3verleg met boeren-actiecomité PZC lijstandswet werkt fraude n de hand met uitkeringen Hogere omzetten bezorgen ADZ een voordelig saldo Studie grensoverschrijdende zorg Wethouder van Aardenburg kiest kant van collega Jongeren tegen Racisme boos op Terneuzens bestuur Stamgasten namen afscheid van café-echtpaar De Cock Waterskibond tegen snelheidsbeperking op Oosterschelde provincie 11 "op Landbouwschap komt naar Goes om met boze akkerbouwers te praten VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 n onze verslaggever iUINISSE - De landelijke top ii het Landbouwschap komt aten met de akkerbouwers uit protest weigeren de ïdbouwschapsheffing te be en. Blijkbaar heeft de actie cces en kan het schap de iede van de akkerbouwers :t negeren, constateert Bart k, landbouwer in Bruinisse woordvoerder van het actie- mité. t dagelijks bestuur van het en het boeren-actieco- té komen woensdag in Goes een. Tot de delegatie van het ndbouwschap behoren in elk 'al voorzitter T. Mares en de gelijks-bestuursleden M. Va- :amp en G.J. Doorenbos. Het tiecomité telt een kleine twin- akkerbouwers, afkomstig uit eland, West-Brabant en van Zuidhollandse eilanden. ïdanks de brede mondelinge jal in landbouwkringen voor actie heeft het schap laten iten nog weinig te merken van ligeringen tot betalen. Kik ge- ift dit niet. „Ik weet zeker dat duizenden boeren meedoen." >t schap kan echter, in elk ge- formeel, best gelijk hebben, int pas uiterlijk 1 maart moet d heffing zijn betaald. voorzitter van de gewestelij - raad voor Zeeland van het indbouwschap, J. Kodde, kan :h het ongenoegen goed voor- illen over bijvoorbeeld de ont- kkelingen rond het GATT-ak- lord. Hij is zelf landbouwer, in nemuiden, en in het schap rtegenwoordiger van de andsorganisatie CBTB. )e akkerbouw staat er ontzet- -'"ind triest voor", vindt hij. „Dui- d lijk is dat er iets moet gebeu- ir n, maar wat, dat weet ik nog De mogelijkheden om in- beleid te beïnvloe- irnn lijken hem vrij beperkt. Het sprek van woensdag ziet hij in c geval als een goede gelegen- miid voor zijn hoofdbestuur om g eens uit te leggen waarvoor heffing is bedoeld. eijodde kan zich tevens voorstel- o a dat de akkerbouwers het ge brek aangrijpen om hun proble- j en nog eens onder de aandacht brengen. Volgens Kik zijn die erigens al lang duidelijk ge- aakt: zij leggen zich niet neer de grote opruiming die het itionale en internationale landbouwbeleid in hun gelede ren teweeg dreigt te brengen. Ze willen een systeem waarbij kos tendekkend kan worden gepro duceerd. „En dat is geen protec tionisme, maar een verzekering van de voedselvoorziening." Met de kritiek van voorzitter J.G. van Leeuwen van de Gel derse Maatschappij van Land bouw, een van de fusiepartners van de ZLM, is hij het pertinent oneens. Van Leeuwen zei maan dag op een kringvergadering van de ZLM in Zierikzee, dat de akkerbouwers niet bij het Land bouwschap moeten zijn met hun grieven, maar bij hun eigen standsorganisaties. Die zouden het schap te weinig sturen. Kik bestrijdt dit niet, maar juist daarom zijn volgens hem an- derssoortige acties nodig. „Om dat je bij de eigen organisaties geen gehoor krijgt." Hij gewaagt van een fatalistische, slappe houding en heeft een heel ander plan met zijn belangenorganisa tie. „Als die niet van zins is beter naar ons te luisteren, zeggen wij massaal ons lidmaatschap op." Volgens hem is er een nieuwe ge neratie boeren, die zich niet meer zoals vroeger gezagsge trouw laten leiden - desnoods naar de ondergang. Het actiecomité komt zaterdag bijeen om zich te beraden over de te voeren strategie. Dat die hard zal zijn lijkt duidelijk. Kik: „Het water staat ons niet meer aan de lippen, maar een meter boven het hoofd." Bart Kik:„Het water staat ons niet meer aan de lippen, maar een meter boven het hoofd." foto Willem Mieras van onze verslaggever TERNEUZEN - De organisatoren van de manifestatie Jongeren Tegen Racisme, die morgen, zaterdag in Ter- neuzen wordt gehouden, zijn boos op het gemeentebe stuur. Dat heeft toestemming geweigerd voor een pop concert (onderdeel van de manifestatie) in het multi functioneel centrum De Triangel in de Terneuzense binnenstad. In De Triangel mag wél een oprichtingsvergadering wor den gehouden van een plaatselijke groep van de interna tionale organisatie Youth Against Racism Europe. Maai de gemeente vindt dat het concert moet verhuizen naar de Markt of het stadhuisplein aan het Oostelijk Bolwerk. De manifestatie is opgezet door een comité dat alle steun kreeg van jongerencentrum Kalashnikov, dat al anderhalfjaar gebruik maakt van De Triangel. Wethou der A. Stahl-Hemelsoet (welzijn) donderdagavond: „De samenwerking met Kalashnikov verloopt prima. We hebben bepaalde afspraken met elkaar gemaakt. Een daarvan is dat in de grote zaal van De Triangel niet meer dan eenmaal per maand een concert wordt gehouden. We hebben die beperking opgelegd in verband met mo gelijke overlast voor de woonomgeving. Met het oog op die afspraak hebben we de organisatoren als alternatief de Markt of het plein bij het stadhuis aangeboden." De Gentenaar Rudy Godijn, coördinator van de mani festatie in Terneuzen, vermoedt dat er heel andere rede nen zijn voor het verbod om het concert in De Triangel te houden. „Vorig weekeinde zouden er extreem-rechtse skinheads gesignaleerd zijn rond het jongerencentrum. Die zouden de bedoeling hebben gehad de zaak daar te verkennen om eventueel op de dag van de protestmee ting enkele Molotovcocktails in de zaal te werpen. Naar aanleiding van deze geruchten vreest het stadsbestuur relletjes." Godijn vindt het onbegrijpelijk dat het stads bestuur toegeeft aan intimidaties van rechts. Uit protest wordt er vandaag (in de ochtenduren) actie gevoerd voor het stadhuis. mm Burgemeester drs R. C. E. Barbé had donderdagavond geen enkele aanwijzing dat skinheads van plan zijn de manifestatie zaterdag te verstoren. „We zullen natuur lijk wel een oogje in het zeil houden, maar dat er een con frontatie op til zou zijn, is ons absoluut niet bekend." Volgens Barbé heeft de gemeente de organisatoren juist de helpende hand geboden door een alternatief te zoe ken voor het popconcert. „Men heeft ons vorige week notabene nog laten weten daar best blij mee te zijn. Daarom begrijp ik dit niet helemaal." Volgens Godijn wordt de organisatie nu geconfronteerd met een extra kostenpost van ongeveer 4500 gulden (huur muziekkiosk en dranghekken van de gemeente, extra geluidspparatuur en derving van 1000 gulden en treegeld). Barbe: „Ik heb daar nu niet precies zicht op. Maar ik wil de betaling van die kiosk en de dranghekken best even intern aankaarten." In de loop van de ochtend zouden de organisatoren zich op het stadhuis melden voor overleg met b en w. hhhhhhhhhhhhhhhihühh on onze verslaggever LISSINGEN - Fraude met bij- andsuitkeringen is in de hand ffewerkt door een wijziging van Algemene Bijstandswet iBW) in 1987. Sociale diensten oeten sinds die tijd kunnen (Advertentie) 1 Schouwstra Orthopaedie PROTHESEN I ORTHESEN ORTH. CORSETTEN j ELASTIEKEN KOUSEN I STEUNZOLEN/VOETBEDDEN 1 REVALIDATIE ARTIKELEN 1 DIV. MEDISCHE BANDAGES r- LIESBREUKBANDEN Korte Noordstraat 19 Middelburg Telefoon 01180-41687 aantonen dat tussen bijstands gerechtigden die samenwonen en toch ieder een uitkering heb ben, 'financiële verwevenheid' bestaat. „Voor ons is dat heel lastig", vertelt J. W. Hekhuis van de sociale dienst in Vlissin- gen. „Wij staan voor het blok als de hoofdbewoner kan bewijzen dat hij huur, gas en licht be taalt." Hekhuis staat achter de mening van de gemeente Rotterdam dat de Algemene Bijstandswet frau degevoelig is. Hij vindt dat de oude bepaling over samenwo nenden in de wet moet terugke ren. Als bijstandsgerechtigden zich voor 1987 'als zijnde ge huwd' gedroegen, kon de sociale dienst al optreden. „Een sociaal rechercheur kon dan bij een huis posten", legt Hekhuis uit. „Als beide bewoners dan vaak samen boodschappen en dergelijke de den, leverde dat vaak voldoende bewijsmateriaal op. Uit privacy- overwegingen is die bepaling uit de wet gehaald." Samenwonen den die zich aan de regels hou den, ontvangen 1.760 gulden per maand. Twee zelfstandige uitke- jan onze verslaggever {LISSINGEN - Het Admini- Iratief Dienstencentrum Zee- md (ADZ) heeft in 1992 goed jedraaid. Het bestuur verwacht en voordelig saldo van 115.000 ulden. In de begroting werd log uitgegaan van een nadelig xploitatiesaldo van 6,5 ton. 'olgens het ADZ, een instelling het kader van de wet sociale op grafisch en dministratief gebied, is er nog een reden tot juichen. De 'zich ftekenende' recessie heeft ook evolgen voor toeleveranciers n dienstverleners als het ADZ. )e Zeeuwse gemeenten die deel- emen in het ADZ hebben be- aald dat zij jaarlijks niet meer an 650.000 gulden bijdragen in et nadelig exploitatiesaldo van et dienstencentrum. Het 'zeer resultaat' over '92 is toe te schrijven aan ogere omzetten. In januari vo- jaar besloten de gemeenten zogeheten egalisatiefonds in stellen om tegenvallende om- in slechte jaren te kun nen opvangen. Volgens de regle menten van dat spaarpotje be draagt de maximale bijdrage van de gemeenten drie ton. De gemeenten leveren hun fi nanciële bijdrage aan het ADZ door middel van een voorschot. Aan het einde van het boekjaar wordt bekeken of het voorschot voldoende is of dat nog extra moet worden betaald. Omdat het dienstencentrum over '92 een gunstig resultaat heeft be haald, stelt het dagelijks be stuur voor om die voorschotten in het spaarpotje te stoppen. Het ADZ verwacht dat de 'min dere bedrijvigheid' in het land en de lagere winstverwachtin gen 'enige jaren' problemen kun nen opleveren. Het dagelijks be stuur stelt het algemeen bestuur daarom voor om vijf ton. die al door de gemeenten bij voorschot is betaald, volledig te storten in het egalisatiefonds. Het algemeen bestuur van het ADZ vergadert over het voorstel op woensdag 3 maart vanaf 15.30 uur in de bestuurskamer van het ADZ te Vlissingen. ringen bedragen 2.400 gulden per maand. Sinds de bijstandswet is veran derd, heeft de sociale dienst in Vlissingen relatief minder ver zwegen gevallen van 'partner schap' kunnen bewijzen. De helft van alle bewezen fraudeza ken behoorde zes jaar geleden tot die categorie. De rest betrof vooral niet gemelde nevenin komsten. In 1992 bestond nog maar één derde van alle fraude zaken uit verzwegen samenwo ningen. Hekhuis sluit niet uit dat dat met een nieuwe werkme thode te maken heeft. Sinds 1987 worden de bijstandgegevens vergeleken met die van de belas tingen. „Voor sociale diensten in de grote steden is dat blijkbaar iets bijzonders", merkt Hekhuis op. „Wij doen het dus al jaren." Bestrijding De Vlissingse sociale dienst, die in 1985 stevig op de vingers is ge tikt voor een te ruimhartig be leid, maakt behoorlijk werk van fraudebestrijding. Ze heeft drie sociaal rechercheurs in dienst, die ook in de Walcherse platte landsgemeenten werken. Zij hebben vorig jaar in Vlissingen voor 300.000 gulden aan fraude zaken opgespoord, bij 99 bij- standsrechtigheden. Dat is vijf procent van het aantal mensen dat via de dienst een bijstands uitkering ontvangt. Dat percen tage ligt aanzienlijk lager op het platteland. „De sociale controle onderling is daar veel groter", verklaart Hekhuis het verschil. Hekhuis wil er overigens voor waken dat door de grote aan dacht voor bijstandsfraude ie dereen over één kam wordt ge schoren. „Het percentage uitke ringsgerechtigden dat fraudeert is klein", stelt hij. „De overgrote meerderheid wil aan de slag, maar er is geen werk. Veel men sen willen dat niet meer horen. Dat is onterecht." Maurice en Maria de Cock:...eenmooie tijd... foto Peter Nicolai van een medewerker ZUIDDORPE - Honderden stamgasten be zochten donderdag de receptie van Maurice en Maria de Cock in Zuiddorpe. Na bijna 35 jaar houdt het echtpaar café Het Gemeente huis in Zuiddorpe voor gezien. Maurice (60) hoorde in 1958 bij toeval dat er een café te koop was in Zuiddorpe. Niet omdat het zijn roeping was. maar omdat er eén slijte rij-baan aan de overname van Het Gemeente huis vastzat, besloot de boerenzoon uit Over slag toe te happen. Maria: „In de eerste jaren ging hij thuis ook nog bieten steken, hij dacht dat hij dat niet zou kunnen missen." Zo'n twintig jaar lang leverde De Cock gedistilleerde drank af in de omgeving- van Koewacht, Overslag en Zuiddorpe. Echt genote Maria dreef de zaak zeven dagen per week. Toen de kinderen een paar jaar geleden vader het advies gaven het café één dag per week te sluiten, volgde Maurice, zij het met te genzin, de goede raad op. Het huiskamercafé bestaat uit twee vertrek ken: aan het begin van de eeuw kon men na de huwelijksvoltrekking (in het gemeentehuis) aan de ene zijde van het pand, direct aan de andere zijde (het café) de dans inzetten. Met Het Gemeentehuis als pension en asperge restaurant verwierf het echtpaar De Cock gro te faam. Zoon Sjef de Cock heeft inmiddels in het Zuiddorpse restaurant Onder de Linden de aspergetraditie voortgezet. Ambtenaren van het kadaster waren donder dag ook goed vertegenwoordigd. Toen dertig jaar geleden de ruilverkavelingscommissie er zitting hield, bleef het café ook daarna de vaste plaats van de landmeters. Tijdens de kermis en de Boekweitfeesten was het altijd stampvol in het Gemeentehuis en ook op zondag na de mis gingen velen even op bezoek bij het tegenover de kerk gelegen café. „Het zal wel raar zijn," zegt Maurice over de toekomst zonder café. Overigens is hij van plan om met de vaste kaartploeg nog menig uurtje te slijten in het Gemeentehuis. Ook boogschie ten is een favoriet tijdverdrijf van de cafébaas. „We hadden hier een vaste klantenkring, er wa ren vandaag mensen die ons ook twintig jaar geleden al opzochten, dat is het mooie van dit vak." Het echtpaar, dat vijf jaar geleden op een steenworp afstand al een nieuwe woning liet bouwen, werd 's avonds door de Boerenkapel uit Sint-Jansteen nog eens in het zonnetje ge zet. Oscar en Irene van Rossum zullen vanaf 3 maart het café in vrijwel ongewijzigde staat voortzetten. van onze verslaggever OOSTBURG - De provincie gaat onderzoeken of de samen werking tussen de ziekenhuizen in Zeeuwsch- en Belgisch Vlaanderen kan worden uitge breid. Vertegenwoordigers van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen. de particuliere ziektekostenverzekeraars, de ziekenhuizen in Gent en Brug ge, de provincie en het AZWZ- ziekenfonds bereikten daarover donderdag overeenstemming. Het overleg in het Oostburgse Antoniusziekenhuis vond plaats op initiatief van het AZWZ (Al gemeen Ziekenfonds voor West- Brabant en Zeeuwsch-Vlaande ren). De studie naar een zogehe ten grensoverschrijdend net werk van de gezondheidszorg wordt betaald uit de subsidiepot van de Euregio Scheldemond. De eventuele uitbreiding van de samenwerking is volgens zie kenfondsdirecteur C. Wellhüner een mogelijkheid om de voorzie ningen in het door bezuinigin gen getergde Antoniuszieken huis op een aanvaardbaar peil te houden. Momenteel mogen Zeeuws- Vlaamse ziekenfondspatiënten slechts na doorverwijzing van specialisten van de ziekenhuis- groep, Belgische medici raad plegen. De studie moet uitwijzen of en hoe deze drempel kan wor den verlaagd. Lukt dat, dan zou den het universiteitsziekenhuis in Gent en het Sint Janshospi taal in Brugge eventueel de 'zorggaten' kunnen dichten die ontstaan na de inkrimping van het aantal voorzieningen in het Oostburgse ziekenhuis. Zoals bekend is de directie van de ziekenhuisgroep van plan om acute medische ingrepen en spe cialistische verloskunde in het Antoniusziekenhuis te beper ken tot kantooruren en nadien te centraliseren in Terneuzen. Komt het grensoverschrijdende zorgennetwerk van de grond, dan zou voor dit soort ingrepen na zes uur 's avonds en in de weekeinden mogelijk een be roep kunnen worden gedaan op de Vlaamse ziekenhuizen. van onze verslaggever AARDENBURG - De Aarden- burgse wethouder W. F. van Helden heeft mede namens zijn fractie Gemeentebelangen on voorwaardelijk de kant geko zen van zijn CDA-collega R. A. J. van de Wijnckel. In een schriftelijke verklaring weer spreekt Van Helden nadrukke lijk de beschuldiging van de op positiepartijen PvdA en D66 dat Van de Wijnckel de oorzaak is van alle onrust in Aardenburg. Hij trekt bovendien openlijk in twijfel of burgemeester mr E. F. Jongmans in de hele 'kwestie Heerendreef terecht zijn han den in onschuld kan wassen. Van Helden betreurt het dat staatssecretaris De Graaf- Nauta van Binnenlandse Zaken het nodig heeft gevonden, de handel en wandel van het Aar- denburgs gemeenbestuur in een brief aan de kaak te stellen. In het schrijven doet de bewinds vrouw een oproep aan burge meester en wethouders van de Kikkerstad om de regels van de mocratie en openheid van be stuur wat zorgvuldiger in acht te nemen en de verhoudingen bin nen het college te herstellen. Volgens de wethouder van Ge meentebelangen is de kritiek achterhaald, omdat het conflict direct na de zomervakantie is uitgepraat. Dat was dinsdag avond eveneens de eerste reac tie van Van de Wijnckel. Het openhalen van oude wonden doet de verhoudingen in de raad en het college wederom geen goed. merkt Van Helden op. „Jammer dat in Aardenburg za ken zoals deze niet binnenska mers kunnen worden besproken en opgelost." tij') mag dat weinig democra tisch worden genoemd", ver wijst de wethouder in zijn ver klaring naar één van de onder delen van kritiek uit het ministe rieel schrijven. „Als één dreine rig raadslid (Westphaali zijn wil wil opleggen, kan dat tirannie worden genoemd. Zolang de ma ren en mitsen in de Aardenburg- se raad belangrijker zijn dan de hoofdlijnen, zal er geen eensge zinde raad naar buiten kunnen treden." Van Helden laat blijken er niet gerust op te zijn dat het conflict geen nadelige gevolgen zal heb ben voor de samenvoeging van de gemeente Aardenburg met Sluis. „Die moeten nu ook wel denken: houdt het daar nooit op?" Aan de andere kant ziet de wethouder de gemeentelijke herindeling als dè mogelijke op lossing om de bekritiseerde grondverkoop van het 4,5 hec tare grote terrein aan de Heeren dreef er in een later stadium als nog door te krijgen. „Straks, sa men met Sluis in een rustiger vaarwater." Wethouder Van de Wijnckel wil de donderdag nog niet ingaan op de vraag of hij uit eigen bewe ging zal aftreden, zoals D66 en PvdA van hem verlangen. „Dat zal ik beoordelen op het moment dat ze me dat persoonlijk zullen vragen. Ik ben niet van plan met hen via de krant in discussie te gaan. Ik ben het hele gedonder, inclusief de manier waarop de media de zaak belichten, flink zat", reageerde Van de Wijnckel. Opinie Van Helden 'kan zich niet voor stellen' dat burgemeester mr E. F. Jongmans in het gesprek met staatssecretaris De Graaf- Nauta zijn persoonlijke mening over de gang van zaken in Aar denburg voor zich heeft gehou den. zoals de bewindsvrouw in haar brief vermeldt. Volgens De Graaf-Nauta deed de opinie van Jongmans tijdens dat gesprek niet ter zake, omdat ze daarvan ('terwille van de noodzakelijke objectiviteit bij de beoordeling van de situatie') reeds kennis had genomen uit de notulen van de betreffende raadsvergaderin gen. „De opinie van de burge meester kan dan wel uit de stuk ken blijken, maar die mening kern toch ook gewijzigd zijn?", al dus Van Helden. Hij heeft er weinig vertrouwen in dat de rust zal terugkeren door het vertrek van Van de Wijnckel, een maatregel waar de gemeen teraadsfracties van D66 en PvdA op aansturen. De 'lastige kinderen' in de Aardenburgse klas zijn volgens Van Helden (in het dagelijks leven onderwijzer) veeleer het D66-raadslid W F. Westphaal. zijn PvdA-collega A. S. Keijmel-Cambier 'en soms toch ook wel de burgemeester'. Daarmee geeft hijal dan niet be wust. aan dat de verhoudingen binnen het college ook momen teel nog alles behalve koek en ei zijn. Tirannie „Als de meerderheid geen reke ning houdt met het minder heidsstandpunt ('de tegenpar- Burgemeester mr E. F. Jong mans Wethouder W. F. van Helden van onze verslaggever HAARLEM - De Nederlandse Waterskibond rekent erop dat de snelheidsbeperkingen voor zogenaamde snelle motorboten op de Oosterschelde worden versoepeld. Er geldt momenteel een maximum snelheid van 20 kilometer per uur. Volgens de bond is het een nutteloze snel heidsbeperking, met bovendien een discriminerend karakter. In de praktijk houdt vrijwel nie mand op de Oosterschelde zich aan de maximum snelheid. Con trole is ook zeer beperkt moge lijk. „De indruk bestaat dat bij de veelheid aan taken die de rijks politie te water heeft, de con trole op de snelheidsbeperking slechts een lage prioriteit heeft", aldus de Waterskibond. Volgens de bond wordt met de regeling - bedoeld om kwetsbare natuur gebieden te beschermen - het te genovergestelde effect bereikt. Onderstreept wordt dat de maatregel met name geldt voor de boottypen die technisch in staat zijn bij snelheden boven 20 kilometer per uur planerend te varen. Er zijn echter ook veel zo genaamde verplaatsingssche pen in staat boven de 20 kilome- tergrens te komen. Een ver plaatsingsschip veroorzaakt meer golfslag dan een planeren de boot. „Het effect van de maat regelen is daarom negatief, om dat door de te lage snelheid de planerende boten gedwongen worden zich als verplaatsings schepen te gedragen." De Waterskibond wijst erop dat deskundigen het twijfelachtige nut van de snelheidsbeperking niet betwisten. „Maar tussen be grijpen en handelen ligt een moeilijk neembare barrière: de soms naar fundamentalisme neigende hardnekkigheid van milieu-organisaties, die niet al leen in dit geval gemakkelijk kan leiden tot spanningen tus sen recreatie en natuur." De bond heeft 'de stellige indruk' dat de snelheidsbeperking, die behalve voor de Oosterschelde ook geldt voor de Waddenzee, op korte termijn zal verdwijnen. Advertentie 43810

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11