ZEEUWSE COURANT )AF verder met 3500 mensen Carnaval in zwaar weer Schepen op drift door storm ïenjarigen voor echter na moord b Britse peuter Politie maakt eind aan georganiseerd gevecht pitbulls PHOTO CDI jonoffer blijvers moet pijn ontslagen collega's verzachten Kind leefde bij buffels 0 Van Vossen in Oranje Under wind 'jclaringen maar ook nog enkele ['.terse buien, aan de kust eerst nog ■jchtige wind uit noord tot noord- 151. Maximumtemperatuur ongeveer graden. Se jaargang no. 44 andag 22 februari 1993 Wie hééft als eerste in Zeeland nieuwste Kodak Photo CD en Philips CDI in huis en kan alles over vertellen? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO VERSCHOORE PHOVEN (GPD) - Vracht- jenfabrikant DAF maakt op aart in sterk afgeslankte ej m een nieuwe start. De fi- Si oiers bereikten dit weekein- >en akkoord over de redding i DAF Trucks NV, zoals het Oudste mens viert 118e "verjaardag aRLES (RTR) - Jeanne Calment, naar wordt jangenomen de oudste mens op de wereld, is ig bedolven onder boeketten en telegram men ter gelegenheid van haar 118e verjaardag. De vrouw, die in haar jeugd Vincent van Gogh nog heeft gekend, woont ia een bejaardentehuis in Aries, in het zuiden van Frankrijk. Calment stopte vorig jaar met roken en drinkt 'ook niet langer haar da gelijkse glas port. Zij is doof maar haar geheu- is nog levendig. Sprekend over Van Gogh, die in 1888-1889 in Arles verbleef en een deel van zijn oor afsneed 'l om dit naar een geliefde testuren die hem afwees, zei Calment: „Hij was Hij had het karakter van een krankzinnige". Ze zegt zich ook de be grafenis te herinneren van de beroemde auteur Victor Hugo, die in 1885 in Parijs stierf. nieuwe bedrijf gaat heten. Met 2750 werknemers in Eindhoven en 750 in het Vlaamse Westerlo moeten dit jaar 10.000 trucks ge maakt worden. Voor zo'n 3500 mensen is in het nieuwe bedrijf geen plaats. Om de financiële pijn van hun vertrek te verzach ten, wordt de blijvende colle ga's een loonoffer gevraagd van tien procent. Pas aanstaande zaterdag weten de werknemers wie mag blijven. De blijvers krijgen dan naast de ontslagbrief een nieuw contract in de bus, dat op 1 maart in gaat. De 'blijvers' wordt gevraagd tien procent van hun bruto-loon in te leveren voor een solidariteits fonds. De ondernemingsraad gaat daarmee akkoord. Het voorstel om de nieuwe werkne mers 38 uur in plaats van de hui dige 36 uur te laten werken, stuit op meer verzet. De bonden vin den dat onaanvaardbaar. Voor het nieuwe DAF ligt 470 miljoen gulden aan risicodra gend kapitaal op tafel. De verze keraars Aegon en Nationale Ne- Kinderen vinden dode in park HOORN (ANP) - Kinderen heb ben zaterdag in een park in Hoorn het stoffelijk overschot van een man gevonden. Gezien de vindplaats houdt de politie rekening met een misdrijf. Het levenloze lichaam lag in een moerassig rietveld in het Dwaal- park in de wijk Grote Waal. Waarschijnlijk was de man al ge ruime tijd dood. Het lijk lag mid denin het riet en dat is volgens de woordvoerder een vreemde plaats voor een natuurlijke dood. ipnze correspondent INDEN Twee jongens van jaar zijn beschuldigd van het «drijf dat vorige week mil- Men Britten verbijsterde: de lord op de 2-jarige James Bul- De beide verdachten zullen adaag in hun woonplaats Li- rpool worden voorgeleid, beide jongens gaan de ge- ledenis in als de jongste ver- Aten van moord. Ze zouden peuter hebben ontvoerd uit a winkelcentrum in Liverpool hem bij een spoorlijn buiten stad hebben gedood. oor het eerst et-blanken kabinet uid-Afrika onze correspondent HANNESBURG - De Zuid- likaanse president F. W. de krk heeft zaterdagavond de fste niet-blanken tot minis- fs in zijn regering benoemd, «ee kleurlingen en een Indiër fgen portefeuilles in wat tot 'g toe een exclusief blank bol- fk was. Hun benoeming takt deel uit van een recon- tuctie van het kabinet, waarbij if ministers aftraden. Anderen fgen een nieuw departement, posten die de nieuwe be- indslieden hebben gekregen, «den als 'licht' gekwalifi- srd. De kleurlingen Williams Rabie krijgen respectievelijk wt en Bevolkingsontwikke- ig, terwijl de Indiër Ranchod ferisme zal beheren. BOUAFLE (AFP) Personeel van een nationaal park in Ivoorkust heeft enige weken geleden een 'junglekind' weten te 'vangen', dat in een kudde buffels leefde. De jongen van rond vijftien jaar lijkt doof te zijn en kan niet praten. Planten en fruit verslond hij in het begin zoals een aap dat doet. De jongen brulde als een dier en sprong bij de nadering van mensen weg. Maar inmiddels begint hij vrienden te ma ken en te lachen, aldus de mensen die hem verzorgen. Het gaat om Mamadou Soumahoro, die in 1980 op tweejarige leeftijd spoorloos in het oerwoud verdween. Zijn zus had hem in de schaduw van een boom gezet om de was te kunnen doen, maar toen zij terugkeerde was de kleine Mamadou ver dwenen. Zij stierf in 1987. van verdriet, aldus een broer. derlanden leggen samen met de ABN Amro-bank en de Rabo bank 65 miljoen gulden op tafel. Het bankenconsortium van DAF doet daar 45 miljoen gul den bij. Een groep institutionele investeerders brengt 50 miljoen gulden in, terwijl een club van DAF-leveranciers, -importeurs en-dealers 37 miljoen gulden bij een bracht. Minister Andriessen zegde eerder 195 miljoen gulden toe, de Vlaamse overheid 75 mil joen. Dat geeft het nieuwe be drijf de gewenste solvabiliteit (de verhouding tussen 'eigen' en geleend geld) van veertig pro cent. Honderd piek Daarbij komt ruim 12 miljoen gulden van de actie 'Honderd piek voor een fabriek'. Bijna 70.000 mensen belden tot zater dagavond om een DAF-obliga- tie te kopen. Overigens doen ook de Britse banken - die de eerste reddingspoging van DAF dwars boomden - indirect mee aan het nieuwe DAF. Hun vorderingen op het oude DAF worden omge zet in aandelen in het nieuwe be drijf. Het nieuwe syndicaat, be staande uit ABN Amro, Rabo, ING, Nationale Investerings Bank en Credit Lyonnais Bank Nederland, geeft DAF-nieuw voor ruim 400 miljoen gulden krediet. Voor de banken bete kent het faillissement van het oude DAF een flinke strop. Hoe hoog die strop is, willen de ban ken niet zeggen. De andere aan deelhouders van het oude DAF zijn hun geld kwijt. Het nieuwe DAF Trucks NV wordt vrijdag, als het boedelkre diet op is, formeel opgericht. Het blijft de vrachtwagens van de middelzware 65- en de zware 95- serie maken, naast de nieuwe 75- en 85-trucks. Zo'n 350 mensen gaan werken op de ontwikkel-af- deling, reden voor de directie om „belangrijke vernieuwingen" te voorspellen. Deelnemers aan de carnavalsoptocht boden een kleurige aanblik in Vogelwaarde. Het slachtoffer stierf aan „ver schrikkelijke verwondingen", zo verklaarde een woordvoerder van de politie. De politie heeft echter geweigerd om te zeggen hoe het kind om het leven werd gebracht. De verdachten worden vastge houden op verschillende politie bureaus in Liverpool. Ze worden vergezeld door hun moeders en advocaten. Uit vrees voor repre sailles houden hun naaste fami lieleden zich schuil op geheime adressen. De moord schokte de natie. Het winkelend publiek liet duizen den bloemen achter op de plek waar James Bulgar werd ont voerd. Ook ontvingen de ouders van het kind ruim 20.000 gulden van sympathiserende stadgeno ten. In Anfield, het stadion van Liverpool, namen 35.000 voet balsupporters zaterdag een mi nuut stilte in acht. De vervolging van beide ver dachten is een juridische nacht merrie. De Engelse wetgever gaat ervan uit dat kinderen tus sen 10 en 14 jaar het verschil tus sen goed en kwaad nog niet ken nen. Omdat hij of zij de gevolgen niet kan overzien, kan een kind van 10 voor de wet in beginsel geen misdaad plegen. Het zal aan de aanklager zijn te bewijzen dat de twee verdachten wisten dat wat zij deden, fout was. Mochten zij schuldig wor den bevonden, dan kunnen zij alleen worden 'veroordeeld' tot opname in een tehuis voor jon geren. Maar zelfs daarvoor zal de minister van binnenlandse za ken goedkeuring moeten geven. De politierechter zal vandaag waarschijnlijk besluiten dat de kinderen in hechtenis moeten worden gehouden in afwachting van het proces. van onze verslaggever HULST - Carnavalsgangers hebben zondag in Zeeland harde windstoten en strie mende neerslag voor lief moe ten nemen. Winterse hagel-, sneeuw-, en regenbuien teis terden de feestvierders in Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland. Er waren be duidend minder mensen op de been dan andere jaren. Toch trokken de grote optochten in Hulst en Sas van Gent ook dit jaar weer duizenden bezoe kers. De Zeeuws-Vlaamse kernen die de optocht zaterdag hiel den. hadden goed gegokt, want hoewel het koud was bleef het vrijwel de hele dag droog. In Aardenburg telde de optocht circa 600 deelnemers. Carnaval in Sluiskil werd ge vierd op één dag en dat was een groot succes: de belang stelling was veel groter dan andere jaren. Aan de optocht in Hulst namen zondag 17 gro te wagens, een veertigtal groe pen en individuelen en zestien muziekkorpsen deel. Vijf grote wagens lieten in verband met de storm verstek gaan. In Sas van Gent paradeerden zestien wagens en zesenvijftig groe pen door de stad. 's-Heeren- hoek, van oudsher een druk bezocht camavalsoord, bood zondag een rustige aanblik. De carnavalsstoet kende geen uitvallers, maar het publiek liet het afweten. In Noord-Brabant en Limburg foto Oscar van Beest ondervond het festijn ook hin der van de weersomstandighe den. De meeste optochten gin gen evenwel door. Sommige stoeten werden ingekort en hoog opgebouwde onderdelen bleven uit voorzorg binnen. De optocht in Amsterdam ging niet door. omdat volgens poli- tie-woordvoerder Wilting le vensgevaarlijke situaties dreigden door de storm. De tocht wordt nu morgenavond gehouden. De stoet zal dan verlicht zijn. IJMUIDEN (ANP) - De storm bracht zondag in Nederlands zeegebied vier vrachtschepen in problemen. Twee vormden zondagmiddag een zodanige be dreiging voor het oliewinnings platform Transocean 6, dat be sloten werd 64 van de 72 opva renden te evacueren. Ook van enkele schepen werden beman ningsleden aan land gebracht. Het Russische schip Mekhani Kras Kowski kwam gistermor gen als eerste in moeilijkheden. Het kampte met een motorsto ring en dreef naai- de kust van Terschelling. De bemanning kon amper aan een stranding ontkomen. Het schip kon de reis echter op eigen kracht voortzet ten. Kort daarna kreeg de North Queen op circa 20 kilometer ten noorden van Schiermonnikoog te maken met uitgevallen moto ren en binnendringend water. Reddingboten uit Lauwersoog, Ameland en van het Duitse Waddeneiland Borkum, als mede een helikopter van de Duitse luchtmacht haalden de negen opvarenden van boord. De met graan geladen kustvaar der kapseisde en zonk bij de Ne derlands-Duitse zeegrens. Rond 7 uur 's ochtends ving een maritieme satelliet het noodsig naal op van de met 21 containers geladen Duitse vrachtvaarder Linda Buck. Op 40 kilometer ten noordwesten van Terschelling hadden golven de brug inge drukt en de radio, de voortstu wing en de besturing groten deels onbruikbaar gemaakt. Beide reddingboten van Ter schelling, het offshore-service vaartuig van het nabijgelegen boorplatform Neddrill 7. een ma rinehelikopter van het vlieg kamp de Kooy en schepen in de omgeving schoten de zes opva renden te hulp. Omdat hun schip geen slagzij maakte en niet lek raakte konden de opva renden in de loop van de och tend met een provisorisch her stelde voortstuwing koers zet ten naar een haven. Enkele uren later raakte het schip echter stuurloos. Onder de te hulp komende vaar tuigen was het met zout geladen Poolse schip Humling. Bij de as sistentie raakte dit dwars op de golven. Door het slingeren sloeg een van de vijf opvarenden over boord. Hij kon door een marine helikopter binnen enkele minu ten uit het water worden geta keld en is opgenomen in het Ge- mini-ziekenhuis in Den Helder. Een tweede opvarende brak een O Bemanningsleden van het Duitse schip "North Queen" van boord gehaald. Schip is gekapseisd. Duits schip "Linda Buck" met 6 bemanningsleden stuurloos op 6 km afstand van "Transocean 6". Dreef later langs platform en strandde 1 km uit de kust bij Terschelling. 0 Pools schip "Humling" raakte in moeilijkheden bij hulpverlening aan "Linda Buck" en werd stuurloos. O Opvarenden van booreiland •Transocean 6" geëvacueerd. Stuurloze schepen (nr 2 3) bedreigden booreiland. NOORDZEE A V Een "floteP, behorende bij Amoco-booreiland met I ca. 500 opvarenden op drift geraakt. Er is geen direct gevaar. 4 GR.-BRfCTANNIE Peter van Vossen is zeker van een plaats in het Nederlands elftal dat woerisdagavond in Utrecht een belangrijke kwalificatiewedstrijd speelt tegen Turkije. Het Oranjeteam moet winnen om in de race te blijven voor de eindstrijd van het wereldkampioenschap voetbal. Op de foto overlegt bondscoach Dick Advocaat met Peter van Vossen (links), Arthur Numan en Ruud Gullit. Schildpadden Bij reptielenzoo Iguana heeft een anoniem gebleven man za terdag twaalf baby-schildpad den van een met uitsterven be dreigde soort afgeleverd. In vol wassen staat kunnen de dieren tot 80 centimeter hoog en 1,5 meter lang wor- |T den. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3; Provincie: 5; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 been en werd naar hetzelfde zie kenhuis gebracht. Inmiddels kwam er water in de brandstofleidingen van de Humbling, waardoor de voort stuwing wegviel. Het schip raak te stuurloos en dreef achter de Linda Buck aan, richting Ter schelling. In het begin van de middag stevenden beide sche pen op het platform Transocean 6 af. Het Kustwachtcentrum in IJmuiden besloot in overleg met de NAM de meeste opvarenden van het platform tehalen. Vier helikopters transporteerden 64 opvarenden naar Terschelling. Acht technici bleven achter om bij een onverhoopte aanvaring de schade te beperken. Beide schepen dreven dicht langs het platform. Sleepboot hulp voor de Linda Buck kwam te laat, het schip strandde op een kilometer uit de kust van Terschelling op een zandbank. Een marine-helikopter bracht de zes opvarenden naar De Kooy. De opvarenden van de Humbling probeerden gister avond met krabbende ankers stranding te voorkomen. Op de Noordzee raakte in de nacht van zaterdag op zondag in de vliegende storm een drijvend hotel van een booreiland op drift.. De 497 opvarenden zijn niet in direct gevaar. Het vaar tuig hoort bij een booreiland van de oliemaatschappij Amoco, 200 km ten oosten van het Schotse Aberdeen. De storm richtte op het land wei nig schade aan. Rijkswaterstaat besloot zondagochtend de schuiven van de Oosterschelde- kering te sluiten omdat een wa terstand werd verwacht die bo ven de norm voor sluiting lag. pagina 5: attractie voor toeristen EINDHOVEN (ANP) - De ge meentepolitie van Eindhoven heeft zaterdagavond een einde gemaakt aan een georganiseerd gevecht tussen pitbullterriërs. Daarbij zijn vier honden in be slag genomen. Acht mensen zijn aangehouden, maar inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De Algemene Inspectiedienst AID van het ministerie van land bouw heeft tegenover de Eind- hovense politie verklaard dat nog niet eerder in Nederland een nog aan de gang zijnd pit bull-gevecht is ontdekt, zo zei een woordvoerster van de Eind- hovense politie zondag. De politie vermoedt overigens dat het niet de eerste keer was dat in de betreffende loods, in het stadsdeel Tongelre. een hon dengevecht plaatsvond. De poli tie ging daar zaterdagavond een kijkje nemen nadat er een mel ding was binnengekomen dat er met honden zou worden gevoch ten. Toen de politie bij de loods arri veerde, reden naar schatting en kele tientallen mensen weg. In de loods trof de politie een soort arena (pit) aan met een doorsnee van enkele meters. Twee van de vier in beslag genomen honden waren gewond. In de loods trof de politie ook medicamenten en spullen om de honden op te lap pen. De arrestanten - afkomstig uit Nederland, België en Duitsland - Inzittenden van Nederlandse bus gewond NEUWIED (ANP) - Door een on geluk in Duitsland met een bus van de Nederlandse maatschap pij Oad zijn zondagmorgen drie passagiers licht gewond ge raakt. Vier mensen zijn opgeno men in een ziekenhuis. De overi ge 36 inzittenden, die op de te rugweg waren van een vakantie in Irschen (Karinthië), keerden in de loop van de dag terug naar Nederland. Bij Koblenz slipte de bus op de door sneeuw glad geworden weg en gleed door de vangrail in een sloot. ..De chauffeur zei dat hij rustig in een kolonne reed toen de bus plotseling slipte", aldus een woordvoerder van OAD. Hij wijst beschuldigingen van de Duitse politie van de hand, dat de chauffeur te hard zou hebben gereden. hadden forse geldbedragen bij zich. kennelijk om mee te wed den. De verdachten waren vol gens de politie uitermate zwijg zaam en omdat de juridische mogelijkheden ontbraken om hen langer vast te houden, zijn ze weer vrijgelaten. De aanhou dingen zijn verricht op grond van de onlangs van kracht ge worden Gezondheid- en Wel zijnswet voor Dieren. Die wet verbiedt het houden van gevech ten tussen dieren. Uit de verhoren van de aange houden personen is wel duide lijk geworden dat er in de loods niet alleen Nederlanders, Duit sers en Belgen aanwezig waren maar ook Engelsen. Kaper Russisch vliegtuig geeft zich over STOCKHOLM (AFP/RTR) - De kaper van een Toepolev 134A van de Russische luchtvaart maatschappij Aeroflot heeft zich zaterdag overgegeven aan de Zweedse autoriteiten, dat is vernomen van de directie van het Arlanda-vliegveld bij Stockholm. De kaper, die met twee handgra naten was bewapend, wilde naar de Verenigde Staten. Hij gaf zich uiteindelijk zonder verzet over aan de Zweedse politie. De Toepolev was zaterdagmor gen met circa 80 passagiers op weg van Tjoemen in Siberië naar Sint Petersburg toen de kaper de piloot de pin van een hand granaat deed toekomen met een briefje, waarin stond: ..We gaan allemaal naar New York, of we zullen samen sterven". Franse politie arresteert kopstuk ETA van onze correspondent PARIJS - De Franse politie heeft zaterdagmiddag in Tou louse een van de meest gezochte leden van de Baskische afschei dingsbeweging ETA aangehou den. Het gaat om de 47-jarige Rafael Garide Simon. Hij zou onder meer verantwoordelijk zijn voor de bomaanslag op een supermarkt in Barcelona die in juni 1987 aan 22 mensen het le ven kostte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1