Sparta geen partij voor Ajax Arthur Ashe, tennisser en strijder PSV mag handen dichtknijpen met zege op Cambuur )oelpuntloos compromis in De Kuip Dennis Bergkamp niet naar Milan lonald de Boer viert rentree in De Meer met treffer Proefabonnement ROME/AMSTERDAM (RTR, ANP) - De directeur van AC Mi lan heeft gistermiddag verklaard dat Dennis Bergkamp het volgende seizoen bij Juventus speelt. Volgens de sterspeler zelf weet de Italiaanse topclub meer dan hijzelf. ..Het is allemaal rond", zei Adriano Galliani in zijn hoedanig heid als directeur van de formatie van Gullit, Rijkaard en Van Basten. „Bergkamp was geïnteresseerd in AC Milan, maar eiste de zekerheid van een basisplaats. Die garantie kunnen wij hem niet geven." De kampioen van Italië heeft al zes buitenlanders. Daarvan mogen er maai- drie tegelijk spe len. De zaakwaarnemer van Bergkamp, Rob Jansen, bestreed het nieuws. ,,Ik kan me niet voorstellen dat de directeur van AC Milan dit heeft gezegd. Het is in elk geval grote onzin. Er is nog niets beslist." Jansen verwacht niet op korte termijn nadere mededelingen te kunnen doen. „Aanvankelijk hadden we gehoopt er begin maart uit te zijn. Zoals het er nu naar uitziet halen we dat niet. Er hebben zich wat complicaties voorgedaan." PZC sport MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 LEEUWARDEN (GPD) - PSV voert de eredivisie nog altijd aan. De vraag is alleen: hoe lang nog? Het spel van de Eindho- venaren. het hele seizoen al een deelnemer van de Champions League onwaardig, is de laatste weken niet meer om aan te zien. De 1-0-overwinning waarmee de Brabanders zaterdagavond uit Leeuwarden slopen, doet aan die constatering niets af. Cam buur, toch waarlijk geen hoog vlieger. had tegen de wankel moedige Brabanders tenminste een gelijkspel verdiend. Maar de Friezen, bij wie Milko Djurovski onopvallend debuteerde, lieten de kans liggen PSV nog dieper in de put te drukken. De landskampioen mocht ook scheidsrechter Houben dank baar zijn dat het Leeuwarden schadevrij verliet. De te tolerant leidende inwoner van het Lim burgse Maria Hoop Echt ver zuimde Cambuur na krap een uur een penalty toe te kennen. Arthur Numan trok Marcel Kei zer in het strafschopgebied on deruit, maar Houben zag de overtreding door de vingers. Hij had kennelijk te doen met de ploeg van trainer Hans Wester hof. want hij liet ook tot drie maal toe genade voor recht gel den in situaties die rijp waren voor een gele kaart. Adrie van Tiggelen. Gica Popescu en Ar thur Numan kunnen hem daar voor een bloemetje sturen. Hoe PSV van Ajax denkt te win nen als de in Leeuwarden we gens een blessure afwezige Ro- mario ook de topper mist. maak te de landskampioen in Leeu warden niet duidelijk Het speel de, met Ajax-coach Louis van Gaal als aandachtige toeschou wer op de tribune, zonder zelf vertrouwen. toonde een onthut send gebrek aan creativiteit en de voetballers wekten bijna stuk voor stuk de indruk alsof de du vel hen voortdurend op de hielen zat; zo gehaast waren hun acties. Alleen doelman De Ron, Kalus- ha en Van Tiggelen haalden een behoorlijk niveau. Aan de winnende treffer van Wim Kieft. in de 33ste minuut gescoord, ging. hoe typerend voor het onsamenhangende voetbal van de Brabanders, geen vloeiende aanval vooraf. De verder onzichtbare Vanen burg zette vanaf rechts voor. Ka- lusha kon er met met hoofd net niet bij. maar via de kruin van Jack de Gier van Cambuur be landde de bal ietwat fortuinlijk bij Kieft, die met dit buitenkans je wel raad wist, 0-1. Na de pauze gaf Cambuur. dat De Gier en Marcel Keizer in de eerste helft in uitzichtrijke posi tie had zien missen, de toon aan. PSV werd teruggedrongen op ei gen helft en kwam niet verder meer dan wat aarzelende coun ters. Cambuur kon evenwel on voldoende vuist maken om PSV op de knieën te krijgen. Het dichtst bij de gelijkmaker was nog Milko Djurovski. Voorwaarde PSV en Hans Westerhof hebben de blik gericht op aanstaande zondag, als Ajax in het Philips- stadion op bezoek komt. Na de nederlagen op rij tegen Volen- dam en RKC was het. zo hield Westerhof zijn gehoor voor, zaak geweest de neergaande spiraal om te buigen. ..En dat is gelukt", zei hij, verwijzend naar de 3-1 overwinning woensdag tegen Sparta en de 1-0 zege tegen Cam buur. Nee. over het spel van zijn ploeg kon hij moeilijk tevreden zijn. „Maar winnen van Cam buur was voor ons in dit stadium het belangrijkste. Dat was de voorwaarde om te kunnen zeg gen: laat die Amsterdammers maar komen." Cambuur - PSV 0-1 (0-1). 33. Kieft 0-1. Scheidsrechter: Houben. Toeschou wers: 12.500 (uitverkocht). Gele kaart. Kalusha (PSVi Cambuur: Grim; Rijpma. Elzinga. Spork en Abma; Keizer. De Gier. Sinkgraven en Dantuma (80. Bruine Djurovski (70. Roembiak) en Crüden. yenoord kan ook tegen Utrecht het spel niet maken MSTERDAM (GPD) - Ronald eBoer probeerde het koppend, bbend en schietend. Maar de erloren Ajax-zoon' trof het jsteren niet dat Sparta-keeper Iward Metgod lange tijd wei- jg zin had om mee te werken an een geslaagde rentree. Tot es minuten voor tijd. De kop al waarmee de voormalige vente-spits de eindstand op 6- bepaalde, was tekenend voor jn prestatie. Niet hoogstaand, iel effectief. ogmaar vier maanden geleden et Ronald de Boer vanuit En- :hede weten dat Ajax wat hem etrofeen gesloten boek was. Hij aelde zich niets minder dan tefan Pettersson, maar zijn toe- imst lag niet in Amsterdam, [en paar jaar Twente en dan jar het buitenland", keek De oer in de glazen bol. Gisteren Bakte hij, alsof er niets veran- rdwas, na ruim anderhalfjaar jn rentree bij de UEFA Cup- innaar. Als stand-in van Stefan ettersson. die nog teveel hin- ir ondervond van een knie- essure. ït publiek - dat al moeite ge- ieg had om Ronald en twee- ïgbroer Frank uit elkaar te ouden - merkte het niet zo. aar er stond wel degelijk een idere Ronald de Boer in het ild dan twee seizoenen gele- n. „Ik ben een ervaren speler morden. Ik weet nu wat ik wel iniet kan. En m'n zelfvertrou- n is enorm gegroeid. Onder enhakker was het erin en er- t Ik was nooit, zeker van m'n aats. Moest me bewijzen in Intig minuten. Voor een voet- lier is het het allerbelangrijk- Idat hij voortdurend speelt." Kjes (enthousiaste onthaal in 'De er' deed hem zichtbaar goed. ben blij dat ik hier weer terug I Ik ben pas 22, wat moet ik lal in het buitenland? En als an ook nog in een goed draai- elftal terechtkomt, wat wil an nog meer? Ja, scoren. Dat stander het Ajax zo gemakkelijk hebben gemaakt als gistermid dag. Het is dat Sparta-goalie Ed ward Metgod zijn hoofd er wel bijhield, anders had het score bord al na een half uur op tilt ge slagen. Het tweede doelpunt van Ajax. Frank de Boer had de thuisclub in de elfde minuut aan de leiding gebracht, was daar een mooi voorbeeld van. In een aandoen lijke poging om de bal weg te werken, schoot Tom van Mol de bal tegen de benen van collega Ton Pronk aan, daarmee Berg kamp alleen voor Metgod zet tend. Drie minuten later zette de spits zijn afscheidstoemee langs de vaderlandse voetbalvelden nog meer luister bij. Op maat be diend door Ronald de Boer speelde hij in één beweging Met god uit. Waarna Marciano Vink het slotakkoord van de eerste helft verzorgde. Zijn kopbal sloeg als een raket via de onder kant van de lat het Sparta-doel in: 4-0. In de tweede helft ging de tru cendoos helemaal open. Maar lob (Bergkamp) en geplaatst schot (Jonk) werden op een sen sationele manier onschadelijk gemaakt door Metgod. die tus sen de bedrijven door ook nog eens liet zien beter te kunnen voetballen dan de meeste van zijn ploeggenoten. Alleen op een schuivertje van Vink en op Ro nald de Boers twaalfde competi tie-treffer moest hij het ant woord schuldig blijven. Over wie de spits-positie gaat bemannen als Pettersson weer fit is. wilde Van Gaal niet uitwei den. „De beste speelt, zo simpel is dat. Ik denk dat ik Pettersson komende zondag tegen PSV weer op kan stellen". Maar eerst moet Ajax woensdag nog op be zoek bij Fortuna Sittard. Ajax - Sparta 6-0 (4-0). 12. Frank de Boer 1-0, 35 Bergkamp 2-0, 38. Berg kamp 3-0,45 Vink 4-0.70. Vink 5-0.84. Ronald de Boer 6-0. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 19.444. Gele kaart: Pronk (Sparta), Silooy (Ajax). ITTERDAM (GPD) „Wie in voetbal- id alles weet mag twee weken zwemmen het geldpakhuis van Dagobert Duck", ireef de redacteur van het programma- din De Kuip. Een zuce reactie in de rich- g van de zogenaamde voetbalkenners, het vorige week gewaagd hadden te irijven dat Feyenoord (na de 0-1 winst te il Fortuna op vrijdag) maar voor 'even' ploper zou zijn en die geen rekening had- d gehouden met de stunt van RKC tegen V (0-3). is de prijs uitgeloofd aan de goede voor- ellers van de uitslag bij Feyenoord-FC recht dan was het dringen geworden op gnaar Duckstad. De 0-0 die na negentig nuten op het scorebord prijkte, was voor ibeetje voetbalkenner niet zo moeilijk te Jen. De feiten. FC Utrecht-trainer Ab Fafié, met zijn ploeg tegen onverwachte knock outs op gelopen bij MW en FC Den Bosch, wilde niet verliezen. Zeker niet in de stad waar zijn wieg stond. En voor Feyenoord-trainer Wil lem van Hanegem gold hetzelfde. Tien mi nuten voor tijd ruilde hij de ene spits (Van Loen) in tegen de andere (Obiku). Een verde diger inwisselen voor een extra aanvaller en zo op zoek gaan naar de winnende treffer, dat had 'De Kromme' niet overwogen. „Wij lopen en lopen. We zijn uitgeraasd en FC Utrecht slaat toe in de laatste minuten, dat nooit." Van Hanegem wilde niet verliezen. Zeker niet tegen de club uit de stad waar hij opgroeide. De cijfers. De wedstrijd in Galgenwaard in het begin van het seizoen eindigde in 0-0. Een resultaat dat de laatste drie competities had ik vandaag zeker twee of drie keer moeten doen. Vooral in de eerste helft kreeg ik een paar dotjes. Dat was eigenlijk het grootste verschil met Twente. Daar stond ik er voor de actie, nu voor de afronding." Van de kapitaalvernietiging waarmee de transfer van De Boer gepaard ging (Ajax ver kocht De Boer destijds aan Twente voor één miljoen en moest nu 2,8 miljoen gulden be talen) ligt in Amsterdam nie mand wakker. Nu al wordt ver lekkerd uitgekeken naai- de vele miljoenen die straks binnenstro men als Bergkamp en zeer waarschijnlijk - Wim Jonk ver kocht zullen worden. „Ik word een beetje moe van dat gezeur", aldus Ajax-trainer Louis van Gaal. „Als De Boer over een paar jaar voor tien miljoen verkocht wordt, vindt iedereen dat we het slim gedaan hebben. En kijk eens wat we voor kapitaal in het veld hebben lopen. Jongens als Overmars en Davids, die tot voor kort relatief gezien nog heel weinig waard waren. We hebben alleen maar geld gewonnen. De verkoop van seizoenkaarten is verdubbeld, we staan maar één punt achter op PSV, we zitten nog in de UEFA-cup en in de KNVB-beker, wat zeurt iedereen toch?" Over 'het debuut' van De Boer was Van Gaal heel wat beter te spreken. „Hij kan terugkijken op een goede wedstrijd. Hij was constant aanspeelbaar, goed in de combinatie, je merkt gewoon dat hij qua persoonlijkheid ge groeid is. Hij had alleen meer moeten scoren." Honneurs De honneurs werden nu keurig waargenomen door zijn colle ga's. Al bij rust leidden de Am sterdammers met 4-0. Met dank aan de gatenkaas, die bijver diende als verdediging van Sparta. Zelden zal een tegen- De tweeling herenigd. Verdediger Frank de Boer (rechts) assisteert zijn broer Ronald in de spits. in de Rotterdamse Kuip ook steeds oplicht te bij het laatste fluitsignaal van de arbiter. 30 april 1989 scoorde Feyenoord in de eigen voetbaltempel voor het laatst tegen de Utrechters. Ook toen was er evenwicht: 3-3. Trouwens, de aanvullende gegegevens we zen eveneens in de richting van een doel puntloze 0-0. Feyenoord verspeelde dit sei zoen al negen punten in De Kuip. Het haalde in uitwedstrijden, als de opponent meer uit de schulp kroop, een hoger rendement. Moet het spel gemaakt worden dan weet de ploeg geen bres te slaan in de vijandelijke muur. Of zoals hoofdtrainer Willem van Hanegem zei: „Dan missen we de intelligentie." Feyenoord - FC Utrecht 0-0. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 24.283. Gele kaart: Fraser (Feyenoord), Vierklau, Roest, Aipassa (FC Utrecht). Ferdi Vierklau (links) en Pieter Bijl (rechts) zetten Feyenoorder John de Wolf klem. fotoANP Navratilova: zijn dood is een enorm verlies, niet alleen voor het tennis Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant NEW YORK (Reuter/DPA) - Ju dith Lilavois, de woordvoerd- ster van het New York Hospi tal, had zaterdag een kort com muniqué. Het was één zin lang. „Arthur Ashe stierf van daag om 3.13 pm aan longont steking, verzwakt door aids." Haar stem klonk koel, emotie loos. In New York gingen de vlaggen aan de openbare gebouwen op bevel van burgemeester Din- kins halfstok. In discotheek Li melight zwegen de gettoblas ters een minuut. De boksers Bowe en Dokes namen in Madi son Square Garden voor aan vang van hun wereldtitel-ge- vecht een minuut stilte in acht. In Richmond. Virginia, zijn ge boortestad, lag het openbare leven even stil. Een tennisle- gende was dood, 49 jaar jong. Een bewogen strijder van het eerste uur. tegen discriminatie, voor de minderheden, tegen het onrecht in de wereld. Martina Navratilova huilde in Yokohama. Jimmy Connors dacht in San Francisco aan die gedenkwaardige Wimbledon- finale in 1975, waarin hij van Ashe verloor en zijn opponent de eerste zwarte werd die het All England Championship op zijn naam bracht. Zijn presta ties op de tennisbaan logen er niet om. Hij won de US Open 1968. de Australian Open 1970. Wimbledon 1975 en was de nummer een van de wereld in 1968 en '75. Maar zijn grootste prestaties lagen op het menselijke vlak. Sports Illustrated, het toon aangevende Amerikaanse sportblad, noemde hem ooit 'het eeuwige voorbeeld'. Het eeuwige voorbeeld voor moed, trots, klasse en onbaatzuchtig heid. Ashe vocht voor de men senrechten, voor gelijke behan deling, en was de dynamo in de sport in de strijd tegen apart heid. „Ieder mens heeft een contract met de maatschap pij", zei hij. „Iedereen speelt op zijn terrein, zo hard hij kan, tot dat het voorbij is." Voor Ashe was het zaterdag om 3 uur 13 voorbij. Tien maanden eerder had hij op een perscon ferentie verklaard dat hij sero positief was, besmet door het Aids-virus. Opgelopen door een bloedtransfusie tijdens zijn tweede open hart operatie in 1983. Vier jaar eerder dwong een hartaanval hem zijn ac tieve tennisloopbaan te beëin digen. „Ik heb een vriend verloren", treurde Newyorks burgemees ter Dinkins. „De maatschappij een groot man." Billie Jean King, houdster van 20 Wimble- dontitels en feministe van het eerste uur. herinnerde Arthur Ashe als een kruisvaarder en een pionier voor de rechten van de zwarten en in de strijd tegen aids. „Arthur zei altijd dat het moeilijker was een zwarte te zijn dan aids te hebben." Warnier mens „We spraken er veel en vaak over. We voerden lange, mooie gesprekken. Arthur was vroe ger een bescheiden man, rus tig, kalm. Zelden emotioneel. Dat kwam pas nadat hij ont dekte dat hij besmet was. Toen werd hij een warmer mens. Hij leerde te knuffelen, begon vrienden te zoenen. Aanvanke lijk stonden we paf. Arthur en knuffelen, zoenen. Dat was vol ledig in strijd met zijn natuur. Pas later begrepen we het." „Arthur steeg uit boven het tennis", zei Navratilova in Yo kohama. „Hij was een buiten gewone persoonlijkheid, veel meer dan een doorsnee tennis ser. Hij steeg uit boven het ten nis, boven zijn ras, zijn religie en nationaliteit. Hij hielp op zijn manier de wereld te veran deren. Zijn dood is een enorm verlies. En niet alleen voor het tennis." Ashe begon op zijn zevende te tennissen. In 1968 scoorde hij zijn eerste grote triomf. Hij won de US Open. versloeg in de fi nale Tom Okker en kreeg geen prijzengeld, omdat hij nog amateur was, dienstplichtig luitenant in het Amerikaanse leger. Zijn zege op Connors in de eindstrijd op Wimbledon (6- 1 6-1 5-7 6-4) was de mooiste in zijn loopbaan. Maar niet het mooiste moment in zijn leven. Dat was de dag dat Nelson Mandela in 1990 in Zuid-Afrika werd vrijgelaten. „Arthur had karakter en moed", zei Connors in San Francisco. „Ik denk niet aan Arthur als een tennisspeler, maar als een strijder tegen het onrecht. Zijn activiteiten bui ten de baan vond ik belangrij ker dan zijn prestaties er op. Arthur maakte gebruik van zijn tennisprestaties om de vin ger te leggen om de wantoe standen in de wereld, op de on gelijke behandeling van de zwarte atleet." Na zijn actieve loopbaan schreef Ashe na zes jaar re search het verhaal van de zwar te atleet in een boekwerk van drie delen onder de naam 'A Hard Road to Glory; a History of the African American Athle tes'. Voor Jesse Jackson, de zwarte senator, was Ashe de leider van de zwarte sportge- meenschap. „De sport heeft een leider verloren, een leraar, een vechter." Ashe werd vrijdag in het New York Hospital opgenomen. Hij was verzwakt door aids en be zat geen afweerstoffen tegen de longontsteking. In april 1992 stichtte hij de Arthur Ashe Foundation, die voorop ging in de strijd tegen aids. Het fonds ontving royale steun in de ten niswereld. die vorig jaar vijf miljoen dollar bijeenbracht. Hij werkte samen met Magie Johnson, de basketballer die zijn loopbaan beëindigde om dat hij seroposotief bleek te zijn. „Ik heb meer werk dan ooit", zei Arthur Ashe in november. „Ik voel me goed, maar plan nen maken doe ik niet. Ten minste niet langer dan voor drie maanden. Dat zou irreël zijn met mijn ziekte." Advertentiei vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9