Nieuwe acties verwacht bij DAF Zweden wil eind maken aan stroom van bootvluchtelingen Gs Noord-Brabant luiden noodklok over werkloosheid Lubbers voor betere aanpak van fraude i PZC binnen- en buitenland Spanning onder personeel over toekomst bedrijf Proef totaalpakket voor trein-luchtreis "Justitie wil °Sweer Chinezen land uitzetten Nederlander in VS voor rechter voor smokkel apen Kabinet legt Nederlands vast als bestuurstaal Regering Bosnië is tegen adopties zolang oorlog voortduurt Kunstenaars tussen eigen werk Kozakken willen eigen leger in Rusland Auschwitz-monument verplaatst wegens bouw crematorium ZATERDAG 30 JANUARI 1993 DEN HAAG (GPD) - NS, KLM en de luchthaven Schiphol gaan het bedrijfsleven een totaalpakket aanbieden: een eer steklas treinkaartje, vliegticket en volledig inchecken in de trein. Zakenreizigers die met KLM vliegen en per intercity naar Schiphol reizen op de lijn Deventer-Schiphol, kunnen waarschijnlijk vanaf eind mei inchecken in de trein. Hos tesses handelen de formaliteiten af en dragen zorg voor de bagage. De proef met de Schiphol Kail Service moet een half jaar duren. NS reserveert in zes intercity-treinen verspreid over de dag drie eersteklas coupés voor de zakenreizigers. Een hostess serveert koffie en een krant Voor het verzegelen en opslaan van de koffers krijgt de hostess een eigen coupé. Draagbare apparatuur en een rechtstreekse verbinding met de luchtha ven Schiphol maken onderweg inchecken mogelijk. Op het NS-station Schiphol vangt een andere hostess de reiziger en bagage op. De reiziger krijgt daar zijn mstapkaart en kan zonder koffers meteen door naar zijn vliegtuig. Slaagt de proef, dan kan de service op alle intercitylijnen naar Schiphol en voor elke treinreiziger beschikbaar komen, aldus NS Over de extra kosten kan NS nog niets zeggen ..Eerst maar eens kijken hoe de proef uitpakt", aldus een woordvoerder. ■01EINDHOVEN (GPD> - De vak- d bonden en de ondernemings- furaad (OR) houden volgende week nieuwe acties bij DAF. De :aa»rganisaties willen zo druk blij- ichven uitoefenen op de reddings- heoperatie ten behoeve van de rtaioodlijdende vrachtwagenfa brikant. Welke acties op stapel iaBtaan kunnen de bonden nog rirniet zeggen. Wel is de DAF-top dgisteren per brief opnieuw ge- ïidvraagd snel duidelijkheid te verschaffen, vanwege de „on houdbare spanning" voor het J>ersoneel. Die onzekerheid duurt waar schijnlijk nog minstens een paar weken. Enkele banken uit het consortium willen het rapport dat Coopers Lybrand Dijker Van Dien dat over de financiële situatie van DAF maakte, op nieuw laten doorrekenen. De door DAF verstrekte gegevens anmoeten nader onderzocht wor- ldeden. Het onder tijdsdruk ver hovaardigde rapport zou diverse envragen onbeantwoord laten. De ^gegevens zijn nog niet door een „«accountant goedgekeurd. TjHet door ABN AMRO geleide 3 consortium bestaat uit binnen ga Hij ni orDEN HAAG (ANP) - Een aantal it-afgewezen Chinese asielzoekers u-staat op de nominatie uitgezet te worden naar de Volksrepu- jnbliek China. Volgens het minis- )ijterie van justitie is de veilig st; heid van de afgewezen asielzoe- atkers in dat land. waar in 1989 al het studentenprotest met ge- et weid werd neergeslagen, ge- jgWaarborgd. Justitie weet zich >n hierin gesteund door recente ge- )2 rechtelijke uitspraken. >n Dat heeft een woordvoerder van >e|justitie vrijdag meegedeeld. De ie organisatie voor vluchtelingen 52 Vluchtelingenwerk is op voor- d hand niet tegen uitzettingen van n kansloze asielzoekers naar Chi- na, maar stelt vast dat de am bassade vooralsnog geen toe stemming geeft tot uitzetting. Daardoor zijn de laatste tijd veel afgewezen Chinezen in de illega liteit heiand omdat ze niet lan- 1 ger in asielzoekershuizen mogen blijven, aldus Vluchtelingen- Werk. - ZAGREB - De Bosnische rege- - ring is niet bereid toestemming i te geven voor de adoptie van - oorlogswezen en kinderen van - verkrachte moeders voordat de oorlog is afgelopen. „De kinde ren behoren in principe thuis in Bosnië. Alleen als er geen ande re oplossing is, kunnen ze naar het buitenland", aldus Ismet Grbo, de Bosnische regerings functionaris voor adoptiezaken in Zagreb. In Zagreb alleen al zijn in kinder tehuizen op dit moment 66 Bos nische baby 's die na de geboorte zijn afgestaan omdat de zwan gerschap het gevolg was van ver krachting door Servische solda ten. De Bosnische regering wil in eerste instantie proberen moe ders en kinderen weer bij elkaar te brengen door voor de moeders mentale hulpprogramma's te or ganiseren. Pas als dat niet lukt en er ook geen andere oplossingen gevon den worden, wordt eraan ge dacht de kinderen voor adoptie vrij te geven. Maar dat zal vol- Kabinet achter privatisering 's Rijks Munt DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met de privatisering van 's Rijks Munt in Utrecht, waar de Nederland se munten worden geslagen. De privatisering zal op 1 januari volgend jaar van kracht wor den. Het kabinet vindt het niet nood zakelijk dat munten door de staat zelf worden geproduceerd. Die kan zich ook beperken tot de uitgifte ervan. Bovendien pro duceert 's Rijks Munt ook erete kenen en penningen. Dat is ze ker geen staatszaak. Het kabinet denkt verder dat het muntbedrijf als geprivati seerde onderneming beter kan opereren op de markt. Het dra gen van financiële verantwoor delijkheid vormt een prikkel tot een efficiëntere bedrijfsvoering.. De aandelen 's Rijks Munt blij ven voorlopig in handen van de staat. Na vijfjaar wordt een ver dergaande privatisering beke ken. Ook de muntencollectie van 's Rijks Munt blijft staatsei gendom. en buitenlandse banken. Welke daarvan nadere bestudering ge vraagd hebben, wordt angstval lige geheim gehouden. Bij de fi nanciering van DAF zijn vier Britse banken betrokken, te we- M ',r< 9S& „Er hebben zich inmiddels hon derden belangstellende ouders en instellingen uit de hele wereld aangemeld. Maar die krijgen al lemaal te horen dat we het zou den toejuichen als ze geld geven voor de opvang van de kinderen. Ze komen dan wel als eersten in aanmerking om later eventueel een kind adopteren. Maar tot nu toe heeft nog niemand daarvoor belangstelling getoond". De Bosnische regering over weegt eventueel wel om kinde ren tijdelijk naar pleeggezinnen in het buitenland te sturen. Maar Grbo vindt dat op zich niet zo'n goede oplossing en voorlo pig is het nog niet zover. intussen zijn er volgens hem wel commerciële adoptieorganisa ties aan de slag, die kinderen te gen veel geld van de moeders ko pen. Formeel is dat verboden, ook in de Kroatische wet. „Maar de situatie is zo chaotisch, dat we er weinig aan kunnen doen". STOCKHOLM (IPS) - De Zweedse politie zoekt samen werking met de autoriteiten in Rusland en de Baltische staten om een eind te maken aan de stroom bootvluchtelingen die de laatste maanden de Scandi navische kust bereikt. De komst van de asielzoekers van vooral Kurdische en Iraakse herkomst is volgens de politie het werk van een Russische mafia-orga- nisatie. Hoofd van politie Björn Ericks- son drong er deze week bij Rus land op aan om Zweedse recher cheurs toe te laten in Moskou en Sint Petersburg Het is een pu bliek geheim dat het metrosta tion onder de Moskouse vesti ging van McDonald's een van de plekken is waar de illegale over steek over de Oostzee wordt ge regeld. Daarvoor wordt een forse prijs berekend: een 'zwart' enkeltje Zweden kost een kleine 4500 gul den. Voor dat bedrag mag de asielzoeker in spe plaatsnemen op een overvol schip. Zo werden verleden week voor de kust van het eiland Gotland 391 vluchte- ten National Westminster. Mid land. Barclays en Lloyd's. In België is de Generale Bank be trokken bij de steunoperatie voor DAF. Volgens bronnen bij DAF in Engeland zou de Gene- lingen aangetroffen in een vis sersboot van dertig meter leng te. Ze waren sinds een week op zee. Van hen waren er 26 zo slecht aan toe. dat ze in het zie kenhuis opgenomen moesten worden. Afgelopen zondag wer den tachtig vluchtelingen gered van een Russisch schip dat tij dens een storm in de problemen was geraakt. De Zweedse afdeling van het Ro de Kruis schat dat er op dit mo ment honderden gegadigden rale „al eerder lastig gedaan hebben" over de Eindhovense vrachtwagenfabrikant. De schuld van het mislukken van een snelle redding van de voor de overtocht bezig zijn in Rusland het benodigde geld bij elkaar te sparen. Politiechef Sinds enige tijd leiden Zweedse instructeurs Estlandse politie mensen op in anti-smokkeltech- nieken. Ericksson zou graag zien dat dezelfde vaardigheden ook aan Letse, Litouwse en Russi sche agenten worden overgedra gen. De Zweedse politie voelt zich gefrustreerd door het ken nelijk onvermogen van met na me de Russische politie om de vluchtelingenstroom te stuiten. Eindhovense vrachtwagenfabri kant wordt steeds meer bij 'bankleider' ABN AMRO ge legd. Volgens bestuurder Frank Kooien van de Industriebond FNV heeft de bank de regie te Vooral het gedogen van de be kende ontmoetingspunten ont moedigt de Zweden De regering in Stockholm heeft aangekondigd dat er strenger zal worden opgetreden tegen de bemanning van de smokkel- schepen. Ook nu al kunnen de betrokkenen tot maximaal zes maanden gevangenisstraf en een boete worden veroordeeld, maar in de praktijk worden ze doorgaans alleen maar het land uit gezet. „We zullen overwegen de boetes te verhogen", verklaarde Chris- ter Hallerby van het ministerie voor Immigratie. Wellicht wor den in de toekomst de boten in beslag genomen. Voorts zal Zwe den er bij Rusland en de Balti sche staten op aandringen de Geneefse Vluchtelingenconven- tie te ondertekenen. Dit zou het Scandinavische land in de gele genheid stellen de asielzoekers terug te sturen. Krachtens het verdrag dienen vluchtelingen namelijk asiel aan te vragen in het. eerste ondertekenende land waar ze aankomen. strak gehouden en „niet helder" geopereerd ABN AMRO-be- stuurder Rijkman Groenink zou de Belgen tegen zich in het har nas gejaagd hebben door de Vlaamse deelregering zonder overleg een kant en klaar plan voor te leggen. Donderdag ble ken opeens diverse partijen uit het bankconsortium niet ak koord te kunnen gaan met het onder meer door ABN AMRO gesteunde voorstel. De bank wil hier geen commentaar op geven. Renault In het gisteren uitgelekte, oor spronkelijke reddingsplan - dat door het nieuwe uitstel weer kan worden gewijzigd - wordt ge meld dat de redding van DAF een totaalbedrag van 1.8 miljard gulden vergt. Dat bedrag staat echter niet vast. omdat eerst het voortbestaan van DAF voor de komende weken geregeld moet worden. Het geld voor de korte termijn - het zou gaan om 400 miljoen gulden - gaat ten koste van het totale bedrag van de red dingsoperatie. DAF-topman Cor Baan meldde donderdag dat het bedrag was toegezegd door banken en overheid. De finan ciering moet echter nog rond ge maakt worden. In het oorspronkelijke reddings plan is ook vastgelegd dat de schadeclaim voor het afbreken van de gezamenlijke dochteron derneming met Renault niet ho ger uit mag vallen dan 56 mil joen gulden. DAF werkt vanaf 1990 samen met Renault bij het maken van een nieuwe bestel wagen. Een woordvoerder van Renault in Frankrijk liet giste ren weten dat de samenwerking is opgeschort tot er meer duide lijkheid is over de toekomst van DAF. Volgens een woordvoerder van DAF in Eindhoven wordt er echter gewoon doorgewerkt aan het project. De Vereniging van Effectenbe zitters - de VEB, die de particu liere beleggers vertegenwoor digt - is slecht te spreken over de informatie van DAF. De VEB overweegt DAF te vragen om een aandeelhoudersvergade ring. waarin tekst en uitleg wordt gegeven. De VEB wil ech ter eerst het verloop van de red dingsoperatie afwachten. Het aandeel DAF sloot gisteren na een dag van hectische handel (er werden 1.340.340 aandelen ver handeld) 1,20 gulden lager op 6,00 gulden. WASHINGTON (ANP) - Een Ne derlander is samen met vier an deren in Miami in staat van be schuldiging gesteld in verband met een internationale smok- kelpoging van acht zeldzame mensapen, waaronder 6 oran- goetang baby's uit Indonesië. Dat heeft de openbare aankla ger in Miami woensdag bekend gemaakt. Een zending „vogels" met Mos kou als bestemming werd op 19 februari 1990 door de Thaise douane onderschept. De arg waan werd gewekt toen uit de kist met „vogels" vreemde kreu nende geluiden kwamen die niet op vogelgeluiden leken. De douaneambtenaren maakte de kisten open en vonden 6 baby- orangoetangs en 2 Siamese baby apen. De jonge apen waren er slecht aan toe. Orkaan De dieren waren vanuit Singa pore verzonden door een Duit ser. die later met de Amerikaan se autoriteiten samenwerkte. Als gevolg daarvan werd in fe bruari vorig jaar de Amerikaan se dierenhandelaar Matthew Block in Miami in staat van be schuldiging gesteld wegens het overtreden van de wet op zeld zame dieren Het proces, dat in augustus had moeten beginnen, werd uitgesteld toen de orkaan Andrew Florida trof. Block ver klaarde zich toen bereid met de autoriteiten samen te werken. In ruil voor een lichtere straf noem de hij de namen van drie andere medeplichtigen, waaronder de Nederlander K.D. Verdere verdachten zijn een bur ger uit Singapore en de directeur van de dierentuin in Belgrado, de uiteindelijke plaats van be stemming van de apen. De rech ter heeft echter het akkoord tus sen de officier van justitie en ver dachte Block afgewezen, zodat hij alsnog samen met de anderen terecht zal moeten staan. De maximumstraf is vijfjaar gevan genis en 250.000 dollar boete. Het Nederlandse ministerie van justitie had vrijdagochtend nog geen verzoek om uitlevering van de Nederlander K.D. binnenge kregen van de Amerikaanse au toriteiten. Volgens een woord voerder kan de Nederlander wel uitgeleverd worden voor een proces, maar daarbij geldt wel de voorwaarde dat hij een even tuele straf in Nederland moet kunnen uitzitten. De Nederlandse stichting Pro Primates, die zich opwerpt als vakbond voor apen. heeft de al gemene inspectiedienst (AID) verzocht om een aanhoudings bevel uit te vaardigen voor de Nederlander. DEN BOSCH (ANP) - Om te voorkomen dat Noord-Brabant net als in de jaren tachtig te ma ken krijgt met massale werk loosheid, is actieve en substan tiële steun van de rijksoverheid onmisbaar. Dat schrijft het col lege van gedeputeerde staten van Noord-Brabant vrijdag in een brief aan staatssecretaris Van Rooy van Economische Za ken. Het college wil hierover op korte termijn een gesprek met de staatssecretaris Het wijst erop dat Noord-Brabant, samen met Noord- en Zuid-Holland de mo tor vormt van de Nederlandse economie. De gunstige positie van de Noordbrabantse econo mie komt echter onder druk te staan. Noord-Brabant is. als meest geïndustrialiseerde pro vincie. extra gevoelig voor de toenemende concurrentie als ge volg van de eenwording van de Europese markt. Daardoor wordt Noord-Brabant, aldus het college, meer dan evenredig ge troffen door de internationale verslechtering van de conjunc tuur en de teruglopende export. De grote bedrijven, zoals Phi lips. Daf, NedCar. Shell Moer dijk en General Electric Plas tics, behoren allemaal tot be drijfstakken die het internatio naal gezien het moeilijkst heb ben. De inkrimping van de krijgsmacht leidt in Noord-Bra- AMSTERDAM (ANP) - De voor genomen bouw van een crema torium op de Oosterbegraaf plaats in Amsterdam was de werkelijke reden voor het Ne derlands Auschwitz Comité uit te kijken naar een andere loka- tie voor het monument „Nooit meer Auschwitz". Toen het stadsbestuur van Amsterdam het Wertheimpark beschikbaar stelde, werd dat aanbod met beide handen aangegrepen. Voorzitter A S. Fels-Kupfersch- midt van het Auschwitz Comité erkent dat deze kwestie tot dus ver uit de persberichten van het comité is gebleven. Daarin werd alleen gewezen op de voordelen van het Wertheimpark: het ligt in de buurt waar voor de Tweede Wereldoorlog overwegend jood se Amsterdammers woonden, vlak bij de Portugese Synagoge, de Dokwerker, het Joods Histo risch Museum en het Joodse Verzetsmonument. Mevrouw Fels bevestigde giste ren dat de werkelijke reden voor het vertrek de voorgenomen bouw is geweest van een crema torium op de Oosterbegraaf plaats. „We hebben daar vrese lijk veel moeite mee gehad. Dat kunt u toch wel begrijpen, voor ons is de herinnering aan crema toria afschuwelijk." Het betrokken stadsdeel Water graafsmeer heeft het Auschwitz Comité aangeboden gm het mo nument op een andere plek op DEN HAAG (GPD) - De bestrij ding van fraude wordt ver scherpt. Er komt een apart plan van aanpak voor de confectie- industrie om illegale arbeid te gen te gaan. Daarnaast wordt de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen uitgebreid om de controle op werkgevers die ille galen in dienst hebben, op te voeren. Premier Lubbers, voorzitter van de ministeriële werkgroep frau debestrijding. maakte de plan nen gisteren na afloop van de mi nisterraad bekend. Ook de regi stratie en uitwisseling van gege vens wordt uitgebreid. Sociale diensten, bedrijfsverenigingen, ziekenfondsen, arbeidsbureaus. bant tot een verlies van 1500 di recte arbeidsplaatsen. Dat dit alles bovendien negatieve gevol gen heeft voor de werkgelegen heid in de toeleverende bedrij ven baart GS grote zorgen, aldus de brief. In dit verband wijst het college erop dat ook veel bedrij ven uitwijken naar onder meer België, waar de overheid ruime re financiële steun verleent. De situatie blijkt zich sneller dan verwacht te verslechteren, meent GS. Het college gaat zich op korte termijn samen met. de gemeenten en het bedrijfsleven beraden hoe een actiever econo misch beleid kan worden ge voerd. Zeer binnenkort zal daar voor aan Provinciale Staten ex tra geld worden gevraagd. „Voorkomen moet worden dat door een afwachtende houding van de overheid Noord-Brabant te maken krijgt met een massale werkloosheid. Actieve en sub stantiële steun van het Rijk in de vorm van decentralisatie van middelen is daarbij onmisbaar", aldus de brief. Het college wil het geld van eco nomische zaken gebruiken om er gezamenlijk allerlei projecten mee te financieren. GS denkt daarbij onder meer aan het mo derniseren van oude bedrijster reinen. de ontsluiting van nieu we industriegebieden en het ont wikkelen van her-, om- en bij scholingsfaciliteiten. de Oosterbegraafplaats neer te zetten, maar voor het comité was dat onaanvaardbaar. Op de Oosterbegraafplaats stond sinds 1952 een monument ter nagedachtenis van de slacht offers van de nazikampen. In 1977 is het vervangen door het spiegelmonument. ontworpen door Jan Wolkers. Deze kunste naar heeft nu voor het Wer theimpark hetzelfde monument gemaakt, maar dan een stuk groter. Zondag zal het vergrote en ver nieuwde monument worden ont huld. voorafgaand aan de jaar lijkse herdenking. Volgens Fels zullen daar ook vertegenwoordi gers bij zijn van het stadsdeel Watergraafsmeer. „We hebben nog steeds een goede verhou ding met hen." Het stadsdeel zegt het te betreuren dat de jaar lijkse herdenking niet langer op de Oosterbegraafplaats wordt gehouden. Het voormalig concentratie kamp Auschwitz krijgt twee mil joen gulden als bijdrage in de kosten van restauratie Dat be sloot het kabinet gisteren op voorstel van minister D'Ancona van WVC. Het Poolse staatsmu- seum moet volgens het kabinet blijven voortbestaan als signaal tegen de verschrikkingen van fascisme en rassenhaat. Ook an dere landen dragen bij aan de restauratie van het voormalige concentratiekamp. onderwijsinstellingen en het be drijfsleven zelf dienen hun gege vens aan elkaar ter beschikking te stellen. De ervaring die de Be lastingdienst heeft met fraude bestrijding en controle zal daar bij een rol spelen. Lubbers benadrukte dat fraude bestrijding niet alleen een zaak is van de rijksoverheid. Wel dient het rijk de wetgeving zo aan te passen dat een effectieve fraudebestrijding mogelijk is. Het kabinet wil de mogelijkhe den uitbreiden boetes admini stratief af te doen. Dat bespaart veelal een lange juridische pro cedure. Het aanpassen van de wetgeving op dit punt zal pas volgend jaar gereed zijn. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil in de wet vastleggen dat het Nederlands de taal is van het bestuurlijk verkeer. Het heeft daartoe vrijdag besloten. Tot dusver was het gebruik van het Nederlands in het bestuurlijk verkeer een ongeschreven regel. De Tweede Kamer heeft er op aan gedrongen daar verandering in aan te brengen. In dezelfde wet wordt de positie van het Fries geregeld. Deze taal zal in de provincie Friesland als tweede bestuurstaal gelden. c (van onze correspondente gens Grbo in ieder geval niet voor het einde van de oorlog zijn. AMSTERDAM - De kunstenaars Gerard Velzenboer en Anet Wilgenhof staan tussen hun zesde lige landschapsschilderij. Wilgenhof maakte de doeken één. drie en vijf, Velzenboer nam de even nummers voor zijn rekening. Het werk is gisteren geplaatst in de Kolonel Sixkazerne in Amsterdam. De opdracht kwam van de Provinciaal Militair Commandant Noord-Holland. foto Arthur Bastiaanse/ANP Kozakken discussiëren vrijdag op het congres in Moskou. MOSKOU (IPS) - De kozakken willen ei gen eenheden binnen het leger en de grenstroepen van Rusland. Deze wens vormt het belangrijkste agendapunt op een vergadering van de Unie van Kozak ken, die gisteren in Moskou begon. Volgens Vladimir Naoemov, leider van de unie, ligt het wetsvoorstel voor de een heden al lange tijd klaar. Zes ministeries zouden het al hebben goedgekeurd. Maar president Jeltsin stelt om 'onbegrijpelij ke redenen' ondertekening steeds uit. Aparte dienstplicht voor kozakken is vol gens Naoemov „een belangrijk middel om de ineenstorting van de Russische staat tegen te gaan." Maar er zijn, vooral buiten Rusland, ook minder enthousiaste reac ties. De reputatie van de onverschrokken kozakse soldaten in het vroegere tsaristi sche leger is berucht. Het nieuws dat zij opnieuw eenheden willen vormen, zal niet worden toegejuicht door de andere lidsta ten van het Gemenebest van Onafhanke lijke Staten (GOS), vooral niet door Wit- Rusland en Oekraïne. Die worden nerveus bij de gedachte aan een nieuw Russische Rijk, de plundertochten van de kozakken zijn daar nog niet vergeten. In enkele regio's zijn al kozakse eenheden gevormd. Die zijn in september ingezet om de orde te herstellen in Krasnodar, waar de noodtoestand was uitgeroepen, nadat het naburige Abchaziè in een bur geroorlog verwikkeld raakte. In heel Rusland wonen ruim zeven mil joen kozakken, maar in hun oorspronke lijke woongebieden vormen ze nog maar 15 procent van de bevolking. Het woord kozak stamt van het Turkse 'kazak', dat avonturier of vrij man betekent. De ko zakken bezitten een lange traditie van on afhankelijkheid. Er zijn vier 'soorten': de Zjaporozjan (ten westen van de rivier de Dnjepr), de Don. de Terek (in de Kauka- sus) en de Jajk (in de Oeral).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7