Beproefd, maar niet gebroken Sporen door het water Vragen over ramp niet achteraf beantwoorden PZC Teken medeleven uit Hellendoorn Tijd even stil in Nieuwerkerk Kransen vier gemeenten in Zierikzee Ramp straks slechts historie Bruinisse gespaard omdat de dijken elders doorbraken HERDENKING WATERSNOODRAMP provincie Stijlvolle herdenking in Zierikzeese Nieuwe Kerk Herdenking in Burgh in teken scholieren In Dreischor verberg de stilte het verdriet POST AUDIO COMPANY DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 van onze verslaggever ZIERIKZEE - 'Beproefd, maar niet gebroken.' Aan deze tekst op het Zierikzeese watersnood- monument herinnerde burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs tijdens een stijlvolle her denkingsbijeenkomst in de Nieuwe Kerk te Zierikzee. „Een tekst die te maken heeft met Zeeland en de worsteling tegen het water. De zee speelt altijd een rol; die laat de Zeeuw niet los." Asselbergs riep op tot blij vende waakzaamheid. „Zee land is nu veilig. Daarop moe ten we vertrouwen. Maar we mogen niet op onze lauweren rusten." Zierikzees burgemeester maak te in zijn toespraak - die op de ongeveer 300 aanwezigen veel indruk maakte - gewag van de gebeurtenissen in de ramp nacht. Hij ging in op de zin van herdenken. „In verbondenheid stilstaan bij' toen en nu. Mo ment, plaats en onderwerp van de herdenking zijn vol emotie. Zij die erbij waren zullen de her innering meedragen, al zullen bijzonderheden verbleken. Veer tig jaar geleden lijkt veraf, maar is voor velen nog heel dichtbij." Mr Asselbergs wees erop dat ze ker naarmate generaties ver schuiven, gedenken nodig blijft. „We moeten blijven beseffen dat het land waarop we leven geen vanzelfsprekendheid is, maar ten koste van veel op het water is veroverd." Hij onderstreepte dat cijfers en overzichten tekort schieten om het verdriet, de ont reddering en de totale ontwrich ting die de stormramp veroor zaakte, te omschrijven. En na het water de evacuatie. „Die ging gepaard met ontzettend veel spanningen, Afgesneden van de dierbare plek, omringd door een vreemde cultuur." Volgens de burgemeester zal hét verhaal van de ramp nooit wor den geschreven of verteld. „Dui delijk is dat allen die de ramp meemaakten een gezamenlijke, hevige ervaring achter de rug hebben; Veel mensen praten er niet meer over. Het is ook moei lijk steeds weer met verlies ge confronteerd te worden." Mr As selbergs zei dat de mensen zeil hun wonden moesten likken. „Nu zouden legers professionele hulpverleners klaarstaan." Hij citeerde de spreuk: lijden gaat voorbij; geleden hebben niet. Asselbergs noemde tenslotte de namen van de 25 Zierikzeese rampslachtoffers. Voorzitter J. van Loo van het co mité 40 jaar watersnoodramp riep op de gedachten ook uit de laten gaan naar een ieder die el ders in de wereld door ramp spoed wordt getroffen. Emeritus van onze verslaggever BURGH - De herdenking van de watersnoodramp in Burgh stond in het teken van de beide basisscholen in Burgh-Haam- stede. De hoogste groepen van de scholen 'De Kirreweide' en 'Onder de Wieken' waren bij de herdenking op de begraafplaats aanwezig. Verder waren het col lege van burgemeester en wet houders, verschillende gemeen teraadsleden en enkele tiental len belangstellenden naar de herdenking gekomen. Van 'De Kireweide' waren de groepen 7 en 8 aanwezig en van 'Onder de Wieken' de groepen 6, 7 en 8 en een deel van groep 5. In beide scholen was al geruime tijd van te voren aandacht aan de watersnoodramp besteed. Overigens was de herdenking in Burgh snel afgelopen, met name voor de scholieren. Wegens plaatsgebrek konden verschil lende kinderen de plechtigheid niet of nauwelijks volgen. Burgemeester H. Tees en zijn echtgenote legden namens de gemeente Westerschouwen een krans bij de tien graven van de inwoners van Burgh die bij de watersnoodramp om het leven kwamen. De slachtoffers zijn naast elkaar begraven, met de grafstenen in de vorm van een monument. De korte plechtigheid had een sober karakter. Nadat de stoet maandagmorgen klokslag half tien de begraafplaats aan de Ka rolingische Burcht had betre den, legden de heer en mevrouw Tees de krans. Vervolgens sprak de burgemeester een dank woord. De kranslegging bij het watersnoodmonument naast de Zuidhavenpoort in Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Vier kransen werden er maandagmorgen gelegd bij het watersnoodmonument naast de Zuidhavenpoort in Zie rikzee. Ze waren afkomstig van het gemeentebestuur van Zie rikzee en drie gemeenten die de stad destijds hebben geholpen om de watersnoodramp het hoofd te bieden. Namens het gemeentebestuur van Zierikzee legde burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs een krans. Burgemeester H. G. J. van Roekei deed dat namens Almelo. Deze stad adopteerde Zierikzee na de watersnood-ellende. Twee deelnemers aan de internatio nale studie-uitwisseling in Zierikzee, eind oktober 1992 - Moni que Wijgerse en Ralf Brull - legden kransen namens de zusterste den St. Hilaire-du-Harcouët (Frankrijk) en het Britse Hatfield. Ook deze plaatsen adopteerden Zierikzee na de ramp en zijn sindsdien zustersteden. Op de plaatselijke algemene begraafplaats werden ook bloemen gelegd, bij het monument waarop de namen van de vijfentwintig slachtoffers uit Zierikzee staan geschreven. Tentoonstelling in Kerkwerve geopend van onze verslaggever KERKWERVE - In de hervorm de kerk van Kerkwerve is maandagavond de plaatselijke herdenkingstentoonstelling over de watersnoodramp ge opend. Behalve burgemeester W. den Boer van Middenschou- wen was hierbij ook oud-burge meester S. Francke, ambtsdra ger ten tijde van de ramp, pre sent. Voor Francke had de herden king deze keer een bijzondere waarde, omdat, zoals hij zei, er nu nog veel mensen zijn die de watersnood bewust hebben meegemaakt. Die worden echter langzamerhand oud en zijn er dus over een tijdje niet meer bij. „Dan is de ramp alleen nog maar geschiedenis." Den Boer ging in op de vraag of Zeeland nu 'veilig' is en dacht van wel: „Menselijkerwijs ge sproken." Maar, waarschuwde hij, de mens beheerst niet alles. „Wind en water blijven onbere kenbare factoren." Te zien is in Kerkwerve onder meer een groot aantal foto's van vooral het dorp en omgeving. Voorts worden films gedraaid van het Kerkwerve in het water. De tentoonstelling kan worden bezocht tot en met vrijdag, tus sen 19 en 21 uur. -V w 'A Bijna vijf maanden na de ramp reed er weer een trein door de Kruiningenpolder: locomotief 3808 met vier-assige tender en goederentrein, 25 juni 1953. foto G. Baljet van onze verslaggever KRUININGEN - Ondanks de vreselijke storm viel sta tionsassistent Jan Boudens die nacht gewoon in slaap. Tegen zes uur in de morgen werd hij wakker van het klot sen van zijn meubeltjes tegen de vloer van de slaapkamer. Boudens raakte tijdens de watersnood van 1953 samen met zijn familie ingesloten op de zolder van zijn woning, een seingebouw in de buurt van Kruiningen. Zijn verhaal en dat van andere spoorme- de werkers zijn onderdeel van het maandag in Kruinin gen gepresenteerde boek Sporen door het Water. Het is een geschiedenis van de Ne derlandse Spoorwegen en de watersnoodramp van 1953. In de wachtkamer van station Kruiningen/Yerseke overhan digde schrijver Jan Matthijs- sen het eerste exemplaar aan G. Baljet. Destijds was Baljet seinopzichter in Roosendaal. Hij speelde een belangrijke rol bij het herstel van het spoorwegnet in Zuid-West Ne derland. De foto's die hij maakte van de gevolgen van de ramp vormen de kern van het boek. Sporen door het Water be steedt veel aandacht aan de schade die de stormvloed ver oorzaakte aan spoorverbin dingen. De grootste vernielin gen aan de spoorbaan werden aangericht bij Kruiningen. Het boek gaat ook over de er varingen van spoorweglui tij dens de rampnacht en de daaropvolgende maanden. Seinopzichters, kantoormen sen, rangeerders en machinis ten vertelden hun verhaal aan Jan Matthijssen. De schrijver is zelf dertig jaar machinist geweest. Burgemeester Westerschouwen: van onze verslaggever SEROOSKERKE (S) - Je kunt je achteraf wel afvragen of de wa tersnoodramp als een dief in de nacht kwam, of verwacht en on derschat. Maar die vragen moet je plaatsen in de tijd van toen. Dat was een tijd van wederop bouw net na de oorlog. Die vra gen kun je nu niet meer objec tief beantwoorden. Deze woorden sprak burgemees ter H. Tees van Westerschouwen maandagmorgen bij de herderi- king van de watersnoodramp in de hervormde kerk te Seroosker- ke. De kerk, die bijna in de schaduw van de caissons van het sluitgat Schelphoek ligt, was ter gele genheid van de plechtigheid goed vol. Onder de aanwezigen vertegenwoordigers van de ge meenten Domburg, Markelo, Diepenveen, IJsselmuide, Zaan stad en Ruurlo. Verder gemeen tebestuurders en inwoners van Westerschouwen. Burgemeester Tees haalde in zijn toespraak aan hoe de inwo ners van Burghsluis op het laat ste moment waren gewaar schuwd voor de hoge water stand. Hetzelfde was gebeurd in Serooskerke. De eerste reactie van de mensen was dat het alle maal zo'n vaart niet zou lopen. Hulpverlening Hij stond ook stil bij de techni sche hoogstandjes die in het ka der van de Deltawerken zijn ge realiseerd. Dat mag volgens Tees echter geen aanleiding zijn om de natuur te onderschatten en een ramp uit te sluiten. De ramp van 1953 was ook niet voorzien, sprak hij het gezel schap toe. Aan het eind van zijn toespraak bracht hij nog eens een woord van dank aan alle mensen die bij de hulpverlening betrokken zijn geweest. Dat deed ook J. C. Hendrikse, die namens de dorpsgemeen schap Noordwelle een toespraak hield. Hendrikse bracht vooral zijn eigen ervaringen tijdens de rampnacht in herinnering. De herdenkingsplechtigheid be gon met orgelspel, waarna een fragment te horen was van een ANP-uitzending in de ramp nacht. Verder waren er voor drachten en zang. Na de bijeen komst in de kerk werden kran sen gelegd bij het monument dat aan de ramp herinnert, voor het kerkgebouw. predikant J. P. van Roon - hij leidde 8 februari 1953 de rouw dienst in de Nieuwe Kerk - hield een toespraak. J. A. van Kooten declameerde; de harmonie Kunst en Eer en een koor van le den van Cantare en Gerefor meerd Kerkkoor verzorgden de muzikale omlijsting. van onze verslaggever BRUINISSE - „Als door een wonder werd ons dorp voor het ergst denkbare bespaard. Ver schrikkelijk wat had kunnen gebeuren als de dijk voor Brui nisse was gebroken. Toch ging de watersnoodramp ook aan ons niet voorbij." Die woorden sprak burgemeester A. Voge laar maandagavond tijdens een druk bezochte herdenkingsbij eenkomst in Bruinisse. Hij bracht in herinnering hoe inwo ners van het dorp in 1953 moes ten evacueren. „Verdreven van huis en haard, zich afvragend wanneer ze het weer zouden te rugzien." De bezoekers namen in het kerk gebouw van de hervormde ge meente een minuut stilte in acht om de slachtoffers van de ramp te herdenken. De watersnood eiste in Bruinisse één dode, de polder liep onder water en velen moesten elders een veilig heen komen zoeken. Burgemeester Vogelaar zei dat het dagen ren van saamhorig! hulpvaardigheid en eensge: heid onder de mensen. Aan de rand Ds H. W. van den Brink ver in een herdenkinsrede hoe water bij Bruinisse tot aa rand van de vloedplanken gestaan. „En het moest no; derhalf uur vloed zijn. Het een., onbegrijpelijk wonder het water toch niet hoger k\ Later begrepen we hoe ho.o prijs is geweest van onze ding. Wij bleven gespaard dat elders dijken braken." Van den Brink noemde het beklemmend gevoel om of manier een overlevende te „Wie waren wij dat we moei overleven ten koste van and in de polders naast ons." De denkingsbij eenkomst kreeg der inhoud met het voorli van declamaties, orgelmij en samenzang. van onze verslaggever DREISCHOR - Er gaat een zucht door de hervormde kerk van Dreischor. F. Roggeband vertelt hoe hij veertig jaar gele den bij de overstromingsramp zijn vader en een van zijn broers verloor. In hoekige zinnen doet hij zijn relaas. Zakelijk. Alleen wanneer hij bij de dood van zijn vader en zijn broer is aange land, breekt zijn stem. Dan gaat een zucht door het klare kerkje van Dreischor. Roggebands verhaal is het hoog tepunt van de herdenking van de overstromingsramp in de ge meente Brouwershaven. Een so bere plechtigheid met harmo- niemuziek, declamaties en or gelspel. Inwoners uit de vier ker nen van de gemeente vertellen over hun belevenissen tijdens de watersnood. Drie doden in Brou wershaven, een in Noordgouwe, tweeëndertig in Dreischor. Al leen Zonnemaire bleef droog en behield al zijn bewoners. Maar die getallen doen er nu niet De herinnering aan ontre ring, machteloosheid en a telt. Verwonderd Burgemeester L. Labruyère hoe hij zich er bij zijn aantrt in Brouwershaven aanvanki over heeft verwonderd hoe nig de ramp ter sprake komt leen in de jaartelling speell overstroming een rol: was da' vóór of na de watersnood? bruyèfe is er inmiddels afl dat de stilte over de ramp diep verdriet verbergt. En weet ook dat er nog steeds s ke is van angst. Angst die de op steekt bij storm en bij nat lijk klokgelui - veroorzaakt een technische storing, bruyère: „Ik ken de zee al maar als speelkameraad, weet dat bij veel menser Schouwen-Duiveland het trouwen in de zee is bescha en dat ze altijd bang en op hoede zijn." van een medewerkster SCHARENDIJKE - De gemeen te Hellendoorn heeft maandag in een brief aan de gemeente Middenschouwen duidelijk ge maakt mee te leven tijdens de herdenking van de watersnood ramp. „Wij meenden er goed aan te doen U in deze herden kingsperiode van ons medele ven te informeren", schrijft bur gemeester H. Boer van Hellen doorn. Hellendoorn was indertijd be trokken bij het hulpprogramma dat werd aangeboden aan de toenmalige gemeenten Duiven- dijke, Eikerzee en Ellemeet. inzameling onder de bevol] bracht destijds 40.000 guldei Dit bedrag werd door een be nog eens verdubbeld. Van geld werd onder meer een n( gemeentehuis gebouwd en vens een deel van de inrich geleverd. Tijdens de nationale heri king, zo schrijft burgemeeste Boer zijn collega W. den B denkt het Hellendoorns col 'in het bijzonder aan u er uwen'. Boer hoopt dat het D( plan voldoende beschern biedt om herhaling te vooi men. van onze verslaggeefster NIEUWERKERK - „Het leven gaat verder, maar hier staat de tijd op 1 februari even stil." In dezelfde kerk waar maandag middag de nationale herden king had plaatsgevonden, kwam 's avonds de plaatselijke bevolking van Nieuwerkerk bijeen. „Onze gedachten zijn op 1 februari bij de slachtoffers van de ramp", verklaarde A. F. van de Zande-Vleugels Schut ter het stilstaan van de tijd. „Opdat wij die nimmer verge ten." Van de Zande-Vleugels Schutter was niet in haar ouderlijk huis in Nieuwerkerk ten tijde van de ramp. Maar ze sprak toch tijdens de herdenkingsbijeenkomst voor de inwoners en oud-inwo ners: „Want voor diegenen die hier wel waren toen, zou spreken te emotioneel zijn." Uit tientallen gesprekken met haar mede-inwoners, en uit alle ervaringen die ze vanaf haar te rugkeer in Nieuwerkerk in 1958 had opgedaan, had ze begrepen dat de slachtoffers van de ramp het verdriet zelf moesten ven i ken. Materiële hulp kwam'i vanuit de hele wereld, geestelijke hulp ontbrak vee; jaar geleden. „En ik denk dat i verwerken haast een onmog ke opgave is voor mensen hun dierbaren hadden ve ren." Maar, wist ze: het leven m(i weer een kans krijgen, heel dichtbij de oppervlakte ten de emoties." Die speel steeds weer op. Zolang het 1 taplan niet voltooid was, blei1 de mogelijkheid van een hei ling. Maar ook nu, na de bouw vai i Oosterscheldekefing - een vredigende oplossing' - sp de vraag de nabestaanden c het hoofd: „Zouden ze de sc ven op tijd dichtdoen." Het is, zei burgemeester1 Bergshoeff, immers voor mensen die de ramp heb' meegemaakt, „een nachtme' die telkens opnieuw wordt' .leefd." Maar die, zo hoopte misschien een beetje wordt 1 licht door de herdenking: eei ken van medeleven. Wij verzorgden de geluidstechniek op de locaties in Nieuwerkerk en Ouwerkerk. professionele geluidssystemen Postbus 40, 4420 AA Kapelle,Telefoon 01102-42425, Fax 01102 4'24 In de hervormde kerk in Kerkwerve wordt een groot aantal foto's van het dorp van de watersnoodramp tentoongesteld. en de omgeving ten tijde foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 14