Matte rede president De Klerk Recordaantal meldingen van aidsgevallen Meeste Nederlanders willen euthanasie uit het strafrecht Sittard moet rookverbod in stadhuis instellen binnen- en buitenland Geen datum voor algemene verkiezingen Expositie Maori-kunst in Amsterdam het weer in zeeland SMOG Letselschade botsing A-52 vergoed door verzekeraars ZATERDAG 30 JANUARI 1993 KAAPSTAD (AP) - Bij de ope ning van het nieuwe Zuidafri- kaanse parlementsjaar heeft president F. W. de Klerk zich vrijdag ten doel gesteld in juni een multi-raciale overgangsre gering tot stand te hebben ge bracht. Hij waarschuwde voor een burgeroorlog als onderhan delingen van de regering met leiders van de niet in het parle ment vertegenwoordigde zwar te meerderheid falen. De Klerk zei ook dat de doodstaf mogelijk opnieuw wordt ingevoerd. De afgelopen jaren kondigde de president bij de opening van het parlementaire jaar grootse her vormingen aan. In zijn toe spraak van dit jaar. die geken merkt werd door een voorzich tige toon. bleef nieuw beleid ech ter uit. De Klerk zei allereerst de be sprekingen van negentien par- 3 Zes slachtoffers a Faro besmet met j beruchte bacterie it AMSTERDAM (ANP) - Zeker q zes van de slachtoffers van de vliegramp bij Faro zijn in Por tugal besmet met de beruchte MRSA-bacterie. De besmetting - van een patiënt leidde vorige - week tot een operatieslop in het j Pasteur-ziekenhuis in het Bra- 1 bantse Oosterhout. In de gespe- J cialiseerde brandwondeneen- Itra in Beverwijk, Groningen en Rotterdam zijn vijf besmettin gen geconstateerd. De coordinator van het brand- T wondencentrum van het Zuider- j ziekenhuis in Rotterdam, dr. H. Boxma. is na de ramp naar Lis- ,a sabon gevlogen om de repatrië ring van veertien ernstig ver- 0 brande slachtoffers "oor te be- 'i reiden. Daar is hem verzekerd dat de resistente bacterie niet aanwezig was. Ondanks die ge ruststellende medeling en dito j kweekuitslagen werden de veer- 2 tien patiënten bij aankomst in Nederland toch in quarantaire gehouden. Opnieuw werden kweken ge maakt die ook negatief uitvie len. In Beverwijk en Rotterdam werden de betrokken patiënten toen naar gewone afdelingen overgeplaatst. Na een aantal da gen werden bij routinekweken alsnog de gevreesde staphylo- coccen ontdekt. tijen (Codesa-overleg) te willen hervatten die zeven maanden geleden vastliepen. Het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) en de Inkatha Vrijheidspartij, de twee grootste organisaties van zwarten, voerden sindsdien wel afzonderlijk gesprekken met de regering. Als het beraad in maart met suc ces wordt hervat, kan volgens De Klerk in juni een overgangs regering aantreden en in sep tember een tijdelijke grondwet van kracht worden. Dit tijd schema heeft de president zich eerder gesteld, alsook om begin 1994 de eerste algemene verkie zingen te houden. Het ANC eist dat er nog dit jaar verkiezingen voor iedereen worden gehouden. De Klerk noemde gisteren geen datum. ..Iedere Zuidafrikaan staat voor de keus of grondwettelijke ver andering te steunen, of zich in zijn eigen kamp terug te trekken .en zich op een gewapende en Een politieman praat vrijdag met protesterende vrouwen in Kaapstad. De opening van het parlementaire jaar vond voor het eerst sinds drie jaar plaats zonder grote demonstraties. foto AFP bloedige strijd voor te berei den". zei De Klerk. Hij zei ver heugd te zijn over de ..positieve instelling van de meeste poli tieke partijen". ANC „We vinden de verklaring bui tengewoon teleurstellend", zei het hoofd van de afdeling voor lichting van het ANC. Pallo Jor dan. „Over de meeste onderhan delingskwesties bestaat nog steeds een eneorme kloof tussen het ANC en de regering.' De president kondigde een plan aan ter bestrijding van de mis daad. die zowel binnen de zwarte als blanke gemeenschap de pan uitrijst. De regering bereidt een nieuwe wet voor die aan het be zit van een AK-47 geweer, dat in de rellen in de zwarte townships vaak wordt gebruikt, een gevan genisstraf van minimaal vijfjaar verbindt De Klerk zei ook dat de dood straf. die hij drie jaar geleden af schafte. mogelijk wordt heringe voerd. „De golf van geweldda dige moord en afslachting maakt het de regering erg moei lijk het moratorium voor onbe paalde tijd voort te zetten", zei de president daarover. De doorsnee Zuidafrikaan lijkt sceptisch, zo niet gedesillusio neerd. over het langdurige on derhandelingsproces. dat drie jaar geleden begon met de vrijla ting van Nelson Mandela en de legalisering van het ANC. Het land kampt al vier jaar met een economische teruggang en de werkloosheid in de zwarte ge meenschap wordt op meer dan 40 procent geschat. Het politieke geweld, hoofdza kelijk tussen aanhangers van het ANC en de Inkatha, kostte de afgelopen driejaar 9.000 men sen het leven. MAASTRICHT (ANP) - De gemeente Sittard moet voor maandag in alle ruimten in het stadhuis waar dat wet telijk is voorgeschreven, alsnog een rookverbod instel len en daaraan bekendheid geven. Dat heeft president K. Adelmeijer van de rechtbank in Maastricht vrijdag beslist in een kort geding dat was aangespannen door het Sittardse PvdA-raadslid Jan Smeets tegen het col lege van b en w en de gemeente Sittard. Smeets stapte naar de rechter omdat hij vindt dat het rookverbod in het stadhuis van Sittard stelselmatig wordt overtreden en dat met name tijdens raadsverga deringen in de gangen wordt gerookt. De rechter veroordeelde de gemeente en het college tot betalen van de proceskosten, ruim 1300 gulden. Zij wei gerde de gevraagde dwangsom van 2500 gulden op te leg gen aan het college van b en w voor elke keer dat het college niet reageert op een overtreding van het rookver bod. De president motiveerde haar beslising op het karakter van de tabakswet en het uitvoeringsbesluit hierbij. „De regeling waar het hier om gaat is geen verbodsnorm, maar een opdracht aan overheden en instanties om rookvrije ruimten in te stellen en toe te zien op de hand having van het rookverbod. Deze opdracht heeft als doel het grondrecht op onaantastbaarheid van de niet-roker te beschermen. De regel is mede ingegeven door de bre de consensus in de maatschappij dat roken ook schade lijk kan zijn voor niet-rokers." Voorts wees de president erop dat een dwangsom niet nodig is omdat de gemeente, na een brief van Smeets van 4 december vorig jaar. het rookverbod opnieuw heeft bekrachtigd. „Het is niet aannemelijk dat de gemeente de in de ta bakswet neergelegde verplichtingen niet zou naleven", aldus de Adeimeijer UTRECHT (ANP) - Bij de Ge neeskundige Hoofdinspectie zijn vorig jaar 533 mensen met aids aangemeld. Zo'n hoog getal is nog niet eerder voorgekomen. Het jaar 1990 telde met 460 tot nu toe de meeste aanmeldingen. Het totaal aantal aidsgevallen sinds 1982 is daarmee op 2478 gekomen. Dat meldt vrijdag Trefpunt, het bulletin van het ministerie van volksgezond heid. De stijging van het aantal aids gevallen heeft het ministerie doen besluiten met een nieuwe voorlichtingscampagne te ko men. gericht op jongeren. De Nationale Commissie Aids- Bestrijding (NCAB) verklaart het hoge aantal gevallen dat nu aan het licht komt mede door de lange incubatieperiode van aids. Mensen die aan het begin van de epidemie geïnfecteerd raakten, beginnen nu pas aids te ontwik kelen. Dr J. van Wijngaarden van de Geneeskundige Hoofdin spectie vermoedt dat de veelge bruikte aidsremmer AZT ook Politie ontrafelt diploma-fraude truckchauffeurs ROTTERDAM (ANP) - De re cherche uit de regio Rotterdam- Rijnmond heeft samen met de Rijksverkeersinspectie een grootschalige fraude met chauf feursdiploma's opgelost. Er zijn inmiddels dertig valse diplo ma's achterhaald maar de poli tie vermoedt dat een veelvoud daarvan in omloop is. De politie maakte vrijdag be kend dat 34 mensen die betrok ken zijn bij de fraude zijn aange houden. Eén van hen. een 45-ja- rige Rotterdammer, zit nog in voorarrest. Bij hem zijn diverse goederen in beslag genomen waaronder stempels en honder den valse documenten. De poli tie beschouwt hem als de spil in een organisatie die tegen beta ling valse chauffeursdiploma's leverde aan tussenpersonen, on der wie enkele rij-instructeurs Het diploma is. naast het zoge noemde groot rijbewijs ver plicht, wanneer het maximum gewicht van een vrachtwagen meer is dan 7500 kilo Het beha len van een regulier diploma kost een chauffeur drie maan den studie. debet is aan de stijging. AZT-ge- bruikers krijgen doorgaans in een later stadium aids. Volgens de NCAB stijgt het aan tal aidsdiagnoses per jaar niet. Zo zijn er vorig jaar 419 diagno ses gesteld, tegen 437 in 1991. De NCAB-woordvoerder sluit even wel niet uit dat er nog een aantal na-meldingen komt waardoor over drie maanden toch een stij ging in 1992 blijkt. De NCAB gaat in tegenstelling tot de Geneeskundige Hoofdin spectie dus uit van het aantal ge stelde diagnoses en niet van het aantal meldingen van aidspa- tiënten. Bij de meldingen zitten namelijk volgens de NCAB ook diagnoses uit 1992 of zelfs nog eerder. Overigens betrekt ook de NCAB de cijfers over de diagno ses van de Geneeskundige Hoofdinspectie. AMSTERDAM - Detail van een tekening die Maori-kunstenaar John Bevan maakte. Daarop is een Oostindië-vaarder afgebeeld (rechts van het midden), terwijl de kanoppeddel daarnaast Maori-zeevaarder Kupe symboliseert. Het werk van Bevan is tot 14 maart te zien in het Neder lands Scheepvaartmuseum in Amsterdam. foto Arthur Bastiaanse/ANP UTRECHT (ANP) - Een meer derheid van de Nederlandse be volking, en ook van de CDA- stemmers, is voor euthanasie en vindt dat euthanasie buiten het strafrecht om moet worden ge regeld. Dat is de uitkomst van een representatieve steekproef die het NIPO begin januari heeft uitgevoerd in opdracht van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NVVE). Het NIPO heeft ruim 1100 Ne derlanders van 18 jaar en ouder ondervraagd. Van hen vond 78 procent dat iemand die in een onaanvaardbare. uitzichtloze noodsituatie verkeert, altijd het recht heeft om euthanasie te vragen. Tien procent vond van niet. Een bijna even grote groep. 71 procent, meent dat een arts die euthanasie zorgvuldig toepast, zich - tenzij er gegronde verden kingen zijn van crimineel gedrag - niet voor de strafrechter hoeft te verantwoorden. Zeventien procent van de ondervraagden vond juist dat dit altijd moet ge beuren. De NWE ziet hier een onder steuning in van haar standpunt dat euthanasie uit het Wetboek van Strafrecht moet worden ge haald. In het regeringsvoorstel dat volgende week in de Tweede Kamer aan de orde is blijft eu thanasie in principe wèl straf baar. Blijkens de NIPO-enquète is 60 procent van de CDA-stem- mers i65 procent is voor eutha nasie) het daar niet mee eens. Uit de antwoorden op de vraag of een arts een patiënt die al maanden in coma ligt mag laten sterven, blijkt dat veel waarde wordt gehecht aan de euthana sieverklaring. Ruim 40 procent van de ondervraagden zei dat dit alleen mag als de patient vroe ger zelf een euthanasieverkla ring heeft opgesteld of zich daar heel duidelijk over heeft uitge sproken. Iets meer dan een kwart vindt dat het alleen mag als de familie dat wil. Tien pro cent zei „altijd" en 8 procent „nooit", terwijl 13 procent deze vraag niet kon beantwoorden. De stelling dat oude mensen het recht hebben zelf te beslissen of zij hun leven willen beeindigen onderschreef 57 procent. Elf pro cent was er tegen. Het idee dat oude mensen zonder tussen komst van een arts een dodelijk middel moeten kunnen krijgen („de pil van Drion") kreeg van Bush voor Nobelprijs voorgedragen WASHINGTON (UPI/DPA) - Ex-president George Bush van de Ver enigde Staten is voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. „Het bereiken van vrede is altijd een van de belangrijkste doelen geweest van president Bush", zo schreef initiatiefneemster Bar bara Vucanovich. lid van het Amerikaanse Congres, donderdag in een brief aan het Nobelprijs-comité van het Noorse parlement. Volgens Vucanovich heeft Bush „groot leiderschap" getoond, onder meer door zijn inspanningen om Irak te verdrijven uit Kuwayt. In haar brief wijst het Congreslid ook op de inzet van de voormalige president voor het vredesproces in het Midden-Oosten en zijn beslis sing om Amerikaanse troepen in te zetten voor de hulpoperatie in Somalië. slechts 14 procent van de onder vraagden steun. Het onderzoek geeft verder aan dat ongeveer een derde van de bevolking positief staat tegen over het met langer strafbaar stellen van hulp bij zelfdoding ibij voorbeeld door het geven van medicijneni. Een iets kleinei deel van de ondervraagden is het daar niet mee eens en 29 pro cent deels wèl, deels niet. De NWE staat op het stand punt dat euthanasie mogelijk moet zijn bij alle soorten on draaglijk lijden: lichamelijk zo wel als psychisch en terminaal zowel als chronisch Voorwaarde is dat de patient die hulp vraagt „uitbehandeld" is öf aangebo den alternatieven nadrukkelijk weigert. De NWE vindt niet alleen dat euthanasie uit het Wetboek van Strafrecht moet worden ge schrapt. maar ook dat de zorvul- digheidseisen moeten worden opgenomen in de Wet op de uit oefening van de geneeskunst ol de Wet op de geneeskundige be handelingsovereenkomst en niet - zoals het kabinet wil - in de Wet op de lijkbezorging. Vandaag Dit weekeinde bepaalt hoge- druk het weer in ons land. Een hogedrukgebied ligt west van de Britse Eilanden, een tweede ho gedrukgebied trekt van Dene marken in de richting van Polen. Tussen deze twee kernen in ligt nog steeds het zwakke front dat de scheiding aangeeft tussen vrij zachte oceaanlucht en koele, continentale lucht. Dit front beweegt zijn activiteit steeds verder verliezend lang zaam naar het westen waar door de opklaringen ons in de loop van de dag kunnen berei ken In de ochtend is er nog plaatselijk mist. lokaal zal deze slechts langzaam verdwijnen. Dit komt hoofdzakelijk door het gebrek aan wind. De lucht wordt steeds kouder, was het gisteren nog een graad of zeven, van daag wordt het niet wanner dan een graad of drie. De komende nacht zal het hier en daar licht vriezen en lokaal kan opnieuw mist ontstaan, waardoor het dus glad kan worden. Nautisch bericht wind: zuidoost 2 tot 3. later zuidelijk 2 tot 4. 's nachts 1 tot 3 Beaufortzicht: goed. lokaal minder dan 500 meter in mist: temperatuur kustivater 6 gra den: gfwijking waterstanden een geringe verlaging: maxi mum golfhoogte monding Schei- des: een halve meter of minder. ZON EN MAAN 31 januari Zon op 08.20 onder 17 21 Maan op 10 59 onder 02.14 1 februari Zon op 08.19 onder 17.23 Maan op 11.34 onder 03.23 Vooruitzichten Voor zondag: Geleidelijk meer opklaringen, droogoverdag rond 3 graden, 's nachts rond -1 graad. De wind is meest zwak en variabel Voor maandag tot en met woensdag: Aanhoudend rustig wintenceer met 's nachts lokaal kans op mist. Overdag net boven nul. 's nachts daaronder. Weinig wind. Hoog water Zaterdag 30 januari Vlissingen 06 11 192 Terneuzen 06.36 215 Bath 07.30 260 Roompot-buiten 06 20 144 Zierikzee 07.35 146 Yerseke 07 40 152 Philipsdam-West 07 35 154 Zondag 31 januari EK 00.20 Vlissingen 06 55 174 Terneuzen 07 16 197 Bath 08 06 244 Roompot-buiten 07 10 130 Zienkzee 08 20 137 Yerseke 0825 142 Philipsdam-West 08 30 144 Maandag 1 februari Vlissingen 03 10 153 Terneuzen 08.31 175 Bath 09.06 219 Roompot-buiten 03.25 115 Zienkzee 09 15 126 Yerseke 09.25 132 Philipsdam-West 09.35 135 Laag water Zaterdag 29 jan. Vlissingen 1224 177 Terneuzen 00 27 171 Bath 01 26 196 Roompot-buiten 00.05 117 Zienkzee 01 15 121 Yerseke 01.15 126 Philipsdam-West 01 15 129 Zondag 31 jan EK 00.20 Vlissingen 00 40 155 Terneuzen 01 06 167 Bath 02 03 194 Roompot-buiten 00 50 114 Zierikzee 01.50 119 Yerseke 01.55 124 Philipsdam-West 01.55 128 Maandag 1 februari Vlissingen 01 35 142 Terneuzen 0156 154 Bath 02.52 182 Roompot-buiten 0155 105 Zierikzee 02.45 112 Yerseke 02 45 118 Philipsdam-West 02.50 122 uur cm 18.36 181 18.57 204 19 50 252 18.35 138 20.05 142 20 10 149 2020 151 1936 161 1956 183 20 39 230 19 50 123 20 55 132 2100 139 21.10 143 20 56 146 2116 168 21 56 207 21 00 113 2155 121 22.00 129 22 10 134 12 58 187 13 56 207 12 35 140 13 40 144 13 40 151 13.45 154 13.15 165 13 40 176 14.35 198 13 25 131 14.25 137 14.25 143 14.25 147 14 14 148 14.34 158 15.35 181 14.30 119 15.30 127 1525 131 15.20 135 (metingen van gistermiddag) DEN HAAG (ANP) - De verzeke raars van de auto's die op 1 ja nuari betrokken waren bij de kettingbotsing in zeer dichte mist op de A-52, zullen de eigen letselschade van de slachtoffers vergoeden. Dit maakte het Bu reau Voorlichting Verzekering vrijdag bekend. De slachtoffers hoeven van de verzekeraars niet de aansprake lijkheid of schuld van andere au tomobilisten te bewijzen. Deze opstelling is gekozen in verband met de zeer uitzonderlijke om standigheden van deze com plexe aanrijding. Het is voor het eerst dat de ver zekeraars een dergelijke rege ling voor letselschade zijn over eengekomen. Twintig jaar gele den gebeurde na een kettingbot sing bij Schiphol hetzelfde, maar dat betrof blikschade. In de vroege ochtend van nieuw jaarsdag raakten 33 auto's op de A-52 bij Arnhem betrokken bij een kettingbotsing in dichte mist met een zicht van minder dan vijf meter. Toen de hulpver leners arriveerden, werd voor rang gegeven aan de gewonden. Daarbij moesten de wrakken van de auto's uit elkaar worden getrokken, waarna geen recon structie van de gebeurtenissen meer mogelijk was. In overleg met de officier van justitie maakte de politie geen proces verbaal op. De regeling heeft alleen betrek king op persoonlijk letsel en heeft ook geen gevolgen voor de no-claim van de betrokkenen Het door de verzekeraars uitge keerde bedrag voor letselschade bedraagt globaal ongeveer vijf miljoen gulden. Bij de ketting botsing vielen zestien gewonden en een dode. Jan Dibbets ontwerpt ramen Franse kerk RIJSWIJK (ANP) - De Neder landse beeldend kunstenaar Jan Dibbets ontwerpt 48 glas-in- lood-ramen voor de kathedraal van Saint Louis in het Franse Blois. Hij heeft daarvoor op dracht gekregen van de Franse overheid. Dat heeft het ministe rie van wvc vrijdag meege deeld. De ontwerpen zijn geent op christelijke motieven. Dibbets ondertekent zijn contract op 4 februari in de kathedraal, in aan wezigheid van de Franse en Ne derlandse cultuurministers Lang en D'Ancona. Ook de bis schop van Blois houdt een oogje in het zeil. Dibbets zal zijn ont werpen dan ook alvast tonen. Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog PZC/BmmANPMVM VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog en in europa -ttttl I I I I I fTTTT Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Britse Eilanden: Zaterdag be wolkt en in Schotland en Ierland veel wind en af en toe regen of motregen. Zondag droog en rus tig weer met wolkenvelden. Duitsland: In het noorden droog en tamelijk zonnig. In het mid den. zuiden en oosten wolken velden en eerst nog wat regen of sneeuw 's Nachts lichte tot ma tige vorst, overdag iets boven nul. Madeira: Wisselvallig weer met vrij veel bewolking en enkele buien Maxima rond 17 graden Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en vooral op za terdag een enkele bui Aan de zuidkusten af en toe zon maar ook kans op een bui. Maxima on geveer 20 graden Marokkaanse westkust: Tame lijk veel bewolking en van tijd tot tijd een bui. Maxima van 16 graden in Tanger tot 21 in Aga- dir. Tunesische kust: Af en toe zon. het meest in het zuiden. In de loop van zondag meer bewol king, Droog. Maxima ongeveer 18 graden. Frankrijk: Zaterdag in het noor den eerst nog bewolking en mo gelijk wat regen. Later opklarin gen. droog en in de nacht lichte vorst. In het midden en zuiden nu en dan zon. Maxima van 3 graden in de Vogezen tot 13 aan Riviera. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden een en kele regen- of onweersbui. Op de Balearen af en toe zon maar ook kans op een bui. Maxima in het binnenland 9 tot 13 graden, aan de stranden rond de Middelland se Zee circa 15 graden, maar in het zuiden iets lager Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordzijde van de Alpen wol kenvelden en vrijwel overal droog. Aan de zuidzijde flink wat zon en droog. Temperatuur op 2000 meter geleidelijk dalend tot min 5 in de westelijke Alpen en min 13 in Oostenrijk. Zondag lo pen de temperaturen op 2000 meter zo'n 5 graden op. Italië: In het noorden wolken velden maar droog. Op zondag steeds meer zon. In het midden en zuiden perioden met zon. In de Dolomieten op beide dagen vrij veel zon. Temperaturen in de middag in de Povlakte rond de 5 graden. Griekenland, Turkse west- en zuidkust: Wisselvallig weer met bewolking en buien. Zondag in Griekenland minder buien. Koud, met maxima in het noor den van Griekenland 5 tot 8 gra den. op de Griekse eilanden en aan de Turkse kusten 10 tot 14 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5