Adri Dielemans visie op korfbal Hollandse derby in Lombardische hoofdstad Kloetinge zegeviert in duel hoofdklas Jubileumtoernooi biljarten slaat aan sport Toekomstige Animo-trainer: ik ben best trots op mijn ontwikkeling Transactie Jonk en Bergkamp schenkt nieuwe impulsen aan de tweestrijd in Milaan ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 bws van onze verslaggeefster KOUDEKERKE - Vanaf vol gend seizoen zal de visie van korfbaltrainer Adri Dieleman heersen bij het eerste van Animo. Begin vorige week te kende de 42-jarige oefenmeester uit Koudekerke een éénjarig contract bij de overgangsklas- ser uit Oost-Souburg. Het kan volgens Dieleman een vrucht bare samenwerking worden: „Met mijn kennis van het korf bal kan ik zeker wat gaan bete kenen voor Animo." Dielemans kennis kon niet voor komen dat zijn vorige clubs Tjo- ba en Stormvogels degradeer den. Ook met zijn huidige club, Luctor, gaat het slecht. De korf balvereniging uit Terneuzen is hekkesluiter van de derde klas se. Dieleman: „Daar kan ik wei- Inhaalduel Zuidwesters OOST-SOUBURG - In sporthal Souburg wordt vandaag (zater dag) de inhaalwedstrijd zaal korfbal Zuidwesters-De Dijkvo- gels gespeeld. Het duel ging vo rige week niet door omdat De Dijkvogels (uit Maasdijk) van wege de dichte mist thuis bleef. Zuidwesters - De Dijkvogels be gint om 14.05 uur. Demonstraties van Ron Boudrie en Leeuwerik BORSELE - Het volleybalteam van Alcom/Capelle komt dins dag naar Borsele. In het kader van Sportweek Borsele zal de eredivisieploeg 's middags van 13.30 uur tot 15.30 uur een spel/ trainingsmiddag voor iedereen verzorgen. Avital Selinger zal niet van de partij zijn. De inter national vertrok vorige week plotseling naar Japan. Het avondgedeelte wordt nu verzorgd door Piet-Jan Leeuwe rik. tegenwoordige trainer van Capelle, en Ron Boudrie. Tij dens een demonstratietraining (aanvang 19.00 uur) met Mytilus zullen een of twee spelers van Capelle het opnemen tegen het complete Goese team. De activi teiten worden in Sporthal de Stenge in Heinkenszand gehou den. nig aan doen. Elke vereniging krijgt het moeilijk als er in vier jaar tijd tien tot twaalf goede spelers vertrekken. Zonder mijn visie had het misschien nog slechter met Luctor gegaan. Ik ga weg, omdat je na vier jaar op elkaar uitgekeken bent. Ik denk datje als trainer niet te lang bij dezelfde club moet blijven." De oefenmeester, die op het mo ment is uitgeschakeld door een gescheurde achillespees („Ik moest zo nodig zelf een partijtje korfballen"), blijft in zijn eigen kunnen geloven. „In die tiental len jaren dat ik me nu al met trai nen bezig houd, heb ik een goede visie op het korfbal gekregen. Natuurlijk weet ik ook niet alles en heb ik in het verleden fouten gemaakt, maai- ik ben best trots op mijn ontwikkeling tot de trai ner die ik nu ben", aldus Diele man. „Ik vind het dan ook jam mer dat sommige mensen me nu nog beoordelen op de wijze waarop ik tien jaar geleden trai ning gaf." Korfbaldocent Dieleman stond toen bekend als een korfbal'docent'. Hij praatte (te) veel over zijn inzicht op het spel. „Ik vind praten nog steeds belangrijk, maar ik heb nu min der woorden nodig om mijn visie over te dragen." Dieleman ziet het korfbalspel graag via min of meer vaste patronen verlopen. „Ik wil dat iedereen weet wat van hem of haar op een bepaalde plaats verlangd wordt. Wel ver wacht ik creativiteit van de spe lers, zodat er variaties op die pa tronen ontstaan." Ook heeft de Koudekerkenaar een eigen op vatting over de trainingen. „Ik probeer in de training de wed strijdsituatie zoveel mogelijk na te bootsen door bijvoorbeeld te schieten met verdedigers." De oefenmeester startte zijn korfbalcarriere op 10-jarige leef tijd bij Animo. Even stapte hij over naar het voetbal, maar dat beviel niet. „Korfbal is één van de meest sociale sporten, omdat je in de wedstrijd helemaal op elkaar aangewezen bent. Verder is het een pluspunt dat korfbal gemengd gespeeld wordt", ver klaart Dieleman zijn liefde voor de sport. Zijn jeugd bij Animo was een be langrijke reden voor de overstap naar deze club. „Ik heb daardoor een emotionele binding met Animo. Bovendien weet ik hoe er gespeeld wordt. Ik denk dat mijn spelopvattingen goed pas sen bij Animo. Veel elementen zitten er al in, ik wil de spelers alleen bewuster maken van de mogelijkheden van het spel." Animo staat op dit moment met vier punten uit elf wedstrijden onderaan in de overgangsklasse. De degradatie lijkt onontkoom baar. Maar dat deert Dieleman niet: „Het bestuur heeft geen ei sen aan mijn komst gesteld. Bij degradatie verwacht niemand dat ik Animo volgend seizoen weer terug breng in de over gangsklasse. Mijn doelstelling is dan handhaving." Adri Dieleman traint volgend seizoen het eerste team van Animo. foto Lex de Meester van onze biljartmedewerker OVEZANDE - In het kader van het 50-ja- rige bestaan van het biljartdistrict Wal cheren/De Bevelanden houdt de speciaal voor dat doel ingestelde jubileumcom missie vooraf enkele toernooien in een aantal spelsoorten. De eindstrijd daar van wordt telkens in mei 1996, de jubi- leummaand, gehouden. De start werd enkele maanden geleden ge geven door de bandstootspelers. Niet min der dan 137 deelnemers uit de drie Zeeuw se districten (Zeeuwseh-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en Walcheren/De Bevelanden) schreven daarvoor in. Na de voorronden is het inmiddels zover dat wedstrijdleider Rinus Hoondert uit Ove- zande op 6 maart de poules oproept, waar uit de acht besten tenslotte een plaats in de finale krijgen. In biljartzaal Jacobs in Rilland, waar deze laat ste voorselectie wordt gehouden, komen de poules als volgt aan de start. Tussen haakjes het aantal te spelen punten: Poule A (Schouwen): C. Vasseur, Witte van Haemstede (55); J. Kouyzer, Old Dutch (40); C. Vermeule, Old Dutch (40); J. Koevoets, Old Dutch (40). Poule B (Zuid-Beveland): J. Rijk, DOS Ov. (75); J. Jacobs, Bruvano (55); J. de Punder, DOS Ov. (55); A. Klaassen, Delta (40). Poule C (Zeeuwseh-Vlaanderen): L. Dallinga, SBC (130); R. Claerhoudt sr., De Smickel (75); J. Cruson, ABC (55); J. Holdorp, OBV (40). Poule D (Walcheren/Noord-Beveland): C. Coo- mans, BVM (100); M. van de Hout, VEGABV (75); A. Boonen, Delta (55); H. Meijvis, Delta (40). Poule E (Zuid- en Noord-Beveland): L. West- dorp, DOS Ov. (75); M. Schouwenaar, Schelde- zicht (55); A. Verburg, TOG (55); J. Steenbakker, OHGL (40). Poule F (Walcheren/Noord-Beveland): P. Janse, Delta (100); J. Koppejan, BVM (75); J. Gast, Del ta (55); J. Jaspers, ReHaWe (55). De laatste voorronde in biljartzaal Jacobs in Rilland begint op 6 maart om 13.00 uur. van onze zaalvoetbalmedewerker MIDDELBURG/GOES - Kloe tinge heeft het streekduel in de hoofdklas zaalvoetbal regio Walcheren/Beveland met grote overmacht gewonnen. Oppo nent Feesthuis/De Snack werd met een 2-10-nederlaag naar huis gestuurd. Parbo/Groenen- dijk blijft tweede in de rang schikking dankzij een 6-4-over- winning op Biezentrappers. De partij Schinkel Assurantie - El Toro II eindigde in een 3-3-ge- lijkspel. De wedstrijd kreeg ove rigens een merkwaardig slot. Enkele minuten voor tijd, bij een stand van 3-3, benutte de as- surantieploeg een toegekende strafschop. Voordat de scheids rechter kon laten aftrappen, pro testeerde El Toro. De penalty was volgens de oude regels vanaf de stippellijn (7 meter afstand) genomen. Bij de nieuwe regels moet die handeling echter vanaf de cirkel (6 meter) plaatsvinden. De arbiter liet de strafschop overnemen, die werd gestopt door de El Toro-keeper. Eind stand: 3-3. Feesthuis/De Snack - Kloetinge 2-10: De Feesthuis-ploeg was het spoor bijster. Vooral in de twee de helft waren de spelers van Kloetinge hun tegenstanders te snel af. Paul Krijger opende de score nog wel voor het Feesthuis maar met de rust stond Kloetin ge al met 3-1 voor door treffers van Peter Balkenende, Rens An- thonise en Eric Huissoon. Nog maals Balkenende en Hans de Bruine schoten Kloetinge naar een 5-1-voorsprong. John Beuns maakte er 5-2 van maar verder kwam Feesthuis/ De Snack niet meer. Door De Bruine, Ronald Bun (2x), Stoffel Biesterbosch en Alex van Keu len (penalty) werd tenslotte de 10-2-eindstand bereikt. Parbo/Groenendijk - Biezen trappers 6-4: In de snelle en aan trekkelijke partij zaalvoetbal, stak de reservekeeper van Par- bo, Antoin Bal, in goede vorm. Hij hield zijn ploeg vooral in het tweede bedrijf op de been. Met de rust keek Biezentrappers te gen een 5-1-achterstand aan. Maar in het tweede gedeelte ging de ploeg uit Biezelinge steeds beter draaien. Biezen trappers liep in tot 6-4. Het goede ingrijpen van de Parbo- doelman voorkwam dat de voor sprong te niet zou gaan. Schinkel Assurantie - El Toro II 3-3: Het was een spannende en gelijkopgaande wedstrijd. In de eerste helft was de thuisclub iets SI sterker, maar in het vervo de partij herstelden de kers zich goed. De wee kreeg een wat rommel^ door de reeds vermelde! met de verkeerd genomen schop. John Saya, Robben en Milko Pattikawa - voor Schinkel raak. Stand: 1 Jongepier Sport 16-24 bo/Groenendijk 16-23, 3 Kloe' 16-22, 4 El Toro II 16-20, 5 Fee De Snack 16-19, 6 Schinkel Aj tie 16-13,7 Kats 16-13, 8 SVS\ï 12.9 Biezentrappers 15-11,10fi 15-7, 11 Slagerij De Waard 15-1 Kloetinge twee punten inj ring. Programma, maandag 22 fel sportcentrum Goes: 20.20 uui tinge - Parbo/Groenendijk, 21 El Toro II - Feesthuis/De sporthal Reimerswaal: 21.00 \i gerij De Waard - SVSW '72. Regionale eerste klas Wald Bijou Lederwaren - SC Ton Jong Ambon - Tah Xin/Di Blauw Wit 3-4, Westkapelle I- Profile 11-2, SC Torna - EPZ2. enigde Spaarbank - VAW 7-3. Stand: 1 Windhoek II 17-24,1 Ambon I 17-23, 3 SC Torna 1! Verenigde Spaarbank 18-21, Xin/Da Xin/Blauw Wit 17-20,! 17-19, 7 Sport Profile 18-18, S Lederwaren 17-17, 9 EPZ 18 Westkapelle 18-13, 11 Welsing 12 VAW 17-7. Programma, woensdag 24 fel sporthal Baskensburg, Vliss 19.25 uur Sport Profile - Ver Spaarbank, 20.20 uur VAW -i ma, 21.15 uur Westkapelle - We 22.10 uur EPZ - Bijou Leder sporthal Nassaulaan, Middi 22.00 uur Jong Ambon - Windt vrijdag 26 februari, sporthal borch. Middelburg: 22.30 ui Xin/Da Xin/Blauw Wit - Sinar. Oefenduels VLISSINGEN - Voetbalvi ging Walcheren speelt m (zondag) een oefenwedstrj gen Zeelandia. De wedstri het Vlissingse sportpark dijke begint om 12.00 uur. Yerseke speelt vandaag i dag) om 14.30 uur thuis Nieuwland. Trainersnieuw WOLPHAARTSDIJK - Ai eind van dit seizoen gaar balvereniging Wolfaar (uitkomend in de eerste kl deling Zeeland) en trainer man Vermeulen uit elkaai. man Vermeulen is aan zijn de seizoen bezig als traine de eerste selectie. Wolfaail heeft voor volgend seizoei keuze gemaakt uit eigen gi ren voor de begeleiding vi eerste selectie. van onze verslaggever Jurriaan van Wessem MILAAN - „Lang leve de Hol landse derby!" Sinds een paar dagen heeft Milaan de mond vol van de komst van Wim Jonk en Dennis Bergkamp naar Inter. De dubbele transac tie schenkt nieuwe impulsen aan de tweestrijd, die het leven in de Noorditaliaanse metro pool dagelijks kleur geeft. „Overal in de wereld wordt over het weer gesproken. Be halve in Milaan, daar is de ri valiteit tussen Milan en Inter het makkelijkste onderwerp om aan te boren. Iedereen kan erover meepraten", meent een socioloog uit de Lombardische hoofdstad. Op Piazza San Babila, in het hartje van Milaan, werpen keu rig uitziende managers elke dag vluchtig een blik in het rose sportdagblad. Voordat ze aan hun dagelijkse arbeid begin nen, willen ze deze week alles te weten komen over de twee aan winsten van Inter. Dat is altijd makkelijk, want overal wordt over voetbal gesproken en wor den de kwaliteiten van Milan afgewogen tegen die van Inter, en omgekeerd. Milan-voorzit- ter Berlusconi beweert dat een goede inwoner van Milaan hoopt dat zijn eigen club kam pioen wordt met de stadsrivaal als goede tweede, maar in de praktijk wensen beide groepen elkaar op ludieke wijze naar de hel. Het transfernieuws werd op een handig moment wereld kundig gemaakt, want de Mi lan-fans genoten nog na van de dreun (3-0) die aan de rivaal was uitgedeeld in de Italiaanse be ker. De Inter-fans kunnen nu weer met de borst vooruit lo pen. Kiosk-houder Een kiosk-houder op het monu mentale plein kan de kranten bijna niet aanslepen en lacht zijn tanden bloot: „Ik dacht al dat ze waren vertrokken uit de stad. Ik had ze al een week niet gezien. Voor hen is het seizoen al voorbij, maar nu komen ze weer uit hun holen: de interisti. Het lijkt wel of Inter de Europa Cup heeft gewonnen, zo trots zijn ze. Ze denken dat ze met Jonk en Bergkamp niets meer te vrezen hebben. Ik zal ze waarschuwen, want één zwa luw maakt nog geen zomer. Vol gende week lopen we weer een puntje uit in de competitie. We gaan dit jaar alles winnen". mMPVT Supporters ontsteken vreugdevuren voor het begin van de Milanese derby in het San Siro-stadion. Marco van Basten (links) wordt tegengehouden door Bergomi. Milan-speler Massaro is attent. De kiosk-houder is voor alle duidelijkheid een milanista. Ook voor hem kwam de trans fer als geroepen: „Ik voelde de belangstelling voor het voetbal afnemen. Ik verkocht veel min der kranten omdat de competi tie is beslist. Maar nu kopen de Inter-fans ook weer kranten". Hij neemt zijn klanten met een andere voorkeur maar al te graag in de maling. Milan (in Italië zijn de voorletters AC on bekend) is superieur aan zijn ri vaal en breekt elke week re cords. Dat is voor de trouwe fans weieens anders geweest. Tien jaar geleden ontbrak de roodzwarte ploeg op het hoog ste niveau na een pijnlijke de gradatie. Toen werden de mila nista bijna elke dag voor schut gezet. Aan die tijd worden ze niet graag herinnerd. Of eigen lijk toch. maar dan om een spe cifieke reden: toen Milan in de Serie B uitkwam, trok het ook volle stadions en vaak zelfs meer publiek dan Inter. „In die tijd is de basis gelegd voor de wil om nu alles te winnen. De Milan-fans zijn toen zo ver schrikkelijk vernederd, dat ze nu revanche nemen, Ze willen dat hun club alle records van Inter o,vertreft", aldus de jour nalist Sergio di Cesare van het Milanese sportdagblad La Gaz- zetta dello Sport. Scheidslijn De scheidslijn tussen de twee supportersgroepen loopt dwars door de stad. In het algemeen wordt gesteld dat AC Milan de volksclub is en Inter die van de hogere klassen. Dit klopt niet met de werkelijkheid. Families worden verscheurd door deze tweestrijd en veel vriendschap pen zijn erdoor verbroken. Er zijn geen specifieke bolwerken van een van beide clubs in de stad aan te wijzen, alleen in de periferie is de voorkeur voor Mi lan aantoonbaar groter. Deze scheiding loopt door het hele schiereiland. In Zuid-Italië is de provincie Apulië (met de hoofdstad Bari, FC Groningen weet er alles van) een typische Inter-streek, terwijl in de buurt van Venetië en op Sicilië Milan een zeer grote aanhang bezit. Maar overal leven de Milan- en Inter-fans naast elkaar en voor al met elkaar samen. De rivali teit wordt elke dag tot een lu dieke burgeroorlog verheven. Het karakter ervan is sportief. Meteen na de terugkeer op het hoogste niveau van AC Milan besloten de supportersgroepen een vredespact te sluiten. Van dalisme komt bijna niet voor. Op de hoogtij-dagen wanneer de rivaliteit in het San Siro wordt uitgevochten, lopen de fans van beide groepen door elkaar naar het stadion. De voorkeur blijkt uit even felle als humoristische discussies en uit spandoeken met uitdagende teksten. Een derby-dag begint al vroeg op het Domplein. Daar komen de fans uit alle delen van het land bijeen om te pose ren op de trappen voor de ka thedraal. De echte Milanees blijft, meestal tot het middag uur thuis en schaart zich zo laat mogelijk onder de massa. Het onderscheid tussen de Milane- sen en de rest van de bevolking (de boeren) blijft bestaan, zelfs als ze onderdeel zijn van dezelf de aanhang. Volwassen man nen dossen zich uit in de kleu ren van hun favoriete club en zingen hun stemmen schor. Vrouwen passen de make-up op hun gezicht aan de clubkleuren aan. Het enthousiasme doet kinderlijk aan. De derby doet denken aan een vrolijke land dag. De dag na de derby begin nen de voorbereidingen voor de volgende slag. Bij een 'ouder wetse derby' moet in het najaar het stadion worden omgeven door mistflarden en de geur van gepofte kastanjes uit de kraampjes opstijgen, in het voorjaar moet het stadion ba den in een lentezon en het zoet van het snoepgoed opstijgen. Zo was de derby in de tijd van Faas Wilkes en zo moet die ook in het Hollandse tijdperk blij ven. „Er is niets mooiers dan een derby winnen. Je kunt dan een half jaar weinig meer fout doen bij je fans", zegt Gullit over het toptreffen. In de afgelopen jaren werd In- ter-Milan beschouwd als een verkapte Duitsland-Neder- land. Vanaf volgend seizoen wordt dit toptreffen een Neder lands onderonsje. „Ik denk dat er geen mooier compliment voor het Nederlandse voetbal bestaat, dan het gezicht van de Milanese derby te mogen bepa len. De derby als Holland Pro motion, nog nooit heeft een land zo'n stempel op zo'n bela den wedstrijd kunnen drukken. Straks zal Bergkamp worden vergeleken met Van Basten en Jonk met Rijkaard. Dag in, dag uit", aldus Di Cesare. Het wordt toch een bijzonder jaar, want met een nieuwe landstitel zal Milan Inter einde lijk achterhalen in het aantal behaalde scudetti. Vanaf 1938 had Inter er altijd meer. Het dertiende kampioenschap be tekent de gelijkmaker. „Maar dat is tijdelijk", zegt een interis- ta. „Inderdaad", reageert een Milan-fan ad rem. „Volgend jaar nemen we eindelijk de lei ding: 14-13". De eerste derby in het nieuwe seizoen zal er één zijn van een nieuw tijdperk. De rest van het land ziet het sceptisch aan. Het Romeinse dagblad Corriere dello Sport parodieerde deze week op de term 'Tangentopoli' (Smeer geld-stad) en noemde Milaan 'Miliardopoli' (miljarden-stad). In een tijd waarin iedereen moet bezuinigen, wordt door Milan en Inter met geld om ver der afstand te nemen van de rest van het land. Met name Ju- ventus zou het slachtoffer zijn, maar deze club beschikt over verreweg de grootste aanhang (hoewel in Turijn verrassend in de minderheid) in het land. De populariteit van eigenaar Gianni Agnelli blijft ook onaan tastbaar. De FIAT-directeur wordt beschouwd als de vader des vaderlands. Vergeleken bij hem is Milan-baas Silvio Ber lusconi een ordinaire parvenu, nouveau-riche. De Inter-voor- zitter wordt omschreven als de 'kok van Agnelli', omdat hij als directeur van een restauratie- bedrijf ook maaltijden levert aan enkele bedrijven van het FIAT-concem. Van een compe tentiestrijd tussen deze indus triële grootmeesters zal nooit sprake zijn. „Dat zijn verzinsels fotografie Hans Heus van buitenlanders, die niet v ten wat er in dit land leeft. A nelli staat boven alle partijf Berlusconi is duidelijk ond deel van de socialistische kli van Craxi, die Milaan in e slecht daglicht zet. Agne heeft geen vijanden, Berluscc wel. Veel mensen hebben dc Juventus medelijden met nelli en hopen tegelijkertijd d Milan eens onderuit gaat", ze Di Cesare. Als voorbeeld van de toer mende afgunst jegens Milan Berlusconi haalt hij het sati sche weekblad Cuore as Daarin wordt een top tien op£ maakt van zaken, waarvoor h waard is om te blijven levf „Elke week staat heel hoog wens om Milan nog eens uit Serie B te zien degradert want uit de Serie A hebben Inter-fans al twee keer meef maakt. Dat is niet zo leuk me maar Milan in de derde divi! dat willen ze nog wel meerr ken". Bergkamp en Jonk wet zich bij voorbaat gesteund dc een groot deel van het volk vc deze bijzondere missie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 34