üsie waterschappen op komst Ter Valcke wordt zorgcentrum Op stoma rust nog altijd taboe Havenschappen richten zich op samenwerking EJarbé: voorrang ii.-Vlaanderen in üzaak herindeling Goedkoper veerpasje voor Z-Vlamingen Druk van binnen en buiten neemt toe Mogelijk effectief in 1998 Kiel PZC zeeland VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 onze verslaggever lOELBURG - Een fusie van iven Zeeuwse waterschap- hangt in de lucht. Niet al- ivordt de druk op de water den om tot verdere con- ratie te komen steeds gro- wk binnen de Zeeuwse wa- tepsbond klinken de ge- ja steeds duidelijker. Het ia icliler nog wel een aantal ja- jaren eer het zo ver is. Ge- ad wordt het jaar 1998. Dan einig dioxine melk koeien jiigeving Sluis onze Haagse redactrice ;HAAG - Er is geen veront- ;ad hoog dioxinegehalte ielroffen in de koemelk van onderzochte Zeeuws- unse melkveehouderijen, rom is het onderzoek in de ijven rond Sluis stopgezet, ministerie van Milieube- verwacht niet dat het dio- ïehalte nog zal stijgen. Dit rijft minister Alders van Mi jeheef in een brief aan de •ede Kamer. bewindsman verwijst naar onderzoek dat in de maan- september, oktober en de er van het vorig jaar heeft sgevonden. Het Rijksinsti- voor Volksgezondheid en uhygiëne (RIVM) deed het izoek omdat de bedrijven uis onder de rook van drie verbrandingsinstallaties s) in België liggen. «trokken bedrijven bevin- ch het dichtst bij de instal- van Westkapelle. Wat ver- ggen de AVI's van Brugge ent. De hoogste waarde gemeten bij een bedrijf dat dichtst bij de Belgische ligt. Daar werd 5,9 pg/TEQ ïlkvet gemeten. De Waren- orm is 6 pg/TEQ/g vet. hebben de waterschapsbestu ren nieuwe stijl er één zittings periode opzitten. Dan is ook een nieuw provinciebestuur aan de slag en de eventuele politieke druk, die met statenverkiezin gen gepaard gaat, van de lucht. Het waterschap Schouwen-Dui- veland heeft de kat de bel aange bonden. De dijkgraaf van dat waterschap, A. P. de Haan, maakte donderdagmiddag op een bijeenkomst van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel departement Zeeland nog eens duidelijk dat Zeeland rijp is voor één of twee water schappen, in plaats van de hui dige zeven. Ze vertolkte daar mee gevoelens die ook in de alge mene vergadering van haar wa terschap leven. „Het zou goed zijn als de Zeeuw se waterschappen de discussie over een fusie snel beginnen en zelf beginnen. We moeten niet af wachten tot dat over 'ons komt. Over twee jaar zijn er provin ciale statenverkiezingen en zul len politieke partijen daar ook standpunten over innemen. We moeten een onderzoek instellen naar zo'n waterschapsfusie. Wat ons waterschap betreft kan een nieuw Zeeuws waterschap zo groot mogelijk van omvang wor den, dus één of eventueel twee nieuwe waterschappen", sprak mevrouw De Haan. In een toe lichting daarop gaf ze aan dat ze niet de enige is die er binnen de Zeeuwse waterschapsbond zo over denkt. Anderen spreken zich alleen nog niet uit, voegde ze er aan toe. De Haan: „De dis cussie in de bond over dit onder werp gaat veel te langzaam." Provincie De waarschuwende woorden van de dijkgraaf van Schouwen- Duiveland kwamen donderdag meteen al uit. Op een sympo sium over het ontwerp water huishoudingsplan van de pro vincie pleitte ook gedeputeerde ing. A. M. Dek voor verdere fu sie: „Ik voorzie dat provinciale ian onze verslaggever 1RNEUZEN - Het provin- bestuur moet zo snel slijk een oordeel vellen rer de bestuurlijke ver- ieuwing in Zeeuwsch- laanderen. Eerdere afspra- tn tussen gs en de staten, at de zaak fasegewijs zou torden aangepakt, moeten orden herzien. Nu Aarden- borg en Sluis vergevorder- e plannen hebben voor een samenvoeging, ontstaat volgens voorzitter drs R.C. E. Barbé van het geza- lenlijk b en w-overleg mnvsch-VIaanderen een ieuwe situatie, lp provinciaal niveau was feesproken dat, bij uitwer- van de plannen voor ïentuele herindeling of ver- ergaandse samenwerking ussen gemeenten, eerst zou orden gekeken naar die ge leden waar vóór 1970 werd «ingedeeld. Schouwen- luiveland en Walcheren dienden dus eerst aan bod te tomen. „Het lijkt mij dat het foor de hand ligt dat de pro- facie die fasegewijze aan pak nu even verlaat om een standpunt te bepalen over toeuwsch-Vlaanderen. De 'iTijage tussen Aardenburg Sluis zorgt voor een ver snelde standpuntbepaling, neem ik aan", zei Barbé na ^oop van het periodiek b en ^'•overleg donderdagmid- J. In het achterhoofd had nij de statenmotie van 1990, »aarin gs werden uitgeno- nog in deze zittingspe riode te komen met voorstel en tot versterking van het lokaal bestuur. Het is niet ntgesloten - zo werd in de wandelgangen van het b en w-overleg óók duidelijk - dat tot samengaan van Sluis en -tordenburg nu wordt ge- (de gemeenten zijn toarin immers autonoom), -aar dat het provinciebe stuur op met al te lange ter- toch kiest voor een drie- w van Zeeuwsch-Vlaan- toren. Verwijdering ■n ieder geval werd donder dagmiddag duidelijk dat er sprake is van een 'verwijde- tussen de drie grote tooers (Terneuzen, Oost- -,Jrg en Hulst) en de vijf klei de gemeenten. Die vijf kie- op basis van de uitkom en van een onderzoek door de Vereniging van Neder landse Gemeenten, voor ver dergaande samenwerking, waarvan de grenzen worden getrokken in een zogenaam de basisregeling. Tijdens het (openbare deel van) het b en w-overleg werd vastgesteld dat de gemeentesecretaris sen daarvoor de koppen bij een moeten steken. Wethou der A. van Waes van Axel was er duidelijk over: in die regeling moet in ieder geval komen dat de afspraken tus sen de gemeenten minder vrijblijvend zijn dan het b en w-overleg nu is. De woordvoerders van Ter- neuzen, Oostburg en Hulst herhaalden wat ze tijdens eerdere discussies al hadden verklaard: van intensievere samenwerking valt weinig te verwachten; een driedeling ligt het meest voor de hand, niet alleen gezien de hoofd functies in de regio (toerisme in West, werken in de Ka naalzone en wonen in Oost), maar ook vanwege de grens overschrijdende activitei ten. De Zeeuws-Vlaamse be stuurders zaten elkaar don derdag - de roep om een inni ger samenwerking indach tig... - overigens danig in de haren. Met een knipoog naar de extra raadsvergadering in Sluis en Aardenburg, ter bezegeling van de 'fusie-ge dachte', zei burgemeester mrdr A. Kessen van Hulst: „Je zou de twee gemeenten daarmee kunnen feliciteren, maai- anderzijds zijn ook condoleances op z'n plaats. Want dit is geenszins een ge zonde ontwikkeling. For meel is deze vrijage natuur lijk niet te verhinderen, maar je kunt niet uitsluiten dat het straks verder gaat en dat er toch nog een samen voeging met Oostburg komt. Ik noem dit een beetje 'de waan van de dag'." Het kwam Kessen te staan op een uitbrander van wethou der J. J. du Fossé van Sluis. „Ik neem u dit hoogst kwa lijk. Dit is echt prietpraat." De b en w's brengen nog voor het eind van de maand rap port uit aan de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten over de (uiteenlopende) standpunten. Donderdag werd duidelijk dat Hontenis- se ook nog haar eigen visie aan de provincie stuurt. staten van Zeeland zich binnen afzienbare tijd opnieuw zullen beraden op de wenselijk geachte omvang van gemeenten en wa terschappen." De uitspraak van de gedeputeer de leidde in de wandelgangen van het symposium onmiddel lijk tot een discussie tussen de dijkgraven K. J. A. baron Collot d'Escury van het Hulstér Am bacht, jhr. mr. K. F. H. Schorer van Walcheren en ir. P. J. Gruij- ters van Noord- en Zuid-Beve land, tevens voorzitter van de Zeeuwse waterschapsbond. Collot d'Escury vond het onver standig van het waterschap Schouwen-Duiveland om de dis cussie over de waterschapsfusie aan te zwengelen en daar met een al bij te zeggen dat het resul taat één waterschap wordt, zo als ook in het beleidsplan van het waterschap Schouwen-Dui veland staat. „Dan ben je onno zel bezig", concludeerde hij. Vervelend Gruijters vond het 'zeer verve lend' dat nu al in het openbaar door waterschappers en ande ren over een eventule fusie wordt gesproken. Hij erkende dat het tijd wordt dat de water schapsbond een standpunt in neemt, maar hij wilde zich daar bij niet door anderen de wet voor laten schrijven. Gruijters:„Per- soonlijk vind ik dat we niet met de discussie moeten wachten. Ik kom het liefst met alle water schappen tot één conclusie. Maar ik vind dat wij het voor touw moeten nemen. Dat moe ten we niet aan Dek overlaten." Hij was het met Collot d'Escury eens dat er geen sprake moet zijn van paniekvoetbal. De Walcherse dijkgraaf Schorer gaf aan dat de waterschappen in feite met veel van mening ver schillen met het provinciaal be stuur. Dat schrijft immers in het concept-waterhuishoudings plan dat de waterschappen voorlopig als zevental samen mogen werken en ondertussen onderzoek moeten verrichten naar een bestuurlijke organisa tie. Zo ver is het dus momenteel, aldus Schorer. Gedeputeerde A. Dijkwel vulde een meer dan levensgrote kies en gaf daarmee het plechtige startsignaal voor de tandartspraktijk in Ter Valcke. foto Willem Mieras van onze GOES - Het Goese verpleeg huis Ter Valcke wordt gron dig gemoderniseerd. Het Ter Valcke van de toekomst biedt veel meer dan verpleging: aangepaste winkels, een flat waar familieleden van pa tiënten een appartement kun nen huren en alle mogelijke gezondheidsvoorzieningen voor ouderen. Kortom, een 'multifunctineel zorgcen trum' waar ook ouderen uit de omgeving gebruik van kun nen maken. De eerste stap naar de toekomst werd don derdag gezet met de inge bruikname van een tandheel kundig centrum binnen de muren van Ter Valcke. Tandarts P. Gerritsen, die de tandartskamer in het ver pleeghuis gaat bemannen, leerde in de loop der jaren steeds meer over de tandheel kundige zorg voor ouderen doordat hij zijn praktijk vlak bij Ter Valcke heeft. De mo biele bewoners van het ver pleeghuis kunnen nu gewoon onder hun eigen dak naar de tandarts. Directeur A. C. Schraven van Ter Valcke greep de feestelijke opening aan voor een presen tatie van de toekomstplan nen. Vorig jaar kreeg het Goese verpleeghuis te horen dat er ruim elf miljoen gulden beschikbaar is voor renovatie. Ter Valcke was 27 jaar geleden het eerste verpleeghuis dat in Nederland gebouwd werd en wel volgens het ziekenhuismo del. De bewoners liggen als ge volg daarvan nog voor een groot deel op zespersoons ka mers. Het zusterhuis en de hoge ver- pleegflat gaan niet tegen de vlakte, zoals eerst de bedoe ling was, maar krijgen de extra voorzieningen en mogelijkhe den die Ter Valcke tot een mo dern zorgcentrum moeten ma ken. In de voortuin komt een ronde aanbouw van drie 'ter rassen'. Schraven hield overi gens een financiële slag om de arm over de vraag of alle plan nen ook kunnen doorgaan. van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Ruim 20.000 Ne derlanders hebben een kunst matige uitgang op de buik voor ontlasting of urine. Door de ver beterde operatietechnieken en opvangmaterialen is het tegen woordig mogelijk om met zo'n stoma een redelijk normaal le ven te leiden. Maar hoe het is om te leven met een kunstma tige uitgang blijft vaak onbe sproken. „Op incontinentie rust in Nederland een taboe. Je loopt er niet mee te koop", conclu deert de Vlissingse maatschap pijhistoricus Marianne Caze- mier-Kleij. In opdracht van de Nederlandse Stomavereniging 'Harry Bacon', die in 1991 vijfentwintig jaar be stond, heeft ze de geschiedenis in kaart gebracht. Het boek 'Een kwart eeuw stomazorg in Neder land' is in eerste instantie be stemd voor de leden van de ver eniging, medici en hulpverle ners. Cazemier beschrijft in chronologische volgorde de ont wikkelingen van het stoma, de operatietechnieken en het on- staan van de stomavereniging. In de laatse hoofdstukken gaat ze in op de geestelijke aspecten van het leven met een stoma. Veel mensen raken geïsoleerd, omdat ze bang zijn dat hun om geving iets merkt van het stoma. Ook al is het boek een weten schappelijk getint werk gewor den, de 48-jarige schrijfster wil graag dat ook de buitenwereld meer leert over dit onderwerp. Cazemier, die zelf al vier jaar een stoma heeft, verbaast zich er over hoe weinig mensen iets we ten van een stoma. Zo wordt vaak verondersteld dat de tech niek alleen wordt toegepast bij oude mensen. Toen ze haar om geving vertelde over het stoma, reageerden mensen verrast. 'Zo jong', was vaak de reactie. „Ook kinderen kunnen een stoma hebben. Al is dat meestal tijde lijk", aldus Cazemier. Opluchting De aanleg van een stoma is meestal nodig als kanker, ont stekingen of de ziekte van Crohn de normale stoelgang verhin dert. Voor patiënten met een langdurige ziekte, kan een sto ma zélfs een opluchting zijn. Het betekent dat ze hun oude levens patroon, werk en hobby's, weer kunnen oppakken. Uiterlijk is een stoma niet zichtbaar. De enige beperking is dat het op- vangmateriaal, plastic zakjes, regelmatig moeten worden ver wisseld. Wanneer de ontlasting of urine van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse havenschappen nemen binnen kort een beslissing over samen werking. De dagelijkse bestu ren van de schappen hebben op dracht gegeven voor een bondig onderzoek, waarin verschillen de mogelijkheden voor samen werking op een rijtje zullen worden gezet. Tevens wordt be keken op welke manier het ma nagement van de havenschap pen in kwantitatief en in kwali tatief opzicht kan worden ver sterkt. Economie-gedeputeerde D. J. P. Bruinooge - hij is tevens voorzit ter van de havenschappen Vlis- singen en Terneuzen - deelde dit mee tijdens een vergadering van de statencommissie economie. De dagelijkse besturen besloten tot het onderzoek, nu de minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft laten weten bij haar voor nemen te blijven uit de schap pen te willen treden, maar dat deze stap wegens geldgebrek niet vóór het einde van deze eeuw pas zal kunnen worden ge zet. Naar aanleiding van eerdere stu dies hebben de havenschappen al uitgesproken dat ze de voor keur geven aan de schaps-vorm boven een naamloze vennoot schap, zoals wel is gesuggereerd. Het is verder de bedoeling dat in de schappen de directie meer armslag krijgt en dat een grotere afstand ontstaat tussen bestuur en deelnemers (rijk, provincie en gemeenten). Van die gewenste grotere af stand is nu nog geen sprake, zo dat de agenda's van de haven schappen donderdag zoals ge bruikelijk in de commissie eco nomie aan de orde kwam. Daar was Bruinooge maar wat blij mee, want de commissie gaf hem een steun in de rug en een pluim op de hoed na zijn mededeling dat binnenkort besluiten kun nen worden genomen over sa menwerking en management. Bruinooge is als havenschaps voorzitter en economie-gedepu teerde ook bezig de havenschap pen, de provincie en de gemeen ten op wier grondgebied de schappen liggen op één lijn te krijgen voor een gezamenlijke presentatie in Den Haag. Doel daarvan is te proberen activitei ten uit de Rotterdamse haven naar Zeeland te krijgen. De verstoppingsverschijnselen op de wegen in de zuidelijke Randstad en het uitblijven van de Betuwe-spoorlijn zijn aanlei ding waarom bedrijven overwe gen hun bezigheden elders on der te brengen. Bruinooge: „Door de congestie in Rotter dam is er voor ons misschien ook wel wat te halen. Daarom wil ik snel een document samenstel len, waarmee alle betrokken overheden in Zeeland kunnen instemmen. Daar moeten we dan in Den Haag mee aan het werk. Snelheid is geboden, want anders is de koek op." Inbrekers via raampje in woning MIDDELBURG - Uit een wo ning aan de Oude Vlissingseweg in Middelburg zijn woensdag tussen 17 en 21 uur sieraden ge stolen. De inbrekers zijn het huis binnen gekomen via een klapraampje aan de achterzijde van de woning. De waarde van de ontvreemde sieraden is on bekend. In de nacht van woensdag op donderdag zijn uit een woning aan de Jacob Magnusstraat in Midelburg sieraden en 450 gul den gstolen. De dieven kwamen het huis binnen door een raampje te forceren. Marianne Cazemier-Kleij, schrijfster van het boek 'Een kwart eeuw stomazorg in Nederland'. foto Lex de Meester komt. is niet te voorspellen. Het kan gebeuren in openbare gele genheden of in de nabijheid van mensen. De dragers zijn altijd op hun hoede voor huidirritaties rond het stoma. Maar de groot ste nachtmerrie is een lekkend opvangzakje. „Je accepteert dat je moet verder leven met een sto ma, maar je went er nooit aan. De spanning, dat er ieder mo ment iets mis kan gaan, blijft. Lekkages in het openbaar' geven je dagenlang een morele kater", vertelt Cazemier. Bij een groot deel van de mensen die een stoma op de dikke darm hebben, kan het lekprobleem worden opgelost door spoelin gen. Via een soort klysma wordt de darm een keer per dag schoongespoeld, waardoor de ontlasting ongeveer vierentwin tig uur wegblijft. Wennen De eerste periode is volgens de schrijfster de moeilijkste tijd. De patiënt is onwennig met het sto ma en het aanbrengen van het opvangmateriaal. Bovendien wordt een stoma door veel men sen ervaren als een verminking van het lichaam. De seksuele re latie krijgt hierdoor niet zelden een knauw. Ook de partner moet wennen aan de handicap. Bij mannen speelt bovendien een ander probleem. Zij lopen het ri sico dat ze door de operatie im potent kunnen worden, bijvoor beeld als er zenuwen worden ge raakt. In het Academisch Zie kenhuis in Groningen wordt op dit moment een gericht onder zoek verricht naar impotentie en stoma. Het boek kan worden besteld bij de Nederlandse Stomavereni ging in Breukelen. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het pasje, waarmee Zeeuws-Vlamingen korting kunnen krijgen bij de ponten over de Westerschelde. wordt goedkoper. De acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn met de directie van de Pro vinciale Stoomboot Diensten (PSD) een regeling overeenge komen. Die wordt op 1 mei van kracht. Voortaan zijn de bootpasjes drie tot vier jaar geldig, in plaats van de vastgestelde twee jaar. Bo vendien is het niet langer nodig als Zeeuws-Vlaming eerst een uittreksel uit het geboorteregis ter op te vragen om aan te tonen dat men inderdaad uit Zeeuwsch-Vlaanderen komt en daar woont. Vanaf 1 mei kan worden volstaan met het invul len en insturen van een aan vraagformulier voor een pasje richting PSD. Die dienst contro leert vervolgens bij de gemeente in kwestie of de opgave klopt. Met die aanpak spaart de aan vrager de legeskosten (Terneu zen vrekent bijvoorbeeld een prijs van bijna een tientje) uit. Bovendien scheelt de nieuwe procedure benzinekosten, want het pasje wordt straks gewoon per post toegezonden. Een PSD- pasje kost de Zeeuws-Vlaming ongeveer 15 gulden. Daarmee krijgt de houder de nodige kor ting op abonnementen én straks als voetganger of fietser, als de PSD weer een gulden per over tocht gaat vragen voor het lang zaam verkeer. Dat, om het aan tal toeristen dat met name in de zomermaanden een gratis over- tochtje maakt, enigszins terug te dringen. Oud papier De b en w's van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten besloten donderdag ook - en dat is be langrijk voor de tientallen ver enigingen en instellingen die oud papier inzamelen - de ko mende drie maanden een kilo prijs van netto 12 cent te garan deren. Door de belabberde situa tie op de papiermarkt dreigden de verenigingen, die jaarlijkse tonnen oud papier aanleveren, zelfs te moeten toeleggen op de prijs. De gemeenten garanderen nu. zo werd donderdag afgespro ken, de komende drie maanden een 'mooie' netto-prijs, waar door het inzamelen voor de ver eniging toch nog lonend is, Een paar weken geleden werd nog gerept van een tegemoetkoming van zeven cent per kilo. Door op gedreven prijzen hebben de Zeeuws-Vlaamse gemeenten nu 'even' gekozen voor een extra premie. Er is overigens een spe ciale coöperatie in de maak. die de oud papierprijzen voortaan mede gaat bepalen. Aanhangwagen gestolen TERNEUZEN - Personeelsle den van een Terneuzens aanne mingsbedrijf ontdekten woens dagmorgen dat afgelopen week einde een een-assige aanhang wagen van het afgesloten terrein was verdwenen. De diefstal moet vorig weekeinde zijn ge pleegd. De waarde van de aan hanger bedraagt 12.000 gulden. Spijkerbroeken weg na ingooien van etalageruit TERNEUZEN - Donderdagmor gen omstreeks 6.00 uur werd met een straatklinker de etalageruit van een kledingzaak in de Noordstraat in Terneuzen ver nield. Uit de etalage werden tien spijkerbroeken weggenomen. De schade bedraagt 1.700 gul den. Carnaval vieren te 's-Hee- renhoek. Maar dan eerst even de boe- ren-kiél-halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9