Winkeliers in het ongelijk gesteld Voorlichting moet gericht zijn op behoud van natuur <4 PZC Walstraat-zuid krijgt nieuwe (tegel)bestrating mi Thema-avond: Meer vrouwen in de Vlissingse politiek Slootwater Breskens verbeterd met hulp van bacteriën Uzendijke lijdt schade bij uitblijven! van nieuwbouw Wil streek Coosje Buskenstraat Vlissingen houdt éénrichtingsverkeer JE WILT TOCH ZO VROEC MOGELIJK HET HUIS UIT? VROUWENPOLDER nieuwe helden KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 w weekenddiensten i 111 iliii111i 11 i i 11 i van onze verslaggever VLISSINGEN - Vijfentwintig middenstanders uit de Vlis- singse binnenstad die bezwaar hadden aangetekend tegen het instellen van éénrichtingsver keer in de Coosje Buskenstraat, zijn door de Raad van State in Den Haag in het ongelijk ge steld. Zij hebben niet 'aanneme lijk' kunnen maken, volgens de Raad van State, dat zij klandi zie zullen verliezen door de ver keersmaatregel. De Coosje Buskenstraat is de verbindingsweg tussen de Spui straat aan de éne kant en het Betje Wolffplein, de Badhuis straat en de Aagje Dekenstraat aan de andere kant. Voor de aan leg van de nieuwe toegangsweg naar het centrum over de Spui- kom mochten auto's in beide richtingen gebruik maken van de Coosje Buskenstraat. Die si tuatie is na de ingebruikname van de Spuikomweg veranderd. Automobilisten kunnen via de Coosje Buskenstraat alleen nog het centrum uit. Winkeliers vreesden direct al dat dat zou leiden tot een tweedeling van de stad, waarvan zij de dupe zou den worden en waarvan de nieuwkomers in het winkelcen trum Scheldeplein profijt zou den hebben. Toch heeft de gemeente Vlissin gen de verkeersmaatregel door gevoerd. De Spuikomweg biedt voldoende soelaas. De Badhuis straat en ook de Scheldestraat moeten bovendien ontlast wor den. En de nieuwbouw aan de Coosje Buskenstraat was veel duurder geworden, als er geen éénrichtingsverkeer was inge steld. Geluidwerende voorzie ningen hadden dan getroffen moeten worden. De Raad van State vindt die on derbouwing van de verkeers maatregel - in tegenstelling tot de winkeliers - 'afdoende'. Ook het deel van de binnenstad waai de vijfentwintig middenstan ders hun onderneming hebben, is goed bereikbaar gebleven. De automobilisten die uit de Paul Krugerstraat komen, moeten 'een geringe omrijbeweging' ma ken om op de Spuikomweg te komen, stelt de Raad van State. van onze verslaggever VLISSINGEN - Vrouwen zijn geen bijzonderheid meer in de politiek. Toch moeten zij nog worden gestimuleerd deel te ne men aan het openbaar bestuur, vindt de emancipatiecommis sie Vlissingen. Vrouwen hebben een eigen inbreng. En democra tische organen moeten toch een afspiegeling van de samenle ving vormen? De emancipatiecommissie houdt volgende week donder dagavond, om vrouwen warm te maken voor de raadsverkiezin gen van volgend jaar. een the ma-bijeenkomst in bioscoop Al- hambra. 'Meer vrouwen in de Vlissingse politiek', is de leuze. De welbespraakte Jeltje van Nieuwenhoven, Tweede Kamer lid voor de PvdA, bijt als gast spreekster om acht uur het spits af. Anja Kopmels zingt en speelt. Vrouwelijke raadsleden en een lid van Groen Links vertellen hoe ze in de politiek terecht zijn gekomen en wat hun partij spe cifiek voor vrouwen betekent. Vervolgens kan de discussie met de zaal losbarsten. Eén derde Zeker de helft van de Vlissingse bevolking is vrouw. Eén derde van de gemeenteraad bestaat uit vrouwen. Het CDA levert met vier vrouwen - van de zeven raadsleden - een opmerkelijk grote bijdrage. Vlissingen slaat geen slecht figuur. „Dat is zo", zegt voorzitter Annie Streng van de emancipatiecommissie, „maar de vraag is of dat zo blijft na de raadsverkiezingen." De geschiedenis bewijst dat zij ge lijk heeft. Het eerste vrouwelijke raadslid, mejuffrouw H. M. Meij er, kwam in 1927 voor de Roomsch-Katholieken in de Vlissingse raad. Van 1935 tot 1939 en. voorzover valt na te gaan, van 1958 tot 1962 hadden mannen het echter weer alleen voor het zeggen. En: pas in 1990 is Lenie Poppe-de Looff als eer ste vrouwelijke wethouder in Vlissingen aangetreden. Maar is het zo belangrijk of er mannen of vrouwen in de ge meenteraad zitten? Kees van der Weele, raadslid voor de RPCU (SGP/RPF), meent van niet. Zijn partij levert als enige politieke groepering geen deel neemster aan de bijeenkomst van volgende week donderdag. „Wij hebben wel vier of vijf vrou welijke leden, maar die hadden geen interesse. Het gaat ook niet om meer vrouwen of mannen in van onze verslaggever VLISSINGEN - Het laatste ge deelte van de Walstraat en de Kleine Markt in Vlissingen on dergaan de komende weken een gedaantewisseling. De bestra ting wordt vernieuwd. De luxe tegels die al in de Walstraat- noord en -midden liggen, wor den ook verderop aangebracht. De gemeente begint volgende week maandag met de herin richting. De huisaansluitingen van de riolering worden in eerste instantie vernieuwd. Vervolgens worden de nieuwe tegels gelegd en er komt ook nieuw straat- meubilair. IJs en weder dienden- de nemen de werkzaamheden zes weken in beslag. Ze worden in fasen uitgevoerd. Het stukje Walstraat tussen de Nieuwen- dijk en Nieuwstraat is als eerste aan de beurt en de Kleine Markt als laatste. De Kleine Markt is een paar jaar geleden al eens op geknapt. De straattegels die in dertijd zijn gebruikt, passen ech ter niet bij de tegels die elders in de binnenstad zijn gebruikt. Met de vernieuwing van de be strating van de Walstraat-zuid neemt de gemeente een voor schot op de opknapbeurt die dat stuk van het Vlissingse centrum staat te wachten. Teken- en ad viesbureau J. A. de Keuning uit Vlissingen wil, zoals gemeld, een flink aantal woon- en winkelpan den opknappen. Als bouwvak kers tezijnertijd in de Wal straat-zuid aan de slag gaan, kan er schade ontstaan aan de nieuwe betegeling. Omdat het project van De Keuning nog niet rond is. wil de gemeente toch niet met de herbestrating wach ten. Zij neemt de rol van voor trekker op zich. De Walstraat- zuid moet er ook mooi bij liggen als het toeristische Arsenaalpro ject voor de zomer opengaat, want dat stadsdeel wordt de wandelroute tussen het Arse- naalgebied en het vernieuwde winkelcentrum. En als mensen niet bij het Schel deplein willen zijn, kiezen zij toch de snelste weg naar hun be stemming in het andere gedeelte van het centrum. Gebrek aan parkeervoorzieningen kan hen niet afschrikken, want, merkt de Raad van State op, die zijn ook daar aanwezig. van een medewerkster BRESKENS - De 'Clearwater Revival-bacterien' hebben in een sloot bij de wijk Ghistelker- ke te Breskens redelijk hun werk gedaan. „Ik noem de proef geslaagd", deelt J. Vervvilghen, chef van het bedrijfsbureau mee. „Het aanzien van de sloot is enorm verbeterd. Het water is helder en de oliefilm die voor heen op het water dreef, is ver dwenen. Ook is er geen sprake meer van enige stank." De bacteriën werden juli vorig jaar in de sloot gestrooid. Ze moesten er onder meer voor zor gen dat het slib qua volume met 30 procent zou verminderen. Die verwachting is wat tegengeval len. Controlemetingen in sep tember en januari wezen uit dat er tot nu toe geen sprake is van een duidelijk aanwijsbare reduc tie van het slib. Gemiddeld is een reductie gemeten van onge veer 15 millimeter, wat neer komt op zo'n 10 a 15 procent. de politiek. Veel kundige raads leden, dat is belangrijk." Annie Streng is dat met Van der Weele eens, maar zij kiest een andere invalshoek. „Hoe meer vrouwen zich voor politiek inte resseren, des te gemakkelijker komt de beste naar voren. En er zijn voldoende geschikte vrou wen, maar ze moeten uit hun stulp komen. Ze moeten het be lang van de deelname aan poli tiek inzien. Vrouwen hebben ook specifieke belangen, in het on derwijs, personeelsbeleid, socia le veiligheid, kinderopvang. Ze kijken daar toch anders tegen aan dan mannen. En als de vrou wen het erbij laten zitten, kun nen we het wel vergeten. Zo moe ten er meer vrouwen op hogere functies komen. Dat wil de ge meente ook, maar of het in de praktijk echt werkt? Vrouwen zullen daar meer op letten dan mannen." De raadsverkiezingen vinden maart 1994 plaats. Met haar ap pèl aan Vlissingse vrouwen lijkt de emancipatiecommissie ruim schoots op tijd. „Verkiezings programma's en kandidatenlij sten worden al snel opgesteld", verklaart Annie Streng. „Willen vrouwen zich laten horen èn kandidaat stellen, dan zijn wij zeker niet te vroeg." Voorzitter Annie Streng van de Vlissingse emancipatiecommissie in de raadzaal van Vlissingen: „Hoe meer vrouwen zich interesseren voor politiek, des te gemakkelijker komt de beste naar voren." foto Ruben Oreel Volgens Verwilghen is het aan tal bacteriën, onder meer door de kou, verminderd en wordt er aan gedacht om nieuwe in het water te strooien. Hij denkt aan zo'n 30 kilo van het mengsel, dat naast bacteriën bestaat uit be schuit en zemelen als voedings stof. Vorig jaar werd al 120 kilo in de sloot gestrooid. De proef met de bacteriën kost de gemeente Oostburg zo'n 16.000 gulden. Dat is aanmerke lijk minder dan het laten uitbag geren van de sloot. Bemonste ring van de bodem door de Ad viesdienst Waterbeheer Zeeuws- Vlaamse Waterschappen wees eerder uit dat de vervuiling van de bodem zo ernstig was dat, als tot baggeren zou worden overge gaan, de uitkomende specie af gevoerd zou moeten worden naar de Koegorspolder. De kos ten van een dergelijke operatie zouden zo'n 130.000 gulden be dragen. De komende tijd zullen nog regelmatig metingen in de sloot worden uitgevoerd. Student milieukunde over Schouwse Westhoek van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Voor lichting over de Westerschouw- se natuur behoeft uitbreiding. Maar voorlichting mag nooit gericht zijn op het aantrekken van nieuwe toeristen. Het is nu al vol genoeg in de Schouwse Westhoek, schrijft Enrique van Doezelaar, student milieukun de in Deventer, in een communi catieplan voor Westerschou- wen. Voorlichting is in de ogen van Van Doezelaar een essentieel be standdeel van natuurbehoud. Alleen als mensen begrijpen waar de natuurbeschermings maatregelen voor zijn bedoeld, kunnen ze deze in acht nemen. Grootste problemen zijn in Wes- terschouwen volgens de stagiai re bij de provincie Zeeland, het grote ruimtebeslag door de re creatie. de belasting van natuur gebieden door toerisme, verdro ging en verzuring en vermesting. Bewoners en recreanten kunnen mede bijdragen aan een oplos sing door het watergebruik te verminderen, afrastering van natuurgebieden te respecteren en zich te houden aan uitgezette routes. Bij de groepen waarop de voor lichting moet worden gericht, ontbreken nieuwe gasten. Al leen de kennis over natuur en landschap van mensen die er al zijn - recreanten en bewoners - moet worden vergroot. De op steller van het rapport wil voor komen dat de voorlichting ver wordt tot promotiemateriaal om nieuwe groepen toeristen te wer ven. Van Doezelaar waarschuwt voorts, dat belangwekkende na tuurwaarden in een bepaald ge bied alleen aan mensen getoond moeten worden als ze. al dan niet onder begeleiding, ter plek ke zijn. Anders bestaat volgens hem het gevaar dat belangstel lenden op eigen houtje een kijkje gaan nemen in gebieden waar ze niet gewenst zijn. Voor de verschillende doelgroe pen moeten verschillende voor- 27 EN 28 FEBRUARI 1993 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sabalaan 3, tel. 71017. zon. 0.00-24.00 uur: A. J. Mijn- lieff, N. Beetslaan 15, tel. 12525. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: J. K. Dominicus, Dam 30, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: A. I. van Heusden, Bellinkplein 3, tel. 39933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 urn-. Patiënten Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: J. C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuwland, tel. 01182-1340. zon. 0. 00-24. 00 uur: J. Visser, Wachttoren 19. Middelburg, tel. 01180-37431. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: G. C. M. Rullens en M. J. M. E. Mol. Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: A. A. v. d. Male, Duinweg 59, Zoutelan de. tel. 01186-1282. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutter heim. Beukelmanstraat 8, Melis kerke, tel. 01186-1760. Tandartsen: Walcheren: G.J. de Wi Doornenburg 31, Vlissingen. 01184-78811. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. Oül uur: A. de Gaaij, tel. 01180-23! Middelburg, zat. 09.00-ma. uur: M. de Jonge, p/a Gan< straat 5, tel. 16761. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: 01180-33803. Kleine huisdieren: Mw. Driehuis van Haselen, Gerbrf] dystraat 151, Vlissingen, 01184-66548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17, j 18.00 uur. j. Dierenartsen praktijk 'Oostj pel le': Oude Domburgsevr 33a te Oostkapelle, tel. 011 1443. Dierenarts A. Meijns: Oost pelseweg 12, Grijpskerke, 01189-3060. Dierenartsenpraktijk Meliskg ke: R. Roskam, Kelderweg 1, i 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren: K?' te Noordstraat 61, Middelbup tel. 01180-37077. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: Middelburg: W. K. Hummel Markt 69, tel. 12134. Vlissingen: Apotheek Pa^ wenburg, Troelstraweg 2a, fe 70717. I Wijkverpleging: Voor geheel Walcheren k Alarmcentrale tel. 01184-1187t van onze verslaggever IJZENDIJKE - De onderne mingsvereniging IJzendijke spreekt in een brief aan provin ciale staten haar teleurstelling uit over de gang van zaken rond het bouwplan Maurits. Volgens de vereniging lijdt de IJzendijk- se gemeenschap iedere dag dat de realisatie van nieuwe bouw- kavels uitblijft forse schade. De subcommissie bestemmings plannen van de provincie heeft gedeputeerde staten geadvi seerd geen goedkeuring te verle nen aan het enkele maanden ge leden door de gemeente Oost burg ingediende planontwerp. Volgens de commissie is het pro ject in strijd met het streekplan. Het aantal bouwkavels (59) dat in het plan is opgenomen moet met bijna de helft worden ver minderd. De geplande extra groei past niet bij een klein dorp als IJzendijke en is voorbehou den aan de concentratiekem Oostburg, verklaarde een woordvoerder van het bureau ruimtelijke ordening woensdag het standpunt van de provin ciale planologen. Gs beslui# naar verwachting in maart of Ir plan in z'n huidige vorm i worden uitgevoerd, of een (tif rovende) aanpassing vergt- Noodgedwongen De ondememingsverenigi spreekt in haar brief tegen c IJzendijke geen behoefte hebben aan een uitbreiding r 59 huizen. „In ons dorp is j bouwgrond vergeven en is F vrijwel geen woning te koa Ons bereiken berichten van zinnen die hun huis hebben w kocht en zeer gaarne in IJzencT ke willen bouwen, maar nu ge[! kant op kunnen. Noodgedwa gen moeten ze naar elders vip huizen, onder meer naar het rfi burige Watervliet (B), waar vïi volop bouwgrond beschikbar is. Geachte staten, voor welr provincie werkt u?", luidt i noodkreet van de ondernemer! Voorzitter D. Buijsse verwaï eerder deze week ook burg meester en wethouders vf Oostburg 'laksheid en gebrr aan creativiteit om alternatief; oplossingen te zoeken'. Ij lichtingsmethodes ingezet wor den. Te denken valt onder ande re aan uitbreiding van informa tiepanelen, folders, excursies en een bezoekerscentrum. Wat minder orthodox in dit rijtje zijn groepsgesprekken en bewoners- brieven. Met het belang dat hij hecht aan intensieve communicatie, sluit de student naadloos aan bij de gedachten van de gemeente Westerschouwen. Integraal be standdeel bijvoorbeeld van het gemeentelijke automobiliteits scenario is voorlichting. Het ge meentebestuur heeft net een in formatieronde voor de bevol king achter de rug. CEZOCHT: DAGBLADBEZORGERS M/V ZONDER NIEUWE HELDEN Wij zoeken voor direct te die graag snel iets willen verdienen. Ideale bijverdienste voor scholieren of W.A.O.'ers. Sollicitaties: 01184-84215. Na 17.00 uur de heer R. J. de Nooijer, 01184-11551 foto PieterHonhoff Eén van de problemen in de Schouwse Westhoek is de belasting van het natuurgebied door toerisme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 14