PZC zeeland Beleid ouderenzorg rampzalig Visserij Waddenzee dupe articulier natuurbeheer Modelbouwshow trekt 20.000 man Weer eerste prijs voor Middelburgse gitariste 'Kokkelvisserij verliest krediet van de politiek' Provincie stapt in het overleg Schelde-Delta Richtlijnen bepleit voor ontwikkeling en bescherming duinen Almanak Werkgroep CDA wil provinciale nota geheel van tafel' Natuurvorser is krab n net van visserman MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 a. n onze verslaggeefster )ES - De werkgroep maat- ïappelijke zaken van het )A-Zeeland vindt dat de pro- iciale Ouderennota helemaal li tafel moet. „De provincie net eerst maar eens vaststel waar we eigenlijk over pra- want een geïntegreerde npak is ver te zoeken. De nota gebaseerd op een financieel latje, dat niet eens wordt af drukt. Thuiszorg komt hele- al niet aan bod, om van een nenhang tussen de verschil de zorgsectoren maar te gen. Zeeland zou gebaat bij een gedegen inventari- van de zorgbehoeften in de komst. Bij een schets van we nu eigenlijk willen, gettaire overwegingen t je daarna pas maken en als uitgangspunt nemen." Jüijs, lid van de subwerk- :p gezondheidszorg die de i onder de loep nam. noemt juderennota 'rampzalig'. De werkgroep gezondheidszorg ntstaan uit de bestuurlijke iieuwing binnen het CDA. kundigen op het terrein van mdheidszorg nemen actuele deinen en lange-termijnbe- roomstoring aagt inwoners reskens hele dag ESKENS - Voor enkele tien- len gezinnen in de buurt van .angeweg in Breskens begon zondagavond donker. Een oomstoring, die de bewoners vanaf 's morgens parten elde, was daar de oorzaak de bewoners van elektrici- verstoken bleven was de uld van een laagspannings- jng. En die zijn. volgens ing loossen van de NV Delta Bbedrijven, moeilijk op te en. Tussen de middag kre- j de gedupeerden gedurende jerhalf uur stroom. Daarna het tot- even voor zeven avonds voordat de proble- waren opgelost. „We heb- maar weer kaarsen tevoori jn gehaald. Bij ons is het opnieuw Kerst", sprak één de bewoners monter. onze verslaggever leid bij de kop om die te toetsen aan maatschappelijke implica ties en de visies binnen het CDA. De subwerkgroep bedient de werkgroep maatschappelijke zaken, die op haar beurt de CDA- fractie in provinciale staten - ge vraagd en ongevraagd - van ad vies dient. De CDA-fractie krijgt bij de behandeling van de Oude rennota het nadrukkelijke ad vies om niet met het voorgestel de beleid in zee te gaan. Verschuiven Büijs vindt dat de provincie met de nota, die geldt tot 1996, over haar graf heen regeert. „In ja nuari 1994 houdt de financiële bemoeienis van de provincie met de verzorgingstehuizen op. Dan moeten de zorgverzeke raars het gaan doen. Het gaat niet aan dat de provincie op dit moment de problemen gaat zit ten verschuiven. De verpleeg huiscapaciteit mag groeien en een veel goedkopere voorzie ning. de bejaardenoorden, moet inkrimpen. Er wordt wel verwe zen naar de thuiszorg, maar je kunt met je ogen dicht zien dat de thuiszorg een grotere vraag niet aan kan. Bovendien kan ook thuiszorg weieens veel duur der blijken dan de zorg in bejaar denoorden. Ik vraag me af of zorgverzekeraars wel zo geluk kig zijn met een beleid dat pre cies averechts werkt op de alge meen aanvaarde uitgangspun ten." Buijs zou willen dat de provincie een nieuw beleid formuleert in samenspraak mét de zorgverze keraars en met inachtneming van de realiteit. „Dat is nog al tijd een wachtlijst van 1.000 po sitief geïndiceerden. die wach ten op een plaatsje in een bejaar dentehuis. Uit mijn dagelijkse praktijk als huisarts weet ik dat veel van die mensen intensieve zorg nodig hebben." Tegenstrijdig De werkgroep heeft nogal wat tegenstrijdigheden in de nota gesignaleerd. „De provincie roept van de daken dat ze een functionele benadering aan hangt van de zorg in de tehuizen. Dat betekent in ons woorden boek datje gaat kijken aan welk type zorg er behoefte is en hoe je dat zo goed mogelijk kan realise ren. De plannen echter wijzen in een heel andere richting. De pro vincie heeft gekeken welke ver zorgingshuizen aan vernieuwing toe zijn, welke te weinig plaatsen hebben en of er tehuizen in de buurt zijn die de bewoners bij sluiting zouden kunnen opvan gen. Dat noem ik een ruimtelijke benadering, die geen recht doet aan het feit dat we hier over mensen praten", zegt Buijs. Voor Buijs en zijn werkgroep staat het als een paal boven wa ter dat de provincie eerst moet doen waartoe zij gehouden is: een regiovisie maken voor de ge zondheidszorg waarin niet de sommen maar de mensen uit gangspunt zijn. „Er zijn geen ra tionele gronden waarop we tot sluiting van zes bejaardentehui zen zouden moeten overgaan. We adviseren de fractie van het CDA dan ook om daarin niet mee te gaan. De ouderen in de provincie verdienen een zorgvul dig afgewogen behandeling en niet het politiek gemakkelijkste pad." Een van de grootste publiekstrekkers op de internationale modelbouvvshow in de Goese Zeelandhallen was een demonstratie met radiografisch bestuurbare helicopters. Voor de veiligheid van het publiek waren er grote netten gespannen. foto Paul Stolk/ANP - van onze verslaggever GOES - Druk. Dat was het in het weekeinde op de eerste in ternationale modelbouw show in de Zeelandhallen in Goes. Het uitgestrekte par keerterrein liep zaterdag rap over. Een eerste schatting van de organisatie komt uit op 20.000 bezoekers. Hun doel: een gigantische verzameling- modellen van onder meer vliegtuigen, schepen, vracht wagens en spoorlijnen. Uit Nederland en omringende landen waren hobbyisten met hun spullen naar Goes geko men. Lang niet alle modellen bleven daar stilstaan; voor spektakel werd gezorgd. Kleine helikopters gierden door de lucht in een met net ten beveiligd deel van de hal len. Crossvoertuigen scheur den over circuits en schepen deden hun best in een plas wa ter. Met een model van een drijvende kraan werd gepro beerd een wrak te lichten. Ko Koster uit Hansweert, woordvoerder van de organi serende Stichting Truck- en Modelbouwshow Zeeland, was verrukt over de belangstel ling. „Het is altijd een gok. Nie mand van ons had durven dro men dat er zoveel mensen zou den komen." Zijn stichting, reeds bekend van de jaarlijkse truckshow in de Zeelandhal len, heeft een hoop geld gesto^ ken in het evenement, ver klaarde hij. „Bij tienduizend bezoekers spelen we quitte." De show vindt hij op zich be slist voor herhaling vatbaar. Maar dat betekent niet dat het er ook van komt. „De organi satie vraagt wel erg veel tijd." KKEVEEN - De kustvisserij est hand over hand bevis te delen van de Waddenzee te liezen aan particuliere na- beheerders. Voorzitter D. J. gstraat van het Produkt- ap voor Vis en Visprodukten irsehuwde zaterdag voor de- intwikkelïng tijdens de vis- jdagen in het Friese Bakke- i. Volgens Langstraat wil de eniging Natuurmonumen- in de toekomst alle vormen visserij op haar grondge- weren. Natuurmonumen- probeert momenteel haar t in de Waddenzee uit te iden. D66-kamerlid P. ter Veer, zaterdag in Bakkeveen vis sers, natuurbeschermers en rijksambtenaren toesprak, voor ziet ook problemen. Dat particu liere natuurbeheerders azen op stukken Waddenzee, maakt het voor de rijksoverheid, de vissers en natuurbeschermers moeilij ker om tot afspraken te komen over beperking van de visserij. „Er komt immers een extra spe ler in het veld." Visserijspecia list Ter Veer constateert dat de politiek weinig greep heeft op particuliere waterbeheerders. Ze kunnen zonder overleg kok kelaars, mosselzaadvissers en gamalenvissers uit hun gebied verjagen. Dat is in 1989 gebeurd, toen Natuurmonumenten het gebied De Schorren overnam van het Waterschap Texel. De vereniging verklaarde dat water ostbare zegels Goes gestolen - Bij een woninginbraak dr Willem Dreeslaan in is zaterdagavond een i]e met een kostbare postze- rzameling gestolen. De be- rs, liet echtpaar Van Z„ ïkte de inbraak bij thuis- it rond middernacht. Een leur van de garage bleek ge- et'd. De waarde van de buit dus de politie, bepaald op P gulden. D.J. Langestraat [bonze verslaggever ERIKZEE - Visserij- en ilieuorganisaties blijven ater en vuur, wat voorzit- er nir G. Nijland van de ereniging van Beroepsvis- op de Schelde betreft. P de jaarvergadering van If ze organisatie, zaterdag n Zierikzee, haalde hij fel "1 naar de milieubeweging n het algemeen onder het lotto: „Wees milieubewust n vermorzel de groene lob- 'fsprekken tussen milieu- toepen en visserijorganisa- J-S. die het afgelopen jaar gang zijn gekomen, oordeelde hij als zinloos, fis na een jaar nog weinig merken van enig begrip sn de milieurakkers voor vissers." De eenzijdige na- lurvorser is volgens hem 'als een krab in het net van de visserman'. Meer verwachtte hij van de overheid, die naar zijn in zicht in de toekomst nader tot de visser zal komen. De 'fanatieke milieubescher mers' daarentegen dicht hij slechts een toekomst toe 'totdat blijkt dat hun eigen 2CV'tje. volgeplakt met al lerhande plakplaatjes, niet meer voldoet aan de Euro pese eisen voor uitlaatgas sen en totdat zij onderling slaags raken over het feit dat het water zo schoon is dat het niet meer smaakt'. Zolang er nog milieube schermers zijn. is echter toch niet alle hoop verkeken in de ogen van Nijland. Hij zag bij voorbeeld mogelijkheden om de positie van de be- roepsaalvissers te verbete ren door de komende jaren meer glasaal uit te zetten. meteen tot verboden terrein voor de mechanische kokkelvis serij. Produktschapvoorzitter Langs traat vindt 'deze gang van zaken onzorgvuldig en onrechtmatig tegenover vissers'. „Zonder enig overleg of enige compensatie wordt een regelmatig bevist ge bied gesloten. We zoeken nu uit of dit juridisch allemaal wel kan. Daarnaast hebben we bij de mi nister ons bezwaar kenbaar ge maakt." Erfpacht Natuurmonumenten onderhan delt momenteel met de Dienst der Domeinen, de makelaar van het Rijk, over het erfpachtsrecht voor een groot stuk Waddenzee. Langstraat sluit niet uit dat nog meer natuurorganisaties gebie den zullen aankopen of pachten, waarna vissers vriendelijk wor den verzocht te verdwijnen. „Die dreiging is heel reëel." Ter Veer is bang dat de particu liere natuurbeheerders onvol doende geld hebben om hun ter reinen goed te ontwikkelen en te onderhouden. „Natuurbeheer kost veel meer dan aanvankelijk werd gedacht. Landelijk is er een onderfinanciering van enige mil jarden. Particuliere beheerders hebben intussen te veel op hun bord geschept. Het zal zo zijn dat wanneer ze het restaurant verla ten, ze de rekening niet kunnen betalen. Wie lapt er dan bij? Niet de overheid, want die heeft geen centen." Het gevolg, denkt het kamerlid, is dat natuurbeheer ders voor een goedkopere aan pak zullen kiezen. „Het gevaar dreigt dat men dan maar een dijk doorsteekt om een binnen- dijkse waterpartij te maken, om dat dat ook natuur is." De 15-jarige Sietske Hoogenboom uit Middelburg heeft zaterdag in Amsterdam een gedeelde eerste prijs gewonnen tijdens het Derde Nationaal Concours voor Jonge Gitaristen. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - De 15-jarige Sietske Hoo genboom uit Middelburg heeft zaterdag in Amsterdam een gedeelde eerste prijs gewon nen tijdens het Derde Nationaal Concours voor Jonge Gitaristen. Vorig jaar eindigde ze op eenzelfde plaats. De prijs bestaat uit drie honderd gulden, te besteden bij een Amster damse muziekhandel. Als verplicht nummer speelde de jonge gitaris te een wals, gevolgd door een Engelse suite in drie delen, die Sietske zelf had gekozen. De jury was vooral te spreken over het eerste deel. In haar vrije nummer had ze volgens de jury wat meer spanning moeten brengen. Sietske toon de zich tevreden met het behaalde resultaat. „Het was - net als vorig jaar - heel gezellig en ik heb best wel redelijk gespeeld." Drie weken geleden deed de Middelburgse nog mee aan een concours in Den Bosch, waar ze eveneens de Engelse suite speelde. „Maar toen ging het helemaal niet goed." Sietske is leerlin ge aan de Zeeuwse Muziekschool en volgt gi taarlessen bij R. Kooien. van onze verslaggever MIDDELBURG - Onder hel motto 'het blijft knokken om Zeeland weer op de kaart te krijgen' is de provincie vrijdag in het consortium gestapt dat de Rijn-Schelde-Delta moet op stoten in de vaart der volkeren. De staten hadden er weinig ver trouwen in, maar oordeelden uiteindelijk zoals SGP-er W. Kolijn formuleerde: „We kun nen het ons niet veroorloven niet mee te praten." Halverwege de jaren tachtig be stond het Rijk het om Zeeland ruimtelijk te ordenen als 'witte vlek'. Het provinciebestuur pik te dat niet. Het vroeg en kreeg speciale aandacht voor de eco nomische mogelijkheden van het Westerscheldebekken. Maar dat duurde niet lang. De aan dacht voor het Westerschelde bekken verbreedde zich tot de hele Rijn-Schelde Delta. „Dit is niet wat wij toen wilden, bij lange na niet verzuchtte VVD-er J. van Zwieten vrijdag. ..Het zwaartepunt is verplaatst naar de as Rotterdam-Antwer- pen via West-Brabant. Het Wes terscheldebekken is weggeduwd naar het tweede of derde plan." De vrees bestaat dat Zeeland zich laat ondersneeuwen, dan wel geen serieuze partij zal blij ken. Het statenlid L. van Dijke (RPF/GPV) waarschuwde voor een 'venijnige competitie'. Maar de eerstverantwoordelijke gede puteerde L. Nederhoed-Zijlstra (CDAi heeft er alle vertrouwen in: „Men heeft ons van alle zijden heel hard nodig om de ruimtelij ke situatie te kunnen schetsen." Zeeland meent sterker te staan wanneer niet alleen Rotterdam en West-Brabant, maar ook Ant werpen en Gent meedoen. Vol gens de gedeputeerde verklaar den de Belgen zich deze week daartoe bereid. Of de zuiderbu ren serieus zijn en ook franken van onze verslaggever BAKKEVEEN - De kokkelsec tor verspeelt door de illegale vangsten op spisulas ten noor den van Terschelling krediet bij de politiek. Dat meent het D66-kamerlid P. ter Veer. „De kokkelaars hebben een slecht imago. De spisula-visserij zal nadelig uitpakken, zeker als er vissers bij zitten die aan het in overleg met de overheid tot stand gekomen visplan mee doen." Bij de spisula-visserij waren negen kokkelschepen be trokken, waarvan er acht geen vergunning hadden. Alle acht zijn lid van Zevibcl, de belan genorganisatie van de Zeeuwse visserij. De milieubeweging heeft minis ter Bukman gevraagd de visserij op spisulas. kleine schelpdier tjes die in Zuid-Europa worden gegeten, te verbieden. Naar aan leiding van de spisula-vangsten in de Voordelta medio vorig jaar. heeft het ministerie deze visserij in december aan vergunningen gebonden. Volgens woordvoer der J. D. Holstein van de kokkel sector van Zevibel is dat pas sinds januari bekend. Verschil lende kokkelaars hebben daar op een spisula-vergunning aan gevraagd. Hoewel de vergunnin gen nog niet waren verleend, stoomden afgelopen week acht vissers toch de Noordzee boven de Waddeneilanden op om spi sulas aan boord te halen. „De ne gende had wel een vergunning. Maar ja, als er één begint, wil de rest ook. Een soort jagersin stinct. denk ik", meent Holstein, die toegeeft dat de Zevibel-leden in overtreding waren. Hij deelde mee dat de kokkelsector samen met het ministerie wil nagaan of een quoteringsregeling vobr spi sulas noodzakelijk is. Zeeëenden Woordvoerder T. Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie iZMFl vindt dat in elk geval een beleid voor spisulas moet worden ge formuleerd, omdat zwarte zeeëenden. waarvan er benoor den Terschelling 120.000 stuks huizen, voor hun dagelijks kost je in grote mate van de schelp diertjes afhankelijk zijn. Behalve de woordvoerders van de kokkelsector, zitten ook de mosselvissers met de spisula- visserij in hun maag. Als de zwarte zeeëenden op de Noord zee niet meer aan voedsel kun nen komen, bestaat de kans dat ze naar de Waddenzee trekken en zich daar te goed doen aan mosselzaad en consumptiemos selen. Onderscheid Namens de mosselkwekers dis tantieerde voorzitter W. Okker- se van de Bruse vissersvereni ging Algemeen Belang zich za terdag van de kokkelaars tij dens de visserijdagen in Bakke veen. Hij is bang dat de spisula- visserij zich ook tegen de mos selsector keert, omdat publiek en politiek zelden onderscheid maken tussen mosselkweek en kokkelvisserij. „Er wordt ten on rechte vaak gesproken over schelpdiervisserij." Hoold L. P. van Duyn van de hoofdafdeling Kust-, Binnenvis serij en Cultures van het minis terie van LNV wil het voorval ge nuanceerd benaderen. „Je kunt niet de gehele kokkelsector nu over één kam scheren. Het ging om een beperkt aantal schepen. Het zou anders zijn geweest als de hele vloot was uitgevaren." Slachtpartij onder schapen in wei Sluis SLUIS - Eén of meer honden hebben in de nacht van vrijdag of zaterdag een slagveld aange richt in een weiland aan de Sint Annastraat te Sluis. Daar wer den zes ooien en een dekram ge dood. De overige 15 schapen moeten vermoedelijk, wegens opgelopen verwondingen, Wor den afgemaakt. De schade be draagt zo'n 7000 gulden. Alle ooien die in de wei liepen waren drachtig. De schapen zijn eigendom van W. van L. uit Sluis. Volgens de politiewoord voerder moet het de eigenaar van de honden zijn opgevallen dat er iets niets pluis was. „De beesten moeten onder de slik hebben gezeten en ook schapen- haar rond de bek of in de vacht hebben." De eigenaar looft een beloning uit voor het vinden van de eigenaar van de hond(en). De politie vraagt getuigen die wellicht de hond of honden heb ben zien lopen contact op te ne men met het bureau in Oost burg, telefoonnummer: 01170- 53156. van onze vei VLISSINGEN' - De Natuurbe- schermingsraad vindt dat er richtlijnen moeten komen ter bescherming en ontwikkeling van de Nederlandse duinen. Daaruit moet blijken welke ge bieden beschermd moeten wor den, op welke plaatsen beheer noodzakelijk is en op welke plaatsen de natuur haar gang mag gaan. Ook vindt de raad het noodzakelijk de toestand van de duinen nauwlettend te vol gen door middel van onderzoek. Dit zijn de hoofdpunten uit een advies van de raad aan staats secretaris Gabor van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. De staatssecretaris vroeg hier om in verband met de vaststel ling van het rapport Duinen voor de wind. van de Stichting Duinbehoud. De raad wijst de staatssecretaris op de grote betekenis van de Ne derlandse kustduinen in natio naal en internationaal verband en op de verantwoordelijkheid van ons land om de kenmerken de natuur- en landschapswaar den in stand te houden en te ont wikkelen. Op korte termijn die nen richtlijnen voor bescher ming, ontwikkeling en beheer te worden vastgesteld. Het rapport 'Duinen voor de wind' biedt vol gens de raad een goede basis voor een samenhangend natuur beleid voor de duinen. Vervuiling De slechte kwaliteit van bodem, water en lucht vormt een groot knelpunt voor de natuur in de Nederlandse duinen. De raad adviseert natuurgerichte nor men aan te geven voor vervui ling en wateronttrekking en bron- en effectgericht maatrege len te nemen, zodat de natuur zich weer positief kan ontwikke len. Ook moet de recreatie- stroom in de duinen in goede ba nen worden geleid. De raad staat achter het voorstel om recreatie op bepaalde plaatsen te concen treren en sommige stukken duin en strand af te sluiten voor het publiek. Daarmee krijgen ook zeehonden, plevieren en sterns weer een plek op de stranden, zonder dat mensen uit het ge bied hoeven te worden geweerd. meenemen, moet nog blijken. Nederhoed-Zijlstra: „Over geld praten we nog niet. Maar het is wel zo: wie mee bepaalt, be taalt." Het is de bedoeling dat zo snel mogelijk voorbereidende stu dies en besprekingen beginnen. Daarmee is 2.4 miljoen gulden gemoeid. Van het Zeeuws pro vinciebestuur wordt een bij drage van 115.000 gulden ver wacht. De staten trokken er de beurs alvast voor open. Alleen F van Kollem (Groen Links) stem de tegen. Hij venvacht dat het avontuur 'niets leuks' zal ople veren. zeeuwse almanak Het is een zioare taak om dagelijks een olijk stukje te schrijven voor deze rubriek. Sot7is lukt dat - zoals u vaak hebt kunnen lezen - uitste kend. Soms kost het veel moeite Waar haal je nog de inspira tie vandaan na een dag van telefoneren, op zoek naar onvindbare bronnen of poli tici die net op weg zijn naar een volgende vergadering ivanneer je ze hard nodig hebt voor een commentaar tje?. Zo verging het onlangs nog een die dag veelgeplaagd collega. Hij had het wel érg druk gehad. En dus nog niet aan de almanak gedacht. Waar het grapje bleef, infor- meerden de collega's aan het eind van de avond met warme, doch dringende be- langstellina. Het kivam eraan, verzeker de hij. Hij was met drie din gen tegelijk bezig, meldde hij verontschuldigend. Even later zagen de colle ga's op het beeldscherm het woord almanak verschij nen. Snel werd het betreffende artikel uit de computer op geroepen. Het bleek lekker kort. Onder het kopje 'Almanak' stond de volgende tekst: NIET AF

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5