Verliefd zijn heeft veel met melancholie te maken De S? agenda ®^edst kunst cultuur Krokodillen Theaterorgel Folkstone Rockabilly AC/DC ACtion in DC Orgel Yvonne Alexandra Jammer Alexandra van Marken Brogum Harpduo Delfgaauw Sim Bolus Yvonne Ice-Gang Jazzebel Burrp! Trestle Theatre Berini's VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 De musical Roze Krokodillen van Haye van der He.vden is van avond (vrijdag) voor de tweede maal te zien in de Stadsschouw burg in Middelburg (20.00 uur). Nadat hij de cabaretgroep Purper had verlaten, ontwikkelde Van der Heyden zich tot een talentvolle toneelauteur en tekstschrij ver: het blijspel Jaloezieën, de tragie-komedie Goed/Fout en de tv-serie In de Vlaamsche Pot. De musical speelt zich af in de jaren dertig, wanneer het damesorkest De Roze Krokodillen te kam pen heeft met problemen op het vlak van de personele bezetting. De hoofdrol is in handen van Vera Mann. Het Compton-theaterorgel in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg wordt vanavond (vrijdag) bespeeld door de Engelse or ganist John Mann (20.00 uur). John Mann werd organist na muziekstudies in zijn geboorte plaats Brighton, waai- zich verschillende theaterorgels bevinden. Hij ontwikkelde een geheel eigen stijl op zowel pijp- als elektroni sche orgels. Vanavond speelt hij uitsluitend populaire muziek. Leerlingen van de School for Girls uit Folkstone, de Engelse zusterstad van Middelburg, geven vanavond (vrijdag) een con cert in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis (20.00 uur). De scholieren, die hier zijn in het kader van een uitwisseling met het Zeeuws Jeugdorkest, treden op met een symfonie-orkest, een blaasensemble, een koor en een swingband. Er worden werken gespeeld van onder anderen Mozart. Brahms en Lloyd Webber. De Vlaamse rockabilly/jive-formatie The Heemy Jeemies treedt vanavond (vrijdag) op in de Walkinn aan de Minister Lelie straat in Vlissingen (22.00 uur). De band bestaat ongeveer zes jaar en werd onlangs uitgebreid met een saxofonist. De groep valt op door tweestemmigheid en een stevige sound. Hardrock-liefhebbers kunnen vanavond (vrijdag) en zaterdag avond in De Piek in Vlissingen getuige zijn van een eerbetoon aan de 19 februari 1980 overleden zanger Bon Scott van de al sinds 1974 bestaande groep AC/DC (21.00 uur). Vanavond gebeurt dat door middel van een hardrock-sessie. waaraan medewerking wordt verleend door Stormbringer, Rusty Pawn, Over the Edge, TBS en The Scarecrow. Gitarist Ruud van Luijk van Rusty Pawn ZATERDAG Het hardrockweekeinde in De Piek in Vlissingen wordt zater dagavond voortgezet met een optreden van de band ACtion in DC (21.00 uur). Deze band is gespecialiseerd in het spelen van nummers van de groep AC/DC. Ook de showelementen van deze van oorsprong Australische formatie worden in de optredens verwerkt. Het hele weekeinde zijn video's van AC/DC te zien. Bernard Winsemius geeft zaterdagavond een concert op het Frobenius-orgel van de hervormde kerk in Oude Tonge (20.00 uur). Hieraan vooraf leidt deze organist van de Nieuwe Kerk in Am sterdam een workshop in de rk kerk in Oude Tonge. die om 14.30 uur begint. Het onderwerp is Partita's en koraalbewerkingen in Duitsland rond 1700. Het avondconcert sluit hierop aan met werk van Dietrich Buxtehude, Joh. Nic. Hanff, Georg Böhm en J. S. Bach. Zestien leden van het Middelburgs Theater, onder wie Anke Ta- nihatu, Marianne Minnaard, Kathe en Oscar Postema, Kees Baayens, Dick Vermeulen, Heieen Wolf en Ronald Mondeel, spe len mee in het absurdistische, komische en sprookjesachtige kostuumstuk Yvonne, prinses van Bourgondië, dat zaterdag avond te zien is in het Minitheater aan de Verwerijstraat in Mid delburg (20.30 uur). Josien de Graaf regisseerde dit werk van W. Gombrowicz, waarin prins Philip zich uit verveling verlooft met de in ieders ogen on aantrekkelijke Yvonne. Haar komst aan het hof heeft echter zeer vreemde gevolgen. Stilte voor de storm luidt de titel van het nieuwe programma van zangeres Alexandra van Marken, dat zaterdagavond te be luisteren is in De Vossenkuil in Oud-Vossemeer (20.15 uur). Het is een programma over vriendinnen van vroeger, een moeder met een verslaving, een zwerfster in de stad en een zangeres die geen ster wil zijn. De begeleiding is in handen van Corrie van Binsbergen (gitaren en bas) en Wim Boor (piano). Zie ook artikel elders op deze pagina. Cabaretier Bert Visscher is zaterdagavond te zien in het Zuid- landtheater in Terneuzen, waar hij zijn nieuwe programma Jammer voor het voetlicht brengt (20.00 uur). De Groninger Visscher brengt kolder in een hoog tempo, waarbij het kan gaan over een concours hypique temidden van Chinees porselein, faxende eskimo's of Bulgaarse schoonspringsters. Advertentie Voor haar nieuwe chansonprogramma Stilte voor de storm, dat gisteren (donderdag) in première ging in het Concertgebouw in Haarlem, koos Alexandra van Marken anderssoortige liedjes dan in haar vorige solo-programma In Marmer en Steen, waarvan onlangs een (gelijknamige) CD verscheen. „Het vorige programma had ik vrijwel helemaal zelf geschreven. Voor mijn nieuwe show ben ik op zoek gegaan naar teksten van anderen. Dat had een reden. Ik heb vorig jaar een baby gekregen: een zoon, Tom. Het was niet zo zeer dat ik door de bevalling fysiek niet in staat was teksten te schrijven, maar mijn hoofd stond er gewoon niet naar. Want het zelf maken van een heel programma is een enorme geestelijke belasting." Nu ben ik in het werk van Boudewijn de Groot en Lennart Nijgh gedo ken. Ik bewonder die twee al zo lang. Op 't Spaarne is een nieuw arrangement ge maakt. En verder heb ik nog wat onbe kend, prachtig werk gevonden. Daar naast heb ik liederen van Michelle Le grand, van Barbara en van Bruce Springsteen. Zijn langzame nummers wel te verstaan. Die passen heel goed in het programma. Op de een of andere manier worden alle liederen die ik zing chansons." „Het zit een beetje in me, denk ik. Het is het lyrische. En ook de melancholie. Ik vind dat een heel mooie emotie. Verliefd zijn heeft voor mij ook heel veel met me lancholie te maken. Iéts daarvan op het publiek overbrengen: dat vind ik prach tig. Zo houd ik er ook van als het arran gement, de muzieklijn contrasteert met de tekst. Zo ontstaat iets spannends. Iets van: ze zingt dat nu wel, maar aan de muziek hoor je dat er een addertje on der het gras zit. Dit zijn dingen die je in een eigen programma kunt uitproberen. Andere theatervormen leggen je meer beperkingen op. Daarom wil ik ook geen musical meer doen." Ze heeft op musicalgebied al heel wat gedaan. Ze stond onder meer in Zeld zaam en ze had veel succes als Sally Bowles in Cabaret naast Willem Nijholt en Lia Dorana. „Ik heb met plezier ge werkt, maar gaandeweg kreeg ik er een beetje genoeg van. het werd me op den duur te oppervlakkig. Er ligt ook zo veel al van te voren vast. Je mag niet van het stramien afwijken. Dat houden de pro ducenten nauwlettend in de gaten. Ook wel logisch, want het gaat om het succes van de produktie. Ik heb veel bewonde ring voor collega's die hun ziel en zalig heid in een musical kunnen leggen. Maar ik kon het niet. Ik trok meer naai de chansons en naar het theater." Welbeschouwd heeft haar hart daar al tijd gelegen. „Als ik er goed over na denk: zeker. Op de lagere school al had ik het idee, nog heel vaag weliswaar, van een eigen groep. Dat ik wilde zingen in het theater wist ik zeker op de middel bare school. Op aanraden van Peter Lohr, de directeur van de schouwburg ir Haarlem, ben ik toen de opleiding aan de Studio Herman Teirlinck in Antwer pen gaan volgen. Ik heb daar echt heel hard moeten werken. Niks vrijblijvend heid: blokken, examens zien te halen, le ren gedisciplineerd te werken. En wat ook een wezenlijk onderdeel was: vanaf het begin van de opleiding werd het ele ment van concurrentie ingevoerd. Er bleven uiteindelijk weinig mensen over, maar ik ben blij dat ik die opleiding heb gehad." Na de opleiding is ze achteraf be schouwd van de ene produktie in de an dere terecht gekomen. „Eerst toneel, in Gent, met Franz Marijnen, daarna bij de zanggroep The Dame en als uitvloeisel daarvan bij Toneelgroep Amsterdam. En vervolgens musicals. Toch ben ik ook wel eens in een gat gevallen. Ik speelde mee in de roek-opera Ik Jan Cre- mer, maar die produktie ging failliet. En dan sta je daar, midden in het seizoen. Op zo'n moment kom je nergens aan de bank. Gelukkig had ik het volgende sei zoen weer werk. Maar ik weet dus wel wat het is: die leegte." „En nu, met m'n soloprogramma, val ik ook met enige regelmaat in een gat. Tja, wat wil je: op dat gebied begin ik net. Ik heb nog nauwelijks een naam. De schouwburgdirecteuren zijn, mijns in ziens terecht, huiverig met boekingen. Ik zou zelf ook niet hard naar het theater rennen om te gaan kijken naar iemand van wie ik niets weet. Voor ons betekent dat wel dat we geen toernee van een heel seizoen kunnen plannen. Ik doe deze keer 52 voorstellingen. Het zijn er al weer acht meer dan vorig jaar, dus je zou kunnen zeggen dat we vooruitgaan. Maar, even serieus, als je wilt wat ik wil: een volwaardige toernee, een heel thea terseizoen lang, dan heb je een aanloop tijd van minimaal drie, vier jaar nodig. Pas daarna kun je bovendien, mis schien, een programma eens twee sei zoenen doorspelen. In het begin kan je je dat niet veroorloven, dan moet je ieder seizoen met een nieuw programma ko men. Dat kost heel erg veel energie. Maar ik wil het graag. En ik geniet er van." Els Smit Alexandra van Marken: zaterdag 20 februari De Vossenkuil in Oud-Vossemeer, ivoensdag 28 april schouwburg Middelburg en zaterdag 1 mei Zuidlandtheater Terneuzen. De Nederlandse bands Beatcream en Hell of a Smell geven za terdagavond een dubbelconcert in Brogum in Zierikzee (23.00 uur). Hell of a Smell lijkt inspriratie te putten uit Urban Dance Squad en Red Hot Chili Peppers, terwijl het geluid van Beatcream voort komt uit Living Colour, Fishbone, Stones, Peppers en Hendrix, hoewel ook invloeden van soul en jazz hoorbaar zijn. ZONDAG De acterende poppenspeler Fred Delfgaauw brengt zaterdag avond De Terugreis in de Stadsschouwburg in Middelburg (20.30 uur). Hij speelt een man die, na de dood van zijn vader, terugkeert naar zijn ouderlijk huis om de woning op te ruimen. Hij dwaalt door de vertrekken en maakt zo de terugreis naar zijn jeugd. Als acteur zet Fred Delfgaauw de zoon neer en als poppenspeler laat hij de ooit gevoerde gesprekken horen tussen de zoon en zijn grootmoe der, zijn moeder, zijn grootvader en zijn vader. Samenstelling en regie: Aus Greidanus. In het Ambachtscentrum in Goes is zaterdagmiddag de kinder voorstelling Naar Dromenland te zien van poppentheater Sim Bolus (14.30 uur). Twee Amsterdams za. Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur 20 DE TERUGREIS door Fred Cellgaauw119,00 (passen 115,50) I Twee Amsterdamse bands nemen zaterdagavond plaats op het podium van 't Beest aan de Beestenmarkt in Goes (22.00 uur). The Indians bijt het spits af met Amerikaans georiënteerde rock die terug gaat naar de dagen van Thin Lizzy en The Free. Te be luisteren is vervolgens Chicas del Rock. De margarita's drinken de dames omschrijven hun muziek als vette blubber en de sound is gebaseerd op de jaren zeventig. Deze groep was te zien in het programma TV-Nomaden van de VPRO. Het harpduo Sileas Het Middelburgs Theater geeft zondag een matinée van het to neelstuk Yvonne, prinses van Bourgondië in het Minitheater in Middelburg (14.30 uur). Zie ook zaterdag. uil Engeland 118,00 (passen 114,50) De theaterlijn (01180) 11511: dag en nacht aktuele informatief Tenzij anders vermeld voorverkoop Middelburg a/d Sladsschouwburg.l Goes/Vlissingen/Zierikzee bij de VVV's ler plekke 1 Telefonisch reserveren Middelburg 01180-11500. Goes: 01100-15154.1 Vlissingen: 01184-12345, Zienkzee (van 19-20 uur):01110-12192_^ Een mengsel van rap en rockmuziek brengt de formatie The Ice- Gang zaterdagavond in het jongerencentrum Midgard in Mid delburg (22.00 uur). De uit vijf leden bestaande groep is afkomstig uit Enschede en doet een beetje denken aan de Beasty Boys. Het Zeeuwse quintet Jazzebel draagt zondagmiddag bij tot de sfeer in café Bolsjoi in Goes (15.00 uur). Jazzebel bestaat uit Sylvia Klein (zang). Jan Net (saxofoon), To- nie Wesdijk (contrabas), Gerrit Kooger (drums) en Fred Flohr (gitaar en bestrijkt een breed terrein van de jazzmuziek, met uit zondering van dixieland en het heel moderne genre. WOENSDAG Voor kinderen van vier tot acht jaar speelt de groep Bun woensdagmiddag de voorstelling December in het Zuidlaj theater in Terneuzen (15.00 uur). December (tekst en regie Maarten Lebens) wordt omschreven een toneelstuk over ouwe mensen, een berg speelgoed en hoop liefde. Het belicht verschillende facetten van het oud zijn geeft- aan dat niet alles wat jong is ook automatisch beter is j spel van Erik de Pon en Margot van der Lee wordt onderstee door muziek van Joost Belinfante. Een duistere thriller vol melodramatische accenten, luidtf omschrijving van de voorstelling Crime of Love van de Engel Trestle Theatre Company, woensdagavond in de Stadsschot burg in Middelburg (20.00 uur). Het thema is: zij was een ster van het witte doek die verliefdwa een godin die zondigde, een moeder die niet wilde opgeven, kon niet ontsnappen aan de Crime of Love. Deze tragedie t Engelse humor en theatraal vertoon, wordt ook gekenmerktó; het uniek maskerwerk. DONDERDAG De Berini's brengen hun nieuwe programma Groeten uit R terdam donderdag in het Zuidlandtheater in Terneuzen (20 uur). Annie en Harrie bedienen zich van het motto: wie verre rea maakt, heeft vaak heimwee oftewel jeugdsentiment en anó verloren idealen. Dit optreden komt in de plaats van de voor ling van Malpertuis. die niet doorgaat in verband met het ovet den van de Vlaamse acteur Dries Wieme. Trestle Theatre Company speelt Crime of Love VERWACHT Het Schotse harpduo Sileas - Patsy Seddon en Mary Macmaster - is zondagmiddag te beluisteren in het Vestzaktheater in Vlissin gen (16.00 uur). Sileas wordt gezien als één van de meest vernieuwende Schotse folk-acts. Het repertoire varieert van pipe en fiddle tunes tot Schotse en Gaelic liederen, waarbij invloeden uit jazz, klassieke en moderne muziek hoorbaar zijn. VRIJDAG 26 FEBRUARI: Hetty Heyting met Vreemde Tret in Zuidlandtheater in Terneuzen (20.00 uur). Abele Spelen door Het Zuidelijk Toneel in Stadsschouwb: Middelburg (20.00 uur). Marien van Staalen (cello) en Jozef de Beenhouwer (piano Concertzaal in Middelburg (20.00 uur). Amateurtheatergroep Mort Subite met De Architect en de K zer van Assyrië in Vestzaktheater in Vlissingen (20.30 uur). Cabaretier André Manuel in 't Beest in Goes (20.30 uur). Zeeuwse avond in Ons Dorpshuis in Kruiningen (20.00 uur). ZATERDAG 27 FEBRUARI: Middelburgs Theater speelt Yn ne in het Minitheater in Middelburg (20.30 uur). Kamerorkest Sinfonietta in Concertzaal Zierikzee (20.00 uur Robert Paul speelt Het Trappenhuis in Prins van Oranje in G: (20.00 uur). André Manuel in Vestzaktheater in Vlissingen (20.30 uur). The Shooting Party met pop en cabaret in Stadsschouwb: Middelburg (20.30 uur). Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen in Grt Kerk Terneuzen (20.15 uur). Popgroep Paralysis in Bar American in Middelburg (20.30 uu: ZONDAG 28 FEBRUARI: Familievoorstelling Arno Huiben Zuidlandtheater in Terneuzen (15.00 uur). Band The Dockters in Bar American in Middelburg (15.30 u Koffieconcert in stadhuis Sluis (11.00 uur). Jazzconcert in Porgy en Bess in Terneuzen (15.00 uur). Pools Philharmonisch Kamerorkest in De Maagd in Bergen; Zoom (14.30 uur). WOENSDAG 3 MAART: Een Midzomernachtsdroom in St£Ó schouwburg in Middelburg (20.00 uur). Stuffed Puppet Theatre in Zuidlandtheater in Terneuzen (2!J uur). Komedie Een doos vol kruimels in Prins van Oranje in Gn (20.00 uur). DONDERDAG 4 MAART: Paul de Leeuw in Zuidlandtheater: Terneuzen (20.00 uur). Dorine van der Klei en Daniël Leeuwenberg in Vestzakthea; in Vlissingen (.20.30 uur). Folkloristisch Danstheater in Stadsschouwburg in Middelbï (20.00 uur). ANTWERPEN Kon. Filharmonisch Orkest van Vlaanderen: leiding Jos v. Immerseel; programma: Symfonie nr. 44 (Haydn), Lyrische Sui (Grieg), Fantasia on a Theme by Thomas Tallis (Vaughan-fl liams), Symphonie en Ut majeur (Bizet); vandaag (vrijdag) om uur in Desingel (Desguinlei 25). Flairck: concert De Optocht; zaterdag 20.15 uur in Prov.Cf trum Arenberg (Arenberstr. 28). St-Petersburg Ballet On Ice: leiding Constantin Rassad schaatsballet op muziek van Tsjaikovsky, Mahler en Albino vandaag (vrijdag) 20 uur, zaterdag 15 en 20 uur, zondag 15 uur het Sportpaleis (Schijnpoortweg, Merksem). Lunchconcert: met Anne Van Coillie (viool) en Yves Ston (gitaar); programma: Ginastera, Villa-Lobos, Piazzola, Pa; nine; zondag om 12.45 uur in de Kon. Vlaamse Opera (Frax rijklei 3). Da Camera Concert: door Nico Baltussen (Viool) en Erwin V Bogaert (clavecimbel); werk van Martinu, Purcell, Soler; zone 11 uur in Stedelijke Muziekacademie Berchem (Kardinaal M cierlei 3-5 Berchem). Pièce Montée: toneelstuk van Pierre Palmade door IvonneL in regie van Catrien Hermans; vandaag (vrijdag), zaterdag donderdag 20.30 uur, zondag 15 uur in Het Klokhuis (Parochial straat 4-4a). Liederrecital: door Guy De Mey (tenor). Sylvia Traey <piai en Raphaella Smits (gitaar); werk van Dowland. Bartlet, Hayi Britten, Ferguson en Tippett; zondag 20 uur in Desingel (D guinlei 25). Bob Dylan: Concert; maandag 20.30 uur in Zaal Kon. Elisabf (Kon. Astridplein 23-24). Jan Arends, I presume: theatermonoloog naar Jan Arends Eelke de Jong, regie André Lefèvre, muziek Gorki: dinsdag 20 uur in het Fakkelteater (Reyndersstraat 7). The London Chamber Orchestra: Cofena Concert, werk v Mozart, Bach, Albinoni. Vivaldi; woensdag 20.30 uur in Zaal Ki Elisabeth (Kon. Astridplein 23-24). foto Egbert Luys Alexandra van Marken. Cabaretier Bert Visscher

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 20