Pronk maant CDA'ers in Senaat PZC Kabinet: forse beperking vergoeding kunstenaars PZC Hirsch Ballin ziet *<af van invoering slachtoffertax mam Kohl vraagt Duitsers om lering te trekken uit de nazi-dictatuur Belgische en Franse para's naar Zaïre Medaille voor 'verbindelaars' commentaar Kabinet strompelt naar de eindstreep binnen- en buitenland tCabinet kan alsnog struikelen over wao-vraagstuk Verscherpte regels voor beveiligingsorganisatie ZATERDAG 30 JANUARI 1993 JEN HAAG (ANP) - Het kabinet itapt alsnog op als de Eerste Ka- ner het wao-wetsvoorstel ver waarmee de Tweede Ka- donderdag instemde. Mi Pronk (ontwikkelingssa menwerking) gaf dit schot voor Ae boeg vrijdag voor de VARA- •adio. De wao-plannen zijn es- lentieel onderdeel voor het be- itaan van het kabinet Lubbers/ Slok, aldus Pronk. ,Ik kan me niet voorstellen dat Jlit kabinet de verkiezingen in gaat zonder dat deze kwestie is ^fgerond." Pronk reageerde met rijn waarschuwing op de plaag stoot die Brinkman donderdag aitdeelde aan het slot van het pao-debat. De CDA-fractielei- 3er wenste toen het kabinet „op recht sterkte" met de verdedi ging in de Senaat. Kaland van het in de Eerste Kamer bekriti begin deze week het wao- 4 compromis en de gang van za ken in de afgelopen periode. Hij vindt dat het CDA zich had moe ten houden aan het wao-ak- koord met de WD. Dat kwam hem op een schrobbering te staan van partijvoorzitter Van Velzen die de opmerkingen van Kaland 'onterecht' noemde. Maar ook Van Velzen durfde geen voorspelling aan of de CD A- fractie in de Senaat, waar hij zelf deel van uitmaakt, uiteindelijk zal instemmen met de voorstel len zoals die er nu liggen. „Ik kan als partijvoorzitter niet anders zeggen dat dat er een paar an gels uit zijn. zoals de bestaande gevallen en de mensen die nu in de ziektewet zitten. Als derde probleem blijft evenwel de rechtsongelijkheid tussen oude en nieuwe gevallen, maar dat moet je afwegen tegen het to taalpakket". aldus Van Velzen. Premier Lubbers wilde gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie na afloop van de minister- DEN HAAG (ANP) - Minister Hirsch Ballin van justitie ziet fervan af om een zogenoemde lachtoffertax in te voeren. Met lie opslag op boetes en transac- .ies zou algemene hulp aan Slachtoffers betaald kunnen De bewindsman voor ziet problemen voor justitie en politie om die slachtoffertax te innen. Dat staat in de notitie „Het slachtoffer beter bedeeld", die Hirsch Ballin en staatsse cretaris Kosto vrijdag naar de /Tweede Kamer hebben ge stuurd. 'Het voorstel voor de invoering- Van slachtoffertax stond in het (justitiële beleidsplan „Recht in beweging" uit 1990. Hirsch Bal lin ziet er echter vanaf omdat po litie en justitie al extra belast jworden door invoering van het Door in voering van die wet kunnen van een misdrijf „in- in het strafproces tegen (BONN (AP) - De Duitse regering fen de oppositionele SPD hebben -vrijdag de bevolking opgeroe- pen bereid te zijn om zich te ver dedigen tegen de vijanden van Jde democratie. Dat gebeurde in teen verklaring ter gelegenheid de herdenking van de machtsovername door Adolf - Hitler (op 30 januari 1933). -Door de nazistische dictatuur - werden onrecht, geweld, rassen- haat en oorlog jarenlang de be- - palende werkelijkheid, zo ver- i klaarde bondskanselier Helmut i Kohl. Duizenden Duitsers, vooral bij kranten en televisiestations, Herrenberg uit politiek van onze correspondent PARAMARIBO - Henk Herren- berg, speciaal afgezant van de voormalige Surinaamse leger leider Desi Bouterse, stapt uit de politiek. Hij vindt het na der tig jaar genoeg en gaat zich toe leggen op het schrijven van boe ken. Hij heeft al een publikatie op zijn naam staan over 'de leu gen in de Nederlandse pers' dat hij en de legerleiding betrokken zouden zijn geweest bij cocaïne handel. Herrenberg was korte tijd minis ter tijdens het militaire bewind. Hij is oprichter van de Suri naamse Socialistische Partij en lid van de aan het leger gelieerde NDP. Tipper Gore WASHINGTON (DPA) - Ook Tipper Gore, de echtgenote van de Amerikaanse vice-president AI Gore, doet mee aan een werk groep die door Hillary Clinton, de vrouw van president Bill Clinton, wordt geleid. De groep heeft de opdracht bin nen 100 dagen een voorstel te doen om de Amerikaanse ge zondheidszorg te hervormen. Tipper Gore is psychologe Wil je naar de Koopvaardij als Stuurman, Scheepswerktuigkundige of beide (Maritiem Officier)? Kom dan naar de OPEN DAG op zaterdag 6 februari. Aanvang programma 11.00 uur. raad niet treden in eventualitei ten dat over een paar jaar op nieuw ingrepen in de wao nodig zijn. Hij noemde het niet vruchtbaar daarover de speculeren, mede gelet op het feit dat het wao- voorstel nog naar de Senaat moet. „Deze wetgeving wordt verdedigd in de Eerste Kamer; en dat is het dan", aldus Lub bers. PvdA-voorzitter Rottenberg vindt dat het CDA moet voorko men dat door de opstelling van Kaland in de Eerste Kamer poli tieke problemen onstaan over het wao-voorstel. „Het CDA moet nu bevorderen dat zich daar geen herhaling voordoet", aldus Rottenberg vrijdag in Het Parool. Hij rekent erop dat het CDA daar voor zal zorgen; „Ik denk overigens dat het CDA daar snugger genoeg voor is." Het politiek oordeel was aan de Tweede Kamer en de Eerste Ka mer moet nu de wetgeving toet sen. aldus Rottenberg. „Als Ka land zo nodig een politiek oor deel wil uitspreken moet hij zich kandidaat stellen voor de Twee de Kamer Zo simpel is dat", al dus Rottenberg. Rottenberg zegt het CDA vorige week te hebben gedreigd met een 'paarse coalitie' (PvdA, WD en D66), toen bleek dat die partij serieus met de WD onderhan delde over een wao-voorstel. „Ik heb kringen van het CDA toon dringend voorgehouden dat in dien het tot een breuk zou ko men, dit wel eens de voorhaven zou kunnen zijn voor echte in houdelijke argumenten voor een paarse coalitie." Rottenberg meent dat door de (voorlopige) goede afloop van het wao-debat er een basis ligt voor een nieuwe coalitie met het CDA. de verdachte en een ongelimi teerde schadevergoeding eisen. Vanaf 1 april kan dat al in de ar rondissementen Dordrecht en Den Bosch. Uit de notitie blijkt ook dat de toekomst van de bureaus voor slachtofferhulp is gewaarborgd. Hirsch Ballin en Kosto willen dat slachtoffers in 1994 in het he le land bij dergelijke bureaus te recht kunnen. Ze zullen daarom de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp (LOS), waar de bureaus bij zijn aangesloten, fi nancieel steunen. De bijdrage van Justitie loopt de komende jaren op tot 20 miljoen gulden. De bureaus verleenden in 1991 hulp aan 50.000 mensen. In 1994 zal de vraag naar hulp waar schijnlijk oplopen naar 70.000 gevallen. Justitie stelt voor hulp aan slachtoffers in 1993 18,7 miljoen gulden beschikbaar, in 1994 19,3 miljoen gulden. i—Éi Inwoners van Kinshasa lopen voorbij geplunderde winkels. van onze correspondenten NAIROBI - België en Frankrijk hebben vrijdag parachutisten naar Zaïre gestuurd om hun burgers uit de hoofdstad Kinshasa te evacueren. Het gaat volgens de Belgische premier Jean-Luc Dehaene om „een puur humanitaire actie van zeer korte duur". Volgens Dehaene bood de Belgische ambassade gisteren onder dak aan 200 gevluchte landgenoten. De evacuatie volgt op twee dagen van plunderingen en gewelddadigheden door opstandige militairen die aan zeker 45 ménsen het leven kostten, onder wie de Franse ambassadeur. Hoewel het centrum van Kinshasa vrijdag na ingrijpen door pre sident Mobutu's presidentiële garde rustiger was dan donder dag, nam de chaos in de buitenwijken toe doordat ook burgers aan het plunderen sloegen. Vooral in het oosten van de stad moesten winkels, kantoren en woonhuizen het ontgelden. In sommige straten lagen lijken van mensen in legeruniformen. Volgens Artsen zonder Grenzen vielen bij de onlusten tenminste 45 doden en ruim 150 gewonden. De plunderingen door zwaar onderbetaalde militairen zijn een direct gevolg van de machtsstrijd tussen Mobutu en Tsjisekedi. Mobutu bracht een omstreden bankbiljet van 5 miljoen Zaïrese francs (minder dan 2 dollar) in roulatie. Tsjisekedi verklaarde het vervolgens ongeldig en riep zijn aanhangers op het niet te accep teren. De soldaten kwamen in opstand toen de aan hen betaalde nieuwe bankbiljetten door winkeliers niet werden geaccepteerd. hielden een werkonderbreking van een kwartier. Niet alleen om de gebeurtenissen van 1933 te herdenken, maar ook om te pro testeren tegen het neo-nazisti- sche geweld dat het land de afge lopen maanden teisterde. In de Westduitse stad Kassei vorm den zo'n 40.000 mensen gister avond met fakkels en kaarsen een keten van licht om te de monstreren tegen het ultra rechtse geweld. Na de verkiezingen van juli 1932 was de NSDAP van Hitier de sterkste partij en gaf rijkspresi dent Von Hindenburg de 'Fueh rer' de opdracht een regering te vormen. Dat deed Hitier, samen met de Deutschnationale Volks partei. In de maanden daarna werd de Weimar-democratie, vaak met uitdrukkelijke steun van rechtse en burgerlijke par tijen afgebroken. Eind februari 1933 stond de Rijksdag in brand, werden belangrijke grondrech ten opgeheven en communisten en linkse intellectuelen opge pakt. In maart ontbond het par-; lement zichzelf. „Er blijft een morele verplich ting van de Duitse politiek om aan een stabiele orde in Europa mee te werken, waar voor alle volkeren vrijheid, recht en vrede verzekerd zijn", zo benadrukte de kanselier. Na de eenheid van Duitsland gaat het er volgens Kohl om de eenwording van Eu ropa te voltooien. De voorzitter van de SPD-fraetie in de bondsdag. Hans-Ulrich Klose, zei dat Hitier „het ver schrikkelijkste hoofdstuk uit de Duitse geschiedenis heeft nage laten. Wij moeten ook niet verge ten dat de nazi-dictatuur de meerderheid van de toenmalige Duitsers voor zich wist in te ne men en op haar steun kon reke nen". „Onze democratische maat schappij moet zich tegen haar vijanden verdedigen, die to lerantie. openheid, een liberale houding en republikeinse waar den bespotten en bestrijden en daarmee aan het fundament van de democratie knagen", aldus Klose. HARSKAMP - De bevelhebber van de landmacht luitenant-generaal Couzy reikte vrijdag aan leden van het verbindingsbataljon de 'Hcrinneringsmedaile VN-vredesoperaties' uit. Ongeveer 315 militairen, behorend tot de eerste groep 'verbindelaars' die vorig jaar in het voormalige Joegoslavië dienden, kregen de medaile opgespeld. foto Raymond Rutting/ANP Hogeschool Hz2 Zeeland Boulevard Banken I5( 4382 AC Vlissingen Tel. 01184-89400 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil het aantal kunstenaars dat in de bijstand zit en recht heeft op een beroepskostenvergoe ding drastisch beperken. Nu ontvangen ongeveer 5.000 kun stenaars met bijstand ook nog een vergoeding voor onder meer de aanschaf van materia len. Dat aantal moet in de toe komst terug naar 1.200. Premier Lubbers heeft dat vrijdag mee gedeeld na afloop van het kabi netsberaad. De beroepskostenvergoeding is ingesteld na de opheffing van de Beeldende Kunstenaars Rege ling (BKR) in 1987. Volgens Lub bers maken er te veel mensen ge bruik van de beroepskostenver goeding. Alleen wie aan bepaal de criteria voldoet zal er straks nog voor in aanmerking komen. De 1.200 uitverkorenen zullen straks nog maximaal vier jaar van de beroepskostenregeling gebruik kunnen maken. In deze periode bedraagt de beroeps kostenvergoeding jaarlijks 5.000 gulden. Het kabinet gaat er van uit dat kunstenaars die talent hebben dat na deze periode ook bewezen moeten hebben. Zij moeten dan een bestaan als zelf standige hebben opgebouwd. „Anders kan er wel sprake zijn van een creatieve bezigheid, maar dan niet op kosten van de gemeenschap", aldus de pre mier. Staatskunstenaar Woordvoerder J. Verduyn Lunel van de Federatie van Kunste naarsverenigingen reageerde vrijdag zeer negatief maar niet ven-ast. De Federatie was al op de hoogte van de plannen om het aantal kunstenaars in de bij stand ver terug te brengen. De overblijvers zouden volgens die plannen via het Fonds voor de Beeldende Kunsten worden be taald met een soort basisbeurs, afkomstig uit geld van de bij stand „Het betekent een pure sanering van het kunstenaarsbestand en het overblijven van een klein aantal „staatskunstenaars" De rest kan solliciteren naar banen waarvan je je ook nog moet af vragen of die er wel zijn. Die vier jaar zijn ook onvoldoende. Kun stenaars moeten ruim de tijd krijgen om zich als zelfstandige te vestigen. Bovendien moeten er niet alleen economische, maar ook artistieke normen worden gehanteerd. Kunste naars werken immers niet marktgericht. Bovendien is hun arbeid niet goedkoop omdat ze ambachtelijk werken, soms ge woon als in de Gouden Eeuw. Daarom zou het ook mogelijk moeten zijn dat kunstenaars die het net niet helemaal zelf red den. blijvend een gedeeltelijke bijstandsuitkering ontvangen." De Federatie presenteert dins dag in Den Haag alternatieve voorstellen. Die zijn ontwikke- leld in samenwerking met de Kunstenbond FNV en de Be roepsvereniging van Beeldende Kunstenaars. Tl I I I I I IIIITTT r~r MS Van den Broek: monetaire unie kan al voor 1997 DAVOS (KRF) - Een aantal lan den van de Europese Gemeen schap kan al vóór 1997 een mo netaire unie vormen, op voor waarde dat ze voldoen aan de criteria die zijn genoemd in het Verdrag van Maastricht. Dit heelt Hans van den Broek, Eu ropees Commissaris voor bui tenlandse betrekkingen, vrij dag gezegd in Davos. Een aantal landen is op het ogenblik in onderhandeling over toetreding tot de EG. Worden die landen toegelaten, dan is de kans groot dat er voldoende EG- landen zijn die aan de voorwaar den voor een monetaire unie vol doen. aldus Van den Broek. Lan den als Oostenrijk. Zweden, Fin land en Noorwegen staan er eco nomisch gezien beter voor dan veel EG-landen. In het Verdrag van Maastricht staat onder meer dat wanneer er een meerderheid van de EG-lan den aan de criteria voldoet, die meerderheid vanaf 1997 een mo netaire unie kan vormen. Van den Broek acht het overigens niet uitgesloten dat de voor waarden voor deelname aan de monetaire unie worden gewij zigd als er geen verbetering in de economische omstandigheden optreedt. De ex-minister van buitenland se zaken is in Davos voor het World Economie Forum, een jaarlijkse bijeenkomst van onge veer 1.500 hooggeplaatste verte genwoordigers uit de politiek en het zakenleven. De bijeenkomst duurt tot volgende week dins dag. Duitse rechts- extremistische rechter geschorst BONN (AFP/RTR) - Een recht bank in het Westduitse Hamm heeft een rechter van een admi nistratieve rechtbank ge schorst wegens het onderteke nen van een racistisch pamflet. De rechter die tevens voorzitter van de Nationaal Democrati sche Partij i NDP) in de deelstaat Nordrhein-Westfalen is. had een pamflet ondertekend waarin werd gesteld dat het bloed van Duitsers een „speciale nectar" is. het bloed van vreemdelingen daarentegen een „stinkend drab" Het definitieve ontslag van de rechter wordt in een la tere rechtszitting aan de orde ge steld. In Hamm werden vrijdag tevens huiszoekingen verricht in de huizen van twee leden van de Republikaner en in het gemeen tehuis. Daarbij werden 10 000 pamfletten in beslag genomen die de campagne van tolerantie jegens vreemdelingen bespot ten. Eén van de twee mannen is een lid van de gemeenteraad van Hamm. erkwaardig genoeg hebben hoofdrolspelers in „het tweedaagse Kamerdebat over de wao. af gelopen week. nogal eens vastgesteld dat de ge schiedschrijvers maar een oordeel moeten vellen over het doen en laten van de regeringspartijen. Kennelijk durfden zij zelf niet de conclusie te trekken dat dit kabinet van CDA en PvdA de week-van-het-absolute-diepte- punt in zijn bestaan heeft beleefd. Niet eerder hebben de par tijen. die geacht worden deze regeerclub te dragen, elkaar een dag lang zulke bittere verwijten toegedicht, zijn er zulke ernstige botsingen geweest, waren er zulke verbeten gezich ten te registreren. Toen men een dag later voor de ogen van de oppositie en de publieke tribune toch weer probeerde de rijen te sluiten, premier Lubbers bedankjes begon uit te de len en er de gebruikelijke felicitaties waren voor de bewinds lieden die hun wetsontwerp (over de wao» zagen aanvaard, kwam dat allemaal erg gekunsteld over. De (voorlopige) af sluiting van het hoofdstuk-wao was bereikt in een volslagen verziekte sfeer. Stuk voor stuk hadden de prominenten in het debat. Lubbers. Brinkman en Wöltgens elkaar beschadigd. Wie de toeschouwers nog wilde wijs maken dat hier een in vestering in de toekomst van dit kabinet werd gedaan, moest toch wel over een erg rijke fantasie beschikken. Het opvallendst was nog wel dat Kamer en kiezer getuige waren van de afbladdering van minister-president Lub bers. Hier stond niet langer de geduldige compromissen-be denker. de vaderfiguur van het derde kabinet onder zijn naam. Lubbers maakte zijn excuses voor eigen politieke mis taxaties. hij wees de zondebok ide PvdA) aan voor de bijna- kabinetscrisis. hij werd kwaad en stooide zijn banvloeken uit over ieder die hem in het debat te na kwam. De premier had de grootste moeite om het gehannes van de voorbije week binnen het kabinet uit te leggen, laat staan te verdedigen. Hij miste overtuiging met zijn verslag van de manier waarop het contact tussen hem en CDA-fractieleider Brinkman was ver lopen en hij beschuldigde anderen net iets te vaak van ge schiedvervalsing. Kortom, hij stond daar als de centrale fi guur in een Kamerdebat van alleen maar verliezers en een gehandicapte uitkomst, een wao-wetsontwerp dat de proble men waarover het gaat nog lang niet naar een echte oplos sing heeft gebracht. Nog niet eerder in zijn meer dan tien jaar lange loopbaan als minister-president heeft Lubbers bij op positie, regeringspartner (nu de PvdA) en in eigen CDA-kring zoveel krediet verspeeld als juist deze week. Met een forse kater over alles wat er is gebeurd moet dit kabinet-Lubbers nu verder. Dat zal niet eenvoudig zijn. Er zijn in dit Kamerdebat dingen gezegd die het toch al ge groeide wantrouwen tussen de regeringspartijen CDA en PvdA alleen nog maar verder hebben verdiept. Op daad kracht kan dit kabinet zich niet voorstaan. De diepe ver deeldheid over de wao-kwestie heeft heeft in feite de sfeer bij de besluitvorming over alles wat maar even buiten de routine lag. bepaald. En die hypotheek gaat na de afgelopen week niet meer af van de wederzijdse verhoudingen. Ook binnen het CDA valt er nog wel wat op te ruimen. Er is bij het broze wao-compromis flink ingeleverd aan de PvdA. Het is nog maar de vraag of het ooit goed komt tussen het groot opper hoofd van de partij, Lubbers en zijn beoogde opvolger Brink man. Voor de eenheid binnen het christen-democratische kamp was het politieke treurspel van de afgelopen week ronduit rampzalig. Als er al opluchting bestaat dat het kabi net Lubbers/Kok overeind is gebleven, dan heeft het slechts het vooruitzicht om strompelend de eindstreep van 1994 te bereiken. Het 'grote uitleggen' aan de kiezers kan beginnen. vdM. DEN HAAG (ANP) - Dc particu liere beveiligingsorganisaties en recherchebureaus worden meer aan banden gelegd. Ze moeten aan bepaalde voor waarden voldoen om een ver gunning te krijgen en justitie kan eisen stellen aan de kwali teit van hun werk. Dat staat in het wetsvoorstel particuliere beveiligingsorgani saties en recherchebureaus, waar de ministerraad vrijdag mee akkoord is gegaan. Minister Hirsch Ballin van justitie zal het wetsvoorstel voor advies aan de Raad van State voorleggen. Niet alleen aan werknemers van beveiligingsorganisaties en re cherchebureaus worden eisen gesteld, ook alarmapparatuur zal aan bepaalde eisen moeten voldoen. Daarmee moet een ein de komen aan het probleem van het loos alarm, dat de politie handenvol werk bezorgd. In het wetsvoorstel is ook een verbod opgenomen voor politie mensen om in hun vrije tijd te werken voor particuliere beveili- gings- en recherhebureaus. De nieuwe wet moet de huidige Wet, op de weerkorpsen vervan) gen. die de afgelopen jaren al is aangepast om de ongebreidelde groei van particuliere beveili gingsorganisaties in te dammen. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg Markt 51 4331 LK Middelburg Tel 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel 01150-94457 Hulst Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel 01140-14058. Axel; Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel 01155-8000 Zierikzee Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel 01110-15380 Opening kantoren Maandag t'm vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur, Centrale redactie Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdagvanaf 19 00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t'm vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82.00. franco per post 105.00. per maand 29.00. automatische afschrijving 28.50 jaarabonnement 320.00, automatische afschrijving 319.00: jaarabonnement franco per post 405.00. losse nummers maandag tm vrijdag 1,50. zaterdag 2,00 p.st(alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm. minimumprijs per advertentie 24.30; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 6.00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw). Giro: 35 93 00. Uitgevenj Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3