>zc Afspraken over politieplan Lees alleen als je zin hebt Racisme krijgt cultureel gezicht Drs W. van Gelder: Ouderennota moet snel vastgesteld Man wijt aanklacht incest aan jaloezie provincie 13 Problemen over doorstroming bij reorganisatie nu weg m COLIJN Slecht ter been? Maak uw keuze en ga overal heen! ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 Onderzoek iaar kleine riminaliteit n Goes an onze verslaggever GOES - Een Haags bu- »3u stelt een onderzoek naar de mogelijkhe den om de kleine crimi- yiiteit en het vandalis- pe in de Goese binnen- «lad terug te dringen. Dat gebeurt in opdracht het gemeentebe- tjuur. De kosten van het iderzoek bedragen ,000 gulden. De Goese jiddenstands Centrale UltfC), Horeca Goes, de jlichting Stadshaven J Goes en de Stichting Maatschappelijke Be- langen betalen mee. Bewoners van de Goese binnenstad klagen al ge- Hiime tijd over overlast, h oktober van het vorig aar werd daarover een «jeenkomst belegd met nnenstadsbewoners, zertegenwoordigers van je horeca, politie, ge meentebestuurders en enkele ambtenaren. ivaarnemend-burge- meester Flik beloofde in te zullen onderzoe ken welke maatregelen getroffen kunnen wor sen om de overlast in te dammen. Sa een aantal gesprek ken met onder meer het ifsschap Horeca en eet Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft de ge meente besloten het bu- Eysink Smeets Etman (gespecialiseerd in de beheersing van kleine criminaliteit) in je arm te nemen. De ge meente vindt inschake ling van zo'n bureau noodzakelijk, omdat de politie over te weinig ge gevens beschikt om de problemen goed te kun- aanpakken; veel binnenstadsbewoners doen geen aangifte. Het onderzoek moet eind maart klaar zijn. Begin april worden de vertegenwoordigers van de diverse belangengroe pen uitgenodigd om de resultaten te bespreken. In mei wordt met een project begonnen onder de slogan 'Laten we het ,g houden in Goes'. De opzet van dat project hangt af van de uitkom sten van het onderzoek. van onze verslaggever MIDDELBURG - De politiebon den en de leiding van het te vor men politiekorps regio Zeeland hebben in principe overeen stemming bereikt over de reor ganisatie. Het struikelblok van de doorstroming is uit de weg. A. van Es van de Algemene Christelijke Politie Bond gaat er van uit dat 4 maart een over eenkomst kan worden gete kend. Van de zijde van de politie Zee land is men wat voorzichtiger. Daar wordt aangegeven dat er inderdaad 4 maart een informele bijeenkomst is, waarna eventu eel een formeel overleg volgt. Daarbij wordt niet uitgesloten dat in dat formele overleg een overeenkomst kan worden gete kend. Voortgezet Dat betekent dat daarna het reorganisatieproces van de Zeeuwse politie voortgezet kan worden. Dat stagneerde doordat bonden en politiebeheerders en- leiding niet tot elkaar konden komen. Daardoor bleven de Zeeuwse politiemensen in onze kerheid verkeren over de vraag waar ze na de reorganisatie gaan werken en in welke functie. Die onzekerkeid leidt tot problemen binnen het korps. Leeftijd De politie vond dat te veel men sen konden doorstromen naar functiegroep 8, onder meer door de leeftijdsopbouw van het Zeeuwse korps. De bonden gin gen er van uit dat ongeveer 50 procent van de Zeeuwse politie mensen die functiegroep zouden bereiken. Voor de korpsbeheer der was dat niet acceptabel. On geveer 50 procent was niet con creet genoeg en zou er toe kun nen leiden dat te veel mensen in groep 8 terecht komen. Zoiets werd te duur geacht. Streep In het akkoord dat nu in prin cipe rond is, wordt een streep ge trokken bij 60 procent. Meer Zeeuwse politiefunctionarissen zullen niet in groep 8 terecht ko men. Vakbondswoordvoerder Van Es was daar tevreden mee. Hij zag het als winst, ten opzich te van de aanvankelijke 50 pro cent. foto Ruben Oreel Schrijver Rindert Kromhout temidden van leerlingen van de mytylschool. Rindert Kromhout op mytylschool Zonneveld: van onze verslaggever OOSTKAPELLE - „Wat zijn julüe allemaal stil!" Jeugd boekenschrijver Rindert Kromhout kijkt de groep van acht kinderen van mytyl school Zonneveld in Oostka- pelle onderzoekend aan. De si tuatie is ook wel iets anders dan bij de literaire middagen' voor kinderen in de Klove niersdoelen in Middelburg. Daar zitten tientallen kinde ren bij elkaar met de schrij ver op een afstandje. Hier zit de schrijver vlak bij hen.. Rindert Kromhout was al eens te gast in de Kloveniersdoe len. De kinderen van de mytyl school zijn door hun lichame lijke handicap niet in staat de bijeenkomsten bij te wonen. Daarom komt Kromhout naar hen toe. Hij vertelt over zijn werk, leest fragmentjes voor uit eigen werk en de kinderen kunnen vragen stellen. „Hoe houd je het vol, de hele dag schrijven", verzucht een van de meisjes. Voor Krom hout blijkt dat echter hele maal geen probleem. „Schrij ven is eigenlijk niet anders dan ander werk. De hele dag geconcentreerd schrijven lukt niet, dus doe ik 's middags din gen die wel met mijn werk te maken hebben, zonder dat ik hoef te schrijven. Drukproe ven corrigeren bijvoorbeeld en naar scholen gaan." „Moet een boek altijd op tijd af zijn?" wil een van de jongens weten. „Als het een opdracht is moet dat wel", reageert Kromhout. Hij voegt er echter aan toe dat dat niet altijd lukt, want niet elke opdrachtgever is even goed op de hoogte van de tijd die schrijven in beslag neemt. „Het boek 'Loop voor je leven' gaat over jongens met een criminele achtergrond die in Noorwegen een survival- tocht doen om weer op het goede spoor te komen. Ik heb er twee jaar over gedaan, ter wijl ze vroegen of ik het in drie maanden kon schrijven." Kromhout vindt dat de kinde ren niet moeten lezen als ze geen zin hebben. „Dan krijg je het boek toch niet uit." „Voor een kinderboeken schrijver is één ding van groot belang: hij mag nooit kinder achtig schrijven", vindt Kromhout. „Of een boek voor kinderen is die net kunnen le zen of voor jongeren, een vol wassene mag zich nooit te oud voelen voor het boek." van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder is het eens met het col lege van Arnemuiden dat de provinciale Nota Ouderenbe leid zo snel mogelijk moet wor den vastgesteld. Eerder kan de gemeente namelijk niet begin nen met de omvorming van dienstencentrum voor bejaar den Te Mortiere in een gemo derniseerd woon-zorgproject. Van Gelder betuigde vrijdag tij dens een werkbezoek aan Arne muiden zijn teleurstelling over het feit dat provinciale staten vastbesloten zijn om de nota, waarin ook de sluiting van be jaardenoorden in Zeeland wordt voorzien, zo lang moge lijk - in ieder geval tot 1 juni - vast te houden. Een opknapbeurt voor Te Mor tiere is broodnodig, concludeer de Van Gelder vrijdag na een be zoek aan het dienstencentrum. De gemeente Arnemuiden is zeer bezorgd over het uitstel dat het woonzorgproject lijdt, om dat het welslagen van het plan voor een groot deel mede af hangt van de inzet van vrijwilli gers. Die dreigen weg te lopen door het uitstel. De commissaris bracht vrijdag een bezoek aan een vlaggeschip van de Arnemuidse vissersvloot, de ARM 17 van de firma Meul- meester in Vlissingen en nam de situatie op Oranjeplaat in ogen schouw. Het werkbezoek werd besloten met een informele ken nismaking met de gemeente raadsleden in het gemeentehuis. Over het hete hangijzer rond de streekplanwijziging die het re creatieproject in Oranjeplaat ze ker moet stellen, zei Van Gelder, dat hij het geen teken van zwak te vond dat gedeputeerde staten de bezwaren die de rijksdiensten hebben ingebracht, nog eens goed willen overwegen Hij refe reerde daarmee aan de verdeeld heid binnen het college over de streekplanwijziging, die na de bekendmaking van het stand punt naar buiten kwam. Herindeling „Arnemuiden is de eerste ge meente waar tijdens mijn werk bezoek niet is gepraat over ge meentelijke herindeling", merk te Van Gelder tegen het einde van de bijeenkomst in Arnemui den op. „Al heb ik de indruk dat Arnemuiden gewoon niet wil herindelen." „Heel duidelijk", beaamde burgemeester Visser direct. „Het gemeentebestuur heeft nog geen enkel argument gehoord waarom Arnemuiden wel zou moeten meedoen aan een herindeling." Tot nu toe wordt in de discussie rond de bestuurlijke vernieu wing op Walcheren te veel opge hangen aan het getalscriterium van 8000 inwoners dat het minis terie van Binnenlandse zaken heeft ingebracht, vond Visser. Dat tot norm verheffen vond de burgemeester 'onzinnig'. „Be-, sturen doe je voor de eigen be volking. Arnemuiden heeft een zeer eigen identiteit en een bij zondere geografische ligging. Wij regelen graag onze eigen za ken dicht bij de eigen bevol king." Van Gelder stelde dat een stand punt waarmee een gemeente al leen voldoet aan de opdracht van het ministerie om deel te ne men aan de discussie, getuigt van een zeer defensieve, nihilis tische benadering. „Keuzes zo als elders gemaakt zijn: niet her indelen - maar eigenlijk zou één grote gemeente beter zijn - ge tuigen niet van grote politieke moed. Gemeentebestuurders moeten zichzelf op dit punt over stijgen. Herindelen doe je vooi de komende dertig jaar." beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service 3gjl Fax: 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetinge van een medewerker DEN HAAG/VEERE - De 50-ja- rige inwoner van Veere be zwoer het Haagse Gerechtshof gisteren dat hij geen incest had gepleegd met zijn dochter. „Ik wilde destijds helemaal geen sex, niet met mijn vrouw, niet met andere meisjes en zeker niet met mijn eigen dochter", verklaarde de man tijdens de behandeling van de zaak in ho ger beroep. De incest zou hebben plaatsge vonden tussen 1979 (toen het slachtoffer ongeveer twaalf jaar oud was) en 1985. Volgens de dochter begonnen de praktijken toen zij samen met haar vader een huis in Veere opknapte. Hij zou haar in die jaren om verschil lende seksuele diensten hebben gevraagd. De vader verklaarde gisteren dat hij wellicht 'een keer per on geluk haar borsten had betast tijdens een stoeipartijtje'. De be lastende verklaringen van zijn dochter weet hij aan jaloezie. Zij zou het niet hebben kunnen ver kroppen dat haar vader na de scheiding een nieuwe vriendin had gekregen, die nota bene maar een paar jaar in leeftijd met haar scheelde. Eigenlijk snapte hij nog steeds niet dat zijn dochter hem van incest be schuldigt. „Wij waren zulke goede maatjes", verzuchtte hij vanuit de beklaagdenbank. Later Volgens procureur-generaal mr J. Wabeke was het heel wel mo gelijk dat de man incest pleegde maar tegelijkertijd goed met het slachtoffer overweg kon. „De pijn van de incest komt vaak pas jaren later", stelde hij. „Pas als de eerste seksuele contacten met anderen niet goed verlopen, ontstaan de grote frustraties en de trauma's." Het vonnis van de rechtbank in Middelburg, een onvoorwaardelijke gevangenis straf van negen maanden, vond hij op zich gerechtvaardigd. Maar omdat de man door de hele kwestie in grote eenzaamheid was geraakt, dus eigenlijk al had geboet, vroeg hij een lagere straf: een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden plus drie maanden voorwaarde lijk. Raadsman mr K. Flos vond vrij spraak op z'n plaats, alleen al omdat het vonnis van de recht bank en de tenlastelegging juri dische fouten bevatten. Mocht het Hof de eis van de procureur- generaal toch honoreren, dan moet de gevorderde gevangenis straf van zes maanden omgezet worden in een werkstraf, meen- de de verdediger. Uitspraak op 5 maart. Straf half jaar gevangenis en therapie voor plegen incest van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De 46-jarige Middelburger R. de N. is vrijdag door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man heeft zijn nu 16-jarige dochter vanaf haar twaalfde jaar drie jaar lang sexueel misbruikt. Als bijzondere voorwaarde voor het voorwaardelijke deel van de straf moet de man in therapie bij het dader-incestproject van het Ambulante Bureau Jeugdwel- zijnszorg in Leiden en moet hij onder toezicht van de Reclasse ring blijven. Officier van justitie T. de Jong eiste veertien dagen geleden an derhalf jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voor waardelijk, therapie en reclasse- ringstoezicht. Advocaat E. Smit stelde de rechtbank tijdens de zitting voor om een deel van de straf om te zetten in een aantal uren dienstverlening. Bij Waaijenberg kunt u alle denkbare vervoermiddelen en hulpmiddelen vergelij- lp ken en testen. Speciale jj.. .-uq... «..vmuum uK aanpassingen kunnen nM^IJtNBCKw dagen van 9.00-17.00 uur. zonder beperkingen gereali seerd worden. Servicepunten in heel Nederland Showroom open op werk- Antwerpse advocaat beschrijft opkomst van ultra-rechts van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Om het laat ste boek van de Antwerpse advocaat Jos vander Velpen (geb. 1948), 'Daar komen ze aangemarcheerd', is de laat ste weken in Vlaanderen veel te doen geweest. Vergeefs pro beerde de Vlaamse Politie- vakbond NSP de verkoop van het boekwerkje te verbieden, omdat de bond meende dat de auteur de NSP ten onrechte had gelieerd met het Vlaams Blok. De Antwerpse rechter dacht daar anders over. 'Daar komen ze aangemar cheerd, extreem-rechts in Eu ropa' is een boek dat na lezing bij weldenkende mensen braakneigingen opwekt. In 223 pagina's schetst de Ant werpse publicist - van wiens hand eerder 'De CCC. staat en het terrorisme' (Epo, 1986) en 'Het Vlaamse Blok, het ver driet van Vlaanderen' (Epo, 1989) verschenen - de op komst van ultra-rechts in ver schillende Europese landen na de Tweede Wereldoorlog. Dat het boek doordrenkt is met denkbeelden en uitlatin gen van racistische voorlieden als Le Pen, Vlaams Blokker Karei Dillen en de Oostenrijk se 'liberaal' Jörg Haider hoeft nog geen reden te zijn om het werk ongelezen te laten. 'Daar komen ze aangemarcheerd' is bovenal een waarschuwing, een signaal. Een signaal aan de gevestigde partijen in Eu ropa om af te zien van een ver der anti-sociaal saneringsbe- leid, om het Europa van Mor gen vooral een democratisch karakter te geven en om er voor te zorgen dat dat Europa zich niet als geheel afsluit van de Derde Wereld. Blijven de traditionele partijen op die punten in gebreke, dan ver wacht de auteur dat een ver dere opmars van extreem rechts niet tot staan wordt ge bracht. Nieuwe taal Vander Velpen beschrijft de veronrustende come-back van extreem-rechts in de verschil lende landen na het vallen van de Muur in 1989. Wat hem op valt is dat extreem-rechts niet hardop zegt wat het al jaren in stilte denkt. De heimwee naar de Nieuwe Orde wordt in ultra rechtse kringen gekoesterd, maar hun standpunten wor den tegenwoordig verwoord in een 'nieuwe taal'. Het racisme wordt een 'cultureel' gezicht gegegeven. „Zo leggen ze uit dat het echte racisme het anti- n de vrouwen die op Port Zélande schoonmaken een en een praatje van een kaderlidvan de FNV tijdens foto Pieter Honhoff bond - en zijn daarmee eerder re gel dan uizondering. Districts bestuurder Y. Hendriks somt de cijfers rap op: van de 150.000 schoonmaaksters die Nederland telt, zijn er 6000 lid van de indus triebond FNV. Schoonmaakper soneel is meestal vrouw, en werkt part-time. Dat zijn nu net de categorieën die de vakbewe ging slechts met de grootst mo gelijke moeite kan interesseren voor een lidmaatschap. Om alle misverstanden - bijvoorbeeld dat een parttimer net zoveel moet betalen als iemand die 40 uur werkt - uit de wereld te hel pen, en om druk uit te oefenen op de CAO-onderhandelingen, voert de FNV deze vrijdag actie. Prima De directeur van Port Zélande, O. Dapper, slaat de activiteiten geïnteresseerd gade. „Een pri ma actie", zeg hij over de actie, die buiten de werkuren om plaatsvindt. Als de salarissen omhoog moeten, dan betaalt Port Zélande gewoon meer aan Cemsto. „Zo gaat dat in het le ven", vindt ie. al zegt de mana ger er wel bij dat hij natuurlijk niet op zoiets zit te wachten. „Dat lijkt me duidelijk." De per soneelsfunctionaris van Cem sto. H. van Drongelen, heeft niets dan lof voor de actie. „Het is heel goed dat er mensen voor ze opkomen", zegt ze. Schoonmaakster Van der Wal zit vooral te wachten op wat meer waardering. „De mensen denken zo licht over het schoon maakwerk". Vanachter het aan recht doet ze een voorstel: „Laat die mensen die op kantoor zitten te schrijven, het maar eens een week van me overnemen. Dan kom ik aan het eind van de week controleren. Moet ik nog zien of ze dan nog een week willen." Een massabetoging tegen racisme in Berlijn. Franse, anti-Vlaamse. anti- Duitse racisme van de islam is. Ze hebben het niet meer over 'raciale minderwaardigheid' van zwarten of moslims, maar over 'culturele verschillen die integratie onmogelijk ma ken", constateert hij. De auteur voert bewijsmate riaal aan dat de meeste Duitse ultra-rechtsen de hereniging van Oost-en West-Duitsland nog lang niet als het eindsta dium zien. Claims op Silezië (Polen) en Sudetenland (Tsje chië) zijn al gelegd. De Duitse annexatie van die gebieden is, zo meent hij, volop aan de gang, omdat de Duitse multi nationals Volkswagen. Merce des-Benz en Siemens in hoog tempo ondernemingen in die landen overnemen. „Duits- lands oostgrens ligt aan de Memel", luidt de slogan van de extreem-rechtsen in Duits land. Ultra-rechts stelt dat Duitsland weer als vanouds zijn plaats als 'ordenende macht' in Centraal-Europa moet innemen. De Antwerpse advocaat ervaart dat de rege ring Kohl zich ook als Euro pees regelaar is gaan gedra gen. Vlaams Blok Ook het. Franse fenomeen Jean-Marie Le Pen en zijn par tij Front National worden uit voerig belicht en beticht. Evenals Het Vlaams Blok, in 1978 ontstaan uit een bonte verzameling van extreem rechtse groepen. Volgens Van der Velpen heeft het VB zich weten te organiseren en is de partij er in geslaagd om in alle geledingen van de Vlaamse sa menleving sympathisanten te venverven. Tot binnen de poli tievakbonden toe. Vander Velpen typeert het VB als een 'zweepslagpartij'. „Een beweging die de lat doelbe wust telkens hoger legt om de traditionele partijen onder druk te zetten. Het VB wil Vlaanderen zuiveren, alle bui tenlanders buiten, maai- het wil meer: van Vlaanderen een dictatuur maken. In de VB-op- tiek bestaat die Republiek Vlaanderen uit de gouwen Zeeland (West-Vlaanderen) en Gravengouw Oost-Vlaande ren). met aan het hoofd een niet-gekozen president met uitgebreide bevoegdheden. Een parlement istaten-gene- raal) komt er ook, maar zonder macht. Politiek partijen en vakbonden worden verboden in het nieuwe Vlaanderen. De inwoners van de VB-staat krijgen meervoudig stem recht. Hoe meer kinderen men heeft, hoe meer stemmen er mogen worden uitgebracht. Kinderloze gezinnen worden gestraft. Voor persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting is in de nieuwe VB-staat geen ruimte. Tom Lanoye is in het VB- Vlaanderen niet langer wel kom. De schrijver van Karton nen Dozen en Doen! wordt nu al door de VB-ers gezien als een ontaarde kunstenaar en fotoEPA voor 'ontaarde kunst' kan het Vlaams Blok geen waardering opbrengen. Progressieve ka tholieken kunnen ook beter emigreren, want geboortebe perking of alternatieve samen levingsvormen worden in de VB-staat niet getolereerd. Het Vlaams Blok wil meer po litie. Een korps dat in zijn strijd tegen de criminele ele menten in de samenleving niets hoeft te schuwen. Misda den mogen door agenten wor den uitgelokt, telefoons zon dermeer afgeluisterd. De doodstraf wordt weer inge voerd, mogelijkheden tot strafreductie uitgebannen. Dat wil het Vlaams Blok met Vlaanderen. Het is goed om te weten dat die partij een goede relatie heeft met de Centrum democraten van Janmaat, te meer ook. omdat VB-voorman Dewinter de CD zover heeft ge kregen om in juni 1994 een lijstverbinding met het Vlaams Blok aan te gaan voor de Euro-verkiezingen. Vander Velpen stelt dan ook dat er voor een Euro-euforie geen en kele reden is. „Voor schaamte en bezorgdheid des te meer..." De auteur houdt de komende tijd een reeks lezingen over de opkomst van extreem-rechts in Europa. Op 16 maart spreekt hij in zaal Dallinga in Sluiskil. Aanvang 19.30 uur. 'Daar komen ze aangemarcheerd', wordt in Nederland uitgegeven door Uitgeverij De Papieren Tijger m Breda. ISBN-nummer 90 6728 040 2. Prijs 35.-. verslaggeefster ZÉLANDE - Vakkundig Van der Wal het in de schone keukenla, best even praten, maar ondertussen door", ze over haar schouder. Om moet het vakantiehuis Zélande schoon zijn. weer een race tegen vindt het zo gek nog de Industriebond FNV het schoonmaakperso- een ledenwerf-actie voert betere CAO. Het werk immers beroerd. En de zou wat meer tijd uittrekken voor de oonmaak. 5 der Wal is een van de onge- riaO - voornamelijk Zuidhol- - werkneemsters van de nsto die maandags en vrij- S drieëneenhalve vakantie- tgalow op Port Zélande oonmaakt. Als het druk is, 1 ze er vier en als de huizen een grote schoonmaak toe ikomt ze een dag extra in de 5 best pittig werk, vindt de oonmaakster uit Spijkenis- Vooral omdat het altijd snel- fooet dan ze zelf zou willen. collega en zij krijgen nog a anderhalf uur voor het "sen van een bungalow. „Je het gewoon niet in die an- ialf uur. Je laat altijd wat lig- Maar ja. daar gaan ze dan 'over klagen." entje -sga W. Reine vindt de beta- look niet om over naar huis schrijven. „Dertien gulden, Lr blijft een tientje van over", ze voor terwijl ze de we ft sopt. „Voor het werk datje ft vind ik dat best weinig." 'dames zijn geen lid van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 13