borgen bij CDA over zeevaart Walradarpost in wording Saeftinge straks volledig van Zeeuwse Landschap vurden willen actie tegen smerige Turkse oorlog' Boeren vragen om streepje voor op seminar Rabobank Slachtofferhulp presenteert boekje over activiteiten Nieuwe 'ruikpaal' in meetnet Sas van Gent provincie 11 eel afgestudeerden kiezen voor baan aan de wal aad Vlissingen ziet 'op rniijn' één Walcheren VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 onze Haagse redactrice (HAAG - De CDA-fractie in tweede Kamer wil dat de raartscholen 'zouter' wor- t Volgens CDA-woordvoer- Tegelaar verdwijnen er te Igoed opgeleide studenten bedrijfsleven in, terwijl de (rs om deze mensen zitten te ingen. Dit bleek gisteren in tweede Kamer tijdens een tadering over de zeescheep- Kt, Minister Maij-Weggen i Verkeer en Waterstaat zeg- loemet de reders over de pro pen te gaan praten. ^kamerlid Tegelaar ver- irdde de klacht van de reders Is de afgestudeerden al op ,o.ian werken, ze na korte tijd afhaken. „Dat kan toch lalleen de gezinssituatie zijn. ir moet meer aan de hand li Tegelaar deed zelf al de gestie dat de reders inter ns moeten houden met de trekkende werknemers om er aterschap in roep tegen tlgische bank ipnze verslaggever ILIPPINE - De hoofdinge- ien van De Drie Ambachten ben woensdag het dagelijks liiur opdracht gegeven om juridische procedure tegen Belgische NV HBK Spaar- k voort te zetten. gaat om een zaak die al et sinds 1984. In dat jaar be de het schap in opdracht- het Vlaamse Gewest tien rent van de bouwkosten <4,5 van het Isabellagemaal bij tnede aan een van de betrok- aannemers. De bank meen- dat aan de verkeerde partij betaald en stapte naar de iter. Die bepaalde dat het het bedrag nog eens st betalen, inclusief de ren- i laarmee het bedrag is opge- rn tot 80.000 gulden. rest het schap alleen nog de gelijkheid om in cassatie te n Voor dat hoger beroep, dat ;ens dijkgraaf W. A. Gosse- 'een redelijke kans van sla- heeft', was wel de toestem- g van de algemene vergade- nodig. zo achter te komen waarom ze zo snel afhaken. Verder zouden de opleidingen meer op de zee scheepvaart gericht moeten zijn, 'zouter moeten zijn'. Onjuist Volgens plaatsvervangend sec tor-directeur Diepenhorst van het Maritiem Instituut De Ruy- ter in Vlissingen is de informatie van het CDA 'pertinent onjuist'. Diepenhorst: „De schoen wringt ergens anders. De reders hebben er zelf in 1985 mee ingestemd dat een aantal scholen zou verdwij nen, wegens te veel aan in stroom op de arbeidsmarkt. Bo vendien is in 1986 door de reders de stageduur gehalveerd." Vol gens de plaatsvervangend direc teur zijn de reders er zelf schul dig aan dat er nu te weinig leer lingen op de scholen zitten. „Wij zouden meer instroom kunnen hebben." Verder meldt Diepenhorst dat de opleiding 'zout genoeg' is. „Voor negentig procent worden de leerlingen beroepsgericht op geleid. Maar daarnaast krijgen ze natuurlijk ook algemeen vor mend onderwijs, zoals informa tica. Daarom zijn ze, als wordt gestopt met varen, zo goed in pasbaar in de nautische infra structuur op de wal." Gezin Minister Maij-Weggen had weer een andere uitleg voor de proble men van de reders. „De gezinssi tuatie telt vaak zwaar. Mis schien dat er wat extra verlof kan worden gegeven. Bovendien is het varen niet meer zo roman tisch als vroeger. Er moet snel gewerkt worden. Men ligt niet meer zolang in de havens. Dat is ook een oorzaak dat jonge men sen wat minder snel voor de zee scheepvaart kiezen." De minister wees erop dat ook de reders zelf iets kunnen doen aan de situatie. „De werkom standigheden kunnen ook be ter." Zij zegde het CDA toe nog maals met de reders te gaan pra ten om te kijken of de problemen opgelost kunnen worden. Zoals bekend klagen de reders de laatste tijd over het gebrek aan arbeidskrachten. Daardoor zouden ze gedwongen zijn bui tenlandse arbeidskrachten - zo als zeelui uit de Filippijnen - aan te nemen. Deze werknemers blij ken door gebrek aan opleiding minder goed te functioneren. van onze verslaggever WEMELDINGE - Aan de mon ding van het nieuwe kanaal tracé bij Wemeldinge verrijst een nieuwe walradarpost van Rijkswaterstaat. Het wordt een opmerkelijk gebouw met gebogen muren, een onder bouw van beton en een top van staal. Het betonwerk is in volle gang. Het station, dat de huidige semipermanente ver keerspost bij het oude slui- zencomplex in Wemeldinge vervangt, is begin augustus operationeel. Het kost in to taal acht miljoen gulden. Het gebouw is permanent be zet door twee medewerkers van de Scheepvaartdienst Oosterschelde. Vanuit Wemel dinge begeleiden ze de scheep vaart op de route over de zeearm. Dankzij drie onbe mande walradars in Stavenis- se, Bruinisse en bij de Post- brug op het Kanaal door Zuid- Beveland, strekt het gebied van de Philipsdam tot de Zee- landbrug, inclusief de Zand- kreek. Ook het noordelijk deel van het kanaal is op de mo nitoren zichtbaar. Omdat aan het Oosterschel- demilieu miljoenen guldens zijn gespendeerd, wil Rijkswa terstaat koste wat het kost vervuiling voorkomen. Om die reden worden de schepen, ze ker die met gevaarlijke stof fen, op de route voortdurend gevolgd en begeleid. Overi gens zijn schippers niet ver plicht zich te melden bij de verkeerspost, maar in de prak tijk doet iedereen dat wel. Goede reputatie „De post heeft bij de binnen vaart een goede reputatie. Schippers ervaren dat de scheepvaartbegeleiding onge vallen en strandingen kan voorkomen. Zeker bij mist is de post een goede hulp, omdat de walradar nauwkeuriger is dan scheepsradar, die tenslot te voortdurend van plaats ver andert", licht een woordvoer der van Rijkswaterstaat toe. Naast begeleiding van de scheepvaart functioneert de bemande uitkijk buiten kan tooruren ook als centraal cala miteiten-meldpunt van de Di rectie Zeeland van Rijkswa terstaat In de verkeerspost komt straks een batterij appara tuur. Tot de standaarduitrus ting behoort het 'informatie verwerkend systeem', dat ge gevens verstrekt over schepen op alle hoofdvaarroutes. Met een druk op de knop zien de medewerkers welk schip pas seert, wie de eigenaar is, wat de bestemming is en wat er in het ruim zit. Ook kunnen ze via monitoren de nieuwe in- steekhaven zien die na dem ping van een stuk kanaal ach ter het sluizencomplex bij We meldinge ontstaat. Uiteraard krijgt het station de beschik king over moderne telecom municatie. Het Verdronken Land van Saeftinge. foto Osarvan Beest van onze verslaggever HULST - Het Verdronken Land van Saeftinge is deze zomer volledig eigendom van de stichting Het Zeeuwse Landschap. De natuurbe heerder twijfelt er niet meer aan dat vóór 1 juli 3,3 miljoen gulden bij elkaar is gesprok keld. Dat bedrag is als koop prijs overeen gekomen met de Belgische eigenaar van zo'n450 hectare vanzuid-oost- Saeftinge. Directeur R. Willems van Het Zeeuwse Landschap durfde donderdag op een thema avond van de Oost-Zeeuws- Vlaamse natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut vooruit te lopen op de definitieve aankoop van het 'ontbrekende' stuk Ver dronken Land. Het ministerie van Landbouw. Natuurbe heer en Visserij heeft toege zegd de helft van het geld te voteren. De provincie beslist volgende maand over subisi- die van een kwart van het be drag. Omdat de commissie ruimtelijke ordening vorige week in meerderheid positief was, gaat Willems er vanuit dat ook dat geld binnenkomt. „Dan blijft er nog zo'n acht ton over. Vijf ton daarvan zal worden bijgedragen door het waterschap Het Hulster Am bacht als dijkbeheerder. Voor de overige drie ton willen we een aantal acties op touw zet ten. We vragen onze 10.000 do- natoren om een extra bij drage en hopen via een spon soractie ook bedrijven bereid te vinden een aantal vierkan te meters Saeftinge te ko pen", legde Willems uit. Mocht het geld 1 juli, de afge sproken overdrachtsdatum, niet voorhanden zijn, dan sluit Het Zeeuwse Landschap een lening af. Jachtterrein De stichting wil in geen geval, zoals in '77, opnieuw naast het vitale deel van het grootste brakwatergebied van West- Europa grijpen. Destijds wil de Het Zeeuwse Landschap twee miljoen betalen, maar de Vlaamse grootgrondbezitter De Cloet was bereid een kleine anderhalf miljoen gul den meer betalen. De aan koop was voor de Belg vooral bedoeld om als privé-jachtter- rein. Twee jaar geleden is de jacht in Saeftinge verboden en daarom is De Cloet nu be reid het enorme natuurgebied weer - voor hetzelfde bedrag als zestien jaar geleden - te verkopen. Bezoekerscentrum Het buitendijkse bezoekers centrum waar al zo'n ander half jaar over wordt gepraat, krijgt intussen gestalte. Het Zeeuwse Landschap heeft de provincie warm gemaakt voor het afzinken van een 'mu seumschip' aan het eind van de geul het Speelmansgat, de plek waar eertijds schepen af meerden in het vroegere Em- mahaven. De stichting ver wacht zo'n 375.000 gulden no dig te hebben voor verwer ving en inrichting van een ge schikt schip. De helft van dat geld denkt Het Zeeuwse Landschap via de Stichting Doen (onderdeel van de Post code-loterij) binnen te halen. De Vogelwerkgroep van De Steltkluut ziet niets in een buitendijks bezoekerscen trum. De druk op het natuur gebied zou te groot worden. A Bourgonje van de Vogelwerk groep hield een pleidooi voor de plaatsing van een observa tiehut bij de zogeheten Gas dam in het oosten van Sael tinge. Het Zeeuwse Land schap voelt daar juist niets voor. Willems; „Het oosten van Het Verdronken Land willen we juist zoveel mogelijk ontzien. De. toch nog beperkte, recrea tiedruk zou juist moeten lig gen op het ook door de na tuurbeschermingsvereniging aangewezen gebiedje tussen de Rijksdam en het Speel mansgat. Wij blijven voorlo pig toch overtuigd dat een schip als bezoekerscentrum de bellangstellende recreant èn de natuur het meest recht doet." van onze verslaggever YERSEKE - Boer Appel krijgt het een beetje te kwaad. „Help nou alsjeblieft de jonge boeren; die kijken tegen enorme lasten aan. Je ziet dat het fout loopt. Jammer genoeg zijn ze hier van middag niet, omdat ze in de ha vens bij moeten verdienen. Maar geef ze een kans, de boeren hebben de Rabobank tenslotte groot gemaakt." Een noodkreet donderdag op het Rabobank-seminar 'Agrari sche sector in beweging'. In een vol dorpshuis De Zaete te Yer- seke schetst bestuursvoorzitter ir D. Luteijn van Cebeco Han- delsraad, tevens lid van de Raad van Beheer van Rabobank Ne derland en senator voor de VVD, de toekomst van en voor de boer. Er is hoop, tenminste als in Eu ropees verband grote stukken landbouwgrond worden omge vormd tot bos, landschap of re- creatieplek. Produktiebeper- king is een eerste voorwaarde. Luteijn spreekt over forse lap pen, twintig tot dertig procent van het areaal. Ook sectorhoofd landbouw ing S. G. W. Bense van de Rabo bank. die zich bezighoudt met bedrijfsfinancieringen. meent dat boeren het hoofd niet moe ten laten hangen. Voor de 'mees- ten van u' is er een oplossing: schaalvergroting bij een tradi tioneel bouwplan, maar de land bouwer moet vooral intensiever gaan produceren, zijn kennis uitbreiden, planmatig te werk gaan en zorgen dat hij lid is van een goede coöperatie, want van een goede afzet hangt uiteinde lijk de winst af Voor de lange termijn mag het de kwakkelende landbouw mis schien baten, maar hoe moet het nu met de boerengezinnen die fi nancieel aan de grond lopen? Boer Appel vraagt het de Ra- bo's. want luidt hun 'slogan' niet: boeren en tuinders hebben bij de Rabobank een streepje voor? „Als kredietcoöperatie zullen we dat waar moeten ma ken". vindt Bense. Tegelijk con stateert ook hij dat de huidige landbouwcrisis geen financie- rings- doch vooral een inko mensprobleem is. „Maar", advi seert hij, „het is zaak dat u tijdig bij ons aanklopt en uw financie ringsprobleem niet laat wachten totdat u moet gaan poten en zaaien." Een voorlichter van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) mompelt dat agrariërs zo'n bankbezoek door gaans te lang uitstellen. Het 'o- pen praten over', zoals Bense het noemt, strookt in veel gevallen niet met de aard van de boer. Realisme Het 'streepje voor' betekent on der meer dat de bank niet direct de geldkraan zal dichtdraaien als een boerenbedrijf een 'twij felachtig' perspectief heeft. Ben se: „Natuurlijk, we zullen moe ten kijken wat er aan te doen is. Misschien beëindiging, een an dere vorm van het bedrijf of boe ren in deeltijd. Maar we moeten ook realistisch zijn. Als je weet dat een bedrijf na twee jaar toch over de kop gaat, ligt het verhaal anders." Luteijn vult aan dat de bank, die hij mee beheert, be wust tracht de rente voor doel groepen (boeren, tuinders en middenstanders) te drukken. Helaas, merkt hij op, is dat het afgelopen jaar door 'externe fac toren' niet gelukt. Het 'streepje' heeft hoofd So ciaal Economische Voorlichting ing J. Withagen van de ZLM nog niet kunnen bespeuren. „Ten minste niet bij de gevallen waar de SEV tegen aanloopt. Ik hoop dat de bank boeren die moeilijk zitten, dat streepje voor wel geeft Withagen signaleert dat steeds meer boeren het water aan de lippen staat. De laatste maanden, weet hij, is de span ning in gezinnen sterk toegeno men. Op de vraag of de Rabo bank wat vaart achter de proce dures voor bijzondere bijstand kan zetten, antwoordt Bense dat hij daar geen hoge pet van op heeft. „Gemeenten voeren een eigen beleid, wij kunnen daar weinig aan doen." De ZLM heeft het de gemeenten inmiddels al gevraagd en ze zijn best bereid de (doorgaans drie maanden vergende) procedure zo snel mo gelijk af te handelen, werpt Wi thagen fijntjes tegen. En boer Appel? Hij slaakt zijn noodkreet: „Help ze nou. straks hebben we geen jonge boeren meer." van onze verslaggever MIDDELBURG - Een boekje over het werk van de Stichting Slachtofferhulp Zeeland is be slist geen overbodige luxe. In de provincie bestaat nog veel on wetendheid over wat slachtof ferhulp doet en waar slachtof fers recht op hebben. Dat zei se cretaris van de Stichting Steun fonds Slachtofferhulp Zeeland, T. Muller, donderdag bij de overhandiging van het eerste exemplaar van een boekje over slachtofferhulp aan commissa ris der koningin drs W. T. van Gelder. Muller citeerde uit een PZC-arti- kel, waarin twee raadsleden uit Sas van Gent zeiden respect te hebben voor de stichting, maar dat hulp ook overdreven kan worden en dat slachtoffers wor den benaderd die helemaal geen hulp wensen. „Als die raadsle den het boekje hadden gelezen, dan hadden zij kunnen weten dat een selectie in hulpaanvra- gen in feite niet mogelijk is. Ie mand wiens fiets voor de zoveel ste keer is gestolen, kan zich evenveel slachtoffer voelen als iemand die op straat is neerge slagen en beroofd. Bij beiden kan het vertrouwen in de maat schappij - in de medemens - een behoorlijke deuk hebben opge lopen." Beide slachtoffers, aldus Muller, hebben recht op slachtofferhulp. Beiden worden dan ook bena derd. Van daadwerkelijke hulp is pas sprake als het slachtoffer dat zelf wenst. „Je zou", zei Mul ler, „dus kunnen stellen dat er mensen worden benaderd, die helemaal geen hulp wensen." Uit de praktijk blijkt echter dat veel benadeelden, die in eerste instantie dachten geen behoefte te hebben aan hulp. later toch zelf de stichting benaderden en gebruik maakten van de dien sten van de stichting. Het boek werkje wordt de komende twee maanden huis-aan-huis ver spreid in de provincie. Drs Van Gelder prees het initia tief van het Steunfonds, dat eind vorig jaar werd opgericht om geld bijeen te garen voor Slacht offerhulp Zeeland. „Je kunt be ter éénmaal overbodig hulp ge ven, dan éénmaal tekort schie ten." De Stichting Slachtofferhulp Zeeland heeft 1992 afgesloten zonder tekort, bleek bij de over handiging van het boekje. In ok tober van dat jaar was nog spra ke van een exploitatietekort van 35 mille door een explosieve groei van het aantal hulpvragen van slachtoffers. Dankzij een ac tie onder bedrijven, instellingen en kerken werd financiële steup verkregen. Voor dit jaar is aan de gemeen ten gevraagd de subsidie te wil len verhogen van 12.5 cent naar een kwartje. Een aantal gemeen ten heeft positief gereageerd. De provincie heeft een incidentele subsidie van ruim 19.000 gulden toegezegd. van onze verslaggever SAS VAN GENT - De provincie neemt maandag een nieuw meetpunt voor het meten van de luchtverontreiniging in ge bruik aan de Westkade in Sas van Gent. Deze 'snuffelpaal' moet de waarden stof en fluor gaan registreren en komt in de plaats van de totnutoe gehan teerde drie meetpunten van TNO in de Kanaalzone. De provincie maakte donderdag bekend dat het meten van fluor in de nieuwe opzet om de zes uur zal gebeuren. In het oude sys teem was het gebruikelijk één keer in de 24 uur te meten. Het overschakelen op een hogere fre quentie heeft echter als voordeel dat een beter verband gelegd kan worden tussen het gecon stateerde fluorgehalte en be langrijke meteorologische gege vens als windrichting en -snel heid. Met de nieuwe apparatuur kan bovendien veel nauwkeuriger worden gemeten. Het nieuwe systeem sluit goed aan bij het voorstel van het Rijksinstituut voor Volkshuisvesting en mi lieuhygiëne in Bilthoven om het beschermingsniveau onder de grens van 0,1 microgram fluor per kubieke meter lucht te stel len. Sas van Gent is bewust als loca tie voor het nieuwe meetpunt ge kozen. De provincie wil namelijk meer inzicht krijgen in de hoe veelheid fluor die in België in de lucht komt en de belasting daar van voor het Zeeuws-Vlaamse deel van de Kanaalzone. Bij het Sasse meetpunt zal ook de stof in de regio geregistreerd worden. Daarvoor is een meet punt ingericht die is voorzien van electriciteit en verwarming. Elke drie dagen wordt op een voorgeprogrammeerd tijdstip een stofmonster genomen. Alle monsters gaan voor nadere analyse naar het laboratorium van de directie milieu en water staat van de provincie. foto Willem Mieras De walradarpost in aanbouw bij de monding van het nieuwe stuk kanaal bij Wemeldinge. •titie voor commissaris Van Gelder [onze verslaggever IDELBURG - Commissaris de koningin drs W. T. van der heeft donderdag een pe- ontvangst genomen van Kurdische gemeenschap in irovincie. Daarin vraagt zij iederlandse regering en het ropese parlement harde itregelen te nemen om de erige Turkse oorlog' tegen Kurdische bevolking stop te i. Daarnaast pleiten zij een onderzoek naar de i rkse 'terreur'. Van Gelder be lde de petitie door te zullen naar minister van Bui- landse Zaken mr P. H. Kooïj- mans. In Zeeland wonen onge veer twintig Kurdische fami lies. De Turkse overheid oefent een ware terreur uit tegen de Kur- den in het zuid-oosten, aldus woordvoerder Nevaf Yurdem van de Kurdische gemeenschap. „Dorpen zijn gebombardeerd, individuele personen zijn op straat in koelen bloede ver moord. Aleen al in '92 zijn er 415 aanslagen gepleegd, waarvan de dader onbekend is. Een Kurd is in Turkije nog altijd een tweede rangsburger." In de petitie spreken de Kurden him verontrusting uit. Zij vrezen dat de Turkse regering bij ge- onze verslaggever ISSINGEN - De Walcherse 1 benten moeten intensief an samenwerken en 'op ter- n' is de vorming van één ge- ente op Walcheren niet uit loten. De Vlissingse gemeen- aad heeft donderdagavond standpunt ingenomen in de jj icussie over de gemeentelijke indeling van Walcheren. C. Th. van der Doef, burge- ester van Vlissingen, had lie- gezien dat de raad zich voor gemeente Walcheren zou g spreken. Alleen D66 voelde daar echter voor. Alle andere partijen wilden nog niet zover gaan. Toch liet Van der Doef nog nadrukkelijk blijken zijn oor deel niet te hebben gewijzigd. Het opvallendste standpunt nam RPCU-raadslid C. J. van der Weele in. Hij noemde de hele discussie over de herindeling 'de sop de kool niet waard'. De Vlissingse raad wilde zich geen mening aanmatigen over wat de zes Walcherse platte landsgemeenten moeten doen. Th. Post (PvdA) en D. Vos (CDA) toonden zich toch voorstanders van één plattelandsgemeente. brek aan westerse belangstel ling erin zal slagen de hele kurdi sche bevolking te vernietigen. „De wereld moet weten van de tragische en onmenselijke situa tie waarin ons land verkeert", al dus de petitie. „De wereld moet op de hoogte worden gebracht van de naderende volkeren moord. Ze moet beseffen dat dit gestopt moet worden." Onafhankelijkheid Ondanks de aanslagen is de Turkse regering er volgens Yur dem niet in geslaagd de weer stand van de kurden te breken. De kurden leven behalve in zuid- oost-Turkije in Syrië, Irak, Iran en Rusland. „Het is de overhe den altijd gelukt om de Kurden tegen elkaar op te zetten. On danks de aanslagen is het ons toch gelukt om de Kurden tot één volk te maken dat streeft naar onafhankelijkheid." Drs Van Gelder noemde het te recht dat de Kurden in Zeeland aandacht vragen voor de om standigheden waarin hun volk verkeert. Hij wees op de proble matiek in andere gebieden, zoals in het voormalige Joegoslavië. „Die problematiek verdringt uw problemen." Volgens de com missaris is de petitie in goede handen bij Kooijmans. Vóór zijn benoeming tot minister was hij immers de Nederlandse verte genwoordiger bij de VN-com- missie voor de Rechten van de Mens. Drs Van Gelder: „Iedere minister hoort op de hoogte te zijn van de Kurdische problema tiek, maar hij is het bij uitstek." missaris van de koningin Van Gelder (rechts) nam donderdag een petitie van verontruste Kurden ntvangst tegen de onderdrukking van Kurden in Turkije. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 33