Buurtnetwerk is schot in de roos Vlag in top vakantiehuis Hardrijden Kapelleweg valt mee Voor duizenden guldens schade bij brand in Vlissingen Gs wijzen bezwaren tegen streekplan af Brand gesticht bij inbraak in scholen Brouwershaven Aanhoudingen voor diefstallen uit winkels Terneuzen College Mariekerkf wil prijs Aagtekerk bouwgrond verlagei streek Nieuw middel jeugdhulpverlening goedkoop en effectief MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 van onze verslaggeefster GOES - „Voor een dubbeltje op de eerste rang, dat kan best. Buurtnetwerken in de jeugd hulpverlening hebben hun doel matigheid ruimschoots bewe zen en ze kosten bijna niets." Hubertina Elias van de Stich ting Spel en Opvoeding, bege leidt de opzet van twee buurt netwerken in Zeeland. In Ter- neuzen is een netwerk al enkele maanden bezig en in de Goese Polder begint het deze maand. De netwerken hebben als be langrijkste doel eventuele pro bleemsituaties in een vroeg sta dium op te sporen. Beter voor komen dan genezen, luidt het motto. Het principe van de buurtnet werken is ontstaan in Limburg. Daar ging, in wijken waar de pro blemen met de jeugd de pan uit rezen, iedereen die iets met kin deren te maken had. rond de ta fel zitten. Er hoefde geen nieuwe rechtspersoon in het leven te worden geroepen en de tijd diè de hulpverleners in het overleg staken bleef beperkt. Het rende ment echter, was enorm. „Het ministerie van WVC heeft het netwerkensysteem tot natio naal beleid gemaakt. De stich ting Spel en Opvoeding voert het uit en het Nederlands Insti tuut voor Zorg en Welzijn (NIZW) geeft inhoudelijke on dersteuning." Hubertine Elias wist dat Terneuzen en Goes al jaren zochten naar een manier om een preventiebeleid in de wij ken op te zetten. Coördinatie „Het enige wat we van de ge meenten vragen is een coördina tor voor ongeveer een dagdeel in de week. Degenen die in het overleg betrokken zijn kost het twee uurtjes in de maand. Dat is weinig in verhouding tot de re sultaten. Het gebeurt vaak ge noeg dat een peuterspeelzaal leidster, een wijkverpleegkundi ge of een leraar signalen opvan gen bij kinderen. Dikwijls zijn die niet verontrustend genoeg om ermee naar een hulpverlener te stappen. Contact opnemen met ouders lukt niet altijd, dus zo'n signaal gaat verloren. Een buurtnetwerk fungeert als een kanaal voor dat soort zaken." Jan van Wirdum wordt de coör dinator in de Goese Polder. Hij vertelt wat er met de signalen van ouders, kinderen en buurt bewoners kan gebeuren. „Het buurtnetwerk herbergt verschil lende deskundigheden omdat ieder er vanuit zijn eigen vak bij betrokken is. Als de leidster van de knutselclub merkt dat een aanvankelijk vrolijk kind zich plotseling terugtrekt en mat rea geert, kan ze daarover praten met anderen die het kind ken nen. Misschien weet de school meester precies te vertellen waarom het zo'n vaart niet loopt. Het kan ook zijn dat ande ren dezelfde signalen hebben ontvangen. Binnen het netwerk wordt in zo'n geval de weg uitge stippeld die het beste tot helder heid kan leiden. Soms kunnen problemen met wat extra aan dacht van verschillende kanten worden opgelost. In andere ge vallen moeten ouders en kinde ren worden verwezen. Maar dat gebeurt dan in ieder geval in een vroeg stadium. Niet pas als de problemen zo hoog zijn opgelo pen dat ze nauwelijks meer zijn op te lossen." Groepen Het netwerk hoeft zich niet te beperken tot individuele en ge zinsvraagstukken maar kan zich ook in de collectieve sfeer bege ven. Hubertine Elias: „Als een groep kinderen zich in een buurt overduidelijk loopt te vervelen, is het zaak te zoeken naai- een ac tiviteit die bij de belanstelling van zo'n clubje aansluit. Je komt er pas achter waarvoor ze te por ren zijn, als je ze kent." De buurtnetwerken in Zeeland beperken zich voolopig nog tot de leeftijdsgroep van 0 tot 12 jaar. Het NIZW onderzoekt op dit moment hoe netwerken voor jongeren aan de steel moeten worden gestoken. „Een buurtge richte aanpak ligt voor die groe pen minder voor de hand omdat jongeren nu eenmaal buiten hun eigen buurt, dorp of zelfs stad naar school gaan. Maar het idee van een netwerk blijft overeind. Dat is efficient en goedkoop." Na verloop van het halfjaar tot een jaar zullen beide netwerken in Zeeland tegen het licht wor den gehouden. Hubertine Elias verwacht voor die tijd al aanvra gen uit andere delen van Zee land. „Voorwaarde blijft dat de netwerken van onderop worden opgezet en dat de behoefte dub delijk uit de gemeenschap naar voren komt. Aan een nieuw in stituut dat alles even gaat rege len, hebben we niets." van onze verslaggever VLISSINGEN - Een forse bin nenbrand heeft zondagmiddag om drie uur voor vele duizen den guldens schade aangericht aan een flat aan de Hogeweg in Vlissingen. De brandweer rukte met één blusvoertuig en de ge leende ladderwagen van Mid delburg uit. Het vuur bleef be perkt tot één kamer. De overige kamers, die worden verhuurd aan studenten, liepen roet- en rookschade op. De brandweer was gealarmeerd door een an dere flatbewoner. Op het mo ment van de brand waren geen bewoners aanwezig. De oorzaak van de brand is onbekend. Een dag eerder moest de brand weer uitrukken voor een brand aan de Chopinlaan. De schade bleef daar beperkt, omdat de wo ningen leeg staan. Slechts een klein aantal maisonnettes is nog bewoond. Het gebouw staat op de nominatie voor sloop. De brandweer, die aanwezig was met één blusvoertuig en de lad derwagen. vermoedt dat de 'brand is aangestoken. De lad derwagen van Vlissingen raakte tijdens de bluswerkzaamheden defect. Bestuurder onder invloed richt schade aan TERNEUZEN - Een dronken automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Ter- neuzen fikse schade aangericht aan twee geparkeerde auto's. De man. C. G. (42) uit Gent. trachtte even voor drie uur met z'n wagen het parkeerterrein aan de Diepenbrockstraat af te rijden. Daarbij raakte hij ver schillende keren twee auto's. Toen de gewaarschuwde politie ter plekke arriveerde, was C. nog steeds druk in de weer zijn par keerplaats te verlaten. Hij was van plan de aanrijding te laten voor wat zij was en door te rij den, aldus een woordvoeder van de gemeentepolitie. G. is ter ontnuchtering ingeslo ten, in het politiebureau, In de loop van de dag was hij weer in staat te rijden. Nadat proces verbaal was opgemaakt tegen de man, mocht hij zijn weg ver volgen. In de zelfde nacht heeft de poli tie op het Schoolplein in Terneu zen vier Fransen aangehouden die in het bezit waren van een kleine hoeveelheid mariuana en hasjiesj. De softdrugs zijn in be slag genomen. De verdachten zijn kort daarop heengezonden. Volgens het Middenschouwse college van b en w kan nauwelijks worden gesproken'van een toegenomen verkeersintensiteit op de route Ringdijk-Kapelleweg, zoals bewoners beweren. foto Pieter Honhoff Snelheidsremmende maatregelen Looperskapelle 'niet nodig' van onze verslaggever SCHARENDIJKE - Snelheids- remmende maatregelen op de Kapelleweg in Looperskapelle zijn niet nodig. Klachten van bewoners over de verkeerssi tuatie zijn ongegrond. B en w van Middenschouwen trekken deze conclusie na een onderzoek naar het aantal auto's dat pas seert en de rijsnelheid. Het col legestandpunt wordt donder dag 18 februari besproken in de vergadering van de gemeente raad. Volgens b en w kan nauwelijks worden gesproken van een toe genomen verkeersintensiteit, zoals bewoners beweren. Het zou gaan om automobilisten die Eikerzee mijden sinds daar ver keersdrempels liggen. Maai- af gezien van een piek in 1991. toen het verkeer wegens de werk zaamheden aan de Elkerzeese- weg moest omrijden, vertoont de route Ringdijk-Kapelleweg een rustig beeld, stelt het colle ge. In hoeverre de klachten over hardrijders terecht zijn, valt wei nig te zeggen. Er blijkt sprake van tegenstrijdige waarnemin gen van de politie. Enerzijds werd bij observaties geconsta teerd dat te hard wordt gereden, terwijl bij officiële snelheidsme- tjngen het afgelopen jaar géén overtredingen werden waarge nomen. Volgens de politie was tijdens de controles overigens toch al nauwelijks verkeer aan wezig. De gemeente heeft zich in het verledep op het standpunt ge steld dat eventuele maatregelen afhankelijk moeten zijn van de uitkomsten van een onderzoek naar de verkeerssituatie. B en w stellen, de 'subjectieve gevoe lens van onveiligheid en het daarmee samenhangende woon genot' niet te willen bagatellise ren, maar vinden de situatie niet zodanig dat zij ingrijpende maatregelen wenselijk achten. Dit omdat hiermee veel geld is gemoeid. „Een dergelijke hou ding past ons inziens in een ver antwoord gebruik van financiële middelen." Gewezen wordt ook op het boch tige tracé van de Kapelleweg en de relatief geringe lengte en breedte ervan, waardoor de rou te toch al onaantrekkelijk zou zijn als racebaan. Om de bewo ners toch een beetje tegemoet te komen, stelt het college voor de bebouwde-komgrens extra te accentueren, door horizontale rood-witgeschilderde planken aan te brengen en even buiten Waarschijnlijk door een commu nicatiefout rukte zaterdag de Terneuzense brandweer met groot materiaal uit naar de Cho pinlaan in Terneuzen. Volgens regionaal brandweercomman dant W.P. van Leersum heeft die storing geen vertragende gevol gen gehad voor de bluswerk zaamheden in Vlissingen. Politie houdt vandalen aan van onze verslaggever MIDDELBURG - De Middel burgse politie heeft zaterdag nacht een 16-jarige jongen uit Middelburg aangehouden. Vol gens een woordvoerder van de politie had de knaap zes spie gels vernield van auto's, die ge parkeerd stonden aan de Arne- laan, de Mastgatstraat en de Nieuwe Vlissingseweg. Tegen de jongen is proces-verbaal op gemaakt. Rond twee uur 's nachts werden vier jongemannen uit Veere en Vlissingen, variërend in leeftijd van 16 tot 22 jaar, aangehouden die in de Lange Delft planten en plantebakken vernielden. De vier kregen een bekeuring. Twee uur later arresteerde de politie een 22-jarige en een 24-ja- rige Middelburger die op de het Groenewoud met winkelwagen tjes sjouwden. Zij liepen met de wagentjes richting Bolwerk. Het motief was baldadigheid. Het duo kreeg een proces-verbaal. Vrouw onder bedreiging mes geld ontfutseld TERNEUZEN - Twee mannen hebben zaterdagochtend een 37-jarige vrouw uit Terneuzen onder bedreiging van een mes geld afhandig gemaakt. Het slachtoffer, A. A. L„ werd omstreeks tien uur op de hoek van de Korte en de Lange Kerk straat door het duo aangehou den. Ze kreeg en mes op de borst gezet. De mannen dwongen haar daarbij tot afgifte van de porte monnee en zetten het vervol gens op een lopen. De buit be droeg 25 gulden- Van de daders ontbreekt ieder spoor. Volgens een woordvoer der van de gemeentepolitie zijn de verdachten mogelijk van bui tenlandse komaf en rond de twintig jaar oud. De bouw van een tweede vakantiehuis voor jeugdige kankerpatiënten in Renesse verloopt voorspoedig. Zaterdag werd het berei ken van het hoogste punt gevierd. foto Pieter Honhoff Kankerpatiëntjes half april welkom van onze verslaggever RENESSE - De aannemer moet veel zin hebben gehad in de bouw van het tweede vakantiehuis voor jeugdige kankerpa tiëntjes aan de Rampweg in Renesse. Hij is zo voortvarend te werk gegaan dat de eerste steenlegging zaterdag niet kon door gaan. In plaats daarvan werd het bereiken van het hoogste punt gevierd. De plechtige handeling werd verricht door het beheerdersecht paar Jan en Dien Baart-Schults. Zij hesen de vlag op hét dak. Het tweede vakantiehuis is net als het eerste, dat ernaast staat, een initiatief van de Stichting Vakantiehuis Thuredriht, een samen werkingsverband tussen de Lionsclub Thuredriht uit'Dordrecht en de CJV-afdeling Zierikzee. Om de bouw te bekostigen stellen de Lions de opbrengst van hun jaarlijkse golftoernooi beschikbaar. Zaterdag werden ook bijda- gen overhandigd van CJV-jongeren uit Zierikzee en Burgh- Haamstede en de Zierikzeese jeugdsoos Brogum. Het houten on derkomen moet half april klaar zijn, want volgens plan trekken dan de eerste gasten erin. van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten stappen niet af van hun voornemen om het Streekplan Zeeland te wijzigen. Aanpas sing van dat plan is nodig om de uitbreiding van het vliegveld Midden-Zeeland en van het re creatiegebied Oranjeplaat bij Arnemuiden goed te kunnen uitvoeren. Tegen de wijziging waren zestien bezwaren inge diend, onder meer door de Zeeuwse Milieufederatie en het ministerie van landbouw. Een aantal bezwaarmakers voorziet problemen als het vlieg- veldbestuur een verharde baan aanlegt, waardoor het aantal vluchten kan toenemen. Gs ant woordden daarop dat de studie naar de haalbaarheid van de ver harde baan valt onder de verant woordelijkheid van het vlieg veld. Overigens staat het streek plan de aanleg toe. Opmerkin gen dat de geluidsoverlast toe neemt in de nachtelijke uren, bijvoorbeeld door beloodsing van schepen met helicopters, leggen gs terzijde. Vluchten na zonsondergang zijn nu al niet toegestaan op grond van de luchtvaartwet. Dat door uitbreiding van het vliegveld het risico van ongeval len toeneemt, is volgens het da gelijks provinciebestuur alleen mogelijk op punten waar het vliegen zich concentreert, dus boven het vliegveld en niet bo ven gebieden waar sporadisch wordt gevlogen. Bovendien zijn de aanvliegroutes zoveel moge lijk buiten bebouwingsconcen traties gekozen. Op een aantal punten zijn gs be reid tot marginale aanvullingen. Zo zullen in het gewijzigde streekplan regels worden opge nomen zodat ook op termijn zo merwoningen die binnen het ge bied vallen waai- gevlogen wordt, niet gebruikt kunnen worden voor permanente bewo ning. Gs zijn het wel eens met een aan tal bezwaarmakers dat een gro tere afstand tussen het vliegveld en Oranjeplaat 'wenselijk' zou zijn. Het dagelijks bestuur blijft niettemin bij zijn standpunt dat afwijken van het streekplan een incident is, maar dat het besluit 'weloverwogen' is genomen. De provinciale commissie voor verkeer en waterstaat bespreekt de bezwaren op 12 februari in haar vergadering die om 9.30 uur begint in het provinciehuis. van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Bij een inbraak in het complex van de openbare basisschool De Schoe ner en de School met de Bijbel De Schouw in Brouwershaven werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op diverse plaatsen brand gesticht. De schade is be perkt gebleven. Eén brand haard werd naar het zich Iaat aanzien door de inbr.eker(s) zelf gedoofd. Twee andere gingen vanzelf uit. De buit bleef be perkt tot een klein geldbedrag. De ravage werd zaterdagmorgen ontdekt door een leerling die ou de kranten kwam ophalen. Er bleek een ruit ingegooid en aan de kapstok waren enkele zakjes met gymkleren verbrand. Ook een aan een muur opgehangen poster ging in vlammen op. In een kleuterlokaal stond voorts een geblakerde picknicktafel, waaroverheen een deken was ge legd. Blijkbaar is de dader geschrok ken van de vlammen en heeft hij of zij die toen met de deken be streden, denkt de directeur van De Schoener, Ton Schults. Hij concludeert hieruit dat de brandstichting niet als doel had de scholen te laten afbranden. Eerder veronderstelt hij een vorm van uit de hand gelopen baldadigheid. De rijkspolitie stelt een onderzoek in en hoopt daarvoor op getuigen die nadere inlichtingen kunnen verschaf fen. Medewerkers van de scholen hebben in het weekeinde J beerd de boel weer op oii brengen. Alleen de brand zal nog wel even blijven ha! Bijeenkomst ZLM Schouwt ZIERIKZEE - De kring wen-Duiveland van de Zui ke Landbouw Maatsct (ZLM) houdt maandag bruari haar algemene ledf gadering. De bijeenkomt Huis van Nassau in Zier; begint om 19.30. Op hei gramma staat onder mee: inleiding van voorzitter J.c Leeuwen van de Gelderse! schappij van Landbouw oei onderwerp 'Belangentx ging, nu en in de toekomst' over kan worden gediscus NIEUWERKERK Commissie - De com* financiën en onderwijs n gemeente Duiveland vei; donderdag 11 februari oei krediet voor het b maken van het project Gei gebied Oosterland. Andere agendapunten zj der meer een bijdrage var gulden voor de aanschafvt boot voor de reddingbiiga de brandwéer, en de a bij het Halt-project. De vb ring wordt gehouden in h meentehuis in Nieuwerke begint om 16.30 uur. Looperskapelle borden te plaat sen die wijzen op de nadering van een woonkern. De gemeenteraad vergadert in het gemeentehuis in Scharendij- ke, vanaf 19.30 uur. Die avond komt ook de procedure aan de orde die de gemeentes op Schou- wen-Duiveland gezamenlijk wil len voeren tegen het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen (CBR). B en w vragen de raad in te stemmen met deelna me, omdat het ook voor Midden- schouwen van groot belang wordt geacht dat Zierikzee als oproepplaats voor rijexamens blijft behouden. De kosten zijn berekend, op vijftig cent per in woner; voor Middenschouwen betekent dat afgerond 1.250 gul den. Niet inbegrepen hierbij zijn mogelijke kosten die kunnen worden geclaimd als de proce dure wordt verloren. van onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeentepo litie van Terneuzen heeft zater dagochtend de 26-jarige R. P. van der E. van zijn bed gelicht. De inwoner van de Scheldestad wordt verdacht van een reeks winkelinbraken in de Noord straat. Van der E. heeft na ver hoor bekend uit vijf panden geld uit de kassa te hebben ge stolen. De inbraken in de winkelstraat vonden de afgelopen weken plaats. De verdachte kon wor den aangehouden dankzij eèn signalement van getuigen. Van der E. is later op de dag weer in vrijheid gesteld en zal zijn daden binnenkort moeten verantwoor den voor de politierechter. Vrijdagavond liep eveneens een winkeldief tegen de lamp: neuzen. J. P. van der Kc Frank en Jean in de Nook kleding mee zonder te b en toog daarop naai- de markt Jac Hermans vo: gratis bloemetje. Met e plekke gestolen fiets kee vervolgens huiswaarts, signalement bleek dat df een bekende van de poli De verdachte werd gezocl een inbraak in een worn de Pijnboomstraat en vo; stal uit bouwmarkt De Van der K. kon nog de avond bij zijn woning s aangehouden. Na een vo bekentenis werd hij zond dag weer heengezonde: gens een woordvoerder; politie is de man verslai drugs en 'steelt hij om tes van onze verslaggever MELISKERKE - B en w van Mariekerke willen de bouw grond op het voormalig terrein van Van Gemeren/Troost te Aagtekerke goedkoper verko pen. De grond kost momenteel 110 gulden per vierkante meter. Het college wil daar een tientje vanaf doen. Alle bouwgrond is inmiddels wel in optie gegeven: één kavel aan een ingezetene die een vrijstaan de woning wil bouwen en drie kavels aan bouwbedrijf Mara- nus en Lievense te Domburg. Ondanks pogingen van het be drijf is het nog niet gelukt serieu- Diefstal voor deel verijdeld OOST-SOUBURG - Bij een in braak in het clubgebouw van sportvereniging De Zuidwes ters aan het Koopmansvoetpad in Oost-Souburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een fri- teuse gestolen. De inbrekers kwamen het gebouw binnen door met een scherp voorwerp een ruit te forceren. Volgens een woordvoerder van de Vlissingse politie is de alarm installatie afgegaan, waardoor de dieven in hun werk werden gestoord. Toen leden van de sportvereniging bij het clubge bouw aankwamen, stonden een flinke hoeveelheid drank, een magnetron en een koffiezetap paraat klaar om te worden mee genomen. Forse schade bij inbraak VLISSINGEN - Bij een inbraak in een horecabedrijf aan de Vre dehoflaan in Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag fikse schade aangericht. De in brekers kwamen het bedrijf, dat momenteel wordt ver bouwd, binnen via de galerij op de eerste verdieping. Daarbij braken zij een aantal ruiten. Volgens een politiewoordvoer der kwamen de inbrekers in het bedrijf via een verlaagd plafond, waarbij zij acht gipsplaten ver nielden. In het pand zelf sloegen zij de ruiten kapot van twee speelautomaten en richtten zij aanzienlijke schade aan aan het meubilair. ze gegadigden te vinden, stellen de gemeenteras om de grond goedkopei bieden, omdat daarvane mulerende werking' uitgs Het college vraagt de gen raad verder akkoord tegs het nieuwbouwprog 19,94-1997. Het college dl de periode 108 woningen: bouwen. De ongesubsi woningbouw neemt daan grootste deel in beslag.! lege wil in die vier jaar acht woningwetwoning^ bouwen. De gemeenteraad ve over de voorstellen op( 16 februari vanaf 19.30 uo gemeentehuis. Duiker 500 armer door autokraker van onze verslaggever WEMELDINGE - Door C tok raak heeft een duiker Belgische Bree zondaf een aanzienlijke som verschillende bankpass loren. De man had zijnJ parkeerd op de Zeed hoogte van camping Kir le in Wemeldinge en o het verlies toen hij tem! van een tochtje onder dader(s) stalen de buil achterklep, die de F ten was op slot te doen. De man miste twee portc waarin zich een pr wijs en plastic bankps vonden, plus een geld* vijfhonderd gulden. K feuilles werden later op teruggevonden bij Kat! echter zonder geld, pas! een deel van de bankp' rijkspolitie te water spullen terugbezorgd lj dupeerde, die nog steed zelfde plaats aan het was. Volgens een woordvoe: de waterpolitie moeten! moment van de inbraal 9.20 en 9.50 uur, wandels buurt zijn geweest die: iets hebben gezien. G wordt of zij zich willen Het vergrijp speelde zid een zwarte auto van Opel met een Be ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 20