ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS verhaalt schade supporters VN beschuldigen Serviërs van beschieten Duits hulpvliegtuig Duitse Narren-Oscar voor Lubbers elgië is voortaan en federale staat Redding DAF kost negenduizend banen PHOTO CD lubs en gemeenten moeten kosten tot acht miljoen per jaar mede dragen Nederlands fregat naar Adriatische Zee 11 en 13 De hoogste rente bij de Verenigde Spaarbank. Eminent-rekening Rustig weer Wolkenvelden en mistbanken. Af en toe een opklaring. Zwakke later ma tige oostelijke wind. Middagtempera- ttiur omstreeks 6 graden. !36e jaargang no. 32 flaandag 8 februari 1993 Wie heeft als eerste in Zeeland de nieuwste Kodak Photo CD in huis en kan er alles over vertellen? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen,Zierikzee,Hulst FOTO VERSCHOORE !N HAAG, ASSEN (GPD) - t vervoer van voetbalsup- rtcrs per trein wordt voor de dei'landse Spoorwegen veel duur. De NS zegt het zat te n nog" langer alleen voor de sten van het supportersver- er op te draaien en vindt dat meenten en voetbalclubs neten meebetalen. NS wil binnenkort met ge- ienten en KNVB om de tafel zitten om een oplossing te den voor de problematische uatie. De kosten van het in- ten van de Spoorwegpolitie schade door vernielingen lo de spuigaten uit. De NS et vijf tot acht miljoen gulden jaar toeleggen op het sup- tersvervoer. Dat is omgere- nd 125 gulden per vervoerde iporter per jaar. Daarbij komt dat steeds meer supporters t met de speciale combi-trei- irtsen moeten rgaandonors :tief werven N HAAG (GPD) - Staatsse- taris Simons van volksge- dheid wil dat artsen zich ;rgaan inzetten om donoror- Tien te werven. Volgens Si ns moeten artsen en ver- egkundigen in ziekenhuizen [er met patiënten en familie len over het beschikbaar len van organen. r betere voorlichting en een evere aanpak in ziekenhui- hoopt Simons het nijpend ek aan organen te vermin- 'io n. Dat lijkt hem beter dan vet te wijzigen en over te op een 'geen-bezwaarsys- nen maar met gewone treinen reizen, waardoor de overlast en de kosten extra groeien. Sponsor Volgens J. Seij, directeur be- drijfsbeveiliging van de NS. zijn de spoorwegen „noodzakelijker wijs de grootste sponsor van het betaald voetbal in Nederland ge worden. De kosten die wij ma ken, zijn onevenredig hoog, ge zien de maatschappelijke func tie en verantwoordelijkheid als vervoerder. Het is absurd dat de NS zulke hoge kosten moet ma ken om een maatschappelijk probleem als voetbalvandalis me op te vangen". De NS is van plan gemeenten in sommige gevallen geld te vragen als zij een 'combitrein' willen la ten inzetten. Reizigers met een combikaart hebben recht op vervoer per bus of trein naar de wedstrijd en toegang tot het sta dion. De supporters worden dan onder politiebegeleiding naar het stadion gebracht. De NS verwacht de komende ja ren nog meer problemen bij het vervoer van voetbalsupporters. Steeds meer supporters mijden de combitreinen en bezoeken de wedstrijden op eigen gelegen heid of met een gewone trein. In de eerste helft van het vorige sei zoen zette de NS 40 treinen in voor 9200 supporters, in de eer ste helft van dit seizoen reden er 44 treinen voor 7700 supporters. Volgens de NS zorgen meerei zende supporters in gewone trei nen voor steeds meer overlast en schade, en dus hogere kosten. Rel in Assen Gistermorgen raakten zo'n tweehonderd supporters van de voetbalclubs Groningen en FC Twente slaags op en rond het station van Assen. Volgens een politiewoordvoerder was afge sproken dat de trein met Twente- supporters niet in Assen zou stoppen met het oog op mogelij ke vechtpartijen met FC Gro- ningen-aanhangers. Door aan de noodrem, te trekken, wisten de supporters vlak voor het station van Assen toch uit te stappen. Even later kwam in Assen ook de groep uit Groningen aan. De supporters waren met gewone treinen naar de Drentse hoofd stad gereisd. De politie ver moedt dat van tevoren was afge sproken in Assen een confronta tie aan te gaan. De vechtpartij kon in de kiem worden gesmoord omdat de po litie erop was voorbereid. „Zon dagmorgen kregen wij een ano nieme tip dat een zichzelf sup porters noemende groep FC Groningen-mensen een confron tatie zou zoeken met FC Twen te- supporters op het station in As sen. We hebben er toen voor ge zorgd dat er voldoende politie mensen aanwezig waren", aldus politiewoordvoerder Van Rhee. die tevens de nieuwe veiligheids man is bij de KNVB als opvolger van Rob de Bakker. De supporters werden onder be geleiding van de politie terugge stuurd naar Groningen of En schede. lonze correspondente USSEL België is voortaan federale staat, waarin anderen, Wallonië en het ge it Brussel vergaande zelf- idigheid krijgen. Het land .alsgevolg van de splitsing de provincie Brabant in een ams- en een Waals-Brabant, laf nu tien in plaats van ne- provincies. slechts één stem meer dan rereiste tweederde meerder- 1 keurde het Belgische parle- it zaterdagavond een wijzi- van Artikel 1 van de Grond- goed. De Senaat moet zich ook nog over buigen, maar die zijde verwacht men geen op het laatste moment heer- er grote spanning of de gele- heidscoalitie van christen- locraten. socialisten, groe- en Vlaamse Volksunie wel nachte zou zijn om de twee- Ie meerderheid tot stand te igen. In de afgelopen maan- 'deserteerden' een socialist wee parlementariërs van de Unie naar de nieuwe imse liberale partij VLD, ■door de voorstanders van iK rondwetswijziging nog maar stemmen over hielden, twee r dan voorgeschreven, was een verrassing dat de socialist Alain van der t bij het debat present was. •s parlementaire onschend- i'heid werd vorig jaar opge heven, nadat zijn naam was ge noemd in verband met het on derzoek naar de moord op de Waalse socialistische 'godfa ther' André Cools. Maar de komst van Van der Biest werd weer ongedaan gemaakt door de afwezigheid van de Vlaamse christen-democraat Mark Eys- kens. die vrijdagochtend met spoed een by-pass operatie moest ondergaan. De groene afgevaardigde Wil- fried de Vlieghere, die ernstige rugklachten heeft, kon het de bat slechts bijwonen, doordat men speciaal voor hem een bank had vrijgemaakt waarop hij kon liggen. Een extra stem werd bin nengehaald, doordat een lid van de partij-Rossem de meerder heid steunde. Maar in de opwin ding stemde VU-parlementariër Vic Anciaux per ongeluk 'nee', waardoor het aantal voorstem mers uiteindelijk toch maar 143 bedroeg. Premier Dehaene heeft verschei dene concessies moeten doen aan de groenen en de VU om hun steun te verkrijgen. Zo zal er op aandrang van de groenen een belasting op wegwerpverpak kingen worden ingevoerd, de zo geheten ecotaks. AKEN - Premier Lubbers is zaterdagavond in Aken onderschei den met de orde 'Wider den tierischen Ernst' van de stad Aken. Met deze orde onderscheidt de carnavalsvereniging AKV van Aken sinds 1951 jaarlijks mensen wegens „vermenselijking van de politiek door humor". Ook geestelijken, juristen en figuren uit het culture leven worden zo vaak tot de carnavaleske ridderstand verheven. Wijlen bonds kanselier Konrad Adenauer prijkt ook op de lijst van onderschei denen. De bijeenkomst van zaterdag had als motto 'Narrenhaus Europa'. Lubbers vergeleek in zijn dankrede de 'Narren-Oscar' met de niet minder prestigieuze Internationale Karelprijs van de oude kei zerstad. die hij ook iet weten te begeren. Het verschil tussen beide onderscheidingen kenschetste hij als volgt: voor de Karel prijs zijn verdiensten beslissend, voor deze Orde zijn hoge kijkcij fers voldoende" fotoHartmut Reeh/DPA ZAGREB (RTR/AFP/UPI) - Functionarissen van de Ver enigde Naties hebben zondag Servische troepen ervan be schuldigd te hebben geschoten op een Duits vliegtuig met hulp goederen. Ze zonden een krach tig protest naar de Servische autoriteiten in Belgrado en Knin. Bij de beschieting, waar bij een propellor werd getrof fen, raakte een bemanningslid gewond. De gezagvoerder wist het toestel terug te vliegen naar Zagreb. Shannon Boyd, woordvoerster van de VN-troepenmacht in het voormalige Joegoslavië, ver klaarde dat leden van de VN-staf hebben gezien dat Servische troepen zaterdag met luchtaf weergeschut schoten op het Duitse vliegtuig. Dat gebeurde vanaf een stelling in het dorp Kosijersko Selo, ten zuiden van de Kroatische stad Karlovac. Het gebied is in 1991 door Ser viërs veroverd en sinds vorig jaar zijn er VN-troepen gelegerd om de vrede te handhaven. Boyd zei dat dit het eerste duidelijke geval is waarbij is gevuurd van uit een gebied dat door de VN wordt beschermd. Eerder zon dag veroordeelde secretaris-ge neraal Boutros Boutros Ghali van de VN de beschieting. Internationale luchtvaartmaat- ibius wenst rdeel rechter bloedaffaire onze correspondent »JS - Laurent Fabius, de rr van de Franse Socialisti- Partij, vil alsnog berecht den voor zijn aandeel in het naamde bloedschandaal. tt'il niet dat er ook maar de i&ste twijfel blijft bestaan t drama", zo zei Fabius zon- hond in een televisie-inter- remier Fabius en twee van ministers. Edmond Hervé ,eorgina Dufoix. zijn in op- aK geraakt in verband met zogenaamde bloedschan de jaren 1984 en '85 dien- t Franse bloedbank willens etens met het hiv-virus be bloed toe aan naar schat- 1500 hemolilie-patienten. de helft, van hen is acht ster dood, of ten dode opge iven. DEN HAAG (ANP) - Het fregat Abraham Crijnssen van de Neder landse marine gaat naar de Adria tische Zee. Het schip wordt toege voegd aan de Britse groep rond het vliegdekschip Ark Royal, die voor de Joegoslavische kust ligt om VN- eenheden te beschermen bij een eventuele terugtrekking uil het voormalige Joegoslavië. Minister Ter Beek van Defensie heeft dit be sloten. Volgens het ministerie van defen sie beklemtoont de Nederlandse deelname aan de Britse marine eenheid „de waarde die de rege ring hecht aan de veiligheid van de Nederlandse eenheden" in het voormalige Joegoslavië. Het is de bedoeling dat de Abraham Crijns sen 15 februari richting Adriati sche Zee vertrekt. Sinds vorig jaar zijn Nederlandse marineschepen al actief in het ge bied om de naleving van het zee embargo tegen Servië en Montene gro te controleren. Archiefopname van de Abraham Crijnssen Modelbouw Een internationale modelbouw- beurs in de Goese Zeelandhallen heeft afgelopen weekeinde naar schatting 20.000 bezoekers ge trokken. Radiografisch bestuur de helicopters vormden een van de spectaculaire at tracties van het sue- C cesvolle evenement. Arthur Ashe De oud-tenniskampioen Arthur Ashe is zaterdag in New York overleden aan pneumonie als gevolg van aids. zo deelde een woordvoerster van het ziekenhuis mee. Ashe Q is 49 jaar gewordenw Amateurvoetbal De hoogst spelende Zeeuwse voetbalteams incasseerden an dermaal een nederlaag. Seroos- kerke. dat vorige week trainer Poortvliet op non-actief stelde, verloor van Scheveningën: 0-1. Ook Hoek. Middelburg en Goes bleven aan de verkeerde kant van de score. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3; Pro vincie 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 schappijen staakten zondag hun vluchten op Kroatië in verband met het incident. Doden In de Bosnische hoofdstad Sara jevo werden zondag twee vrou wen en een kind gedood en lie pen vijf mensen verwondingen op toen een mortierbom insloeg bij een rij wachten bij een water tappunt. Dit meldde de Bosni sche radio. De mortier werd af gevuurd vanaf posities in de heuvels die in handen zijn van Servische strijders, aldus de ra dio. De Bosnische radio meldde ver der Servische artillerie- en tank- aanvallen rond Celic, op 50 km van Tuzla. en gevechten aan de weg Rogatica-Visegrad ten oos ten van de hoofdstad. Het Bosni sche leger beschuldigde Kroati sche troepen zondag ervan, hun artillerie in te zetten tegen het dorp Gornji Vakuf en omliggen de Bosnische linies. New Vork In New York sleepten zich intus sen de onderhandelingen over het vredesplan voor Bosnië-Her- cegovina van Lord Owen en Cy rus Vance moeizaam voort. „Hun kansen op succes." zo gaf ook hun woordvoerder Fred Eckhard toe. „zijn verminderd" na de bijeenkomsten van zater dag met de afgezanten van de Moslims. Serviërs en Kroaten. De Moslims, die het vredesplan hebben afgewezen, willen niet eerder praten over het voorstel van Owen en Vance om Bosnië in tien autonome provincies op te delen, voordat de Serviërs hun zware wapens onder inter nationaal toezicht hebben ge plaatst. De Servische leider Ra dovan Karadzic heeft zaterdag een nieuwe kaart gepresenteerd met andere grenzen. EINDHOVEN (GPD) - De red ding van vrachtwagenfabri kant DAF gaat gepaard met massa-ontslagen. Het opzetten van een 'nieuwe' DAF, dat uit sluitend zware vrachtwagens gaat maken, dreigt acht a ne genduizend van de 12.650 DAF- werknemers in Nederland. Bel gië en Groot-Brittannië hun baan te kosten. Werknemers en vakbonden zijn geschokt. De twee bewindvoerders, mr. F. Meeter en mr. A. Deterink. heb ben geen commentaar- gegeven op de berichten over massale ontslagen. Ze willen hun plan nen binnen drie weken presente ren. Failliet De beide bewindvoerders zou den DAF zo snel mogelijk willen laten „klappen". Het 'oude' DAF NV gaat failliet en ver dwijnt van de beurs, waardoor de aandeelhouders met lege handen achterblijven Alle werknemers worden ontslagen. Een nieuwe besloten vennoot schap zou vervolgens het DAF- vrachtwagenbedrijf in Eindho ven kopen. Om de continuïteit te waarborgen, zou de huidige DAF-topman Cor Baan ook het 'nieuwe' DAF gaan leiden. Wel komt er een nieuwe raad van commissarissen. De financieringsmaatschappij, het diep in de schulden zittende DAF Finance, wordt door de banken overgenomen. DAF Special Products, de militaire poot met 500 werknemers, zou den de bewindvoerders willen verkopen. De overheid, die bij monde van minister Andriessen 225 miljoen gulden heeft toege zegd. krijgt veertig procent van de aandelen van de nieuwe BV in handen. Volgens niet bevestigde berichten zou de Vlaamse deel- regering 110 miljoen gulden bij dragen en de ABN Amro-bank 100 miljoen. Het nieuwe DAF zou 1,8 miljard gulden aan werk kapitaal nodig hebben, dat pen sioenfondsen en banken moeten opbrengen. In die nieuwe BV is plaats voor slechts 2750 werknemers. Dat betekent dat ongeveer de helft van de huidige Eindhovense DAF-werknemers op straat komt te staan, terwijl volgens het vorige week mislukte red dingsplan 'slechts' 850 werkne mers hun baan zouden verliezen. 7,5%" EERSTE INLEG VANAF FL. 25.000,- VOLLEDIG VRIJ OPNEEMBAAR Bij de Verenigde Spaarbank hoeft u uw geld niet vast te zetten om een hoge rente te krijgen. Met de Eminent-rekening kunt u vrij over uw spaartegoed beschikken zonder opnamekosten. En dit in com binatie met een uniek hoge rente. Kom snel langs bij één van onze kantoren voor meer informatie of neem contact op met één van onze VSB Intermediairs, de verzekerings- adviseurs die samenwerken met de Verenigde Spaarbank (030-959883] effectieve rente pet 8 februari 1943 verenigde spaarbank

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1