Herstel pakhuisjes verantwoord 200,- SIGMA Kunstwerk in ere hersteld 'Roze krokodillen' maakt dozijn vol Scholen Arnemuiden breiden uit Wemeldinge vraagt Kapelse politici om betere voorzieningen Domburg verjaagt publiek met besloten raadsvergaderingen streek 12 Hoofdinspecteur Monumentenzorg keurt Vlissingse aanpak goed AF 75-300mm F4-5.6 DL VERSCHOORE VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 van onze verslaggever VLISSINGEN - De restauratie van drie monumentale pakhuis jes aan de Weteringstraat in de Vlissingse binnenstad vindt op een zorgvuldige wijze plaats. W. J. de Wit, hoofdinspecteur re gio-zuid van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, heeft dat donderdag tijdens een werkbezoek aan Vlissingen vastgesteld. De Wit was over de restauratie gealarmeerd door de stichting Stadsherstel Vlissingen. Dat de voorgevels van de drie pakhuis jes waren gesloopt, omdat ze te slecht waren, kon Stadsherstel nog billijken. Dat een uit 1610 daterende puibalk in stukken gezaagd was afgevoerd, was ech ter voor het stichtingsbestuur onverteerbaar. Stadsherstel was ook woedend over het storten van een verhoogde betonvloer op de begane grond van de pak huisjes. Die had juist onder het straatniveau moeten blijven, zo als in de oorspronkelijke situa tie. De maatregelen die zijn geno men, waren onvermijdelijk, luid de het verweer van de gemeente Vlissingen en de technisch uit voerder van het werk J. A. de Keuning. De voorgevels waren te slecht om te worden gehand haafd. Hetzelfde gold voor ver schillende houten onderdelen, zoals kozijnen en puibalken. De begane vloer moest worden ver hoogd om de pandjes bruikbaar der te maken voor bewoning en schatgravers de pas af te snij den. Zorgvuldig van onze verslaggeefster WEMELDINGE - Wemeldinge moet niet uitgekleed worden zo als Schore: nauwelijks voorzie ningen, geen winkels en zelfs het voortbestaan van de school op de tocht. Enkele inwoners van Wemeldinge vertolkten hun zorg daarover donderdag avond zeer indringend op een bijeenkomst met Kapelse poli tici in het dorpshuis. Het ge meentebestuur kreeg het ver wijt dat alle geld en voorzienin gen naar het dorp Kapelle gaan en dat de kleine dorpen (Schore en Wemeldinge) daardoor dood bloeden. Het mislukken van een nieuw- bouwplannetje in Wemeldinge vormde een steen des aanstoots. Burgemeester J. van Bommel en de fractievoorzitters die hem flankeerden, konden niet anders dan hun spijt betuigen. Woning bouw heeft iedere partij hoog in het vaandel, zoveel werd wel dui delijk. Maar waarom er dan nü geen bouwgrond in het dorp is, kon de verhitte Wemeldingers niet duidelijk gemaakt worden. „Er zit veel te weinig kracht ach ter het ontwikkelen van voorzie ningen hier", zei één van de aan wezigen. Dezelfde spreker ver weet de politici dat zij altijd an dere instanties als de schuldigen aanwijzen. Een ander somde op waar het Wemeldinge aan ontbreekt. Geen bejaardenhuis voor de ou deren van het dorp. „Mensen die hun hele leven aan en op de zee hebben doorgebracht zitten nu in Kapelle tussen de fruittelers." Geen loket om een paspoort of rijbewijs af te halen en een kind aan te geven, geen bouwkavels, geen visserijmuseum. Wèl zes ton voor het zwembad in Kapel le. wèl een fruitteeltmuseum in Kapelle. wèl honderden nieuwe woningen in Kapelle. Een oneer lijke vergelijking, misschien. Maar de mensen achter de tafel hadden er geen afdoende ant woord op. De kritiek van Stadsherstel werd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg serieus ge nomen. Hoofdinspecteur De Wit voorspelde dat de gemeente Vlissingen 'een zware dobber' zou krijgen om het tegendeel te bewijzen. Hij moest donderdag tijdens zijn bezoek aan Vlissin gen echter constateren dat de werkzaamheden zorgvuldig zijn verricht en de gekozen oplossin gen passen binnen de richtlijnen van Monumentenzorg. Het werk aan de pakhuisjes ligt nog steeds stil. De gemeente Vlissingen wacht op de definitie ve toestemming van Monumen tenzorg. A. A. de Vries, chef sec tie wonen en bouwen bij de ge meente, ging er donderdag van uit dat die over veertien dagen binnen is. De restauratie van de pandjes aan de Weteringstraat, een zijstraat van de Walstraat, kan dan echt beginnen. Technisch uitvoerder De Keu ning van het gelijknamige ad vies- en tekenbureau in Vlissin gen heeft toegezegd dat de stich ting Stadsherstel bij het karwei wordt betrokken. Voorzitter G. J. de Rooij van Stadsherstel juicht dat toe. Hij wacht de uit nodiging af. „Wij zullen daar ze ker serieus op ingaan." van onze verslaggever GOES - De Goese Beestenmarkt is weer compleet. Sinds donderdag staan de drie naakte kin derfiguren, de dolfijn en de korenschelf na ruim twee jaar weer op de plek waar zij horen: de pomp. De beeldengroep werd eind 1990 verwijderd om te worden gerestaureerd. De kunstwer ken waren zwaar beschadigd. Er ontbraken armpjes van de putti (naakte kinderfiguren), de dolfijn was vrijwel staartloos en er was een stuk van de korenschelf afgebroken. Ook de pomp zeifis gerestaureerd. De restauratiekosten bedroegen ongeveer 12.500 gulden. foto Willem Mie- CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: A. van der Griek, Badhuisstraat 46. tel. 12950. zon. 0.00-24.00 uur: F. G. Snij der, Burg. van Woelderenlaan 12, tel. 13933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg. vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: F. J. J Buijtendijk, Noordweg 353, tel. 39933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: G. J. H. Meyjer, De Krammer 14, tel. 39933. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Patiënten Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: P. Kodde, Oude Vlissingseweg 13, Middelburg, tel. 01180-15810. zon. 0. 00-24. 00 uur: J. F. M. Ber gen, Kanaalstraat 89, Oost-Sou burg, tel. 01184-61500. Spreekuur 12.30-3.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, Vroon straat 11, Serooskerke, tel. 01189-1212. Domburg, Aagtekerke, Westka- pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: B. weekend- - diensten I I i 11 i li i TE Vaandrager, Weststraat 7, Dom burg, tel. 01188-1271. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: A. Stutter heim, Beukelmanstraat 8, Melis kerke, tel. 01186-1760. Tandartsen: Walcheren: D. Ruissen. Kanaal straat 91, Oost-Souburg, tel. 01184-61347. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. 09.00 uur: H. Hament, tel. 79678. Middelburg, zat. 09.00-ma. 09.00 uur: S. K. Boot, Segeersingel 120, tel. 39865. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. 01180-33803. Kleine huisdieren: A. Ruys, Stadsschuur 1, Middelburg, tel. 01180-13118. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00- 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oostka- pelle': Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle, tel. 01188- 1443. Dierenarts A. Meijns: Oostka- pelseweg 12, Grijpskerke, tel. 01189-3060. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: R. Roskam, Kelderweg 1. tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren: Kor te Noordstraat 61, Middelburg, tel. 01180-37077. Spreekuur zat. 10.00-11.00 uur. Apotheken: Middelburg: Welsinge, Jw. Thi- bautstraat 45, tel. 23298. Vlissingen: Apotheek Singel, Singel 9, tel. 12730. Wijkverpleging: Voor geheel Walcheren via Alarmcentrale tel. 01184-11877. van onze verslaggever Ynte Hoekstra DOMBURG - Hoe zou het toch komen dat de publieke tribune bij de commissie- en raadsver gaderingen van de gemeente Domburg steeds leger wordt? De leden van de commissie Al gemene en Bestuurlijke Zaken (ABZ) hielden het er dinsdag op dat de vele details in de verga deringen de geïnteresseerden wegjagen. Het handjevol bezoe kers had een andere mening. „Het ligt aan die voortdurende besprekingen achter gesloten deuren. Daardoor komt geen hond er meer op af", mopperde een van hen na het openbare ge deelte van de vergadering. De commissieleden gingen na het openbare gedeelte van de vergadering achter gesloten deuren nog even door over de plaats waarop de replica van het tentoonstellingsgebouwtje van de kunstenaar Toorop moet ver rijzen. Ook schoof een vraag van raadslid J. Geldof (PvdA) door van de rondvraag naai- het beslo ten gedeelte van de vergadering. Interessant, want de rondvraag wordt meestal gebruikt voor vragen die niet als los agenda punt behandeld worden, maar die in het algemeen de burger juist direct aangaan. Geen van de aanwezige raadsleden morde. Vijf van de negen vergaderingen van de commissie ABZ waren het afgelopen jaar geheel of ge deeltelijk besloten en ook was er af en toe 'vertrouwelijk voor overleg' voor de raadsleden over de kwestie Hof Domburg. De commerciële belangen van de gemeente stonden op het spel en dus was openbaarheid heel on verstandig, verontschuldigde het college zich. Het is typerend dat juist het Domburgse gemeentebestuur zich druk maakte over de open baarheid van stukken van het college van gedeputeerde sta ten. Een schande dat we zaken die onze gemeente aangaan uit de krant moeten vernemen, oor deelden b en w. Maar gedepu teerde staten reageerden in april van het vorig jaar scherp. „O- penbaarheid van bestuur hoort bij het nieuwe beleid van de pro vincie. We hebben dat de ge meenten gemeld; Domburg moet maar leren leven met dat feit", luidde de toelichting. De fracties in de raad sputteren best af en toe tegen als het om de openbaarheid van vergaderin gen gaat. In november was een week voorafgaand aan een^ bare vergadering over Hoffr burg een bespreking achte sloten deuren. „Als het in daad om geheim voorove gaat, blijven wij weg bij de gadering", verkondigde Aj namens de Christelijke Gros ring. Het besloten beraadt gewoon door; de Christel Groepering was er ook. Begin volgend jaar zijn q meenteraadsverkiezingen, fracties moeten de boer o; zullen zich verantwoorden! het beleid dat ze de e vier jaar namens hun kjg hebben gevoerd. De deur het stemhokje zal ongehvjj wagenwijd openstaan. Kri^ de inwoners van Domburg j evenveel openheid van zaken nu het geval is bij de vergade gen? Boete voor hardrijders OOSTKAPELLE - Bij eens heidscontrole op de Dombc seweg in Oostkapelle heU tien automobilisten woensj een proces verbaal gekitj voor te hard rijden. De ho« snelheid die werd gemeteni 111 kilometer per uur. Oj Domburgseweg is 80 kilonï per uur toegestaan. De confc werd gehouden tussen ",f| 9.15 uur. Er werden in totaal auto's gecontroleerd. In Arnemuiden werden ha 11.30 en 12.30 uur bij eens heidscontrole 10 automobüs door de rijkspolitie beboet controle werd gehouden tj Spoorstraat waar de maxc snelheid 50 kilometer peric De hoogste snelheid was 72) meter per uur. Knip uit Inleveren 20-2-'93 tussen 10-12, 13-16 uu' Wat is de prijs van loll: Futura voetbalschoen; bij Sporthuis Maarten! Nw. Vlissingseweg 51, West-Souburg Weet u de juiste prijs gratis T-shirt voor Middelburg e.o Westerscheldestr. 50, Middelburg. MIDDELBURG. STADS SCHOUWBURG 'Roze krokodillen', van Haye van der Heyden, met composities van Martin van Dijk Een vrije produktie met o.a. Vera Mann. Hein van Beem, Annet Nijder, Henk Dikmoet en Esther Roord. Kostuums van Jan Aamtzen, decor van Jens Hager. Regie van Aram Adriaanse. door Willem Nijssen Is het oneerbiedig om te zeg gen, dat er van een musical twaalf in een dozijn gaan? Vast wel. Maar toch: de patronen van een musical liggen vast, de be doeling ervan ook. Net als bij een diner. Het zijn de kruidige details, de opsmuk en de am biance die dat éne diner van de andere maaltijden onder scheidt. Waar het uiteindelijk om draait, vult niet, maar be paalt wel het genot. In de musical 'Roze krokodillen' zijn de 'cultunaire' accenten met gulle hand gelegd. Er is bijvoor beeld - en tot groot kijkgenoegen - geïnvesteerd in een zeer rijke costumering. Honderden schit terende uitdossingen maken de scènes tot prachtige plaatjes. Zelden gaat dat dan om groots bepluimde, oogverblindende glitter, veel vaker om kleine ge raffineerde finesses in schijn baar alledaagse outfit. Bijna on gemerkt oogt 'Roze krokodillen' daardoor lekker weg. Dezelfde doortrapte eenvoud was ook terug te vinden in het decor. Op zich is dat weinig spec taculair, maar al dat eenvoudigs zet toch wel een mooi beeld neer. Als zo'n woord al past, bij een musical, zou je het zelfs geser reerd kunnen noemen. Een leu ke vondst vond ik het werken met poppen in de openingsscè ne. een stijlvolle tango. Hetzelf de idee keerde later terug in een fraaie scène in het hotel waar het damesorkest 'De roze krokodil len' verblijft. Natuurlijk gaat er in zo'n op-elkaars-lip-levend ge zelschap nogal wat heen en weer tussen al de deuren van al die ka mers. Om die deuren dan een ei gen, nerveuze dans te zien uit voeren was heel verrassend. Dans. dat was een ander opval lend goed gegeven in deze musi cal. Het komt er in musicals lang niet altijd meer van om de cho reografie tot uitgangspunt te ne men. Het vraagt veel meer van iedereen om daar in uit te blin ken dan in bijvoorbeeld de muzi kale component. In 'Roze kroko dillen' valt ontzettend te genie ten van veel perfecte, dat wil vooral zeggen: originele, pittige choreografie. De acteurs en actrices zijn alle maal van meerdere markten thuis: ze dansen, ze bespelen een instrument, en ze zingen! Het vakmanschap van de hele trou pe dwingt respect af. Ook de man, die je ongezien alleen maar hoort: de componist. Martin van Dijk heeft voor deze musical te veel goede liedjes geschreven om zelfs maar een gedeelte op te noemen. Ze variéren van ener giek tot poëtisch, van luchtig tot uitdagend, van anekdotisch tot geladen. Voor een verhaal moet je meest al niet naar een musical gaan. Het is er altijd wel, ook hier, maai- het blijft ondergeschikt. Zelfs wanneer je, zoals in 'Roze krokodillen', een thema van eni ge actualiteit en realiteit kiest: lesbische liefde, travestie, afwij kend sexueel gedrag dus. Of be ter nog: de acceptatie daarvan, door anderen, door jezelf. Het is het kader van de musical, opval lend consequent, met opvallend veel aandacht voor de vitaliteit van de tekst. Die bevat een aan tal 'wise-cracks' en grappige wendingen. Toch blijft er over het verhaal iets 'duns' hangen. Binnen het genre is 'Roze kroko dillen' een musical die op alle on derdelen onverwacht hoog scoort. Het duurt namelijk enige tijd voor je dat in de gaten krijgt, alsof een teveel aan kwaliteit de voorstelling wat log maakt. Maar als je er eenmaal in zit, dan dringt toch wel door: twaalf in een dozijn, akkoord, maar deze maakt dan wel het dozijn vol. 'Roze krokodillen' is ook vandaag (1912) nog te zien in de Stadsschouw burg te Middelburg MIDDELBURG Verkoping - In de grote zaal van bejaardentehuis Eben Hae- zer in Middelburg wordt woens dag 24 februari van 19.00 tot 20.30 uur een verkoping gehou den. Er worden onder andere di verse handwerken, houten mo dellen, kleding en koffie met ge bak verkocht. De opbrengst is ten behoeve van de zending. INRUIL Voor CANON NIKON A.F. Normaal 499,- Bij inlevering van oude lens: VLISSINGEN. Scheldeplein (recht t.o. C-S A en Blokker), 2e wmkelmgang aan Zeemanserve. onze verslaggeefster Claudia Sondervan ARNEMUIDEN - Bij drie van de huidige zes basisscholen in Arnemuiden wordt op dit mo ment hard gewerkt door bouwbedrijven. Twee scho len krijgen een vijfde leslo kaal, de uitbreiding met een zesde lokaal staat voor een derde school op stapel. De Ko ningin Beatrixschool is de enige die zowel vernieuwt als inkrimpt: het hoofdgebouw aan de Dokstraat wordt aan gepast zodat alle 143 leerlin gen er les in kunnen krijgen. Het werk, dat vlak voor Kerstmis begon, nadert zijn voltooiing. Dan wordt de de pendance aan de Prins Ber- nardstraat, waar de eerste en tweede groep van de school zaten, overbodig. Een nieuwe bestemming voor dat gebouw is nog niet gevonden. Het heiwerk bij de bijzondere basisschool Joos van Laren is al bijna klaar. De school wordt dit jaar voorzien van de lang verwachte uitbreiding met een klaslokaal en een speello kaal. Het bouwwerk, waarin de jongsten van de 125 leerlin gen gehuisvest worden, moet voor de zomervakantie klaar zijn. Daarna ontbreekt het de school niet langer aan ruimte, maar wel aan leerkrachten: de post voor de vijfde leraar in het team staat nog open. Direc teur G. Geneugelijk verwacht niet dat de school nog veel zal groeien: zo'n drie leerlingen per jaar. Heiwerk Het heiwerk voor het nieuwe, vijfde lokaal van openbare ba sisschool De Zeester aan het Oostgat in Brakenburg is eveneens deze week begon nen. De extra vierkante me ters speelruimte die het minis terie van onderwijs per klaslo kaal gunt, gebruikt De Zeester om de vier bestaande lokalen met eenderde te vergroten. Een speellokaal heeft de school al. In oktober viert de school het eerste lustrum met de 116 leerlingen. Directeur G. de Keizer verwacht dat zijn school nog veel leerlingen trekt uit de nieuwbouw die tot 1995 in Brakenburg III wordt gepleegd. De nog geen vijfduizend inwo ners van Arnemuiden verke ren in een unieke positie: zij kunnen kiezen uit zes basis scholen voor hun kinderen. De gemeente telt twee openbare scholen, twee scholen op gere formeerde grondslag, één van uit de Gereformeerde gemeen ten in Nederland en één alge meen christelijke school. De scholen zijn keurig verdeeld over de twee helften van Arne muiden: de Polderburcht, de Joos van Laren en de Konin gin Beatrixschool in het 'Oude dorp', en aan de overzijde van de spoorlijn Het Baken, De Zeester en De Zonnestraal in de nieuwbouwwijk Braken burg. Afspraken tussen de scholen onderling hebben een einde gemaakt aan het vroegere ge touwtrek om kinderen. Vanuit de gemeente verschijnt ieder jaar een brochure waarin het Arnemuidse scholenaanbod uit de doeken wordt gedaan, waarna de keuze aan de ou ders zelf wordt gelaten. Circa veertig kinderen uit Arnemui den bezoeken een school op grondslag van de Gerefor meerde Gemeenten of op her vormde grondslag in Middel burg. De Polderburchtschool en De Zeester fuseren over enkele ja ren. De Polderburcht, met vier lokalen en 69 leerlingen, bleek bij de peilingen in 1992 niet ge noeg perspectief te hebben om zelfstandig te mogen voortbe staan. Een coördinatiegroep van gemeente, schooldirectie en RPCZ (Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland) is sinds kort bezig om het sa mengaan van de schoolbestu ren voor te bereiden. In ieder geval tot het jaar 2000 kunnen de leerlingen van de Polder burcht in hun eigen gebouw aan de Clasinastraat terecht. Volgens directeur De Keizer is het nog onduidelijk of de fusie de scholen leerkrachten gaat kosten. De zes leerkrachten hebben de garantie dat hun baan tot 1996 blijft bestaan. Signatuur De andere school die in Arne muiden niet aan de norm van 98 leerlingen voldeed, de alge mene christelijke basisschool De Zonnestraal aan het Oost gat, bleef voor opheffing en fu sies gevrijwaard omdat het de enige onderwijsinstelling in de omgeving is van die signatuur. De school met 62 leerlingen viert evenals buurman De Zee ster in oktober het vijfjarig be staan. De bijzondere basisschool op gereformeerde grondslag Het Baken in Brakenburg wacht momenteel op het fiat van het ministerie van onderwijs voor de bouw van het zesde school lokaal. Het Baken heeft 145 leerlingen, maar tegen de tijd dat de zomervakantie begint zullen dat er al weer 152 zijn, weet directeur W. van der Kloet. Een fusie met de andere school op gereformeerde grondslag, de Koningin Beatrixschool in het oude dorp, ziet Van der Kloet voorlopig nog niet ko men. „De Beatrixschool mag dan de gevolgen ondervinden van de vergrijzende bevolking in het oude dorp. maar blijft nog ruim boven het minimum leerlingaantal." Leerlingen van de Joos van Larenschool in Arnemuiden volgen vanuit hun klas de bouw van de twee nieuwe lokalen aan de Clasinastrat met grote belangstelling. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 12