Goede voorstelling is als een symfonie PZC Neville Tranter kunst cultuur Heyting Klomp Concert Toneel Boeregoed Cabaret Theater Sinfonietta Musical Orkest Cabaret Shooting Speedmetal Minitheater Party Nerve Shakespeare Komedie Poppen Danstheater Leeuw Kleinkunst Kamerorkest Koffieconcert Jazz Clowns Rock roll VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 2 0 VRIJDAG Hetty Heyting brengt vandaag, vrijdag, haar cabaretesk toneel stuk Vreemde Trekjes in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). Ze wordt bijgestaan door Martin van den Ham, Jon van Eerd en (op piano) Ton-Herman Meliso. Een zakenvrouw die alleen wil zijn. ontmoet in een afgelegen berghut twee mannen, die daar ieder voor zich de afzondering opzochten. Niemand wil wijken voor de ander. De Bevelandse hardrock band Over The Edge speelt vandaag, vrijdag, in het jongerencentrum De Klomp in Ovezande (21.30 uur). De bezetting; Pé van Dorst (bas), Rene Meester (gitaar/zang), Lex Hundersmarck (drums) en Hans Lochmans (gitaar/zang). Het re pertoire bestaat uit eigen werk en composities van Ted Nugent, Scorpions, Judas Priest, Thin Lizzy en Deep Purple. Marien van Staalen (cello) en Jozef de Beenhouwer (piano) ge ven vandaag, vrijdag, een uitvoering in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg (20.00 uur). Op het programma staan de sonate in A grote terts opus 32 van William Stemdale Bennett, Fünf Stücke im Volkston op. 102 van Robert Schumann en de sonate in g kleine terts opus 65 van Fré- deric Chopin. Marien van Staalen is docent aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en eerste solocellist van het Rotter dams Philharmonisch Orkest. Jozef de Beenhouwer is leraar piano aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium van Antwerpen. Het Zuidelijk Toneel brengt vandaag, vrijdag, de Abele Spelen in een bewerking van Dora van der Groen in de Stadsschouw burg van Middelburg (20.00 uur). Dramaturg Hans Lemmerman geeft een inleiding op de voorstel ling (19.15 uur). De abele spelen, daterend uit het begin van de veertiende eeuw. zijn de oudste, niet godsdienstige toneelstuk ken die in het Nederlands zijn aangetroffen. Spelers: Frank Foc- keteyn, Bart Siegers, Peter van den Eede. Erik de Visser en Ste ven van Watermeulen. Na afloop (21.30 uur) een gesprek olv Wil lem Nijssen, met gelegenheid tot het stellen van vragen aan de acteurs. De leden van Ons Boeregoed verzorgen vandaag, vrijdag, een Zeeuwse avond in Ons Dorpshuis in Kruiningen (20.00 uur). Het programma vermeldt dans, zang, cabaret, showen van kle derdrachten en een quiz. André Manuel brengt zijn tweede cabaretprogramma Indianen verhalen vandaag, vrijdag, in Podium 't Beest in Goes (20.30 uur). Rode draad in het programma zijn de belevenissen van een zigeu nergezin in Europa en een indianenfamilie in Amerika en de vraag 'Wat had Colubus in Amerika te zoeken?' Theatergroep Mort Subite is vandaag, vrijdag, in het Vlissingse Vestzaktheater te zien met de voorstelling De architect en de keizer van Assyrië (20.30 uur). De spelers zijn Frank Beentjes en Ed Gabriëls, regisseur is Ruud Walst en Thomas Walst is de vormgever. Het verhaal beschrijft de ontmoeting op een eilandje van een gecultiveerd mens (keizer) met een natuurmens (architect) en de pogingen van de één, macht uit te oefenen over de ander. ZATERDAG Het kamerorkest Sinfonietta olv Louis Stotijn geeft zaterdag een uitvoering in de Concertzaal in Zierikzee (20.00 uur). Op het programma staan werken van Vivaldi, Marcello en Mo zart. Solisten zijn Nicoline Alt (hobo) en Pauline Terlouw (viool; Robert Paul brengt zaterdag zijn éénpersoons musical Het Trappenhuis in de Prins van Oranje te Goes (20.00 uur). In de voorstelling draait het om buren, die met elkaar zijn opge scheept. Types zoals Chris Feldman, Jan-Douwe van Vleuten toe Camminga. mevrouw Tromp, Wanda Graanoogst, Julia Lukas- sen en Benny. Het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen olv Jos van Immerseel geeft zaterdag een concert in de Grote Kerk in Terneuzen (20.15 uur). Uitgevoerd worden onder meer de Trauersymfonie van Haydn, de Lyrische Suite van Grieg en de Symfonie in C van George Bi- zet. André Manuel brengt zijn tweede cabaretprogramma Indianen verhalen zaterdag in het Vlissingse Vestzaktheater (20.30 uur). Zie vrijdag. The Shooting Party brengt zaterdag VSOP, een programma tus sen pop en cabaret, in de Stadsschouwburg van Middelburg (20.30 uur). Het gezelschap bestaat uit de drie zangers Theo Nijland, Coen van Vrijberghe de Coningh en Han Oldigs, die voortdurend van mening verschillen. De formatie Paralysis brengt zaterdag melodieuze speedmetal in bar American in Middelburg (20.30 uur). De groep heeft de cd Arctic Sleep op haar naam staan. De stichting Middelburgs Theater brengt zaterdag het toneel stuk 'Yvonne' van Grobowitz in het Middelburgse Minitheater (20.30 uur). Op het podium van jongerencentrum De Piek in Vlissingen slaan zaterdag drie rockgroepen tijdens Bob's birthday party (21.00 uur). Medewerking verlenen Straight Johns. Joy Rock en Underdogs (voorheen Robinson's Gang). De Groningse band Nerve treedt zaterdag op in 't Beest in Goes (22.30 uur). De formatie maakt naar eigen zeggen industriële metal-techno- house. uit I II II I I I I I I I I I I II l l Neville Tranter in The Nightclub. foto Erwin Olaf De critici zijn tevreden, de artiest niet. „Al die positieve recensies neem ik met een korreltje zout", zegt Neville Tranter. „Het gaat erom of ik zelf tevreden ben en ik ben veel harder voor mezelf dan de critici. Het allerbe langrijkste is dat het werkt in het thea ter zelf. Die een of twee uur datje daar staat, dan moet het echt gebeuren." Die magische wisselwerking tussen ac teur en publiek mist Tranter nog in zijn nieuwe voorstelling The Nightclub, waarmee hij sinds januari langs de Ne derlandse theaters trekt. Een voorstelling moet een symfonie zijn, vindt Tranter. Het zoeken naar het juiste ritme, de perfecte structuur, duurt soms lang. MacBeth heeft bij de première ook goede recensies gekre gen. Ik heb die voorstelling hier een jaar gespeeld. Toen ik ermee naar Engeland ging heb ik haar vernieuwd. Oorspron kelijk gebruikte ik een heel uitgebreid decor. In Engeland heb ik het op een kaal toneel gedaan. Daardoor is het stuk veel sterker, veel directer gewor den. Manipulator is nu inmiddels aan zijn tiende versie toe. Uiteindelijk is ook die voorstelling op zijn pootjes terecht gekomen." Overrompeld In de afgelopen tien jaar maakte Neville Tranter zes solovoorstellingen. De meeste daarvan speelt hij nog steeds. Het publiek begint steeds ontvankelij ker te worden voor de theatervorm waarvan hij zich bedient: poppenthea ter voor volwassenen. Niet alleen in Ne derland, ook daarbuiten. Dit seizoen speelt hij in de Verenigde Staten, in Duitsland, Zwitserland en Noorwegen. Op zijn negentiende zag Tranter zijn eerste poppenkastvoorstelling en hij werd erdoor overrompeld. „Tijdens de drama-opleiding die ik volgde, kwamen een oudere man en vrouw een voorstel ling geven. Toen ik dat zag, wist ik: dat is het. Ik zag allemaal nieuwe mogelijk heden die ik kon gebruiken bij wat ik als acteur had geleerd." De Australiër, die in Queensland werd opgeleid volgens het 'method acting systeem' ('Leren acteren vanuitje buik, voelen wat je acteert, maar toch boven jezelf blijven staan'), kwam in 1978 naar Nederland op uitnodiging van het Fes tival of Fools in Amsterdam. Hij bleef en ontwikkelde hier zijn eigen stijl: van een poppenspeler werd hij steeds meer een acteur met poppen als tegenspe lers. Doorbraak De Zeven Hoofdzonden uit 1984, geba seerd op een scène uit Faust van Mar lowe, betekende een doorbraak voor Tranter en zijn Stuffed Puppet Theatre, dat hij in 1976 oprichtte. Voor het eerst gaf hij daarin zijn serieuze poppenthea ter voor volwassenen vorm. In The Nightclub komt het Faust-thema ook weer voor. Nu is het Anthony, een variété-artiest, die steeds verder wegzakt in de verge telheid, die zijn artistieke ziel verkoopt om in een chique nachtclub te kunnen optreden. De prijs is hoog: hij verliest zijn beste vriend, de pop Zeno. Om de relatie tussen die twee gaat het in het stuk. „Eigenlijk is het een heel dun ver haal. Het sleutelwoord in deze voorstel ling is 'suggestie'. Ik probeer sferen te scheppen waarin mensen zelf dingen kunnen invullen." „Wat ik fascinerend vind is de relatie tussen het publiek, de poppen en me zelf. Wie manipuleert nu eigenlijk wie? Mensen gaan niet mee met de voorstel ling als ze niet gemanipuleerd willen worden. Wie mij de eerste keer ziet, kijkt eerst hoe ik het doe. Ze zien dat ik het ben die praat. Maar als het spel goed is, gaat het publiek er helemaal in mee. Het leuke is dat de illusie alleen maar wordt versterkt doordat je weet hoe het werkt." „Ik wil dat het publiek wordt verrast door zijn eigen emoties, dat er iets met ze is gebeurd als ze uit het theater ko men. Ik ben eens naar een optreden van Eartha Kitt geweest. Het was de eerste keer dat ik naar zo'n concert ging, om dat ik eens wilde zien wat het nu is dat iemand tot een grote ster maakt. Ze is niet alleen een fantastische vakvrouw, maar ze weet precies waar ze mee bezig is op het toneel. Ze geeft zich echt, weet precies hoe ze het publiek moet sturen. Het geheim is dat je moet durven kwetsbaar te zijn. Maar dat werkt al leen als je heel goed bent. Als je dat pro beert, terwijl je slecht bent, wordt het voor het publiek echt gênant." Kees Groenenboom The Nightclub: woerisdag 3 maart Zuidland theater Terneuzen 20.00 uur), zaterdag 20 maart Schouwburg Middelburg (20.30 uur WOENSDAG Het Noord-Nederlands Toneel brengt woensdag de komedie Een Midzomernachtsdroom van Shakespeare in de Stads schouwburg van Middelburg (20.00 uur). De hoofdrollen zijn in handen van Fred Vaassen, Huib Rooymans en Rosemarie Bergmans. De regie is van Karst Woudstra. De tragische komedie Een doos vol kruimels van Neil Simon is woensdag te zien in de Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). Een oudere zangeres probeert zich staande te houden door te doen alsof zij over bijzondere kwaliteiten beschikt. De spelers: Ingeborg Elzevier, Carol van Herwijnen en Pauline van Rhenen Neville Tranter verzorgt woensdag met zijn Stuffed Puppet Theater de voorstelling The Nightclub in het Zuidlandtheater van Terneuzen (20.00 uur). In dit programma met manshoge poppen grijpt hij terug naar de revue-achtige aanpak met veel humor van zijn eerste voorstellin gen. DONDERDAG Het Folkloristisch Danstheater brengt donderdag Rhapsodie in Dans in de Stadsschouwburg van Middelburg (20.00 uur). Het programma omvat folkloristische dansen op muziek van Dvorak, Grieg, Liszt, de Falla en Katchatourian. Paul de Leeuw brengt donderdag in het Zuidlandtheater van Terneuzen zijn cabaretprogramma Wie Plukt Mij (20.00 uur). De muzikale begeleiding is van Cor Bakker en zijn combo. Dorine van der Klei en Daniël Leeuwenberg zijn donderdag te zien in het Vlissingse Vestzaktheater met het kleinkunstpro- gramma 'Daniël en zijn moeder' (20.30 uur). Beiden spelen min of meer zichzelf, zijn ook echt moeder en zoon. Liedjes van Brecht tot Bowie. ANTWERPEN Berdien Stenberg: concert, vandaag (vrijdag) 20.15 uur in Prov. Centrum Arenberg (Arenbergstraat 28). Shirley Bassey: concert, met begeleiding van het Orkest van Freddy Sunder; vandaag (vrijdag) om 20.30 uur in Zaal Koningin j Elisabeth (Kon. Astridplein 23-24). Glenn Miller Orchestra: jazzconcert, leiding Wil Salden; zater- dag om 20.15 uur in Zaal Kon. Elisabeth (Kon Astridplein 23-24). Da Camera Concert: door Jos Rademakers (dwarsfluit). Nestor Janssens (klarinet), Alfred Casier (altviool); werk van Haydn, Beethoven, Hoffmeister; zondag om 11 uur in Cultureel Centrum Kasteel Steytelinck (St-Bavostraat, Wilrijk). Camerata Trajectina: oude muziek, 'souterliedekens', geestelij ke en wereldlijke muziek uit 16e-eeuws Antwerpen; zondag 16 uur in het Rubenshuis (Wapper 9-11). Pièce Montée: toneelstuk van Pierre Palmade door Ivonne Lex in I regie van Catrien Hermans; vandaag (vrijdag), zaterdag en don- j derdag om 20.30 uur, zondag om 15 uur in Het Klokhuis (Paro- j chiaanstraat 4-4a). Cellosuites van Bach: door Roel Dieltiens op cello; maandag en I donderdag om 20 uur in Desingel (Desguinlei 25). Pianorecital: door Nicolai Demidenko; werken van Liszt; dins dag om 20 uur in Desingel (Desguinlei 25). Lou Rawls: jazzconcert; woensdag om 20.30 uur in Zaal Kon. Eli- sabeth (Kon. Astridplein 23-24). Music-Hall: door de Gebroeders Flint, rond teksten van Paul van j Ostaijen; dinsdag en woensdag om 20.30 uur in Het Klokhuis (Pa- j rochiaanstraat 4-4a). Experiment: ballet door het Stedelijk Instituut voor Ballet, werk van jonge choreografen; maandag om 20 uur in de Stadsschouw- burg (Theaterplein 1). Arends, I presume: theatermonoloog naar Jan Arends en Eelke de Jong, waarin een schrijversleven in conflict komt met het werkelijke leven; dinsdag om 20.30 uur in het Fakkelteater (Reyndersstraat 7). VERWACHT VRIJDAG 5 MAART: Komiek Paul Zaloom: My Civilization. Stadsschouwburg Middelburg (20.30 uur). ZATERDAG 6 MAART: Marcel Worms (piano): Jazz in de 20ste eeuwse pianomuziek. Concertzaal Middelburg (20 uur). Het Rosenberg Trio: zigeunerjazz, Stadsschouwburg Middel burg (20 uur). Het Zuidelijk Toneel: Abele Spelen, Zuidlandtheater Terneu zen, (20 uur). ZONDAG 7 MAART: Schrijversavond, Zuidlandtheater Ter neuzen, (20 uur). DINSDAG 9 MAART: Herman Finkers, Zuidlandtheater Ter neuzen, (20 uur). WOENSDAG 10 MAART: Hetty Heyting: Vreemde Trekjes, Stadsschouwburg Middelburg (20 uur) Herman Finkers, Zuidlandtheater Terneuzen, (20 uur). DONDERDAG 11 MAART: Koninklijk Ballet van Vlaanderen: Anatevka. Stadsschouwburg Middelburg (20 uur). Zanger/gitarist Kevin Coyne, Vestzaktheater Vlissingen (20.30 uur). AdvertentieI ZONDAG Het Trio Animato verzorgt zondag een koffieconcert in de raad zaal van het stadhuis in Sluis (11.00 uur). Het programma vermeldt werken van J. J. Quantz, Fr. Devienne, J. S. Bach, J.M. Haydn, L. van Beethoven en W. A. Mozart. Het trio bestaat uit Liesbeth Mielen (dwarsfluit). Jerome van Hoecke (klarinet) en Paul Heesbeen (contrabas). Het Pools Philharmonisch Kamerorkest olv dirigent Wojciech Rajski geeft zondag een concert in Stadsschouwburg De Maagd in Bergen op Zoom (14.30 uur). Het programma omvat werken van W. A. Mozart. D. Shostako- vitch, G. Rossini en B. Bartok. Het Jasper van 't Hof kwartet geeft zondag een jazzconcert in Porgy Bess in Terneuzen (16.30 uur). The Feen Brothers uit Middelburg verzorgen het voorprogramma (15.00 uur). Het kwartet bestaat naast Jasper van 't Hof op piano uit Dick de Graaf (saxofoon). Eric van der Westen (contrabas) en Dries Bijls- ma (drums). Arno Huibers brengt zondag de familievoorstelling Clowns en hun Comedie in het Zuidlandtheater in Terneuzen (15.00 uur). Het programma komt in de plaats van de sprookjes-opera Ra- ponsel en is een combinatie van zijn twee produkties 'De glim lach de bom' en 'Otto 39'. De Engelse rock roll groep The Doctors presenteert zondag haar nieuwe cd tijdens het tweede optreden van het trio in de Middelburgse bar American (15.30 uur.) Bezetting: Dave Caeley (zang en gitaar), Mark Nevison (bas en zang) en John Taylor (drums en zang). Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur ABELE SPELEN door het Zuidelijk Toneel regie: Dora van der Groen 120,00 (passen 116,00) Vanaf 19.15 uur in de bovenloyer; inleiding door dramaturg Hans Lemmerman gratis toegang Concertzaal Middelburg 20.00 uur MARIEN VAN STAALEN (cello) JOZEF DE BEENHOUWER (plano) /Bach, Chopin, Schumann 19,00 (passen! 15,50) Podium 't Beest Goes 20.30 uur KABARETIER ANDRE MANUEL 12,50 (passen f 10,00) Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur DE ARCHITECT EN DE KEIZER VAN ASSYRIË van Arrabal door Mort Subite i.h.k.v. NCA-Amateur Theatercircuit (12,00 (passen 110,00) za. Concertzaal Zierikzee 20.00 uur 27 KAMERORKEST SINFONIETTA o.l.v. Louis Stotijn Werk van o.a. Vivaldi, Marcello, Mozart 120,00 (passen 116,00) I de Prins van Oranje Goes 20.00 uur ROBERT PAUL in "Het Trappenhuis" f 25,00 (passen f 20,00) Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur KABARETIER ANDRE MANUEL 118,50 (passen 115,00) Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur THE SHOOTING PARTY 119,00 (passen 115,50) wo. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 03 EEN MIDZOMERNACHTSDROOM door het Noord-Nederlands I Toneel Nog een beperkt aantal kaarten f 20.00 (passen f 16,00) I Ingeborg Elzevier (nominatie Theo d'Or) 128,00 (passen f22,50) I Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur HET FOLKLORISTISCH DANSTHEATER/Zeer beperkt aa kaarten!24,00;passen119,50;t/m 12jaarf12,00op4mrt.van I 15-16 uur uitsluitend telefonisch te reserveren via (01180) 11500 I Nog een beperkt aantal kaarten 118,50 (passen 115,00) ^De theaterlijn (01180) 11511: dag en nacht aktuele Informatief 1 Tenzij anders vermeld voorverkoop Middelburg a/d Stadsschouwburg,! Goes/Vlissingen/Zierikzee bij de VVV's ter plekke. I Telefonisch reserveren Middelburg 01180-11500, Goes: 01100-15154.f Vlissingen: 01184-12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 01110-12192^ Arno Huibers. foto Klaas Lunshof

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 20