Middelburg nodeloos leeg Campagne 'Is er koffie na de dood' zet kwaad bloed dagmenu... Snelkraak: buit 'negentig mille Antwerpen is uitstel uitdiepen vaargeul Westerschelde beu Uitstapje Maij: politiek is mede schuldig aan ramp '53 Overvallers van bank in Koudekerke gepakt Directie Huis van Bewaring doet beklag bij minister Proefabonnement DEN HAAG - De waters noodramp van 1953, waar bij 1.835 mensen het leven verloren, was mede te wij ten aan een collectief ge brek aan verantwoordelijk heid in politiek Den Haag. Dat zegt minister Maij-Weg- gen (Verkeer en Waterstaat) naar aanleiding van de her denking van de ramp ko mende maandag. Volgens Maij-Weggen heeft Den Haag in de jaren veertig verzuimd te reageren op de berichten dat de dijken in Zuidwest-Nederland in slechte staat verkeerden. „We weten dat voor de oor log al is gewaarschuwd dat de dijken in Zeeland zwak en te laag waren. Dat blijkt ook uit de stukken van Rijkswa terstaat. Desondanks zijn de dijken niet verbeterd. Op een bepaald moment is de begroting voor de kustver dediging zelfs met dertig procent verminderd. Dat is bijna onbegrijpelijk." Maij wijt het gebrek aan po litieke belangstelling aan de vele problemen waarmee Nederland na de oorlog kampte. De wederopbouw van Nederland, de noodzaak tot woningbouw en de krijgs macht eisten de aandacht op, aldus de minister. Deson danks meent ze dat er bij de politiek sprake was van een 'collectief gebrek aan ver antwoordelijkheid'. „Dat is mede de oorzaak geweest van de ramp. Er zijn vol doende signalen gegeven. Men kan niet zeggen: we hebben het niet geweten." zie ook pagina 15 van onze verslaggever TERNEUZEN - Een onbekende man heeft vrijdagavond om tien over half zeven een snel kraak gepleegd bij juweliers zaak 't Gouddoppertje in de Axelsestraat in Terneuzen. Daarbij maakte hij, volgens een eerste ruwe schatting van de ei genaar, voor tienduizenden gul dens aan gouden en briljanten sieraden buit. Eigenaar J. van de Have schatte de winkelwaarde van de siera den voorzichtig op 90.000 gul den. Maar het schadebedrag kan nog hoger uitvallen. De dader maakte gebruik van een korte eetpauze van het per soneel, vlak voor de wekelijkse koopavond. Met een steen sloeg hij een grote etalageruit aan dig gelen en graaide in ijltempo de sieraden bijeen. Volgens de ge meentepolitie Terneuzen nam de snelkraak niet meer dan twee minuten in beslag. De dader is weggereden op een brommer. De politie, die vrijdagavond geen mededelingen deed over de om vang van de buit, startte direct een onderzoek. De man werd niet achterhaald, 't Gouddop pertje kan geen beroep doen op de verzekering, die strenge eisen stelt, waaraan op het moment van de snelkraak in verband met de koopavond niet volledig werd voldaan. De juwelier heeft een beloning van 7.500 gulden uitge loofd voor de 'gouden tip' die leidt tot opsporing van de buit. van onze verslaggever KOUDEKERKE - De twee over vallers van het filiaal van de Verenigde Spaarbank in Kou dekerke zijn aangehouden. Het duo. de Terneuzenaren R. W. (19) en J. H. (24), is op verzoek van de politie op Walcheren op gepakt in Utrecht. De buit van de overval, die dinsdag 19 ja nuari is gepleegd, is grotendeels teruggevonden. De politie heeft de verdachten van de overval zo snel kunnen achterhalen dankzij oplettende getuigen. Zij zagen de Terneu zenaren na de beroving in een auto stappen en noteerden het kenteken. De politie heeft via het kenteken de twee overval lers kunnen achterhalen. Tij dens hun verhoor bleek dat ze nog meer op hun kerfstok had den Ze worden eveneens ver dacht van bankovervallen in Spijkenisse op 10 november 1992 en in Utrecht op 1 december 1992. van woninginbraken in Hoek van Holland en Rotter dam èn van de verduistering van een auto in Terneuzen. Geldgebrek was steeds het mo tief van de twee verdachten. Ze zijn aan drugs verslaafd. De ge stolen spullen die zijn terugge vonden. zijn inmiddels terugge geven aan de rechtmatige eige naars. De politie doet over de omvang van de buit geen mede delingen. De Terneuzenaren zit ten vast in Rotterdam. Zij zijn ook in Rotterdam voorgeleid aan de officier van justitie, waar na zij in bewaring zijn gesteld. van onze verslaggever ANTWERPEN - De Antwerpse Gemeenschap voor de Haven (AGHA) heeft er genoeg van. Ne derland moet 'onmiddellijk' de vaargeul in de Westerschelde uitdiepen. Mocht de Nederland se regering de uitdieping van de zee-arm blijven koppelen aan de Waterverdragen voor het schoonmaken van Maas en Schelde, dan spant de havenge meenschap een procedure aan bij het Permanente Hof voor Ar bitrage. Het AGHA-bestuur draaide er vrijdagmiddag niet omheen bij de presentatie van de beleidsno ta voor 1993. De tijd van zoete broodjes bakken is voorbij. Sinds 1985 traineert Nederland de scheepvaart naar Antwerpen. Door geen toestemming te ge ven om de Westerschelde verder uit te diepen'dan de huidige 49 voet (zo'n twaalf meter), kunnen nieuwe, grotere schepen de Ant werpse haven niet bereiken. De Rotterdamse haven wordt zo doende 'oneigenlijk bevoor deeld', vinden de Antwerpse ha venbaronnen. Geen recht Volgens de Antwerpse Havenge meenschap heeft Nederland geen enkel recht om uitdieping van de Westerschelde tegen te houden. In de vorige eeuw is een aantal verdragen tussen België en Nederland gesloten, waarbij de vrije doorvaart naar Antwer pen werd verzekerd. De water kwaliteit van Maas en Schelde heeft daar niets mee te maken en mag dan ook niet als argument worden gebruikt om de uitdie ping van de vaargeul naar Ant werpen te dwarsbomen. Het Permanente Hof voor Arbi trage in Den Haag doet alleen uitspraak over conflicten als alle strijdende partijen daar om vra gen. AGHA heeft er weinig ver trouwen in dat de Nederlandse regering de zaak durft voor te leggen aan een onpartijdig rechtscollege en wil daarom dat de Belgische en Vlaamse overhe den het Internationale Hof van Justitie inschakelen. Boycot Om Nederland nog meer onder druk te zetten, kan ook gedacht worden aan het nemen van 'ver geldingsmaatregelen tegen de noorderburen' In EG- en Bene- luxverband moet België de Ne derlanders met langer steunen en ook bij de toekomstige aanleg van een noord-zuid-infrastruc tuur (van de Kanaaltunnel bij Calais via de aan te leggen WOV naar het Rotterdamse havenge bied) kunnen de Belgen verve lend dwars liggen. Overigens haastten voorzitter C. van Gel der en secretaris-generaal R. Restiau zich te verklaren dat AGHA niet graag aanstuurt op een boycot van Nederland De Antwerpse havenbaronnen zijn echter danig gefrustreerd door jaren overleg zonder een stap of beter: een voet) verder te komen. In Vlaanderen wordt de laatste jaren druk aan milieu wetten gesleuteld en onderzoek heeft aangetoond dat uitdieping van de vaargeul geen ecologi sche schade met zich mee brengt, betoogde Restiau. „Om de waterkwaliteit van de Maas te verbeteren, moet Nederland met Wallonië in de slag. Via in ternationale verdragen als die van Helsinki. Maastricht en de Noordzeeconferentie kan Neder- land zijn gelijk halen. Uitdieping van de Westerschelde heeft daar niets mee te maken." Minister Maij-Weggen van Ver keer en Waterstaat en haar col lega van de Vlaamse deelrege- ring J. Sauwens spraken vorige week nog de verwachting uit dat de Waterverdragen binnen en kele maanden ondertekend kun nen worden. Uitdieping van de toegangs-vaarweg naar de Vlaamse hoofdstad zal dan niet lang meer op zich laten wachten, beloofden beide bewindslieden. Restiau zou het 'mooi' vinden als die verwachting uitkomt, maar AGHA ziet nu toch graag dat de Vlaamse deelregering di rect meer druk op de ketel zet. i Advertentie Verhuizers van formaat! zeeuwse almanak H II I II I I I I 1 II I I II II ITTTT Het Goese stel gunde zich laatst een uitstapje naar Utrecht. Ze namen een een voudig. doch compleet ho telletje. Prettige bijkomstig heid ivas dat dit verblijf op een kwartiertje lopen van het centrum gelegen was. Dat scheelde - een Zeeuw blijft op de kleintjes letten - parkeergeld en diende ten slotte het milieu. Zaterdagavond werd een uitzondering op de regel ge maakt. Na drie dagen sjok ken langs winkels en be zienswaardigheden en van hotel naar stad en vice ver sa. verkeerden de voetzolen in ontredderde toestand. Dus was het milieu even minder belangrijk en na men ze de auto naar de bin nenstad. waar ze zich uit bundig zouden laven en spijzen. Óp een plein centraal in het centrum parkeerde de man nelijke helft van het stel het voertuig in een vak met zo'n opklapbaar hekje. Door de week zijn deze in bezit van sleutelhouders, maar op za terdagavond liggen deze hekjes plat te wachten op een willekeurige gebruiker. Voor de zekerheid wilde hij controleren of zo'n hekje in derdaad blijft staan als je het opklapt, want iedereen kan je ermee dwars zitten. Inderdaad, na tien centime ter kreeg hij het stalen fra me geen millimeter meer naar beneden. Zichzelf klem gezet. En weg kon hij niet meer. xoant de auto was om ringd door andere wagens. De volgende morgen strom pelde hij naar het plein, waar hij zijn auto eenzaam en verlaten aantrof. Terug in het hotel, vond hij zijn partner aan het ontbijt, met een sardonisch glimlachje om de mond: „Leuk hè schat, stappen in Utrecht." zeeland 'd. WKWfttm MjglgP ZATERDAG 30 JANUARI 1993 van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG-Terwijl lande lijk ach en wee wordt geroepen over het enorme tekort aan mo gelijkheden om gestraften ach ter slot en grendel te zetten, staan in Middelburg al een paar maanden veertig cellen leeg. Di rectie en personeel van het Mid delburgse Huis van Bewaring hebben hun verontwaardiging over deze situatie kenbaar ge- maakt aan minister Hirsch Bal- ilin van Justitie. Zij vinden bet jte gek voor woorden dat politie i en justitie de Middelburgse mo- Jgelijkheid onbenut laten en ge- straften of mensen die eigenlijk in voorarrest zouden moeten zitten laten lopen. Zoals bekend is in novemer het Middelburgse Huis van Bewa ring ontruimd, omdat er nieuw- bouwplannen worden uitge voerd aan de buitenkant van de stad. bij de Torenweg. Op de plaats van het oude pand aan de Kousteensedijk zal het nieuwe gerechtsgebouw verrijzen. Het was de bedoeling dat na de ont ruiming direct met de sloop werd begonnen. Hoewel de ge meente Middelburg een sloop vergunning heeft afgegeven is er nog geen plank van het Huis van Bewaring weggebroken. Het ziet er naar uit dat pas in april/mei op de bebouwing zal worden in gehakt. Directeur Nico van den Akker van de penitentiaire inrichting is nijdig dat deze bizarre situatie heeft kunnen ontstaan. Als het Huis van Bewaring langer intact was gebleven, hadden de cellen nog een tijd kunnen worden be nut. Nu zijn er inmiddels al 3.600 detentiedagen verloren gegaan. Van den Akker: „Dat zijn tien gevangenisstraffen van een jaar." De directeur is er ook boos over dat het personeel van het Huis van Bewaring nu nodeloos lan ger ver van huis in detacherings- verband tijdelijk aan het werk is gezet in inrichtingen elders in het land. zoals in Breda. Utrecht. Rotterdam en Vught. Het gaat om zo'n 35 werknemers. „Ik vind dat- naar het personeel toe on verkoopbaar." De detachering van het personeel zal nu waar schijnlijk een halfjaar langer du ren. Geld in het water Nu blijkt dat het oude pand aan de Kousteensedijk nodeloos lan ger leeg staat, begint het ook op te vallen hoeveel gemeen schapsgeld er in het water van de aanpalende gracht is terecht gekomen. Een deel van de kos ten die gemoeid zijn om de afde ling van de penitentiaire open inrichting aan een tijdelijke be huizing bij het af te breken com plex te helpen, had men kunnen besparen Verder brengt de lan ger durende detachering extra kosten met zich mee. Ook wor den nu maanden langer dan no dig ritten gemaakt met cellen- busjes. om elders in voorarrest verblijvende personen voor ver hoor naar de Middelburgse rechtbank te brengen. Directeur Van den Akker „Het zijn alle maal zaken die bij mij en mijn mensen hevig steken." Bij de Rijksgebouwendienst in Schie dam. de instantie die mede ver antwoordelijk is voor de ontsta ne situatie, was vrijdagmiddag niemand voor commentaar be reikbaar. Wat de gemeente Mid delburg betreft staat niets een sloop van het oude pand meer in de weg. „Er kon gisteren al mee begonnen worden". meldt woordvoerder Schilt. Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC, afdeling abonnemencen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissmgen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 *Prijs per dag bi| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Het Iiuis van Bewaring in Middelburg. foto Lex de Meester Publiek en branche reageren afkeurend van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Uitgeno digd door de slogan 'Bel eens een raadslid' vond een Vlis- singse ingezetene deze week dat er nu toch echt wel aanlei ding was om een lokale volks vertegenwoordiger te atten deren op nieuwe affiches die sinds een paar dagen tegen de zijwanden van bushokjes zijn geplakt. 'Is er koffie na de dood?' blokletteren de pos ters, die in Vlissingen, maar ook in vele plaatsen elders in het land zijn opgehangen in het kader van een campagne van de vereniging voor cre matie AVVL. Zelfs bezoekers van centra waar dierbaren de laatste eer kan worden bewe zen, worden door affiches die op nabij gesitueerde bushok jes zijn geplakt geconfron teerd met de vraag o'ver koffie en dood. Voorbeelden daar van zijn onder andere te vin den in Middelburg en Vlissin gen. „Kan dat nou allemaal zo maar." luidde de vraag aan het raadslid. „Hoe staat het met de ethiek Zijn er nu helemaal geen normen en waarden meer Dit is toch beneden alle peilDe verontwaardigde reactie blijkt niet op zichzelf te staan. Heel wat meer mensen stóren zich ernstig aan de campagne. Zelfs de branche geneert zich voor de manier waarop de AVVL heeft ge meend het publiek te moeten wijzen op het belang om tijdig stekken te steken voor een goed geregeld, waardig af scheid van het aardse. Smakeloos „Zelfs mijn dochter van twin tig is erover gevallen", meldt de woordvoerster van begrafe nisonderneming Overtoom- Groen in Vlissingen. „Vrij grof' meldt een collega. „Sma keloos" verkondigt een derde. „Als ik particulier was zou ik bij die maatschappij weggaan en me bij een ander aanmel den. bij Dela bijvoorbeeld", verklaart begrafenisonderne mer I. N. Verhulst uit Middel burg onomwonden. Dus eerst maar eens die con current gebeld. De reactie van Dela-marketing manager W. Vlemmix moet voor onderne mer Verhulst stellig ontnuch- Vlak bij de algemene begraafplaats in Middelburg adverteert uitvaartverzekeraar AVVL op een bushokje met de tekst 'Is er koffie na de dood „Smakeloos" zeggen de tegenstanders. foto Ruben Oreel terend overkomen. Niks mis mee; vindt Vlemmix van de campagne van de vakgenoten. „Heel decent, onconfronte- rend, absoluut aanvaardbaar. Bovendien zijn we na de Be- netton-campagne (met een stervende aidspatient in beeld, red.) echt wel wat ge wend geraakt aan agressieve, harde reclame-uitingen. Dit is beslist niet schokkend." Geen invloed Of ze er bezwaar tegen hebben of niet. gemeenten blijken in de praktijksituatie geen en kele invloed te kunnen uitoe fenen op wat er aan reclame leuzen her en der in hun woon plaats wordt opgeplakt. De ge meente Vlissingen heeft bij voorbeeld met drie reclame bureaus contracten lopen over het benutten van mogelijkhe den om posters op te hangen. In de contracten wordt echter met geen woord gerept over mogelijkheden om bepaalde reclame-uitingen te verbie den. Bij de Reclame Codecommisie in Amsterdam is inmiddels een aantal klachten gedepo neerd tegen de campagne van de AWL. „Ja, dat is ons bekend" laat woordvoerder V. M. Kwak man van deze in Diemen ge vestigde verzekeringsinstel ling weten. En hij voegt er met een aan toe dat inmiddels op het hoofdkantoor ook tiental len reacties zijn binnengeko men. Vervolgens hangt Kwakman een wijdlopig verhaal op. dat gewag maakt van een uit so ciale bewogenheid voortko mend streven om het moeilij ke proces van uitvaart en het traject dat daarna komt meer bespreekbaar te maken en te komen tot een doorbreking van het taboe rond de dood in de Nederlandse cultuur. De campagne, waarvan de deze week aangeplakte affiches slechts een beperkt onderdeel vormen, is bedoeld om een be tere bewustwording rond het verlies van het leven te bevor deren. wat weer positief kan doorwerken in het latere rouw verwerkingsproces. Kwakman: „Met het formule ren van vragen, waarvan dit er één is willen wij de mensen wakker schudden. Wij zijn een organisatie die de moed heeft om de dood op een andere ma nier te presenteren dan met de ondergaande zon. een tikken de klok of vallende bladeren." Er zijn, hoewel de campagne nog maar net loopt, bij de AWL bijna vijftig reacties binnengekomen. Daarvan wa ren er 21 negatief. Kwakman: „Maar na een uitleg van wat wij er daadwerkelijk mee be doelen bleven er maar een stuk of vier over. die vonden dat we het toch anders hadden moeten formuleren." Humor Kwakman haast zich het mo gelijke misverstand uit de weg te ruimen als zou de AWL met de nieuwe campagne de trend van humor in de reclame nu ook willen associëren met het begrip doodgaan. „Dat is ab soluut niet onze opzet." Geschrokken neemt de begra fenis- en crematie-verzekeraar kennis van de omstandigheid dat de kreet 'Is er koffie na de dood ook valt af te lezen van bushokjes die pal voor de in gang van begraafplaatsen zijn opgetrokken. „Dat hoor ik nu voor het eerst. Wij zullen daar zeker actie tegen ondernemen. Dat is een benadering van mensen op het verkeerde mo ment en de verkeerde plaats Het is zeker niet onze bedoe ling geweest om mensen die al diepgaand in een rouwproces zitten op zulke plekken met onze campagne te confronte ren." vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9