PZC'krullebalc Lot DAF in handen banken Nul op rekest van Alders voor boeren zonder vergunningen Kansen voor afgeslankte fabriek PREI EN RUNDERGEHAKT. Couzy bezorgd over werven voldoende beroepssoldaten Helft werknemers verliest baan Nog geen geld voor sociaal plan iC vechten iosnië aan ooravond verleg VN Claims Z-Europa maken Interrailkaart duurder Mondriaan-achtig spuitbehang Vliegramp Teheran: 132 doden Weinig verandering c!®3 0 is bewolkt en nevelig. Maximum temperatuur vandaag 6 graden. De j ifind is oostelijk, meest kracht 3 Bft. Plaatselijk vanochtend mistbanken. 36e jaargang no. 33 insdag 9 februari 1993 Vertrouwen in economie neemt af DEN HAAG (GPD) - Meer (lan de helft van de Nederlandse bevolking (57 procent) heeft niet veel vertrouwen meer in de ontwikkeling van de economie. Eveneens een meerderheid (52 pro cent) vindt dat loonma tiging moet worden doorgevoerd om de te rugval in de economie tegen te gaan. Voorstan ders van loonmatiging zijn met name te vinden onder VVD- en CDA-kie- zers. Dat blijkt uit een enquete van het bureau Trendbox, uitgevoerd in opdracht van Tros Ak- tua. Minister De Vries van so ciale zaken en werkgele genheid wijst de kritiek van de hand dat de eco nomische crisis de schuld is van het kabi net, Topeconoom Rut ten zei zondagavond dat de crisis het gevolg is van te hoge overheidsuitga ven. te hoge belastingen en te hoge sociale pre mies. ..Ik vind dat vreemd", aldus de be windsman. „want Rut ten weet beter dan wie dan ook dat het kabinet de afgelopen tien jaar veel gedaan heeft om op het punt van de produc tiekosten ons land con currerend te maken. Al leen zien we nu een aan- internationaal werkende bedrijven die grote problemen heb ben. Die problemen zijn overigens voor een be langrijk deel toe te schrijven zijn aan pro blemen die zij hebben met hun buitenlandse deelnemingen". EINDHOVEN (GPD) - liet lot van DAF ligt in handen van de banken. Na de toezeggingen van minister Andriessen en de Vlaamse deelregering moeten ook de banken de portemonnee trekken, zodat er binnen drie weken een nieuwe, volwaar dige vrachtwagenfabriek DAF kan ontstaan. Dat hebben de beide bewindvoerders van DAF gisteren gezegd tijdens een bij eenkomst van DAF-werkne- mers in Eindhoven. De verza melde werknemers van DAF had het duo weinig opbeurends te bieden. Minstens de helft van de rond 5200 werknemers in Eindhoven moet weg en geld voor een sociaal plan is er voor lopig niet. De bewindvoerders F. Meeter en L. Deterink, die sinds vorige week de scepter zwaaien bij DAF, zijn echter optimistisch over de kansen op een nieuw, sterk afgeslankt DAF. Ze gaan er vanuit dat naast het geld van minister Andriessen (225 mil joen gulden) en de Vlaamse deel regering (110 miljoen gulden) ook de banken een bijdrage leve ren. De ABN Amro-bank zou 100 miljoen gulden moeten bijdra gen. De gezamenlijke vakbonden zijn, na het op het laatste mo ment mislukken van het vorige reddingsplan, een stuk voorzich ten De bewindvoerders noem den het oude reddingsplan voor DAF gezien de snel verslechte rende omstandigheden gisteren „niet realistisch". DAF zou vol gens onbevestigde berichten vo rig jaar een verlies gemaakt heb ben van 260 miljoen gulden en nu bijna een miljoen gulden per dag verliezen. Volwaardig Het wachten is op het 'business plan' voor het nieuwe DAF, waarin beschreven staat hoe het nieuwe bedrijf er uit moet gaan zien. Een werkgroep met verte genwoordigers van de Neder landse en Belgische overheid, de banken en DAF hoopt het plan een dezer dagen klaar te hebben. DAF moet in elk geval een vol waardig bedrijf blijven, dat vrachtwagens ontwikkelt, pro duceert en verkoopt. Volgens de bewindvoerders is een nog klei ner DAF dan in hun plan is voor zien niet mogelijk. Taxateurs zijn bezig de waarde van de bezittingen van het 'oude' DAF vast te stellen. Het nieuwe DAF moet straks de LGRADO (RTR/AFP/DPA) - gevechten in Bosnië-Herce- inazijn maandag weer in al- ïevigheid opgelaaid, aan de oravond van een officieel Tleg afgelopen nacht van de en van de VN-veiligheids- d over het vredesplan voor voormalige Joegoslavische lubliek. f een rustig weekeinde be- Dokten de Serviërs maandag inieuw Sarajevo, waarbij vol ts de Bosnische radio ver- heidene doden vielen. De op hun beurt zetten een voort bij Trebinje. in zuidoosten. Troepen van de openden de aanval op stellingen in het oos- i van Bosnië, bij de grens met rvie. Ondanks een vredesak- ord leverden ook moslims en oaten slag in het midden van isnië, zo meldde de Bosnische lio. idanks het oplaaien van de ge- toten, werden de internatio- hulpvluchten op Sarajevo 'andagmorgen hervat. De ichten waren twee dagen 'Pgezet nadat Servische troe- n zaterdag met luchtafweer- schut schoten op een Duits egtuig met hulpgoederen. Sa- ev° wordt al tien maanden orde Bosnische Serviërs bele- d. roter deel 'vergadering afgelopen nacht ode eerste keer dat de Veilig- dsraad zich beraadde over vredesplan van bemidde- 'rs Lord Owen en Cyrus Van- Het overleg zal naar verwach- g meerdere dagen duren. De "s op een doorbraak is vol 's diplomaten klein zolang de We regering van de Verenig- Staten nog geen duidelijk be- 1 inzake het voormalige Joe- flavië heeft uitgestippeld. ïe' de moslims als de Sen 's m Bosnië verlangen van 'oo en Owen dat zij hun een ter deel van de republiek toe- fcn. Het voorstel van de be delaars om Bosnië in tien jcies op te delen, lijkt te 'ben bijgedragen aan het op- Oen van de gevechten. fclve in Bosnië gingen ook de tdbten in de buurrepubliek dtiè door. Kroatische troe- n weerstonden afgelopen o d.e. een tegenoffensief "Serviërs in het achterland "de havenstad Zadar. zo ™de een woordvoerder van Kroaten. EINDHOVEN - In de Stadsschouwburg in Eindhoven werd gisteren aan werknemers van DAF uitleg gegeven over de stand van zaken bij de noodlijdende vrachtwagenfabriek. De bewindvoerders maken zich sterk voor het overleven van DAF in sterk afge slankte vorm. Van links naar rechts: L. Deterink en F. Meeter (bewindvoerders), W. Kruize van het CNV en F. Kooien van de FNV. foto Ruud Hoff/ANP MARKELO (GPD) Minister Al- en PvdA steunen de minister rie Hinderwet, te eisen 7.ii willen ion in narron rromoontc MARKELO (GPD)-Minister Al ders van milieu vaardigt geen generaal pardon (kwijtschel ding) uit voor boeren zonder hinderwetvergunning. Dat ver klaarde de bewindsman gister avond op een protestbijeen komst van ruim 7000 boeren in het Overijsselse Markelo. CDA en PvdA steunen de minister. De bewindsman waarschuwde de boeren geen milieu-oorlog te beginnen. „Een oorlog kent al leen maar verliezers en de grootste verliezer zal de land bouw zijn", aldus Alders. Deboeren kwamen bijeen om van Alders een versoepeling van de Hinderwet te eisen. Zij willen uitbreidingsmogelijkheden en legalisering van hun bedrijven. Volgens milieuminister Alders moeten gemeenten, veehouders en milieu-organisaties ook in Oost-Nederland samenwerken bij het terugdringen van de am- moniakvervuiling uit veestal- UTRECHT (ANP) - Jongeren die met de interrail kaart door Europa willen reizen, betalen daar dit jaar 695 voor. Vorig jaar kostte de treinkaart 570. De NS moet de prijs verhogen onder druk van de spoorwegmaatschappijen van een aantal Zuideuropese landen. Het zag er vorig jaar zelfs naai- uit dat de kaart in de huidige vorm zou verdwijnen. De Zuideuropese spoorwegmaatschappijen zagen er geen heil meer in. Ze vervoerden wel veel jongeren, maar deelden proportioneel niet mee in de opbrengst. Vanuit het Europees Parlement en de Europese Commissie is er bij de spoorwegmaatschappijen op aangedrongen de Interrailkaart te behouden. Die druk heeft succes gehad, zij het dat jongeren 125 gulden meer moeten betalen om een maand vrij door Europa, Turkije en Marokko te reizen. UTRECHT - Op de internationale bouwbeurs die gisteren in de Jaarbeurs in Utrecht geopend werd, spuit een schilder een Mondriaan-achtige wand als alternatief voor behang. De verf is op waterbasis en in 54 kleuren verkrijgbaar en bedoeld voor de professionele markt. foto Marcel Antonisse/ANP len. „In negen gemeenten in De Peel is dat gebeurd. Dus waarom niet in de andere delen van het land". Een noodwet voor aanpassing van de Hinderwet voor boeren in sterk verzuurde gebieden is nog niet definitief gereed. Minister Alders is bereid om met de partijen, waaronder de land bouw. te praten over een peilda tum. Het aantal stuks vee op die datum wordt dan bepalend voor de uit te geven vergunning. De minister vindt de Veebe stemming van 1981 redelijk voor het uitgeven van hinderwetver gunningen. Het Landbouwschap, bij monde van voorzitter J. Mares, eiste op nieuw dat 1986 als peildatum wordt gekozen. Spijkerhard De minister liet er echter geen misverstand over bestaan dat er geen massale legalisering zal plaatshebben. „Ik zal me spijkerhard verzetten tegen een generaal pardon, want dat is onredelijk tegenover boe ren die in het verleden wel keu rig een vergunning hebben aan gevraagd". Tijdens het landbouwprotest voerden ook milieu-organisaties het woord. Ondanks de massale toeloop had de bijeenkomst een rustig verloop. Uitspraak De noodwet moet een eind ma ken aan de onduidelijke situatie die is ontstaan na een uitspraak van de Raad van State. De Raad oordeelde onlangs dat de gemeente Ambt Delden ten onrechte een hinderwetvergun ning had verleend aan een vee houder die zijn bedrijf wilde uit breiden. Veel boeren in ernstig verzuurde gebieden zijn nu bang dat zij hun bedrijf moeten beëindigen, om dat zij in het verleden geen ver gunning hebben aangevraagd voor uitbreidingen. Luidsprekers De opkomst in Markelo was zo groot, dat een groot aantal boe ren gedwongen was buiten via luidsprekers de discussie te vol gen. vrachtwagenactiviteiten van het oude DAF kopen. Daarbij ontstaat de curieuze situatie dat de banken die bij DAF zijn be trokken enerzijds een zo hoog mogelijke prijs willen, om zo iets van hun geld terug te zien. An derzijds hebben ze - als finan ciers van het nieuwe DAF - be lang bij een zo laag mogelijke prijs. Van Doorne Naast banken en pensioenfond sen zullen de bewindvoerders ook de grootaandeelhouders van het huidige DAF, zoals de fa milie Van Doorne, om een bij drage vragen. De bewindvoer ders zijn ook in gesprek met de top van Renault, waarmee DAF bestelwagens zou gaan maken. Aan het ontbinden van die sa menwerking is een schadeclaim verbonden. De financiers beslissen straks hoeveel kapitaal het nieuwe DAF krijgt, hoeveel werknemers het bedrijf kan gebruiken en wie het bedrijf gaan leiden. Of de werknemers die straks bij het nieuwe DAF aan de slag kunnen hun oude salaris behouden, is nog maar de vraag, zo kregen de werknemers te horen. Op dit mo ment worden lijsten gemaakt met welke banen kunnen ver dwijnen. Geld voor aanvullende uitkerin gen voor ontslagen werknemers is er vooralsnog niet. Wel beloof den de bewindvoerders dat er met de bonden gesproken zal worden over een sociaal plan. Volgens F. Kooien van de Indus triebond FNV biedt dat een „beetje hoop". De bonden willen proberen zoveel mogelijk werk te behouden bij DAF en de werk nemers die ontslagen worden zo goed mogelijk op te vangen. Daarvoor worden desnoods „vergaande acties" gevoerd. CDA en PvdA ontevreden over fraude bestrijding DEN HAAG (ANP) - De rege ringsfracties PvdA en CDA heb ben kritiek op de manier waar op het kabinet de fraude met de belastingen en de sociale zeker heid te lijf gaat. Ze willen dat de controle op fraude wordt verbe terd, dat fraudeurs harder wor den bestraft en dat de burgers beter worden voorgelicht over de gevolgen van misbruik. Ook moeten de regels worden ver eenvoudigd, zodat fraude moei lijker wordt. Dat bleek maandag tijdens een vergadering van de vaste Ka mercommissie voor het fraude- beleid. Het kabinet heeft vorig jaar maatregelen aangekondigd waarmee het de fraudebestrij ding wil aanscherpen. Door mis bruik van sociale en fiscale re gels loopt de schatkist jaarlijks naar schatting 20 miljard mis. NICOSIA (AP) - Een botsing tussen een Iraans passagiers vliegtuig en een militair toestel bij Teheran heeft maandag aan minstens 132 mensen het leven gekost. De botsing voltrok zich kort nadat het passagiersvlieg tuig was opgestegen vanaf de luchthaven Mehrabad. Het passagierstoestel, een Toe- polev 154, had 13 bemanningsle den en 119 passagiers aan boord en was op weg naar de heilige stad Mashhad. in het noordoos ten van Iran. Alle inzittenden van de Toepolev, die na de bot sing explodeerde, zijn omgeko men. Ook de beide piloten van het militaire toestel, een Soechoi 24, vonden de dood. Getuigen zeiden te heb ben gezien dat inzittenden uit het passagiersvliegtuig werden gestoten, toen de Soechoi zich met zijn neus in de staart van het toestel boorde. Het vliegveld Mehrabad heeft twee evenwijdig lopende start en landingsbanen die zowel voor civiele als militaire vluchten ge bruikt worden. Dat leidt gemak kelijk tot chaotische en riskante situaties, zeggen deskundigen. Maandagavond was alleen de Russische piloot van de Toepo lev geïdentificeerd. De passa giers aan boord van de Toepolev waren vermoedelijk allemaal pelgrims. De vluchten naar Mashhad. waar een stichter van de shi'itische islam begraven ligt. zijn gewoonlijk al maanden tevoren door pelgrims geboekt. Hulpverleners Verschillende organisaties in Nederland op het gebied van hulpverlening en rampenbe strijding zoals het Rode Kruis en de EHBOwillen nauwer gaan samenwerken. Donderdag teke- nen de organisaties een conve nant dat vooral de sa- menwerking bij ram- O pen moet verbeteren. O Munt 's Rijks Munt in Utrecht brengt half maart een serie munten uit ter gelegenheid van de 40-jarige herdenking van de watersnood ramp. De munten, naar een ont werp van de medailleur Willem Vis. worden geslagen in nikkel, zilver en Q goud. w Ab Krook Schaatscoach Ab Krook neemt enkele dagen voor het WK voor allrounders favoriet Falko Zandstra in bescherming. ..Het Nederlandse volk verwacht veel van Falko. Hij is heel sta biel. maar je kunt niet altijd alles winnenC zegt hij. I f3 Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 10, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17 DEN HAAG (GPD/ANP) - De be velhebber van de landstrijd krachten. Hans Couzy. maakt zich zorgen of de krijgsmacht wel voldoende beroepssoldaten kan werven. De luitenant-generaal zegt dat in een interview met het maandblad 'De Legerkoerier'. De landmachtbaas baseert zich op recente arbeidsmarktstu dies. Couzy windt er opnieuw geen doekjes om dat hij het niet eens is met de krimpplannen van zijn politieke baas. minister Ter Beek. Basis „Ik leg me echter bij de politieke besluitvorming neer. beschouw die als een soort basis om van uit te gaan werken", aldus Couzy, die de laatste maanden „de no dige emoties" gekend heeft. Couzy heeft zich al eens eerder de woede van Ter Beek op de hals gehaald door te vrijmoedig voor zijn mening uit te komen. De landmacht-chef waarschuw de vorig jaar in een krant voor een te snelle ombouw van de krijgsmacht. Beïnvloeden Ter Beek vond dat Couzy de be sluitvorming, die toen nog in volle gang was. niet via de krant moest proberen te beïnvloeden. De bevelhebber verwacht bin nen een half jaar uitsluitsel te kunnen geven over de gevolgen van de prioriteitennota voor in dividuele personeelsleden bij de landmacht. In de prioriteitennota zijn de in krimpingsplannen van Ter Beek vervat. Er wordt rekening gehouden met 1500 gedwongen ontslagen. Voor de overgangsperiode naar een beroepsleger wil Ter Beek vijfjaar uittrekken. Wervingswinkels De landmacht wil op korte ter mijn. verspreid over het hele land. elf wervingswinkels ope nen. Deze zullen volgens een woord voerder qua uiterlijk vergelijk baar zijn met uitzendbureaus. Over enkele jaren moet de land macht jaarlijks tenminste enke le duizenden vrijwilligers wer ven. Bovendien stopt de Landmacht met het houden van de traditio nele open dagen. Deze evenementen trokken ie der jaar gemiddeld 50.000 bezoe kers. Informatief De open dagen hadden vooral een op het algemene publiek ge richt informatief karakter waar onder meer materieel werd ge toond. De Landmacht zal zich nu meer richten op bepaalde groepen. Gedacht wordt aan een aantal kleinere zuiver op werving ge richte bijeenkomsten. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur xmeer bij i Prei, kort afgesneden, kilo Rundergehakt, 500 gramm 4.99 O QQ kilo a*®! i449 O.UU Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 13 februari as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1