Waakzaamheid Delta geboden bloemkool en EG woedend op VS om uitsluiting Europese bedrijven Autonieuws 4 piiyiipif pussen akkoord met beperkte militaire nterventie Bosnië 4 Corruptie in bedrijfsleven schrikbarend Bloemen bedekken vernield monument Herdenkingen elders Banken willen DAF helpen 71/2°/O STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 Vandaag in de pzc Jinister Maij in Nieuwerkerk: 'Komende generaties mogen niet verslappen' De vernielde spiegels van het Auschwitz-monument verdwijnen onder de bloemen. foto Cor Mulder/ANP AMSTERDAM (GPD) - Het vernielde Ausch witz-monument in het Amsterdamse Wer- theimpark is gistermiddag bedolven onder bloemen. De oproep van veertig joodse- en verzetsorganisaties te protesteren tegen de aanslag op het spiegel-monument van Jan Wolkers vond veel weerklank: duizenden mensen gingen naar het park. Onder hen wa ren minister Hirsch Ballin, VVD-leider Bolke- stein, burgemeester Van Thijn, Kamerleden en vertegenwoordigers van kerken. „De pleister is in de buurt van de wonde geko men. Maar in de spiegels van het intens weer barstige verleden is zelfs de gebroken hemel nu niet meer zichtbaar. Want, u ziet het allen met pijn in het hart, het gedenkteken is versplin terd in duizenden scherven die alleen maar on geluk kunnen brengen", aldus Jan Ruijter van het Amsterdamse Mozeshuis. 'Zichtbaar ge weld is erg. Onzichtbaar geweld veel erger', meldt een van de weinige protestborden. Acht rechercheurs van de Amsterdamse poli tie onderzoeken wie verantwoordelijk moet worden geacht voor de vernielingen. Een spo renonderzoek en een buurtonderzoek hebben tot nu toe niets opgeleverd. Met het herstel van het monument zal snel begonnen worden, zo liet het Nederlandse Auschwitz Comité giste ren weten. De gemeente Amsterdam over weegt na de reparatie het monument met ca mera's te beveiligen. Nederlanders voor ingrijpen Bosnië DEN HAAG (ANP/GPD) - Neder land moet meedoen aan een eventueel militair ingrijpen in het voormalig Joegoslavië, ook wanneer het vrijwel vaststaat dat er onder de Nederlandse mi litairen slachtoffers zullen val len. Dat vindt volgens een NIPO-on- derzoek een meerderheid (66 procent) van de Nederlandse be volking. Het onderzoek is gehou den in opdracht van de Stich ting Maatschappij en Krijgs macht. Minister Kooijmans (buiten landse zaken) ziet intussen af van een tweedaags bezoek aan Kroatië op 8 en 9 februari. VLISSINGEN - Behalve in Nieuwerkerk en Ouwerkerk is de februariramp van 1953 ook op tal van andere plaatsen in Zeeland herdacht. Van officiële gebouwen en van parti- cliere woningen hing de Nederlandse vlag halfstok. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 6; Rai: 7, 9 en 11; Provincie: 13, 14, 15 en 17; Sport: 19, 20 en 21. van onze correspondent BRUSSEL - Europees Commis saris Leon Brittan heeft maan dag onthutst gereageerd op het Amerikaanse plan Europese be drijven buiten te sluiten van overheidscontracten. De EG be schouwt de Amerikaanse stap als een 'tweede agressieve han delsmaatregel' in korte tijd. Vo rige week haalde de VS zich al de woede op de hals van Brussel door hoge invoerheffingen te leggen op staalprodukten. De nieuwe handelsvertegen woordiger van de regering-Clin- ton, Micky Kantor, kondigde maandag aan van plan te zijn met ingang van 22 maart te ver bieden dat overheidsopdrach ten aan EG-bedrijven worden gegund. De Amerikanen zien de maatregel als een vergelding voor het feit dat de EG-regerin- gen ook hun eigen bedrijven be schermen. De nieuwe handelsmaatregelen treffen vooral bedrijven die in schrijven op federale contracten voor telecommunicatie-werken, transport-, water- en energie- werken. Hoge EG-ambtenaren konden gisteren nog niet zeggen hoe groot de economische scha de is van deze stap, maar zeiden wel 'aanzienlijke effecten' te ver wachten. EINDHOVEN (GPD) De banken van DAF willen de noodlijdende vrachtwagenfabrikant een overbruggingskrediet van 50 miljoen gulden geven, op voorwaarde dat de Nederlandse en Vlaamse over heid hetzelfde doen. Daarmee moet DAF de komende weken doorkomen, tot er meer dui delijkheid is over het reddingsplan. Het ministerie van economische zaken en de Vlaamse overheid willen het aanbod van de banken eerst bestuderen. Zij denken vandaag op het aanbod te kunnen reageren. Het aandeel DAF bereikte gisteren op de Amsterdamse effecten beurs een historisch dieptepunt. Na een dag van drukke handel sloot DAF gisteren op f 4,55, bijna anderhalve gulden lager dan het oude dieptepunt van f 6,00 van afgelopen vrijdag. (Advertentie) VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM inschrijving tot 4 februari 1993 9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 januari storting 11 februari 1993 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan vervolg uitgiftes 1 april, 3 juni, 5 augustus en 7 oktober 1993 volgens het tendersysteem r voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs p onze verslaggevers EUWERKERK/OUWERKERK - Het Deltaplan ig dan voltooid zijn, oplettendheid blijft gebo- h. Tweederde van Nederland ligt onder de wa- 'spiegel, en dat maakt aandacht voor de veilig- [d blijvend noodzakelijk. Deze waarschuwing ten verschillende sprekers maandag horen tij- hs de nationale herdenking van de watersnood- np in Nieuwerkerk, die onder anderen werd gewoond door koningin Beatrix. Zij legde bij caissons in Ouwerkerk een krans ter nagedach- lis aan de 1835 dodelijke slachtoffers. (at nu - menselijkerwijs gesproken - veilig is, kan de toekomst veranderen", veronderstelde de rmnissaris van de koningin in Zeeland, drs W. T. jlder. Hij hield de genodigden voor dat de over- id zich dat bewust moet blijven en te allen tijde zo goed mogelijk voorbereid dient te zijn op wat voor ramp dan ook. Ook de minister van Verkeer en Waterstaat, J. R. H. Maij-Weggen, blikte in de toekomst. Zij waar schuwde dat komende generaties de aandacht voor de veiligheid mogelijk laten verslappen. Ze riep op tot waakzaamheid, „opdat ook volgende generaties zich blijvend verantwoordelijk weten." Naast de waarschuwende geluiden, waren tijdens de plechtigheid in de hervormde kerk in Nieuwer kerk vooral meelevende woorden te horen voor de nabestaanden. De Duivelandse burgemeester A. Bergshoeff, voorzitter van het comité nationale herdenking watersnoodramp, zei dat niet direct betrokkenen niet altijd de juiste woorden voor het verdriet weten te vinden. Niettemin hoopte hij dat het meeleven troost zou bieden. Commissaris Van Gelder sloot zich daarbij aan. Maar hij hield er anderzijds rekening mee, dat slachtoffers de dagen van grote aandacht met ge mengde gevoelens beleven, en dat de herdenking een beproeving zou kunnen zijn. De Amsterdamse historica prof dr S. Leijdesdorff, die een onderzoek deed naar de herinneringen aan de ramp, zei te hopen dat de herdenking bijdraagt aan een ander beeld van de geschiedenis. Teveel is volgens haar de ramp herdacht in termen van het Deltaplan en te weinig is er aandacht geweest voor het persoonlijk leed. Kransen Na de plechtigheid in Nieuwerkerk, vond een kranslegging plaats bij de caissons in Ouwerkerk. Onder muzikale begeleiding van Oosterlands Fan fare werden daar behalve door koningin Beatrix, kransen gelegd door de commissaris van de konin gin van Zeeland, Van Gelder, S. Patijn van Zuid- Holland, F.J.M. Houben van Noord-Brabant en door dijkgraaf A.P. de Haan van het waterschap Schouwen-Duiveland en burgemeester A. Berg shoeff namens het college van burgemeester en wethouders van Duiveland. In de kerk in Ouwerkerk was vervolgens een infor mele ontmoeting tussen de delegaties die uitgeno digd waren voor de officiële herdenking en de ko ningin met haar gevolg van ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders. Onder hen waren on der meer diplomatieke vertegenwoordigers van de" regeringen van Canada, Frankrijk, Zweden, Noor wegen, Zwitserland. Denemarken en de Verenigde Staten. zie pagina's 7,9, 11 EG-kloof Minister van buitenlandse za ken Kooijmans ivil dat de EG sneller de kloof dicht tussen 'Brussel' en de burgers. Op de EG-vergadering in Brussel, met voor het eerst tv-camera's in de zaal, maakte hij zich sterk voor uitbreiding van de macht van het Euro- O pees Parlement. O Broomchemie De acties van Groen Links tegen het chemische bedrijf Broom chemie bv in Terneuzen zijn bij de ondernemingsraad van dit bedrijf in het verkeerde keelgat geschoten. Het bewijsmateriaal voor de 'slechte, onveilige bedrijfsvoering' bij Broomchemie wordt O gekraakt. I O Bezwaar De spelersvakbond heeft grote bedenkingen tegen het ontslag van veertien voetballers bij de profclub Fortuna Sittard. ..Er ivordt oneigenlijk gebruik gemaakt van het ont slagrecht", meent Ka- Q rel Jansen (foto). I ï- mm mm -tewolkt en nevelig '|H Veel bewolking, overigens nevelig /'-'fl weer. Matige wind uit zuid tot zuid- cestelijke richting. Maximumtempe- H, 1 utuur rond 5 graden. H jT. :r Pagina 14: andere herdenkingen op Schouwen-Duiveland en boekje over de NS in de ramptijd. Pagina 15: een sfeerbeeld in Nieuwerkerk en Ouwerkerk en de herdenking op de Bevelanden. Koningin Beatrix, tijdens de nationale herdenking van de watersnoodramp van 1953 in de Nederlands hervormde kerk van Nieuwerkerk geflankeerd door Duivelands burgemeester A. Bergshoeff (I) en commissaris der koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder. foto Lex de Meester ÏLGRADO/PARIJS (DPA/ JfR/AFP/UPI) - De Russische Anister van buitenlandse za- Ijn, Andrej Kozyrev, sluit een tperkte" militaire interven- cep< I "jVR-personeel ;ieelt drugs TIJKENISSE (ANP) - Twee Medewerkers van de Afvalver- erking Rijnmond (AVR) in het Mitlekgebied bij Rozenburg bekend in hun bedrijf virC-pillen te hebben gestolen. pillen waren door de politie beslag genomen en ter vernie- king aangeboden bij de AVR. twee medewerkers behoren t een groepje van vier mannen de leeftijd van 18 tot 32 jaar, ;t eind december in Spijkenis- werd aangehouden na de van 3800 XTC-pillen, co- [ine en enkele vuurwapens. De tillen bleken gestolen te zijn bij E) AVR. Van die vier verdachten ;ten er nog drie in voorarrest. tie van de internationale ge meenschap in Bosnië-Hercego- vina niet langer uil. Kozyrev zei dat maandag in een interview met de Franse krant La Croix. De Russische minister zei er echter bij dat Rusland tegen het gebuik van elk geweld is tegen Servië en Montenegro. Het afsluiten van het luchtruim boven Bosnië-Hercegovina zou volgens Kozyrev een mogelijk heid zijn. Voor een beperkte mi litaire interventie stelde Kozy rev drie voorwaarden: geweld te gen Servië en Montenegro is uit gesloten, het vliegverbod geldt niet voor 'humanitaire vluchten' en aanvallen op gronddoelwit- ten zijn alleen toegestaan als de internationale strijdkrachten worden aangevallen. Kozyrev maakte zijn opmerkin gen op het moment dat de strijd aan het zuidelijke front van Kra- jina tussen het Kroatische leger en Servische strijders weer op laaide. Moslims en Bosnische Serviërs voerden felle gevechten in het noorden en oosten van Bosnië. a 'lloemkool, "1 QQ t/m wijdagtot"]^1^ Ier stuk' 7 JE"" (lagere varkenslappen, kjOO gramm3.99 QQ ,4lo ®®s® ;cjnbledingen zijn geldig t/m zaterdag 6 februari as. Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. EG verhoogt de druk op Israël van onze correspondent BRUSSEL - Minister Kooij mans (Buitenlandse Zaken) heeft maandagavond positief gereageerd op het Israëlische aanbod gisteren honderd gede porteerde Palestijnen weer toe te laten. „Dit is een doorbaak in de tot nu toe strak afwijzende houding", aldus de minister na afloop van een EG-beraad in Brussel. „Men toont soepelheid, maar het probleem is natuurlijk nog niet opgelost". De Europese Gemeenschap heeft Israël maandag in bedekte termen gedreigd dat de econo mische samenwerking zal wor den herzien, als het land zijn houding niet verandert in de cri sis rond de gedeporteerde Pale stijnen. DEN HAAG (GPD) - Een op de drie bedrij ven in Nederland heeft de afgelopen twee jaar te maken gehad met corruptie al dan niet door eigen werknemers en een op de tien bedrijven in die periode zelfs vier maal. Uit een onderzoek van de Vrije Universiteit van Amsterdam en NCRV's Hier en Nu blijkt dat uit angst voor negatieve publici teit geen van de bedrijven hiervan bij de po litie aangifte heeft gedaan. Het onderzoek, onder leiding van de Amsterdamse profes sor dr. H. van der Bunt, had plaats onder vei ligheidsfunctionarissen van bedrijven. Advocaat-generaal mr. B. van der Lugt van het Gerechtshof te Leeuwarden, die zich in het bijzonder met fraudezaken bezighoudt, toonde zich ernstig verontrust over de cij fers. „Corruptie is de belangrijkste bron voor de georganiseerde criminaliteit. Daarom probeert de zware misdaad geregeld amb tenaren en mensen in het bedrijfsleven 'plat' te krijgen. Juist nu de bestrijding van die georganiseerde criminaliteit zo'n hoge prio riteit heeft, moet de corruptie met man en macht worden aangepakt." Ook CDA-Tweede kamerlid Gert Koffeman reageerde geschrokken op de uitkomsten van het onderzoek. „Dit is de eerste keer dat we zo concreet inzicht krijgen in de omvang van de corruptie in het bedrijfsleven en dan gaat het alleen nog maar om een onder grens. het topje van de ijsberg." aldus Koffe man. Hij wil dat de regering zo snel mogelijk maatregelen neemt tegen de aftrekbaarheid van steekpenningen voor de belastingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1