Woonbond: huurstijging omlaag Studietijd vwo-er verkort, havist krijgt half jaar extra linton wil kinderen gratis laten inenten reen vervolging van gedeputeerden zaak isafslag Lauwersoog Reclame op lokale omroep mag zonder afspraak met krant De laatste week van onze spetterende opging- vaNmo^°TenEN w- - —iiilTTffil binnen- en buitenland Organisatie vindt 4,75 procent uiterste grens W.F. Hermans welkom in Amsterdam Huurling Denard gearresteerd het weer in zeeland DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 !tjN HAAG (ANP) - De Woon stad, een organisatie voor %rders, vindt dat de huurver hoging per 1 juli niet meer mag idragen dan 4,75 procent. Bo- is een dergelijk percen- alleen aanvaardbaar als er verbetering van de kwali- tegenover staat. De Woon- heeft huurdersorganisa ties opgeroepen met de ver huurders, zowel corporaties en verenigingen als particulieren, te overleggen over de huuraan- passing. Vanaf 1 juli geldt een nieuw huurbeleid. Voortaan mogen verhuurders binnen bepaalde grenzen zelf het percentage van de verhoging vaststellen. De ma- y ximale verhoging is vastgesteld op zes procent. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wilde aanvankelijk 7,5 procent, maar kreeg hiervoor geen steun in het Parlement. Voor sociale verhuurders geldt dat de gemiddelde huurverho ging over hun gehele bezit geme ten tenminste 4,75 procent moet zijn. Gelet op de kostenstijgin gen acht de Woonbond een stij ging van de huur met drie pro cent aanvaardbaar. Een verho ging die daarboven uitstijgt, vindt directeur Chiel Rottier van de Woonbond alleen aan vaardbaar als er duidelijk spra ke is van kwaliteitsverbetering. „De verhuurders moeten de marge benutten voor het verbe teren van de kwaliteit, omzetten in extra verbeteringen." De Woonbond is er niet gerust op dat verhuurders bereid zijn met hun huurders in overleg te treden. Voorzitter Adri Duives- teijn: „Ik voorzie dat woningcor poraties en particuliere verhuur ders niet willen onderhandelen." Hij vreest dat de verhuurders een maand voordat de verho ging ingaat, de wettelijke ter mijn, „een kort briefje zullen stu ren met hoeveel procent zij de huur verhogen". Rottier vindt dan ook dat huur dersorganisaties de komende maanden moeten inzetten op het verkrijgen van een onder handelingspositie. „Wij dagen de verhuurders uit in hoeverre zij tot onderhandelen bereid zijn." De Woonbond is van plan verhuurders te houden aan hun eASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse president Bill Clinton wil |e kinderen in de Verenigde Staten kostenloos laten inenten. .Jar de New York Times maandag uit regeringsbronnen meldde, wil •Jnton alle entstoffen laten opkopen en vervolgens laten verdelen jjer klinieken. Het plan kost de regering tussen de 300 en 500 miljoen per jaar. wordt in de Verenigde Staten slechts tussen de 40 en de 60 pro- van de nog niet naar school gaande kinderen ingeënt. In som- sociaal zwakke stadswijken wordt maar 10 procent van de kin- tjren ingeent. 1RONINGEN (ANP) - De raad- -imer van de rechtbank in Gro- -ngen heeft besloten vier gede- ?iteerden uit Friesland en Gro- lngen niet te vervolgen we- rns het leiding geven aan vals- lid in geschrifte bij de visaf- -gg Lauwersoog. De raadka honoreert daarmee een be waarschrift van de advocaat -in de provinciale bestuurders, ,r. G. Spong. ie advocaat beroept zich op ar- ïkel 6 van het Europees Verdrag -jor de Rechten van de Mens. -sarin staat dat een onderzoek- -iermijn maximaal drie jaar duren. Het strafrechtelijk tegen de gedepu loopt al sinds eind 1986. vier bestuurders vormden -?t bestuur van de visafslag auwersoog. Drie van hen zijn -Imiddels geen gedeputeerde -Jeer: de Friese bestuurders drs. ■[.van der Horst en drs. F. Steen- en hun Groningse collega B. Bos. De vierde, J. Rem- -jes, is nog steeds gedeputeerde Groningen. In 1986 nam de Algemene In spectie Dienst (AID) de boek houding van de afslag in beslag nadat er aanwijzingen waren dat er sprake was van een tweede boekhouding waarmee de vangstbeperkende maatregelen konden worden omzeild. De vier bestuursleden van de afslag heb ben altijd ontkend van deze dub bele boekhouding te hebben af geweten. Uit door de verdediging opge maakte stukken van de Euro pese Gemeenschap werd duide lijk dat er al in 1984 sprake was van een grijze vismarkt en een dubbele boekhouding. Vandaar dat werd gesteld dat de AID al jarenlang van deze gang van za ken moest hebben geweten zon der direct in te grijpen. Tijdens het gerechtelijk vooron derzoek zijn door de rechter commissaris onder meer de voormalig minister van land bouw Brakx en de voormalig staatssecretaris Ploeg als getui gen gehoord. Hermans tijdens zijn toespraak. foto Koen Suyk/ANP AMSTERDAM (ANP) - De schrijver Willem Frederik Hermans voelt zich weer welkom in Amsterdam. Tijdens een bijeenkomst maan dag in het Amstelhotel in Amsterdam, waar de schrijver was uitgenodigd ter gelegenheid van de presentatie van het door hem geschre ven Boekenweekgeschenk, verklaarde Her mans dat hij een spons heeft gehaald over de gebeurtenissen van de afgelopen jaren. Hij doelde daarmee op het besluit van de ge meente Amsterdam dat Hermans in 1987 tot persona non grata had verklaard, omdat hij de culturele boycot tegen Zuid-Afrika had gene geerd. Het Boekenweekgeschenk, getiteld „In de mist van het schimmenrijk, fragmenten uit het oorlogsdagboek van de student Karei K.", ver schijnt in een recordoplage van 582.000 exem plaren. Hermans' boek sluit aan bij het thema van de 58ste Boekenweek; „Het leven geschre ven. Dagboeken, brieven en biografieën". De Boekenweek is van 10 tot en met 20 maart 1993. De bijeenkomst was kort voor aanvang ver plaatst van de Amstelkerk naar het Amstelho- tel.CPNB-directeur Henk Kr aim a vertelde dat daartoe in overleg met de politie was besloten in verband met de veiligheid en uit angst voor een mogelijke bommmelding. t EN HAAG (ANP) - Snelle vwo- :erlingen moeten na vijf en een I alf jaar, een half jaar minder an nu, een einddiploma kuil en halen en aan een universi- lire studie beginnen. Lang- Ime havisten moet juist een alf jaar meer tijd gegund wor- en. Dat is een logisch gevolg an de nieuwe aanpak in de veede fase van het voortgezet aderwijs, waarin de leerling mtraal staat in plaats van het ak of het rooster. |at is een van de adviezen over 't „bovenbouw" van het voort- t onderwijs die een door itssecretaris Wallage (onder is) ingestelde commissie iaandag presenteerde. De com- werd geleid door J. Visser Hoofd, rectrix van het Roland "folstcollege in Hilversum. Je commissie vindt een flexi- ele cursusduur vooral een oede oplossing voor het pro- ieem van de zwakkere havis- !n. Vaak is al voorgesteld om de ivo zesjarig te maken om de avisten beter voor te bereiden p het hbo, maar dat vindt de re aring te duur. je commissie steunt staatsse- etaris Wallage in zijn streven e leerling centraal te stellen in laats van het vak of het rooster, lekeken moet worden hoeveel jd de leerling nodig heeft om Ich in een vakgebied voldoende ènnis en vaardigheden eigen te laken, in plaats van zes uur irans of zeven uur wiskunde per (eek voor te schrijven, jovendien moet, zo verklaarde psser 't Hooft in een nadere uit- !g, de school zo veranderd wor- en dat het de leerling is die op thool het werk doet en niet de iraar. „Nu is het meestal zo dat e leraar keihard werkt, terwijl e leerling passief is en luistert, iet moet zo worden dat de leer- VS-directie zet :ao-gesprekken n op 0 procent TRECHT (ANP) - De NS-di- ïctie zet voor de komende cao- nderhandelingen in op de nul- jn. De looneisen van de vak- onden lopen daarentegen uit en van 3 procent (Vervoers- ond FNV) tot 4,5 procent (FSV). >e NS-directie meent echter dat e ingrijpende reorganisatie van e spoorwegen en de moeilijke edrijfsec'oriomische positie het edrijf nopen tot afspraken die bt geen of slechts een minimale ostenverhoging leiden. )e bonden en de NS-directie ebben maandag hun cao-voor- jellen uitgewisseld. ling werkt, terwijl de leraar hem helpt, adviseert en meer „pro cesbegeleider" is dan kennis overdrager." Visser 't Hooft waarschuwde Wallage wel dat zijn ideeën over de moderne School een volledige „cultuuromslag" betekenen en dus een flinke invoeringstijd ver gen. Zonder extra geld zal het ze ker ook niet kunnen. De organi satie van de school en de taak van de leraar worden allebei heel anders en dat vergt bijvoorbeeld (dure) bijscholing voor iedereen. In een eerste reactie zei Wallage dat deze vernieuwing, anders dan de basisvorming, vooral bin nen de school vorm moet krij gen; een flink bedrag voor invoe ring is volgens hem dan ook niet nodig. Voor het idee van vier door stroomprofielen, de kern van Wallages plannen, bleek bij de vele gesprekken die de commis sie op scholen, universiteiten en hbo-scholen voerde wel brede waardering te bestaan. Die pro fielen houden in dat de scholier na het derdejaar, na de basisvor ming, kiest voor een vast vak kenpakket. Aan dat pakket be steedt hij/zij ongeveer een kwart van z'n tijd. naast een keuzepak ket (ook een kwart) en het alge mene verplichte programma (de helft van de tijd). Ingrepen Kritiek heeft de commissie na alle gesprekken wel op het plan van Wallage om „ondoelmatige leerwegen" af te snijden. Door ingrepen in bijvoorbeeld de stu diefinanciering wil hij voorko men, dat havisten na hun eind examen alsnog naar het mbo gaan. De commissie vindt ook dat de mavo de geijkte vooropleiding is voor het mbo en het havo voor het hbo, maar havisten voor wie het hbo te hoog gegrepen is moet niet de kans ontnomen worden een mbo-diploma te halen. Slim me havisten aan de andere kant moeten de gelegenheid krijgen via een eenjarige cursus een vwo- diploma te halen in plaats van de huidige tweejarige. Zij kun nen dan via die weg naar de uni versiteit in plaats van via het hbo, zoals nu vaak gebeurt. PARIJS - De beruchte Fran se huurlingenleider Bob De nard zwaait naar de fotogra fen bij zijn arrestatie op het Parijse vliegveld Orly. Maandagmorgen keerde De nard na een driejarige bal lingschap in Zuid-Afrika naar Frankrijk terug en werd onmiddellijk in hech tenis genomen. De huurling was de afgelo pen 30 jaar betrokken bij staatsgreeppogingen in ver scheidene Afrikaanse sta ten. De 63-jarige Denard werd gearresteerd wegens betrokkenheid bij de poging in 1977 om de regering van Benin omver te werpen en zijn rol in de moord op presi dent Ahmed Abdallah van de eilandengroep Comoren in 1989. Abdallah had hij zelf in 1978 bij een invasie door enkele honderden van zijn huurlin gen aan de macht gebracht. Denard werd in 1991 door een Parijse rechtbank bij Verstek tot vijfjaar gevange nisstraf veroordeeld. foto AFP DEN HAAG (GPD) - Het uitzen den van reclame door een lokale omroep is toegestaan, ook al is er geen overeenkomst tussen die omroep en het plaatselijke dagblad over de verdeling van reclamegelden. Het Commissa riaat voor de Media heeft het recht in die gevallen de lokale omroep toch toestemming voor reclame-uitzendingen te geven. En het Commissariaat heeft ook het recht zelf een verdeelsleutel tussen omroep en krant te bepa len. De uitgever van het plaatse lijk dagblad moet zich daarbij neerleggen. Deze principiële uitspraak heeft de Raad van State gedaan in twee conflicten: tussen de Amersfoortse Courant en Stads- omroep Amersfoort en tussen Radio Rijnmond en dagblad de Dordtenaar. Het is de eerste keer dat de Raad een dergelijke uitspraak over de verdeelsleutel van lokale reclame-opbrengsten heeft gedaan. In de Mediawet is bepaald dat een lokale omroep die reclame uitzendingen wil gaan verzor gen. daartoe een aanvraag moet indienen bij het Commissariaat voor de Media. De aanvraag dient .vergezeld te gaan van een overeenkomst tussen de betrok ken omroep en de uitgever van het in die plaats verschijnend (dag)blad. Volgens de Raad van State heeft de Amersfoortse Courant 'onre delijke eisen' gesteld. Zo wilde de krant dat de exploitatie van de reclame-uitzendingen geza menlijk zou geschieden en dat de reclame-acquisitie (verwer ving) uitsluitend door de krant zou worden verricht. De Raad vindt het echter terecht dat de omroep de reclame in eigen be heer wil exploiteren. Ook de OLON, de organisatie van lokale omroepen, is ver heugd over de uitspraak. „De lo kale omroep wordt nu in de on derhandelingen als gelijkwaar dig beschouwd en krantenuitge vers moeten redelijker worden. De NDP. de belangenbehartiger van de dagbladen, is zeer ver baasd. „Dit kan nooit de bedoe ling van de wetgever zijn ge weest. We zullen met de wetge ver in onderhandeling moeten over een wetswijziging". toezegging dat zij ook zonder wettelijke verplichting bereid zijn met hun huurders te over leggen. Particulier De Woonbond verwacht dat vooral particuliere verhuurders zullen proberen de huur met het toegestane maximum van zes procent te verhogen. Wellicht zal de particuliere verhuurder de verhoging beperken tot 5,5 pro cent, omdat deze dan niet gede tailleerd hoeft aan te geven waarom de huur omhoog gaat. Bij een verhoging boven 5,5 pro cent moet de verhuurder een puntenspecificatie van de woon- waardering geven. Ook in deze sector acht de Woonbond een verhoging met ongeveer drie procent aanvaardbaar. Alles wat daar bovenop komt zonder verbetering van de kwaliteit is „pure winst die de verhuurder in zijn éigen zak steekt", aldus de bond. De Woonbond vindt dat huur dersorganisaties in overleg met hun verhuurder moeten probe ren te komen tot een huurbe- leidsplan dat zich over meerdere jaren uitstrekt. Zolang een der gelijk plan er niet is, voelt hij niets voor differentiatie van huurverhoging. In dat geval, zo verwacht hij. worden huurders tegen elkaar uitgespeeld. Staat veroordeeld voor vervuiling vliegbasis Volkel DEN BOSCH (ANP) - De meer voudige economische kamer van de rechtbank in Den Bosch heeft maandag de Staat veroor deeld voor bodemvervuiling op de vliegbasis Volkel. Op 4 februari 1991 spoot daar uit een opslagtank ongeveer 40.000 liter kerosine die uiteindelijk in de bodem terecht kwam. Het mi nisterie van defensie heeft vol gens justitie niet voldoende maatregelen genomen om der gelijke incidenten te voorko men. De rechtbank heeft geen straf opgelegd omdat de vervuil de grond direct voor sanering is afgevoerd. Het is voor het eerst dat de Staat zich voor een strafbaar feit voor de rechter moest verantwoor den. Vandaag Hogedruk bepaalt ook de ko mende dagen het iveer in o?is land. Was het weekeinde nog vrij koel met 's nachts temperaturen onder nul, nu is de stroming gep ruimd naar zuidwestelijke rich ting en de aangevoerde lucht wordt geleidelijk warmer maar vooral ook vochtiger. Hierdoor wordt het vandaag een vrij grij ze dag met in de ochtend nog lo kaal mist, de rest van de dag is het vrijwel overal beivolkt en ne velig. Vanavond neemt de wind weer af waardoor de kans op mist opnieuw groot is, overdag is de zuidwestelijke wind matig langs de kust vrij krachtig, ivindkracht 5 Bft. De maximum temperatuur ligt rond 5 graden, komt er wat zon, dan wordt hel een graad of 7. komende nacht zal de temperatuur vrijwel over al boven nul blijven. Nautisch bericht Wind: zuid tot zuidwest 3 tot 4, kust 4 tot 5, 's avonds afnemend 2 tot 3 Bft., zicht: matig, lokaal slecht, in mist groter dan 500 me ter, temperatuur kustwater: 7 graden, afwijking ivaterstan- den: geen afwijking van beteke nis. Maximum golfhoogte mon ding Scheldes: rond driekwart meter. Vooruitzichten Voor morgen: beiüolkt. droog en nevelig, in nacht en vroege och tend kans op mist. Meest matige zuidwestelijke wind. Middag- iemperatuur 7 graden, mini mum 2 graden. Voor donderdag tot en met za terdag: iceinig verandering. Hoog water uur cm uur cm Dinsdag 2 februari Vlissingen 09.29 146 22 05 144 Terneuzen 09.56 167 22.28 167 Bath 10.35 203 23.21 204 Roompot-buiten 09.40 112 22.15 111 Zlerikzee 10.30 119 23.15 117 Yerseke 10.35 126 23.20 125 Philipsdam-West 10.35 131 23.15 129 Woensdag 3 februari Vlissingen 10.48 158 23.21 161 Terneuzen 11.08 181 23.46 184 Bath 12.00 219 Roompot-buiten 10.55 121 23.25 121 Zierikzee 11.55 126 Yerseke 11.55 133 Philipsdam-West 12.00 138 Laag water Dinsdag 2 februari Vlissingen 02.55 129 15.44 141 Terneuzen 03.10 139 16.16 148 Bath 04.00 164 17.05 169 Roompot-buiten 03.20 99 16.15 112 'Zierikzee 04.00 108 16.50 120 Yerseke 04.00 112 16.50 123 Philipsdam-West 03.55 114 16.45 124 Woensdag 3 februari Vlissingen 4.36 135 17.04 149 Terneuzen 4.56 142 17.36 157 Bath 5.34 162 18.26 180 Roompot-buiten 4.55 105 17.20 115 Zierikzee 5.30 113 18.10 123 Yerseke 5.35 116 18.15 127 Philipsdam-West 5.35 117 18.20 129 ZON EN MAAN 3 februari Zon op 08.16 onder 17.27 Maan op 13.20 onder 05.26 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag: Britse Eilanden: Wolkenvelden, ook plaatselijk wat zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima ongeveer 8 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon. Droog. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Mid- dagtemperaturen rond 5 graden, 's nachts plaatselijk lichte vorst. Duitsland: Vooral in de middag perioden met zon. 's Nachts lich te, eerst nog matige vorst. Ma xima ongeveer 6 graden. Madeira: Af en toe zon en een en kele regenbui. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon en een enkele regen of on weersbui, op de zuidkant van de eilanden meer zon maar ook kans op een bui. Maxima onge veer 20 graden. Tunesische kust: Af en toe zon en een enkele bui. Maxima onge veer 16 graden. Frankrijk: Rustig winter weer met vooral in het noorden plaat selijk mist of laaghangende be wolking. 's Nachts temperatu ren rond het vriespunt, middag- temperaturen aan de voet van de Pyreneeën en aan de Riviëra rond 14 graden, midden Frank rijk circa 10 graden en in het noorden ongeveer 7 graden. Spanje: In het zuiden en oosten van Spanje veel bewolking en re gen- of onweersbuien. In het noorwesten perioden met zon en droog. Maxima 10 tot 14 graden. Portugal: Half tot zwaar be wolkt en aan de Algarve een en kele regen- of onweersbui. Ma xima rond 15 graden. Zwitserland en Oostenrijk: In de dalen plaatselijk mist of wol kenvelden. verder vooral in de bergen zonnig. Temperatuur op 2000 meter ongeveer plus 3 gra den. In de dalen 's nachts ma tige, in Oostenrijk plaatselijk strenge vorst. Hongarije. Tsjechië en Slowa kije: Wolkenvelden, ook af en toe zon. 's Nachts matige, eerst nog plaatselijk strenge vorst, maxima dinsdag rond het vries punt, woensdag enkele graden hoger. Griekenland, Turkse kust: Af en toe zon en mogelijk een bui. Van tijd tot tijd veel wind. Vrij koud met maxima aan de kusten tus sen 7 en 11 graden. Italië: Flinke perioden met zon en in het uiterste zuiden moge lijk een bui. In de Po-vlakte plaatselijk mist of laaghangen de bewolking, 's Nachts op veel plaatsen in het noorden en mid den lichte vorst. Maxima aan de Adriatische kusten 8 tot 10, aan de westelijke kusten 12. en op Si cilië ongeveer 15 graden. w Weerrapporten 1 februari 19 uur: Amsterdam Athene Barcelona Budapest Bordeaux Brussel Cyprus Genève Innsbruck Istanbul Klagenfurt Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Malaga Mallorca Malta Moskou München Nice Oslo Parijs Praag Rome Wenen Zürich Bangkok Tunis half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. regen onbewolkt half bew.' zwaar bew. onbewolkt' half bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. sneeuw half bew. onbewolkt licht bew zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew. en in europa cMS bewokt (=Z> regen zonnig 5s onweer opklaringen warmtelront windrichüng koulront L lagedruk H hogedruk luchtdruk in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5