weert windmolens 40% PZC Overheid kweekte zelf kunstenaars Carnavalsprins tekent boerenpetitie kritiek op directie iVRZ na benoeming lij Vijvervreugd .(?Li\ULlA£M Sassenaar getuigde in zaak rond roof werken Van Gogh 0l \m 1IW&saB&rï of He/ provincie 11 gemeente houdt tweede park bij spuikanaal planologisch tegen 4. ZETTEN 2E NOOT/éF/Vv&Llê'WilEN-AKTteS '-<?Tcuv/!f'T££6lNT AL MET VS AFSCHAF WN Pl& WN66N... Eg STAAT &J CE D&&IST /fcPJP WEL IEMAND f EN Att I* 0- OP DE VALREEP ZATERDAG 20 FEBRUARI 1993 nonze verslaggever jj,AND - De gemeente Rei- fswaal steekt planologisch jstokje voor de mogelijk aan- van windmolens in de jcnstrook tussen het Bathse uikanaal en de Schelde-Rijn- [binding. Het Delftse inge- (arsbureau Energy Connec- m heeft plannen om in het ge- ed een tweede windenergie- irk aan te leggen. Het bestem- ingsplan laat dat momenteel fcReimerswaal wil eerst ech- rrustig bekijken of zo'n park [komstige recreatieve ont- ikkelingen, waaronder het ra- circuit in de Anna Mariapol- r, in de wielen rijdt. ,ergy Connection heeft inmid- ]s alle vergunningen op zak Zeeuwse kok in de prijzen met dieetmenu ZUID LAREN - Bij de 21ste Salon Culinair- dieetwedstrijden voor instellingskoks heeft J. Moerdijk uit Heinkens- zand vier eerste prijzen in de wacht gesleept. Aan de wedstrijden die donderdag tijdens de Horesca-beurs in Zuid Laren werden gehouden deden 40 koks mee. Hun inzendingen moesten voldoen aan strenge ei sen op het gebied van het voedings- en vetge halte. Moerdijk is drie jaar werkzaam als kok bij Verpleeghuis Der Boede. Hij won de prijzen met zijn voorgerecht (een courgettesoep), zijn hoofdgerecht (gevulde kipperol met parelhoen- mousse) en zijn bakop- dracht (een soes). Voor zijn hele menu kreeg hij begeerde Vovo-prijs (Voorlichting voor Voe ding) omdat zijn gerech ten voldeden aan de eis van verantwoorde voe ding. Het was de eerste keer dat Moerdijk mee deed aan de wedstrijden. voor de aanleg van 29 windmo lens op de strekdammen van het Kreekrak-sluizencomplex. Tot de daadwerkelijk bouw is het nog niet gekomen, maar een ge meentewoordvoerder verwacht dat de molens dit jaar worden geplaatst. Op de westelijke strekdam staan al wel vijf proef- turbines, die straks worden ver vangen door zwaardere types. Behalve ten noorden van rijks weg A58 wil het ingenieursbu reau ook ten zuiden ervan een fors aantal windmolens - hoeveel is nog niet bekend - neerzetten. Hiervoor heeft Energy Connec tion een principeverzoek inge diend bij de gemeente Reimers- waal. Vogelvrij De voorkeur van het bureau gaat hoofdzakelijk uit naar de groenstrook tussen spuikanaal en Schelde-Rijnkanaal. Het daarvoor geldende bestem mingsplan Oesterdam-Spuika- naal staat de bouw van windmo lens tot een hoogte van 35 meter niet in de weg, omdat de aanleg van bouwwerken (zolang ze geen gebouwen zijn) hierin niet is ge regeld. In die zin is het gebied vo gelvrij. Via een voorbereidings- besluit wil de gemeente Rei- merswaal de bestemming veran deren. Een gemeentewoordvoer der licht toe dat Reimerswaal niet overvallen wil worden door 'ongewenste ontwikkelingen'. Deze maatregel betekent niet dat de gemeente zonder meer te gen windenergie in de groen strook is, al staat het college niet te trappelen. „We willen echter de gevolgen voor met name de recreatieve ontwikkeling van de Hals van Zuid-Beveland goed bekijken. Dat kan alleen als je een planologische voorzorgs maatregel neemt", aldus de woordvoerder. Overigens denkt de gemeente dat de aanleg van windmolens in de strook op praktische bezwa ren stuit. Tussen de kanalen loopt immers een hoogspan ningslijn. Omdat de lijn de hoog te van andere bouwwerken be perkt, mag tot veertig meter aan weerszijden van de kabel niets worden gebouwd zonder toe stemming van de NV Samenwer kende Electriciteits-Produktie- bedrijven (SEP). Het voorbereidingsbesluit komt dinsdag 23 februari aan de orde in de gemeenteraad, die vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen vergadert. Boeren-actievoerder Rinus van 't Westeinde (1) in onderhandeling met Paerehats prins Ton I. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marten de Jongh 's-HEERENHOEK - 's-Hee- renhoek, vrijdagavond kwart over zes; een half uur voor de onthulling van Jikke, be schermvrouwe van het carna val. Pas als zij van haar plas tic verpakking is ontdaan, kan het feest losbarsten. Of het zover komt is de vraag, want veertig boze boeren be legeren het dorp. Met hun tractoren blokkeren ze de toe gangswegen naar Paerehat. Carnaval vieren terwijl de landbouw krepeert, vinden ze geen stijl. Grimmig is de stemming geenszins. Automobilisten mogen pas passeren nadat ze een petitie in ontvangst hebben geno men. Daarin vragen de boeren aandacht voor de moeilijke si tuatie waarin ze verkeren. „We willen enkel even laten mer ken hoe het ervoor staat", zegt L. de Winter uit Ovezande. Hij tikt op een autoraampje en zwaait met zijn stencils. „Men sen beseffen niet dat de land bouw belangijk is voor de wel vaart in een dorp. Geen boe ren, geen carnaval. Veel praal wagens staan in boerenschu ren, ze worden getrokken door tractoren." De meeste automobilisten draaien met een brede grijns hun raampje open. „De boeren hebben een mooi moment uit gekozen", zegt S. Hoondert die zijn woonplaats wil verlaten. „Het is terecht dat ze dit doen." Hoe hij zou reageren bij een blokkade die zijn autorit echt onmogelijk maakt? „Geen probleem, er zijn altijd wel andere wegen om op je adres te komen." Een vrouw uit Borssele reageert minder goedgemutst: „Belachelijk is het. Als het de boeren slecht gaat, hoeven anderen daar toch niet onder te lijden. Men sen mogen toch wel feestvie ren?" Terwijl heel 's-Heerenhoek sa menstroomt onder de verpak te beeltenis van Jikke onder handelt Prins Ton 1 met de boeren. Gestoken in zijn car navalskostuum vraagt hij om opheffing van de blokkade. De actievoerders zijn daartoe be reid mits de prins een petitie ondertekent gericht aan mi nister Bukman van landbouw en minister-president Lub bers. „Ons bestaan is in ge vaar". zegt actievoerder Rinus van 't Westeinde. „Maar het is niet de bedoeling het carnaval te boycotten. De vele voorbe reidingen verpesten, zou ver keerd zijn." Prins Ton 1 be looft op zijn beurt plechtig de wens in te willigen, de boeren schorten verdere acties op. Het publiek juicht als Jikke haar omhulsel verliest. Met een knetterend vuurwerk be gint het carnaval. m onze verslaggeefster 1DDELBURG - De onderne- lingsraad, de onderdeelscom- issie van de ondernemings- lad en de oudervereniging van ijvervreugd zijn boos over de Banier waarop de algemene di- fctie van de Stichting Ver- leeg- en Rusthuizen Zeeland sVRZ) de nieuwe directeur van Tijvervreugd, P. van den leemt, heeft benoemd. In een ommuniqué aan het personeel erwijt de onderdeelscommis- Ée (OC) de directie dat er geen raimte was voor overleg. Om- iat de OC gehouden werd de tandidaat geheim te houden tot toensdagmorgen de benoe- oing een feit bleek, is er geen lijd geweest om het personeel te nadplegen. DeOC noemt de wijze waarop zij fconfronteerd werd met de in- litne kandidaat - Van den temt is directeur bij De Boede, sn andere instelling van de iVRZ - 'gênant' en een 'overval- shniek'. „De werkwijze in Vij- ervreugd was juist anders ge- orden onder leiding van de eer Huysman (de vorige direc- eur -red.) die niet of nauwelijks «sluiten nam die niet gedragen erden door de organisatie. De rvaring nu opgedaan met de al- emene directie is het tegen gestelde", schrijft de OC in te communiqué. 'lisverstand dgens algemeen directeur C. de Bruijn berust het ver- ïijt over gebrek aan medezeg enschap op een misverstand. De oudervereniging en de OC hebben inderdaad gesteld de voorkeur te geven aan een exter ne kandidaat. Maar gevraagd naar argumenten brachten ze al leen aan dat ze gevoelsmatig het idee hadden dat zo'n kandidaat beter zou vallen bij Vijver vreugd. Dat argument is te zwak, en andere argumenten kwamen niet." De Bruijn zegt dat de directie niet gehouden was om de O C en de oudervereniging te raadple gen. „We hebben meteen gezegd dat er niet om advies werd ge vraagd. We hebben maandag een besluit gepresenteerd en vervolgens gezegd dat geheim te houden omdat dinsdag nog overlegd moest worden met de leiding van Der Boede. De OC moet verkeerd begrepen hebben dat zij daarna nog tijd zouden krijgen om naar het personeel te gaan." De SVRZ-directeur benadrukt dat de benoeming snel moest plaatsvinden omdat Huysman zich al vier weken daarvoor had ziek gemeld en de herstructure ring van de zwakzinnigenzorg per 1 juli zijn beslag moet krij gen. De SVRZ-directie wil niet werken zonder medezeggen schap van het personeel, stelt hij. „Volgende week krijgen on dernemingsraad, OC en ouder vereniging de conceptstatuten, een inspraakmodel en een mo del voor de raad van bestuur ter beoordeling. Daar vragen wij hen ook advies over." Volgens De Bruijn worden de verwijten tijdens de reguliere vergadering tussen algemeen directie en on dernemingsraad donderdag doorgesproken. van onze verslaggever VLISSINGEN - De discussie over de wet arbeidsonge schiktheid (wao) heeft Neder land in rep en roer gebracht. De regering heeft begin deze maand besloten een andere sociale groep, de kunstenaars, de duimschroeven aan te draaien. Het blijft ijzingwek kend stil. De Vlissingse beel dend kunstenaar Herman Goetheer kan zich daarover opwinden. Het kabinet, wil beeldend kun stenaars die in de bijstand zit ten, verplichten te solliciteren. Zij moeten hun eigenlijke be zigheid vaarwel zeggen, zich laten omscholen of een vaak ongeschoolde baan zoeken. De regering wil, om die bittere pil te vergulden, twintig mil joen gulden uit de bijstand overhevelen naar het ministe rie van WVC. Naar schatting 1200 tot 1500 beeldend kunste naars kunnen van dat geld via het Fonds voor Beeldende Kunst een basisbeurs krijgen. Ruim 3000 kunstenaars zullen buiten de boot vallen. Uit nood Goetheer, die al in 1971 voor zijn vrijheid part-time is gaan werken, verbaast zich hele maal niet over deze nieuwe maatregelen. „In de jaren zes tig en zeventig groeiden de bo men de hemel in en dat is afge lopen. Maar hoe is het pro bleem ontstaan De overheid heeft zelf door de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) beeldend kunstenaars ge kweekt. Veel jongeren gingen naar de kunstacademie en kwamen na hun studie in de De Vlissingse beeldend kunstenaar Herman Goetheer: „We zijn terug bij af." BKR. Die was bedoeld om jon ge kunstenaars te helpen om zich te ontwikkelen, voor een paar jaar, maar zo werkte het niet. Van beeldende kunst kun je niet leven. De meeste kun- foto Ruben Oreel stenaars bleven in de BKR, uit nood." De overheid heeft zelf een pro bleem geschapen, schafte om te bezuinigen in 1987 de BKR af en riep een speciale beroeps kostenvergoeding in het leven voor een beperkt aantal 'veel belovende' kunstenaars. De meeste kunstenaars waren aangewezen op de bijstand, maar zij werden veelal vrijge steld van sollicitatieplicht. Dat is voorbij als de nieuwe bijstandswet van kracht wordt. Kleine jongen „En wat- moeten die mensen dan vraagt Goetheer zich af. „Kijk. ik heb in 1971 de indi viduele beslissing genomen om uit de BKR te stappen. Ik moest onder druk werken om voor de BKR-commissie pro- duktie te leveren. Dat kan ik niet. En mijn produktie is klein. Ik dreigde alles kwijt te raken en dan kwam het nog in een opslagkelder ook. Ik heb met mijn huidige baantje mijn vrijheid teruggewonnen. Ik maak wc's schoon. Dat is die vrijheid mij waard. Maar wat moeten alle anderen die nu aan de kant worden gezet Solliciteren Op een bepaalde leeftijd, als je altijd met beel dende kunst bezig bent ge weest, kun je dat niet meer aan. Je wordt behandeld als een kleine jongen. Dat is een groot probleem voor veel men sen." Hoe tegen beeldende kunst wordt aangekeken, irriteert Goetheer mateloos. Kunst ko pen is er vaak niet bij, maar voor sponsoracties worden kunstenaars wel gevraagd hun werk veelal gratis be schikbaar te stellen. Goetheer ziet geen oplossing. De tijd van sociale regelingen voor kunstenaars is voorbij. „We zijn terug bij af. De sterkste zal overwinnen." van onze verslaggever DEN BOSCH - Hij stond niet op de uitkijk en was niet bij de kunstroof. Maar aanvankelijk werd hij wel beschouwd als ver dachte. Inmiddels heeft justitie hem buiten vervolging gesteld. De 55-jarige ex-autohandelaar R. H. uit Sas van Gent opereer de, zo is vastgesteld, slechts in de marge bij de diefstal van drie werken van Vincent van Gogh, in juni 1990, uit het Noordbra bants Museum in Den Bosch. Niettemin moest H. vrijdagmid dag andermaal zijn betrokken heid bij het 'wegmoffelen' van een van de Van Gogh's ('Spitten de boerin') toelichten. Het is ove rigens het enige van de drie schilderijen dat werd terugge vonden. H. getuigde nu op ver zoek van de raadsman van een van de hoofdverdachten, de 37- jarige J. de M. uit Sas van Gent. Die zou de kunstroof samen met de Amsterdammer H. van der S. (47) hebben opgezet. Ze zouden daarbij geholpen zijn door de Amsterdamse horeca-exploi- tant A. B. De rechtbank in Breda veroordeelde De M. en Van der S. vorig jaar ieder tot vier jaar gevangenisstraf. De twee man nen, volgens justitie en politie zware beroepscriminelen die eerder al zware straffen kregen voor een aantal roofovervallen op banken en particulieren, gin gen in hoger beroep. Kroongetuige Omdat het om topcriminelen zou gaan. waren de veiligheids maatregelen vrijdag in de rechtszaal verscherpt Alle be zoekers werden gefouilleerd (een man met een boksbeugel werd afgevoerd) en er bleef perma nent zes man parketpolitie in de zaal. Vrijdag was de tweede zit ting voor het Gerechtshof. De ochtendzitting werd helemaal gewijd aan de problemen rond de kroongetuige, de vriendin van de Amsterdammer Van der S„ een zekere J. De advocaten van de hoofdverdachten en van 'helper' B. vroegen zich af waar om zij keer op keer onvindbaar bleek als ze als getuige haar ver haal moest doen. Volgens de ad vocaten heeft het Openbaar Mi nisterie tot nu toe onvoldoende moeite gedaan haar op te spo ren. J. is belangrijk omdat zij verklaard heeft dat ze de ver dachten direct na de kunstroof in haar woning in Amsterdam heeft horen praten over 'de Van Gogh's'. De advocaat-generaal beloofde vrijdag dat justitie al les in het werk zal stellen om de vrouw te bewegen tijdens de vol gende zitting, half april, te ko men getuigen. Zij houdt zich schuil omdat ze doodsbang zou zijn voor represailles. Vriendendienst H. speelde een hoofdrol tijdens de middagzitting. „We hadden dat schilderij liever nooit ge had". verzuchtte hij. Volgens hem ging het om een vrienden dienst. De vrouw van hoofdver dachte De M. was bevriend met H.'s vrouw en toen De M. en diens echtgenote in februari '91 werden opgepakt in verband met de kunstroof. besloot het echtpaar H. haar een steuntje in de rug te geven. „Na zes dagen werd ze weer vrijgelaten en heb ben wij haar opgehaald. Daarna vertelde ze me in café Modem in Bassevelde dat ze met een Van Gogh in haar maag zat. Nou. me neer de president, schilderijen zeggen mij niks, maar toen ze vertelde dat ze het wilde ver branden, heb ik haar geholpen het te verstoppen." Ze haalden 'Spittende boerin' op in de buurt van Evergem en brachten het onder bij een kennis van H. in Gent. Later, toen H. had gepraat met De M„ werd het opgeborgen in een kluis van een bank in Eeklo. H.: „Ze kenden me daar van vroeger, maar ik had me ver momd en toen herkenden ze me niet. Ik huurde een kluis onder de valse naam Adelein Vermoe- sen. Toen ik later hoorde dat er problemen waren met die naam - ze hadden het kennelijk ge checkt, maar de geboortedatum klopte niet - heb ik nog gepro COR DE JONGE cm mmr mei ve peue im huis te vallenl^ j/yjzfnik heb een conpcolaf^oeleeta je PieJE 6CEP KENT éENANT/ frX/ENPW PCET /ri'N i* MceOÊR NC& STEEDS M 'AJ M/AS STEL J tsZfc PAT 25* F&FNI /M M N B&PFK7ALC V/NC7T 7J beerd het doek er weg te halen, maar dat mislukte." Volgens II. was het rechercheteam van Den Bosch inmiddels op de hoogte van alle mogelijke details. H.: „Ze hebben geruime tijd de tele foon van een aantal mensen af geluisterd. Ik kan het niet bewij zen, maar waarschijnlijk hebben ze daarbij hypermoderne appa ratuur gebruikt, want ze wisten dingen, die ik nooit door de tele foon heb gezegd, maar wel ge woon in de huiskamer. De advo caat mr Doedens heeft die werk wijze onlangs nog aan de kaak gesteld. Omdat de vrouw van de M. veel belde - ze was in paniek - waren ze bij de recherche van al les op de hoogte." Voor het blok H. werd. vertelde hij vrijdag, door de rechercheurs voor het blok gezet: of hij vertelde waar het schilderij was opgeborgen en ging vrijuit (hij kon zelfs een be loning van 10.000 gulden krij gen) of hij zou als medeplichtige worden vervolgd. Er werden al lerlei constructies bedacht. Een ervan: de vrouw van De M. zou het doek ophalen in Eeklo en de Rijkswacht zou een lichte aan rijding veroorzaken, waarna het schilderij in de auto zou worden gevonden. H.: „Maar daar heb ik niet aan meegewerkt. Ik wilde niet dat die vrouw de dupe zou worden. Maar de recherche bleef zeggen: 'Je weet waar het is en het moet terugkomen.' Ik denk dat de officier van justitie toen uit wraak heeft besloten een po- litie-inval bij ons te doen. Toen is een pistool gevonden, dat m'n vrouw uit voorzorg - want we werden bedreigd - van een ken nis had geleend en in een kast had gelegd." H.'s vrouw werd daarvoor twee weken geleden door de politierechter in Terneu- zen veroordeeld tot een boete van 1000 gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf. H.: „We worden nog steeds be dreigd en wij zijn dat beu. Op de tribune hier achter me zit de supportersclub van De M. Daar zit ook een vent met een baard tussen, die een paar weken gele den stomdronken bij mij het erf op kwam rijden en me bedreig de. Ik zeg u: de eerste die me nu nog bedreigt gaat horizontaal mijn erf weer af!" H. haalde ook uit naar de Bossche officier mr E. Klop die bevel tot huiszoeking gaf. „De politie verwijt ik niks - die deed alleen wat ze moest doen - maar die officier is een prutser en een knoeier." De con frontatie tussen De M. en H. ver liep allerminst vriendelijk. H.: „Ik zeg niet dat hij het heeft ge daan, maar met zaken als roof overvallen en geweldplegingen, waarvoor De M. al is veroor deeld, heb ik mij nooit ingelaten. Ik ben ook nooit een bravö jon gen geweest hoor. hou me ten goede. Ik was jarenlang smokke laar en ik ben altijd een scharre laar geweest. Maar met dit soort zaken heb ik nooit iets van doen gehad." Op 20 april wordt de Van Gogh- zaak voortgezet. Politie-agente vrijgesproken van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De 33-jarigg vrouwelijke wachtmeester van de rijkspolitie IC. V. uit Retran- chement is vrijdag vrijgespro ken door de rechtbank in Mid delburg van de aanklacht dat zij haar ambtsgeheim geschon den zou hebben. De rechtbank achtte de officier van justitie in een deel van de aanklacht ook niet ontvankelijk. Officier van justitie J. Huijgen eiste veertien dagen geleden een boete van 2500 gulden. De vrouw, die niet langer werkt bij de Zeeuws-Vlaamse rijskpoli- tiegroep, werd ervan beschul digd dat zij in 1990 geheime poli- tie-informatie zou hebben door gegeven aan een man met wie zij" enige tijd een relatie had onder houden. korting op al onze LEREN JACKS kort en lang natuurlijk bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11