be koningin komt hier zo langs Geen brand, de dreiging kwam uit zee ntiem karakter )ij stille tochten )p N-Beveland 3 I Herdenkingssteen jeedijk Kruiningen provincie dinsdag 2 februari 1993 15 en Nieuwerkerk in teken herdenking ramp dorp arriveert, stroomt het pu bliek echter toe. Mensen hopen een glimp op te vangen van de koningin, die in de kerk afscheid neemt van de genodigden. Een redder uit Stavenisse. A. Keur. is erbij als lid van de delegatie van zijn gemeente. „We hebben ge zellig een kopje koffie gedron ken". zegt hij. Gesprekken met de koningin voltrokken zich vol gens een strak opgesteld pro gramma en duurden daarom, al dus Keur, hooguit een paar mi nuten. Verkleumd als ze zijn. vergeet bijna iedereen de koningin bij haar vertrek nog even uit te zwaaien. Nee, toch: een klein meisje in Nieuwerkerk. Ze zwaait naar het geronk in de lucht. Wat het dan ook zijn mag: „Dag koningin!" Foto links boven: Voor de caissons bij het laatst ge dichte sluitgat in Omver- kerk legde koningin Beatrix als eerste een krans ter her denking van de rampslacht offers. foto Pieter Honhoff Foto rechts boven: Konin gin Beatrix werd na de her- Foto onder: Op de zeedijk bij het Kruiningse recrea tiegebied Den Inkel werd maandagmorgen een her denkingssteen onthuld. foto Willem Mieras Foto rechts onder: De krans- legging ter herdenking van de rampslachtoffers maan dagavond op de begraaf plaats van Kats. foto Willem Mieras denkingsdienst bij het Dui- velandse gemeentehuis in Nieuwerkerk omstuwd door applaudisserende be- langstel lenden. foto Lex de Meester Foto midden onder: De her denkingsdienst maandag avond in de hervormde kerk van Kortgene met mede werking van muziekvere- ninging EMM. foto Willem Mieras ui in onze verslaggeefster ra ^tTS/KORTGENE - Honder- Btn mensen herdachten in Kats •Ij in Kortgene maandagavond n slachtoffers van de waters- )dodramp. Weggestopt verdriet nèrd even zichtbaar op de be- ofeafplaatsen, waar bescheiden iiisjes de graven markeren in de mannen, vrouwen en "tideren die op 1 februari 1953 it leven lieten. De deelnemers m de stille tochten droegen kkels mee en gaven er zo een jna intiem karakter aan. ït gemeentebestuur legde ansen voor de 11 doden die in jits. en de 38 die in Kortgene in laatste rustplaats hebben jvonden. Tijdens momenten nin intense stilte gingen ieders Tidac.hten naar het natuurge- nfld van de rampnacht dat zo- esl levens eiste. Belangstellen- itp uit de hele gemeente Kort- g|ne kwamen later samen in de ïfrvormde kerk. Het pas geres teerde kerkje was mdar net bot genoeg om iedereen te ber- iijn. Muziekvereniging EMM en Mt Noordbevelands mannen koor verzorgden passende mu ziek. Burgemeester T. A. Vogel sprak over de diepgaande sporen die de ramp in de Noordbevelandse samenleving trok. Sporen, zó diep, dat het verleden voor velen bestaat uit een tijdperk vóór de ramp en een tijdperk na de ramp. Kats en vooral Kortgene werden in die stormnacht, veer tigjaar geleden, zwaar getroffen. Veel families rouwen nog steeds, zei Vogel, hoewel er weinig over gepraat wordt. „Het verdriet blijft op de bodem van het hart." Vogel stond stil bij 'het onvoor stelbare. onbeschrijflijke leed'. Hij riep de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 in herinnering: mensen die doorweekt op een zolder zitten: kou, natte sneeuw en de vreselijke onzekerheid over wat de onmiddellijke toe komst brengen zal. Wat de jeugd beschouwt als één van de vele feitjes uit de geschiedenis, is voor veel mensen een gebeurte nis waarvan zij de pijn nog voe len, zei de burgemeester. „Men selijk leed, dat is meer dan ge schiedenis." cjn onze verslaggever jRUININGEN - Dijkgraaf ir P. J. Gruijters van het Waterschap >ord- en Zuid-Beveland heeft maandagmorgen op de zeedijk bij b|t Kruiningse recreatiegebied Den Inkel een steen onthuld die ^rinnert aan de watersnoodramp van 1953. Het monument is be hield voor elk getroffen deel van het waterschapsgebied. Naast e|ofdingelanden en gemeentebestuurders waren bij de onthulling (d-waterschapsbestuurders en -kantonniers aanwezig, van wie jnmigen tijdens de ramp werkzaam waren bij het Waterschap fuiningen. t steen bevindt zich op een plaats, waar veertig jaar geleden het -iter de dijk brak. Het was het laatste stroomgat in het water- Jiapsgebied dat werd hersteld. Adviseur P. van der Maas, tot voor irt hoofd technische dienst van het waterschap, bedacht de tekst het graniet: februari 1953' 'denkt geleden leed en smart denkt ook betoonde moed en hart \et dat vandaag of morgen \natuur voor nieuw gevaar kan zorgen rgt steeds gereed te zijn voor nieuwe strijd jft bij de dijken waakzaam fallen tijd in de onthulling ging een bijeenkomst in het Kruiningse dorpshuis ioraf. Dijkgraaf Gruijters zei daar dat het 'gevoelloos zou zijn als fi dergelijke slag als de watersnoodramp zou worden vergeten', jgenover mensen die destijds naasten verloren, redders van weleer, aar ook tegenover volgende generaties. „Na jaren zonder storm- bed denken we er niet meer zo aan. De dijken zijn inmiddels ster- pjr, de waarschuwingsystemen veel beter. Toch moeten we steeds jorgeven dat de natuur niet te bedwingen is. Onderwijl zullen we "lortdurend waakzaam moeten zijn." van onze verslaggever KRUININGEN - De sirenes loei den tijdens de rampnacht. In Rilland en Kruiningen dachten veel bewoners eerst aan brand. Spoedig bleek dat de werkelij ke dreiging uit zee kwam. „We keken naar de trap en zagen het water tree voor tree hoger ko men. Wat konden we doen. Niets. Wij zaten als ratten in de val. Bidden konden we en in angst, maar met groot vertrou wen baden wij: ,.U God Vader, red ons en laat ons niet verdrin ken." De Rillandse M J. J. Boonman- Serrarens, toen acht maanden zwanger, en haar gezin overleef den de watersnoodramp. Het water zakte net op tijd. Soldaten evacueerden hen naar Ossen- drecht. Een maand later zag een gezond jongetje het levenslicht in een Bredaas ziekenhuis. Die ervaring vertelde mevrouw Boonman maandag tijdens een druk bezochte herdenkingsbij eenkomst in de hervormde kerk in Kruiningen. In het program ma speelden persoonlijke herin neringen een hoofdrol. Coupure „Brand!", dacht ook P. Leys uit Kruiningen, destijds vrijwillig brandweerman. De comman dant hielp hem uit de droom. Na dat als algemeen alarm de klok ken waren geluid, spoedde hij zich met enkele anderen naar de veerhaven om de coupure te controleren en zonodig te slui ten. „Het water liep toen al in de polders. Mensen die met schop pen onderweg waren naai- de dijk, hebben we teruggestuurd." Terug in het dorp zag Leys een aanstormende 'muur van schui mend water van een paai- meter hoog'. Op de zolder van zijn broer beleefde de familie Leys angstige uren. „Je hoorde meu bels tegen het plafond bonzen. Je hoorde de koeien en paarden in de boerderij tegenover ons brullen. Steeds hoger kwam het water. Later hoorden we de die ren niet meer. Je wist dat ze dood waren. Wat er dan in je om gaat kun je moeilijk vertalen: angst, verbijstering, dankbaar heid datje nog leeft." De familie werd de volgende dag door een boot opgepikt. Verloren Z. J. Jansen verhaalde van de si tuatie in Hansweert-Oost. waar het water veel materiële schade aanrichtte, maar waar niemand verdronk. Een groot deel van de bevolking in Waarde sliep tij dens de rampnacht door. omdat het klokgelui in de storm verlo ren ging. De volgende middag werden de inwoners naar Krab- bendijke geëvacueerd. Dat luk te, omdat, de Kadijk die dag het water uit de overstroomde Krui- ningenpolder nog tegenhield. „We waren precies op tijd", blik te H. M. Dek terug. „Om zes uur s' avonds liep Waarde onder." Voorafgaand aan de bijeen komst. waaraan verschillende Reimerswaalse muziekgezeL. schappen deelnamen, legden commissaris der koningin drs W! T. van Gelder en burgemeester A. Verbree een krans bij de kerk. kt jn onze verslaggevers &UWERKERK - Koud en jjstig is het in de polders bij Jwerkerk. Boeren ploegen de Jeskoude grond, een bakker engl brood aan de deur. Een fjivone wintermaandag? Nee. een enkele boerderij hangt J vlag halfstok. Veertig jaar Jeden overheerste hier het aler, nu wordt de ramp her- jcht. In de Schoolstraat in ^euwerkerk staat de familie j lmer achter het raam. „De ko- ngin komt hier zometeen igs met haar limousine", zegt a :vrouw opgetogen. Elk 3eemd element wordt ook nu, Bderhalf uur voor het grote loment, geregistreerd. „Kijk, Jar heb je RTL4", stoot ze haar lan aan. Meneer zou de konin- n graag een hand willen ge- ven. Mevrouw probeert haar in elk geval op de foto te krijgen. „Bijzonder hoor, dat ze naar ons toekomt." De nationale herdenking in de kerk even verderop volgen ze op televisie. Mevrouw gaat van avond naar de bijeenkomst voor de plaatselijke bevolking. Me neer niet. Hij kan er niet zo goed tegen, vermoedt hij. Al die ge dachten aan de ramp. het zou hem allemaal best eens teveel kunnen worden. Vervelend vindt ze het wel. de ambtenaar die de deur bij de kerk bewaakt. Ze mag alleen mensen binnenlaten met een uitnodiging - en die heeft dat drietal uit Brabant niet. Even la ter staan ze achter het touw dat het kerkpad markeert. Tegen over de ingang, op de eerste rang. Dat wel. Andere slachtof fers hebben 'geluk' - ze zijn door hun gemeente uitgenodigd de herdenking bij te wonen. Desalniettemin: „Wat daar bin nen heeft gezeten, heeft geen natte voeten gehad, en wie wel natte voeten heeft gehad moet nu buiten staan." Meer heeft Cees Rentier niet te zeggen. „Ja, het is wat", zegt zijn vrouw vol begrip. Elke keer tegen 1 fe bruari komen Rentiers herinne ringen aan de ramzalige periode, toen hij nog in Nieuwerkerk woonde, weer terug. Nee. naar de kranslegging bij de caissons gaan ze niet. „We gaan naar het graf." Tribune Bij de caissons is wel Johan Hen- drikse. Hij is met vrouw en doch ter speciaal voor de gelegenheid uit Assen gekomen. Bij de dijk loopt een bewaker hem tege moet. „Daar is de tribune", wijst hij. „Had me veertig jaar geleden maar tegengehouden", luidt de reactie van Hendrikse. „Toen ben ik hier naar buiten ge spoeld." Zittend op het dak van zijn ouderlijke woning dreef hij naar Yerseke. De tribune telt veel oudere men sen. Niet alleen omdat velen van hen de watersnood zelf hebben meegemaakt. Het is op maan dag ook een kwestie van vrij kunnen krijgen. Belangstellen den die de gebeurtenissen niet zelf hebben meegemaakt zijn er eveneens. Neem het Limburgse echtpaar Terwindt, dat onder weg naar een vakantiestek in Westenschouwen toevallig hoor de van de herdenking. „We dach ten: dat kunnen we mooi mee pikken." Veel omroepmensen zijn er ook. Een heel parkeerterrein is gere serveerd voor hun wagenpark. Uren voor de plechtigheid zijn ze al druk aan het filmen. Katrien en Leen van de Panne, in Schouwse klederdracht present, zijn een dankbaar object voor de camera. Fietsen moeten weg. want die staan de regisseur te slordig. Verlaten Een verlaten Ring in Ouwerkerk wacht op de drukte die komt als de herdenkingsstoet in het dorp arriveert. Auto's worden er vast geweerd en mensen laten hun gezicht ook nauwelijks zien. Die wonen de plechtigheid bij of zit ten gekluisterd aan radio of tv. Als de koninklijke stoet in het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 15