pzc russenbalans beperkte reislust Regering Italië wankelt na vertrek van twee ministers Jtrecht vordert cht miljoen aan ij stand terug "DA wil afschaffing iverdrachtsbelasting ij aanschaf woning Skiën onder de rook van de Eiffel-toren Nederlandse proef nieuwe aidstherapie Gele Rijder paars geschilderd binnen- en buitenland Ipenbaar vervoer harder getroffen dan autoverkeer CDA trotseert Dales met eis beperking aantal ambtenaren het weer in zeeland SMOG ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 yHAAG (ANP) - De bezuini gen en ombuigingen die het jjnet in 1991 in het kader van Tussenbalans heeft geno- j, hebben er toe geleid dat er 3der kilometers met het jibaar vervoer en de auto gereisd. Zonder Tussenba- zou het aantal reizigerski- sflers bij de Nederlandse jorwegen in de periode mei juni '92 300 miljoen tot 400 jjoen hoger zijn geweest, in streekvervoer 200 tot 300 ]joen. Het aantal autokilo- ïers zou naar schatting 1,1 11,3 miljard hoger zijn uitge- llen. blijkt uit een onderzoek naar gevolgen voor het reizen, de bUiteit, van de maatregelen het kader van de Tussen is zijn genomen. Minister •Weggen van verkeer en wa- staat en staatssecretaris Van :elsvoort van financiën heb- ide resulaten van het onder- bvrijdag naar de Tweede Ka- gestuurd. van de maatregelen van de isenbalans was het verhogen ide accijns op benzine met 25 cent per liter in juli '91 („Het kwartje van Kok"). Gemiddeld ging de prijs van alle brandstof soorten in de onderzochte pe riode met 9,5 procent omhoog. In die periode stegen de tarieven van het stads- en streekvervoer met negen procent, die van de NS met zes procent. Het effect van de maatregelen is in procenten gemeten groter ge weest op het reizen per openbaar vervoer dan op het reizen per auto. De gevolgen zijn meetbaar in alle categorieën van reizen (woon-werk, sociaal/recreatief, winkel, zakelijk en school). Het gebruik van openbaar vervoer om te winkelen, sociale contac ten te onderhouden of te recreë ren is procentueel het meest ge troffen. Volgens de bewindslieden be vestigt het onderzoek dat prijs maatregelen gevolgen hebben voor het reizen. Uit recente cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat het aantal per auto gereisde kilome ters in 1992 met 2,9 procent is ge stegen in vergelijking met het jaar daarvoor. 1ST (ANP) - De CDA-fractie fe Tweede Kamer wil af van overdrachtbelasting van zes xent. Deze belasting betaalt ïoper van een huis aan de fis- Volgens CDA-specialist elje moet deze „verhuis- le" worden verlaagd of afge- ift. Koetje heeft dit vrijdag Zeist gezegd tijdens een toe- uk voor de landelijke Ma- barsvereniging, belastinginstrument vormt belemmering voor het goed ïüoneren van de woning- At, aldus Koetje. De CDA- ;tie is dan ook tegen het kabi- ïvoorstel deze belasting ge il of gedeeltelijk te decentra- en. ergert de CDA-fractie bo- dien dat het door Heerma eezegde Trendrapport nog bij de Kamer is aangeland, iit Trendrapport moet wor- aangegeven wat de woning- oefte voor de komende jaren loetje vermoedt dat de ver- RECHT (ANP) - De Sociale nst Utrecht gaat in totaal miljoen gulden terugvor- n van 1.333 cliënten die in ten onrechte een uitkering ?en. Dat maakte de gemeen- Itrecht vrijdag bekend naar leiding van een grootscha- onderzoek naar uitkerings- ide. Sociale Dienst heeft de afge- ïi maanden bij 6.000 cliën- onderzocht of zij in 1990 bij- wensten terecht niet hadden legeven. Uit gegevens van de itmgdienst over 1990 was leken dat deze groep naast uitkering ook andere inkom- (Ead. iddels is bij twee derde van groep cliënten de controle uond. Daaruit blijkt dat 306 nten ten onrechte 100 tot D gulden bijstand ontvingen, clienten kregen ten onrechte 0 tot 10.000 gulden en 214 nten kwamen uit boven de «0 gulden onterecht verkre- tbijstand. rtstondige itvoering Santpoort tSEN (ANP) - De politie van ida heeft vrijdagmiddag ff nog voortvluchtige mede- ters van een ontvoering in "poort aangehouden. Het een 25-jarige man uit la en een 22-jarige man uit Wijk. Uit de eerste verho- bleek het motief voor hun «leen zakelijk geschil tussen flieleden te zijn. mannen sloegen vrijdag- knd een Nederlandse, in fden wonende man in elkaar fe Valckenhoeflaan in Sant- t Zij duwden het 49-jarige btoffer in zijn Mercedes, ma twee van de daders met öachtoffer wegreden. De an sa volgden in een witte be llus. getuige van de ontvoering Behuwde de politie. Die kon 'fercedes even later klemrij- in IJmuiden en twee ver- 'len aanhouden. Het betreft 12-jarige man uit Gouda en 21-jarige man uit Reeuwijk. Politie nam een revolver in De twee mededaders in itte bestelbus wisten te ont- *n. De politie kon hen later fedag in Gouda aanhouden, 'slachtoffer kon na behande- fan zijn lichte verwondin- bet ziekenhuis verlaten. De bewindslieden wijzen er op dat die stijging nog veel groter zou zijn geweest zonder de ac cijnsverhoging in '91. Daarbij moet worden aangetekend dat de prijzen van benzine sinds de verhoging met ongeveer zeven procent zijn gedaald. Die daling was het gevolg van marktont wikkelingen (lagere olieprijs) waarop de overheid geen in vloed kan uitoefenen. traging verband houdt met de reorganisatie-perikelen op het ministerie van VROM en de on wil om het gesubsidieerde pro gramma te verhogen. Ook zou onenigheid tussen Heerma en zijn ambtenaren aan de vertra ging ten grondslag liggen, zo is Koetje ter ore gekomen. De CDA-fractie blijft een warm voorstander van het bevorderen van het eigen woningbezit, aldus Koetje. „Het belangrijkste mid del om dit te bereiken blijft voor de CDA-fractie de aftrekbaar heid van de hypotheekrente". Volgens Koetje zal het beleid van de overheden zich veel meer moeten richten op de duurdere delen van de huursector en het eigen woningbezit. Er is een gro te vraag in die segmenten van de markt. „Niet bouwen om te bou wen maar alles op alles zetten om aan te bieden waar de woon consument om vraagt", moet volgens Koetje het motto van Heerma zijn. PARIJS - Wintersportliefhebbers die zich bezorgd afvroegen of ze in de Alpen wel sneeuw zouden aantreffen, konden gisteren in ieder geval terecht in Parijs. De Franse toeristische diensten lieten 160 vrachtauto's sneeuw uit de omgeving van Albertville in de Franse Alpen aanrukken. De vracht werd afgeleverd in de buurt van de Eiffel-toren. foto AFP UTRECHT (ANP/AFP) - Over een paar maanden start in enkele Ne derlandse ziekenhuizen een proef met een nieuwe therapie tegen het aidsvirus HIV. Het gaat om een combinatie van drie middelen. Dat heeft dr. S. Danner, hoofd van de aidsafdeling in het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam, vrijdag meegedeeld. Het Britse blad Nature meldde vrijdag succesvolle laboratorium-re sultaten met deze therapie, die is ontwikkeld door een Amerikaanse student. In laboratoriumbuisjes (in vitro) blokkeert de nieuwe com binatietherapie de groei van het aidsvirus en voorkomt ze bovendien dat HIV gezonde cellen infecteert. De Amerikaanse onderzoekers benadrukken vrijdag in de Herald Tribune dat ze geen valse hoop willen wekken. .Er zijn wel eerder therapieën bedacht die het prima deden 'in de buisjes' maar absoluut niet werkten in mensen. De drie middelen zijn de twee bekende aidsremmers AZT en DDI (inmiddels ook in Nederland goedgekeurd) en een derde middel uit een andere groep die ook het virus remt maar dan op een heel andere manier. In totaal telt de Utrechtse so ciale dienst 21.000 cliënten. Het gaat hier om de zogenoemde witte fraude. De cliënten hebben hun verdiensten immers wel op gegeven aan de belastingdienst. Inkomsten uit „zwart werken" zijn veel moeilijker te controle ren. Gemeenten kunnen dit jaar op elke 800 uitkeringsgerechtigden een bijzondere controleur aan stellen. Dat maakt het mogelijk de enorme werkvoorraad weg te werken. Nu is die verhouding één op duizend. Voor de uitbrei ding is vijf miljoen gulden extra beschikbaar, waardoor het to tale bedrag voor de opsporing van bijstandsfraude dit jaar uit komt op 55.5 miljoen gulden. Dat heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken vrijdag besloten. De bestrijding van witte fraude zou kunnen leiden tot een ver schuiving naar het zwarte cir cuit. Daarom wil de gemeente de controle daarop uitbreiden door het aanstellen van extra contro leurs. Met een hogedrukspuit en chemicaliën maakt een medewerker van gemeentewerken het beeld schoon. foto Ed Oudenaarden/ANP ARNHEM (ANP) - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag het beeld van de Gele Rijder in Arnhem paars geschilderd. Mensen van gemeentewerken hebben het gis termorgen ijlings gereinigd. Dat moest wel omdat burgemeester P. Scholten het in de loop van de middag officieel moest onthullen. Het beeld werd begin jaren zestig al eens ont huld door Prins Bernhard. Dit jaar bestaat het korps Rijdende Artillerie „De Gele Rijders" tweehonderd jaar. Het korps hield vrijdag middag in Arnhem een défilé door de binnen stad. van onze correspondent ROME - Het voortbestaan van de regering-Amato is uiterst on zeker geworden nadat gisteren zowel de minister van financiën als die van gezondheid opstap te. Vorige week ging de minister van justitie hen al voor. Pre mier Amato zei gisteren echter niet over aftreden te denken 'omdat het land op dit moment een machtsvacuüm niet aan kan'. De christendemocratische mi nister van financiën. Goria. trad af omdat hij 'zich wil verdedigen tegen de verdachtmakingen' die hem 'dagelijks ten deel vallen'. Goria, die in 1987 even premier was. wordt herhaaldelijk ge noemd in verband met een bankschandaal in zijn woon plaats Asti, niet ver van Turijn, maar is nooit officeel in staat van beschuldiging gesteld. Het vermoeden bestaat echter dat dit wel staat te gebeuren in verband met een steekpennin genschandaal in Asti, waarbij verschillende parlementariërs betrokken blijken te zijn. Giste ren werd nog de fractievoorzitter van de socialistische partij in de 'Tweede Kamer', La Ganga. door de rechters van Turijn cor ruptie ten laste gelegd. Gunsten De andere minister, de liberaal De Lorenzo, is opgestapt omdat de rechters in Napels hem ervan beschuldigen gunsten te hebben vergeven aan de camorra in ruil voor stemmen. Donderdag be sloot de Kamer, zoals gevraagd door de Napolitaanse rechters, zijn parlementaire onschend baarheid op te heffen. Voor de kleine liberale partij (PLI), die tot nu toe als enige bui ten alle corruptieschandalen was gebleven, is het ontslag van De Lorenzo een enorme klap. De secretaris van de PLI, Altissimo. gaf zijn minister alle steun, maar het is niet zeker of hij een regeringscrisis zal willen riske ren. De positie van De Lorenzo is gisteren aanzienlijk verder ver zwakt door de arrestatie in Ro me van diens 89-jarige vader. De oude Lorenzo, die in Napels een gerespecteerd arts was en in het verleden kamerlid en staatse cretaris van gezondheid, blijkt verwikkeld te zijn in het zoge naamde schandaal van de 'gou den panden', dat in Rome en Na pels dagelijks illustere slachtof fers maakt. De Lorenzo senior heeft bij de verkoop van onroe rend goed aan overheidsinstel lingen meer dan twee miljoen gulden aan smeergeld opgestre ken. Door het aftreden van beide mi nisters. maar ook door de arres taties die elkaar in razende vaart blijven opvolgen, is de roep om het aftreden van Amato sterk toegenomen. De kleinere oppo sitiepartijen zijn voor het uit schrijven van verkiezingen, ter wijl de Lega Nord en de ex-com munistische partij PDS. voor stander zijn van de vorming van een regering die bestaat uit 'per sonen van onberispelijk gedrag'. Zij moet de economie redden en zo snel mogelijk een nieuwe kies wet opstellen, waarna de Italia nen naar de stembus kunnen. DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil minister Dales (binnenland se zaken) dwingen het aantal ambtenaren met 1000 extra te beperken. Indien de minister daar niet zelf toe overgaat, zul len de christen-democraten wij zigingsvoorstellen op departe mentale begrotingen indienen. Die wijzigingen betreffen dan kortingen op de personeelsuit gaven. Het CDA zal dat doen bij de behandeling van de Voor jaarsnota in de Kamer. Die nota. die een stand van zaken geeft Vandaag Na de stormachtige wind van gisteren is het vanochtend vrij rustig weer en kan lokaal een bui vallen. Een nieuwe depressie is echter al weer onderweg van IJsland richting Scandinavië en bijbehorende fronten passeren ons aan het eind van de tJiiddag en in de loop van de avond. Het warmtefront zorgt in de tweede helft van de ochtend al voor toe- nemende bewolking en de neer slag ervan bereikt ons in de tzveede helft van de middag. Het koufront passeert ons in de tweede helft van de avond. De wind is in de ochtend matig uit west tot noordwest maar neemt rond de middag langs de kust iveer toe tot krachtig, zes Beau fort. In de loop van de middag trekt de wind verder aan en wordt boven land krachtig, langs de kust en boven zee eerst hard en in de avond stormach tig, kracht 8. Rond middernacht is het front gepasseerd. Dan ruimt de toind naar noordwest en neemt geleidelijk af. Maxi mumtemperatuur 6 graden, mi nimum 3 graden. Nautisch bericht wind: west tot noordwest 4 tot 5, 's middags 5 tot 6, 's avonds 6. aan de kust 7 tot 8, 's nachts rui mend noordwest, afnemend 5 tot 6: zicht: goed, in neerslag matig; temperatuur kustwater6 gra den: afwijking waterstanden: rond een halve meter verhoging in de avondmaximum golf hoogte monding Scheldes: twee tot drie meter. ZON EN MAAN 21 februari NM 14.06 Zon op 07.41 onder 18.01 Maan op 07.10 22 februari Zon op 07.39 Maan op 07.27 windstoten voorkomen. De wind is krachtig uit het noordwesten. Maximumtemperatuur 5 gra- den. minimum rond 0 graden. Voor maandag tot en met woensdag: Maandag wisselend bewolkt en enkele winterse buien. De ivind ruimt van noord west naar noord-noordoost en neemt langzaam af naar matig. Dinsdag en ivoensdag is de wind matig uit noord-noordoost. Het is vrij zonnig. Het wordt ivel kou der, overdag plus tioee, 's nachts min vier graden. Hoog water uur Zaterdag 20 februari Vlissingen 01.35 Temeuzen 01.56 Bath 02.52 Roompot-buiten 01.40 Zierikzee 03.05 Yerseke 03.20 Philipsdam-West 03.30 Zondag 21 februari NM Vlissingen 02.07 Temeuzen 02.27 Bath 03.27 Roompot-buiten 02.10 Zierikzee 03.45 Yerseke 03.55 Philipsdam-West 04 10 Maandag 22 februari Vlissingen 02.37 Temeuzen 02.55 Bath 03.57 Roompot-buiten 02.40 Zierikzee 04.15 Yerseke 04 25 Philipsdam-West 04 40 cm uur 200 13,51 225 14.16 2 277 15.09 2 149 13.55 1 149 15.30 1 158 1540 1 163 15.50 1 14.05 210 14.26 2 234 14.46 2 284 15.43 2 156 14.20 1 155 16.05 I 163 16.15 I 168 16.25 1 219 14.56 2 242 15.16 2 290 16.12 3 163 14.50 1 160 16.30 1 167 16.40 1 171 16.55 1 Laag water onder 18.23 onder 18.03 onder 19.30 Vooruitzichten Voor zondag: In de nacht van za terdag op zondag breiden opkla ringen zich uit en de aangevoer de lucht is opnieuw koud en on stabiel, zodat met de noord westelijke stroming winterse buien worden meegevoerd. Tij dens buien kunnen nog flinke Zaterdag 20 februari Vlissingen 07.55 Temeuzen 08 19 Bath 09.22 Roompot-buiten 07.40 Zierikzee 09.15 Yerseke 09.15 Philipsdam-West 09.10 Zondag 21 februari N'.M Vlissingen 08.28 Temeuzen 08.55 Bath 09.58 Roompot-buiten 08.20 Zierikzee 09.45 Yerseke 09.45 Philipsdam-West 09.40 Maandag 22 februari Vlissingen 08.58 Temeuzen 09.25 Bath 10.30 Roompot-buiten 08.50 Zierikzee 10.15 Yerseke 10.10 Philipsdam-West 10.10 198 19.58 1 211 20.26 1 241 21.28 2 149 19 50 1 152 21.25 1 156 21 25 1 159 21.20 1 14.05 203 20.25 1 213 20.57 1 240 22.02 2 153 20.25 1 152 21.45 1 157 21.45 1 161 21.45 1 208 21.00 1 217 21.25 1 239 22.32 2 157 21.00 1 154 22.15 1 161 22.20 1 165 22.15 1 Geen algemene overheidssteun politieke partijen DEN HAAG (GPD) - Het kabi net ziet af van algemene over heidssteun voor politieke par tijen. De bewindslieden hebben zowel „fundamentele als prak tische bezwaren" tegen over heidssteun voor politieke par tijen. Dat maakte premier Lub bers gisteren na afloop van de ministerraad bekend. De subsidies aan poütieke par tijen blijven beperkt tot circa 7,5 miljoen per jaar. Dat geld wordt gebruikt voor speciale activitei ten zoals scholing, vorming, de wetenschappelijke instituten en de jongerenorganisaties. Lub bers vindt dat de onafhankelijk heid van de politieke partijen in gevaar komt als ze afhankelijk worden van algemene over heidssteun. Ook ziet Lubbers tal van prakti sche bezwaren, want welke par tij krijgt het meeste subsidie? Is het aantal leden maatgevend of het aantal zetels in de Tweede Kamer? „Voor je het weet kom je in onzuivere discussies terecht", aldus Lubbers. Weinig kansen voor Philips' HDTV-plannen BRUSSEL (ANP) - Europees Commissaris Martin Bange- mann (interne markt) wil zo snel mogelijk toewerken naar digitale HDTV. Daarmee lijkt het lot van de analoge breed beeldtelevisie (HD-Mac), dat ondersteund wordt door Phi lips, bezegeld. De woordvoerder van de ÉG- commissaris heeft dit vrijdag in Brussel gezegd. De eerstvolgen de bijeenkomst van de EG-mi- nisterraad is voorzien op 10 mei. Als de Britten hun verzet tegen subsidiëring van HDTV opge ven, kan een besluit al in maart of april worden genomen. (metingen van gistermiddag) Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180geringe smog 180-240matige smog 240-360: ernstige smog PZC/Bmn:ANP<niVM VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog over de lopende begroting, komt over enkele maanden. Het CDA heeft tot deze houding besloten nu minister Dales wei gert een motie Paulis (CDA) - Zijlstra (PvdA) uit te voeren. In die motie werd voorgesteld het aantal ambtenaren met 1000 ex tra te beperken bovenop een taakstelling van 7000 waar het kabinet zelf begin 1991 al toe be sloot. In een brief aan de Kamer liet Dales vorige week, mede na mens het kabinet, weten de mo tie niet uit te voeren. Vooruitzichten VIeersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Britse Eilanden: Eerst wolken velden, vrij zacht en op de mees te plaatsen droog. Zondag af en toe zon, vooral in Schotland veel wind en enkele winterse buien. Maxima zondag 4 tot 8 graden. België en Luxemburg: Wolken velden. Op zaterdag tot de avond droog, zondagoverdag en kele winterse buien en aan de Belgische kust een harde wind. Maxima zondag tussen 2 en 5 graden. Duitsland: Eerst wat zon, maar vanuit het westen meer bewol king gevolgd door regen of sneeuw. Zondag in het noorden en midden enkele opklaringen, afgewisseld door winterse buien en in het kustgebied veel wind. Temperatuur zondagmiddag 2 tot 5 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en kans op een bui. Maxima ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon. ook enkele wolkenvel den en droog. Middagtempe- raturen rond 22 graden. Frankrijk: Wolkenvelden, naar het zuiden toe meer zon. Zondag bewolkt en vooral in het noord oosten enige tijd regen. In het Rhonedal en langs de kusten van de Middellandse Zee waait een stevige en koude mistral. Maxima van 7 graden in het noorden tot 12 langs de Cóte d'Azur. Spanje: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperaturen in het binnenland, langs de At lantische Kust en langs de Costa Dorada 12 tot 15 graden: langs de Costa's in het zuidoosten en zuiden 17 tot 19 graden. Portugal: Perioden met zon en droog. Maxima rond 17 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Vooral langs de noorzijde van het Alpenmassief bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw. Zater dag aan de zuidzijde meest droog en wat zon. In de bergen waarschijnlijk veel wind. Tem peratuur op 2000 meter onge veer-8 tot -12 graden. In de dalen aan de zuidzijde op beide dagen zacht door föhn. Tsjechië, Slowakije en Honga rije: In het algemeen veel bewol king en van tijd tot tijd sneeuw. Griekenland en de Turkse kust: Aanhoudend wisselvallig weer met veranderlijke bewolking en van tijd tot tijd buiige regen. Ma xima 10 tot 15 graden, zondag in het noorden van Griekenland iets lager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5