>zc ikkoord over identiteitskaart Grootscheeps onderzoek naar staat monumenten J "f, antal uitkeringen regens werkloosheid verschrijdt 600.000 oek over Bruinsma |n Bart Middelburg et uit de handel www 'Liever geen mannelijke studenten' PTT neemt 300 personeelsleden over van DSM Jacob Luitjens komt niet op vrije voeten binnen- en buitenland nflict tussen Binnenlandse Zaken en VNG gemeentenbeslecht IW. /iSfs Doden bij treinongeluk het weer in zeeland /n I Laag water SMOG m w VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 HAAG (GPD) - Staatsse- fijris De Graaff-Nauta (bin- mdse zaken) en de Vereni- 'M van Nederlandse Gemeen- \NG) hebben gisteren over- lemming bereikt over de iikkeling" van een gemeen- ppelijke identiteitskaart. i zal tevens als Europese taart fungeren. Tot de ive kaart er is - naar ver- MinK halverwege 1994 - kan lUidig:e VNG-kaart tijdelijk °fy\vezen worden als natio- identiteitsbewijs. Met deze kan men echter niet door Djl)pa reizen. jee is een voorlopig einde men aan het conflict tussen enlandse Zaken en de VNG ontwikkeling van een i'e identiteitskaart. Beide jen weigerden lange tijd sa- de werken om één gezamen- i kaart te maken. Daardoor :n er twee vrijwel identieke ten op de markt komen. De Kamer eiste eind vorig dat de staatssecretaris voor laart een akkoord met de zou sluiten over een geza- aanbesteding voor een if, (iHAAG (ANP) - Gemiddeld ie, WO personen hadden in het 'jf, de kwartaal van vorig jaar werkloosheidsuitkering, li. 50 meer dan in 1991. Dat uit cijfers die het Cen- d Bureau voor de Statistiek e SI donderdag heeft gepubli- rd. Tegenover een stijgende lagwerkloosheid (WW) een daling van het aantal t lV-ers (bijstand). ie eerste drie kwartalen van I daalde het aantal mensen een werkloosheidsuitkering 40.000 ten opzichte van .Daarna nam het dalings- ipo per kwartaal af en in het de kwartaal van 1991 lag het fhet eerst hoger. (ie s/i olgens nam het stijgings- toe, met een piek van nieuwe identiteits- en reiskaart. Afgesproken is nu dat de aanbe steding die De Graaff vorig jaar oktober de deur uit deed voor een paspoort en een kaart ge handhaafd blijft. Er wordt naar één producent voor beide docu menten gezocht. De staatssecre taris blijft ook politiek verant woordelijk voor het contract en de ontwikkeling van de identi teits- en reispapieren. De VNG krijgt wel een belangrij ke rol in het project. Zo zal de kennis en ervaring van de ge meenten gebruikt worden bij het produceren van de nieuwe identiteits- en reiskaart. De kaart zal, als de producent daar geen bezwaar tegen maakt, gaan üjken op de huidige VNG-kaart, die sinds 1 januari op de markt is. Ook zal de VNG namens Bin nenlandse Zaken over de identi teitskaart met de producent on derhandelen. Legitimatie De huidige VNG-kaart kan tijde lijk aangewezen worden als na tionaal identiteitsbewijs als de legitimatieplicht begin volgend jaar wordt ingevoerd. De VNG STERDAM (ANP) - Het „de Dominee" van Parool- nalist Bart Middelburg dt niet uit de handel geno- Dit bepaalde rechtbank- rit-; lident mr. B. Asscher don- 17 lag in een kort geding dat :/i! ocaat mr. J. Engelsma tegen delburg en uitgeverij Veen or aangespannen. ni ielburg wijdt in zijn boek, biografie van de in 1991 ettf dgeschoten „topcrimineel" eft as Bruinsma, één hoofdstuk een bijeenkomst in de boer- van Engelsma waarbij zou gesken over een grote hasj- isactie. De advocaat, zijn Bruinsma en diverse dlangers zouden hierbij aan- igzijn geweest. Met name dit ituk in het boek, waarin de nan wordt afgeschilderd volwaardig lid van het mis- dsyndicaat, is Engelsma in verkeerde keelgat gescho- De advocaat verklaarde igdat de „conferentie" nooit i plaatsgevonden en spande vmber vorig jaar een kort ge il rgaan. Zijn goede naam zou te H libel worden gegooid. Parool-journalist heet zich iet schrijven van he hoofd- gebaseerd op verklaringen de voormalige lijfwacht van insma, Geurt Roos. Asscher in het vonnis dat Middel de betrouwbaarheid van •s zeer uitvoerig heeft onder- it. Roos legde ook tegenover aantal rechercheurs van de sterdamse politie betrouw- verklaringen af. grond van een aantal over- ingen moet ervan uit worden 'an dat Middelburg en Veen As- stopt met de uitgifte van deze kaart zodra de gezamenlijke kaart er is. Dat is op z'n vroegst halverwege 1994. De Europese regels verbieden dat de VNG- kaart ook als Europese reiskaart kan worden gebruikt. Onder zocht wordt nog wel of houders van de gemeentelijke kaart (die 33.000 in het derde kwartaal van vorig jaar. Het CBS rekent de stijging in het vierde kwartaal „in dezelfde orde van grootte". Het stijgingstempo is dus niet toegenomen. In het vierde kwartaal van 1992 waren er 280.000 WW'ers, 39.000 meer dan een jaar eerder. Het aantal RWW'ers bedroeg 305.000, wat 10.000 minder is. Het tempo van deze daling neemt overigens af. Het verschil tussen het aantal werklozen met een uitkering en het (lagere) officiële werkloos heidscijfer is te verklaren uit het feit dat tal van mensen met een uitkering niet meer hoeven te solliciteren, studeren of anders zins niet direct beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. OXFORD-Een deel van de ongeveer tweehonderd studentes aan Somerville College protesteerden gisteren op ludieke wijze tegen het feit dat het instituut binnenkort misschien ook mannelijke studenten zal toelaten. Het college was de afgelopen 114 jaar voor hen verboden terrein. fotoEPA DEN HAAG (ANP) - PTT Telecom gaat CCN (Computercentrum Nederland), een dochteronderneming van DSM die zich bezig houdt met automatisering en telecommunicatie, overnemen. Ongeveer 310 medewerkers van CCN zullen in de loop van dit jaar overgaan naar PTT Telecom. PTT Telecom hoeft door de overname minder automatiserings-me- dewerkers van buiten het bedrijf in te huren. Het chemieconcern DSM wil zich meer toeleggen op de kernactiviteiten. PTT Telecom wil bovendien de netwerk activiteiten van CCN onder brengen in Unisource, een internationale onderneming die is opge richt samen met de Zweedse PTT. Steeds meer grote bedrijven be- het relaas van Roos over de boe- derijconferentie niet lichtvaar dig hebben gepubliceerd", zo staat in het vonnis. Asscher laat echter in het midden of de confe rentie in werkelijkheid heeft plaastgevonden „omdat dit aan de hand van de over en weer ge hoorde getuigen niet kan wor den vastgesteld". Asscher stelt verder dat er „zwaarwegende aanwijzingen" zijn dat tijdens de procedure een poging is gedaan om Geurt Roos ervan te weerhouden een getui- geverklaring af te leggen in ruil voor 75 kilo hasj. Roos hand haafde ook bij een verhoor door de rechter-commissaris, dat op verzoek van Asscher werd ge houden, zijn verhaal. Van het boek van Middelburg zijn inmid dels meer dan 17.000 exempla ren verkocht. Man beroofd van 120.000 gulden ROTTERDAM (ANP) - Een 38- jarige man uit Rockanje is woensdag in Rotterdam op straat beroofd van 120.000 gul den. Dat heeft de Rotterdamse politie donderdag bekendge maakt. De man wandelde rond half tien woensdagavond op het Weena toen hij door enkele man nen van achteren werd aange vallen. Het slachtoffer werd op de grond geslagen, met een re volver bedreigd en van zijn por- temonne beroofd. De man had het geld even daarvoor opge haald bij een kennis. Hij wilde er een eigen zaak mee financieren. Reddingwerkers onderzoeken de ravage. foto AP WENEN (AP) - Bij een bot sing tussen twee treinen bij een station in een voorstad van Wenen kwamen donder dagmorgen drie mensen om, waaronder de machinisten van beide treinen. Dertig passagiers raakten gewond. Een regionale trein reed bij het station Wenen-Huettel- dorf met 90 kilometer per uur door een rood sein. Hoe wel de snelheid van de trein vervolgens door een elektro magnetische beveiliging werd afgeremd tot ongeveer 30 kilometer per uur, was een botsing met een tegemoet komende stadstrein die 60 reed niet meer te vermijden. Het was het tweede spoor wegongeluk in Oostenrijk binnen vijf dagen. Zaterdag ochtend kwamen een machi nist en twee conducteurs om het leven en raakten 20 men sen gewond toen een goede rentrein bij Melk, 80 kilome ter ten westen van Wenen, op een personentrein botste. DEN HAAG (ANP) - De tot le venslang veroordeelde collabo rateur Jacob Luitjens blijft in elk geval vastzitten totdat er over zijn verzoek om gratie is beslist. Dat heeft het gerechts hof in Den Haag donderdag be paald. Luitjens eiste op 27 november Amerika weert immigranten met aids-virus van onze correspondent WASHINGTON - Mensen die be smet zijn met het aids-virus mo gen de Verenigde Staten bezoe ken voor vakantie, zaken of een medische behandeling, maar immigratie zit er voor hen niet in. Tegen de zin van president Clinton heeft de Senaat giste ren een wet aangenomen die im migratie van aids-patienten verbiedt. Tot nog toe werden aids-patienten ook vaak als be zoeker geweerd. De Senaat legde met 76 tegen 23 stemmen een bestaande ge dragslijn van de immigratie diensten in een wet vast. De pre sident had zowel voor als na de verkiezingen gezegd een ruim hartiger toelatingsbeleid voor aids-patiënten te willen. De se natoren vrezen een toevloed van aids-patiënten, vooral onder vluchtelingen uit het naburige Haiti die in de VS asiel willen zoeken. Op de Amerikaanse ba sis Guantanamo op Cuba wach ten enkele honderden Haitianen die met het HTV-virus besmet zijn, al maanden op toelating tot de VS, RIJSWIJK (ANP) - Er wordt nu definitief een grootscheeps onderzoek uitgevoerd naar de staat van de monumenten en de stads- en dorpsgezichten in Nederland. Mi nister D'Ancona van Welzijn. Volksgezond heid en Cultuur (WVC) kondigde dit don derdag aan in een brief aan de Tweede Ka mer en de gemeenten. Het „strategisch" plan bestaat uit drie fa sen: het in kaart brengen van de staat van de monumenten en de stads- en dorpsgezich ten: de formulering van de effecten van het huidige instrumentarium i Monumentenwet '88) voor de korte, middellange en lange ter mijn en voorts de voorbereiding van beleids matige keuzen op basis van de onderzoeks resultaten. De zojuist gestarte eerste fase bestaat uit vier deelonderzoeken. Het eerste richt zich op de bouwkundige staat van rijks-, provin ciale- en gemeentelijke monumenten. De tweede fase betreft, de 320 beschermde stads en dorpsgezichten. In de derde fase worden de effecten van de uitbreiding van de rijks monumenten met de jongere bouwkunst op het beleid en de financiering bestudeerd. Het onderzoek heeft plaats in nauwe samen werking met een begeleidingscommissie van de Vereniging Nederlandse Gemeenten TE vijf jaar geldig is) deze kunnen inwisselen als de Europese reis kaart er eenmaal is. Vandaag Een actieve depressie zorgt de komende dagen voor guur iceer. Gisteravond laat passeerde het bijbehorend koufront onze om geving en zorgde enige 'tijd voor regen. Inmiddels is het front naar het zuidoosten weggetrok ken en bevinden we ons in de koude, onstabiele lucht die door de depressie boven Scandinavië met een krachtige noordioeste- lijke stro?ning wordt aange voerd. In de ochtend is er nog vrij veel beivolking en valt af en toe een regenbuiin de loop van de dag ivorden de opklaringen groter maar ook de kans op buien met hagel en natte sneeuw groeit. De wind is i?i de ochtend krachtig, langs de kust storm achtig en ruimt van west tot noordwest naar noordwest, in de avond verder naar noord west tot noord en neemt dan af naar matig, larigs de kust krach tig. Door de noordwesten wind wordt het vandaag niet warmer dan een graad of vijf, komende nacht ivordt het rond nul gra den. Nautisch bericht ivind: ivest tot noordwest 5 tot 6, aan de kust 7 tot S. ruimend noordwest, later noord tot noordwest vanavond afnemend 4 tot 5, aan de kust 6 Beaufort: zicht: goed, in neerslag matig: temperatuur kustwater: 6 gra den: afwijking ivaterstanden: rond een meter verhoging: ma ximum golfhoogte mojiding Scheldes: drie tot vier meter. ZON EN MAAN 20 februari Zon op 07.43 onder 17.59 Maan op 06.52 onder 17.16 Vooruitzichten Voor het weekeinde: Kouder, ivisselend beicolkt. ivinterse buien, middagtemperatuur rond 4 graden, 's nachts rond het vriespunt. De wind krimpt in de loop van zaterdag van noord naar west en matiglangs de kust krachtig, zondag ruimt hij weer naar Jioord tot noordoost en neemt geleidelijk af naar zwak tot jnatig Voor maandag en dinsdag: Op klaringen, nog enkele winterse buien. Overdag net boven nul, 's nachts lichte, lokaal matige vorst. De wind is zwak tot matig en ruimt van noord naar oost tot zuidoost. Hoog water uur cm uur cm Vrijdag 19 februari Vlissingen 00.48 185 13.16 206 Terneuzen 01.09 210 13.36 232 Bath 02.05 260 14.27 285 Roompot-buiten 01.00 138 13.20 159 Zierikzee- 02.20 141 14.45 160 Yerseke 02.30 148 15.00 169 Philipsdam-West 02.40 151 15.05 173 Zaterdag 20 februari Vlissingen 01.35 200 13.51 216 Terneuzen 01.56 225 14.16 241 Bath 02.52 277 15.09 294 Roompot-buiten 01.40 149 13.55 166 Zierikzee 03.05 149 15.30 164 Yerseke 03.20 158 15.40 174 Philipsdam-West 03.30 163 15.50 179 uur cm uur cm Vrijdag 19 februari Vlissingen 07.15 189 19.26 164 Terneuzen 07.40 202 19.49 177 Bath 08.38 231 20.50 209 Roompot-buiten 07.05 143 19.20 119 Zierikzee 08.30 149 20.55 124 Yerseke 08.25 153 20.50 129 Philipsdam-West 08.20 156 20.45 131 Zaterdag 20 februari Vlissingen 07.55 198 1958 168 Terneuzen 08.19 211 20.26 179 Bath 09.22 241 21.28 208 Roompot-buiten 07.40 149 19.50 120 Zierikzee 09.15 152 21.25 121 Yerseke 09.15 156 21.25 126 Philipsdam-West 09.10 159 21.20 129 steden activiteiten op het gebied van automatisering en telecommu nicatie uit. De PTT speelt in op die markt. De PTT neemt de activiteiten en de bezittingen van CCN, volgens DSM een winstgevende onderneming met een jaaromzet van tachtig miljoen gulden, over tegen een niet genoemd bedrag in contanten. Volgens een woordvoerder van DSM is steeds het uitgangspunt ge weest dat geen banen verloren gaan en zullen de betrokken mede werkers er niet op achteruit gaan in arbeidsvoorwaarden. De onder nemingsraad moet zich nog uitspreken over de overname, die naar verwachting medio dit jaar een feit zal zijn. (metingen van gistermiddag Maximale Ozon-concsntratie pdl regionaal meetstation <120: geen smog 120-180 geringe smog 180-240- matige smog 240-360- ernstige smog VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog vorig jaar in een kort geding voor de president van de recht bank in Den Haag dat hij zijn verzoek om gratie in vrijheid mocht afwachten. Een dergelij ke eis kan alleen worden geho noreerd als een verdachte legaal op vrije voeten is. Luitjens ont snapte echter kort na de oorlog uit voorarrest en zijn verzoek om vrijlating werd daarom afgewe zen door de president van de rechtbank. Luitjens ging in hoger beroep bij het hof. maar heeft die proce dure nu verloren omdat hij zijn gratieverzoek op een onjuist mo ment heeft ingediend. Gratie vragen kan alleen als een ver dachte helemaal uitgeproce deerd is. Ten tijde van het ver zoek om gratie echter moest Luitjens' verzet tegen zijn ver oordeling uit 1948 nog behan deld worden. Dat gebeurde op 14 december vorig jaar. Het kort geding van 27 november was dus ook op een verkeerd moment en omdat de uitspraak daarvan nu door het hof in hoger beroep werd behandeld, moet het wor den afgewezen, aldus presidente mr. L. Heyninch-Plate donder- Kamer komt op voor Rushdie DEN HAAG (ANP) - Een over grote meerderheid in de Twee de Kamer wil van minister Kooijmans van buitenlandse zaken een krachtig politiek pro test in EG- en VN-verband tegen de herhaalde oproep tot dood vonnis tegen de Britse schrijver Salman Rushdie. (VNG). het Inter Provinciaal Overleg (IPO) en betrokken belangenorganisaties. Deze begeleidingscommissie zal in juni over de re sultaten van de deelonderzoeken rapporte ren. Het onderzoek maakt deel uit van het plan voor de monumentenzorg dat de minister in de nota „Investeren in Cultuur" toezegde. Er is nieuw beleid nodig om jonge bouw kunst te betrekken in de monumentenzorg en daadwerkelijk rekening te houden met de raakvlakken van monumentenzorg met bij voorbeeld de volkshuisvesting, ruimtelijke ordening, toerisme en recreatie. Vooruitzichten Zuid-Noorwegen en Zuid-Zwe den: Overgang naar koud weer met matige en ten noorden van beide hoofdsteden ook strenge vorst. In de middag overwegend lichte vorst. De kans op sneeuw is eerst nog erg groot. Britse Eilanden: In Ierland. Wa les en Engeland wolkenvelden en vrijwel overal droog. In Schotland en vrijdag ook in het oosten van Engeland enkele buien. Maxima tussen 7 en 10 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Buien die zaterdag ean winters karakter krijgen. Kouder met maxima zaterdag tussen 2 en 5 graden. Duitsland: Overgang naar koud weer met winterse buien. In het noordwesten vrijdag veel wind. Maxima zaterdag van 4 graden in het noordwesten tot rond het vriespunt in het zuiden. En bij sneeuwval kan dit op de zuid- Duitse autobahnen aanleiding geven tot veel hinder voor het verkeer. Canarische Eilanden: Wolken velden, ook perioden met zon en droog. Middagtemperaturen rond 21 graden. Marokkaanse westkust: Perio den met zon. ook wolkenvelden en droog. Maxima van 17 graden bij Tanger tot 21 bij Agadir. Tunesische kust: Wolkenvel den. ook nu en dan zon en kans op een bui. Maxima tot 17 gra den. Zwitserland en Oostenrijk: Vooral langs de west- en noorzij de van het Alpenmassief veel verse sneeuw. Zaterdag langs de zuidzijde en later ook in het Zwitserse Wallis afnemende sneeuwkansen en mogelijk wat zon. De temperatuur gaat flink omlaag en blijft zaterdag op 2000 meter hoogte beneden de min 10 graden. Tsjechië, Slowakije en Polen: Overgang naar koud weer met winterse buien. Maxima zater dag rond het vriespunt. Italië: Perioden met zon, ook wolkenvelden en voornamelijk zaterdag kans op een bui. In de Italiaanse Alpen vrijdag sneeuwval. Maxima aan zee tus sen 10 en 15 graden. Amsterdam motregen 7 Athene zwaar bew 6 Barcelona onbewolkt 10 Berlijn zwaar bew 4 Budapest onbewolkt 3 Brussel zwaar bew. 7 Cyprus licht bew. 11 Genève licht bew. 4 Helsinki zwaar bew -9 Innsbruck onbewolkt 5 Istanbul onbewolkt 0 Kopenhagen regen 5 Las Palmas licht bew. 23 Lissabon onbewolkt 17 Londen licht bew. 8 Luxemburg zwaar bew. 4 Malaga onbewolkt 14 Mallorca onbewolkt 14 Malta weerlicht 9 Moskou sneeuw -6 München half bew. 3 Nice onbewolkt 10 Parijs zwaar bew. 7 Praag licht bew. 2 Rome onbewolkt 10 Wenen half bew. 2 Zurich half bew. 3 Bangkok licht bew. 29 Tunis licht bew. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5