Zware kritiek op Broomchemie PZC Kerncentrale werkt volgens het boekje Drijvende receptie voor scheidend directeur GAK Twee dozijn bruidsparen Architecten onderschatten windhinder bij hoogbouw Boet van 750 voor illegale mesthandel Officier eist tbs tegen man uit Souburg voor twee aanrandingen Slordige omgang met chemicaliën beboet met 45.000 provincie 13 Groen Links Terne uzen schrijft arbeidsinspectie brief r COLIJN ZATERDAG 30 JANUARI 1993 van onze verslaggever TERNEUZEN - Broomchemie bv in Terneuzen is een gevaar- lijke fabriek, die zich niet of nauwelijks aan de regels houdt. Tot die conclusie komt het Ter- neuzense raadslid A. A. P. van Himme na een uitgebreid on- derzoek naar de gang van zaken I binnen het bedrijf. In een briel aan de arbeidsinspectie maakt het raadslid melding van een ui terst onveilige werksituatie. De installaties op het fabriekster rein zouden in veel gevallen on deugdelijk zijn en slecht onder houden. het leidingensysteem zou een waar doolhof zijn waar uit niemand meer wijs kan en het personeel zou onder een veel te grote druk werken. Al die factoren maken van Broomchemie een gevaarlijke fabriek, niet alleen voor de werk nemers maar zeker ook voor de nabijgelegen woonwijken in Ter- neuzen. oordeelt Groen Links. Van Himme geeft in de brief aan de arbeidsinspectie een groot aantal voorbeelden van zaken die niet in orde zouden zijn op de fabriek. Het raadslid vraagt de inspectie om een grondig onder zoek. Hetzelfde verzoek is al eer der gedaan aan de provinciale milieu-inspectie. Na een bedrijfsstoring, die zich eind oktober voordeed, gaf de di rectie milieu van de provincie al opdracht om een installatie die werd gebruikt voor de verwer king van een aantal afvalstoffen, te ontmantelen. Als het aan Groen Links ligt wordt de hele fabriek aan een gedegen onder zoek onderworpen en dient grondig te worden nagegaan of Broomchemie zich houdt aan de voorschriften. Het statenlid F. van Kollem heeft over de gang van zaken bij Broomchemie vra gen gesteld aan gedeputeerde staten. Van Himme en Van Kollem ba seren hun wantrouwen jegens het bedrijf op een omvangrijk onderzoek dat ze afgelopen maanden instelden. Ze beschik ken. zeggen ze. over bronnen binnen het bedrijf. Van Himme- „We hebben informatie van dne werknemers van Broom en twee ex-werknemers. In de brief aan de arbeidsinspectie hebben we nog maar een greep gedaan uit de wantoestanden, waarop wij zijn gestuit. Er is nog veel meer aan de hand. Zaken als bodem verontreiniging bijvoorbeeld. Dergelijke aspecten zullen we op van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een kuike- nopfokbedrijf uit 's-Gravenpol- der werd vrijdag beboet met 750 gulden "door economische poli tierechter mr A. Scheuring in Middelburg. Het bedrijf had in 1991 en 1992 mest verhandeld zonder dat de afleveringsbewij- zen voor de mest op tijd waren ingezonden bij de Mestbank. Of ficier van justitie mr T. de Lan ge eiste een boete van 2000 gul den. Directeur J. van der L. (47) vroeg de rechter om te wachten met een vonnis tot de uitkomst be kend was van een nog lopende procedure die hij met andere pluimveefokkers had aange- spannen tegen de mestbankre geling. De regeling was te om slachtig en kostte te veel werk, voerde hij aan. Dat de AID hem nu verbaliseerde terwijl zijn werkwijze jaren blijkbaar door de vingers was gezien vond hij onredelijk. Mr de Lange vond dat de procedure de plicht niet wegnam om aan de wettelijke re geling te voldoen. De regeling is ontworpen om te kunnen con troleren waar mest blijft, bena drukte hij. De Lange wees de rechter erop dat het bedrijf al eens veroordeeld was wegens een illegale lozing van mest in een sloot. De politierechter wilde niet wachten op de procedure. Hij vond geen geldige reden waar om het bedrijf niet aan de moge lijk omslachtige regeling had kunnen voldoen, maar vonniste belangrijk lager dan de officier had geëist. De chemische fabriek van Broomchemie in Terneuzen. foto Peter Nicolai Advertentiet beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service BmH Btvoligin<|v my,iHito Fax: 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetinge van onze verslaggever BORSSELE - De kernenergiecentrale in Borssele draait keurig met alle benodigde vergunningen. De NV Elektriciteits-Produktiemaatsehappij Zuid-Neder land (EPZ), exploitant van de stroomfabriek, heeft be schikkingen van drie ministeries waarin dat wordt be vestigd. Beweringen van de stichting Miljoenen Zijn Tegen en enkele particulieren dat de centrale illegaal elektriciteit opwekt, zijn dan ook volkomen uit de lucht gegrepen. Dit stelt ir J. den Boer, bedrijfsdirec teur Zeeland van EPZ, in een vrijdag uitgegeven mede deling aan de medewerkers op het EPZ-energiecom- plex in Borssele. De Zeister advocaat mr N. M. P. Steijnen meldde don derdag namens Miljoenen Zijn Tegen en zeven inwoners van Middelburg en Terneuzen. dat de kerncentrale geen geldige vergunning meer heeft. Hij betoogde dat de be staande vergunning ingevolge de kernenergiewet door overgang van de centrale van de NV Provinciale Zeeuw se Energie-Maatschappij naar EPZ. was vervallen. Steij nen eiste in brieven aan EPZ en enkele ministeries het stilleggen van de centrale of het acuut aanvragen van een zogeheten gedoogbeschikking. De advocaat dreigde met rechtsmaatregelen als EPZ niet zou reageren. De door Steijnen gepresenteerde brief is bij EPZ niet ontvangen, noch in het hoofdkantoor te Eindhoven, noch te Borssele. Bundeling Het opvragen van enige informatie vooraf had de advo caat veel energie kunnen besparen, blijkt uit de gege vens van het produktiebedrijf. Bij de invoering van de nieuwe Elektriciteitswet in 1989 is aan de positie van de kernenergiecentrale bij Borssele bijzondere aandacht besteed. Die wet eist bundeling van de stroomproduk- tiebedrijven in Nederland, De ministers van Economi sche Zaken. Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Volks huisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer re gelden in een speciale passage de overdracht van de ver gunningen voor de kerncentrale Borssele. Dat gebeurde overigens mede op verzoek van de toen malige PZEM (nu Delta Nutsbedrijven). Bepaald werd. met instemming van het parlement, dat de bestaande kernenergiewet-vergunning voor de kerncentrale Bors sele door PZEM zonder problemen mocht worden over gedragen aan EPZ. Dat is bij de overdracht van PZEM's produktiesector aan EPZ per 1 januari 1990 ook ge beurd. Den Boer veronderstelt in zijn mededeling aan het per soneel dat de speciale toevoeging aan de Elektriciteits wet 'kennelijk is ontgaan' aan advocaat Steijnen. Hij on derstreept dat de centrale 'een geldige, goede en volledi ge vergunning' heeft. van onze verslaggeefster GOES - Een drijvende receptie. Dat kreeg adjunct-districtsdi recteur J. J. Kakebeeke van het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK) te Goes bij zijn afscheid aangeboden. Hij drukte vrijdagmiddag hon derden collega's, vrienden en familieleden de hand op de Stad Zierikzee. Dit schip lag voor de gelegenheid afgemeerd aan de VVesthavendijk te Goes. In zijn dankwoord herinnerde Kakebeeke aan het 'moeilijke vaarwater' waarin het GAK zit; een wijziging in het stelsel van de sociale zekerheid vormt een bedreiging voor de werkgelegen heid op veel kantoren. „Ik neem afscheid op een erg mooi en erg kritiek punt. Ik hoop dat jullie als bemanning van het GAK- schip een goede plaats behou den." Kakebeeke (59 jaar) maakt ge bruik van de VUT-regeling. Hij kijkt terug op een dienstver band van ruim veertig jaar bij het GAK. De geboren Kruinin- ger begon als administratief me dewerker. Hij werkte zich op tot staflid. Nu de scheidende adjunct-direc teur niet meer in loondienst is. kan hij zich wijden aan zijn grote hobby's: saxofoon spelen, tui nieren en fietsen. Scheidend GAK-adjunct-directeur Kakebeeke en echtenote schudden vele handen tijdens de af scheidsreceptie in Goes. foto Willem Mieras De jubilerende bruidsparen kregen in 's-Heerenhoek een tractatie van koffie met gebak voorge zet. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster 's-HEERENHOEK - Vierentwintig bloem stukken op het podium; vierentwintig jubile rende bruidsparen achter de koffie en het ge bak. De gemeente Borsele houdt ieder jaar een feestmiddag voor de inwoners die 50. 55, 60 of 65 jaar getrouwd zijn. Vrijdag gebeurde dat voor de vijftiende keer. De grote zaal van de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek gonsde van ge zelligheid. Twee van de dames hadden zich - een lust voor het oog - in hun mooiste dracht gestoken. Burgemeester ir J L. M. Mandos feliciteerde de langgehuwde koppels. Hij legde uit dat er van besturen weinig meer terecht zou komen als ieder bruidspaar op de grote dag thuis be zoek zou krijgen van de burgemeester. De Bor- selse bruidsparen konden daar wel begrip voor opbrengen. Ze genoten van optredens van het Westkapels kwartet en van de volksdansgroep De Klompendansers. In 1993 vieren 42 echtparen een kroonjaar. Vier paren spannen de kroon: zij zijn al 65 jaar sa men. Het totaal van 42 is minder dan Borsele in andere jaren noteert. Normaal zijn er tussen de vijftig en zestig jubilerende paren. Het lage aantal kan mogelijk verklaard worden door de economische crisis van de jaren dertig. Wie niets verdiende, stelde het trouwen uit tot be tere tijden. De bruidsparen die om verschillen de redenen met aanwezig konden zijn. kregen hun bloemstuk vrijdag door een medewerker van de gemeente thuisbezorgd. van onze verslaggever EINDHOVEN - Hoogbouw rukt op in Nederlandse steden, ook aan de Zeeuwse kust. Op de bou levard van Vlissingen komen fiats van ruim vijftig meter hoog. Breskens heeft zijn plan Waterfront en Terneuzen zijn Schelde-boulevard. Wonen aan het water is populair. Maar de Eindhovense meteoroloog dr M. Bottema heeft er zo zijn beden kingen bij. Architecten houden volgens hem heel weinig reke ning met een niet onbelangrijke natuurlijke factor: wind. Bottema is onlangs gepromo veerd aan de Technische Univer siteit Eindhoven op een onder zoek naar windeffecten op en van bouwwerken. Hij heeft re gels ontworpen, waarmee een ar chitect al in een heel vroeg sta dium zijn ontwerp kan toetsen op windeffecten. ..Dat kon tot voor kort helemaal niet", vertelt Bottema. „De enige regel was: tot vijf hoog bouwen is goed. er boven is slecht. Windtunnelon- derzoek was natuurlijk wel mo gelijk. maar dat kan pas als het definitieve ontwerp af is. Het is dan vaak al te laat om wijzigin gen aan te brengen. Er is dan al zo akelig veel vergaderd en over legd." Wie met stormachtig weer wei eens op de boulevard van Vlis singen komt. weet wat de wind kan aanrichten. Vooral bij de Gevangentoren en bovenaan de oprit van de Coosje Busken- straat kan het spoken. Slecht ge trainde fietsers kunnen zich bij zulke weersomstandigheden be ter niet laten zien. Ze komen niet vooruit of dreigen zelfs omver te worden geblazen. Voetgangers hebben het vaak ook te kwaad, maar zij kunnen zich meestal be ter staande houden. En de échte hoogbouw bij het Maritiem In stituut De Ruyter is nog maar in aanbouw. Niet veilig „Een weg langs het strand is u- berhaupt niet veilig", oordeelt Bottema. „Maar als je er toch wilt wonen, houd er dan reke ning mee dat die weg een aantal dagen per jaar niet te gebruiken is." De Eindhovense meteoro loog kan de windsituatie op de boulevard van Vlissingen niet uit eigen ervaring beoordelen. Hij kan wel aan de hand van zijn modellen aangeven welk windef- fect hoogbouw op die plek heeft. De boulevard is zonder hoog bouw zo'n drie etmalen per jaar gevaarlijk en met hoogbouw tien etmalen. „Dat is redelijk veel", stelt Bottema. „Je zult je huis maar met moeite kunnen bereiken Windhinder js vervelend, niet al leen voor de bewoners van hoog- bouwflats, maar ook voor de achterliggende bebouwing. De windbelasting neemt toe. als er hoge gebouwen worden gereali seerd in de directe omgeving. „Hoe hoger een gebouw, des te groter wordt het gebied waar de wind wordt beïnvloed", geeft Bottema een algemene stelregel prijs. Toch houden architecten daar heel weinig rekening mee. Windhinder laat zich. in tegen stelling tot de grondprijs, niet di rect in geld uitdrukken. „Maar als er achteraf allerlei, vaak dure beschermende maatregelen ge troffen moeten worden, kan dat in de papieren lopen", waar schuwt de Eindhovense meteo roloog- Voor zijn onderzoek bestaat veel belangstelling. Opvallend ge noeg niet uit de bouwwereld, maar vooral van bewoners „De bouwwereld is warm voorstan der van deregulering", merkt Bottema ietwat cynisch op. „Bouwen is nu al razend gecom pliceerd. Windhinder is een bij komende factor, maakt het nog ingewikkelder. De meeste archi tecten kijken daar liever niet naar. Uit onbekendheid met de mate rie of omdat ze factoren als grondprijs en image zwaarder la ten wegen. Of een ontwerp daar beter van wordt, is de vraag." provinciaal niveau aankaar ten." Groen Links maakt in de brief aan de inspectie melding van een groot verloop onder het per soneel. Daardoor moet de be drijfsleiding vaak gebruikma ken van uitzendkrachten, ter wijl veel vaste werknemers on der een te grote druk moeten werken. „Daarbij neemt de kans op fouten toe." Uitzendkrachten worden, schrijft Van Himme. re gelmatig ingezet op plaatsen die om een specifieke kennis van chemische stoffen vragen Vol gens Groen Links laat de uitvoe ring van preventief onderhoud aan installaties te wensen over. Noodreparaties worden niet snel genoeg uitgevoerd. Hetzelfde geldt voor sturingen. Van Him me signaleert ook dat er binnen het bedrijf veel wordt gewerkt met tweedehands materiaal, dat niet altijd in een goede staat van onderhoud verkeert. Een aantal installaties zou ook sterk verou derd zijn. Niet alleen Groen Links maakt zich zorgen. Donderdagavond, tijdens de raadsvergadering in Terneuzen. maakte PvdA-frac- tievoorzitter A. Risseeuw een korte opmerking over Broom chemie. Volgens Risseeuw ver dient het aanbeveling bij bedrij ven als Broomchemie. die dicht bij woonwijken liggen, wat in tensiever te controleren dan nor maal. De PvdA'er voegde er ech ter direct aan toe dat die con trole een taak van de provincie is. Het gemeentebestuur van Terneuzen kan alleen op inten sievere controle aandringen. van een medewerkster MIDDELBURG - De 24-jarige J. J. A. K. uit Oost-Souburg moest zich vrijdag voor de rechtbank in Middelburg ver antwoorden voor poging tot doodslag van een vrouw en het plegen van ontucht met een 16- jarig meisje onder bedreiging met geweld. De hem ten laste gelegde misdrijven hadden beide plaats in zijn toenmalige woonplaats Middelburg. Hij vroeg 29 mei vorig jaar het meisje, dat hij was tegengeko men in een café. met hem mee naar huis te gaan K. leek haar wel een aardige jongen en zij ging op de uitnodiging in. Een kusje van K. viel bij haar nog in goede aarde, maar wat er daarna in K.'s woning gebeurde was een ware verschrikking. Hij dwong haar om hem sexueel te bevredi gen en deed haar voor hoe het moest toen zij zo groen als gras bleek te zijn Vervolgens begon hij haar hardhandig uit te kle den en toen zij zich daar huilend tegen verzette maakte hij haar duidelijk dat hij haar makkelijk kon verkrachten. Volgens K. had hij haar tot niets gedwon gen. Aanranding Op 19 oktober vergreep hij zich op straat aan een vrouw Hij kwam haar op een stille plek te gen terwijl hij door de stad fiets te Hij pakte haar vast. betastte haar lichaam en toen zij begon te schreeuwen kneep hij haar keel dicht met de woorden 'stop met schreeuwen of ik vermoord je'. Hij sloeg haar daarbij met het hoofd tegen een muur. K. zei zich van dat laatste inci dent niets te herinneren. Naar zijn zeggen was hij zwaar onder invloed van alcohol en cocaine geweest. „En dan raak ik ver weg", voegde hij eraan toe. Vol gens het psychiatrisch rapport gebruikt K naast elkaar alco hol. speed en cocaïne en is hij on der invloed van die middelen lot ernstige delicten in staat. K. werd volledig ontoerekenbaar verklaard en het advies is om hem in een tbs-kliniek te plaat sen. Officier van justitie mr L. W. Boogert eiste op grond daarvan tbs met dwangverpleging. De advocaat mr C. E Schets zag meer heil in het aanpakken van K.'s verslavingsproblematiek; Overigens zag hij in het incident in oktober eerder een aanran ding dan een poging tot dood slag. zodat K op dat punt vol gens hem zou moeten worden vrijgesproken. De rechtbank doet 12 februari uitspraak. Vijf maanden voor ontucht niet pleegdochters van een medewerkster MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft de 63-ja- rige Terneuzenaar P. G. T. A. veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf voor ontucht met zijn twee pleegdochters. Het misbruik van de meisjes (nu 20 en 17 jaar) had plaats in de jaren 1983 tot 1988. De zussen deden pas aangifte nadat zij het ouderlijk huis verlaten hadden. Voordien hadden zij er niet over gepraat uit angst voor hun pleegvader. De jongste dochter was in 1991 van huis weggelopen nadat S haar met met een vork had be dreigd en een bord naar haar hoofd had gegooid De kinderen werden ook vaak door S. gesla gen. S. ontkende de beschuldi gingen, maar de rechtbank vond het bewijs voor de ontucht gele verd. Er was een halfjaar gevan genisstraf tegen hem geeist. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een handels onderneming voor de landbouw uit 's Gravenpolder is vrijdag door de economische politie rechter veroordeeld tot 45.000 gulden boete, waarvan 22.500 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Politie rechter mr A. Schuering legde de boete op voor vier delicten. Officier van justitie mr T. de Lange eiste 5000 gulden boete meer. De firma had in 1992 in een op slag in 's Gravenpolder explo sieve chemicaliën samen met meststoffen opgeslagen, waarbij de stoffen onvoldoende geschei den waren. Ook bleken bij con trole door de AID bestrijdings- Daniël van Es in Terneuzen overleden van onze verslaggever TERNEUZEN - In zijn woon plaats Terneuzen is op 68-jarige leeftijd Daniel van Es overle den. Hij is in kleine kring ter aarde besteld in Hoek, zijn ge boorteplaats. Daniel van Es was vooral actief binnen de Ne derlands hervormde kerk en in de bejaardenzorg, maar daar naast was zijn belangstelling nog velerlei. Hij bekleedde tal van functies, zowel landelijk als provinciaal en lokaal. Onder zijn voorzitterschap wer den in de jaren zestig de verzor gingstehuizen Bachten Dieke in Terneuzen en Vremdieke in Hoek gebouwd. Een paar jaar geleden begeleidde hij als voor zitter van de stichting Protes tantse Bejaardenzorg in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen ook de vervangende nieuwbouw van Bachten Dieke. Hij was jaren lang bestuurslid van de afdeling Zeeland van de Protestantse Vereniging van Instellingen voor Bejaardenzorg en maakte ook deel uit van de landelijke or ganisatie. Binnen de hervormde gemeente Terneuzen was hij uitermate ac tief. Hij was diaken, ouderling kerkvoogd en ouderling. En ook nu begeleidde hij weer een bouwproject: nieuwbouw van de Goede Herderkerk. Daan van Es ontpopte zich door de jaren heen trouwens toch als een 'bouwer'. Hij zat immers ook in de bouw commissie van de Opstandings- kerk in zijn woonplaats. Hij verzorgde voorts catechisa ties en van '85 tot '89 was hij pas toraal medewerker van de her vormde gemeenten in Nieuw- vliet en Zuidzande. Sinds zijn prille jeugd al was Van Es ook kerkorganist. Jarenlang schreef hij muziekre censies voor de PZC. Daarnaast was hij schrijver van (amateur- Itoneelstukken Een van zijn stukken werd door ongeveer 170 gezelschappen in het hele land opgevoerd. middelen opgeslagen te zijn bui ten de daarvoor bestemde ruim te en bleek het bedrijf in 's Gra venpolder en in Krabbendijke verboden bestrijdingsmiddelen voorhanden te hebben en mid delen waarvan de etikettering niet juist was. Bovendien bleek het bedrijf geen goede hinder wetvergunning te bezitten. De firma was al eens zwaar beboet voor oneigenlijkheden in de be drijfsvoering. Officier van justitie De Lange vond dat er sprake was van ont stellende slordigheid en 'stie kem gedoe'. Hij verweet direc teur M. de W. (68) lichtzinnigheid in de omgang met bestrijdings middelen en stelde vast dat er van enige beroepsethiek geen sprake was. Een bedrijf dat als één van de grotere firma's op dit gebied in Zeeland geldt moet volgens de officier rekening hou den met het feit dat men direct te maken heeft met volksge zondheid en milieu. Volgens directeur De W. had hij diverse pogingen gedaan om juiste informatie over bepaalde middelen te krijgen en was hem door de AID verzekerd dat mid delen nog wel in de handel mochten. Volgens hem was het door ziekte van personeel onmo gelijk om alle wijzigingen in de voorschriften op tijd door te voe ren. Hij weet het feit dat de hin derwetvergunning nog niet in orde was aan de gemeente Een typefout in de tenlastelegging greep hij aan door te stellen dat iedereen wel eens fouten maakt. Politierechter Schuering achtte de feiten echter bewezen Autokraker moet vijftien maanden zitten van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 24-jarige C. A. de C. uit Roosendaal ver oordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk voor voor een reeks inbraken in au to's. Als bijzondere voorwaarde bij het voorwaardelijk deel van de straf is bepaald dat De C. zich voor zijn gokverslaving onder behandeling moet stellen. Hij pleegde de kraken in Zeeland en West-Brabant. Open huis bij keuringsdienst VLISSINGEN - De dertien re gionale vestigingen van de Keu ringsdienst van Waren, waaron der die in Goes, houden zaterdag 27 maart open huis. Thema is de veiligheid in de keuken. Bezoe kers kunnen hun gebruikt fri tuurvet meenemen om te laten onderzoeken of het nog wel te ge bruiken is. Elke vestiging geeft tijdens dé open dag presentaties over het bewaren van levensmiddelen, het voorkomen van besmettin gen en de veiligheid van keuken* apparatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 37