Geroosterd brood en variaties op de tosti •ze Fluoride en goed poetsen voor gezond gebit Nieuwe koffiesoort suggereert espresso Beste koks maken saus uit een zakje vrije tijd raakmeneer Schade van snoepen is te beperken Zondagse hoen in de pot Kip met lekkere groenten ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 31 en geroosterde boterham J warm uit de broodrooster voor velen een onvervalste ekkernij. Ook de 'aangeklede' n versierde tosti valt itstekend in de smaak. Het elektrisch ontbijt', zoals bventum al in 1913 zijn lektrische broodrooster onder e aandacht van de 'ederlander bracht, is een nanier om brood zijn 'hemelse eur' terug te geven. Aan de overzijde van de Atlanti sche oceaan, loopt u al gauw de kans een knapperige, gerooster de boterham op uw bord aan te treffen. In Amerika is het roosteren van brood behoorlijk populair. Een derde van al het brood wordt daar geroosterd. Het American In stitute of Baking spreekt in een van haar brochures over de 'mira culeuze verandering die plaats vindt wanneer het brood wordt ge roosterd'. Sterker nog: 'het krijgt die hemelse geur terug, die rond een bakkerij hangt wanneer het brood gebakken wordt'. Iets dichter bij huis is Duitsland. Vroeger werd daar nauwelijks wit tebrood gegeten. Na de Tweede Wereldoorlog veranderde dat in grijpend. Het Amerikaanse leger dat zijn domicilie koos bij onze oosterburen was verzot op een lek kere geroosterde boterham bij het ontbijt. De Duitsers klopten bij ons aan om aan deze 'explosieve' vraag te kunnen voldoen. Neder landse bakkers exporteerden lan ge tijd grote hoeveelheden witte brood naar Duitsland. Het 'Hollandisches Toastbrot', zo als het in Duitsland te boek staat, werd steeds populairder en is ook nu nog in veel grote supermarkten De tosti kent ook de variant met ham en bananen. in Duitsland te koop. Het is dus voor een belangrijk deel aan de Ne derlandse bakker te danken dat Amerikaanse soldaten de 'hemelse geur' van geroosterd niet hoefden te ontberen. Broodrooster Het is niet precies bekend hoeveel huishoudens in ons land een broodrooster gebruiken. Toch hebben velen onder ons zo'n inge nieus apparaat in de keukenkast staan. Misschien is er zelfs nog wel iemand die een exemplaar uit 1913 in zijn bezit heeft. AEG bood in dat jaar een broodrooster aan bestemd voor hotels en restaurants. Inge nieus. omdat het vóór 1913 niet mogelijk was een draad te maken die roodgloeiend kon worden zon der te verbranden. In 1913 maakte de ontwikkeling van de chroom-nikkeldraad het mogelijk een duurzaam apparaat op de markt te brengen. En duur zaam zijn ze. want ook nu nog zijn er broodroosters van onberispelij ke kwaliteit uit ver vervlogen tij den te koop. Vooral voor verzame laars zijn ze van bijzondere waar de. Kraakmeneer Men neme twee sneetjes casino brood met daartussen een plakje rauwe ham en twee plakjes brie. Of, op z'n Italiaans: een sneetje wittebrood met een plakje kaas en salami, bestrijken met pastasaus, Italiaanse kruiden erop en beleg gen met ringen ui. Afdekken met een tweede plak kaas en een boter ham. Even in het tosti-ijzer en in een wip staat een heerlijke lunch op tafel. De tosti of croque-monsieur. zoals de Fransen zeggen, is de 'aange klede'. versierde variant van de ge wone geroosterde boterham. We komen deze warme, knapperige boterham overal in ons land tegen. De tosti geniet een grote populari teit bij jong en oud, omdat deze kraakmeneer (zoals de Vlamingen hem keurig vertaald noemen) op ieder uur van de dag uitstekend in de smaak valt. Er zijn tal van varia ties mogelijk: met ham en/of kaas, maar ook met andere kaas- en vleeswarensoorten; kip en vis, zo als garnalen en mosselen lenen zich goed voor een lekkere tosti. De croque-monsieur of kraakme neer is volgens culinair expert Jo hannes van Dam ontstaan in een Parijs café aan de Boulevard des Capucines in het jaar 1910. Hij vul de het gat in de maag van de Fransman, die na het karige Fran se ontbijt vol verlangen uitkeek naar de overdadige lunch. Dat gat wordt nu, inmiddels ruim tachtig jaar later, nog steeds culinair ge vuld: ook nu nog is de croque-mon sieur evenals onze eigen tosti een heerlijk stukje geroosterd brood om de kleine trek te stillen. Alexander Haje en goed, gezond gebit is veel J waard. Het oogt prettig, kauwt eter en voorkomt veel ellende bij de andarts en hoge rekeningen voor eugels en kronen. De zorg om het ebit begint al een paar weken na de eboorte. Dan al kunnen baby's uoride krijgen, die ervoor zorgt dat ze c lerke tandjes krijgen. Uit onderzoek blijkt dat kinde ren die veel snoepen maar goed hun tanden poetsen èn fluo ride gebruiken, een (veel) beter ge bit hebben dan kinderen die maar weinig snoepen maar hun gebit slechter verzorgen. Fluoride werkt op verschillende manieren in op het gebit. Tijdens de vorming van de tanden - vanaf de geboorte tot ongeveer 12 jaar - wordt fluoride in de tandweefsels ingebouwd en maakt ze sterker. De fluoride be reikt de tand via het bloed (dus in wendige) en verdwijnt niet meer. Niet alleen tijdens de vorming van de tanden, maar ook kort na het doorbreken in de mond neemt het tandglazuur vooral aan de opper vlakte betrekkelijk gemakkelijk fluoride op en bevordert daarmee de voortgaande verharding (ver kalking) van het gebit. Dat kan, omdat het glazuur dan nog vrij po reus, is en niet helemaal verkalkt. Het belangrijkste effect van fluo ride is waarschijnlijk dat het in grijpt tijdens het proces van ont staan van gaatjes (tandcariës). Fluoride in de tandplak vermin dert de zuurvorming door bacte riën. Daardoor herstelt het glazuur zich sneller na een 'zuurstoot' (aan slag van door bacteriën gevormd zuur op het tandglazuur na het eten van suikers). In tandplak ver sterkt met fluoride lost glazuur minder makkelijk op. Bovendien bevordert fluoride herstel van licht aangetast glazuur, waarbij ook fluoride wordt ingebouwd. Daar om blijft extra fluoride gunstig voor iedereen die nog wel eens een gaatje in de tanden en kiezen krijgt. Tot het zesde levensjaar is het voor het kind het best dagelijks fluori detabletten te gebruiken die een kwart milligram fluoride bevatten. Bij zorgvuldig gebruik vanaf de ge boorte kan daardoor het tandbe derf voor ongeveer de helft worden voorkomen. Op de tabletten moet worden gekauwd of ze moeten langzaam in de mond smelten. Volg de juiste dosering zoals die op de verpakking staat aangegeven. Het gebruik van tandpasta met fluoride is altijd aan te bevelen. Waarschijnlijk is het effect van alle fluoridetandpasta's ongeveer ge lijk. Ze voorkomen een kwart van het tandbederf. Voor kinderen tus sen één en zes jaar is er speciale peutertandpasta met een verlaagd fluoridegehalte (omdat jonge kin- Tanden poetsen èn fluoride gebruiken bevorderen een sterk gebit, zodat het bezoek aan de tandarts geen kwelling behoeft te worden. foto archief PZC deren door slecht te spoelen ge makkelijk tandpasta binnenkrij gen. Fluorideapplicatie betekent dat de tandarts of mondhygiënist op tanden en kiezen een geconcen treerde fluorideoplossing aanbren gen. die op het glazuur kan inwer ken. Wanneer dit tweemaal per jaar zorgvuldig gebeurt, levert het een effect op dat tussen het ge bruik van tabletten en tandpasta in ligt. Spoelen Eenmaal per week spoelen met fluoride, zoals op enkele scholen wordt gedaan, heeft waarschijnlijk hetzelfde effect als een fluorideap plicatie. Wordt er op school ge spoeld met fluoride, dan is het slik ken van tabletten niet nodig. Een drank die relatief veel fluoride bevat is thee. Ten behoeve van het gebit is daarom het drinken van thee zonder suiker te verkiezen bo ven vele andere dranken. Een goede mondreiniging is ook van groot belang. Dat betekent af en toe de mond spoelen en op zijn minst twee minuten zorgvuldig poetsen. De beste tijd is na het ont bijt en vóór het naar bed gaan. Naast fluoride en een goede mond- verzorging kunnen goede voe dingsgewoonten tandbederf hel pen voorkomen. Gaatjes kunnen ontstaan door het gebruik van sui kers. Voortdurend eten en snoepen vergroot de kans op tandbederf. Met een gezond gebit kan het geen kwaad dagelijks zo'n zes a zeven keer iets te eten en drinken. Vaker eten en drinken vergroot de kans op tandbederf. Vandaar het advies van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding: eet drie maaltijden per dag en gebruik niet vaker dan viermaal iets tussendoor. Patricia Schutte Steeds vaker kopen mensen die geen espressomachine hebben, toch espressokoffie, om die in hun gewone koffieappa raat te gooien. Ze verkrijgen dan ook geen drankje dat op echte espresso lijkt, maar blijkbaar vinden ze de smaak toch lekker. Deze ontwikkeling vindt de Ita liaanse fabrikant van espresso koffie Illycaffè enerzijds heilig schennis, anderzijds buitenge woon prettig. Het betekent na melijk dat zich plotseling een markt heeft aangediend voor espresso-die-geen-espresso-is. Er zijn nu eenmaal veel meer men sen zónder dan mèt espresso-ma chine in de keuken. Illycaffè heeft dan ook snel een koffiemélange ontwikkeld, Cof- fea Arabica geheten, die verder misbruik van echte espresso-kof- fie onnodig maakt en tegelijk een ander smaakje geeft aan het bruine vocht dat uit de gewone koffiezetter druppelt. Maar tegelijk zou Illv üly niet zijn, als er niet toch een vleugje snob-appeal aan de nieuwe koffie wordt toegevoegd. Het hoofd van het familiebedrijf uit Triëst, Er nesto Illy, die ook wel 'koffiepro- fessor' wordt genoemd, vindt ei genlijk dat zijn nieuwe koffie soort moet worden gebruikt in de 'betere' koffiezetters: Cona-ap- paratuur. drukfilterpotten van Bodum of Melior of het 'potje op het vuur'. Maar in het gewone druppel-apparaat kan het ook. De nieuwe koffie kan tevens in espresso-apparaten gebruikt worden, maar het resultaat is dan slechts wat door deskundi gen wordt aangeduid als 'Ameri kaanse espresso', caffè lungo, of wel een slap bakje. Ely meldt trots dat de bonen voor de nieuwe koffiefiltermaling stuk voor stuk. zij het dat dat ge lukkig niet met de hand hoefde te geschieden, zijn geselecteerd op hun geschiktheid. De nieuwe koffie wordt onder druk, niet va cuüm. verpakt in blik. Dat bete kent dat vóór het openen het blikje even ontlucht moet wor den door het in te prikken. Coffea Arabica van Illycaffè is verkrijg baar per blik van 250 gram, ad viesverkoopprijs 11,90. bij deli catessenzaken en specialisten. Evert Lanting Vorige maand op de Hore- cava. de vakbeurs voor het hotel-, restaurant- en cafébe drijf in de Amsterdamse RAI, konden we vier gerenommeer de chef-koks in de weer zien met 'convenience'-produkten. In plaats dat zij van botten, vleugels of graten met kruiden en groenten rijke 'fonds' trok ken. deden zij een snelle greep in een pot vol poeder, maakten het spul aan met wat water, voegden er wat wijn en sja lotjes aan toe en zie daar: in vier minuten was een saus ge boren. Meester onder de Mees terkoks Cas Spijker maakte op die manier binnen achttien mi nuten gestoofde paling in rode wijnsaus klaar. Voorwaar een klassiek gerecht waarvoor een ouderwetse kok vroeger eerst een visfumet bereidde door de graten van tong en tarbot te la ten trekken in gezelschap van een geurig 'bouquet garni'. Maar voor dat soort tijdroven de voorbereidingen is geen ge legenheid meer. Dat zeggen al thans de makers van die 'sau sen in een zakje'. En, zo voegen ze er aan toe, het is ook niet meer nodig, want je proeft het verschil toch niet. Inderdaad, de gestoofde paling in rode wijnsaus, die Cas Spij kers ons op de Horecava voor schotelde. smaakte voortreffe lijk. En waarom ook niet? Wie gebruikt er nooit een bouillon blokje maai- trekt altijd bouil lon van een schenkel en soep vlees of duwt een vette soepkip in de pan? Er was een tijd dat je het on middellijk proefde wanneer een restaurant zijn sausen ont leende aan een pakje of een pot. Eetgelegenheden waar de kok zich inspande om vanaf de ba sis zelf zijn saus te maken, kon den op grote faam rekenen. Nu zijn de kant-en-klare basispro- dukten zo goed. datje het... bij na... niet meer proeft. Over dat 'bijna' is in de horeca een dis cussie gaande. Voor veel res taurateurs is het gebruik van convenienceprodukten een manier om de arbeidskosten te drukken. Maar er is een groep die het terugvallen op zo'n hulpmiddel verfoeit. Koks die zelf hun fonds blijven trekken en zich ook door Meesterkoks als Cas Spijkers, Robert Kra nenborg en Jon Sistermans niet laten overhalen. Witte brigade Het zou toch ook eeuwig zonde zijn als die basis van de ware kookkunst zou verdwijnen. Er is al zo veel veranderd. Vroeger begon je als koksmaat en door liep je de hele rangorde binnen de 'witte brigade'. Wie aan het vlees stond bemoeide zich niet met de vis en als je alleen maar groenten mocht schoonmaken en snijden, keek je met eerbied op naar de 'saucier'. de kok die zich toelegde op het bereiden van de sausen, een van de moeilijkste taken in de restau rantkeuken. Zo was het veertig jaar geleden nog in de grote ho tels en ook aan boord van onze laatste passagiersschepen. Op de hoek van het fornuis ston den de hoge pannen waarin de gevogeltebouillon, de visfumet en de kalfsfond heel zachtjes stonden te trekken, gekoesterd door de 'saucier'. Als contrast een 'convenience'- recept voor vis en om aan te ge ven hoe gemakkelijk we het ons kunnen maken combine ren we vis met een vleesjus van de slager. We kopen per per soon vier tongfilets die we thuisgekomen schoonmaken en heel licht zouten. U snijdt vier sjalotjes ragfijn en smoort die in wat olie tot ze glazig zijn, dan doet u er een kopje water bij en daar roert u een zakje vleesjus van de slager door. Maak de saus af met peper en zout en een scheutje room. Kook per persoon twee of meer aardappelen gaar en zet vier struikjes witloof met een klont boter op de kachel of in de mag netron (twee minuten vol ver mogen). Bak de visfilets aan beide kanten goudbruin in boe- renboter (in totaal tien minu ten). Leg een bedje witloof op de borden, schik er de tongfi lets op. leg er de aardappelen naast en schenk er de saus om heen. Garneer met een schijfje citroen. Rien van Reems Tongfilets met aardappelen en witloof en een 'conveniencesaus- je' van een zakje vleesjus van de slager. foto Rien van Reems In de zestiende eeuw werd Frankrijk verscheurd door de strijd tussen katholieken en protestantse Hugenoten. Het was de grote verdienste van koning Hendrik de Vierde (1553-1610) dat hij zijn volk godsdienstvrijheid heeft gegeven. Hij was ook oprecht begaan met het lot van zijn onderdanen en heeft alles gedaan om aan de ontreddering en armoede een einde te maken. Hendrik IV werd hierin kracht dadig geholpen door zijn eer ste minister en grote vriend, de hertog van Sully. Zoals Napoleon later zou zeggen dat een soldaat marcheert op zijn maag, zo zag Sully heel goed in dat er met een hongerig volk niets te beginnen valt. Zo kon koning Hendek als richtsnoer geven: 'Elke Franse fa milie op zondag een kip in de pot'. Dat er bij die kip ook lekkere groenten kwamen was te danken aan Olivier de Serres, een eenvou dig landedelman die op zijn negen tiende jaar een verwaarloosd boe renbedrijf erfde in de provincie Vi- varais. aan de oostkant van het Massif Central. Hij legde een wijn gaard en boomgaard aan, ver bouwde groenten en hield ook een gedeelte als proeftuin apart waar hij experimenteerde om tot betere gewassen te komen. Het duurde niet lang. of zijn roem drong door tot Parijs en kwam ter ore van de in de voedselvoorzie ning zozeer geïnteresseerde Sully. Hij ontbood de landedelman naar Parijs, waar deze arriveerde met een karavaan van ezels, beladen met manden met zijn beste groen ten en vruchten. De koning en Sul ly begrepen dat hij de man was die ze nodig hadden en belastten hem met het bevorderen van land- en tuinbouw. De Serres schreef twee leerboeken waarin behalve land- en tuinbouw ook bosbouw en waterhuishou ding ter sprake kwamen, en die werden een groot succes: negen tien drukken. Dank zij deze boe ken kregen de landbezitters, die voor het oorlogsgeweld naar de steden waren gevlucht, nieuwe moed. Ze keerden terug naar hun kasteeltjes en boerderijen om hun verwaarloosde landerijen opnieuw - en volgens de verstandige regels van De Serres - in cultuur te bren gen. Na enkele jaren kon De Serres te vreden aan zijn koning en eerste minister melden: 'Landbouw en veeteelt zijn weer de twee borsten die Frankrijk voeden'. Zo kwam de zondagse kip in de pot, zoals de menselijke koning Hendrik als symbool van een goed leven voor zijn volk gewenst had. Een ge recht, dat nog altijd tot de klas sieke Franse keuken behoort. Recept Men trekt eerst een bouillon met een hambeen, veel groenten en kruiden. Een stevige, vlezige kip wordt gevuld met een mengsel van broodkruim, lever en hart van de kip. fijngesneden ham, peterselie en knoflook, losgeklopt ei. peper en zout. De aldus gevulde kip wordt in de kokende, gezeefde bouillon gelegd en daarin uiterst zachtjes, ca. 3 uur gekookt, het laatste uur met een stuk rauwe ham erbij en zeer grof gesneden groenten: wortel, prei, kool. selde rij, raapjes, wat men maar bij de hand heeft. Men eet eerst de bouil lon, liefst met een scheut rode wijn erin, dan de kip en ham en ten slot te de groenten, met brood. Een heerlijk zondagsmaal voor de hele familie. Wina Bom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 31