Thuis bij de Papoea's Stappen in de Lichtstad Maskers van Birap Gidsjes voor de voorjaarsvakantie Stad van musicals en buikdanseressen Ergens langs de Ramu-rivier in het noorden van Papoea Nieuw- Guinea ligt het dorpje Birap, verscholen in het woud. Contacten met de buitenwereld zijn tot een minimum beperkt, maar de maskers van Birap zijn beroemd. Het dorpje gaat er prat op de mooiste maskerade van de streek te hebben. De Nederlandse Paula van den Berg heeft bij wijze van grote uitzondering alle rituelen van de Sing sing Tumbuan mogen vastleggen. Sinds het uitbrengen van de film en het boek is zowel het dorp als de overheid in rep en roer, maar desondanks wordt Paula van den Berg door de bevolking nog steeds met open armen ontvangen. Enkele keren per jaar maakt de antropologe de lange trip naar Papoea Nieuw- Guinea. Sinds kort met een handjevol Nederlandse reizigers in haar kielzog, die evenals zij alle luxe en comfort tijdelijk afzweren in ruil voor een verblijf te midden van de Papoea-bevolking. Paula van den Berg trouwde in 1969 met een Papoea en vatte vanaf die tijd de liefde voor Nieuw-Guinea op. Vanuit Nederland raakte ze betrokken bij de strijd van de Papoea's voor zelfstandig heid. Ze onderhield de contacten, hielp mee bij acties in Nederland en droeg zo haar steentje bij. „Ik vind andere culturen interessant", legt ze uit in haar woning in Nijmegen. „Het gevolg van dit alles was echter wel dat er geen visum voor mij in zat toen we medio jaren '80 erheen wilden. Ik was niet gewenst. Vanuit de universiteit had ik de mogelijkheid gekregen om onderzoek te gaan doen, en uiteraard wilde ik graag naar Papoea Nieuw-Guinea. De eerste aanvraag duurde een jaar. Pas na veel trekken kregen we een oriënterend visum verstrekt, maar we mochten niet naar de plek die we hadden uitgekozen. Uiteinde lijk zijn we naai- Bougainville gegaan. Een plek waar ik geen aanstoot zou kunnen ge ven. We zijn er een heel jaar gebleven." Begin '88 reisde Paula opnieuw een tijdje door Papoea Nieuw-Guinea. Ze deed er onder andere mee aan een vrouwenpro ject. Het huwelijk met Jim is inmiddels ontbonden, maar de liefde voor het land is gebleven. Toen Paula andermaal de verre trip maakte heeft ze er met haar vriendin Marscha, die ter plekke een documenta- tiebedrijlje runt, en in samenwerking met het Nationaal Museum van Papoea Nieuw- Guinea de bewuste documentaire ge maakt. Voor het filmen werd een Austra lisch team ingehuurd. Mooiste maskers „De bevolking zelf heeft Marscha bena derd", legt Paula uit. „Birap houdt als enige nog de hele procedure intact. De mensen wisten dat zij al eens een kleine documentaire over maskers had ge maakt. Ze beweerden echter dat zij de mooiste maskers uit de hele streek maak ten. Aanleiding genoeg om er serieus mee aan het werk te gaan. In overleg met de bevolking is toen bepaald wat er allemaal zou gaan gebeuren." „Nu de film en het boek klaar zijn", ver volgt Paula, „is het dorp verontrust, even als het museum en de overheid. Officieel is het maken van een masker namelijk ta boe voor buitenstaanders. Toen ze alle ri tuelen op film terugzagen, raakten de mensen gechoqueerd. Toen realiseerden ze zich pas dat ze hun geheimen hadden prijsgegeven, met alle gevolgen vandien. Want dit moet ongeluk brengen, is hun overtuiging. Ze zijn bang voor repercus sies uit de omgeving, en dat is niet on denkbeeldig. Het gevolg is dat zowel het boekje als de film in heel Papoea Nieuw- Guinea niet vertoond mogen worden. Te vens is bepaald dat beide twintig jaar lang in het archief worden opgeborgen." Desondanks is Paula van den Berg nog al tijd uitermate welkom bij de bewoners van het dorpje. De vriendschap heeft er zelfs toe geleid dat zij Nederlandse reizi gers meeneemt naar Birap. Met Koos Knol, eveneens antropoloog die boven dien is geboren in het aangrenzende Irian Jaya (voormalig Nederlands Nieuw-Gui nea), heeft Paula de Stichting Kauri opge zet. Kauri organiseert op idealistische grondslag reizen voor beperkte groepjes naar Irian Jaya en Papoea Nieuw-Guinea. Vorig jaar werd op deze manier de eerste reis gemaakt met een handjevol Neder landers. Er is inmiddels een weg naai- het dorp, dankzij een prijs die de bevolking heeft gewonnen op een festival, zodat Bi rap met een 4-wheel-drive auto te berei ken is. Visgronden Paula: „Ook voor dit geldt dat de Pa poea's zelf op het idee zijn gekomen om toeristen naar hun dorp te lokken. Ze heb ben immers het idee gekregen dat er langstelling bestaat voor hetgeen zij do» Op deze manier verdienen ze er ook t aan. De eerste keer in '92 was verschrik» lijk leuk. De Papoea's hadden van het g* dat wij ze voor de film hadden gegevj een huis gebouwd, speciaal voor be« kers. We werden er prima opgevangen.; hebben met de bewoners tochten maakt door de omgeving. We konden© naar de tuinen waar ze wat groenten bouwen, mee naar de visgronden en jachtgronden. Kortom, iedereen woj. door hen gewoon tijdelijk opgenomen i de gemeenschap. Het klikte fantastisch Wat Paula en Koos en daarmee Kauriir eindelijk willen bereiken, is dat er g soort uitwisseling komt op gelijkwaaic niveau. De Papoea's nemen de bezoek op een gemakkelijke manier op in de meenschap. „Iedere toerist heeft voo: een bepaald beeld. Wat men wil zien, primitieve mensen en wat men wil doei in een primitieve natuur stappen. Ten naar het Stenen Tijdperk, maar geloofm dat bestaat niet meer. Over het algemtf wordt er heel voyeuristisch naar de mt; sen gekeken. Men zoekt een sfeer van k® nibalen en woeste bergstammen. De Ft poea's op hun beurt hebben ook een beei van ons. Alle blanken zijn rijk en het gel komt binnenstromen. Dat is hun idee va ons." Respect Waar het uiteindelijk allemaal om draai is volgens Paula dat beiden elkaar respect tegemoet treden. „Als een Papoc je benadert, doet hij dat rechtstreekse vanuit een gelijkwaardig respect. Datve wacht hij van jou ook. Nergens een van onderdanigheid, want de mensen zg trots op wat ze zijn." Papoea's worden, zo meent de antrop loge, enorm gediscrimineerd door de bis ke gemeenschap. De vooroordelen zegt ze, enorm. Daarom wil ze ook nie weten van reizen, die vooral het karakk hebben van een safari. „Als je een landt* zoekt, moetje tussen de mensen gaan: ten. Doen wat zij doen. Stap maar uitj eigen wereldje. Vergeet de luxe en ti comfort. Ik eet wat de bevolking eet enï reis zoals de bevolking reist. In Irian Ja: betekent dat lopen, in Papoea Nieuw-G; nea is dat het openbaar vervoer. Wie niet wil, moet niet met mij meegaan. Ik? op bezoek en ik neem mensen mee. Zoz ik het." In tegenstelling tot Irian Jaya is de F-, poea-cultuur in het aangrenzende Niea Guinea volgens Paula nog zeer leveni Om nog iets van het zogeheten Ste© Tijdperk te proeven moet je evenwel m diep de binnenlanden in. Paula: „Ds kom ik niet. Ik ga naar de gebieden wat ik welkom ben, en waar ik de mensen Zij verdienen iets aan ons. Wij hebben k heel idealistisch standpunt, maar we t len dat het volk zelf inkomsten heeft vs eventuele toeristen. Daarom slapen niet in hotels, maar in de dorpjes zelf." Met Kauri is het mogelijk een aantal tod ten te maken door Irian Jaya en Papo- Nieuw-Guinea, zij het dat iedere slechts is weggelegd voor een beper! aantal personen. Evelien Bals De naderende voorjaarsvakantie is voor veel Nederlan ders een goede aanleiding om een buitenlandse stad te bezoeken. Steeds meer landgenoten kiezen voor een korte vakantie naai- steden als Parijs, Londen, Brussel en Berlijn. Buitenlandse steden zijn meer in trek dan bijvoorbeeld het eigen Amsterdam. Grote steden hebben doorgaans heel wat meer te bieden dan de bekende trekpleisters, waarnaar het massa-toerisme trekt. Onze correspondenten in Londen en Parijs gingen op zoek naar die andere bezienswaardigheden, die deze steden typeren. De gerestaureerde Tower Bridge. Bijna 400.000 Nederlandse toeristen bezoeken jaarlijks Londen. Samen geven zij in de Britse hoofdstad een kleine 225 miljoen gulden uit, waarvan 75 mil joen aan vermaak. Dit weekeinde, bij het begin van de voor jaarsvakantie, zullen vanwege het goed kope pond waarschijnlijk meer Nederlan ders in Europa's grootste stad neerstrij ken dan ooit tevoren. Gewapend met reis gidsen doemen zij in dichte drommen op bij de klassiekers: de Tower, Westminster Abbey, St Paul's. Maar wat de reisgids niet vermeldt, zijn de tijdelijke tentoon stellingen, concerten en theaterproduk- ties. Wie een compleet overzicht van alle cultu rele evenementen wil. schaffe zich Time Out aan. Dit is de bijna 200 pagina's dikke uitgaansbijbel voor Londen die wekelijks verschijnt en informatie bevat over zowel de laatste produkties in de Royal Opera House als de nieuwste bar voor zwarte les biennes. Omdat lezing van Time Out tenminste een volle vakantiedag vergt, zoeken de mees-' te toeristen op een andere manier hun weg door het labyrinth van musicals, opera's en tentoonstellingen. Om dit proces iets te vergemakkelijken, volgt hieronder een wegwijzer. Toeristen die een ticket willen kopen, doen er het beste aan zich bij het Tourist Office op Victoria Station te vervoegen dat standaard-prijzen rekent. Bij wijze van alternatief is er een ticket-kantoortje op Leisester Square dat te herkennen is aan de rij van honderden wachtenden. Dat bureau verkoopt kaartjes voor de hal ve prijs, maar alleen voor dezelfde avond. Vrijwel alle grote musicals (Cats, Miss Sai gon, Carousel, The Phantom of the Opera, Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat) zijn uitverkocht, behalve voor wie zich op de zwarte markt begeeft. Voor alle andere produkties zijn evenwel nog tickets te krijgen. Kaartjes Wie een musical wil zien, moet vooral de ticket-kantoortjes mijden die de laatste jaren bij tientallen als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Deze kantoortjes zien er heel officieel uit, maar verkopen vrijwel altijd kaartjes tegen zwarte- marktprijzen, hetgeen in Londen niet ille- Relatief nieuw zijn de musicals Kiss of the Spider Woman, Carousel en Robin (over het leven van Robin Hood). Maar daar naast is er ook een heel scala aan gewone toneelstukken. Een van de beste is waar schijnlijk An Inspector Calls, dat wordt opgevoerd in de National Theatre. Dit theater maakt onderdeel uit van 's we relds grootste cultuurcomplex, het South Bank Center op de zuidelijk Theems-oe- ver. Musea Het British Museum was altijd al interres- sant voor wie belang stelde in het oude Egypte, maar sinds 19 november is er ook een tentoonstelling te zien van het leven van Howard Carter. Het was de Engels man Carter die in november 1922 in de Vallei der Koningen bij Luxor het graf vond van Tutankhamon, het enige graf dat daar vrijwel ongeschonden werd aan getroffen. In het Natural History Museum is nog steeds de vorig jaar geopende dinosaurus tentoonstelling te zien, die reeds door meer dan een miljoen toeristen is bezocht. Daarnaast is er ook exhibitie van het werk van de natuur-fotografen die bekroond zijn met de titel 'Wildlife Photographer of the Year'. Het Victoria Albertmuseum, evenals het Natural History museum in South- Kensington gelegen, poogt dit voorjaar bezoekers te trekken met een speciale 'brunch' (combinatie van ontbijt en lunch). Tussen 11 en 15 uur kunnen bezoe kers er tegen betaling van 7,50 pond een maaltijd gebruiken onder het luisteren naar live jazz-muziek. Buikdanseressen Wie naar Istanbul had willen afreizen maar in Londen uitkwam, hoeft ook niet meer te wanhopen, want de laatste rage heet buikdansen. De dames kunnen wor den aanschouwd in de meeste Arabische, Turkse en Griekse restaurants, maar een van de beste in Maroush II op 21 Edgware Road (op loopafstand van Marble Arch). De voorstelling begint om 22 en duurt vier uur. Het standaard-menu, met inbegrip van drank, is vanaf 38 pond. Cees van Zweeden Onmiddellijk na Londen is Parijs bij Nederlanders waarschijnlijk het meest in trek voor een korte stedenvakan- tie. Ruim 300.000 Nederlandse toeristen doen jaarlijks de Franse hoofdstad aan; eendaagse busreizen en kampeerders niet meegerekend. Samen zijn ze goed voor een omzet van zo'n 200 miljoen gulden. Vooral in het voorjaar is Parijs bijzonder in trek. Wie in dit jaargetijde de Eiffelto- ren, het Musée d'Orsay, de Louvre of de Sacré Coeur wil bezoeken, dient vroeg op pad te gaan of over veel geduld te beschik ken. Maar Parijs heeft ook veel te bieden voor de toerist die de wat minder platge treden paden wenst te bewandelen. Parijs is twee uitkranten rijk. Het meest volledig is de ruim 200 pagina's dikke Pa- riscope; in alle kiosken te verkrijgen voor slechts drie franc (een gulden). Van nacht clubs tot musea en van films tot rommel markten: alles staat er in. Iets minder vol ledig, maar ook iets goedkoper, is l'Officiel des spectacles. Die stelt u voor twee franc op de hoogte van alle tijdelijke tentoon stellingen, concerten en theaterproduk- ties. Nog goedkoper en beduidend beknopter is Paris Sélectioneen maandelijkse uit gave van het Parijse WV. Het blad is gra tis te verkrijgen bij het hoofdkantoor van het Office du Tourisme aan de Champs Elysées en bij de bijkantoren in de Parijse stations. Daar zijn ook kaartjes te bestel len voor alle mogelijke voorstellingen. De receptioniste van uw hotel kan bovendien per telefoon reserveren via het onvolpre zen Franse minitel-systeem. Louvre Parijs is vóór alles een kunst- en museum- stad. De Louvre, het grootste museum ter wereld, beschikt sinds kort over maar liefst 39 nieuwe zalen. Die hangen vol met Franse schilderkunst van de zeventiende tot en met de negentiende eeuw. De im pressionisten hebben alweer enkele jaren geleden onderdak gevonden in het Musée d'Orsay, het voormalige station dat na een verbouwing van bijna 1 miljard gul den te boek staat als een van de mooiste musea ter wereld. Minder groots, maar minstens zo charmant, zijn het Picasso- museum en het Musée Rodin, gewijd aan de beroemde beeldhouwer. Liefhebbers van moderne kunst kunnen aan hun trekken komen in het Jeu de Paume, het Centre Pompidou of in het Pa rijse Stedelijk Museum voor Moderne Kunst. Daar loopt tot eind maart een ten toonstelling gewijd aan de Duitse expres sionisten (Klee, Kirchner, Kandinsky). Het Centre Pompidou wijdt bovendien een grote tentoonstelling aan het werk van de Franse schilder Henri Matisse. Ook het bezoeken waard zijn het Mode museum (tentoonstelling: damesmode uit de eerste helft van de 19e eeuw), het Natio naal museum voor de Middeleeuwen in het Quartier Latin en het Institut du Mon de Arabe dat islamitische kunst van de ze vende tot en met de zeventiende eeuw in huis heeft. Parken Wie na al die musea wel eens een luchtje wil gaan scheppen, kan in Parijs zijn hart ook ophalen. Een wandeling over Champs Elysées is af te raden, aangezi; de mooiste straat van de wereld mome: teel één grote bouwput is. Er zijn echts ter compensatie voldoende fraaie plein* en parken voorhanden, zoals de Place os V-osges in het hart van de Marais (4e arro: dissement) en de zojuist geheel in stijl? restaureerde zeventiende eeuwse Plat Vendöme, een ovaal plein omgeven do zeer luxe winkels. Ook de nabij gelegs Jardin du Palais Royal is een verademt temidden van de drukte. Mocht de voorjaarszon zich melden, dan een bezoek aan een van de beroemde Pi rijse parken het overwegen waard. De Ja din du Luxembourg, het Pare des Butts Chaumont en het Pare de Montsouris z juwelen van tuinarchitectuur in het gra Ze zijn zeer in trek bij jonge, verliet: paartjes, maar er is altijd nog wel erge: een bankje vrij. Een andere groene oase: de stad is het kerkhof Père Lachais waarschijnlijk de mooiste begraafplas ter wereld. Chopin, Edith Piaf, Jim Mon son en Yves Mon tand hebben er hun ls ste rustplaatsen gevonden temidden V: honderden andere beroemdheden. Disco Wie zich in het Parijse nachtleven wil sta ten, raadplege een van de uitkranten. B keuze is meer dan overvloedig. Eén tip: 'allerheetste' disco van Parijs heet Ls Bains-Douches. Het is de favoriete uil gaansgelegenheid van onder anderen Ms donna, Steffi Graf en prinses Caroline va: Monaco. Mochten die er toevallig niet zij! dan krijgt u voor uw entree van bijna 5 gulden (inclusief 1 consumptie) vast en ze ker een hele serie cocainesnuivende Frar se beroemdheden te zien. Hans Gertset foto Stichting Kauri. Tijdens de festivals in Papoea Nieuw-Guinea beschilderen de deelnemers hun gezichten. Het plein van het Louvre-complex.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 28