Geen opslag van vliegas in Sloe Middelburgse bruggen monumentaal Recron ziet niets n hoevetoerisme Ondernemingsraad Broomchemie kwaad over acties van Groen Links Havenschap hoeft lozingen bedrijven niet te saneren t <1 Grote oefening van bataljon in Zeeland Keus valt op nieuw terrein in Friesland Borsele verheugd Proefabonnement Hout PZC zeeland DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 |n onze verslaggever ËEUWARDEN - Het nationale islagcomplex voor kolenrest- offen komt in de provincie jiesland. Tussen Harlingen en aneker wordt een nieuw in- istriegebied van 250 tot 300 ictare ontwikkeld. De NV Sa- cnwerkende Elektriciteits -oduktiebedrijven (SEP) lopt daarvan 80 hectare, liegas van de kolencentrales e niet verwerkt kan worden andere produkten, wordt iar milieuhygiënisch verant- oord opgeslagen. Het Sloege- cd bij Borssele - dat in de ;en van de SEP ook hoge ogen loide - is daarmee afgevallen, «doeling is op het nieuwe ;iese industrieterrein een Mi- iu Technisch Centrum op te •hten, waar industriële rest- offen worden opgeslagen en irwerkt. Kolenreststoffen vor en daarvan de hoofdmoot, verigens wordt het overgrote iel van de vliegas die in de ko ncentrales vrijkomt, herge- uikt. Het vormt een grondstof lor cement, beton, asfalt en mstgrind en wordt toegepast s funderingsmateriaal in de «genbouw. De opslagplaats is et alleen bestemd voor vliegas it niet hergebruikt kan wor- in, maar doet ook dienst als ïffer wanneer de afeet stag- iert. et provinciaal bestuur van riesland (commissaris van de mingin: H. Wiegel) heeft 'har- onderhandelingen gevoerd et de SEP (voorzitter: H. Wie- li) over de vestigingsvoorwaar- in. Niet zonder trots melden >t dagelijks provinciebestuur i de gemeentebesturen van arlingen en Franekeradeel dan jk: „Een van de voorwaarden e wij hebben gesteld aan de EP komt voort uit de kostbare jvestering die zal moeten wor- Bn gepleegd in de Tsj. Hides- iuis, voor de toegankelijkheid an zeeschepen naar het indus- fiegebied dat binnendijks ligt. leer in het bijzonder zal een grondverkoop van 80 hectare aan de SEP voor ons als geza menlijke overheden een belang rijke dekkingsmogelijkheid bie den om het industriegebied mee te financieren." In portefeuille De keus voor noordwest-Fries land is nog niet helemaal defini tief. De commissie LOKO (Lang durige Opslag Kolenreststoffen) van de SEP heeft in totaal nog zeven locaties die voldoen in portefeuille. Die tussen Harlin gen en Franeker aan het Van Ha- rinxmakanaal zit daar uiteraard bij. Op korte termijn verwacht de SEP een keus voor de vesti gingsplaats te kunnen maken. Burgemeester ir J. L. M. Mandos van Borsele is er 'uiteraard' ver heugd over dat zijn gemeente buiten de boot is gevallen. Bor sele heeft, gesteund door milieu gedeputeerde ing A. M. Dek, steeds nadrukkelijk nee gezegd tegen vestiging van een vliegas depot. Mandos: „We hebben hier al het nodige afval. Bij vliegas gaat het om een nationale zaak en dan is enige spreiding over het hele land gewenst." Niet jaloers De Borselse burgemeester zegt niet jaloers te zijn op het 'voor wat, hoort wat-resultaat' zoals dat in Friesland uit de bus geko men is. „Ik denk dat het provin ciaal bestuur van Friesland wat beter lobbyt dan dat van Zee land, maar daarmee vertel ik niets nieuws", aldus Mandos. Hij wijst erop dat de komst van het nationale opslagcomplex voor radioactief afval naar het Sloe- gebied niet tot aardige (finan ciële) handreikingen leidde en ook de eventuele komst van een Westerschelde Oeververbinding levert Borsele alleen maar nade len op. „We krijgen wat bomen geloof ik," stelt de burgemees ter. Hij voegt eraan toe dat ook tegemoetkomingen Borsele niet hadden kunnen overhalen het vliegas-depot te accepteren. „Daarvoor is de pijn toch wat groot," De uit 1871 daterende voetgangers-spoorbrug in Middelburg heeft een plaats op de Monumentenlijst gekregen. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De Dokbrug en de hoge voetgangersbrug over het spoor in Middelburg staan op de rijksmonumentenlijst. De twee Middelburgse bruggen vallen nu onder bescherming van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. Ze kunnen niet zomaar worden veranderd. Bovendien betaalt de Rijks dienst voor de Monumentenzorg in Zeist een deel van de restau ratiekosten. De gemeente kan echter pas in 1997 over die subsi die beschikken. De Dokbrug verbindt de Maisbaai met de Kinderdijk. De brug stamt uit 1876 en heeft volgens de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg cultuur- en architectuurhistorische waarde. De voetgan gers-spoorbrug uit 1871 krijgt een plaats op de monumentenlijst omdat deze cultuurhistorische waarde heeft en bovendien zeld zaam is. De brug verkeert nu in slechte staat. De gemeente heeft al in november 1991 een verzoek bij de Rijksdienst ingediend om de twee bruggen op de lijst te plaatsen. Middelburg wil de Dokbrug en de hoge voetgangersbrug graag restaureren, maai- kan de kosten niet alleen opbrengen. Als de exacte kosten voor de restauratie zijn berekend, bepaalt de Rijksdienst de hoogte van de subsidie. in onze verslaggever ERNEUZEN - De Zeeuwse re- eatieondernemers zien niets de plannen van de provincie n het plattelandstoerisme te ivorderen. Volgens de belan- morganisatie Recron wordt et het voorgestane beleid al en gekozen voor 'meer van itzelfde' en gaat dat 'ten koste in het totale toeristische pro- ikt van Zeeland', edeputeerde G. de Vries-Hom- es hield twee weken geleden dens een bijeenkomst van de lidelijke Landbouwmaat- happij (ZLM) in Schoondijke n pleidooi voor de introductie ai het zogeheten hoevetoeris- e in Zeeland. Boeren moeten kans krijgen een schuur te rbouwen tot logiesruimte, zo- it ze hun teruglopende inkom en wat kunnen opvijzelen, idt het plan. Binnen dit kader uden ook leegstaande boerde- en kunnen worden gebruikt, Vries ziet een dergelijke uit- feiding van het boerenbedrijf i een goed middel in de strijd 'gen verpaupering en leegloop jn het platteland. Gs willen br de bevordering van het attelandstoerisme vierhon- jrdduizend gulden uittrekken. Recron ziet in de provincie- annen echter weinig meer dan h poging om de problemen van de landbouwsector af te wentelen op de recreatieonder nemers. Niks verbreding van het toeristisch produkt, maar pure concurrentievervalsing, vindt secretaris G. J. Brinkman van de belangenorganisatie. „Zeeland staat niet te springen om nog meer van dit soort groepsaccom- modaties. De campings hebben ook dergelijke voorzieningen en daarop loopt het nu niet bepaald storm. Het is toch idioot dat de reguliere recreatiebedrijven am per nog toestemming krijgen uit te breiden, terwijl aan de andere kant met overheidssubsidie lo- giesvormen worden gecreëerd die eigenlijk al bestaan." Volgens Recronvoorzitter Zwik- ker worden 'de financiële proble men van de boeren doorgescho ven naar een branche waar het nu nog een beetje gaat'. Zwikker betwijfelt of de 'Zeelandganger' zit te wachten op een voorzie ning ergens in het achterland. De meeste toeristen komen vol gens hem voor een plek zo dicht mogelijk aan het water. Een massaal hoevetoerisme maakt dan ook geen enkele kans van slagen, meent hij. Zwikker voelt meer voor een beperkt doelge richt project, bijvoorbeeld een logeerboerderij in de omgeving van een natuurgebied (zoals het Land van Saeftinge) voor de ech te rustzoekers. van onze verslaggever GOES - Het 41ste verbin dingsbataljon van de Ko ninklijke Landmacht houdt volgende week in Zeeland een grootschalige oefening. De hoofdmacht van het in Harderwijk gelegerde ba taljon zal in de omgeving van Goes worden geconcen treerd. Op Walcheren, Schouwen-Duiveland, Tho- len, Sint-Philipsland en el ders op de Bevelanden zul len kleinere eenheden actief zijn. De oefening begint maan dagavond 8 februari en duurt tot vrijdagochtend 12 februari. Vierhonderd mili- I tairen nemen aan de actie I deel. Ze beschikken over zo'n vijftig voertuigen, waar onder een groot aantal lichte j vrachtwagens en jeeps. Inde omgeving van Goes zal on geveer de helft van de man- j schappen worden gelegerd. „Dat zal te merken zijn in de plaatselijke supermarkten", verklaarde een woordvoer der van de Koninklijke Landmacht in Middelburg, „en er zullen meer militaire voertuigen op de weg zijn dan normaal." Het 41ste verbindingsbatal jon wil in Zeeland een knooppunt opzetten en het verzenden van berichten naar de eenheden in het veld oefenen. Zeeland is voor het bataljon een leuk oefenge- bied, omdat er relatief wei nig obstakels zijn in de vorm van hoogbouw en hoogspan ningsmasten. Kaart lezen kan ook uitstekend worden geoefend. Zeeland is voor het bataljon uit Harderwijk onbekend terrein. De hoofd macht bij Goes zal geduren de de week niet worden ver plaatst, de kleinere eenhe den - zes man in twee voer tuigen - moeten zich om de twaalf uur verplaatsen. 'Bedrijf en werknemers ten onrechte in diskrediet gebracht' van onze verslaggever TERNEUZEN - De acties van Groen Links tegen het chemi sche bedrijf Broomchemie bv in Terneuzen zijn bij de on dernemingsraad van deze on derneming in het verkeerde keelgat geschoten. In een uit voerige brief aan de Arbeids inspectie, de provincie en het Terneuzense Groen Links raadslid A. van Himme, veegt de ondernemingsraad van het bedrijf de vloer aan met het bewijsmateriaal dat Van Himme heeft aangevoerd om de instanties ertoe te bewe gen een onderzoek in te stel len naar de 'slechte, onveilige bedrijfsvoering' bij Broom chemie. Volgens voorzitter C. J. G. Overgaauw heeft Groen Links door het 'ongecontroleerd om gaan met geruchten het func tioneren van het bedrijf, inclu sief de plaats die de werkne mers en hun gezinnen in de maatschappij innemen, in dis krediet gebracht.' „Groen Links heeft zich hier mee ons inziens verlaagd van een partij die wel degelijk een maatschappelijke bijdrage kan leveren, tot een 'boule- vard'-partij", meent de onder nemingsraad. Het zit de belangenbeharti gers van bedrijf en personeel vooral dwars dat Groen Links, voordat zij haar beschuldigin gen over een slechte bedrijfs voering bij de arbeidsinspec tie meldde en via de media we reldkundig maakte, niet de moeite heeft genomen om met hen over de 'klachten' contact op te nemen. Groen Links heeft daarmee de regels van goed fatsoen overtreden, maar daar blijft het volgens de OR niet bij. Groen Links heeft ook beschuldigingen geuit die niet vergezeld gaan van bewijs. „Na bestudering van de brief die Van Himme op 29 januari aan de Arbeidsinspectie heeft verstuurd kan de OR van Broomchemie niet anders dan concluderen dat de bewijslast die de heer Van Himme claimt te bezitten wel heel erg mager is. Veel van de genoemde za ken zijn simpelweg onjuist en de zaken die nog enigszins een kern van waarheid bezitten zijn achterhaald en dus totaal niet relevant meer", wordt in de brief gesteld. Verloop De bewering van Van Himme dat het verloop onder het Broomchemie-personeel erg groot is wordt door de OR- voorzitter weerlegd met cijfers over 1992. In dat kalenderjaar werd niemand ontslagen en vertrok er één werknemer naar elders. Op een perso neelsbestand van 150 komt de or dan ook tot een verloopcij- fer van 0,7 procent. Van Himme heeft, zo stelt de OR, gelijk als hij zegt dat som mige werknemers bij Broom chemie 400 tot 500 overuren per jaar maken. „Hij spreekt zich overigens in dezelfde zin tegen als hij beweert dat dit geen uitzondering is." De over uren kwamen volgens de OR grotendeels voor rekening van niet-produktiepersoneel Dat de zogenaamde side-loa- der verladingsinstallatieniet zou deugen wordt door de on dernemingsraad afgedaan als een lachtertje. In 1992, zo voert de voorzitter van de OR aan. werd de installatie voor 150.000 gulden gereviseerd. Ook de uitlatingen van de Groen Links-woordvoerders Van Himme en F. van Kollem dat er bij Broomchemie geen goed bijgehouden schema tisch overzicht bestaat van welke leidingen voor wat moe ten worden gebruikt, worden in de brief weerlegd. De OR voert aan dat Broomchemie in 1991 werd gecertificeerd vol gens de internationale Quality Assurance ISO-(002 norm. Dit houdt in dat alles wat in de fa briek gebeurt verloopt vol gens op schrift gestelde proce dures en instructies. Ook van alle leidingen bestaan bijge werkte overzichten. Het perso neel weet wel degelijk waar mee het bezig is en dat niet al leen. Als er onregelmatighe den worden geconstateerd, dan is iedere werknemer ver plicht hiervan melding te ma ken bij de bedrijfscommissie voor veiligheid, gezondheid en welzijn. De raad komt dan ook tot de conclusie dat van Van Him- me's beschuldigingen 'geen chocolade te maken valt'. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State heeft twee voorschriften vernietigd die verbonden zijn aan een stort- vergunning van het Haven schap Vlissingen. Daardoor hoeft het havenschap geen zorg te dragen voor het saneren van lozingen door 'derden', bedrij ven uit de omgeving. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat had het havenschap een vergunning verleend voor het storten van 250.000 kubieke meter specie in de Westerschel de. De specie is afkomstig van onderhoudsbaggerwerk in de Buitenhaven van Vlissingen. Aan die vergunning was een aantal voorschriften verbonden. Het havenschap heeft vooral moeite met het voorschrift dat het schap dwingt tot sanering van de 'lozingen en vervuilings bronnen' in de haven. Rijkswaterstaat Het Havenschap Vlissingen heeft daar bezwaar tegen, omdat ook bedrijven op het oppervlak tewater lozen. Het schap acht zich niet verantwoordelijk voor de sanering van die lozingen. Verder staat in de vergunning dat twee weken voor de aanvang van de baggerwerkzaamheden een schriftelijk verzoek hiervoor bij de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat moet wor den ingediend. Volgens de Raad kunnen deze voorschriften niet aan een ver gunning worden verbonden, om dat ze in strijd zijn met de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren. De omstreden voor schriften worden daarom door de Raad van State vernietigd. Populariteit van Omroep Zeeland groot van onze verslaggever OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland is de op een na pupu- lairste regionale omroep van Nederland. Ongeveer 121.000 Zeeuwen (32 procent) luisteren wel eens naar de radiouitzen dingen. Allen Omroep Drenthe heeft één procent meer luiste raars. De gemiddelde luister dichtheid per uur per dag be draagt 7,5 procent van de Zeeu wen. Daarmee is Omroep Zee land populairder dan de pop zender Radio 3, die 6,4 procent haalt. Niet alle programma's hebben een even grote en vaste schare luisteraars. Het succesvolst is Omroep Zeeland met de doorde weekse lunchuitzending van 12.00 tot en 13.00 uur; tussen 11 en 17,3 procent van de Zeeuwen (maximaal zo'n 67.000 mensen) luistert naar het Zeeuwse nieuws. Ook het nieuwspro gramma tussen 17.00 en 18.00 uur heeft een redelijk grote luis terdichtheid. Van de overige programma's heeft het sportpro gramma in het weekeinde rela tief veel trouwe toehoorders. ■onder «f* Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 *Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De P2 Ooit wierp de gemeente Vlis singen zich op als kampioen van de strijd tegen de verloe dering van het milieu en de uitbuiting van de derde we reld: het gebruik van tro pisch hardhout moest en zou aan banden. Hardhout is gemakkelijk verkrijgbaar, rot niet en je ziet er niet gauw een krasje op. Allemaal goed en wel, vonden de Vlissingse be stuurders, maar hoe meer er hier van wordt gebruikt, des te sneller verdwijnen regen wouden en zien de armelui in de derde wereld zich van hun duurzame middelen van bestaan beroofd. Het is dat de wet het verhin derde. anders had Vlissin gen alle burgers verboden nog ooit ergens tropisch hardhout voor te gebruiken. Je hebt nu eenmaal princi pes. of je hebt ze niet. Niettemin liet Vlissingen on langs, bij de eerste de beste verbouwing van het gemeen tehuis, tropisch hardhout aanrukken. Het gemeentebestuur ziet daar geen kivaad in. Im mers, er waren goede argu menten voor: het hardhout was snel leverbaar, sterk en goed bestand tegen bescha digingen. Laatst spraken wij een Vlis- singer die kwistig met land bouwgif in de weer was. Hij had daar een keihard argu ment voor: het sproeit zo lek ker iveg. De ondernemingsraad van Broomchemie in Terneuzen veegt de vloer aan met de kritiek van Groen Links op de veiligheid bij het bedrijf. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 13