>zc Verbetering kanaal fors duurder Leven bij de gratie van de curator ANWB onderdak bij VVV Goes Brabantse afdeling D66 vraagt afwijzing racecircuit Rilland provincie 15 ieks tegenvallers bij aanpak vaarweg Goes - Goese Sas lezers schrijven ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 :nze verslaggever S - De Goese kanaalwer- vallen ongeveer een half xn gulden duurder uit. De >|ering van het kanaal Goese Sas kost als gevolg enkele tegenvallers bijna jiljoen gulden. Het Goese (jntebestuur dacht aan- [elijk de klus voor 3,8 mil le kunnen klaren. lat Goes een aantal extra jeningen moet treffen om (rijkomende slib uit het ka- een verantwoorde ma le kunnen bergen, is een ex- lilgave van zo'n 365.000 gul- nodig. Ook draait Goes - iopig - op voor de kosten die den worden gemaakt om jvangenisstraf or diefstal n auto's onze verslaggeefster IDELBURG - Vier maanden ingenisstraf waarvan éen voorwaardelijk, luidde jag het vonnis dat de recht- in Middelburg oplegde de 38-jarige A. T. O. uit De man moet bovendien gulden schadevergoe- j betalen. O. is schuldig be den aan twee autodiefstal- «i de diefstal van een brom- Het schadebedrag is ter ;oeding van het vernielde van de brommer. Het von- conform de eis van de offï- van justitie. partner in de autodiefstal, :1-jarige Goesenaar R. A. K., uur dienstverlening ben volgens het vonnis dat flddelburgse rechtbank hem lag oplegde. Daarnaast de man drie maanden waardelijke gevangenis- imet een proeftijd van twee en moet hij een cursus so- s vaardigheid volgen en zich toezicht van de reclasse- iStellen. De dienstverlening :tin de plaats van zes maan- gevangenisstraf. De man :gde tientallen diefstallen uit irans om zijn gokverslaving onnen betalen en stal daar- 1 een auto. Officier van jus- mr J. van Gelder eiste vijf maanden gevangenis, waar drie maanden voorwaarde- ond over Zeeuwse cpaard het kanaal 'bomvrij' te maken: 225.000 gulden. Na wat plussen en minnen komt Goes voor een extra uitgave van 485.000 gulden te staan. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en verkeer behandelt woensdagavond 24 februari een voorstel van het college om dat bedrag beschikbaar te stellen. De gemeente Goes werkt al vele jaren aan plannen om de vaar weg te verbeteren: de oevers moeten worden vestevigd, het kanaal moet ook worden uitge diept. Maar keer op keer wordt de gemeente met tegenslagen geconfronteerd. Zo werd de uit voering van de werken aanzien lijk vertraagd doordat geen plaats kon worden gevonden om het (licht verontreinigde) ka- naalslib te bergen. Eind april vo rig jaar dacht de gemeente daar voor eindelijk een oplossing te hebben: de provincie verleende Goes vergunning om het ka- naalslib op te bergen in een de pot ten noorden van de Hout kade. De Raad van Staten be paalde echter - na bezwaren door de Zeeuwse Milieu Federa tie - dat het slibdepot aan een aantal extra eisen moet voldoen, om te voorkomen datadelijke stoffen in het grondwater te recht komen. Goes legt zich morrend bij die uitspraak neer en trekt met grote tegenzin de gemeentekas open: 365.000 gul den. De uitvoering van de plannen werd ook nog eens opgehouden door de vondst van een aantal explosieven in het kanaal. Naar aanleiding van die vondsten stroopte de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) vorig jaar de kanaalbodem af op zoek naar munitie. De 'oogst' was groot, de rekening hoog: 225.000 gulden. Die kosten komen voor rekening van de gemeente. Een woord voerder van de gemeente zei vrij dag dat het echter niet is uitge sloten, dat Goes een deel van de gemaakte kosten terugkrijgt van het ministerie van Finan ciën. Daarover lopen nog be sprekingen. In verband met de financiële te genvallers heeft Goes nog naar mogelijkheden gezocht om op enkele onderdelen van de ka- naalwerken te bezuinigen. Het college is tot de slotsom geko men, dat dat niet verantwoord is. Volgens de huidige planning wordt eind dit jaar met de verbe tering van het kanaal begonnen. ANWB-hoofddirecteur P. A. Nouwen (1) en commissaris der koningin drs W. T. van Gelder (r) openden het agentschap door voor de gevel van het VW-kantoor aan het Stationsplein de vlaggen vanbeide organisaties aan elkaar te knopen. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - De ANWB is onder het dak van de VW Goes-Borsele gekropen. Voor Zeeland een primeur, landelijk echter al meer regel dan uitzondering. Beide organisaties hebben momenteel meer dan dertig gezamenlijke kantoren. En dat aantal loopt dit jaar nog verder op, liet ANWB-hoofd- directeur P. A. Nouwen vrij dag weten tijdens de opening van het ANWB-agentschap in Goes. „De samenwerking", voegde hij eraan toe, „lijkt overal een succes te worden." Aan het VW-assortiment voegt de ANWB een 'minipak- ket' toe. Dat omvat het in schrijven van leden (ook voor de Wegenwacht), het verstrek ken van documenten en in- lichtingenbladen en de ver koop van abonnementen voor ANWB-magazines, kaarten-, boeken, gidsen en in beperkte mate clubartikelen. Ook kan de consument voortaan in Goes terecht voor allerhande (reis)verzekeringen, kampeer- camets, vignets voor Zwitser land en telefoonkaarten. Om het extra stuk werk op te van gen, heeft de WV Goes-Bor sele het aantal medewerkers uitgebreid van drie naar vier. VW-voorzitter mr E. C. J. van Dissel toonde zich gelukkig met het 'verstandshuwelijk'. Klanten van de ANWB komen tenslotte ook over de vloer van het bureau voor recreatie en toerisme. Waarnemend burge meester H. Flik van Goes denkt dat de aanwezigheid van een ANWB-agentschap de toeristische functie van de stad versterkt. In het licht daarvan vond hij dat het be drijfsleven best wat meer geld in de VW Goes-Borsele zou kunnen steken, zodat het bu reau de A-status kan verwer ven. Flik heeft de indruk dat bedrijven nog onvoldoende de economische waarde van re creatie en toerisme inzien. Aan het Goese aanbod ligt het niet. „We hebben hier alles: historie, winkels, een zwem bad en noem maai- op. Dat moeten we benutten." UDEKERKE - De Heem- dige Kring Walcheren houdt nsdag 24 februari een bijeen- ist waar drs Metje Postma ekt over 'Het werkende paard in Zeeland'. Mevrouw Walcherse van af- is verbonden aan de isuniversiteit van Leiden. Zij itreert haar lezing met door uzelf gefilmde beelden, die tertijd deel zullen uitmaken een film over het Zeeuwse paard. De avond wordt ge lden in Hotel Walcheren te udekerke en begint om 20 Schoondijkse familie failliet verklaard van onze verslaggever Marcel Modde SCHOONDIJKE - Ze zitten in een uitzichtloze situatie. Door ellende overspoeld. De schuld van de Schoondijkse familie Tode (man, vrouw en vijf kin deren) is bepaald op 65.000 gulden. De overige 85 mille waarvoor Leo Tode bij over heidsinstanties en postorder bedrijven in het krijt stond, zijn kwijtgescholden. In no vember vorig jaar werd hij failliet verklaard. Voor parti culieren een niet alledaagse maatregel. Sindsdien leiden de Todes een leven bij de gra tie van curator mr L. E. van Hevele uit Oostburg, die hun huishoudboekje beheert. Het zakgeld: 183,60 gulden per week. Weinig mensen zullen medelij den hebben met het gezin. Zelfs de maatschappelijk werker, steun en toeverlaat van de Todes, kan niet anders dan concluderen dat de man des huizes de ellendige situatie waarin hij nu verkeert voor een belangrijk deel over zichzelf heeft afgeroepen. Leo Tode heeft immers samen met zijn ex-vrouw halverwege de jaren '80 verscheidene overheidsin stanties voor zo'n anderhalve ton opgelicht. Hij genoot een uitkering van de sociale dienst, 'trok' daar naast geld bij het GAK, zijn ex werkte er zwart bij, ze verhuur den hun woning in Rotterdam illegaal onder, ontvingen onte recht huursubsidie en teveel studiefinanciering voor hun kinderen. En of dat allemaal nog niet genoeg was. benadeel den de Rotterdammers het zie kenfonds voor zo'n mille of tien en kochten ze spullen bij tal van postorderbedrijven zonder te betalen. Het meeste geld dat ze op deze wijze binnensleep ten, ging op aan auto's, een huis. kleren en etensgeld voor de familie van Todes ex-vrouw op de Kaapverdische Eilan den. Hertrouwd In 1988 hertrouwde Tode met Nel Groenendijk en streek hij in Schoondijke neer. „Pas een paar maanden later kwam ik ei- achter wat hij allemaal met zijn ex heeft uitgevreten. Als ik dat had geweten, was ik er nooit aan begonnen. Of mis schien toch wel, maai- dan in ie der geval op huwelijkse voor waarden. Door al dat gedoe pakken ze mij en m'n kinderen nu ook. Ik eet maar één keer per dag om zo het hoognodige uit te sparen voor de kinderen en Leo." De Todes zitten beiden in de WAO. Samen hebben ze een in komen van zo'n 2500 gulden. Na aftrek van vaste lasten blijft er maandelijks normaal gesproken ruim zevenhonderd gulden over voor eten en kle ren. „Geen vetpot, maar het is te doen. Zeker in combinatie met de kinderbijslag die ze ge heel naar eigen inzicht mogen besteden", aldus maatschap pelijk werker Jaap van Driel. „Een vervelende zaak, maar ze maken het er door hun hou ding niet gemakkelijker op", moet hij eerlijkheidshalve er kennen. Steunfraude Tode werd begin 1992 door de rechtbank bij verstek veroor deeld tot terugbetaling van 65.000 gulden voor het plegen van steunfraude. Een groot deel van de vorderingen werd kwijtgescholden in verband met verjaring. Een poging om via de gemeentelijke krediet bank een schuldsanering aan te gaan strandde, omdat de To des zich niet aan de afspraken hielden. De enige manier die overbleef om ze uit de sores te helpen en de schuldeisers nog enigszins tegemoet te komen, was het aanvragen van een particulier faillissement. „Zo móeten ze wel afbetalen. Het is voor hun eigen bestwil", aldus Van Driel. Leo Tode: „Ze hebben ons ge woon verkeerd ingelicht. Met een faillietverklaring zouden we veel beter af zijn dan de kre dietbank, zeiden ze. Vergeet het! We zijn een speelbal ge worden van de curator. Alle post loopt via hem, onze spul len worden verkocht en hij houdt zonder overleg zomaar zestig piek in van ons zakgeld. Tussen Sinterklaas en nieuw jaarsdag hadden we niets te eten. Ik ben de winkels langs gegaan om wat bij elkaar te be delen. Goed. ik ben fout ge weest, maar hebben wij dan he lemaal geen rechten meer?" Opgepakt „Van Hevele geniet er gewoon van om ons het leven zo zuur mogelijk te maken. Ik had een boete openstaan wegens het rijden zonder autoverzekering. Dus ik een betalingsregeling getroffen en trouw tien maan den lang 135 gulden terugbe taald. Ik had nog drie maan den te gaan, toen het faillisse ment werd uitgesproken. Maai de curator heeft mooi vergeten de resterende termijn te vol doen. Door zijn schuld word ik straks opgepakt door de poli tie." Tode werd donderdag middag gearresteerd en voor negen dagen in bewaring ge steld. „Van Hevele valt in deze kwes tie niets te verwijten. Boetes vallen niet onder een faillisse ment en moeten daarom van het zakgeld worden betaald." stelt Van Driel. Hij heeft niet het idee dat de curator de To des het leven zuurder maakt dan in hun positie noodzake lijk is. „Op dat moment is het kiezen tussen minder eten of de boete betalen. Net als in de cember. Tode moest bedelen, maar ze hadden wel een volle dig opgetuigde kerstboom staan." Of er op korte termijn verande ring komt in de weinig rooskleurige situatie van het Schoondijkse gezin valt te be twijfelen. Met ingang van maart wordt de wekelijkse toe lage omgezet in een maande lijkse uitkering, zodat ze zelf (onder begeleiding) weer wat meer verantwoordelijkheid le ren te nemen voor de financiële uitgaven. Van Hevele sluit niet uit dat het faillissement in de nabije toekomst wordt opgeheven. „Als er op een gegeven mo ment niets meer valt te halen, houdt het op", zegt hij. „Maar dan is de kans reeël dat de schuldeisers na een jaar weer op de stoep staan. Alle ellende begint dan weer van voren af aan. De Nederlandse wet biedt namelijk - in tegenstelling tot de versie in de Verenigde Sta ten - niet de mogelijkheid op volledige kwijtschelding, zo dat met een schone lei opnieuw kan worden begonnen. Zit je hier eenmaal in die neerwaart se spiraal, dan is het erg moei lijk daar weer uit te komen." van onze verslaggever KRUIN1NGEN - De Brabantse D66-afdeling Zuidwesthoek vraagt de Reimerswaalse par tijgenoten het 'afschuwelijke plan' voor een racecircuit bij Rilland af te wijzen. Hoewel D66 officieel niet in de Reimers waalse gemeenteraad is verte genwoordigd, doet de afdeling vooral een beroep op leden van de plaatselijke partij Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR), waarbij nogal wat Democraten zijn aangesloten. De BBR bezet drie zetels in de raad. waarvan één wethoudersstoel. De regio-afdeling heeft grote be zwaren tegen een auto- en mo torsportcentrum in de Anna Ma- riapolder, vlakbij de Brabantse grens. De provincie Noord-Bra bant heeft in haar streekplan vastgelegd dat de polders tussen Antwerpen en Bergen op Zoom een open gebied moeten blijven als buffer tegen industrie in het havengebied. Om die reden heeft de buurprovincie een streep gehaald door een distri butiepark aan de Zoomweg bij Ossendrecht. Daarnaast heeft het Streekge- west Westnoord-Brabant, waar in achttien gemeenten samen werken. in een zogeheten 'mas- terplan' besloten de agrarische polders een onschadelijke re creatiebestemming te geven: fietsen, wandelen, paardrijden, vissen en varen. Het streekplan van Noord-Bra bant reikt slechts tot het ooste lijk deel van de polders. De pro vinciegrens snijdt het gebied doormidden. Het racecircuit komt. als de meerderheid van de Reimerswaalse raad positief be slist, op Zeeuwse bodem te lig gen. D66 betreurt het dat de westelijke helft van het gebied tussen de Brabantse wal en het Schelde-Rijnkanaal mogelijk niet open en agrarisch blijft, nu het Reimerswaalse college voor stelt een contract te sluiten met de Stichting Geluidproduceren- de Sporten Reimerswaal. Te meer omdat de polders omringd zijn door drie natuurgebieden: Kalmthoutse Heide, het Land van Saeftinge en het Markie- zaatsmeer. Het argument dat juist het combinatiecircuit, dat 72 hectare landbouwgrond vergt, een prima buffer is tegen oprukkende industrie, vindt de D66-afdeling verre van steek houdend. „De industrie komt niet vanzelf de grens over. De ge meente Reimerswaal en de pro vincie Zeeland zullen daar toch toestemming voor moeten ge ven." De Democraten uit de Zuidwest hoek hebben hun bezwaren ken baar gemaakt bij de Reimers waalse gemeentebestuurders en de D66-fracties in de Tweede Ka mer en de provinciale staten van Zeeland en Noord-Brabant. De Brabantse D66-fractie heeft het 'eigen' college van gedeputeerde staten gevraagd welke stappen het tegen het circuitplan wil on dernemen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde - brieven kan niet worden gecorrespondeerd. 111111 M i ii 11111111 111111111 Het Yeerse Meer-tientje De firma List Bedrog, ook wel bekend als recreatieschap Veèr- se Meer. ontpopt zich steeds meer als een merkwaardig soort witteboorden-criminelen: on danks veelvuldig illegaal optre den is het saldo toch steeds ne gatief. De beste stuurlui staan aan wal, sneert Hoefkens. Best mogelijk, want hij zal toch niet bedoelen dat ze bij het schap werken, waar ze geen verschil zien tussen rode en zwarte ton nen. Fiasco schuld watersport en campings, aldus De Vries- Hommes. Meent ze het of niet? Allebei niet best. De wapenfeiten. Aanleg speed- bootbaan dwars door officieel aangewezen surfgebied; illegale plaatsing zelfverzonnen ver bodsbordjes voor surfers: onno dig gestunt met speedbootje 40.000,-) door recreatiewach- ten zonder papieren: opzettelijk valse publieksvoorlichting over grenzen beheersgebied: illegaal innen van geld op van rijkswege vrije steigers en gebieden van Staatsbosbeheer, zelfs op de Oosterschelde bij Kats. De win terslaap is niet benut voor het retourneren van de illegaal geïn de tientjes aan de rechtmatige eigenaars maar voor het afschui ven van schuld en het besluiten tot vroegtijdige verlaging naar Veerse Meer-peil, waarbij alleen het schap zelf verbaasd zal kij ken als zijn eigen botter als eer ste vastloopt. Het schap hoopt nu op de vaarbelasting. Zo onze ker als het doorgaan hiervan is, zo zeker is het grote aantal grij- phandjes die alles al enkele ma len heeft uitgegeven. De betrok ken gemeenten moeten niet zeu ren; dat doen ze ook niet over het voor dezelfde ligplaats ontvan gen van WTB van zowel passan ten als vaste liggers. Een goede vaart. R. J. Risseeuw Mastgatstraat 29 Middelburg Yeerse Meer In de PZC van donderdag 11 fe bruari las ik dat de waterspor ters moeten bloeden voor ingrij pende bezuinigingen. Met name wil ik reageren op wat de heer Den Boon zegt over de herinrich ting van de Veerse Gatdam. Het Veerse-Meerschap moet wel twee zaken uit elkaar houden: watertoeristen en toeristen rond het meer. Nu zouden de water- toeristen moeten bloeden voor de toeristen rond het meer: geen geld voor onderhoud, dan ook niet voor de Veerse Gatdam. Als Den Boon stelt dat er meer geld op tafel moet komen heb ik wel oplossingen voor hem. Als ie mand met zijn boot naar het bui tenland gaat, moet hij veel geld betalen. Dus waarom niet met gelijke munt terug laten betalen dijkt me zeer redelijk). J. W. van Renswoude Branderijmolengang 10 Middelburg Plan De Bout Naar aanleiding van het artikel in de PZC van 12-2-1993 betref fende meer recreatie in Scharen- dijke het volgende. De ontwer per van het plan heeft zijn huis werk niet goed gedaan. In plaats van het verkeersarmer maken van de Elkerzeeseweg wordt het daar juist drukker, omdat de woninguitbreiding, de toekosmtige campings en de be zetting van het plan De Bout eerst daarop uitkomen alvorens naai- de rondweg te gaan. Er is. behalve de Elkerzeeseweg, total geen aansluiting c.q. ontsluiting op de rondweg. Daarnaast komt er nog bij, dat wethouder L. C. Hart eerst het gouden ei wil hebben alvorens er een kip omheen te bouwen. Er moeten immers eerst middelen komen voordat de rondweg er komt of zijn de te verwachten opbrengsten van De Bout reeds aan iets anders besteed? Tijdens de hoorzitting plan De Bout werd namelijk toegezegd dat de opbrengst daarvan werd gebruikt voor de rondweg. Het college van Middenschouwen is volledig op de hoogte van de pe rikelen omtrent de verkeersvei ligheid van de Kapelleweg te Looperskapelle, en toch wordt de rondweg gesitueerd over de Kloosterweg in oostelijke rich ting en eindigt voor de Kapelle weg hetgeen de gemoederen te Looperskapelle helemaal niet geruststelt; eerder andersom. In Scharendijke ligt een voorlo pig plan klaar, maar Looperska pelle mag gissen! E. R, Rooseii Kapelleweg 26 Looperskapelle Bebouwing boulevard In de PZC van dinsdag 16 fe bruari j.l. laat voormalig Vlis- sings wethouder D. J. P. Bruin- ooge van zich horen. De huidige gedeputeerde wil niet praten over zaken buiten zijn periode, tot de boulevardbebouwing aan de orde komt. Een GS-lid over gemeentelijke zaken. Mag dat; kan dat? Wie van de zittende raadsleden spe len het 'infoirmatieispel' mee? Wie is/zijn er aan zet? Gezien de houding van de aan wezige raadsleden tijdens de laatst gehouden vergadering fi nanciën en economische zaken, over de problemen rond de bou levardbebouwing, toen er gén enkel raadslid was die toegaf: ja hoor, ik wist ervan!, zou je gaan denken. Zonder nu verder door te gaan zeuren wil ik nog zeggen: waar om negatief gekakel over CDA- raadsleden? Namen noemen van bedoelde toen geïnformeer de raadsleden was krachtiger geweest. Rijneo-Jan Suurmond Visvlietstraat 1 Oost-Souburg Als u 's winters 5 bloemetjes 'ns buiten wilt zetten Er is volop licht en op de Jtn dat het niet vriest, is 'n druk op de ■Pvoldoende om alle planten weer 'ns U zult ze zien opleven! 'meranda: dat is genieten, H hele jaar door. da heeft dealers door heel d en verzorgt voor u de montage iles wat erbij hoort. Aantrekkelijke I betalingsvoorwaarden mogelijk, dankzij het exclusieve Zonneranda leaseplan. r mij gratis over Zonneranda f3 v. Zonneranda leaseplan [ajl Leo en Nel Tode in Schoondijke zijn eind vorig jaar failliet verklaard. 'ONNERANDA Veranda met Elektrisch Schuifdak Onze modelveranda is na telefonische afspraak te bezichtigen 01181-1601

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 43