ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Metaal-gesprek strandt op wao Clinton: groen licht voor voedseldroppings Bosnië bodemprijzen [n de EG voor ingevoerde vis Wielrennen Meer carpoolers dan reizigers in bus en trein tijdens spits Zachte contactlenzen 400,- HISWA '93 a m* if akbonden wijzen voorstel FME als onaanvaardbaar af loofdverdachte hasjzaak ia twee jaar aangehouden Gedenkteken voor verzetsmensen 25 t/m 28 Auto-Lease Walcheren B.V. E Y E -U- bewolkt en nat f0fa 1'eel bewolking en af en toe regen. In je loop van de dag enkele opklarin gen. De noordwestenwind is meest ma- tig. Temperatuur 5 graden. !6e jaargang no. 48 rijdag 26 februari 1993 27 FEBRUARI - 7 MAART Zie pagina 8 IETERMEER (ANP) - Het over een nieuwe cao i or de 200.000 werknemers in metaal- en elektrotechnische lustrie is donderdagavond i rt na half twaalf stukgelopen, i vakbonden vonden een laat- voorstel van de werkgevers het wao-gat te dichten on- nvaardbaar. t voorstel van de werkgevers- janisatie FME behelsde een verzekering van de wao voor lividuele werknemers, die te- os volledig voor de kosten aden moeten opdraaien. De rkgevers wilden bij die her- rzekering als tussenpersoon treden, op voorwaarde dat ïminste 60 procent van de rknemers in dat bedrijf daar- or voelde. De keuze van de rzekeraar zou in dat voorstel or de ondernemingsraad wor- n bepaald. rder op de avond hadden de vakbonden een voorstel tot wao- reparatie ingediend, waarbij in de cao de verplichting voor de werkgever tot het treffen van een voorziening zou moeten wor den opgenomen. Ook hier zou den de kosten volledig voor re kening van de werknemer ko men. v &D De bonden en het warenhuis concern Vroom en Dreesmann (15.000 werknemers) zijn het donderdagmorgen vroeg wel eens geworden over een nieuwe cao, waarin het wao-gat wordt gerepareerd. Volgens het „on derhandelaarsresultaat op hoofdlijnen" werkt het bedrijf mee aan een collectieve verzeke ring, waarvan de premie voor re kening van de werknemers komt. V&D is het eerste bedrijf dat een collectieve regeling treft voor de wao-aanvulling. In het akkoord over een eenja rige cao is opgenomen dat de wao-uitkeringen wordt aange vuld tot 70 procent van het laatst verdiende loon. De rege ling wordt ondergebracht bij een particuliere verzekeringsmaat schappij, aldus een woordvoer der van de Dienstenbond FNV. De partijen hebben afgesproken dat de werknemers de premie betalen. Mocht die echter hoger uitvallen dan 0,9 procent, dan springt Ven D bij, aldus de vakb- vondswoordvoerder. Een zegs man van V en D ontkende dat. De afspraken zullen zeer tegen het zere been zijn van de cen trale werkgeversorganisaties. Die verzetten zich heftig tegen collectieve afspraken. Ook mi nister-president Lubbers zei daar onlangs grote bezwaren te gen te hebben, zeker als de rege lingen ten laste komen van de werkgevers. Het akkoord behelst verder een OTTERDAM (ANP) - De Haagse politie heeft donderdag in Rot- rdam de 38-jarige Amsterdammer G.B. aangehouden. B. is vol- ins de Haagse politie een van de hoofdverdachten in een omvang- jke drugszaak die in april 1991 aan het licht kwam. De politie seft twee jaar lang achter hem aangezeten, i verband met de drugszaak werden bijna twee jaar geleden tien jrsonen aangehouden, die volgens de politie de kern vormden van ?n bende die werd verdacht van geweldsmisdrijven, vermogensde- jten, drugssmokkel en belastingfraude. De politie, die in actie ivam na twee jaar onderzoek, deed toen huiszoeking op 64 plaatsen ide Randstad. De leden van de organisatie kwamen geregeld bijeen i Amsterdam. De bende had twee financiële experts in dienst, die ider meer het witwassen van zwart geld zouden hebben begeleid, e organisatie beschikte over geld, zeer dure auto's en schepen, iurwapens, loodsen en bv's waarin de schepen en het geld waren idergebracht. De bende zou een winst van vele miljoenen hebben ;haald. eden van de organisatie kregen celstraffen van twee tot tien jaar en letes. an onze correspondent 'eter de Vries 1RUSSEL - In een poging de erhitte gemoederen onder tanse vissers even tot bedaren brengen, heeft de EG tijdelijk ïinimumprijzen afgekondigd oor de invoer van kabeljauw, chelvis, zeeduivel en wijting. >e maatregel moet voorkomen lat deze soorten 'witte vis' door issers uit Rusland, Polen, IJs- md en Noorwegen ongeveer 15 30 procent onder de gangbare irijs op de Europese markten /ordt gedumpt. lo'n 400 Bretonse vissers be oogden donderdag in Brussel U SLAAGT ALTIJD BIJ DE LEUKSTE WONING INRICHTERS VAN ZEELAND met veel vuurpijlen en onder het wakend oog van een kleine le germachtvan de Rijkswacht. De afgelopen dagen is het in Frank rijk verscheidene keren tot ge welddadige acties van de vissers gekomen. De donderdag genomen maatre gel van de Gemeenschap treft al leen de invoer van vis uit landen die geen deel uitmaken van de Gemeenschap. Binnen de EG storen de Franse vissers zich aan de invoer uit En geland. De Britten kunnen zo goedkoop vis aanbieden door de waardevermindering met 20 procent van het Engelse pond. In Italië en Spanje, twee EG-lan- den waar de munt ook sterk in waarde is gedaald, raken de Franse vissers hun vangsten ook steeds slechter kwijt. Maar de EG voelt niets voor de eis van de Franse premier Bérégovoy om extra monetaire maatregelen. De tijdelijke miniumprijs blijft van kracht tot 30 juni. Louise van der Veen, weduwe van verzetsman Gerrit Jan van der Veen, wacht op de onthulling van de plaquette, om daarna bloemen neer te leggen. De tekst onder het kunstwerk herinnert aan de overval die Gerrit in 1944 heeft gepleegd op het huis van bewaring, in een poging gevan genen te bevrijden. Van der Veen werd later opgepakt en gefusilleerd. foto Herman Pieterse/ANP AMSTERDAM (ANP)-„Het is niet te beschrij ven welke ellende en wanhoop zich op deze plaats heeft afgespeeld. Voor velen was deze gevangenis het voorportaal van het concen tratiekamp of het executiepeloton." Dat zei burgemeester Van Thïjn van Amsterdam don derdagmiddag bij de onthulling van een ge denkplaat op het Max Euwéplein. Gisteren werd in de hoofdstad de februaristaking van 1941 herdacht. De plaat is aangebracht tegen de muur van het voormalige huis van bewaring aan de Wete ringschans. Het werk van glaskunstenaar Ber nard Heesen bestaat uit twee glazen tranen op een blauwe achtergrond met daaronder een tekst die herinnert aan de vroegere functie van het huidige kantoorgebouw. Vele duizenden Nederlanders zaten hier tijdens de oorlog voor korte of langere tijd gevangen. „Niet omdat ze misdrijven hadden gepleegd maar omdat ze jood waren, homosexueel, of Jehova's ge tuige", aldus de burgemeester. Duizenden mensen hebben donderdagmiddag deelgenomen aan een stil défilé voor het monu ment van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein ter herdenking van het verzet te gen de jodenvervolging op 25 en 26 februari 1941. De massale staking werd indertijd met geweld onderdrukt. De herdenking geldt niet langer alleen de jo denvervolging uit de Tweede Wereldoorlog maar ook alle hedendaagse uitingen van racis me en discriminatie. Dat maakt het samenstellen van uw interieur dus een stuk eenvoudiger. Stuur daarom aan op ons meubel- centrum te Kruiningen of op écn van onze tapijt- en gordijnspcciaal- zaken. Met unieke adviezen en aan trekkelijke prijzen wijzen wij u graag de weg. van onze correspondent WASHINGTON - President 'Clinton heeft donderdagavond officieel bekendgemaakt dat Amerikaanse transportvlieg tuigen voedsel gaan afwerpen boven Bosnië. In de verklaring van het Witte Huis werd niet ge zegd wanneer de operatie zal beginnen. De operatie, die een strikt huma nitaire karakter zal hebben, wordt door de Verenigde Staten in nauwe samenwerking met de Verenigde Naties uitgevoerd. De actie blijft niet beperkt tot door moslims bewoonde dorpen in Bosnië. Ook geïsoleerde Servi sche en Kroatische dorpen krij gen Amerikaanse voedselhulp. Om het humanitaire karakter te onderstrepen, zullen geen ge vechtsvliegtuigen gebruik wor den om de transportvliegtuigen te beschermen. President Clin ton heeft niet gezegd welke an dere landen aan de voedselactie mee zullen werken of hoe lang de actie zal duren. Amerikaanse zegslieden hebben verklaard dat de Amerikaanse vliegtuigen vanaf bases in Duits land zullen opereren. De Ameri kanen hebben Hongarije om toe stemming gevraagd van het Hongaarse luchtruim gebruik te mogen maken. Pamfletten Om de risico's te verkleinen, zul len de transportvliegtuigen vliegen op 3000 meter en htm voedselactie 's nachts uitvoeren. Eerst zullen de Amerikanen pamfletten uitgooien om zowel de bevolMng als de strijdende partijen voor te bereiden op wat hen te wachten staat. Unprofor, de VN-macht in voormalig Joe goslavië, en het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen (TJNHCR) zullen bepalen waar voedsel gedropt moet worden. VN ambassadrice Madeleine Al bright zei te verwachten dat de eerste ronde van voedseldrop pings enkele dagen zal duren. Afhankelijk van de behoefte zul len dan meerdere acties volgen. Het Amerikaanse besluit is over het algemeen positief ontvan gen. De Britse premier Major, die een bezoek brengt aan de VS. noemde het een moedige en vin dingrijke stap, die zeer welkom is omdat konvooien over land niet alle dorpen kunnen berei ken. In VN-kringen in New York wordt vooral de nadruk gelegd op het politieke effect van deze actie. De regering van president Clinton wil duidelijk een daad stellen die afwijkt van het beleid van oud-president Bush, dat Clinton als te passief heeft ver oordeeld. De hoop wordt uitge sproken dat de president, nu hij een actieplan ontworpen heeft, mogelijk eerder geneigd zal zijn zich bij het vredesplan van Van ce en Owen aan te sluiten. Militaire deskundigen zeggen dat het een verstandig besluit is de transportvliegtuigen niet door gevechtsvliegtuigen te be geleiden: dat zou de veiligheid niet vergroten, maar eerder in gevaar brengen. Nu is het huma nitaire karakter onbetwist. Vrij van risico's is het droppen van voedsel echter niet, noch voor de vliegtuigen, noch voor hen die het voedsel ontvangen. De vlieg tuigen blijven buiten het bereik van de Servische artillerie, maar ondenkbaar is het niet dat er ra ketten op de Amerikanen wor den afgeschoten. Omdat de vliegtuigen op grote hoogte opereren, is de plaats waar de parachutes neerkomen niet nauwkeurig te bepalen. De verwachting is dat afhanke lijk van de windsterkte de pak ketten binnen een cirkel van drie kilometer van het beoogde doel zullen landen. Het is daar om niet geheel uitgesloten dat huizen of mensen door de pak ketten verpletterd worden. loonsverhoging van in totaal 1.5 procent. Volgens de vakbonds woordvoerder heeft zijn bond met die bescheiden salarisver betering ingestemd gezien de slechte economische situatie bij V D en wegens het wao-ak- koord. De vut-leeftijd blijft tot eind april volgend jaar gehandhaafd op 62,5 jaar. De huidige 36-urige werkweek komt door aanpassin gen in de roosters effectief uit op om en nabij de 35 uur. Daar staat tegenover dat werknemers flexi beler kunnen worden ingezet. Bouw In het overleg over een bouw-cao zit weinig schot. Een studiecom missie van werkgevers en bon den gaat de kosten onderzoeken van een wao-aanvulling voor de 215.000 werknemers. Bovendien worden gekeken hoe de kosten, door de bonden geschat op 1,65 procent van de loonsom, kunnen worden gefinancierd. De bonden baseren het percentage op bere keningen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB). De werk gevers vinden 1,65 procent erg laag, vergeleken met bijvoor beeld de ruim drie procent in de metaal. De studiegroep bekijkt ook mo gelijkheden van kostenbeparin- gen om de wao-reparaties te be talen. Het gaat dan om voor bon den onverteerbare zaken als een ingreep in de vut en het afschaf fen van de automatische prijs compensatie. De bonden willen de reparatie fi nancieren uit de produktivi- teitstijging en de lagere premies voor Ziektewet en wao. De uit komsten van de studie worden op 9 maart besproken. Plan voor top Clinton/Jeltsin op 4 april GENèVE (RTR/AFP) - De Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Warren Christop her en zijn Russische ambtge noot Andrej Kozyrev hebben voorgesteld de topconferentie van de presidenten Bill Clinton en Boris Jeltsin te houden op 4 april. Dit heeft Kozyrev donder dag verklaard na besprekingen in Genève. Belangrijke onderwerpen op de top zullen zijn de crisis in Bosnië- Hercegovina, waarbij Washing ton en Moskou soms een ver schillende benadering hanteren, en de Amerikaanse economi sche hulp en steun bij de liberali sering en democratisering in Rusland. Als plaats van de Amerikaans- Russische top zijn de afgelopen dagen neutrale steden als Ge nève en Wenen genoemd. Geregistreerd aantal patiënten met griep stabiel UTRECHT (ANP) - Het aantal geregistreerde patiënten met in fluenza B (griep) is de afgelopen week gelijk gebleven. Net als vo rige week gaat het om 24 per 10.000 inwoners. Het lijkt er dus op dat de epidemie langzaam verdwijnt, hoewel daarover nog geen zekerheid is te geven. Dat deelde directeur dr M. Sprenger van het Nationaal Influenza Centrum donderdag mee. In de eerste week van februari ging het nog om 19 griepgevallen op 10.000 inwoners. De Jonge terug in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (ANP) - Klaas de Jonge, wapensmokke laar, voorvechter van het ANC en onwelkome gast van de Ne derlandse ambassade in Preto ria, is terug in Zuid-Afrika. Na dat eerdere visumaanvragen steeds waren afgewezen, kreeg De Jonge vorige week toestem ming deel te nemen aan de Soli- dariteitsconferentie van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) in Johannesburg. De Jonge die tegenwoordig in Brazilië woont, was door de Zuidafrikaanse ambassadeur daar aangemoedigd een visum aan te vragen. Bij aankomst in Zuid-Afrika werd hij gevrijwaard voor arres tatie wegens terrorisme, sabo tage, wapensmokkel en verraad. De Jonge was persoonlijk ver antwoordelijk voor een diepte punt in de betrekkingen tussen Zuid-Afrika en Nederland. Na enkele voorbereidingskoersen ivordt morgen met de Belgische klassieker de Omloop Het Volk een serieus begin gemaakt met het profivielerseizoen 1993. In de PZC vandaag een vooruitblik met ploegleider Cees Priem. Ook Jean-Paul van Poppel, Jelle Nijdam, Jan Gisbers, Greg LeMond (foto) en Claudio Chiappucci komen aan het ivoord. Polio De Gemeenschappelijke Ge zondheidsdienst (GGD) schat dat ongeveer de helft van alle Zeeuwen die vóór het. uitbre ken van de recente polio-epide mie om principiële redenen nooit tegen de ziekte waren in geënt, nu wél beschermd is. Steeds meer ouders uit deze risi cogroep zouden hun kinderen laten vac- Q cineren. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Hiswa: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Kunst cul tuur: 17, 18, 19, 20 en 21 Sport: 25, 26, 27, 28, 29, 30 en 31 DEN HAAG (ANP) - Het aantal mensen dat tijdens de spitsuren gebruik maakt van carpooling is naar schatting groter dan het aantal reizigers in het openbaar vervoer. Dat stelt directeur A. van Eekhout van de Stichting Weg in het jongste nummer van het Mobiliteitschrift, het blad van de stichting. Volgens hem tonen cijfers aan dat dagelijks zo'n 550.000 tot 700.000 mensen met iemand an ders meerijden. Het aantal reizi gers dat tijdens de spits in de trein zit bedraagt 220.000. Per bus worden circa 280.000 passa giers vervoerd. Volgens Eekhout maken heel veel mensen van oudsher ge bruik van een of andere vorm van carpooling. Vaak wordt dat echter niet zo herkend. De eerste mensen die in de jaren zestig hun bromfiets vervingen door een auto konden dat volgens Eekhout alleen maar doen als ze de kosten met anderen konden delen. Ook in de huidige gege vens over het aantal carpoolers lijkt vaak sprake van een gering aantal carpoolers omdat ver schillende criteria worden ge hanteerd. (Advertentie) expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 'S 01184-19610 OPENER Niet te geloven! Zachte contactlenzen* van topmerken voor nog geen 100 piek. Een uitkomst als je gaat sporten, naast je bril of voor altijd. Alleen bij je Rinck-opticien op zaterdag 27 februari 1993. V06-0220088 ii'1' Enkelvoudige sferische contactlenzen, sterkte +5 t/m -S JE OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK Middelburg, Lange Delft 8b. tel. 01180-13792

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1