Vergelijking WOV beschikbaar sgiir dagmenu... JW-siS'iiCj i 'it.iw t i. i Nieuwe loodsboot in z'n element Campagne voor veiliger vrijen blijft noodzakelijk Minder druk dan vorig jaar aan begin krokusvakantie RTVO onderzoekt kansen aanvoer levende garnaal a. :ét Aanbieding Tolbrug Exploitatiemij. TBM BM-directeur Rob Lubbers: gs houden brieven achter HONDERDEN C.C. POELZICHT GOES Proefabonnement Glimlach PZC zeeland ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 ,onze verslaggever éSchrier ISSINGEN - De NV Tolbrug ploitatie Maatschappij ll\l) kan provinciale staten middellijk een aanbieding (r een Westerschelde Oever rbinding (WOV) leveren, die geleken kan worden met de '<rtes voor een geboorde tun- Een van de partners in )1,R. M. Lubbers van Hollan- iKloos, beklaagt zich er over gedeputeerde staten infor- ilie en brieven achterhouden (rdie offerte van TBM. Hij schouwt de aanbieding die UI in het verleden heeft ge in voor de aanleg van een IV nog steeds als valide. ymee komt TBM. bestaande een samenwerking van Hol- dia Kloos en Grootint, tege- et aan vragen die het CDA in Zeeuwse staten heeft gesteld, ■fractie had zich gestoord aan ifeitdat de twee aannemings- abinaties die de WOV willen b Lubbers van de combinatie bouwen, alleen offertes voor een geboorde tunnel hebben inge diend. Op die manier is de verge lijking met een brug-tunnel- combinatie onmogelijk, aldus het CDA. Ten onrechte Lubbers is het daar mee eens- „Het hinderde mij dat gs ten on rechte de indruk wekken dat er alleen offertes zijn voor een ge boorde tunnel. Onze aanbieding ligt er nog steeds. Die kunnen ze zo krijgen. Het was mijn bedoe ling dat kenbaar te maken in een brief die ik via de griffie aan de staten heb verstuurd, maar ik heb de indruk dat de statenle den die nooit hebben gekregen." Een van de indieners van de vra gen, de CDA-er P. J. Everaert, bevestigt dat. Hij heeft de recen te brieven van TBM, met als da tum 29 januari, nooit ontvangen. Everaert:„Ik ben daar wel zeer benieuwd naar. Ik wil graag een geboorde tunnel en andere alter natieven naast elkaar kunnen leggen." Gedeputeerde ing. J. I. Hennekeij ontkent dat de brie ven bewust achter worden ge houden. Ze staan op de agenda van de eerstvolgende statenver gadering bij de ingekomen stuk ken. Contact Het feit dat TBM geen offerte voor een WOV heeft ingediend toen de provincie daarvoor de procedure opende, wil volgens Lubbers niet zeggen dat deze combinatie niet meer meedoet. Lubbers: „Wij waren nog steeds met de provincie in overleg. Op zeker moment hebben wij een brief gekregen met de medede ling dat de provincie niet in wil de gaan op ons aanbod. Wij heb ben daarop geantwoord dat de argumenten van de provincie niet kloppen en dat wat ons be treft de gesprekken worden voortgezet." Gedeputeerde Hennekeij antwoordde daar vrij dag desgevraagd op dat gs niets meer aan die brief van augustus 1991 toe te voegen hebben en dat wat de provincie betreft de con tacten beëindigd zijn. Lubbers denkt daar anders over. Zo heeft hij in het verleden wel eens geschermd met een schade vergoeding die hij van de provin cie zou eisen. Zover is het nooit gekomen. Lubbers: „Als je een schadeclaim indient geef je toe dat wat jou betreft de aanbie ding niet meer van kracht is. Dat is niet het geval. Onze aanbie ding is nog steeds van kracht, we hebben hem recent nog eens na gerekend en geactualiseerd. Als de staten een vergelijking wil len, hier ligt hij." 1 rf*lFl JU p ;i -p De nieuwe Belgische redeboot Jan Breydel afgemeerd in Vlissïngen. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSÏNGEN - De Jan Breydel arriveerde vrijdagmiddag in zijn element op zijn nieuwe werkterrein: windkracht zeven op de Vlissingse rede. De nieuwe redeboot van het Belgisch Loods wezen in Vlissingen is speciaal gebouwd om de Vlissingse lood sen temidden van hoge zeegang veilig en comfortabel aan boord van de schepen op de rede te brengen. De boot is vorig jaar op de Antwerpse werf SKB (Scheepvaart Konstructie Bedrijf) gebouwd. Hij heeft een grotere stabiliteit dan de huidige - lichtere - redeboten, waardoor hij bij uitstek geschikt is voor beloodsing tijdens zwaarder weer. Vrijdagmid dag werden meteen enkele proefvaarten met de Jan Breydel uit gevoerd. De Jan Breydel, genoemd naar een Brugse wever die tijdens de Middeleeuwen vocht tegen de Franse overheersing in Vlaande ren, kan naast de drie bemanningsleden maximaal zestien pas sagiers aan boord nemen. Het schip is één van de vervangers voor de ongeveer tien jaar oude redeboten 10 en 11, die onlangs uit de loodsdienst zijn gehaald, vertelt F. Verreth, hoofd van de administratieve dienst van het Belgische Loodswezen. Aan het einde van dit jaar worden ook de redeboten 13 en 14 vervangen. Daar komen lichtere en snellere boten voor in de plaats, waar mee vooral zeeschepen die ver uit de wal liggen in kortere tijd bediend kunnen worden. 3233318611 wam Gericht op seksueel overdraagbare aandoeningen van onze verslaggever MIDDELBURG - De kennis over de ziekte Aids is in Zee land groot, maar veel mensen zijn minder op de hoogte van andere seksueel overdraag bare aandoeningen (soa). Pre cieze cijfers zijn niet bekend over het aantal Nederlanders dat met een dergelijke aan doening rondloopt. Cora Ruissen, sociaal verpleeg kundige van de GGD-Zee- Iand en coördinator van het Aidsplatform, houdt het er echter op dat één op de zes jongeren voordat hij of zij 26 jaar is, een soa oploopt. Ruissen wil de komende tijd in de campagne 'Ik vrij veilig of ik vrij niet' vooral de aan dacht vestigen op de seksueel overdraagbare aandoeningen die bestaan naast het zo ge vreesde Aids. Eén van de veel voorkomende en desondanks donbekende ziektes is chlamy- een aandoening die bij vrouwen voorkomt en gelijke- vertoont met gonorroe bij mannen. De veroorzaker houdt het midden tussen een bacterie en een virus. Het kwalijke ervan is dat veel vrouwen niets van de aandoe ning merken, waar er wel on vruchtbaar door kunnen wor den. De landelijke campagne ging donderdag officieel van start, maar in Zeeland gaat de actie over enkele weken echt lo pen. Dat betekent niet dat het Zeeland anders gesteld is met de kennis van soa's en met het aantal lijders aan een geslachtsziekte ten opzichte van de rest van het land. Trend ..Zeeland volgt de landelijke trend", meent Ruissen. „Het enige extra gevaar is dat veel mensen in Zeeland denken de kans om ziek te wor den, kleiner is. Het besef is nog niet overal doorgedron gen dat de ziektes niet alleen in grote steden kunnen voor komen. maar bij iedereen die wisselende seksuele contac ten heeft." De nieuwe landelijke actie, die gevoerd wordt met radio- en televisiespotjes, adverten ties op stations, in kranten en tijdschriften en met folderma teriaal, is volgens Ruissen vooral preventief bedoeld. Ze ontkent dat het nut van weer voorlichtingscampagne klein zou zijn. „Je kunt zeggen 'Wie het nu nog niet weet, die bereiken we toch niet meer'. Ik ben het daar niet mee eens. Degenen die we nog niet be reikt hebben, kunnen we mis schien wel bereiken door de boodschap anders te verpak ken." Protesten In Zeeland zijn bij elke cam pagne voor het veilig vrijen felle protesten geweest uit re formatorische hoek. De tek sten in de folders zouden aan stootgevend zijn en boven dien zouden de acties moreel verval prediken. Degenen die protest aantekenden vonden dat de seksualiteit binnen het huwelijk als enig juiste be scherming tegen Aids en an dere geslachtsziekten ge noemd had moeten worden. Ruissen kan zich de kritiek voorstellen. „Het is een gege ven dat de kans op een soa in een monogame relatie veel kleiner is. Ik neem deze vorm van veilig vrijen altijd mee in de bespreking bij een voor lichting." Doorbreken Of het verzet tegen deze actie even groot zal zijn, durft Ruis sen niet te voorspellen. „Ik weet niet of we de weerzin die tegenstanders tot nu toe had den, kunnen doorbreken. We bieden het materiaal aan scholen aan en aan club- en buurthuizen. Ieder moet voor zichzelf bepalen wat hij daar mee doet." Een paar vroege vakantiegangers waaien uit aan de Westkappelse Zeedijk. van onze verslaggever MIDDELBURG - De intocht van Nederlanders en Duitsers die eens even uit willen waaien of de carnaval willen ontvluch ten, is aan het begin van de kro kusvakantie in Zeeland duide lijk minder dan voorgaande ja ren. Dat is de indruk van de di recteur van de provinciale VW, R. ter Heide. Een van de mogelijke oorzaken is de grote spreiding van de kro kusvakanties. In toenemende mate worden vakanties over een langere periode verdeeld. Zo zijn veel Nederlandse scholen de ko mende week gesloten, maar er zijn er ook die een week later dicht gaan. In Duitsland is een zelfde tendens aan de gang. De toeristenbranche heeft enige moeite daar op in te spelen. Het is nog even wennen aan het ge- spreidere aanbod van de gasten. Die vakantiespreiding doet zich tegenwoordig bijalle school vakanties voor, aldus Ter Heide. Het kan per school geregeld wor den. Er zijn zelfs scholen, geeft hij aan, die om de zes wéken les een week dicht gaan. Aarzeling Een andere tendens die momen teel duidelijk merkbaar is, is dat mensen nadrukkelijk inhaken op aanbiedingen. Ter Heide sluit De poster, die bij de komende campagne de aandacht op veilig vrijen moet vestigen. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Tolbrug Ex ploitatie Maatschappij (TBM) is een combinatie van Hollan- dia Kloos en Grootint. Samen met de Exploitatiemaatschap pij Westerschelde waren zij ja ren geleden al in de markt voor de bouw van een Westerschelde Oever Verbinding. Volgens de directeur van Hollandia Kloos R. M. Lubbers, geldt de aanbie ding van TBM nog steeds. TBM gaat uit van een hangbrug over het hoofdvaarwater gecom bineerd met een brug op pijlers over het secundaire vaarwater. Dat alles ten oosten van Temeu- zen. Randvoorwaarden van de aanbieding van TBM zijn: TBM krijgt het recht van de bouw van de WOV Advertentie ACCESSOIRES voor caravans - campers en watersport Verrijn Stuartweg 4 Tel 01100-23277 foto Ruben Oreel IJMUIDEN (GPD) - Garnalen- vissers kunnen in de toekomst hun vangst levend aan land brengen, in plaats van gekookt zoals nu het geval is. De kwali teit van de garnaal zou daar door toenemen. Dat is de ver wachting van het Rijksinsti tuut voor Visserij-onderzoek (RIVO) in IJmuiden. Het RIVO heeft bij de Europese Gemeen schap subsidie aangevraagd om de mogelijkheid van gekoelde aanvoer te onderzoeken. Het onderzoek moet plaatsvin den in samenwerking met En gelse en Belgische visserij-insti tuten. Namens het RIVO is ir. Johannes Bon bij het'onderzoek betrokken. Als de subsidie wordt toegekend, wal hij in de tweede helft van dit jaar starten met het drie jaar durende pro ject. De hele keten van verwer king van garnalen wordt daarbij onder de loep genomen. ..Ook de toevoeging van conserveermid delen. Daar wordt in Nederland nogal veel gebruik van gemaakt, in vergelijking met andere Euro pese landen", aldus Bon. TBM verkrijgt het recht tot exploitatie van de verbinding gedurende 25 jaar; De overheid stelt jaarlijks aan de concessiehouder een be drag van 38 miljoen beschik baar, geindexeerd, exclusief BTW; Concessiehouder zal een pas sage-tarief mogen heffen, gelijk aan het veertarief, geindexeerd. In deze opzet zijn de bouwkos ten van de WOV niet relevant. Die komen met de eventuele risi co's voor rekening van de exploi tant/concessiehouder. Overbrugd niet uit dat dat ook te maken heeft met allerlei verhalen over een dalende economie. De pro vinciale VW had samen met Hof Domburg een aanbieding en dat bleek een doorslaand suc ces. De mensen maken zeer kort van te voren him reserveringen en wachten tot het laatst om een aantrekkelijk arrangement in de wacht te slepen. Ter Heide: „Er is duidelijk een aarzeling om veel geld te besteden." De krokusvakantie is volgens hem nog geen signaal voor het verloop van de rest van het toe ristenseizoen. Daarvoor is het nog te vroeg en te koud. Helech te seizoen begint traditiege trouw met de Pasen. Ook het invriezen aan boord of het bewaren in zeewater zijn vol gens het RTVO mogelijkheden. Het koken van de garnalen, waarbij schadeüjke bacteriën tot een minimum worden terug gebracht. kan aan de wal leiden tot een beter resultaat dan aan boord. „Aan de wal kun je het met drinkwater doen in plaats van met zeewater, terwijl de koe ling ook met drinkwater kan ge beuren. Bovendien heb je de om standigheden aan de wal beter in de hand dan aan boord". TBM gaat uit van een totale overbrugging van de Wester schelde, met voldoende door- vaarthoogte boven het hoofd vaarwater. Eventuele bezwaren van Belgische zijde over belem mering van de doorvaart zijn volgens Lubbers niet aan de or de. Hij beroept zich op een standpunt van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Welis waar heeft de toenmalige minis ter Smit-Kroes de Belgen aange boden een tunnel in de Wester schelde te leggen, maar Buiten landse Zaken heeft dat nooit be vestigd. TBM kan ook een brug-tunnel bouwen, maar dat kost 75 mil joen meer. Verschuiving van een brug-tunnel naar een tracé westelijk van Terneuzen. waar voor provinciale staten hebben gekozen, kost 150 miljoen meer. Advertentie S-- Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Een gerodontologisch cen trum noemen ze zoiets. In ge wone mensentaal: een tand artsenpraktijk voor oude ren. Het Goese verpleegtehuis Ter Valcke beschikt sinds kort over zo'n centrum. Ze zijn er verguld mee. Zó zeer zelfs, dat een hoge provincie bestuurder werd uitgeno digd de officiële opening te verrichten. Het moest, daar was ieder een het over eens, een beetje ludiek worden aangepakt. Geen lintjes-knipperij, nee, het moest anders. Het vergde veel denkwerk, maar het Gouden Idee kwam uiteindelijk toch bo vendrijven: de provinciebe stuurder moest als ope ningshandeling een kanjer van een kies vullen. Leuk bedacht, alleen: mak kelijker gezegd dan gedaan. De vulling was geen pro bleem; een lading cement is snel gevonden. Maar waar haalt een mens een Turbo- kies vandaan? Bij de tandpastafabrikant natuurlijk. Die ivas bereid het benodigde materiaal - een plastic kies ter grootte van een kruiwagen - te leve ren, mits het verpleeghuis bereid was 72 tubes tand pasta af te nemen. Zó'n onverwachte uitgave kan een verpleeghuis zich in deze tijd van krappe budget ten nauwelijks permitteren. Dus schaften enkele perso neelsleden de partij op eigen kosten aan. Een mooi gebaar. Vooral de bewoners weten dat zeer te waarderen: zij worden elke ochtend be groet door personeel met een stralend witte glimlach.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9