote ra op de grote (53 meter hoge) mast ge plaatst; in oktober werd de fok- kera als eerste aangebracht. In de komende maanden volgen de overige acht ra's. Ook het staande want (twaalf ki lometer henneptouw van bijna 6900 kilo gewicht) is aange bracht. Het lopende want en zo'n dertig procent van de zeilen moet nog worden gemaakt. Het interieur moet verder worden af gewerkt. Alle dekken op het schip en ook het ruim zijn al enige tijd voor het publiek te bezichtigen, Dat geldt eveneens voor de werk plaatsen op de Batavia-werf. Hans Smit: „We naderen de één miljoen bezoekers. Vorig jaar hebben we met ruim 300.000 mensen een record geboekt." spelen met ruimte Ontslagbrief „Geen enkel parlementslid dat die titel waardig is kan zich ver oorloven militairen te zien ster ven met hun ontslagbrief in de hand", verklaarde de defensie woordvoerder van de oppositio nele Labour-partij, John Reid. De omvang van het Britse leger, dat nu 145.000 militairen telt, wordt tot 1995 geleidelijk inge krompen. Aanvankelijk zou het leger tot 116.000 man worden be perkt, maar onlangs redde de fensie 3.000 functies. Deze be treffen vooral versterking van de bijdragen aan VN-operaties. 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee 01110-13727 Directie K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen. Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- l/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur' Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82,00. franco per post 105,00, per maand 29,00. automatische afschrijving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319.00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3