Henk Gemser opent de aanval Titel veteranen Frans van den Berge Rinze van Etten verrast Leon van de Wielen Zilver 5000 metei opsteker Zijlstra Mare Rosset houd Jan Siemerink af van toernooiwinst Thea Sybesma wint Midwintermarathon sport 16 Damescoach na voor Nederlandse ploeg slecht verlopen WK in conflict met BCK WK schaatsen in cijfers mtm Van der Vlies snel op de 1000 meter MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 BERLIJN (GPD) - Nadat Carla Zijlstra zich gisteren op de vijf kilometer van het zilver had verzekerd, zei Henk Gemser: „Zo, laat de Olympische Spelen maar komen". De vraag lijkt echter of de coach zelf ook Ha- mar '94 gaat halen. In Berlijn, waar het Nederlandse dames- schaatsen afgelopen weekeinde een historisch dieptepunt be leefde, opende de Friese coach ongekend fel de aanval op de be geleidingscommissie kernploe gen (BCK). Gemser gaf de com petentiestrijd, zonder het beest je bij de naam te noemen, de hoogst mogelijke inzet mee: zijn positie als bondscoach. In Berlijn verspeelde Nederland een startbewijs voor het volgen de werelkampioenschap. Ingrid van der Voort schaarde zich na drie afstanden weliswaar onder de beste twintig rijdsters, maar aangezien nummer 21 (de Ja panse Ogasawara) zich middels de drie kilometer verzekerde van een plaats in het eindklasse ment. had Van der Voort een plek hoger moeten eindigen. De schaatster uit Poeldijk kwam daarvoor op de 1500 meter min der dan een halve seconde te kort. In 1965 kwam Nederland voor het laatst met een duo Stien Kaiser, en Carry Geijssen uit op een WK. De hoop dat Tina Huisman de Oranje-belangen zou weten te redden, was na zaterdag al verij deld. Gemser nam zijn rijdsters terecht in bescherming en pleit te hen vrij van alle schuld. „Die meiden hebben alle reserves uit hun lichaam geperst. Meer mag je van hen echt niet verwach ten". De kernploegcoach legde de verantwoordelijkheid voor het verspeelde WK-ticket op de schouders van de BCK-leden. Het selectiebeleid wat die com missie voerde met betrekking tot de WK-formatie, noemde de coach „prutswerk", „We hebben hier niet met onze sterkste ploeg gereden." Onderschat In de tegenaanval merkte BCK- lid Jan Augustinus, als enige van het vijfmans-college in Ber lijn aanwezig, fijntjes op dat Gemser vijf maanden terug bij zijn aanstelling nog vol bravoure had gemeld dat hij en zijn ploeg voor goud gingen. „Die woorden staan nog helder in mijn geheu gen. Henk heeft de baan van bondscoach aanvaardt en dan hoor je ook de verantwoordelijk heid voor de prestaties te ne men. Maar ik denk, dat hij de klus een beetje heeft onder schat." De kiem voor het conflict tussen de coach en de BCK werd twee weken terug in Heerenveen ge legd. Gemser wenste Barbara de Loor in zijn WK-ploeg, maar kreeg van de BCK te horen dat zij om studieredenen onmoge lijk in Berlijn kon starten. De kernploegcoach liet gisteren we ten dat de talentvolle juniore, tijdens het EK met een tiende plaats na drie afstanden de bes te Nederlandse, tegen hem aller minst overtuigend 'nee' had ge zegd. Zijn tweede keus. de Friese ju niore Tonny de Jong, haakte eveneens noodgedwongen af. De BCK wees Gemsers voorstel - „De Jong bij goeie prestaties in Berlijn rechtstreeks aanwijzen voor het WK-junioren" - van de hand. De repliek van Jan Augus tinus: „Het NK-junioren geldt als selectietoemooi voor het WK- junioren. De Jong wilde probe ren het WK-junioren te halen. Dan hoort ze ook het NK te rij den. Hoe hadden we haar tijden, als ze hier had gereden, nou kun nen vergelijken met die van haar juniore-concurrentes? Pfrommer Gemser vermoedt dat Jong Oranje-coach Leen Pfrommer in de kwestie De Loor de remmen de factor is geweest. „Leen moet eens naar zichzelf kijken en we ten waar collegialiteit begint en eindigt", zei Gemser. Dat de BCK geen enkele souplesse in de procedure wist op te brengen, is hem evenzeer een doorn in het oog. Gemser: „De BCK heeft de ju- niorenbelangen boven het senio- renbelang gesteld. Dat kan en mag niet in topsport. Dank zij de BCK verspelen we nu een WK- plaats. Het talent wat er is, heeft volgend jaar minder kans om er varing op te doen. De BCK heeft veel te licht over de zaken ge dacht. Maar ik heb ze gewaar schuwd. Daarom voel ik me nu ook niet verantwoordelijk. Dit was niet mijn ploeg, dit was hun ploeg." Uiterlijk onbewogen hoorde Jan Augustinus de verwijten van Gemser aan, maar dat zijn com missie een dezer dagen de da mescoach op het matje roept is onvermijdelijk. „Wat Gemser nu roept, vind ik onverstandig. Zo ga je niet met elkaar om. Ik durf te stellen, dat geen van de BCK- leden op de lijn zit die Gemser hier verkondigd. Het lijkt me zinvol als we eens even met elk aar om de tafel gaan", zei het BCK-lid. Gemser voelt zich sterk. Op de volgende jaarvergadering van de KNSB komt een voorstel ter tafel, om het instituut BCK te ontbinden en een 'sectie hardrij den' in het leven te roepen. Dat nieuw te formeren orgaan dient zich net als de huidige begelei dingscommissie kernploegen bezig te houden met technische zaken, maai- kan niet zoals de BCK autonoom beslissingen ne men. Indien de sectie hardrijden in de toekomst niet tot een una niem oordeel weet te komen, kan het bondsbestuur als scher prechter optreden. Het eindklassement 5000 meter) is 1 Niemann (Dui) 2. Hunyady (Oos) 3. Warnicke (Dui) 4. Hashimoto (Jap) 5. Uehara (Jap) 6. Dascalu (Roe) 7. Zijlstra (Ned) 8. Belci (Ita) 9. Pechstein (Dun 10. Prokasjeva (Ka) 11. Ogasawara (Jap) 12. Ye (Chi) 21. v. d. Voort (Ned) 24. Huisman (Ned) met achtereenvolgens puntentotaal, 500, 3000, 1500 en Carla Zijlstra, de enige Nederlandse die vier afstanden mocht rijden op het WK, werd verrassend tweede op de 5000 meter. foto ANP Zeeuw laat Friezen achter zich op Plansee van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Hij ging eigen lijk meer voor z'n plezier dan voor een plak naar Oostenrijk. Toch mag Frans van den Ber ge (41) uit Krabbendijke zich sinds zaterdag Nederlands ve- teranenkampioen marathon- schaatsen op buitenlands na tuurijs noemen. Van den Ber ge: „Het was vanwege het slechte ijs een soort afvalrace geworden. En aan het resul taat te zien ligt dat me wel." Samen met vier andere Zeeu wen reisde Van den Berge vrij dag af naar de Oostenrijkse Plansee. Daar was het Neder lands kampioenschap op na tuurijs gepland. Maar omdat dat begin januari al in Neder land verreden was, werd de wedstrijd het NK op buiten lands natuurijs genoemd. Van den Berge miste door dit 'uit stapje' wel het Zeeuws mara thonkampioenschap, maar achteraf gezien heeft hij de goede keus gemaakt. Vanaf het begin van de 75 kilo meters tellende wedstrijd reed de Zeeuwse schaatscrack mee in de vijftien man sterke kop- ploeg, die volgens Van den Ber ge voor een groot deel uit Frie zen bestond. „Met nog ander halve ronde te gaan, ging één schaatser er vandoor. Ik werd afgeschermd door die Friezen, maar toen ze onderling ruzie kregen over wie achter de kop loper aan moest gaan, ben ik ertussen uit gesprint. Ik kon bij de aansluiting meteen de eindsprint inzetten. En die won ik", legt Van den Berge uit. Vanwege de slechte conditie van het ijs haalden maar vier entwintig van de vijftig vetera nen de eindstreep. Van den Berge: „En dan hadden wij nog het geluk dat we 's ochtends moesten rijden, 's Middags bij de senioren was het ijs ook nog zacht geworden. Een kwart van de honderd rijders heeft het daar maar gehaald." Ook de Zeeuwen Kees Hooger- land en Ferdy Wisse moesten bij de senioren vroegtijdig af haken. Hoogerland was tijdens de training hard gevallen en hield het zaterdag na een kwart marathon voor gezien. Frans van den Berge. foto Willem Mieras Wisse stopte op de helft, nadat hij in het tweede peloton ver zeild was geraakt. De Zeeuwse veteranen Henk van der Weij- den en Jaap Nieuwenhuize re den de 75 kilometer wel uit. Zij finishten respectievelijk op de achttiende eri twintigste plaats. Senioren Bert Verduin won bij de senio ren. De 28-jarige tuinder uit Heemskerk zag eindelijk zijn aanvalsdrift beloond. Met hulp van een aantal schaatsgoden veroverde hij de open Neder landse marathontitel. Voor Ri chard van Kempen werd het lot door de duivel bepaald. De rietdekker uit Nieuwveen leek de eindsprint van zijn vijf me devluchters te winnen, maar door een spectaculaire val le verde hij vijftig meter voor de meet zijn eigen winstkansen in. Reutte (Oos). Open NK marathon: Mannen: 1. Verduin (Heemskerk) 100 km in 3.01.19,2. Kromkamp (Ol- deholtpade), 3. Hagen (Haarlem), 4. Van Kempen (Nieuwveen), 5. Stam (Kaatsheuvel), 6. Kasper (Arnhem), 7. Angenent (Alphen aan den Rijn), 8. Henk van Benthem (Ens), 9. Boz- jev (Rus), 10. Evert van Benthem (Sint Jansklooster). Vrouwen, 60 km: 1. Dijkstra (Gro ningen), 2. Groot (Kudelstaart), 3. Kamminga (Groningen), 4. Van der Heide (Westbeemster), 5. Seinstra (St Johannesga). Mannen, veteranen, 75 km: 1. Van de Berge (Krabbendijke), 2. Ten Boom (Haskerhome), 3. Portengen (Nederhorstdenberg), 4 Van der Weide (Heerenveen), 5. Hoekstra (Oude Gaske). Junior rekende op podiumplaats Zeeuws kampioenschap marathonschaatsen van onze verslaggeefster DEN HAAG - De smalle Zeeuwse schaatstop heeft er eindelijk een geduchte concurrent bij. Zelfs de toren hoge favoriet Leon van de Wielen moest vrijdag op de Zeeuwse kampioenschappen marathonschaatsen zijn meerdere erkennen in de achttienjarige Rinze van Et- ten. Van de Wielen werd op zijn specialiteit, de eind sprint, verslagen door de junior uit Hulst. Was zijn overwinning in de Haagse Uithof voor de meeste schaatsliefhebbers een verrassing, Van Etten zelf had een goede prestatie wel verwacht: „Ik wist dat ik op de eerste of op de tweede plaats zou eindigen." Vanaf de start was de inwoner van Hulst betrokken bij elke ontsnapping uit het negen man sterke kopploeg. Er leek geen einde aan de krachten van Van Etten te ko men. „Ik voelde dat ik in vorm was. Ik had deze week lekker getraind. Maar dat ik de sprint van Van de Wielen zou winnen, had ik ook niet verwacht." De jeugdige schaatser traint in Eindhoven. Ook zijn ambities reiken verder dan Zeeland: „Volgend jaar hoop ik me op de lan ge baan bij de beste twaalf van Nederland te schaatsen." Met nog achtwan de zestig ronden te gaan reden Van Etten en Van de Wielen weg bij het inmiddels uit acht man bestaande peloton. Schaatscrack Arjaan van de Kreeke sloot gemakkelijk bij de twee aan. Een halve ron de voor de finish, startte Van Etten de sprint. Van de Wielen trachtte de junior nog buiten om te passeren, maar deze poging liep op niets uit, zodat Van Etten met een meter of twintig voorsprong op Van de Wielen als eerste over de eindstreep kwam. Van de Kreeke moest genoegen nemen met de derde plaats. Pootje-o ver Bij de senioren B-rijders was het Jan Mésu uit Oudelan- de die, na veertig ronden, de andere tien deelnemers met grote voorsprong achter zich liet. De junioren en de da mes moesten in twintig ronden uitmaken wie zich Zeeuws kampioen mocht noemen. Bij de dames was het een uitgemaakte zaak. De enige twee 'concurrenten' van Dorien Janse konden niet eens pootje-over, zodat de ze ventienjarige inwoonster van Wolphaartsdijk zich moest meten met de zeven mannelijke junioren. Uitein delijk eindigde ze achter Jordy de Looff en winnaar Jac- co Luteyn. Toch was Janse blij met de twee andere deelnemende dames. „Vorig jaar was ik nog de enige in Zeeland, die aan marathonschaatsen deed. Toen kon er dus ook geen kampioenschap gehouden worden." De schaatster traint vanwege haar school (eindexamen VWO) maar twee keer in de week. Volgend jaar wil ze zich echt gaan toe leggen op het schaatsen. „Misschien ga ik zelfs een jaar in het buitenland schaatsen", aldus de Zeeuws kam pioene. Uitslagen: Heren senioren A: 1 Rinze van Etten, 2 Leon van de Wielen, 3 Arjaan van de Kreeke, 4 Flip Salomé. 5 Geert van der Weijden, 6 Fop Fonteijne, 7 Hubert Janse, 8 Adriaan Provoost, 9 Piet Verhage, 10 Paul de Witte, 11 Jan van de Broeke, 12 Kees de Goffau. Heren senioren B: 1 Jan Mésu, 2 Peter Boonman, 3 Anton Wisse. Heren junioren: 1 Jacco Luteyn. 2 Jordy de Looff, 3 Comé Lepoe- ter. Dames: 1 Dorien Janse. 2 Angelique Vermue, 3 Rianne Nijse. Niemann opnieuw sterkste wereld Gemser weet dat het huidige KNSB-bestuur op zijn hand is. Reden waarom hij bij herhaling opmerkt dat wat hij dit jaar heeft moeten slikken, volgend seizoen onmogelijk is. Voorals nog rust de macht aangaande kernploegzaken echter bij de BCK. Derhalve riskeert Gemser met zijn uitspraken, dat een van de laatste daden van de begelei dingscommissie zal zijn, om hem de deur te wijzen. Maai- zelfs met dat gegeven in het achterhoofd durfde de 52-jarige trainer uit Oudehaske zijn kwelgeesten nog wel te tarten. „De BCK moet beseffen dat het voor hen een voorrecht is, dat ik de dames kernploeg coach." BERLIJN (GPD) - Carla Zijlstra wist onmiddellijk na haar zilve ren vijf kilometer hoe de vlag er binnen het vaderlandse ver slaggeverskorps bijliing. „Ik rijd een fantastische vijf kilo meter, maar dat zal morgen het nieuws wel niet zijn. De meeste verhalen zullen wel over Gem ser gaan? Jammer." De magere aandacht voor haar, wordt evenwel ruimschoots vergoed door de morele winst van Ber lijn. „Deze zilveren medaille is een enorme opsteker, zeker met het oog op de Olympische Spe len." De regelmaat en stijl waarmee Zijlstra op de vijf kilometer haar wereldkampioenschap besloot, deden zelfs Henk Gemser een moment zijn ergernissen van de afgelopen dagen vergeten. „Dat de route die ik met haar heb uit gestippeld al zo snel beloond wordt, dat is geweldig. Laat de Olympische Spelen maar ko men", sprak de coach. Tussen Zijlstra en olympisch ti- telhoudster Gunda Niemann gaapte de nog altijd aanzienlijke kloof van ruim zes seconden. De 23-jarige kopvrouwe van het Ne derlandse damesschaatsen had echter vooral oog voor de stap voorwaarts die ze in de interna tionale rangorde maakte. Na ze vende plaatsen op de vijf kilome ter bij zowel EK als WK tijdens haar internationaal debuut in '91, volgden drie bronzen vijf ki lometers (2 x EK, 1 x WK). Vorig seizoen tijdens de Olympische Spelen in Albertville moest Zijl stra genoegen nemen met een vierde plaats, vooraf gegaan door drie dames uit de voorma lige DDR. Zijlstra weet zich na gisteren ge lijkwaardig aan de Duitse kilo metervreters Warnicke en Pech stein. Met dank aan de efficiën tere techniek, die Gemser h aanleert. „De vijf kilometeri vandaag heb ik technisch b: perfect gereden. De eersteil den heb ik uitsluitend ger« om het ritme te vinden en mijn techniek te letten. De ei tijd bewijst dat het result heeft", analyseerde ze haarr< Niet zonder verbazing coru teerde Zijlstra dat ze een 'and schaatsster' is geworden, „y ger was het zo: hoe meer wind hoe slechter ijs, hoe beter reed. Nu is het juist anders Hoe beter het ijs, hoe beter ii techniek tot zijn recht koi Coach Gemser zag zijn pup; gedachten al in het Vikings in Hamar rijden. „Daar ligt; hard en mooi ijs. IJs voor Carl Vizier De volgende opdracht die; stra zichzelf geeft, is het oml brengen van de rondetij Daarmee moet de Gronii studente uiteindelijk ookG da Niemann in het vizier kriji Zaterdag, in een rechtsta duel op de drie kilometer, d Zijlstra met het oog op een: gelijke confrontatie met dec voudig wereldkampioene i nodige ervaring op. „Niemann ging zo ongelofl hard weg, dat is niet leuk al1 tegenstander bent. Daan;0 ging ik op dat moment ookc techniek verwaarlozen. Jew te gehaast. Als ik met has i strijd aan wil gaan, zal ik mw léren sneller te openen, t ook om me niet gek te laten ken door haar", aldus Zijll| Het klonk de Duitse coachG Fuss als een waarschuwing! oren. „De progressie die Zij op de vijf kilometer heefi boekt dit jaar, is imponerend kan een serieuze bedreiging- io Niemann worden." BASELGA Dl PINE (ANP) - Sprintcoach Wopke de Vegt zag afgelopen weekeinde zijn be langrijkste troef Gerard van Velde opnieuw matig presteren. Bij wereldbeker-wedstrijden in Baselga di Piné raakte de natio nale kampioen in de schaduw van ploeggenoot Nico van der Vlies. Drie weken voor de wereldkam pioenschappen sprint in het Ja panse Ikaho, waar Van Velde en Arjan Schreuder starten, viel vooral Van der Vlies op. De 19-ja- rige schaatser uit Petten, die door een val bij het NK sprint zijn kansen op deelname aan het WK snel zag verdwijnen, verbe terde zaterdag zijn persoonlijk record op de 1000 meter tot 1.15,12, goed voor de vierde plaats. Gisteren reed Van dei- Vlies op zachter wordend ijs 1.15,94. Daarmee werd hij negen de, in het klassement om de we reldbeker klom hij naar dezelfde positie. De Witrus Igor Zjele- zovski won in Baselga beide ki lometers. Op de 500 meter komt Van der Vlies nog kracht tekort. Op de eerste honderd meter laat hij te veel tienden van seconden lig gen. „Zijn explosiviteit kan nog beter. Maai- de kilometer is dik voldoende", aldus De Vegt. „Hij legt een goede basis voor de Olympische Winterspelen. Ik wil hem er dan graag bij hebben." Van Velde realiseerde zaterdag met de negende plaats op de 1000 meter zijn beste prestatie op de op 1000 meter hoog gele gen kunstijsbaan in Baselga, over twee weken het decor voor het WK junioren. „We hebben nog even voor Japan. Baselga di Piné (Ita). Mannen, we reldbeker sprint. 500 m: 1. Jansen (VSt) 36,63 (baanrecord), 2. Yasunori Miyabe (Jap) 36,82, 3. Manabu (Jap) 36,84, 4. Klevtsjenia (Rus) 36,88, 5, Yasushi Kuroiwa (Jap) 37,05,13. Van Velde 37,49,22. Loef 37,85,26. o.a. Van der Vlies 38,18. Stand wereldbeker: 1. Jansen 181 punten, 2. Zjelezovski (Oek) 156, 3. Klevtsjenia 152, 4. Go- loebev 138,10. Van Velde 61. 1000 m: 1. Zjelezovski 1.14,32, 2. Jan sen 1.15,02,3. Shimizu (Jap) 1.15,42,8. Klevtsjenia en Van der Vlies beiden 1.15,94, 10. Manabu (Jap) 1.16,07, 23. Van Velde 1.16,60,26. Loef 1.16,76,27. Orie 1.16,93. Stand wereldbeker: 1. Zjelezovski 175 punten, 2. Jansen 137, 3. Sjoepira (Rus) 107, 4. Brunner 93, 5. Klevtsjenia 92, 6. Ireland 89, 9. Van der Vlies 63,12. Van Velde 61, 24. Schreuder 16. Baselga. Vrouwen, internationale wedstrijden. 500 m: 1. Aaftink (Ned) 40,84, 2. Shino (Jap) 41,65, 3. Heriko (Jap) 42,00, 7, Vellinga (Ned) 42,96. 1000 m: 1. Shino 1.23,62, 2. Aaftink 1.23,70, 3. Hoiseth (Noo) 1.25,20, 7. Vellinga 1.28,35. MARSEILLE/DEN HAAG (ANP /Reuter) - Jan Siemerink heeft het toernooi van Marseille niet op zijn naam kunnen brengen. Hij verloor zondag in de eind strijd met 2-6 6-7 van het Zwit serse serveerkanon Mare Ros set. De dag ervoor had hij in de halve finales de Zweed Holm met 7-6 7-6 uit het toernooi ge slagen. „Ik was mentaal moe", zei de 22- jarige Rijnsburger, achtste ge plaatst, na zijn nederlaag. „Het was een zware week. Vooral die wedstrijd tegen Holm was geestelijk uitputtend." Het duel met de als derde geplaatste Zweed kon alle kanten op. „Hij had eigenlijk meer kansen om te winnen. Ik kreeg twee kansen en die pakte ik." Tegen Rosset stond hij machte loos tegen de service van de Zwitser. De Olympisch kam pioen sloeg vijftien aces, Sieme rink vijf. „Hij serveerde bijzon der sterk. Ik had er geen ant woord op." Siemerink opende de wedstrijd met het verlies van zijn eigen opslag. „Dat was het kardinale punt in de eerste set. Wordt het 1-1, dan zit ik er goed in. Nu werd het 2- 0." Op 3-1 brak Rosset de opslag- van de Rijnsburger nogmaals, 2- 6. In de tweede set behielden beide spelers hun opslag tot 6-6. De tiebreak opende Siemerink met een dubbele fout gevolgd door twee aces van Rosset. Het was het einde van de wedstrijd, 1- 7. In Yokohama behaalde Martina Navratilova (36) haar 162e toer nooizege. De overwinning finale op Larissa Savtsjeii 't 6-2) was_ geen verrassing haar zege in de halve eind op Steffi Graf. Tokyo. Vrouwen, 1,26 miljoci den. Halve finales: Navratilova 3) - Graf (Dui/1) 4-6 6-3 6-3, Savt$l, (Let) - Novotna (Tsj/4) 7-5 6-3 F, Navratilova - Savtsjenko 6-! j Dubbelspel, finale Navratifoi kova (VSt/Tsj/3) - McNeil1!' (VSt/Aus/4) 6-4 6-3. Auckland. Vrouwen, 180.00öp Halve finales: Kuhlman li Kschwendt (Dui/8) 4-6 7-5 6-1 nach (ZAf) - Gorrochategui (Ai 7 6-4 6-2. Finale: Reinach - Kul 6-0 6-0. Dubbelspel, finale: Ft 0 Demongeot (ZAf/Fra) - Hethei /Rinaldi (Can/VSt) 6-2 6-4. San Francisco. Mannen, 570.K 5 den. Kwartfinales: Agassi (li Ondruska (ZA&8) 6-0 6-4, Cf j. (VSt) - Adams (VSt) 6-3 4-6 fr bert (VSt/2) - Reneberg (VS1/7- 6-2, Tarango (VSt/6) - OncinslB 8* 3 6-0. Halve finales: Agassi-D 6-3 6-3, Gilbert - Conors 6-1 H ve. Dubbelspel, halve finales:! /Davis (Ned/VSt) - Like enK Jensen (VSt) 2-6 7-5 7-6, F McEnroe/Stark (VSt) - Kinnw I maa (VSt) 6-2 6-0. Marseille. Mannen, 900.01 Halve finales: Siemerink 16 Holm (Zwe/3) 7-6 7-6, Rossetö Hlasek (Zwi/7) 6-2 6-4. Finale:! Siemerink 6-2 7-6. Dubbelspel, kwartfinales: i Leconte (Zwi/Fra) - Oostingift j ki (Ned/Dui) 7-6 7-6. Finale: B. Delaitre (Fra) - Lendl/VanRS (VSt/ZAf) 6-3 7-6. Dubai. Mannen, 1,9 miljoen] Kwartfinales: Bates (GBr) (Dui/4) 7-5 6-1, Santoro (FraS kov (Rus/1) 2-6 6-4 6-4. Halve: Novacek (Tsj/3) - Muster lOosi 4, Santoro - Bates 6-2 6-3. APELDOORN (ANP) - Thea Sy besma won zaterdag de twintig ste editie van de Midwinterma rathon in Apeldoorn, maar stel de na afloop toch dat haar ambi ties nog steeds naar de triathlon uitgaan. „Met de triathlon ver dien ik mijn brood. Wie ben ik nu helemaal in de marathonwe reld, ook al zou ik nog tien mi nuten sneller zijn. Ik weet wat ik waard ben op mijn speciali teit. Op de marathon behoor ik, wanneer ik rond de 2 uur en 35 minuten zou lopen, misschien tot de beste vijftig van de we reld." De 32-jarige arts maakte in het mistige en koude Apeldoorn haar officiële debuut op de ma rathon en sloot de 42 kilometer en 195 meter op het niet voor een goede tijd geëigende parkoers af in 2.46.14. Met die prestatie ver overde zij de achttiende plaats op de Nederlandse ranglijst aller tijden. In 1992 zou Sybesma met haar tijd de zesde Nederlandse marathonloopster zijn geweest. Thea Sybesma krijgt per 1 juni een fulltime baan als assistent- geneeskundige in het Medisch Spectrum in Enschede. „Mijn baan wordt dan mijn eerste am bitie. Het wordt dan gemiddeld zestig uur werken met ook avond- en weekeinddiensten. Een heel verschil met de ene dag die ik nu in de week werk." Ondanks de bepaald niet ideale omstandigheden was het de buut op de langste officiÖ strijdafstand haar meegef „Ik heb dezelfde pijn end 1 zelfde moment een dip gel' - tijdens de marathon in del Ion. Ik heb wel wat meerit hijgen. Alleen de vermw is veel minder. Na een ben je echt ziek van ven heid. Er is geen vergelijk maken met de marathon triathlon van Almere. echt zwaar op die dijk,1 dan ook nog eens de windj gen hebben." 1 Met de tijd van Sybesm» de Midwintermarathon dt ooit door een vrouw op N koers in en bij Apeldoorn pen. De wedstrijd bij dein r bood nauwelijks span® |i vrij vroeg in de wedstrijd men de Tsjech Petre No' de Pool Jacek Koniesczj op kop. Novak schudde 1 current rond de der tigs* meter van zich af en gingo alleen op zijn tweede act'1 volgende overwinning jj doorn af. Met zijn tijd van was hij precies 2.01 r langzamer dan een jaar?' Apeldoorn. Midwinter®* mannen: 1. Novak (Tsj) 2.21* K niecszy (Pol) 2.22.55,3. Sobc® j 2.26.53, 4. Baier (Hon) 2.26,55 Dommele (AV Haarlem) 2.30' tes (AAC) 2.36.25, 7. Lazet t 2.36.43, 8. Stoppels (F'« y. 2.36.46,9. Csikos (Hon) 2.37,0! gel (Pallas '93) 2.37.04. Vrov Sybesma (LAAC, Enschede'j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 16