Priem is bevrijd van een obsessie s n V"-4 Profkalender 1993 Wielergekte breekt weer los kz±i Programma van toprenners PZC VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 sport Voor het Nederlandse profwielrennen dreigde vorig jaar even een catastrofe, maar tenslotte viel alles nog wel mee. Cees Priem kreeg garanties voor driejaar, Jan Raas en Peter Post vonden op de valreep een nieuwe sponsor en Jan Gisbers ging in het buitenland aan de slag. Zo is het gezicht van het nationale profwielrennen voor 1993 toch weer gered. Het peloton is verder afgeslankt door de toenemende recessie in landen als Nederland, België en Frankrijk. Het grote geld ligt in Spanje en Italië. Banesto (Indurain), Once (Jalabert en Breukink)) en Gatorade (Bugno) smijten er weer vele miljoenen tegenaan. Cees Priem doet het met veel minder, maar heeft desondanks een respectabele ploeg tot zijn beschikking. Jan Raas gaat ook min of meer op de buitenlandse toer met WordPerfect. Hij heeft net als Cees Priem nog een Nederlandse licentie, maar overweegt om uit te wijken. Ook Jos Elen keert met een klein ploegje terug in het peloton. Het aantal wegrenners in Nederland bedraagt nu 45: van wie er 25 in buitenlandse dienst rijden. Dat zijn er nog altijd dertig minder dan vorig jaar. Hein Verbruggen, de hoogste baas van het internationale wielrennen prefereert kwaliteit boven kwantiteit. Hij wordt nu al op zijn wenken bediend. Vorig jaar stonden nog ruim achthonderd renners genoteerd. Op dit moment bezitten iets meer dan zevenhonderd coureurs een proflicentie. Italië (128) en Spanje (104) leveren het grootste deel. De Nederlanders boekten in 1992 schamele successen, maar dit jaar belooft iedereen beterschap. De Tour moet opnieuw een hoogtepunt worden, hoewel de nationale top slechts op dagsuccessen kunnen gokken. Verder staan natuurlijk de wedstrijden voor de wereldbeker centraal. De PZC brengt vandaag een voorbeschouwing op het wielerseizoen. Zijn eerste optreden voor de verzamelde wielerpers, tijdens de jaarlijkse presentatie, eindigde meestal in een gloedvol pleidooi voor zijn ploeg. En altijd stond het voorjaar in het teken van dat ene grote doel: de Tour. Cees Priem riep niet zelden: „Wij willen niet naar de Tour, we móeten." Jarenlang was het een obsessie voor de ploegleider. TVM was toen nog een bescheiden ploegje. Zo rond de twintigste plaats op de FICP-rangschikking en dus nooit zeker van deelname aan de Tour de France. Dat knaagde aan de sponsor en aan de ploegleider. Hij is, zegt Priem, niet te vergelijken met Theunisse, hoewel die voor de ploegleider af en toe ook ondoorgrondelijk is. Maar dan op een andere manier. Priem zag zijn kopman voor de Tour onmiddellijk na de presentatie van TVM naar Zuid-Afrika vertrekken voor twee weken hoogtestage in een totaal verlaten gebied. Wat Theu nisse daar te zoeken had? „Zeker weer een nieuwtje", zegt de ploegleider. „Fignon was er geweest, dan willen anderen ineens ook. Toen Theunisse zich op Tenerife ging voorbereiden, werd het opeens een rage." „Ik heb hem vanuit Zuid-Afrika één keer aan de telefoon gehad." „Het ging goed met hem, zei hij. Daar kan ik dan op ver trouwen. Theunisse is een trainingsbeest, dat is bekend. Ik twijfel niet aan hem. Hij De tijden zijn veranderd. Jan Raas kwam vorig jaar ternauwernood aan een sponsor. Peter Post (Histor) en Jan Gisbers (Festina) zijn inmiddels uitgewe ken naar het buitenland. En Priem? Hij is de enige met een Nederlandse sponsor. Hij heeft de garantie voor nóg drie jaar en is verzekerd van Tour-deelname. Niet af hankelijk van een wild card. Morgen (zaterdag) begint voor Priem het wieleijaar 1993 pas echt. De openings koers Gent-Gent is tot klassieker verhe ven en is de eerste serieuze krachtmeting voor het profpeloton. Deze koers, beter be kend als de Omloop Het Volk, geldt ook voor Cees Priem en TVM als graadmeter. Wat er in de zuidelijke koersen is gebeurd? „Ach", zegt de ploegleider. „Het zijn mooie wedstrijden om te winnen, maar veel waarde hecht ik er niet aan." Het is ook traditie dat de sprinters de trend zetten in die koersen aan de Middel landse Zee. Het geweld van die massa sprints is aan Priem voorbij gegaan. Hij vierde nog geen overwinningen. Cipollini, Jalabert, Vanderaerden en Van Poppel. ze reden zich stuk voor stuk al even in de schijnwerpers. Cees Priem heeft alleen wat rondgekeken en heeft zich die eerste schermutselingen in het peloton niet zo aangetrokken. Hij had immers belangrijkere zaken te doen. De ploegleider werd gekweld door het zo veelste conflict met Dmitri Konisjev: het enfant terrible van het huidige profwiel rennen. De Russische renner heeft, zoals bekend, vorig jaar een dubbel contract afgesloten: één met Priem, één met Jolly: op Sicilië! Dat heeft hem een schorsing opgeleverd voor onbepaalde tijd. Konisjev rijdt dus niet. De internationale wielrenunie (TJCI) wacht de onderhandelingen tussen de ploegleiders af. Cees Priem zei twee weken geleden: „Ik ben het zat met Konisjev. Hij mag van mijn part wegblijven." Toch reisde hij in de weken daarna twee keer naar Milaan om de zaak af te hande len. Tevergeefs, want de ploegleiding van Jolly kwam niet opdagen. Cees Priem wil zijn renner graag houden, omdat hij hem zelf destijds uit Rusland heeft gehaald. Maar, zegt hij, niet ten koste van alles. Ook al is het sportief een devaluatie voor zijn ploeg. Zijn hele voorbereiding is er zowat aan op gegaan, want 'Dimi' Konisjev (26) vergt meer tijd van Priem dan al zijn andere ren ners samen. De klasse van de specialist in eendagskoersen én Touretappes is onmis kenbaar. Daarna raakte hij op een dwaalspoor. De in Italië woonachtige renner kon de ver lokkingen van het profbestaan moeilijk weerstaan. Hij kocht aan het Garda-meer een vila van een kleine miljoen. Inmiddels moest hij daar weg. Het verhaal wil dat hij met duistere managers in zee is gegaan. Zo is de manager van Jolly (Marino Basso) al eens betrokken geweest bij een ontvoe ringszaak. Cees Priem: „Ik wil Konisjev terug als hij los is van Jolly en geen verplichtingen meer heeft. Hij woont sinds kort bij een Oostenrijkse vriendin, die op mij een be trouwbare indruk maakt. Daarom wil ik wel onderhandelen. Ik ben twee keer naar Milaan gereisd voor een afspraak met Basso. Ik was er tijdens het wereldkam pioenschap veldrijden. En Basso? Hij is zonder bericht weggebleven." Wat er nu met Konisjev gebeurt, is even ongrijpbaar als de renner zelf. Cees Priem noemt hem 'de Romario van het profpelo ton', omdat hij net zo eigenzinnig is en meestal net zo onberekenbaar. „Je zou hem het liefst een schop geven. En toch.. Het gaat meestal wel goed als hij bij me in de buurt is. Dan doet hij wat ik van hem vraag. Ja. ook tijdens de koers. Maar als hij uit zicht is, dan weetje nooit." t U I I De Tour de France rijden ze bijna allemaal, de meesten kiezen de Giro d'Italia als tweede grote ronde (al dan niet ter voorbereiding), de Ronde van Spanje is dit jaar het minst bezet. Toch heeft die laatste koers voor Nederland een extra pikant tintje: Erik Breukink rijdt er. Dit jaar, in Spaanse dienst, zal hij er wellicht met andere opvattingen starten dan vorig jaar, toen hij na een paar dagen al kansloos was voor het eind klassement. Breukink is de enige Nederlandse klasementsrenner die meer dan één grote ronde rijdt. Steven Rooks en Gert-Jan Theunisse hoeven zich van hun bazen alleen op de Tour te concentreren. Eddy Bouwmans ook. Interessant is het experiment van Jean-Paul van Poppel: hij start in Giro. Vuelta en Tour. Het is vooral zijn bedoeling er ritten te winnen: meer dan ze alle drie uit te rijden. Het programma van een aantal toppers, met de voornaamste wedstrijden (RvM Ronde van Murcia, PN Parïjs-Nice, TA Tirreno-Adriatico, MSR MilaanSanremo. RvVl Ronde van Vlaanderen, PR Parijs-Roubaix, WP Waalse Pijl, LBL- Luik Bastenaken-Luik. AGR Amstel Gold Race, Vuelta Ronde van Spanje, Giro Ronde van Italië, Tour Tour de France»: Miguel Indurain: RvM, MSR, WP, LBL, Giro, Tour. Gianni Bugno: TA. MSR. RvVl. PR, WP, LBL, AGR, Giro, Tour. Claudio Chiappuccï: TA, MSR, WP, LBL, Giro. Tour. Tony Rominger: PN, MSR, Vuelta, Tour. Greg LeMond: PN, MSR, RvVl, PR, AGR, LBL, Giro, Tour. Laurent Jalabert: PN, MSR, RvVl, PR, WP, LBL, AGR, Tour. Pedro Delgado: PN, WP, LBL, AGR, Vuelta, Tour. Jean-Francois Bernard: PN, MSR, RvVl, LBL, AGR, Vuelta, Tour. Luc Leblane: PN, MSR, WP, LBL, AGR, Giro, Tour. Erik Breukink: PN, WP, LBL, AGR, Vuelta, Tour. Steven Rooks: TA, MSR, WP, LBL, AGR, Tour. Gert-Jan Theunisse: TA, MSR, WP, LBL, AGR, Tour. Eddy Bouwmans: RvM, WP, LBL, AGR. Tour. Miquel Indurain (midden), Claudio Chiapucci (links) en Gianni Bugno (rechts), respectievelijk eerste, tweede en derde in het eindklassement tijdens de huldiging op de Champs Elysees in Parijs. foto Ed Oudenaarden/ANP Maart 02-07: GP Fayt-la-France, 03: Omloop Vlaam se Ardennen; 07-14: Parijs-Nice; 09: GP Knok- ke; 09-14: Ronde Murcia; 10-17: Tirreno- Adriatico; 14: Omloop van het Waasland; 20: Milaan-San Remq; 22-26: Catalaanse Week; 25-04/04. Ronde van Colombia; 24: Dwars door België; 27: E-3 Prijs Harelbeke; 27-28: Criterium International; 28: Brabantse Pijl: 30-01/04: Driedaagse De Panne; Tour de Champagne-Ardenne. April 03: Trofeo Foral Navarra; 04: Ronde Van Vlaanderen; GP Rennes; 05-09: Ronde van het Baskenland; 07: Gent-Wevelgem; 09: GP Pino Cerami; 11: Parijs-Roubaix; GP Prima- vera; 13: Parijs-Camambert; 13-18: Ronde van Aragon; 14: Waalse Pijl; 15-19: Ronde van de Vaucluse; 18: Luik-Bastenaken-Luik; 21: Gro te Scheldeprijs Schoten; 24: Amstel Gol- drace; 26-16/5: Ronde van Spanje; 28: Gent- Oostakker. Mei 01: GP Frankfurt; 02: Omloop van de Vlas- streek; 04-09: Vierdaagse van Duinkerken; Ronde van Romandi; 06-16: DuPontTour; 09: Made; 14-16: Ronde van de Oise; 15: Omloop Pajottenland, 16 Rund um Köln; 18: Woer den; 22 Ronde van Midden-Zeeland; Classi- que des Alpes. 23: Telesport Demycriterium; 23-13/6: Ronde van Italië: 27: Kustpijl Knok- ke-Heist; 30: Ronde van Belgisch Limburg; 30- 12/06: Milk Race; 31-07/06: Dauphine Liberé. Juni 01-06: Ronde van Asturi; 04: Hengelo: 04-13: Rutas Jacobeas; 10-13: Ronde van Luxem burg; 11; Apeldoorn; 15-19: Midi Libre. 15-24: Ronde van Zwitserland; 16-20: Subida Arrate; 16-22: Ronde van Zweden; 20-24: Route du Sud; 21-24: Ronde van de Mijnvalleien; 23: Omloop van de Panne; 24: GP Oostende; 27: NK weg; 30: GP Waver Juli 02: Beveren-Leie; 03-25. Tour de France; 04: Lede; 09-11: NK baan: 10: Wachtebeke-Sluize; 18: Omloop van het Meetjesland; 21: Ulven- hout; 25: GP Kanton Zrich; 27. Stiphout; Steenwijk, 28: Chaam, Deinze; Noordwijk; Peer; 29: Wateringen. Omloop Wase Schel- deveren; Bilzen; 30. Heerlen; Geraardsber- gen; 31. Elsloo; Dilsen; Omloop Schelde en Durme: 31-05/08: Ronde van Burgos. Augustus 01: Emmen; GP Stad Antwerpen; 01-15: Ron de van Portugal; 02: Draai van de Kaai Roo sendaal; 03: Tiel; 04: GP Rik van Steenbergen Aartselaar; Panningen; 05: Oostvoorne; 07: Clasica San Sebastian; Pijnacker: 09: Val- kenswaard; 09-13: Ronde van Engeland; 09- 15: Regio Tour Duitsland; 11: Maastricht; 12: Surhuisterveen; 13-20: GP Wilhelm Teil; 15: Wincanton Classic: 16: Coppa Agostoni; 16- 20: Ronde van Nederland; 17-22: WK baan Hamar; 20: Ronde van de Drie Valleien; 22: Kampioenschap Zurich; Liederkerkse Pijl. 25: Druivenkoers Overijse; Veenendaal-Vee- nendaal; 28: Klimkampioenschap Zwitser land; 29: WK weg Oslo; 31Schaal Seis Merk- sem. September 01: Geraardsbergen, 02. Kortemark, 03: Al melo; NK baan clubs; 04: Omloop Mandel- Leie-Schelde; 05: GP Tlglobe Montreal; GP Jef Scherens: GP Lausanne; 06: Omloop van de Rozenstreek; 07: GP Izegem; 09: Zomer- gem-Adinkerke; 09-15: Ronde van Cataloni; Ronde van Venetië; Bavikhove, Merelbeke; 12: GP Eddy Merckx; GP Fourmies; Ronde van Romagna; 15: Parijs-Brussel: 18: GP Ray mond Impanis: Aalsmeer; 19: GP Isbergues: Trofeo Baracchi. 22-26: Ronde van Ierland: Tijdrit Baden-Baden; 28: Omloop van de Grensstreek. Oktober 01: Parijs-Bourges; 03: Parijs-Tours; 05: Mi- laan-Turijn: 07: Ronde van Piemonte: 09: Ronde van Lombardije; 09-18: Clasico RN; 12: Sluitingsprijs Putte-Kapelle; 15-24: Sun Tour; 16: Grand Prix des Nations; 24: Klim- koersMontjuich; 29-14/11Ronde van Mexico: 31: Japan Cup. November 02-07: Ronde van Zuid-Afrika. Cees Priem was in de wintermaanden meer manager dan ploegleider. Zaterdag zit hij voor het eerst weer echt in de koers. foto Ruben Oreel is altijd op zoek naar andere uitdagin gen." Voor Priem heeft de klimspecialist geen geheimen, verzekert hij. „Hij is altijd met zichzelf bezig, dat is Theunisse eigen. Je moet het accepteren. Je ziet hem bijvoorbeeld zelden met ploegmaats in een hotel rondhangen. Hij eet en is weer vertrokken. Hij zegt altijd, dat hij geen twee uur aan tafel blijft als hij zich in een kwartier vol kan eten. De tijd die hij dan uitspaart, wil hij liever op bed liggen. Ik kan niet geloven dat het veel uit maakt. Maai-Theunisse is het zo gewend." In de afgelopen dagen kon Theunisse ove rigens niet trainen door een val in de Sici- liaanse Wielerweek in het afgelopen week einde. Geweigerd Zonder Konisjev en ook zonder Theunisse stond er namens TVM in de eerste wed strijden van dit seizoen een afgeslankte ploeg aan het vertrek. Zeer tegen de zin van de organisatoren van de Ruta del Sol. De zes-mans equipe werd bijna zelfs ge weigerd. Volgens Priem zal dat wel vaker gebeuren in de toekomst. „TVM heeft 19 renners en reed een dubbel programma. Dat zal met de nieuwe maatregelen van de FICP wel meer problemen opleveren." Nieuw is dat er in eendagskoersen zoals de Omloop Het Volk ploegen van tien ren ners starten. Dat was acht. „Veel ploegen hebben dit jaar een stap teruggedaan. Jan Raas heeft nu bijvoorbeeld zestien ren ners in de ploeg. Dat zie je terug in de wed strijden. Je krijgt steeds meer koersen, die minder bezet zijn." Cees Priem heeft in de eerste weken ook vastgesteld, dat er rustiger wordt ge koerst. „Er is niet zo veel nervositeit als anders. Ze hebben de koersen in het zuiden niet hoog gewaardeerd, dat scheelt ook al. Bovendien is het wennen aan de verschuivingen in het peloton. Met al die nieuwe sponsors op de truien." Zelf kon hij zorgeloos toekijken in het jaar waarin de onrust in het peloton gaande weg toenam. Raas, Posten Gisbers bleven lang onzeker. Cees Priem niet. Hij had ten slotte TVM; de sponsor die altijd verze kert ook een beetje wielergek te zijn. Kwetsbaar „Ik heb niet stilgezeten, hoor", zegt Priem, verwijzend naar zijn onderhande lingen in de winterstop. Hij was altijd op zoek naar nieuwe geldbronnen „TVM blijft ook niet voor eeuwig in de wieler sport. Die realiteit moet je onder ogen zien. We hebben nu naast de hoofdsponsor achttien grote en kleinere sponsors. Daar kunnen we voorlopig mee uit de voeten. Wie weet groeit er één in de toekomst uit tot hoofdsponsor." Cees Priem zoekt voortdurend naar ver nieuwingen en naar een gezond klimaat om zijn ploeg te runnen. TVM alleen, vindt hij. is een te wankele basis. „Je hebt in het afgelopen jaar kunnen zien hoe kwetsbaar de ploegen zijn met één sponsor. Dan heb ik er liever drie of vier die de ploeg dra gen." Soms lijkt hij meer manager dan ploeglei der. Contracten voor de renners regelen, sponsors bezoeken, de presentatie organi seren: het hoort er allemaal bij. „Je heb in die periode zó veel aan je hoofd. Dan denk je even niet aan koersen. Zaterdag, in Het Volk. zit ik voor het eerst weer echt in de koers. Of ik daar naar toe leef? Ik doe het allebei graag. Een grote sponsor binnen halen voor de ploeg, zie ik ook een beetje als een overwinning." „Het is waar dat het grote kapitaal in het zuiden zit. Banesto steekt zo'n twintig miljoen in de ploeg, zeggen ze. Once vijf tien miljoen, Gatorade iets minder... Ik moet nog zien dat het allemaal zo blijft. Ariostea is ook ingekrompen. Argentin is er niet uit weelde weggegaan. En met veel dure renners heb je nog altijd geen super- ploeg. Er is een jaar geweekt dat Post twaalf miljoen had en ik vier miljoen. Maar zó veel verschil in publiciteit was er niet." Cees Priem koestert zijn sponsors omdat zijn toekomst er min of meer van alhangt. „Zonder sponsors ook geen renners", be seft hij. „Het gaat allemaal een beetje min der in de wielersport. Ja, dat is ook in het zuiden te zien. Ik was aan de Middellandse Zee. Daar zie je de recessie ook. Bij de ploeg van Van der Poel staan twintig sponsors op de truien. Dat zegt mij ge noeg. De miljoenen zijn niet voor het op scheppen." Frits Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 25