Weinig animo voor één gemeente Gigantische Meubelshow Meeuwenboekje vertaald Landbouw heeft toekomst als bedrijven zich aanpassen Opknappen wijk Schoonenburg-Oost begint in maart „u"1 Kaland: alleen bij noodzaak beroep doen op zorgsector Hij/zij zocht streek Raden Vlissingen en Middelburg spreken over herindeling Dierenasiel Terneuzen kost steeds meer geld medewerker ir randstad uitzendbureau ZATERDAG 30 JANUARI 1993 van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente raden van Vlissingen en Mid delburg zijn geen uitgesproken voorstanders van een gemeente Walcheren. Dat bleek vrijdag in Middelburg tijdens een bijeen komst. waar de raadsleden van het stadsgewest spraken over de gemeentelijke herindeling. Een meerderheid wil de reeds bestaande samenwerking tus sen Vlissingen en Middelburg verstevigen en pas op termijn kijken naar de vorming van eén grote gemeente. De colleges van burgemeesters en wethouders pleitten daarentegen juist wel voor één Waleherse gemeente. De CDA'er P. M. Bruinooge uit Middelburg, die ook sprak na mens zijn Vlissingse collega's, vroeg zich hardop af of de tijd al rijp is voor één gemeente op Wal cheren. ..We moeten het stadsge west niet laten voortsudderen. Op de lange termijn is één ge meente misschien de beste op lossing. maar zo ver zijn we nog lang niet. Middelburg en Vlissin gen moeten elkaar niet loslaten. Eén gemeente vergroot de af stand tussen burger en be stuur." Hij sprak zich niet open lijk uit voor herindeling van de plattelandsgemeenten. Zes gemeenten Wat de Vlissingse PvdA betreft kan het collegevoorstel de prul- Iemand in. Fractievoorzitter T. Post pleitte ondubbelzinnig voor een herindeling van de zes plattelandsgemeenten. Vlissin gen en Middelburg blijven in die optie zelfstandig. „Het gevaar bestaat dat als er één gemeente komt. de aandacht van de be stuurders te veel op de twee gro te kernen wordt gericht, of als dat niet zo is. de burgers van die kleinere kernen wel die indruk hebben." Zijn voorkeur ging uit naar drie gemeenten, die vervol gens op basis van zelfstandig heid intensief kunnen samen werken. Ook de Middelburgse PvdA- fractie is voorstander van ver dergaande samenwerking met Vlissingen. Hij zag meer in een bundeling van de gemeenschap pelijke regelingen op Walcheren in plaats van de vorming van een nieuwe, grote gemeente. „Ik neig zelfs naar één plattelands gemeente. Toegroeien naar een grote gemeente wil ik niet uit sluiten. maai- ik ben er geen voorstander van om daar actief achteraan te lopen." De VVD- fracties in Vlissingen en Middel burg toonden zich eveneens geen warm pleitbezorger van herindeling. „Pas op termijn kunnen we de gedachte van één gemeente onderschrijven, maar dan wel via een aantal tussen stappen", aldus mevrouw C. Koster. D66-fractievoorzitter W. Ovaa uit Middelburg - hij vertolkte ook het standpunt van de Vlis singse D66-raadsleden - zag wel wat in één gemeente Walcheren. Hij verbaasde zich erover dat de colleges van Vlissingen en Mid delburg met een voorstel komen voor één gemeente, terwijl de opvatting van de plattelandsge meenten daarin niet is ver woord. „Als de kleinere gemeen ten al een opvatting hebben in de richting van achtergesteld te worden bij de twee grotere broers of zussen, dan worden ze in deze opvatting bepaald ge sterkt." Hij vroeg de colleges naar de mogelijkheden voor een referendum onder de inwoners. De SGP/RPF/GPV-fractie van Middelburg ziet de noodzaak van herindeling op Walcheren niet. L. A. Kodde, die ook sprak namens de RPCU in Vlissingen, zei dat een grote gemeente niet efficiënt hoeft te zijn. Met amb telijke samenwerking kan al een hoop bereikt worden. Wat de beide colleges van burge meesters en wethouders gaan doen met opvattingen van de raadsleden blijkt volgende week. Volgens burgemeesters J. C. T. van der Doef, zal het voorstel iets worden aangepast, maar blijft het streven naar één gemeente Walcheren uitgangs punt. Hij wilde nog geen defini tieve conclusies trekken uit de bijeenkomst. van onze verslaggever TERNEUZEN - De stichting Dierenasiel Zeeuwsch-Vlaan- deren kampt nog niet met finan ciële tekorten, maar het be stuur krijgt wel steeds meer moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Naast een jaarlijkse bijdrage (79.000 gulden) van de acht gemeenten in de regio is het asiel in Terneuzen aangewe zen op giften. Voorzitter W. H. Broekhuysen: „Het wordt zo langzamerhand echt een hek sentoer om de begroting van an derhalve ton sluitend te krij gen." De personeelskosten vormen een belangrijke slok-op. Broek huysen: „Dat is inderdaad een flinke kostenpost. En dan te be denken dat die mensen - en dat zie je in heel het land - nog enorm worden onderbetaald." Hoe het tij moet worden ge keerd. is nog onduidelijk. Overi gens steekt de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Dierenbescherming het asiel de helpende hand toe door de kos ten voor sterilisatie van de kat ten voor haar rekening te ne men. In 1992 werden in het asiel in Terneuzen 325 katten binnen gebracht. Broekhuysen: „Alle katten, die het asiel een tijdje daarna weer verlaten, worden gesteriliseerd. Dat is landelijk beleid. Maar het is wel schreeu wend duur. Daarom zijn we blij met de financiële steun van de Dierenbescherming. Overigens neemt het aantal kat ten dat bij het asiel wordt aange boden toe in vergelijking met het aanbod van honden. Broek huysen: „Ook dat is een lande lijk beeld. Nederland heeft zo langzamerhand meer katten dan honden." Vorig jaar werden in Terneuzen 269 honden bin nengebracht. Voor het grootste deel van de huisdieren wordt na verloop van tijd weer een baasje gevonden. Leerkracht Alex Heijnen in gesprek met de schrijfster van het Meeuwenboekje, Ellen Midavaine (links). In het midden vertaalster Ermina Softic-Alic. foto Pieter Honhoff BURGH-HAAMSTEDE - Het kon nog net. Vlak voor haar ver huizing naar Amsterdam, heeft de Bosnische Ermina Softic- Alic het Meeuwenboekje van Ellen Midavaine uit Burgh-Haam- stede vertaald in het Servisch/Kroatisch. Softic-Alic is lerares Duits en heeft zich gebaseerd op een Duitse versie van het boek je. Vrijdagmorgen heeft ze het resultaat overhandigd aan Alex Heij nen. leerkracht aan de groep van 58 kinderen van asielzoekers die in het centrum in Burgh-Haamstede woont en in de voormali ge Beatrixschool leskrijgt. De vertaalster neemt ook wat exem plaren mee naar haar nieuwe woonplaats. Ook daar kan het boekje aanspreken: meeuwen genoeg. CBTB-voorzitter Van der Wekken: van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - De land bouw is niet ten dode opge schreven, zoals de ergste zwart kijkers wel eens beweren. Voor zitter R. J. van der Wekken van de afdeling Schouwen-Duive- land van de CBTB zei vrijdag. Dieven betrapt SCHARENDIJKE - De rijkspo litie heeft in de nacht van don derdag op vrijdag de Zierikzeee- naren B. en B. betrapt bij een in braak in een restaurant aan de Boutlaan bij de jachthaven in Scharendijke. Zij konden op he terdaad worden gearresteerd. De politie stelt een nader onder zoek in naar de gangen van het tweetal, dat alvast werd ingeslo ten in het bureau in Zierikzee. op de gezamenlijke jaarlijkse familieavond van deze boeren- organisatie en de CPJ, nog toe komst te zien voor veel bedrij ven op het voormalige eiland. Voorwaarde is wel dat zij erin slagen zich op korte termijn aan te passen aan de veranderingen die op de landbouw afkomen. Dit blijkt echter niet eenvoudig. „Het vergt erg veel energie, aan passingsvermogen en geld." Vooral dat laatste is een moeilij ke factor, erkende hij. „Het zal veel inventiviteit en onderne merschap vergen om daarmee om te gaan Strakkere milieuregels eisen een nieuwe manier van werken, gaf hij aan. Tegelijkertijd moet de bedrijfsvoering efficiënter. De ruimtelijke structuur, zag hij. gaat na de successen van herver kavelingen in het verleden, ech ter weer achteruit. Dit zou ko men doordat enerzijds veel land van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De opknap beurt van de wijk Schoonen burg-Oost in Oost-Souburg be gint in maart. De gemeente wil het woonklimaat van de Witte Wijk weer op een aanvaardbaar niveau krijgen. H. van Housselt, hoofd bij de sectie wegen, en M. A. Riemens, ontwerper/werk voorbereider bij de sectie groenbeplantingen, verwach ten dat de werkzaamheden voor de zomer klaar zijn. Over het plan is bijna twee jaar gespro ken. De werkzaamheden in Schoon- enburg-Oost zijn vooral gericht op het beheer en achterstallig onderhoud. Een aantal stroken openbaar groen, waaronder de beplantingsstrook naast de Oos- terscheldestraat. worden be straat. Van Housselt verwacht dat het beeld van de straat hier door aanzienlijk verbetert. Op een aantal grasveldjes gaat de sectie beplantingen de zoge naamde wildpaden verharden Daarnaast kijkt zij of de paaltjes die hel openbaar groen bescher men nog voldoen. Oude paaltjes worden zonodig vervangen of aangevuld met nieuwe. Rond de Lekvijver wordt begin april een schelpenpad aangelegd. In de vijver komt een houten vlonder. Veel bewoners willen de speel toestellen die nu nog verspreid door de wijk staan, op twee plek ken groeperen Gedacht wordt aan speelterreinen achter de Van Duijvenvoorde sportzaal en het plein achter de Maasstraat en de Merwedestraat. De bewo ners mogen zich hier nog over uitspreken. De gemeente heeft besloten een groter aantal straatlantaarns in de wijk te la ten branden. Veel bewoners voelden zich op bepaalde plek ken onveilig. Voor een deel is dit al gerealiseerd. In een poging de wijk toeganke lijker te maken worden oriénta- tieborden geplaatst. Ook is een begin gemaakt met het vernieu wen van de straatnaamborden De verkeersdrempels in de wijk zullen beter zichtbaar worden gemaakt. Veel mensen ergeren zich aan de auto's die langs de weg staan ge parkeerd. De gemeente heeft een plan opgesteld waarin het parkeren langs het trottoir wordt verboden. Er mag dan al leen nog worden geparkeerd in de havens die staan aangegeven met een P Via een enquete mo gen de bewoners zich hier over uitspreken. wordt verkocht en anderzijds bedrijven groter willen worden. Het is daarbij maar afwachten waar land voorhanden is. Milieu-eisen zouden het werken verder ook moeilijker maken, vooral als ze onduidelijk zijn. „Dat de vele regels die op ons af komen moeilijk te interpreteren zijn, blijkt echter wel uit het feit. dat de gezamenlijke gemeenten in ons werkgebied niet in staat blijken een advertentie op te stellen waarin de mestregels worden uitgelegd." Verwarring was ontstaan over de beperkin gen die zouden zijn opgelegd aan de opslag van vaste kuikenmest. Dit zat hem behoorlijk hoog en daarom zette hij zelf voor de le den de regels nog maar eens op een rijtje. Eigen initiatief wordt in de toe komst overigens toch belangrij ker als het gaat om informatie, meende hij. „De overheid treed terug op het gebied van voor lichting en scholing, zodat wij dit zelf ter hand moeten nemen." Dit ook omdat het naleven van milieuregels een adequate (bij- ischoling vergt. „Door het meer jarenplan gewasbescherming worden we bijvoorbeeld ge dwongen om te gaan met zeer geavanceerde meet- en regelap- paratuur, om een optimaal ren dement te halen uit zo weinig mogelijk bestrijdingsmiddel." Gestolen auto teruggevonden SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam bij Scharendijke is donderdagmorgen een woens dag in Zwijndrecht gestolen per sonenauto aangetroffen. De dief stal was daar reeds gesigna leerd. De politie heeft daarop te vergeefs een achtervolging inge zet: tussen Dordrecht en Rotter dam verloren de agenten het voertuig uit het oog. De gestolen auto was toen hij bij Scharendijke werd aangetroffen behoorlijk beschadigd. Het gaat om een grijze Opel Omega met als kenteken XL-59-HX. Drankrijder MIDDELBURG - De politie heeft vrijdagochtend om 1.30 uur de 35-jarige J H. uit Goes aangehouden op de Bierkaai in Middelburg. Het opvallende rij gedrag van H. was voor de poli tie reden om hem te doen stop pen. De man slingerde over de weg. Uit de blaastest bleek dat de man één promille alcohol in zijn bloed had. Hij kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod van vijf uur. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - De kosten van de gezondheidszorg rijzen de pan uit als mensen in ruil voor een vast stukje inko men onbeperkt gebruik mogen maken van alle voorzieningen. Fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer A. J. Kaland voorspelde dat vrijdagmiddag nog eens bij de opening van het nieuwe Centrum Thuiszorg in Sint-Maartensdijk. „Ik verze ker u dat het compleet vast loopt als we de dwaasheid be gaan voorzieningen op die ma nier aan te bieden." Kaland vindt dat burgers een beroep moeten kunnen doen op de zorgsector als dat echt nood zakelijk is. Er moet echter een rem worden gezet op de vraag die niet strikt noodzakelijk is. Volgens Kaland kan dat door ie dereen een eigen risico te laten betalen. De senator was in de ge- 30 en 31 januari 1993 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniels, Kievitr straat 2, Zierikzee, tel. 01110- 13410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: L. A. M. Bruel en J. J. Roth. zat. Dijkstraat 32. Scharendijke. zon. Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland. vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein. Dorpsweg 5. Brumisse. tel. 01113-2120. Tandartsen: G. W. G. den Broeder, Oude Ha ven 51. Zierikzee, tel. 01110- 13388. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18. tel. 01110-12906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 - 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): S. Berg- sma. Zierikzee. tel. 01110-12180. Zondag 31 januari 1993 Nederlands-Hervormde Kerk. Bruinisse 10 kand. v. d. Tempel, 17 ds. Haasnoot: Burgh 10 ds. Van der Deijl; Dreischor 10.30 ds. Huizing en ds. Buijs: Eiker zee (Scharendijke) 10 ds. Lingen (HAi; Haamstede 10 ds. Haas noot, 19 ds. v. Oostende: Kerk- werve 11 kand. mevr. v. Eek; Nieuwerkerk 10 ds. Klip, 17 ds. Jansen: Noordwelle 11 ds. Stap; Oosterland 10 dr. Hanekamp, 18 ds. Knoppert; Ouwerkerk 10 ds. Kuin en ds. Otten: Renesse 9.30 ds. Stap; Serooskerke 19 kand. v. d. Steenhoven; Sirjansland 10 en 18 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 18.30 ds. De Boo; Nieuwe Kerk 10 ds. De Boo. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 9.30 en 18.30 ds. Wis- selink; Bruinisse 10 dhr. Baas. 17 dr. Riepma; Haamstede 10 kand. Schipper. 19 avondgebed; Nieuwerkerk 10 ds. Klip, 17 ds. Jansen; Scharendijke 10 ds. Lingen (HA). 19 ds. Meijer; Zie rikzee 10 ds. Dondorp. 18.30 avondgebed. Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 en 18.30 lees- dienst; Nieuwerkerk 9.30 (HA) en 15.30 ds. Beens; Oosterland 10 en 14.30 leesdienst, 18.30 ds. Beens. Oud-Gereformeerde Gemeente. Bruinisse 10 en 17 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 en 17 ds. Dijkstra; Kerkwerve 10 en 18 ds. Korving; Zierikzee 10 en 18 ds. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 er 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 er 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst. Rooms-Katholieke Kerk. Haam stede 11.30 eucharistieviering Renesse zat. 19, zon. 9.30 eucha ristieviering. Pinkstergemeente. Zierikzee 10 woensd. 20 samenkomst. Carnaval - In de rooms-ka tholieke kerk in 's-Heerenhoek begint vanavond om 19.00 uui een kerkelijke carnavalsviering De organisatie is in handen var het kerkbestuur H. Willibrordus en de carnavalsstichting De Koenkelpot. Tijdens de dienst wordt een collecte gehouden voor de restauratie van het kerk gebouw. Auto ramt huis: forse schade AXEL - De autobestuurder I. L, uit Axel kwam donderdagavond in zijn woonplaats aanzienlijke schade aan een woning aange richt. Het ongeval werd veroor zaakt doordat I., rijdend over de Julianastraat, met zijn voorwiel de trottoirband raakte. Hij ver loor hierdoor de macht over zijn voertuig en kwam tegen de gevel van de woning van K. T. tot stil stand. De voordeur en deurpost, evenals de voorzijde van de auto werden hierbij zwaar bescha digd. Eerste Kamerlid Kaland opent het nieuwe Centrum Thuiszorg in Sint Maartensdijk, foto Willem Mieras meente Tholen voor de officiële opening van het nieuwe Cen trum Thuiszorg. „Als ik in Sint- Maartensdijk word uitgenodigd voor een sluiting, kom ik niet. Dat is overbodig, we moeten proberen te behouden wat er is", aldus Kaland. Hij doelde met die opmerking op het voornemen van gedeputeerde staten bejaar denhuis Sint Maartenshof te sluiten. Het Eerste Kamerlid ziet dat niet zitten. Het plan nog vijf andere Zeeuwse tehuizen op te heffen, liet hij onbesproken. Samenwerking Het nieuwe Centrum Thuiszorg regelt de zorgverlening voor in woners van Tholen en Sint Phi- lipsland Kruisvereniging Rond om de Oosterschelde en de Fe deratie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland werken in het gebouw nauw sa men. Naast maatschappelijk werk, gezinsverzorging kruis werk en fysiotherapie is er ook een dependence mej verpleegar- tikelen. Voorzitter J. W. de Jonge van de kruisvereniging vertelde over de voorgeschiedenis van het pro ject. Hij riep in herinnering hoe aanvankelijk werd besloten om vanwege de nieuwbouw wijkge- bouwen te sluiten in Oud-Vosse- meer. Poortvliet. Scherpenisse en Stavenisse. Dat plan stuitte onder meer op weerstand bij de gemeente Tholen. Uiteindelijk zijn oplossingen gevonden voor het behoud van steunpunten in drie van de vier kernen. Alleen Scherpenisse valt buiten de boot. CLARKE EN GROOTJANS: GROOT IN SPECTACULAIRE PRIJZEN op zaterdag 30 januari (tot 16.00 uur) In de Prins van Oranje, Nieuwstraat 12-16 te Goes PRIJS VOORBEELDEN Modern 3+2 zits model Zena 5 kleuren rundleder van 3095 voor 1550 Bankstel Ferrarv 3+2 zits in mooie stof van 1695 voor 850 in leder van 3995 voor 1995 Modern bankstel stof model York 3+2 zits van 995 voor 495 Eiken/leder 3+2 zits van 2995 voor 1500 Engels Chesterfield bankstel 3+2 zits 2995 Haast u, anders koopt een ander het! Bloemkwekerij Maatschap de Looff zoekt in de sierteelt. 17 - 20 jaar Enige ervaring strekt tot aanbeveling. Sollicitatie richten aan: T. M. de Looff, Cithershillsingel 11, 4371 AR Koudekerke. Bedrijfsleider m/v Voor een laboratorium in Renesse U heeft bij voorkeur een laboratoriumopleiding en bent bereid om onderaan te beginnen. Het betreft werk voor lange tijd. Monteur m/v Voor een landbouwmechanisatiebedrijf. U heeft ervaring als monteur van landbouwwerktuigen. Het betreft een full-time baan voor lange tijd. Produktiemedewerkers m/v Wij zoeken voor verschillende bedrijven aanpakkers. Het betreft korte opdrachten. Informatie bij Karin de Rijke, tel. 01110-1 70 00, Zierikzee, Lange Nobelstraat 5. De uitzend-CAO In de CAO voor uitzendwerk zijn salans, vakantie en sociale verzekeringen geregeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 42