OURANT Tribunaal gruwelen Joegoslavië Publieke omroep wil na zomer dagtelevisie op drie netten dagmenu... Bloemen in Bovenkarspel IE WILT TOCH ZO VROEC MOGELIJK HET HUIS UIT? rof Kalshoven: bewijslast verkrachtingen moeilijk 4waren delen in Hitiers hedel kunst cultuur 15 Vm 21 Veerboot vergaat met honderden Haïtianen Proefabonnement luien en veel wind Heldringen en buien met hagel of Ite sneeuw. Krachtige tot harde, n de kust stormachtige noordwes- ,nwind. Temperatuur vijf graden. ISe jaargang no. 42 jjdag 19 februari 1993 CEZOCHT: DAGBLADBEZORCERS M/V Bel: PZC 01184-E fionze correspondente Knol USSEL - De permanente le- van de VN-Veiligheidsraad r ben gisteravond besloten tribunaal voor oorlogsmis- en in het voormalige Joego- iië in te stellen. Naar ver ging zal de Veiligheids- id volgende week al over een llutie stemmen. Er wordt iverzet verwacht, vroegere Amerikaanse presi- ltsin vraagt tv-rede ilk om steun ipnze correspondent ussen j lonze correspondent trnietigd dent Bush vroeg vorig jaar al om zo'n rechtbank, naai- het voor beeld van het Neurenberg-tribu- naal van na de Tweede Wereld oorlog. Rusland, Frankrijk en Engeland waren er ook voor, maar deze vier kregen pas giste ren de instemming van China. Het zal lang duren voor het tri bunaal wordt geopend. Dat denkt tenminste professor Frits Kalshoven, voorzitter van de VN- onderzoekscommissie naar oor logsmisdrijven in voormalig Joegoslavië. „Dat zal nog tijden duren. Maanden, maanden, en dan beide woorden heel langge rekt uitgesproken," aldus Kals hoven. Hij woonde gisteren in Brussel een hoorzitting bij van het Europees Parlement over de ISKOU - „Ik sta hier met de rblijfselen van Hitlers sche- i'n handen". Zo begint raalisteEllaMaximova van- ij in het Russische dagblad estia een macabere primeur. ximova dook in het Russi- Staatsarchief een karton- idoos op, waarin zich volgens n !r resten van Hitiers schedel e^met bloed doordrenkte stuk- lut bevonden. De splinters V! aen van een sofa uit de onder- e- adse bunker in Berlijn waar :er en zijn levensgezellin Eva in 1945 zelfmoord pleeg- c2: thiefdirecteur Sergej Miro- irfto bevestigde dat Maxi- va stukjes van Hitiers sche- in haar handen had en voeg er ter geruststelling aan toe: maar niet bang". Het is - or het eerst dat officieel wordt - rklaard dat resten van Hitier Rusland zijn. systematische verkrachting van vrouwen in ex-Joegoslavië. Voor Kalshoven staat het buiten kijf dat verkrachting een oor logsmisdaad is. Verkrachting is bij mijn beste weten al sinds mensenheugenis een oorlogs misdrijf." Dat neemt echter niet weg dat de formele bewijslast, zoals die ten grondslag zal moe ten liggen aan het tribunaal, een hele moeilijke zaak is. Kalsho ven: „Abortus als bewijs? Nee. Dat bewijst alleen dat er een zwangerschap is geweest, maar niet hoe die zwangerschap is ontstaan". De commissie van Kalshoven heeft bergen materiaal ontvan gen. „Wat wij horen, en wat u ook in de krant kunt lezen, is dat er heel veel dingen gebeuren die je als misdrijf kunt aanmerken. Maar voor ons blijft het nog steeds twijfelachtig wie de da ders zijn, wie precies de aanspra kelijke personen zijn. Want dat zeggen die getuigen haast nooit". Om als oorlogsmisdrijf vervolgd te kunnen worden, moet volgens Kalshoven ook bij verkrachtin gen onder meer vaststaan dat de dader tot een andere partij in het conflict behoorde dan het slachtoffer en dat hij deel uit maakte van een militaire een heid. „Maar vaak kent men hele maal geen naam of alleen maar een bijnaam en vaak weet men ook niet tot welke partij de da der behoorde. En als men een naam weet, dan komt dat omdat het gaat om jongens die om de hoek wonen. Dat is het andere uiterste. Die kennen ze heel pre cies. Maar dan is het weer de vraag of dat een oorlogsmisdrijf is". Niet minder ingewikkeld is ook het vinden van bewijzen voor de verantwoordelijkheid van een hogergeplaatste, een comman dant, dan wel een leidinggevend politicus. Volgens Kalshoven zijn er twee manieren om vast te stellen of een meerdere verant- woorlijk is geweest. „Dat is het geval als hij de opdracht gaf, maar ook als hij het gebeurde to lereerde, terwijl hij het had kun nen voorkomen. Wij willen zo deugdelijk mogelijk onderzoek ISKOU De Russische pre- it Boris Jeltsin heeft giste- li ineen televisietoepsraak de olking opgeroepen hem te anen in zijn strijd tegen het - ilement. „De grootste vijand Rusland is de diepe crisis we nu hebben", aldus Jelt- ,die, gehuld in een gemoede- groen-wollen vest, sprak uitzijn vakantieverblijf, sins tv-optreden was van te- tnniet aangekondigd en joeg rdoor heel wat kijkers de pen op het lijf. De president ide kijkers echter op naar de te gaan als het tot een ■iidum komt over de vraag het in Rusland echt voor het e;' gen moet krijgen, president arlement. Jeltsin gaf daar- iteen toelichting op de voor- en voor een machtsdeling, hij woensdag naar de volks- egenwoordiging stuurde, sin heeft gezegd dat hij zal eden indien wordt vastge- dat de president zijn be- jdheden te buiten gaat. ayimova schrijft dat ze zes dik- i :f delen van een onderzoeksrap- heeft bestudeerd dat Sta sia 6 geheime dienst NKVD di- ;na de oorlog heeft samenge- W- over het lot van Hitier en un. Het is volgens haar zeker de overblijfselen van Hitier Braun ongeveer twintig jaar Eden grotendeels zijn verme il Vorig jaar juli berichtte het stduitse weekblad Der Spie dat overblijfselen van Hitier Braun zich in een gevangenis Moskou bevonden. Twee Mden na de onthulling van "Spiegel kregen de tele visie iers in het GOS Hitiers lijk irgeschoteld. Volgens de mnentator waren de opna- gemaakt in de tuin van de chskanzlerei in Berlijn, waar deren Braun zelfmoord pleeg- t Het fragment duurde maar toe sekonden, maar wel met idelijk zicht op het overbe- cde snorretje. «■brand lijken van Hitier en Braun Jden door een soldaat van het de Leger ontdekt. Volgens de 10 sische historicus Lev Bje- yenski, in 1945 tolk voor de kierende Rode Legermaar- Zjoekov, zijn ze pas in 'O verbrand. Een paar dagen «depublikatie in Der Spiegel w delde Bjezimjenski aan een tosche krant dat de geheime U direct na de oorlog de iüjke overschotten niet «de te vernietigen, omdat "Rn niet wilde geloven dat werkelijk dood was. HILVERSUM (GPD) - De pu blieke omroepen willen in sep tember starten met dagtelevi sie op alle drie de netten. Daar naast willen ze de komende ja ren de hoeveelheid drama bijna verdubbelen, het aantal speel films met zo'n veertig procent verhogen en - ook als gevolg van dagtelevisie - het aantal herha lingen verviervoudigen. Dat blijkt uit het Meerjarenplan 1993-1996, Nederlandse Pu blieke Omroep dat de voorzitter van de NOS. Max de Jong giste ren presenteerde. Hij noemde deze 'nieuwe initiatieven', van wezenlijk belang om het markt aandeel van de publieke omroep van iets meer dan vijftig procent te stabiliseren. Naast deze programmatische plannen hamerde hij bij de pre sentatie vooral ook op de organi satorische en politieke vernieu wing. „Het is absoluut noodza kelijk dat de omroepverenigin gen daadwerkelijk overgaan tot verregaande samenwerking op hun netten en dat het tempo daarvoor wordt verhoogd. Van cruciaal belang daarbij is dat zo snel mogelijk in Den Haag wordt besloten tienjarige uitzendcon- cessies voor drie tv-netten en vijf radiozenders te verlenen. Het is van levensbelang dat de omroe pen op de lange termijn op zo'n net kunnen rekenen", aldus De Jong. Samenwerking Nieuw is de wens van de NOS dat de wettelijke programmati sche verplichtingen op het ge bied van cultuur, amusement en actualiteiten, waar momenteel elke individuele omroep zich aan te houden heeft, per net wor den opgelegd. „Dan kunnen om roepen op hun net programma's maken waar ze beter in zijn dan hun partners en kunnen ze el kaar aanvullen', aldus De Jong. Daarnaast wil de NOS een veel betere coördinatie tussen de netten onderling bewerkstelli gen. „De kijkers moeten echt kunnen kiezen. Als dezelfde soort programma's elkaar over lappen is er sprake van verspil ling", aldus De Jong. De NOS-voorzitter toonde zich tevreden over de afgelopen twee jaar. „De desastreuze en snelle daling van het marktaandeel van 85% naar zo'n 55% is tot staan gebracht". Ook was hij in zijn nopjes over het feit dat de omroepen in 1992 een sluitende financiële positie hebben be reikt. Was er in 1991 nog sprake BOVENKARSPEL - Een medewerkster van de Westfriese Flora werkt donderdag aan de inrich ting van deze bloemententoonstelling. Daar kunnen liefhebbers van tulpen, hyacinten, narcis sen, irissen en vele andere bloembollen van zaterdag 20 tot en met zondag 28 februari hun hart ophalen. foto Marcel Antonisse/ANP doen om zo goed mogelijk te kunnen staven dat er wel dege lijk sprake is van lijnen van ver antwoordelijkheid. En als zo'n lijn bestaat, dan staat er ook aan de top iemand die verantwoor delijk is". „Nu lees ik overal dat de leider van de Serviërs in Bosnië, Ka radzic, verantwoordelijk is voor al die verkrachtingen. In de afge lopen maanden zag ik hem regel matig op de gang in het VN-ge- bouw in Genève en ik had de nei ging om hem even op het kleine bordje op mijn deur te wijzen". Maar, moet Kalshoven dan ob jectief vaststellen: „Ik weet nog steeds niet of hij een oorlogsmis dadiger is. Wij hebben er simpel weg nog niet de bewijzen voor, niemand heeft die nog". Even moeilijk is het om de Servi sche president Slobodan Milose vic, die uiteindelijk de oorlog be- 'gon. voor het tribunaal te dagen. Kalshoven: „Het tribunaal zal zich bezighouden met oorlogs misdaden. met misdaden tegen de menselijkheid, maar niet met- misdaden tegen de vrede. Die kunnen niet worden vervolgd". Jackpot van 2,3 miljoen naar inwoner van Woerden DEN HAAG (ANP) - Een inwo ner van de gemeente Woerden heeft in de lotto van afgelopen weekeinde de jackpot van 2,3 miljoen gewonnen. Hij (of zij) was de enige deelnemer die de zes kruisjes juist had gezet. Dit bedrag is het hoogste dat een prijswinnaar tot dusver dit jaar ten deel is gevallen. Inwoners van Sarajevo wachten donderdag in de sneeuwkou bij de staatsbakkerij op noodrantsoenen. Het waren de laatste, want de onderneming is onbruikbaar geworden door een Servische aanval. f°to HPA Het is geen pop en het is geen klassiek. Elvis Costello en het Brodsky Quartet vonden elkaar en schreven muziekbrieven aan Juliet. Ver der in de bijlage Kunst A Cultuur- Nederlandse fotografie 1970- 1990 - mevrouw Hella S. Haasse blikt terug - gedreven literatuur van Berend Wineke - Hugo Claus, een breed en ongrijpbaar poëet - onbekende uitgeverijen, onbekende schrijvers - Manfred Lemm zingt Gebirtig - jeugdboek in oorlog - architectuur van een kli- maatgebouw - Jasper van 't Hof inspireert - jazz in de Lage Lan den - schrootklanken in Berlijn - Alexandra van Marken maakt van alle liedjes chansons - Truus van de Boezem fotografeert - uit agenda, exposities, filmwijzer. Surinaams elftal Romeo van Aerde, prof van RKC, krijgt de kans om geselec teerd te worden voor het natio nale voetbalelftal van Suri name. Door de slechte resulta ten van het Surinaamse team heeft die nationale bond zijn be leid gewijzigd en wil een beroep doen op de in het bui tenland uitkomende O C landgenoten. van een financieringstekort van 93 miljoen gulden, in 1992 is er zelfs sprake van een overschot. In 1996 willen de omroepen quit te spelen. Financiering De dagtelevisie waar de pu blieke omroepen in september mee willen beginnen zullen ze overigens zelf financieren, zoals minister d'Ancona als voorwaar de heeft gesteld. Het geld daar voor komt uit de jaarlijkse bij drage van vijftig miljoen gulden van de omroepen zelf en uit de besparingen die de omroepen willen doorvoeren en die in '96 kunnen oplopen tot 94 miljoen gulden. Overigens gaat het bij die dagtelevisie (van zeven tot vier uur) nog niet om extra pro gramma's. Op één net kunnen herhalingen en, indien nodig, journaals worden uitgezonden, op het andere evenementen en het derde net is voor teletekst en programma's van niet-ledenge- bonden zendgemachtigden. Speciale 'dagprogramma's', zo als ontbijttelevisie, staan wel hoog op de verlanglijstjes maar zijn de komende tijd financieel niet uitvoerbaar. Om met dagte levisie te kunnen starten moet ook nog toestemming uit Den Haag komen. Bouwopdracht Rijksdag voor Pie de Bruyn BERLIJN (DPA) - Drie interna tionaal bekende architecten hebben de opdracht gekregen het Rijksdaggebouw in Berlijn om te vormen tot zetel van het Duitse Parlement (Bondsdag). Onder hen bevindt zich de Ne derlander Pie de Bruyn uit Am sterdam, wiens ontwerp de der de prijs kreeg. De Bruyn krijgt de verantwoor delijkheid voor de ombouw van de plenaire zaal van het Rijks daggebouw in een nieuwe vesti ging. die door een tunnel met de Rijksdag verbonden wordt. De prijs voor het beste ontwerp ging naar de Duitse architect Axel Schultes voor de inrichting van de 'parlementaire wijk'. U SLAAGT ALTIJD BIJ DE LEUKSTE WONING INRICHTERS VAN ZEELAND Dat maakt het samenstellen van uw interieur dus een stuk eenvoudiger. Stuur daarom aan op ons meubel- centrum te Kruiningen of op cén van onze tapijt- en gordijnspcciaal- zaken. Met unieke adviezen en aan trekkelijke prijzen wijzen wij ugraag de weg. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst en cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. PORT-AU-PRINCE (AP) - Gevreesd wordt dat honderden Haïtia nen zijn omgekomen toen de veerboot waarmee zij dinsdagavond op weg waren gegaan naar Port-au-Prince woensdag tijdens slecht weer voor de kust van Haïti kapseisde en zonk. Er bevonden zich tussen de 800 en 2.000 mensen aan boord van de veerboot Neptune toen deze onderweg van de havenstad Jeremie naar de 300 kilometer oostelijker gelegen hoofdstad Port-au-Prince slagzij maakte en omsloeg. Tot dusverre zijn slechts 141 mensen als overlevenden van de ramp geregistreerd. Volgens de kustwacht wa ren lijken van slachtoffers donderdag aangespoeld op de stranden van Miragoane en Petit Goave. Een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht benadrukte dat de veerboot geen bootvluchtelingen vervoerde. Hij verklaarde dat een overlevende zei dat veel mensen plotseling naar een kant van het schip gingen en dat het vaartuig daardoor in de problemen is ge raakt. Maar volgens de getuige Benjamin Sinclair waren mensen in paniek geraakt toen plotseling zware regenbuien losbarstten. Daardoor was de veerboot slagzij gaan maken en vervolgens gekapseisd. Kok meldt weer tegenvaller van half miljard DEN HAAG (GPD) - Minister Kok (financiën) moet dit jaar ruim een half miljard gulden extra bezuinigen, bovenop de reeds eerder afgesproken om buigingen van 2,75 miljard gul den. Aanleiding is het financie ringstekort dat vorig jaar niet tot 4,25 procent is gedaald, zoals de bedoeling was. Het tekort is uitgekomen op 4.35 procent. Er is dus een extra in spanning nodig om het dit jaar toch op de afgesproken 3.75 pro cent te doen uitkomen. Oorzaak zijn vooral extra uitgaven voor de EG en het uitblijven van een voorziene belastingmeevaller. Kok bericht verder dat de las tendruk vorig jaar op 54 procent is uitgekomen. Dat is boven het afgesproken maximum van 53,6 procent. Dit jaar slaagt de minis ter er ook niet in de lastendruk omlaag te brengen. Hij zal stabi liseren op circa 54 procent Elke dag uw eigen PZC voor 7,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1