ROVINCIfllE ZEEUWSE COURANT Vaticaan tracht rel te sussen lociaal plan bij DAF lorgt voor onenigheid Storm leidde tot extreme golfhoogte op Noordzee Bijstand wordt op fraude doorgelicht Emoties rond moord peuter Liverpool BOSPEEN EN ISCHOUDERKARBONADE VN-besluit tribunaal misdaden Joegoslavië JE WILT TOCH ZO VROEG MOGELIJK HET HUIS UIT? Pauselijke nuntius over euthanasie-kwestie op het matje bij Kooijmans j Rustig maar koud ji de vroege ochtend nog een enkel I luitje later droog en zonnig. Matige tot I wakke ivind uit noord tot noordoost. I Temperatuur omstreeks 2 graden. hëe jaargang no. 45 (insdag 23 februari 1993 CEZOCHT: DACBLADBEZORCER5 M/V I Twee films uit (Azië winnen Gouden Beer I GRONINGEN (GPD) - I De jury van de 43ste 1 Filmfestspiele van Ber- üjn heeft maandag twee Gouden Beren toege- kend aan Aziatische I films. I Hoewel er doorgaans op I de Berlinale maar één I hoofdprijs wordt uitge- I reikt, kende de jury on- I der leiding van de Duitse I regisseur Frank Beyer er I dit jaar twee toe. De be- I kroonde films zijn de Chinese produktie 'Xian Hunnü' (The Women of the Lake of the Scented I Souls) van Xie Fei en de I Taiwanese film 'Hsi Yen' I (The Wedding Banquet) j vanAngLee. 'Xian Hunnü' becom- I mentarieert de positie van een zelfstandige vrouw op het conserva tieve Chinese platte- land, 'Hsi Yen' gaat over Taiwanese homo- I seksueel in New York die om de familie niet voor het hoofd te stoten in het huwelijk treedt. Als tegenwicht voor de Aziatische dubbelslag werden de beide acteurs prijzen met een voor het Berlijnse festival ken- I merkende hang naar compromissen gister avond toegekend aan I twee Amerikaanse ster ren: Denzei Washington werd door de jury onder- I scheiden met een Zilve- rén Beer voor zijn rol als de zwarte activist Mal colm X in de gelijknami ge film van Spike Lee. Michelle Pfeiffer kreeg eenzelfde prijs voor haar hoofdrol in 'Love Field' van Jonathan Kaplan. DEN HAAG/ROME (GPD) - De uitspraken van de hoge Vati caanse prelaat mgr. Elio Sgrec- cia dat de Nederlandse euthana- sie-wetgeving te vergelijken is met de praktijken in Hitler- Duitsland, geven niet het offi ciële standpunt van het Vati caan weer. Dat heeft pauselijke nuntius in Den Haag, monseig neur Henri Lemaitre, gisteren gezegd in een gesprek met mi nister Kooijmans van buiten landse zaken. De monseigneur, te vergelijken met een ambassadeur, werd gis teren de mantel uitgeveegd door minister Kooijmans van buiten landse zaken. De bewindsman liet weten dat de uitlatingen van monseigneur Sgreccia, lid van de Romeinse Curie, in het geheel geen recht doen aan de inhoud van de Nederlandse euthanasie wetgeving. Lemaitre heeft te genover Kooijmans verklaard dat Sgreccia heeft gesproken als 'bio-ethisch expert'. Extreem De Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel, Mr. R.H. Graaf van Limburg Stirum, vindt het niet zo vreemd dat Sgreccia zo'n extreem oordeel heeft geveld in een uitzending van Radio Vaticaan, net zoals in de commentaren in de krant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, het geval was. „In uitzendingen van Radio Va ticaan geven talloze personen hun mening over uiteenlopende zaken zonder dat die bij voor baat gedeeld wordt door het Staatssecretariaat (het ministe rie van buitenlandse zaken). Hetzelfde geldt voor de Osserva tore Romano. In het verleden is het wel vaker voorgekomen dat een artikel een conflict veroor zaakte, waarna een rectificatie volgde van de hoogste Vaticaan se instanties, De Vaticaanse me dia hebben een grotere redactio nele onafhankelijkheid, dan men geneigd is te denken." Voorlichting Via de eigen ambassades zal Ne derland ook buitenlandse rege ringen op de hoogte stellen van de euthanasiewetgeving in ons land. De voorlichtingscampag- (igararische amenwerking net Zuid-Afrika (AAPSTAD (ANP) - Minister lukman van landbouw, milieu beheer en visserij heeft maan- ig; in Kaapstad met zijn Zuid- frikaanse ambtgenoot een sa menwerkingsovereenkomst on dertekend op het gebied van nndbouw-wetenschap, -tech nologie en -onderwijs. Te overeenkomst voorziet onder eer in het uitwisselen van des- undigen, samenwerking bij on- )ek, technologie, opleidin gen en ontwikkeling. Agenten proberen een man tegen te houden die door het politiecordon breekt bij het passeren van de busjes met de jeugdige verdachten van de moord op een peuter in Liverpool. foto EPA LIVERPOOL (AP) - Twee tienjarige jongens uit Liverpool zijn maandag aan de rechter voorgeleid op verdenking van de moord op de tweejarige peuter James Bulger. Zo'n 300 woedende mensen riepen voor het gerechtsgebouw ver wensingen naar de jongens, sommigen gooiden stenen en eieren naar de busjes waarin de twee werden vervoerd. Zes mannen wer den bij dit protest gearresteerd, van wie er drie later zonder aan klacht werden vrijgelaten. De ontvoering van James Bulger, op 12 februari uit een winkel centrum, werd vastgelegd door videocamera's van een bewa kingsdienst. Twee dagen later werd zijn lichaampje, dat sporen van zware mishandeling vertoonde, langs een spoorlijn in de buurt teruggevonden. De jongens werden zaterdag officieel be schuldigd van ontvoering en moord en van poging tot ontvoering van een andere tweejarige jongen uit hetzelfde winkelcentrum. De moord zorgde voor een golf van verontwaardiging in Groot- Brittannië. zie ook pagina 4 ne zal echter pas plaatsvinden nadat ook de Eerste Kamer ak koord is gegaan met het wets ontwerp, aldus het ministerie van buitenlandse zaken giste ren. Kardinaal Simonis ver klaarde afgelopen weekeinde dat een deel van de kritiek van uit Rome te wijten is aan de slechte voorlichting vanuit Ne derland. Het ministerie meent dat voorlichting op dit tijdstip verwarrend kan zijn. Kritisch Als de Eerste Kamer kritisch zou staan ten opzichte van de nu door de Tweede Kamer aanvaar de wet, zou dat in principe nog tot verwerping kunnen leiden. „De Eerste Kamer heeft ook nog rechtn". aldus de woordvoer ster van minister Kooijmans. Tweede-Kamervoorzitter Deet- man (CDA) vindt dat de kritiek van het Vaticaan op de Neder landse euthanasiewetgeving „alle perken te buiten gaat". Als mede-wetgever zei Deetman zich gekwetst te voelen door de uitlatingen van monseigneur Sgreccia. „Of de betrokkene weet niet wat zich in nazi-Duits- land heeft voltrokken, en dat is zeer kwalijk, of de betrokkene weet niet welke discussie in Ne derland is gevoerd, en dat is ook zeer kwalijk", aldus Deetman. Feiten Het gaat volgens de kamervoor zitter niet aan op betrekkelijk of ficieel niveau kritiek uit te oefe nen op een land, zonder de feiten te kennen. Eerder al veroordeel de premier Lubbers de ongezou- te kritiek van Rome op de eutha nasiewetgeving in Nederland. zie ook pagina 4 Lubbers reist naar Clinton DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers en minister Kooijmans van buitenlandse zaken zullen over enkele weken een bezoek brengen aan de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten, Bill Clinton. Een precieze datum is nog niet bekend, aldus een woordvoer ster van Buitenlandse Zaken. „Daarover moeten nog afspra ken worden gemaakt". Met een kennismakingsbezoek aan Clin ton onderstreept de Nederland se regering het belang dat wordt gehecht aan de relatie. |EINDHOVEN (GPD) - De onder- idelingen over de arbeids voorwaarden bij het nieuwe DAF en het sociaal plan voor werknemers die hun baan kwij- iraken hebben gisteren nog niets opgeleverd. De bonden lijn onderling verdeeld over het voorstel om de 'blijvers' twee (jaar lang tien procent loon te la llen inleveren. I De directie wil bij het nieuwe DAF een 38-urige in plaats van 136-urige werkweek, maar daar jzijn de bonden eensgezind te gen. Zowel de arbeidsvoorwaar den als het sociale plan moeten nog deze week rond zijn, voordat de werknemers zaterdag hun [ontslagbrief in de bus krijgen. Het voorstel om de 2750 'blijvers' in Eindhoven twee jaar lang tien procent van hun brutoloon te la ten inleveren voor hun 2600 ver trekkende collega's wordt ge steund door de Unie BHLP en het CNV. De Industriebond FNV, de grootste bond bij DAF, vindt het idee onaanvaardbaar. De FNV hoopt nog steeds op steun van minister De Vries van sociale zaken en op een bijdrage uit het Europees Sociaal Fonds. Dure jongens Volgens de FNV zou het tien pro cent-plan per maand ongeveer 1,5 miljoen gulden opleveren, waarmee weinig gedaan kan worden voor 2600 mensen. De FNV-leden voelen er bovendien Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 1830 uur Oe Koopavond blijft onge wijzigd. Informeer bij uw It AH winkel. Bospeen, 1 /IQ per bos l.HZ/ Schouderkarbonade, 1500 grarruS49 4.49 ~7QQ I eeo© tenbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 27 februari as. s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. niets voor geld in te leveren voor de „dure jongens". Dat pro bleem zou opgelost kunnen wor den door een voorstel van de Unie BHLP. die twee aparte fondsen wil: een voor de 'goed kope' krachten en een voor men sen uit de hogere loonklassen. Arbeidsvoorwaarden De bonden willen dat bij DAF- nieuw dezelfde arbeidsvoor waarden gelden als bij het oude bedrijf. Dat betekent dat er naast de metaal-cao nog eens twintig procent aan extra's bij het loon moet, zoals dat bij het oude DAF ook het geval was. Ook moet er volgens de bonden een arbeidspool komen voor ontslagen DAF-werknemers. De teleurgestelde aandeelhou ders van DAF krijgen op 2 april de mogelijkheid hun hart te luchten. Dan zal het bedrijf op een aandeelhoudersvergadering in Eindhoven verantwoording afleggen voor de turbulente ge beurtenissen van de laatste we ken. Dat heeft DAF-baas Cor Baan, die vrijdag op voorstel van de nieuwe aandeelhouders hoogstwaarschijnlijk benoemd wordt tot directeur van het nieu we DAF. gisteren meegedeeld. Aandelen De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) wil dat de huidige aandeelhouders van DAF ook aandelen kunnen krijgen in het nieuwe bedrijf. Volgens de VEB, de club van vooral particuliere beleggers, staan directie en be windvoerders van DAF positief tegenover hun plan. Door het opzetten van de nieuwe DAF staan de aandeelhouders op dit moment met lege handen. Als ze aandelen kunnen krijgen in de nieuwe DAF. hebben ze de kans iets van hun geld terug te zien. Het zondag op drift geraakte Duitse containerschip Linda Buck ligt op het strand bij Terschel ling. Een bergingsteam van Smit Tak bekeek gisteren de mogelijkheden het schip terug naar open zee te slepen. foto J. Veenstra/ANP DE BILT (ANP) - De storm heeft zondag op het Nederlandse deel van de Noordzee golven van uitzonderlijke hoogte veroorzaakt. Volgens woordvoerder H. Geurts van het KNMI in De Bilt komt een dergelijk verschijnsel hooguit eenmaal in de tien tot twintig jaar voor. Uit metingen blijkt volgens het weerkundig in stituut een gemiddelde golfhoogte tijdens de storm van acht meter met uitschieters tot meer dan 15 meter. Een dergelijk patroon is volgens hoofd oceanografie van het KNMI. G. Komen, voor de Noordzee uitzonderlijk. Hoge re golven kunnen volgens hem door de zeediep te niet ontstaan. Bij vergelijkbare stormen komt de gemiddelde golfhoogte op het Neder lands continentaal plat zelden boven zes me ter. De oorzaak van het verschijnsel schuilt volgens de oceanograaf in de snelheid van de golven. Door wat de oceanograaf aanduidt als resonantie van golf- en windsnelheid werden de golven tot hun maximum opgestuwd. De zondag in problemen geraakte schepen draaiden ter hoogte van de Waddeneilanden naar het oosten en kwamen dwars op de uit zonderlijke zeegang te liggen. Zware golven sloegen over de schepen met schade en tot in de machinekamers doordringend zeewater als gevolg. PvdA-kamerlid J. Feenstra wil dat de vaarrou te voor tankers bij de waddeneilanden verder uit de kust komen. Hij betreurt het voornemen van minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) om tankers dichter onder de kust te la ten varen. Boeren Boze Franse boeren blokkeer den maandag spoorlijnen als protest tegen de landbouw- maatregelen, die zij zien als een gevaar voor hun bestaaji. De Franse premier Pierre Béré- govoy dreigde gistereji opnieuw met een veto tegen het land bouwakkoord tussen de Vcr- enigde Staten en de Europese Gemeen- O schap. O Burgemeester De Zeeuwse gedeputeerde me- vromc G. de Vries-Hommes i48) is per 1 april benoemd tot burge meester van de Friese gemeente Nijefurd. De Vries-Hommes - Friezin van geboorte - is zes jaar PpdA-gedeputeerde geweest. Nijefurd 110.400 ijitooiters) be staat uit onder meer Workum, Stavoren en 4 i Hindeloopen. Schapers Voor Michiel Schapers heeft zijn ivaarschijnlijk laatste optreden in het ABN Amro World Tennis- toemooi gisteravond precies vijf kwartier geduurd. Dc als vijfde geplaatste Alexander Volkov bleek veel te sterk: 6-2 6-4. Fer- non Wibier ioo?i ver rassend va7i de Belg 1 ™T Bart Wiiyts. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financieën en economie: 7; Varia: 9; Provincie: 11, 12, 13 en 15; Sport:16 en 17 DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) wil op korte termijn inzicht in de fraudegevoeligheid van de Algemene Bijstandswet. Zij zal een onderzoeksbureau vragen de regelgeving en de uitvoering ervan door sociale diensten, door te lichten. Ter Veld schrijft in een brief aan de Tweede Ka mer „dat steekproeven in en kele gemeenten aanwijzingen hebben opgeleverd voor een on aanvaardbaar hoog niveau van onterecht gebruik van de bij stand". De staatssecretaris doelt onder meer op onderzoeken naar bij standsfraude in Dordrecht. Rot terdam. Amsterdam, Almelo, Utrecht en Groningen. Het on derzoek door de sociale dienst in laatstgenoemde plaats was voor de Kamer eind vorig jaar reden nadere gegevens te vragen. Een werkgroep van kamerleden on der leiding van Doelman (CDA). Vermeend en Beijlen (beide PvdA) beraadt zich nog steeds over de vraag of een parlemen taire enquête naar de bijstands fraude noodzakelijk of dat een minder ingrijpend onderzoek voldoende is. Ter Veld neemt met haar giste ren aangekondigde onderzoek naar de misbruikgevoeligheid van de Bijstandswet, vast een voorschotje op de conclusies van de werkgroep. Naast de re gelgeving wordt ook de samen werking tussen sociale diensten, het openbaar ministerie, de ar beidsbureaus en de rijksconsu lenten sociale zekerheid onder zocht. Onderzoek Een tweede al eerder aangekon digd bijstandsfraude-onderzoek zal door de gemeenten worden uitgevoerd. Die moeten steek proefsgewijs één op de honderd bijstandsgerechtigden controle ren op mogelijk verstrekte foute of onvolledige informatie (woon situatie. bijbaantjes) waardoor ten onrechte een (te hoge) uitke ring wordt verstrekt. De resultaten van beide onder zoeken zullen een rol spelen bij de herziening van de Bijstands wet. Die ligt momenteel in de Kamer ter behandeling. De nieuwe bijstandswet beoogt een vereenvoudiging van de regels en een grotere verantwoordelijk heid voor de gemeenten. NEW YORK (RTR) - De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft maandag besloten tot de oprichting van een tribunaal dat oorlogsmisdadigers in het voormalige Joegoslavië moet berechten. De betreffende reso lutie is door de vijftien leden van de raad unaniem aangeno men. Het is de eerste keer dat zo'n tribunaal wordt opgericht sinds de processen van Neuren berg en Tokyo na de Tweede Wereldoorlog. De Veiligheidsraad heeft VN-se- cretaris-generaal Boutros Bou tros Ghali gevraagd binnen zes tig dagen gedetailleerde voor stellen op tafel te leggen over de werkwijze van de rechtbank. Schendingen In de resolutie, een initiatief van Frankrijk, wordt besloten „dat een internationaal tribunaal zal worden opgericht voor de ver volging var. personen die verant woordelijk zijn voor de ernstige schendingen van het internatio naal humanitaire recht sinds 1991". De Veiligheidsraad zegt „vastbesloten te zijn de verant woordelijk voor de rechter te brengen". De oorlog begon na de onafhan kelijkheidsverklaringen van Slovenië en Kroatië op 25 juni 1991. Bosnië-Hercegovina volg de in maart 1992 en ook daar ont stond vervolgens een bloedige strijd. Gruweldaden Volgens allerlei onderzoeken dragen Serviërs tot nog toe de meeste schuld aan de gruwelda den. Maar EG-waarnemers en de Nederlandse hoogleraar Frits Kalshoven. voorzitter van de VN- commissie die de oorlogsmisda den onderzoekt, zeggen dat de misdrijven door Kroaten er Moslims de afgelopen maander enorm zijn toegenomen. Volgens Kalshoven zal het no| lang duren voordat het tribu naai daadwerkelijk aan de slaj kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1