Buurtnetwerk is schot in de roos Vlag in top vakantiehuis PZC streek Pleidooi voor behoud speelweide KASTEN OP MAAT vandonge interieur Gs wijzen bezwaren tegen streekplan af Voor duizenden guldens schade bij brand in Vlissingen Nieuw middel jeugdhulpverlening goedkoop en effectief Aanhoudingen VOOr MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 De bouw van een tweede vakantiehuis voor jeugdige kankerpatiënten in Renesse verloopt voorspoedig. Zaterdag werd het berei ken van het hoogste punt gevierd. foto Pieter Honhoff Kankerpatiëntjes half april welkom van onze verslaggever RENESSE - De aannemer moet veel zin hebben gehad in de bouw van het tweede vakantiehuis voor jeugdige kankerpa tiëntjes aan de Rampweg in Renesse. Hij is zo voortvarend te werk gegaan dat de eerste steenlegging zaterdag niet kon door gaan. In plaats daarvan werd het bereiken van het hoogste punt gevierd. De plechtige handeling werd verricht door het beheerdersecht paar Jan en Dien Baart-Schults. Zij hesen de vlag op het dak. Het tweede vakantiehuis is net als het eerste, dat ernaast staat, een initiatief van de Stichting Vakantiehuis Thuredriht, een samen werkingsverband tussen de Lionsclub Thuredriht uit Dordrecht en de CJV-afdeling Zierikzee. Om de bouw te bekostigen stellen de Lions de opbrengst van hun jaarlijkse golftoernooi beschikbaar. Zaterdag werden ook bijda- gen overhandigd van CJV-jongeren uit Zierikzee en Burgh- Haamstede en de Zierikzeese jeugdsoos Brogum. Het houten on derkomen moet half april klaar zijn, want volgens plan trekken dan de eerste gasten erin. van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten stappen niet al' van hun voornemen om het Streekplan Zeeland te wijzigen. Aanpas sing van dat plan is nodig om de uitbreiding van het vliegveld Midden-Zeeland en van hel re creatiegebied Oranjeplaat bij Arncmuiden goed te kunnen uitvoeren. Tegen de wijziging waren zestien bezwaren inge diend, onder meer door de Zeeuwse Milieufederatie en het ministerie van landbouw. Een aantal bezwaarmakers voorziet problemen als het vlieg- veldbestuur een verharde baan aanlegt, waardoor het aantal vluchten kan toenemen. Gs ant woordden daarop dat de studie naar de haalbaarheid van de ver harde baan valt onder de verant woordelijkheid van het vlieg veld. Overigens staat het streek plan de aanleg toe. Opmerkin gen dat de geluidsoverlast toe neemt in de nachtelijke uren, bijvoorbeeld door beloodsing van schepen met helicopters, leggen gs terzijde. Vluchten na zonsondergang zijn nu al niet toegestaan op grond van de luchtvaartwet. Dat door uitbreiding van het vliegveld het risico van ongeval len toeneemt, is volgens het da gelijks provinciebestuur alleen mogelijk op punten waar het vliegen zich concentreert, dus boven het vliegveld en niet bo ven gebieden waar sporadisch wordt gevlogen. Bovendien zijn de aanvliegroutes zoveel moge lijk buiten bebouwingsconcen traties gekozen. Op een aantal punten zijn gs be reid tot marginale aanvullingen. Zo zullen in het gewijzigde streekplan regels worden opge nomen zodat ook op termijn zo merwoningen die binnen het ge bied vallen waar gevlogen wordt, niet gebruikt kunnen worden voor permanente bewo ning. Gs zijn het wel eens met een aan tal bezwaarmakers dat een gro tere afstand tussen het vliegveld en Oranjeplaat 'wenselijk' zou zijn. Het dagelijks bestuur blijft niettemjn bij zijn standpunt dat afwijken van het streekplan een incident is, maar dat het besluit 'weloverwogen' is genomen. De provinciale commissie voor verkeer en waterstaat bespreekt de bezwaren op 12 februari in haar vergadering die om 9.30 uur begint in het provinciehuis. van onze verslaggever VLISSINGEN - Een forse bin nenbrand heeft zondagmiddag om drie uur voor vele duizen den guldens schade aangericht aan een flat aan de Hogeweg in Vlissingen. De brandweer rukte met één blusvoertuig en de ge leende ladderwagen van Mid delburg uit. Het vuur bleef be perkt tot één kamer. De overige kamers, die worden verhuurd aan studenten, liepen roet- en rookschade op. De brandweer was gealarmeerd door een an dere flatbewoner. Op het mo ment van de brand waren geen bewoners aanwezig. De oorzaak van de brand is onbekend. Egn dag eerder moest de brand weer uitrukken voor een brand aan de Chopinlaan. De schade bleef daar beperkt, omdat de wo ningen leeg staan. Slechts een klein aantal maisonnettes is nog bewoond. Het gebouw staat op de nominatie voor sloop. De brandweer, die aanwezig was met één blusvoertuig en de lad derwagen, vermoedt dat de brand is aangestoken. De lad derwagen van Vlissingen raakte tijdens de bluswerkzaamheden defect. Waarschijnlijk door een commu nicatiefout rukte zaterdag de Terneuzense brandweer met groot materiaal uit naar de Cho pinlaan in Terneuzen. Volgens regionaal brandweercomman dant W.P. van Leersum heeft die storing geen vertragende gevol gen gehad voor de bluswerk zaamheden in Vlissingen. van onze verslaggever TERNEUZEN -De gemeentepo litie van Terneuzen heeft zater dagochtend de 26-jarige R. P. van der E. van zijn bed gelicht. De inwoner van de Scheldestad wordt verdacht van een reeks winkelinbraken in de Noord straat. Van der E. heeft na ver hoor bekend uit vijf panden geld uit de kassa te hebben ge stolen. De inbraken in de winkelstraat vonden de afgelopen weken plaats. De verdachte kon wor den aangehouden dankzij een signalement van getuigen. Van Forse schade bij inbraak VLISSINGEN - Bij een inbraak in een horecabedrijf aan de Vre dehoflaan in Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag fikse schade aangericht. De in brekers kwamen het bedrijf, dat momenteel wordt ver bouwd, binnen via de galerij op de eerste verdieping. Daarbij braken zij een aantal ruiten. Volgens een politiewoordvoer der kwamen de inbrekers in het bedrijf via een verlaagd plafond, waarbij zij acht gipsplaten ver nielden. In het pand zelf sloegen zij de ruiten kapot van twee speelautomaten en richtten zij aanzienlijke schade aan aan het meubilair. Vrouw onder bedreiging mes geld ontfutseld TERNEUZEN - Twee mannen hebben zaterdagochtend een 37-jarige vrouw uit Terneuzen onder bedreiging van een mes geld afhandig gemaakt. Het slachtoffer, A. A. L-. werd omstreeks tien uur op de hoek van de Korte en de Lange Kerk straat door het duo aangehou- dèn. Ze kreeg en mes op de borst gezet. De mannen dwongen haar daarbij tot afgifte van de porte monnee en zetten het vervol gens op een lopen. De buit be droeg 25 gulden. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Volgens een woordvoer der van de gemeentepolitie zijn de verdachten mogelijk van bui tenlandse komaf en rond de twintig jaar oud. der E. is later op de dag vrijheid gesteld en zal zijn da binnenkort moeten verantw den voor de politierechter Vrijdagavond liep eveneens winkeldief tegen de lamp in; neuzen. J. P. van der K. nan' Frank en Jean in de Noorclsu kleding mee zonder te bet; en toog daarop naai' de su| markt Jac Hermans voor i gratis bloemetje. Met een plekke gestolen fiets keerde vervolgens huiswaarts. Uil signalement bleek dat de dj een bekende van de politie; De verdachte werd gezocht! een inbraak in een woning de Pijnboomstraat en voord stal uit bouwmarkt De t; Van der K. kon nog de ze| avond bij zijn woning aangehouden. Na een volle; bekentenis werd hij zondag dag weer heengezonden. gens een woordvoerder politie is de man verslaafd i drugs en 'steelt hij om testÉ 1 Bestuurder onder invloed richt schade aai TERNEUZEN - Een dm automobilist heeft in den van zaterdag op zondag i»! neuzen fikse schade aangsi aan twee geparkeerde auto's De man, C. G. (42) uit 6 trachtte even voor drie uiv z'n wagen het parkeerte aan de Diepenbrockstraati rijden. Daarbij raakte hij schillende keren twee si Toen de gewaarschuwde p ter plekke arriveerde, wasC. steeds .druk in de weer zijn keerplaats te verlaten. Hij van plan de aanrijding te! voor wat zij was en doon den, aldus een woordvoedn de gemeentepolitie. G. is ter ontnuchtering us ten in het politiebureau.! loop van de dag was hij staat te rijden. Nadat p verbaal was opgemaakt) de man, mocht hij zijn we; volgen. In de zelfde nacht heeft dt tie op het Schoolplein in Te zen vier Fransen aangek die in het bezit waren vj kleine hoeveelheid marius hasjiesj. De softdrugs zijm slag genomen. De verda zijn kort daarop heengezoi GEMEENTE SLUIS VOORBEREIDINGSBE SLUIT voor percelen gelegen aan de Praatvlietweg 3 te Heille De burgemeester van Sluis maakt ingevolge arti kel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening be kend dat de raad van deze gemeente in zijn verga dering van 28 januari 1993 heeft besloten: I. te verklaren dat een wijziging wordt voorbe reid voor een gedeelte van het bestemmings: plan Buitengebied, vastgesteld bij raadsbd sluit van 3 juli 1975 no. 63/1975, gedeeltelijk goedgekeurd bij beschikking van Gedepu teerde Staten van Zeeland van 5 december 1977 no. 1598/376, 4e afdeling rov en bij Ko ninklijk Besluit no. 84 d.d. 19 juli 1980 en zo als dit nadien is herzien, voor het op dit be sluit behorende kaart aangeduide gebied (kadastrale percelen gemeente Sluis sectieN no's 127, 131 en 132) gelegen aan de Praat vlietweg nummer 3 te Heille; H. te bepalen dat dit besluit in werking treedt met ingang van 10 februari 1993. Het besluit met de daarbij behorende kaart ligt met ingang van 8 februari 1993 voor een ieder ter inzage in het Stadhuis, Groote Markt 1 te Sluis. Sluis, 8 februari 1993. De burgemeester van Sluis, M. L. Everaers. van onze verslaggeefster GOES - „Voor een dubbeltje op de eerste rang, dat kan best. Buurtnetwerken in de jeugd hulpverleninghebben hun doel matigheid ruimschoots bewe zen en ze kosten bijna niets." Hubertina Elias van de Stich ting Spel en Opvoeding, bege leidt de opzet van twee buurt- netwerken in Zeeland. In Ter- neuzen is een netwerk al enkele maanden bezig en in de Goese Polder begint het deze maand. De netwerken hebben als be langrijkste doel eventuele pro bleemsituaties in een vroeg sta dium op te sporen. Beter voor komen dan genezen, luidt het motto. Het principe van de buurtnet- werken is ontstaan in Limburg. Daar ging, in wijken waar de pro blemen met de jeugd de pan uit rezen, iedereen die iets met kin deren te maken had. rond de ta fel zitten. Er hoefde geen nieuwe rechtspersoon in het leven te worden geroepen en de tijd die de hulpverleners in het overleg staken bleef beperkt. Het rende ment echter, was enorm. „Het ministerie van WVC heeft het netwerkensysteem tot natio naal beleid gemaakt. De stich ting Spel en Opvoeding voert het uit en het Nederlands Insti tuut voor Zorg en Welzijn (NIZW) geeft inhoudelijke on dersteuning." Hubertine Elias wist dat Terneuzen en Goes al jaren zochten naar een manier om een preventiebeleid in de wij ken op te zetten. „Het enige wat we van de ge meenten vragen is een coördina tor voor ongeveer een dagdeel in de week. Degenen die in het overleg betrokken zijn kost het twee uurtjes in de maand. Dat is weinig in verhouding tot de re sultaten. Het gebeurt vaak ge noeg dat een peuterspeelzaal- leidster, een wijkverpleegkundi ge of een leraar signalen opvan gen bij kinderen. Dikwijls zijn die niet verontrustend genoeg om ermee naar een hulpverlener te stappen. Contact opnemen met ouders lukt niet altijd, dus zo'n signaal gaat verloren. Een buurtnetwerk fungeert als een kanaal voor dat soort zaken." Jan van Wirdum wordt de coör dinator in de Goese Polder. Hij vertelt wat er met de signalen van ouders, kinderen en buurt bewoners kan gebeuren. „Het buurtnetwerk herbergt verschil lende deskundigheden omdat ieder er vanuit zijn eigen vak bij betrokken is. Als de leidster van de knutselclub merkt dat een aanvankelijk vrolijk kind zich plotseling terugtrekt en mat rea geert, kan ze daarover praten met anderen die het kind ken nen. Misschien weet de school meester precies te vertellen waarom het zo'n vaart niet loopt. Het kan ook zijn dat ande ren dezelfde signalen hebben ontvangen. Binnen het netwerk wordt in zo'n geval de weg uitge stippeld die het beste tot helder heid kan leiden. Soms kunnen problemen met wat extra aan dacht van verschillende kanten worden opgelost. In andere ge vallen moeten ouders en kinde ren worden verwezen. Maar dat gebeurt dan in ieder geval in een vroeg stadium. Niet pas als de problemen zo hoog zijn opgelo pen dat ze nauwelijks meer zijn op te lossen." Het netwerk hoeft zich niet te beperken tot individuele en ge zinsvraagstukken maar kan zich ook in de collectieve sfeer bege ven. Hubertine Elias: „Als een groep kinderen zich in een buurt overduidelijk loopt te vervelen, is het zaak te zoeken naar een ac tiviteit die bij de belanstelling van zo'n clubje aansluit. Je komt er pas achter waarvoor ze te por ren zijn, als je ze kent." De buurtnetwerken in Zeeland beperken zich voolopig nog tot de leeftijdsgroep van 0 tot 12 jaar. Het NIZW onderzoekt op dit moment hoe netwerken voor jongeren aan de steel moeten worden gestoken. „Een buurtge- SCHOONDIJKE Bonte avond - De Schoon- dijkse muziekvereniging Oefe ning Kweekt Kunst houdt zater dag 13 februari de jaarlijkse Bonte avond in zaal Wijffels. De avond begint om 19.30 uur met een concert van drumband en harmonie. Vervolgens treedt de Zeeuws-Vlaamse groep Harry Baker the stars op. Tijdens de Bonte avond wordt een grote verloting gehouden. SLUISKIL Blijspel Toneelvereniging ODI uit Vogelwaarde speelt za terdag 13 februari het blijspel Slissen en César, van Jeroom Verten en Jos Gevers, in 't Meu- lengat in Sluiskil. De regie is in handen van Willy de Greef. De voorstelling begint om 20.00 uur. KOUDEKERKE TEL. 011854 richte aanpak ligt voor die groe pen minder voor de hand omdat jongeren nu eenmaal buiten hun eigen buurt, dorp of zelfs stad naar school gaan. Maar het idee van een netwerk blijft overeind. Dat is efficient en goedkoop." Na verloop van het halfjaar tot een j aai' zullen beide netwerken in Zeeland tegen het licht wor den gehouden. Hubertine Elias verwacht voor die tijd al aanvra gen uit andere delen van Zee land. „Voorwaarde blijft dat de netwerken van onderop worden opgezet en dat de behoefte dui delijk uit de gemeenschap naar voren komt. Aan een nieuw in stituut dat alles even gaat rege len, hebben we niets." Wanneer er op dit groen zou worden gebouwd, zou dat de jeugd van Zuidzande een mogelijkheid ontnemen om te voetballen. foto Oscar van Beest Zuidzandenaar tegen bouwplannen van onze verslaggever ZUIDZANDE - Hondenliefheb bers en de voetballende jeugd in Zuidzande worden de dupe van de bouwdrift van particulieren, vindt Zuidzandenaar R. N. Tas. In een brief aan burgemeester en wethouders van de gemeente Oostburg maakt hij bezwaar te gen het voornemen van het col lege een braakliggend stuk grond aan de Sint Jorisstraat te verkopen voor de bouw van een vrijstaande woning. „De thans bestaande grasweide wordt met veel genoegen ge bruikt door hondebezitters en een groot aantal half-opgegroei- de kinderen die er naar hartelust kunnen voetballen en ravotten", luidt de sociale noodkreet van Tas. „Het verdwijnen van deze speelplaats zal Zuidzande nog minder aantrekkelijk maken, want open ruimten zijn in deze woonkern uiterst zeldzaam." De reguliere speeltuin op de hoek van de Eikenstraat en de Smits- weg is volgens hem te klein en door de speelattributen onge schikt voor een potje straatvoet bal. De gemeente bracht de bewo ners in de omgeving van de Sint Jorisstraat onlangs schriftelijk op de hoogte van de bouwplan nen van een particulier. Volgens een gemeentewoordvoerder maakt Tas zich druk om niets. Het braakliggende terrein sluit aan bij de bestaande bebouwing en kan bij gebleken belangstel ling worden gebruikt voor woon- doeleinden. De officiële speel tuin biedt voldoende ruimte voor iedereen, aldus de zegs man. Honden natuurlijk uitge zonderd. DORPSPLEIN 35 Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.45 uur zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur GRAAG TOT ZIENS IN KOUDEKERKE INTERSTYLE weel raad mei 'onmoge lijke' hoekjes, moeilijke maten en bijzondere wensen. Daarom zijn onze kasten leverbaar in .2 hoogtematen, 18 breedlemalen en 7 kleuruitvoeringen. Zodat wij een perfekt passende oplossing kunnen bedenken voor elk ruimteprobleem! Met de grote keuze uit schuif-, draai en vouwdeuren, spiegelpanelen en (verlichte) kranslijsten is hij ook uiterlijk flexibel en weet zich moeiteloos aan te passen aan bestaande slaapkamer programma's. Voor een efficiënte indeling staan u 22 accessoires tot beschikking. Een paar voorbeelden ter illustratie; slrojxlassenhouder, panta lonhouder, uitschuifbaar schoenenrek, inböuwsels met laden en korven, kledingboy, uitschuifbare legplank, kastvakindelingen. Kortom, eindelijk dus een kast die is afgestemd op uw garderobe en voorraad linnengoed!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 24