Wrevel ziekenhuizen neemt toe Burgemeester Plomp: vertrek is goed voor mij èn de gemeente Scouting Zeeland praat over rol bij alternatieve straf Plan waterhuishouding positief ontvangen Dienstverlening voor broers wegens verboden wapenbezit Schelde centraal in campagneweek van actiegroepen lezers schrijven provincie VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 Oostburg levert opnieuw in ten gunste van Terneuzen van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneuzense broers I. K. (33) en A. K. (26) zijn door de politierechter veroor deeld tot het verrichten van 150 uur dienstverlening. De voor malige exploitanten van café Escape kregen deze straf opge- V eïllglieiu legd wegens verboden wapen bezit en het toestaan van de handel in soft drugs in het ho- reca-pand aan de Nieuwstraat. verklaarde I. K. „Want na een goede start begonnen we steeds meer klanten te verliezen en het verkopen van soft drugs was voor ons op dat moment de enige mogelijkheid om er weer bovenop te komen." I. K. en A. K. stonden donder dagmiddag terecht omdat de politie op 19 juni vorig jaar bij een inval in café Escape twee vuurwapens, een aantal wapen stokken. 7500 gram hasj en 5000 gram hennep in beslag had ge nomen. Kort daarop werd het café, dat door de handel in drugs een bron van ergenis was gewor den voor de omwonenden, op last van de gemeente gesloten. Tegenover de politierechter ver klaarden de broers toe dat ze zelf niet hadden gedeald in hun café, maai- dat ze wel anderen toe stemming hadden gegeven om het spul in de tent te verkopen. „We hadden geen andere keus", Van Gelder wil betere paden fietsers in Tholen van onze verslaggever SINT MAARTENSDIJK - Com missaris van de koningin drs W. T. van Gelder wil nagaan of het mogelijk is enkele fielsver- bindingcn in de gemeente Tho len te verbeteren. Dat zei hij donderdagmiddag in Sint Maartensdijk tijdens een ken nismaking met de gemeente. Van Gelder hecht mede vanuit recreatief oogpunt veel waarde aan goede paden. Eén van de ontbrekende schakels op Tho len is een goede route tussen Sint Maartensdijk en Stavenis- Van Gelder liet zich door burge meester en wethouders informe ren over onderwerpen als het ge meentelijk ouderenbeleid en de positie van Tholen op het grens vlak van Zeeland en West-Bra bant. Vergezeld van het dage lijks gemeentebestuur maakte de commissaris per autobus een rondrit door de gemeente. Het gezelschap bracht onder meer een bezoek aan zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Voor hij weer uit de gemeente vertrok, maakte Van Gelder in het stad huis te Sint Maartensdijk kennis met de gemeenteraad. A. K. en I. K. benadrukten ver der dat ze de vuurwapens, wa penstokjes en boksbeugel had den aangeschaft uit veiligheids overwegingen en dat ze er nog nooit gebruik van hadden ge maakt. Voor officier van justitie mr. J. J. A. Groen leed het echter geen enkele twijfel dat de beide broers zich aan twee ernstige de licten hadden schuldig ge maakt. Vooral het verboden wa penbezit nam hij hoog op. „Daarom eis ik voor A.K. een ge vangenisstraf van drie maanden of 150 uur dienstverlening. Voor I.K. eis ik vier maanden cel, want die kreeg vorig jaar al een maand voorwaardelijk omdat hij was gepakt met ruim 100 gram soft drugs die bestemd wa ren voor de verkoop." Soepel De twee verdachten en hun raadslieden meenden echter recht te hebben op een soepelere behandeling omdat ze al genoeg zijn gestraft door de gedwongen sluiting van café Escape en de daaruit voortvloeiende finan ciële schulden. Verder bena drukten de broers dat de politie- inval niet helemaal volgens de regels was verlopen omdat de agenten ook de woning boven de Escape hadden doorzocht, zon der dat ze over een bevel tot huiszoeking beschikten. A. K. beweerde bovendien dat zijn broer niet had geweten dat er zo veel soft drugs in café Escape was ondergebracht en dat die daarvoor dus ook niet gestraft kon worden. Politierechter H. Van Breda gaf toe dat niet bewezen kon worden dat I. K. op de hoogte was van de aanwezigheid van zoveel soft drugs in het café. Bovendien achtte hij het mogelijk dat de politie inderdaad enkele proce durefoutjes had gemaakt bij de inval in café Escape. Het was voor de politierechter echter zonneklaar dat de broers het on geoorloofd dealen van soft drugs in hun kroeg hadden toegestaan en zich schuldig hadden ge maakt aan verboden wapenbe zit. Van Breda veroordeelde de beide Terneuzenaars daarom tot 150 uur dienstverlening. Wat je ook doet, je blijft 'die Hollander' van onze verslaggever KOUDEKERKE - De vertrou wenscommissie van de ge meente Valkenisse wilde in 1985 een jonge en enthousias te burgemeester. De keus viel op drs W. J. Plomp (1946) en dat hebben ze geweten. Wat de inwoners van Valkenisse ook kunnen zeggen, niet dat ze een saaie en onopvallende burgemeester hebben gehad. Niet iedereen juicht de ma nier van optreden van Plomp toe, maar dat is onvermijde lijk, meent de scheidend bur gemeester. „Onnozele details kleuren mijn optreden. Ik ben 1.62-me ter. De meeste mensen denken dat ik daardoor per definitie eigenwijs en parmantig ben. Soms vind ik het vervelend dat ik niet echt geliefd ben, maai' ik heb hier toch ook ech te vrienden." Plomp beschouwt zichzelf als iemand van de nieuwe genera tie bestuurders. Hij geeft rui terlijk toe dat hij verrast werd door de bestuursstructuur van Valkenisse. „De manier van vergaderen was in 1985 nog veel breedvoeriger. Volgens mij wordt een discussie er ech ter alleen maar troebeler op als de verhalen breed uitge sponnen worden. Door emo ties die tijdens de toespraken opborrelen, kunnen raadsle den vaak op een heel ander on derwerp uitkomen dan waai de discussie over begon. Ik vond dat het nodig was om de zaak om te gooien. Gelukkig wilden de raad en het ambte narenkorps daarin mee." Tevreden Terugkijkend op de projecten die gerealiseerd zijn tijdens zijn burgemeesterschap is Plomp tevreden over de ma nier waarop de beslissingen tot stand gekomen zijn. Hij durft het woord 'trots' niet in de mond te nemen. „Ik ben heel blij over de gang van za ken. Ik zou me heel kwetsbaar opstellen als ik zei dat ik trots was. want ik heb het natuur lijk niet alleen gedaan. In de laatste zeven jaar is echter wel vrijwel alles gedaan wat ik van plan was." Een van de zaken die nog niet hun beslag hebben gekregen is de stichting van het Atlantik Wallmuseum. De ruïnes uit de Tweede Wereldoorlog rondom Dishoek zijn volgens Plomp van onschatbare historische Scheidend burgemeester W. J. Plomp van Valkenisse: „Soms vind ik het vervelend dat ik niet echt geliefd ben, maar ik heb hier toch ook echte vrienden." foto Ruben Oreel waarde en moeten koste wat kost behouden blijven voor het nageslacht. De financiën blijken echter een struikel blok. „Het werven van spon sors komt op een buitenge woon ongelukkig moment, want de conjunctuur is net omgeslagen. Ik denk dat het museum er desondanks komt, maar we zullen wat meer ge duld moeten hebben." Minicampings Plomp maakt zich op één punt zorgen: de regeling rond het kamperen bij de boer. „De an dere gemeenten reageerden halfslachtig toen Valkenisse een pleitnota voor vijftien een heden gedurende het hele sei zoen opstelde. Nu zitten we met het gesodemieter tijdens de drukte bij Hemelvaart en Pinksteren. We moeten gelijk weer een soort piekopvang gaan creëren voor die dagen door de incomplete regels. En dat terwijl de hele geschiede nis van het kamperen bij de boer er één is van het hand- lichten met de regels. Het ge duvel blijft nu aanhouden." Plomp noemde in een inter view in 1986 Valkenisse 'een diamant die op een paar plaat sen nog verder geslepen moet worden'. Wat hem betreft is de gemeente inmiddels bijna af. „Veel projecten zijn klaar, an dere staan op het punt om uit- gevoerd te worden. Het is jam mer dat de golfbaan bij Dis hoek nooit van de grond geko men is. want dat was een van de allermooiste banen van Ne derland geweest. Het project Kustlicht H bij Zoutelande. met daarin opgenomen een short-golfbaan, belooft echter ook heel mooi te worden." De burgemeester verlangt er naar om het ambt in Stap horst te kunnen voortzetten. „Dat is een gemeente met twee kanten: de strikte, gods dienstige richting en de zich sterk ontwikkelende indus triële kant. Ik voel me verbon den met de omgeving. Het Saksenland heeft die mentali teit die ik zeer plezierig vind. Walcherenaren blijven afstan delijk. Wat je ook probeert, je blijft die Hollander." „Ik heb het prima naar mijn zin gehad en ook enkele echte vrienden gekregen hier. Ik zal zeker heimwee krijgen als ik daar ben. Ik ben echter wel verknocht aan die omgeving. In Zwolle heb ik vijf jaar ge werkt als kabinetschef bij de gemeente. Ik denk dat het goed is om na deze jaren te ver anderen van werkomgeving, zowel voor de gemeente als voor mij." van onze verslaggever VLISSINGEN - Als voorbe reiding op een grote cam pagne in de nazomer van 1994, die is gericht op een schone Schelde, wordt vol gende week een studie- en informatiecampagne op en om deze zeearm gehouden. Op initiatief van Franse, Belgische en Nederlandse actiegroepen en de Brussel se Raad voor het Leefmilieu zullen twee boten van de bron van de Schelde naar de monding varen. Onderweg vergaren de deelnemers in formatie over de problema tiek van de Schelde. De tocht begint zondagmid dag als alle deelnemers zich verzamelen aan boord van de Belgische milieuboot en het schip van de stichting Reinwater uit Nederland. Aangezien de Schelde maar tot het noord-Franse Cam- brai bevaarbaar is wordt de zondagmiddag besteed aan een bezoek per bus aan de bron van de Schelde. Maan dag varen de schepen van Cambrai naar Valenciennes, dinsdag van Valenciennes naar Tournai en woensdag van Tournai naar Oudenaar de. Met de bus gaat men dan naar Ath en Maffle en 's avonds verzamelen de deel nemers zich in Gent. Baggerspecie Donderdag komt het gezel schap in Nederland aan en maakt een tocht van Gent naar Terneuzen. 's Morgens geeft de stichting Reinwater een toelichting en in de na middag is het de beurt aan Rijkswaterstaat om iets over de problematiek vang Schelde en het Kanaal ve Gent naar Terneuzen te va tellen. Dat zal onder i gaan over de onderwater'^ I dems en het beleid rond ha verwerken van baggers^ i cie. Vrijdag 26 februari gaat hJ gezelschap met de bus end; veerboot van Terneuzg naai' Goes voor een ontmoe i ting met de Zeeuwse Mili^ i Federatie (ZMF). 's Middajj K geeft de Internationa^ I Schelde Faculteit in Vlisai - gen een toelichting op onderwijs en onderzoek^ het Scheldebekken en wordt ingegaan op de intematio nale waterverdragen. r; Museum De voorlaatste dag vand; informatieweek, zaterdag wordt besteed aan een bo& tocht van Dendermona naar Antwerpen. Tij dense- tocht geven de Bond Bete Leefmilieu en enkele ove heidsinstanties uit Vlaande ren toelichtingen. Verde staat een bezoek aan Scheldemuseum 'De Nots. laer' te Hingene-Bornem het programma. Het programma wordt a dag 28 februari afgeslote met een excursie door het in dustriegebied van Antwe pen en een wandeling in'g Verdronken Land van Ssé- tinge. De tocht over de Schelde: bedoeld voor actiegroepa en mensen die gemtera seerd zijn in de verschillen! problemen die op en'om a Schelde spelen. De organs- tie in Nederland is in hands van de stichting Reinwsie te Amsterdam. van onze verslaggever TERNEUZEN - Het bestuur van Scouting Zeeland gaat on derzoeken wat het kan beteke nen voor de Zeeuwse HALT (Het ALTernatief)-bureaus en het Bureau Alternatieve Sanc ties (BAS) van de Raad van de Kinderbescherming. Op uitno diging van BAS hadden verte genwoordigers van de stichting en de beide instellingen woens dag een oriënterend gesprek in Terneuzen. Binnen Scouting Zeeland vindt binnenkort een gesprek plaats om aan de weet te komen of ze haar medewer king wil verlenen aan alterna tieve straffen voor delinquen ten. De bijeenkomst in het stadhuis van Terneuzen vond plaats naar aanleiding van een artikel in de ze krant in januari. Voorzitter O. Vosveld van Scouting Zeeland gaf destijds af op de vernielingen en brandstichtingen waar Zeeuwse scoutinggroepen de laatste jaren mee geconfron teerd zijn. Hij zocht de oorzaak in verveling van opgeschoten jongeren. Vosveld verzuchtte dat een mentaliteitsverandering noodzakelijk was om doelloos vandalisme in de toekomst te voorkomen. BAS-coördinator F. Bratvogel nam contact op met Scouting Zeeland met de vraag of de stich ting als niet-commerciële groep interesse heeft mee te werken bij het geven van alternatieve! fen. „Jongeren die metjustil aanraking komen, kunnen overleg met hun advocaat geven in aanmerking te komen voor een alternai sanctie. Justitie neemt dan tact met ons op, wij hanl een adressenlijst met de nonprofit-instellingen. Sc® Zeeland stond daarop vermeld, vandaar onze in'j se." Bezwaren Namens Scouting Zeeland: de Jong dat de stichting ia wijzend staat tegenover dee natieve straffen van BAS HALT. Maar De Jong plah ook enkele bezwaren aan: „Allereerst zullen de daden geleid moeten worden door: vrijwilligers. Die belasting: veel tijd en inspanning.' toonde zich ook wat hc voor een ander idee: „Stele* de persoon die schade op dezelfde lokatie hersteS zaamheden laat verrié Wanneer de vrijwilligers dü de hoogte zijn van de ad grond van de dader kunne emoties enorm hoog oplope Het bestuur van Scouting; Zeeland wil zich daarom intern beraden. „Het is duië dat we randvoorwaarden ten creëren bij de opvangt ternatief gestraften. We ai contact opnemen met 1 Zeeuwse scoutinggroepen.' Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike- len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zoncler- duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn clan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. Moslim-partij Belangrijkste standpunt van de Moslim-partij-in-oprichting in Nederland is verwijdering van scheiding kerk en staat uit onze grondwet. Mijns inziens is dan het hek van de dam. De kerk, of beter gezegd de Islam, gaat zich dan intensief bezighouden met het openbare leven. Dit brengt ook het gevaar in zich van de dic tatuur van één geloofsgemeen schap: de Islam. Van enige democratische spelre gels in Islamitische landen is mij niets bekend, aangezien opposi tie in de kiem wordt gesmoord. In streng-Islamitische landen mag geen ander geloof worden beleden dan de Islam. Zij mogen hier hun gebedshuizen en scho len hebben, maar in die landen is het niet toegestaan of het wordt tegengewerkt. En dan de positie van de vrouw in de Islami wereld. Wij, in Nederlam toch zeer tolerant. Maarii landen hoef je niet op tols en begrip te rekenen, omfé uit een andere samenlc komt. Niet-moslims moeten zich passen in de samenleving^ Islamitische wereld. Late moslims zich dan ook aanpi aan onze samenleving en democratische spelregels hoop dat de Nederlandse sa leving wakker schrikt en zie: dig gaat weren tegen een? tuele Islamitische dictatum scheiding tussen staat eni moet absoluut verankerd - ven in onze tolerante grond* H.Kai L. Bellmgstrot van onze verslaggevei OOSTBURG - De onderlinge wrevel tussen de personeelsver- tegenwoordigers van het Oost- burgse Antoniusziekenhuis en de collega's van De Honte in Terneuzen neemt toe. Het hos pitaal in de Eenhoornstad wordt keer op keer getroffen door bezuinigingsmaatregelen, die louter tot doel hebben de werkomstandigheden in De Honte te verbeteren, zo is de in druk van de afdelingshoofden en de Ondernemingsraad (OR) van het Antonius. De Centrale Ondernemingsraad (COR) van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen loopt daarbij vol gens hen teveel aan het handje van de directie en de medische staf. De onrust is veroorzaakt door de aankondiging van de directie dat er met ingang van 1 april een verpleegafdeling (nummer vier) van het Antoniusziekenhuis dicht moet. In de praktijk bete kent deze maatregel dat patiën ten alleen nog worden onderge bracht op de resterende vier ver- pleegafdelingen, waardoor er een efficiëntere bedbezetting ontstaat. De lege bedden wor den door deze methodiek gecon centreerd op afdeling vier. Ge middeld wordt ruim een kwart van de beschikbare honderd bedden in Oostburg niet benut. „Door de lege bedden straks te concentreren op één afdeling, ontstaat er voor het personeel van het Antoniusziekenhuis een betere werksituatie. Ze hoeven niet meer zoveel heen en weer te lopen. Zo kan met minder men sen hetzelfde werk worden ge daan", aldus directeur patiën tenzorg G. Ramaekers. Overplaatsing Het plan heeft tot gevolg dat er voor drie personeelsleden van het Antonius geen werk meer is. Zij worden overgeplaatst naar De Honte. waar een tekort aan verpleegkundigen bestaat. Op termijn worden nog eens vijf for matieplaatsen in het Oostburg- se ziekenhuis opgeheven. Moge lijk tien personeelsleden zullen daardoor het veld moeten rui men. hetzij door natuurlijke af vloeiing hetzij door omscholing en overplaatsing naar Terneu zen. COR-voorzitter W. IJsebaert vindt het besluit van de directie 'bedrijfseconomisch gezien van onze verslaggever MIDDELBURG - Het concept- waterhuishoudingsplan van de provincie is in Zeeland voorals nog met vriendelijke woorden ontvangen. Het plan werd don derdag in Middelburg op een symposium officieel gepresen teerd en alleen de Zeeuwse Mi lieu Federatie kwam met kri tiek op de inhoud van het stuk. Als er kanttekeningen werden geplaatst dan gingen die vooral over de financiële kant van de zaak. En daarover was de ZMF nu juist weer positief „De grondwaterheffing van 5,5 cent per kubieke meter die de pro vincie voorstelt is een geschikt middel om het zuinig omgaan met grondwater te bevorde ren." Waar de waterschappen in een reactie op het concept-water huishoudingsplan al hebben ge reageerd dat het te duur is om dat de provincie te veel ineens wil, was ir C. J. Almekinders van de Zeeuwse waterschapsbond donderdag stukken minder kri tisch. Hij constateerde dat het provinciaal plan de belangrijk ste richtlijn zal vormen om te ko men tot integraal waterbeheer. Hij voegde er aan toe dat de dis cussies over het plan niet op de financiën toegespitst mogen worden. Hij pleitte voorts voor goede voorlichting om de bur gers duidelijk te maken waar hun geld aan besteed wordt. De vertegenwoordiger van de drie Zeeuwse landbouworgani saties, J. A. IJsebaert hamerde vooral op overleg met de boeren. Hij behield zich een duidelijke mening over het plan voor. Daar moet eerst de achterban voor ge consulteerd worden. Evenals de waterschapsvertegenwoordiger had hij enige zorgen over de maatregelen voor het peilbe heer, zoals die in het provinciale plan genoemd worden. De Terneuzense wethouder J. van Rooijen, die vooral op per soonlijke titel sprak, hield een pleidooi voor de aanleg van ge scheiden rioolstelsels: één stel sel voor het afvalwater en één voor de afvoer van regenwater. Hij zag daarin op den duur kos tenbesparingen. Namens Delta Nutsbedrijven hield directeur ir P. Stoter een pleidooi om niet koste wat kost vast te houden aan het tegen gaan van verdroging. Als dat ge beurt zijn allerlei plannen van Deltan om zo optimaal mogelijk drink- en industriewater te win nen niet uitvoerbaar. Hij gaf aan dat meer aandacht besteed moet worden aan hergebruik van water om te voorkomen dat kostbaar grondwater te snel ver bruikt wordt. Drs M. F. A. M. van Mierlo van de ZMF noemde het plan een stap in de goede richting, maar ook niet meer dan dat. Er had volgens hem een adequaat plan moeten liggen dat voorziet in een duurzame oplosing van de problemen in de Zeeuwse water huishouding. Hij miste ook een aantal zaken in het concept-wa terhuishoudingsplan. Zo had het beleidsplan over Zeeuwse waterbodems er al in opgeno men kunnen worden. Ook wordt, constateerde Van Mierlo, een thema als gebiedsvreemd water niet uitgewerkt. Verder miste hij duidelijkheid over de winning van natuurlijk grond water in de duinen. juist'. „De COR heeft er altijd nadrukkelijk op gewezen dat eventuele bezuinigingsmaatre gelen goed onderbouwd moeten zijn. Dat hebben we onlangs ook nog eens benadrukt in een ge sprek met de afdelingshoofden van het Antoniusziekenhuis." Volgens IJsebaert is de sugges tie dat Terneuzen de verpleeg- dienst probeert te versterken ten koste van Oostburg 'grote onzin'. „De Honte krijgt er niets extra's bij. We hebben hier te kampen met een personeelste kort. Dan is het toch niet meer dan logisch dat er mensen uit Oostburg (waar relatief gezien een overschot bestaat) worden overgeplaatst om dat gat op te vullen. Een heel sociale benade ring. Anders vallen er ontslagen. Daar schiet niemand iets mee op." Spreiding Voorzitter W. Engels van de OR van het Oostburgse ziekenhuis heeft geen begrip voor dit stand punt van zijn collega. „Ons uit gangspunt - en voor zover ik weet ook dat van de COR - is al tijd geweest dat er uit het Anto niusziekenhuis geen bedden en personeel moeten worden weg gehaald, maar dat er meer aan druktespreiding moet worden gedaan. De druk kan in De Hon te alleen maar van de ketel als ze daar bereid zijn de aanloop beter te verdelen tussen Terneuzen en Oostburg. Daarin ligt de medi sche staf nogal dwars, heb ik be grepen." Hoewel de OR zich formeel nog moet beraden over het concen tratieplan voor de lege bedden. verwacht Engels dat het voor stel wordt verworpen. „Zet de di rectie haar plan toch door. dan hebben we een conflict." De OR wil eerst bij een externe deskun dige advies inwinnen over de re delijkheid van de nieuwste be zuinigingsmaatregel voordat ze een officieel standpunt inneemt. Verpleegafdeling 4 van het Oostburgse Antoniusziekenhuis gaat volgens de plannen per 1 april dicht. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 10