Salaris hoger, wachtgeld lager PZC PZC Blauwhelmen in Joegoslavië mogen van VN terugvechten Tijd dringt voor DAF Planbureau voorziet meer werkloosheid en daling koopkracht Machtsstrijd tussen Jeltsin en parlement Rusland verscherpt De Vlijt Bedden binnen- en buitenland 1 kkoord onderwijsbonden en minister Ritzen mBmuÊÊÊÊmtÊÊÊttm Tienjarigen verdacht van moord op peuter )ud Strijders Legioen vordt beticht van reemdelingenhaat SLAAPADVIESDAG VANDAAG BIJ ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 SS HAAG (GPD) - De vakbon- !fl en minister Ritzen hebben jjjdag overeenstemming be- ilit over verhoging van de sa- irissen voor onderw ijzend per- meel. De onderwijsbonden ac hteren tevens een verslechte- jg van de wachtgeldregeling jor leraren beneden de vijftig P- jor verbetering van de salaris- in is een bedrag beschikbaar at oploopt tot 340 miljoen gul- fn in 1996. Daarnaast krijgen tholen jaarlijks 252 miljoen r een betere arbeidspositie i onderwijzend personeel. De 'assagiers van eer in Öresund a veiligheid OPENHAGEN (AP) - De 280 assagiers van een draagvleu- dboot zijn vrijdagavond bij apenhagen overgestapt op een jdere veerboot nadat hun ihip in slecht weer water had iniaakt. (draagvleugelboot, de Cinde- dla II, was van Kopenhagen :or de Öresund op weg naar tilmö in Zuid-Zweden toen »r harde wind en hoog water voorruit werd weggeblazen. (Cinderella II wist de luwte p Flakfortet te bereiken, een mstmatig eiland voor de kust m Kopenhagen. Een Deense srboot nam daar de passa as over en bracht hen naar de :ofdstad. Niemand raakte ge- ond. llle shows oon Hermans fgelast RNHEM (ANP) - Toon Her- ïns (76) zal dit seizoen niet ter optreden. Hij heeft alle jorstellingen van zijn theater- „Ik heb je lief' afgelast, adat het programma hem aotioneel teveel is geworden, zou het programma tot en il 10 april op diverse plaatsen ide planken brengen, vrige week vrijdag moest Her- ans zijn voorstelling in Alk- aar plotseling staken, omdat emoties om zijn overleden ouw Rietje hem teveel werden, it programma gaat groten els over haar. meeste maatregelen gaan vol gendjaar in. Aanpassing van de wachtgeldregeling moet onge veer tachtig miljoen gulden op leveren. Goedkeuring van het akkoord is nog afhankelijk van het oordeel van de vakbondsleden en de Tweede Kamer. De kamerfrac ties van CDA en PvdA reageer den gisteren positief. De ambte narenbonden wijzen het ak koord af. Zij vertegenwoordigen het niet-onderwijskundig perso neel in het hoger en universitair onderwijs en de academische ziekenhuizen. Deze bonden vin den de verslechtering van de wachtgeldregeling onaccepta bel omdat hun leden niet kun nen meeprofiteren van de sala risverbetering voor leerkrach ten. De invloed van de ambtena renbonden is echter beperkt. Bij dit akkoord hebben de onder- wijsonderwijsbonden, die veel meer leden vertegenwoordigen, veel meer in te brengen. Nachtwerk De slotonderhandelingen verlie pen zeer moeizaam, en vergden enkele weken. Verschillende malen is tot diep in de nacht doorvergaderd. Pas om zeven uur vrijdagmorgen kwam het tot overeenstemming. De onder wijsbonden hadden het vooral moeilijk met de door Ritzen geëiste verslechtering van het wachtgeld. Zouden zij evenwel niet akkoord zijn gegaan, dan zouden ook de salarisverhogin gen van de baan zijn geweest. Een foto van de vermoorde peuter ligt naast honderden boeketten op de plaats waar het lichaampje werd teruggevonden. foto Press Association LIVERPOOL (AP) - De politie van Liverpool heeft twee tienja rige jongens aangehouden in verband met de moord op een peu ter die vorige week vrijdag werd ontvoerd uit een winkelcen trum nadat zijn moeder hem even uit het oog had verloren. De politie zei vrijdag dat de jongens donderdag zijn aangehouden. Volgens woordvoerder Albert Kirby is het nog te vroeg om te kunnen zeggen of de jongens zullen worden aangeklaagd we gens moord. Krachtens de Britse wet is tien jaar de minimumleeftijd waarop kinderen gerechtelijk vervolgd kunnen worden. Het is in zulke gevallen echter wel aan de aanklagers om te bewijzen dat de be trokkene op het moment van het misdrijf er zich volledig van bewust was dat wat hij deed verkeerd was. De twee jongens wor den op verschillende plaatsen verhoord. Hun aanhouding volgde nadat videobeelden van de bewakings dienst van het winkelcentrum waren vrijgegeven. Daarop is te zien dat de tweejarige jongen, James Bulger, aan de hand van twee oudere jongens wordt meegenomen. Het lichaampje van de peuter werd zondag met duidelijke sporen van zware mishande ling teruggevonden op een spoorbaan in Liverpool. 3NHEM (GPD) - Justitie in mhem bekijkt een klacht over ■eemdelingenhaat die afgelo- ra week door de Arnhemse igerenorganisatie De Vonk is jediend tegen het Oud Strij- !ts Legioen (OSL). Leden van iVonk ontdekten in publica- van het OSL passages, die ar hun idee aanzetten tot ra- me, in elk geval tot vreemde- ifenhaat. Ze hebben de offi- ir van justitie in Arnhem ge ragd een onderzoek in te stel- naar de teksten en makers i het blad indien nodig te nolgen. gewraakte teksten staan in trgang '92 van het blad 'Sta st', een uitgave van 'De stich- igen voor Vrijheid en Veilig- 3d OSL' uit Berkel en Roden- s(ZH). De actievoerders van fVonk, een organisatie tegen scisme, racisme en seksisme, oren zich onder meer aan de (snede: „Er was zegge en iirijve één jongen in de zaal, ?het voor Nederland en de Ne- ïlanders durfde op te nemen", ■dus doet 'Sta Vast' verslag Jihet in december 1991 uitge- nden praatprogramma van 's Gravenzande. De auteur in het verslag was volgens De mk secretaris van Kring Arn- ni voor de Centrum Partij '86 'werd ooit in gezelschap van verboden Actiefront Natio- i Socialisten gearresteerd igens verboden wapenbezit, 'brengt zijn beweringen on- |r de titel „Wij Nederlanders innen volgens allochtonen sgewenst zelf gaan emigre- n". een artikel van het daaropvol- nde nummer van 'Sta Vast' hrijft dezelfde auteur onder eer: „De Turk ontvlucht een 3d dat door louter Turken )fdt geregeerd. De Afrikaan eft een landje aan, met geen iele neger in de regering. De üokkanen weten zeker dat zij er geen Marokkaanse toestan- n zullen aantreffen. Daarom N-rapporteur lensenrechten oor Israël Ï.VEVE (RTR/AFP/DPA) - De ïisenrechtencommissie van Verenigde Naties in Genève eft Israël vrijdag scherp ver- rdeeld wegens zijn acties te il de Palestijnen in de bezette óieden. De commissie zal or het eerst een speciale rap- 'rteur benoemen die de be ëdigingen over schendin- "van mensenrechten door Is- moet onderzoeken. komt men in eerste instantie naar hier, en is men met geen tien paarden naar huis terug te krijgen. Het duidelijkst spreekt dit bij de Surinamers en Antillia- nen. Die stroomden al hiernaar toe, bij het vooruitzicht door hun eigen mensen bestuurd te moeten worden". De Vonk hoopt naast vervolging van het OSL te bereiken dat en kele prominenten afzien van een bijdrage die ze toezegden aan de landelijke OSL-bijeenkomst op 13 maart aanstaande in Den Haag. Het gaat hen daarbij on der anderen om de Haagse hoofdcommissaris van politie J. Brand en Commissaris van de Koningin in Friesland, H. Wie gel. Beiden zeiden het OSL een lezing toe. van onze correspondent WASHINGTON - De VN-troe- pen in het vroegere Joegoslavië hebben van de Veiligheidsraad uitdrukkelijk toestemming ge kregen om geweld te gebruiken en terug te vechten als zij wor den bedreigd of beschoten. In een gisteren aangenomen reso lutie wordt daarbij met name gesproken over Kroatië. Of de VN-troepen ook geweld mogen gebruiken om blokkades van voedseltransporten te doorbre ken, is nog onduidelijk. VN-secretaris Boutros Boutros Ghali heeft gisteren de hervat ting van de hulptransporten in Bosnië bevolen. Eerder deze week had het hoofd van de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR. de Japanse Sadako Ogata, op eigen gezag de trans porten stopgezet, omdat de Bos nische regering de VN-hulp niet meer wilde verdelen onder de in woners van Sarajevo, terwijl Serviërs konvooien naar de bele gerde moslim-bevolking in het oosten van Bosnië tegenhielden. „Ik wordt geacht deze operatie te leiden", zei een boze Boutros- Ghali in een duidelijke terecht wijzing van mevrouw Ogata. De Veiligheidsraad verlengde gisteren het mandaat van de VN- troepen in Kroatië met vijf we ken tot eind maart. Aan de wa penstilstand in Kroatië kwam vorige maand een einde. De 14.000 VN-soldaten zijn sinds dien herhaaldelijk onder vuur genomen. Tot nog toe mochten zij alleen terugschieten ter direc te zelfverdediging. De Veilig heidsraad heeft hen nu een ver dergaand mandaat gegeven. De resolutie geeft de troepen het recht „alle nodige maatregelen te nemen om de veiligheid van hun eenheden te versterken". Over de toestand in Bosnië werd niet gesproken, maar de VN-een- heden daar worden ook geregeld bedreigd en hulptransporten worden tegengehouden en over vallen. Tot nog toe hebben de VN-soldaten zich daarbij niet verzet. DEN HAAG (GPD) - De hoop dat DAF nog voor het weekeinde een nieuw leven kon be ginnen ging gisteren langzaam in rook op. Het negen leden tellende bankenconsortium kon nog geen akkoord bereiken over steun aan 'DAF-twee'. Er is nu nog minder dan een week tijd om een nieuw, sterk afgeslankt DAF van de grond te krijgen. Bonden, ondernemingsraad, bewindvoerders, minister Andriessen van Economische Zaken en andere betrokkenen hadden er bij de ban ken op aangedrongen nog voor het weekeinde te besluiten over een bijdrage. De banken slaagden er echter gisteren opnieuw niet in op één lijn te komen. Dit weekeinde praten de vijf Nederlandse en vier buitenlandse banken on der leiding van ABN Amro verder. Aangeno men wordt dat de buitenlandse banken niet mee willen betalen aan een nieuw DAF. en zo veel mogelijk geld willen zien voor hun zeker heden in het oude. failliet te verklaren DAF. Dat geld gaat af van het toch al moeilijk bij elk aar te krijgen vermogen voor de nieuwe onder neming. Ook een groep participatiemaatschappijen rond Vado Beheer (van de DAF-familie Van Doorne) wacht op het verlossende woord van de banken. De groep is in principe bereid om geld te steken in DAF-twee. maar wil eerst een akkoord op tafel zien, inclusief steun van de banken. Een woordvoerder heeft echter laten weten dat er voor de banken maar één ..natuur lijke" deadline is. aanstaande vrijdag 26 fe bruari. Dan is de 120 miljoen gulden boedelkre diet op en moet het nieuwe DAF er zijn. Getuige het succes van de actie 'Honderd piek voor een fabriek, hou DAF op de weg' ziet de Nederlandse bevolking zo'n nieuw DAF er graag komen. De organisatie gaat er van uit dat de actie meer opbrengt dan het streefbe drag van tien miljoen gulden. Wegens het suc ces gaat de actie langer door. De afsluiting ge beurt vanavond in actualiteitenprogramma Nova. Ritzen kreeg eind vorig jaar met veel pijn en moeite honderden miljoenen los van kabinet en Tweede Kamer. Weliswaar stond dit besluit haaks op het bezuinigings- en inkomensbe leid van de regering, maar nie mand kon er onderuit dat vooral de jonge leerkrachten kampen met een grote salarisachter stand. Die zijn onder andere het gevolg van bezuinigingen onder minister Deetman. De bonden noemen het akkoord uiteindelijk „een aanvaardbaar resultaat", en zullen hun achter ban met klem aanraden het te accepteren. De wachtgeldrege ling is weliswaar behoorlijk ver slechterd, maar minder dan Rit zen namens het kabinet lange tijd heeft geëist. Vooral het feit dat de wachtgeldregeling voor vijftig-plussers onaangeroerd blijft is voor de bonden van groot belang geweest. De ABOP spreekt in dit verband van „een maximaal haalbaar resultaat". De bonden beseffen ook dat het gezien de snel verslechterende economie„nu of nooit" was. Minister Ritzen sprak van een zeer evenwichtig resultaat. Rit zen had van het kabinet op dracht gekregen om 95 miljoen te bezuinigen op de wachtgeld regeling. Dat bedrag wordt nu niet helemaal gehaald. Ritzen zegt het mandaat van het kabi net ruim gehanteerd te hebben, „maar we zijn er binnen geble ven". Studie naar reparatie vvao grafische sector UTRECHT (ANP) - Het Pen sioenfonds voor de Grafische Bedrijven (PGB) wil bestude ren welke mogelijkheden er zijn het „wao-gat" te dichten en hoe veel die kosten. Dat is vrijdag afgesproken tijdens de tweede onderhandelingsronde over een nieuwe cao voor de 50.000 werk nemers in deze sector. De werkgevers hebben nadruk kelijk vastgelegd dat het onder zoek wordt gedaan in opdracht van de bonden en dat het ook gaat om reparatievoorstellen van de werknemers. De werkge vers hebben geen bezwaar tegen de studie, maar ze verklaarden wel dat de bonden daaraan geen conclusies mogen verbinden voor het verdere overleg. Het Kroatische leger evacueerde gisteren ongeveer vijfhonderd Bosnisch-Kroatische vluchtelingen uit Sarajevo. Sommigen vochten zich naar voren om verzekerd te zijn van een plaats in de bussen. foto Peter Northall/AP De uitspraak over Kroatië lijkt echter aan te geven dat de Vei ligheidsraad geen bedreiging van VN-troepen meer zal dul den. De raad eiste woensdag al van alle strijdende partijen dat zij de hulpverlening niet langer hinde ren. DEN HAAG (GPD) - Een vol gend kabinet moet rekening houden met een verder stijgen de werkloosheid en een dalende koopkracht. Het Centraal plan bureau (CPB) heeft dit bere kend. Het betreft een eerste 'verkenning' voor de jaren 1995- 1998. Het stuk is deze week aan een aantal topambtenaren voorgelegd. Het planbureau gaat voor 1995- 1998 niet meer op één voorspel ling zitten. Er worden twee mo dellen geschetst: een voorzich tig scenario waarin het econo misch iets beter gaat dan nu maar het wel kwakkelen blijft, en een scenario waarin het eco nomisch internationaal beter gaat. Op basis van het voorzichtige model komt het planbureau tot de voorspelling dat de economi sche groei in de jaren 1995-1998 gemiddeld 1,9 procent zal zijn. Het voor 1994 voorspelde niveau wordt daarmee gehandhaafd. Het aantal mensen dat naar werk zoekt zal tussen 1995 en 1998 met 80.000 stijgen. Het aan tal banen zal met 200.000 toene men. De infatie zal de komende jaren verder aantrekken tot 3.5 procent in 1998. Koopkracht De koopkracht zal verder dalen. Over de periode 1995-1998 ge middeld 0,2 procent per jaar. Dat is echter beduidend minder dan de eerder al voor 1994 voor spelde koopkrachtdaling van 1,2 procent. Dit jaar zou er nog koopkrachtbehoud kunnen zijn, Bij het voorzichtige scenario is het planbureau vooral uitge gaan van een blijvend zwakke economische positie van Duits land. Het is niet uitgesloten dat het CPB de eerder gemaakte voorspellingen voor 1993 en 1994 neerwaarts moet bijstellen als gevolg van de slechte gang van zaken bij onze oosterburen. Na 1994 voorziet het CPB het weer aantrekken van de bedrijfsin vesteringen, alsmede een ver dere groei van de export. Christelijke onderwijsbonden willen samen DEN HAAG (ANP) - De onder wijsbonden PCO (protestants) en KOV (katholiek) willen in 1995 of uiterlijk een jaar later een federatie tot stand brengen. De hoofdbesturen hebben een voorbereidingsgroep ingesteld tiie eerst nauwere samenwer king en dan een federatie moet bevorderen. PCO en KOV zijn de enige bonden binnen het CNV die nog niet tot één christelijke bond gefuseerd zijn. Eén christelijke onderwijsbond zou verreweg de grootste onder wijsbond van Nederland wor den: nu is de FNV-bond ABOP dat. Het moet een federatie van zelf standige organisaties worden en er moeten duidelijke afspraken worden gemaakt over terreinen waarop men wel of niet zal gaan samenwerken. Twee terroristen in Japan ter dood veroordeeld van onze medewerkster Judith Stalpers TOKYO - Voor het eerst sinds drie jaar is gisteren in Japan de doodstraf uitgesproken. Twee van de beruchtste leden van de terroristische organisatie Seki- gun ('Rode Leger') werden na een 21 jaar durend proces door hel Hooggerechtshof ter dood veroordeeld. Een derde lid heeft 20 jaar gevangenisstraf gekre gen. De uitspraak is een sensatie in Japan. Hoewel de grondwet de doodstraf toelaat, wordt deze bijna nooit uitgesproken. De laatste terdoodveroordeling was in 1989. De 48-jarige Hiroko Na- gata en haar iets jongere mede strijder in het Rode Leger, Mo- mo Mori, kregen de doodstraf voor het ombrengen van 12 men sen. Zesduizend banen weg bij Belgische spoorwegen BRUSSEL (ANP) - De Raad van Bestuur van de Belgische spoorwegen (NMBS) heeft vrij dag definitief zijn goedkeuring gehecht aan het eerder opge stelde ondernemingsplan. Het plan voorziet in een verminde ring van het pesoneelsbestand met circa zesduizend personen in vier jaar tijd. Bij de Belgische spoorwegen werken nu 43.250 personen. Over de wijze waarop de inkrimping van het personeelsbestand ge stalte moet krijgen wordt nog overleg gevoerd met de bonden van het spoorwegpersoneel. van onze correspondent MOSKOU - In Rusland is giste ren de politieke oorlog in volle hevigheid losgebarsten, 's Mor gens veegde parlementsvoorzit ter Roeslan Chasboelatov de vloer aan met president Jeltsins voorstellen om de crisis te be zweren met een wapenstilstand tussen president en parlement. Enkele uren later reageerde Jeltsins woordvoerder Kosti kov met een oproep aan het par lement om Chasboelatov af te zetten. ..Het blijkt onmogelijk om met Chasboelatov te onderhande len. Het wordt steeds duidelijker dat hij zichzelf in diskrediet brengt als een politicus met wie men zaken kan doen", aldus Kostikov. Hij beschuldigde de parlementsvoorzitter tevens van 'ongebreidelde lust naar persoonlijke macht'. Chasboelatov zei in Novosibirsk tegen regionale parlements voorzitters dat Jeltsin 'spelletjes speelde'. Hij ziet in diens voor stellen voor een 'wapenstil stand' in het gevecht tussen par lement en president slechts een poging om het Congres van Volksafgevaardigden, volgens de grondwet Ruslands hoogste wetgevende orgaan, buiten spel te zetten. Chasboelatov bepleitte juist versterking van de bevoegdhe den van dit Volkscongres leen vergaarbak van conservatieven) en beperking van Jeltsins macht. Hij wil dat de regering ondergeschikt wordt aan het parlement en niet aan de presi dent, zoals nu het geval is. Jeltsin en Chasboelatov spra ken dinsdag af dat een werk groep van presidentiële en par lementaire experts binnen tien dagen een 'Constitutionele Overeenkomst' zou uitwerken, waarin de spelregels van de machtsdeling duidelijk zijn vastgelegd. Chasboelatov baga telliseerde dit akkoord gisteren door op te merken dat er 'geen Messiaanse verlossing' van moest worden verwacht; het zal niet meer dan een middelmatig document worden, zo citeerde persbureau Tass de parlements voorzitter. Chasboelatov bepleitte opnieuw vervroegde verkiezingen voor parlement en president, in het voorjaar van 1994. Jeltsin is te gen gelijktijdige verkiezingen, hij wil die voor het president schap een jaar later laten plaats vinden. Jeltsin is in 1991 bij de eerste vrije presidentsverkiezin gen in Rusland voor een termijn van vijf jaar gekozen. Het parle ment is in 1990 nog volgens, het beproefde communistische kies systeem samengesteld. Advertentie De Slaapvoorlichter voor Zeeland en W-Brabant Beestenmarkt 12. Goes, Tel. 01100-3 22 13 Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg Markk5l. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes. Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 011-55-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax. 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75. automatische afschrijving 82,00. franco per post 105,00: per maand 29,00. automatische afschrijving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319.00: jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50. zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.- 3754316 t.n.v. PZC ab.rek Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.30; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3