grafrede voor Franse socialisten iAJ2 Chimpansee kan tekenen als kind van ruim 2,5 jaar VOET VEEG? altena binnen- en buitenland 7 doodverfde presidentskandidaat Rocard wil eigen partij opheffen luisartsen zijn niet elukkig met advies t terilisatie-controle Moederijsbeer Artis eet haar jongen op Krokuksvakantie zorgt voor drukke wegen Drie miljoen Britten werkloos Tankstations dicht door milieu-eisen Bloeiende slootkant goed voor imago boer en voor de natuur interlübke VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 nnze correspondent gUS - De Franse Social isti- ^Partij heeft haar beste tijd yd. Het wordt tijd om de [jj op te heffen en een I jive, progressieve volksbe- pngop te richten. Een bewe- jdie ecologisten, sociaal-de- 'ralen, progressieve libera- en hervormingsgezinde ununisten weet te vereni- jvindt ex-premier Michel Ro- d de gedoodverfde socialisti- presidentskandidaat. Ro- dzei dat woensdagavond tij- s een verkiezingsbijeen- istvan de socialistische par- inde omgeving van Tom-s. rede van Rocard heeft in poli- Frankrijk onmiddelhjk een mi van reacties losgemaakt. ;$rd houdt de grafrede voor Socialistische Partij', kopte [dagblad Libération gister en. In zijn rede sprak de :nnalige premier over een l 'bang' die zijns inziens na de bezingen van eind maart no- is om te voorkomen dat pro- ssief Frankrijk voor lange rot een marginale rol wordt cordeeld. De huidige Socia- Advertentie listische Partij, achtervolgd door schandalen en intern ver deeld, is volgens hem niet meer in staat een voorhoederol te spe len. Met zijn rede heeft Michel Ro card een stevige bom gelegd on der de partij die volgens de pei lingen op een ongekende afstraf fing afstevent bij de komende parlementsverkiezingen. De huidige regeringspartij zal vol gens de laatste peilingen hoog uit 20 procent van de stemmen halen en in het parlement nog geen 100 zetels (tegen 286 nu) overhouden. De rechts-liberale oppositie zou daarentegen ruim 400 zetels in de wacht gaan sle pen, een ruime tweederde meer derheid. Michel Rocard speelt volgens di verse commentatoren met vuur. Als hij er in slaagt een nieuwe, progressieve volkspartij op te richten, behoudt hij uitzicht op het presidentschap in 1995. Mis lukt zijn 'coup', dan kan Rocard zijn ambities wel vergeten. De grote vraag is hoe het 'establish ment' van de Parti Socialiste op Rocard's frontale aanval gaat reageren. Het staat vast dat mensen als ex-premier Pierre Mauroy, partijleider Laurent Fabius en andere socialistische 'olifanten' niet op voorhand be reid zijn 'hun' partij naar de ge schiedenisboeken te verwijzen. Rocard heeft woensdag steun betuigingen gekregen van niet- partijgebonden ministers zoals Bernard Tapie en Bernard Kouchner en van de jonge garde van de partij. „Het is een idee dat iedereen in het hoofd heeft", aldus Tapie. Brice Lalonde, de leider van de snel opkomende groene partij Génération Ecolo gie, moedigde Rocard aan ver der te gaan. Maar vooralsnog lijkt Lalonde niet bereid in het gareel te gaan lopen. De progres sieve liberalen en hervormings gezinde communisten die Ro card in de nieuwe beweging wil opnemen, kijken de kat ook nog liever even uit de boom, zo lijkt het. Michel Rocard is vastbesloten door te gaan op de ingeslagen weg. Volgens hem is het de enige weg, niet alleen voor de Frane socialisten. „Bewegingen van dit soort zijn in heel Europa no dig. Wij kunnen de rest van links Europa het goede voorbeeld ge ven". [RECHT (ANP) - Het is voor- ldl rif om mensen zonder klach- 3 die vroeger een sterilisatie - bben ondergaan voor te hou- dat regelmatige controle ze oedt voor prostaatkanker. kan de artsenstand niet urmaken", zo heeft het Ne- ilands Huisartsen Genoot- tiap (NHG) donderdag meege- ttld. it NHG reageert daarmee op oproep die de Nederlandse ïeniging voor Urologie woens- deed aan mannen die jaren den zijn gesteriliseerd. Om- Z een Amerikaanse studie mo- ijk een verband heeft aange- ond tussen sterilisatie en het n van prostaatkanker, ramen de urologen uit voor- met hun advies. Mannen zich langer dan twintig jaar jjI 'eden hebben laten sterilise- Ji (door een vasectomie) of die stijds ouder dan veertig wa- 1 zouden jaarlijks hun pro- i r rat moeten laten controleren. 'Vereniging van urologen stel ae 'Overigens nadrukkelijk dat ra verband tussen sterilisatie ,rt 'prostaatkanker nog niet offi- «lisbewezen. Set goed bedoelde advies van jj, 'urologen zal verkeerd uitpak- n. Het moet ongerustheid ipemen, maar wekt die juist zo stelt het huisartsenge- nu. e; 'Kimatig preventief onder- n i op ziekten is een vorm van .e0 -'olkingsonderzoek, vindt het ,|{t HG. Nederlandse deskundigen zijn het erover eens dat dat pas mag gebeuren als duidelijk is of de patiënt beter af is bij vroege opsporing, in plaats van wach ten tot de ziekte zich openbaart. Ook moeten er goede onder zoeksmethoden zijn om vroege stadia van de op te sporen ziekte te herkennen. Dat is bij pros taatkanker nog niet echt het ge val, stelt het NHG. Daarom kan de arts aan de onderzochte pa tiënt geen betrouwbaar advies geven. Zwarte Kerken Zuid-Afrika plotseling eens BLOEMFONTEIN (ANP) - De tegenvallende bijeenkomst over de eenwording van de vier Nederduitse Gereformeerde Kerken in Zuid-Afrika heeft een onverwacht gevolg gekregen: de twee zwarte NG-kerken, al enkele jaren verwikkeld in moeizame fusiebesprekingen, hebben elkaar opnieuw gevon den. De problemen tussen de NGKA (de vroegere dochterkerk voor zwarten) en de NG-Sendingkerk (kleurlingen) zijn na het debacle van woensdag opeens uit de we reld. De conservatieven in de Sendingkerk hebben hun reser ves aan de kant gezet en stem men nu in met de zogenoemde Verenigende Kerk. AMSTERDAM (ANP) - Artis in Amsterdam „rouwt". De in november geboren jonge ijsberen hebben het niet gehaald. Een woordvoerster van de dierentuin kan tot geen andere conclusie komen dat moederijsbeer Katrien haar jongen heeft opgegeten. Het is nooit precies bekend geworden hoeveel jongen Ka- kien heeft gebaard, maar vermoed wordt dat het er twee of tóe waren. Al enige weken lang was Katrien erg veel aan het rondwandelen in het verblijf dat aan haar kraamhok grens de. Verzorgers die regelmatig door een kier tussen de afscher mende strobalen tuurden konden al geruime tijd geen jong leven meer constateren. Bij het schoonmaken van het fraamhok werd alles duidelijk: van de jonge dieren was geen spoor meer te vinden. De woordvoerster van Artis benadrukt dat het gedrag van Katrien niet ongebruikelijk is, ook in de natuur eten ijsberen soms hun jongen op. Binnenkort mag Katrien weer naar de rots en het bassin *aar man Boris al maanden een eenzaam bestaan leidt. Ka trien zal worden vergezeld door ijsbeervrouwtje Nanoek. DEN HAAG - Een klant bekijkt de collectie in een Haagse winkel voor ski-benodigdheden. Met de krokusvakantie voor de deur doen wintersportgangers massaal inkopen. foto Koen Suyk/ANP DEN HAAG (ANP) - De voorjaarsvakan tie brengt de komende twee weken circa 575.000 Nederlanders op de been, zo ver wacht de ANWB. Dit weekeinde gaan naar schatting 110.000 Nederlanders met vakantie in eigen land, terwijl zeker 250.000 mensen naar het buitenland ver trekken. De andere 215.000 vakantiegan gers reizen een week later af. Dat komt doordat de kroskusvakantie ook dit jaar gespreid is. Het zuiden en midden van het land zijn als eerste aan de beurt. De ANWB verwacht vandaag, vrijdag, in de loop van de middag files, vooral in de richting van de Duitse grens. Op zaterdag wordt het wat drukker dan normaal. Files zijn vrijdag voorzien op de volgende we gen: Al tussen Amsterdam en Naarden; A2 bij knoopppunt Oudenrijn, de Lekbrug bij Vianen, de brug bij Zaltbommel en de ring rond Eindhoven; A67 van Venlo tot de Duitse grens, en bij de knooppunten de Hogt en Leenderheide. Zondag en maandag kunnen zich meer moeilijkheden voordoen, als de wegen van vakantiegangers zich kruisen met die van de carnavalsparades (zondag in onder meer Maastricht en Tilburg, maandag in Breda en Den Bosch). De Belgen, Fransen en Duitsers gaan ook massaal op pad. De Belgen verwachten drukte op vanmiddag en -avond en op za terdag van 's ochtends tot het begin van de middag. Bij slecht weer zullen vooral in de Ardennen files ontstaan, meldt de ANWB. In Frankrijk vertrekken komend week einde circa 1,3 miljoen mensen, van wie er ongeveer 800.000 richting de Franse Alpen reizen. Files worden op beruchte knelpun ten verwacht, zoals.op de A6, Parijs-Lyon en op de A43, Chambery-Val d'Isere. De ANWB adviseert daarom reizigers naar de Franse Alpen op vrijdag of zondag te ver trekken. De Duitsers rekenen op drukte richting wintersportgebieden en bij grensovergan gen. Het kan vanmiddag en morgen zeer druk zijn, vooral op de A3, Frankfurt- Nürnberg, de A7/B309. Kempen-Pfronten, de A8, München-Salzburg, en de A9, Nürn- berg-Münehen. Het vooruitzicht voor de Alpenlanden is ook niet rooskleurig. Op de noord-zuid- verbindingen worden files verwacht, voor al bij knelpunten in Zwitserland als de NI Zürich-Genève, de N2 Basel-St. Gotthard en de N9 Lausanne-Martigny. Ook bij de autotreintunnels kunnen files ontstaan. In Oostenrijk worden files voorzien op de AIO, de A12, de A13, de A14, en op Bunde- strassen naar wintersportbestemmingen. Met op de achtergrond de parlementsgebouwen in Londen brengen werklozen in beeld hoeveel Britten intussen baanloos zijn geworden. foto Martin Cleaver/AFP LONDEN (AP) - De werkloosheid in Groot-Brittannïe is in januari tot 10,6 procent gestegen, maakte de Britse regering donderdag bekend. Dat betekent dat voor het eerst in bijna zes jaar tijd nu drie miljoen Britten zonder werk zitten. Het Verenigd Koninkrijk gaat al drie jaar ge bukt onder een economische crisis, de langste sinds de Tweede Wereldoorlog. DEN BOSCH (ANP) - Een chim pansee is in staat tekeningen te maken op het niveau van een kind van twee en driekwart jaar. Tot deze conclusie komt huisarts Ignace Schretlen van de Stichting Kijk Op Krabbels in Den Bosch op grond van een vergelijkend wetenschappelijk onderzoek naar de krabbels van apen en de prestaties van peu ters op dit gebied. De huisarts deelde dit mee naar aanleiding van het besluit van de stichting eenmalig een aantal tekeningen en schilderwerken van chimpansees en orang oe- tans te exposeren. Dit gebeurt gelijktijdig met de grote ten toonstelling van „Kijk op Krab bels" van 19 februari tot 29 maart in het Natuurmuseum in Tilburg. Naast de meest recente "kunst" van apen uit 1992 in het dierenpark in Rhenen zijn daar werken te zien van chimpansees en orang oetans in Amsterdam (1959). Rotterdam (1966), Ko penhagen (1975), Münster (1976 en 1978en Maagdenburg (1991). Krabbels van mensapen en jon ge peuters zijn volgens Schret len altijd opgebouwd uit de meest simpele basisstructuren: kleine of langere, veelal licht ge bogen, naai- rechts of links con vergerende streepjes. Deze streepjes, zegt de huisarts, wor den lusjes, als de verfkwast niet van het papier wordt gehaald. „Hierin weerspiegelt zich de anatomie van het lichaam." zo legt de onderzoeker uit. De elle boog en de pols worden gefi xeerd. waardoor de op- en neer gaande beweging van het boven lichaam. onder andere door de ademhaling, wordt overge bracht op het papier. Uniek De krabbelpogingen die in Rhe nen werden verricht, zijn vol gens de huisarts „uniek", omdat nooit eerder vier orang oetans al bij een eerste poging tegelijk aan het werk gingen. Dit onderzoek project was een initiatief van de stichting en werd uitgevoerd door de bioloog Frans Engels- ma. In tegenstelling tot andere expe rimenten, waarbij de dieren aan tafeltjes worden gezet, kregen de apen in Rhenen het tekenmate riaal mee in de kooi. Net als peu ters waren de dieren gedurende een korte tijd zeer geconcen treerd bezig. Daarna verdwijnt de interesse voor de krabbels. Het meest opvallende in de teke ningen is volgens de huisarts de zoals hij het noemt „kruisstruc tuur". Zowel voor peuters als voor apen is het erg moeilijk cir kels te maken. „Het vergt een enorme beheersing om exact bij het startpunt weer te eindigen. De meeste kinderen slagen hier pas in aan het einde van het tweede levensjaar." aldus Schretlen. Tot nu toe zijn slechts enkele chimpansees erin ge slaagd cirkels te tekenen. „Door dit vergelijkende onder zoek kunnen we meer te weten komen over het functioneren of disfunctioneren van de verschil lende hersen- en andere li chaamsonderdelen.'' meent Schretlen. Zowel de kinderpsy chologie als de pedagogie zijn geïnteresseerd in het onderzoek. Daarnaast begint de geriatrie (kennis van de ziekte van de ou dere mens) eveneens belangstel- ROTTERDAM (GPD) - De stren- dit jaar kunnen benzinestations ge milieu-eisen die de overheid zich bij de Subat aanmelden. oplegt aan benzinestations wor den wellicht meer dan tweedui zend pomphouders noodlottig. Zij hebben geen geld om de ver vuiling van hun pompstations aan te pakken en moeten uitein delijk sluiten. De stichting Subat. die de uit voering van de verplichte bo demsanering voor de tanksta tions coördineert en geld be schikbaar heeft voor de schoon maak. heeft inmiddels van zes tienhonderd stations de mede deling ontvangen dat men er mee stopt. In september 1991 werd al de verwachting uitgesproken dat minstens duizend pompen zou den sluiten. Tot 1 september van Die neemt de schoonmaak op zich, maar dan moet de pomp houderwei net bijltje er bij neer gooien. De pomphouders die doorgaan, moeten zowel de sa neringals de preventieve milieu maatregelen zelf betalen. De Subat is destijds door de olie maatschappijen in het. leven ge roepen. Volgens financieel-di- recteur A. Ahsman van de stich ting sluiten over het hele land pompstations. Voor de consu ment levert dat geen grote pro blemen op, meent hij. „Het zijn vooral de kleinere verkooppun ten en enkele middelgrote. Dat is voor de klant wel overkome lijk. Je houdt veel grotere sta tions over." Achterhuis voor filmopnamen tijdelijk dicht AMSTERDAM (ANP) - De Anne Frank Stichting zal de komende week een nieuwe educatieve film maken over Het Achter huis, de ruimte in het pand aan de Prinsengracht waar de fami lie Frank tijdens de oorlogsja ren heeft geschuild voor de Duitse bezetter. In verband daarmee wordt Het Achterhuis zoveel mogelijk in de oorspron kelijke staat teruggebracht. Bezoekers kunnen de komende week alleen de exposities in het Anne Frank Huis bekijken, het Achterhuis is gesloten. De ka mers worden ingericht met spul len uit de oorlogstijd. De korte film vormt onderdeel van een Europees educatief pro ject. De kosten. 250.000 gulden, worden deels gedragen door de Europese Commissie. De familie Frank, vader, moe der. Margot en Anne. dook in juli 1942 onder voor de Duitsers. Op 1 augustus 1944 schrijft Anne voor het laatst in haar dagboek, vier dagen later wordt de familie door verraad opgespoord en weggevoerd naar de vernieti gingskampen in Duitsland. Al leen Anne's vader overleefde de oorlog. ling te tonen voor de vergelijken de studie. Gebleken is namelijk dat sommige bejaarden teke nen, ofwel krabbelen op het ni veau van kleine kinderen. APELDOORN (ANP) - Het imago van de Nederlandse boer is er de afgelopen jaren niet be ter op geworden. De discussies over mest en bestrijdingsmid delen hebben zijn goede naam aangetast. Een mooi veldboeket langs de boerensloten kan de landbouw een beter imago ople veren. Bovendien zijn flora en fauna er bij gebaat. Dit bleek donderdag in Apel doorn tijdens de studiedag „Boeren met Natuur", georgani seerd door het ministerie van landbouw en het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM). Centraal stond de vraag wat een boer op zijn bedrijf kan doen om de natuur meer kansen te geven. Volgens het CLM zijn er moge lijkheden te over. Weidevogels, ganzen, patrijzen, kerkuilen, hermelijnen en hazen gedijen goed in de nabijheid van de land bouw. Voor talloze planten geldt hetzelfde. Op dat gebied valt nog veel winst te behalen. Helaas is de belangstelling voor het agrarisch natuurbeheer in Nederland aan de magere kant, constateert directeur W. van der Weijden. „De aandacht richt zich vooral op de uitbreiding van het aantal natuurgebieden. Dat areaal kan echter maar beperkt groeien." Van der Weijden meent dat natuurvriendelijk boeren meer kans op succes biedt. Tweederde van Neder land bestaat uit landbouw grond. Met relatief eenvoudige middelen kan de natuur binnen de landbouw worden uitgebreid, zonder dat de boer terug hoeft grijpen op de werkwijze van zijn bet-overgrootvader. „Agrarisch natuurbeheer is vaak goedkoper dan reservaatsbeheer. Boven dien kan het sterk verzwakte imago van de boer ermee wor den verbeterd. In de toekomst kan het hem misschien ook nog enig extra inkomen opleveren, hoewel het nooit een vetpot zal worden." Vrijheid Het agrarisch natuurbeheer is in ieder geval tot mislukken ge doemd als je de boer te veel in zijn ondernemersvrijheid be knot. stelt Van der Weijden. „De boer levert de maatschappij een stukje natuur. In ruil daarvoor kan de maatschappij iets terug geven. Dat kan geld zijn, maar ook een andere vorm van waar dering. Soepeler regelgeving bij voorbeeld, of meer grond voor zijn bedrijf of zelfs extra melk quotum." Minister Bukman, die donder dag de studiedag opende, zegt niet te klagen te hebben over de belangstelling van de boer voor de natuur. Die is groeiende, con stateert hij tevreden. Deson danks blijft het stimuleren van het agrarisch natuurbeheer „hard werken geblazen", aldus Bukman. „Het succes hangt af van de vraag of het aannemelijk is te maken dat een economisch verantwoorde berdijfsvoering niet in het gedrang komt. An ders beginnen de boeren er niet aan. Sloot Melkveehouder S. Hoogendoorn in Waarder, tussen Gouda en Woerden, brengt zijn slootkan ten al enkele jaren tot bloei. Door zijn zeven kilometer sloot kant niet te maaien of te bemes ten kan hij elk voorjaar genieten van complete veldboeketten. Desondanks klaagt Hoogen doorn over een gebrek aan waar dering. „Natuurorganisaties hechten meer waarde aan reser vaten. waar de landbouw wordt geweerd. Ze vinden de zoge naamde algemene natuur niet bijster boeiend. Maar mijn koe koeksbloem is dezelfde als de koekoeksbloem die in de reser vaten bloeit." Melkveehouder H. de Gier uit het Noordhollandse Broek in Waterland heeft zich ontfermd over de weidevogels in zijn weilanden. Uit weilanden waar snippen, grutto's, kieviten, tureluurs en zelfs kemphanen broeden, wordt het vee geweerd. Bemesting vindt plaats v'o'or het broedseizoen, maaien erna. Advertentie interieur - design scheldestraat 25-29 vlissingen Bisschop Bar oververmoeid ROTTERDAM (GPD) - Bis schop R. Ph. Biir van Rotterdam heeft in verband met overver moeidheid al zijn taken en werkzaamheden voor onbe paalde tijd neergelegd. De lopende bestuurszaken van het bisdom zullen voorlopig wor den waargenomen door de vica rissen J. Zuidgeest en W. J. M van Paassen en de algemeen econoom van het bisdom, drs F. L. van Bronsdijk. Bar (64) is sinds oktober 1983 bisschop van Rotterdam. Hij werd toen door paus Johannes Paulus II be noemd tot opvolger van mgr. A. J. Simonis. die in juli van dat jaar naar het aartsbisdom Utrecht was vertrokken. Burgemeester kreeg 33.000 gulden te veel auto-vergoeding ALMERE (GPD) - Burgemees ter C. H. de Cloe van Almere heeft de afgelopen zeven jaar ruim 33.000 gulden te veel aan autokostenvergoeding ontvan gen. Hij kreeg maandelijks vier honderd gulden voor zijn privé- auto, terwijl de burgemeester vrijwel altijd gebruik maakt van de dienstauto met chauf feur. De Cloe heeft het bedrag inmid dels terugbetaald. De fractie voorzitters in de gemeenteraad nemen de zaak hoog op en willen De Cloe niet bij voorbaat vrij pleiten. Zij toonden zich er te vreden over dat een onafhanke lijk onderzoek wordt ingesteld. De zaak is volgens het stadhuis aan het licht gekomen door een nieuwe regeling voor onkosten vergoedingen aan collegeleden. Loco-burgemeester Tierie: „we hebben alle oude regelingen nog eens nagekeken en toen bleek dat de autokostenvergoeding voor de burgemeester onjuist was toegepast. Er is geen enkele sprake van verwijtbaarheid". Advertentie OOK DAARVOOR KUNT U TERECHT BIJ DE OPEL DEALER. Wie ergens binnenkomt veegt zijn voeten. Thuis net zo goed als in de auto. Bij de Opel dealer vindt u. daarom automatten van ribcord en velours in verscheidene kleuren en tegen betaalbare prijzen. En nog tal van andere accessoires. En dat is han dig om te weten als u weer eens visite krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7