Waar de verbeelding wint van de waarheid Toledo ANWB Museum Amerika Bahia PZC ZATERDAG 30 JANUARI 1993 vrije tijd Het is warm in Toledo. Maar niet onaangenaam. Vanochtend stak er een briesje op dat de ergste hitte uit steegjes en straatjes blies. Het is zaterdag en de duizenden schoolkinderen die met hun gewriemel en geschreeuw de stad een week lang verstopten, zullen wegblijven vandaag. Toledo is weer van de Toledanos. En van de eerste voorjaarstoeristen die op de terrasjes van de Plaza Zocodover een kaart naar huis schrijven. Op het soezende pleintje is het is zo stil, dat je hun pennen kunt horen krassen. Zoals gewoonlijk aan het begin van het nieuwe jaar heeft de ANWB een stort vloed aan nieuwe folders uitgebracht. Daaronder: Actieve Jeugdvakanties, met daarin de adressen van een aantal door de ANWB op deskundige begeleiding, huisvesting en kwaliteit van de maaltijden geselec teerde kindervakantiekam pen. Vaarscholen, met informa tie over alle door de ANWB erkende zeil-, windsurf- en motorbootvaarscholen Jachtverhuurders. Een overzicht van alle op kwali teit geselecteerde verhuur ders van open zeilboten, ka- juitjachten en motorkrui sers. Caravan- en Tentverhuur ders, waarin per provincie de door de ANWB erkende caravan-, vouwwagen- en tentverhuurders worden opgesomd. Fietsverhuurders, met alle (205) adressen en voorwaar den van door de ANWB er kende fietsverhuurders. Op vakantie met kleine kinderen, een brochure waarin de ANWB een aan tal tips geeft voor gezinnen die met kleine kinderen op vakantie gaan. Ook in deze folder een overzicht van de schoolvakanties zoals die zijn vastgesteld voor 1993 en 1994. Bungalows. Een boekje met actuele informatie over door de ANWB gecontro leerde bungalowparken in Nederland. Campings, waarin een over zicht van door de ANWB geïnspecteerde Nederland se kampeerterreinen. Alle folders, brochures en boekjes zijn verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. Zojuist verscheen de nieuwe gids Nederland Mu- seumland met daarin een overzicht van meer dan 900 musea gerangschikt op pro vincie en plaatsnaam. In de gegevens zijn uiteraard adres, openingstijden, toe gangsprijzen en telefoon- ummers opgenomen. Ook dierentuinen en hortussen staan vermeld in de van overzichtskaartjes voor ziene gids, die te koop is in de boekhandel. VVV- en ANWB-kantoren en de gro tere musea. Prijs: f 12,50. Jan Doets, zich ook wel noe mende Mr. America Num ber One, heeft de Neder landse vertegenwoordiging gekregen van Collette Tours. Deze Amerikaans/ Canadese reisorganisatie verzorgt - in aansluiting op de vliegtocht - bustrips over het Noordamerikaanse continent. Vlieg-busreizen zijn voor de Nederlandse markt niet direct nieuw (touroperators als My Way, O AD en ook Doets zelf kwa men er al eerder mee), maar het is een segment waarin volgens de eigenzinnige Heerhugowaardse tourope rator nog wel een flinke uit breiding mogelijk is. Doets gaat terecht van de veron derstelling uit dat veel Ne derlandse toeristen zich on danks alle individualise ring nog altijd graag geor ganiseerd laten rondsjou wen. Prijzen vanaf onge veer 3.000 gulden (10-daag- se tour door Texas, inclu sief vliegreis, overnachtingen en maaltij den I Overigens heeft het aan trekken van Collette Tours Doets er niet van weerhou den het aanbod van zowel auto- als kampeerautorei- zen flink uit te breiden. Waarbij de vraag kan wor den gesteld wat goedkoper is: de USA per auto verken nen (overnachten in hotels) of per camper. De huur van een (kleine) kampeerauto bedraagt per dag immers al vlug 90 gulden exclusief de toeslag van circa 40 cent per gereden mijl. Daar te genover staat de absolute vrijheid te gaan en te staan waar je wil. De Braziliaanse provincie Bahia heeft een Verkeers bureau geopend in Neder land. Het is ondergebracht bij PR Bureau BuroSix en te bereiken onder telefoon nummer: 01829 - 4466. We zagen Toledo het eerst van af het balkon van de Parador, het staatshotel dat iets buiten de stad hoog in de heuvels ligt. In het late licht van de ondergaande zon smeulden de gebouwen in tiental len kleuren bruin, crème en oranje en vanover de Taag, die zich in een nauwe, diepzwarte lus om de oude muren snoert, klonken de geluiden van het oude Spanje. Uitschieten de stemmen vol harde g's en slis sende s'en vermengd met het stac cato geblaf van schorre honden. We waren moe na een lange reis over de eindeloze wegen van La Mancha, maar hoe zou je bij zo'n schouwspel tot de andere dag kun nen wachten? Een half uur later al doorkruisten we de stad op het grillige ritme van almaar wente lende, kerende en draaiende straatjes. We aten brokjes harde ham in de betegelde Bar Royal, vlak naast de fietsenwinkel van Federico Bahamontes, de eerste Spaanse wielrenner die de Ronde van Frankrijk won, en we dronken op een donker terras bier uit een wijnglas. Zo nu en dan heel zelden slechts heb je een moment waarop je je volstrekt gelukkig voelt. Nu over kwam ons dat enkele dagen ach tereen. Het was begonnen in Alma- gro, vijfentwintig kilometer ten zuidwesten van Ciudad Real. De route er heen was van een droevige schoonheid. Kaarsrechte, golven de wegen, rode aarde en miljoenen stijf in het gelid staande olijfbo men met kruinen als uitgezakte permanenten. Soms een stuwmeer met langs de oever zwijgende, in elkaar gedoken vissers en eens in het uur een tegenligger. Klooster We bereikten Almagro tegen de avond en namen onze intrek in de Parador die bleek te zijn onderge bracht in een voormalig Francis canen-klooster. Om meteen ver liefd op te worden. Zeker toen we de luiken van onze duistere, koele kamer hadden opengeduwd en uit zicht kregen op een wit ommuur de, met honderden bloemen en planten overwoekerde patio. Een van de veertien binnenplaatsjes, bleek later, die het hotel had. We aten 's avonds op de Plaza Mayor. Een rechthoekig plein vol winkeltjes, bodega's en cafés dat aan de ene kant wordt afgesloten door het gemeentehuis waarvan de klok waarschijnlijk al jaren stil staat op 11.02 en aan de andere kant door het machtige stand beeld van Diego de Almagro Ade- lantado (1487 - 1538) in leven Capi- tan General van de koning van Chili, het land waar hij overleed. Spaanser hadden we het op onze reis nog niet meegemaakt. Fris ge wassen Maya-meisjes in jurkjes als lampekappen, opgedofte jongetjes stiekem spuitend met waterpi stooltjes en daar statig tussendoor schrijdend, in rijen van vier en vijf, de kwebbelende mensen van het dorp. In de taverne waar we ham, asperges en sla bestelden, luister den jonge mannen naar een plaat van Rod Stewart en keken oude, onderuit gezakt in trijpen fau teuils, misprijzend naar de televi- De brug van San Martin id Toledo. sie die een stierengevecht uitzond. „Malo" hoorden we er eentje na het afzichtelijke optreden van de pica dor zeggen, „slecht" en hij maakte het internationale wegwerpge baar. Misschien hadden we nog langer in Almagro moeten blijven, wie zal het zeggen. Maar nergens is de ho rizon zo spannend als op de hoog vlakte van La Mancha. Het jaagt de reiziger voort. Zelfs als die in de vroege morgen in ademloze be wondering door Almagro's schitte rende openluchttheater loopt, laatste herinnering aan 's stads gouden jaren (tweede helft veer tiende eeuw) toen een Duitse ban kier het onaanzienlijke plaatsje uitbouwde tot het belangrijkste handelscentrum van Spanje. Dus reden we naar het westen waar de Rio Guadiana door zo'n woest landschap schuurt dat zelfs de Spanjaarden het links laten lig gen. Vier uur rijden, drie tegenliggers. Pijlsnel overstekende hagedissen, vogels die we niet thuis konden brengen en hagen vol witte roosjes. Hier en daar hoogpoorten en bor den met verwijzingen naar hacien da's die soms schetterend wit op lichtten in het wrede middaglicht, maar dan weer verborgen bleven achter eindeloze rijen heuvels. Een keer zagen we een troep loom gra zende vechtstieren waarvan we ei op eerdere reizen door Andalusie en Salamanca zoveel meer hadden gezien. De dieren zullen, als ze een maal tussen de 4 en 7 jaar waren, ergens in Spanje tegenover een steeds van hen wegdansende moordenaar komen te staan en uiteindelijk na een kansloos ge vecht worden gedood. We lunchten in Horcajo de los Montes. een lelijk dorp van bak steen met een bar die Las Vegas heette. We wilden brood, kaas en water, maar kaas was er niet foto Spaans Verkeersbureau ham wel. We vroegen of die met de snijmachine 'zo dun mogelijk' kon worden gesneden en kregen met een de wind van voren. Domme ex- tranjeros. Als je van iemand houdt leg je hem niet onder de guillotine. Ham moetje eten in brokken die je vasthoudt in je vingers. En je moet er niet alleen van genieten met je papillen en je neus, maar ook met je ogen. Nooit eerder kregen we tij dens een lunch een beter advies. De dieprode, bijna zwarte ham van Las Vegas in Horcajo de los Mon tes is zo hemels, dat we er al moesten we nog een heel eind rij den - een glas wijn bij namen. Granada Waarom gaan Nederlanders wel naar de Costa's en niet naar Span je? De dappersten, het luieren op het strand moe, rijden op zekere dag vanuit Torremolinos per bus naar Granada, slenteren met tien duizenden mensen rond in het Al- hambra, laten zich fotograferen bij de Patio de los Leones, bereiken misschien nog net de tuinen van El Generalife, maar worden dan al weer naar de rokende, rochelende en stinkende touringcars gecom mandeerd voor de terugreis. Van de schoonheid (zo broos als een to- verslot, vond Louis Couperus) van het Alhambra na vijf uur 's mid dags als 95 procent van de toe risten is verdwenen hebben ze geen weet; van El Albaicin, de Moorse wijk aan de andere kant van de Moors babbelende Rio Dar- ro al helemaal niet. „Geef hem een aalmoes vrouw, want niets in dit leven is erger dan blind te zijn in Granada" (Francisco de Icaza). Vraag nooit naar de plek waar de stad op z'n mooist is, want de ant woorden zullen als lottoballen over elkaar heentuimelen. De Pla- ceta de Santa Ines Alta met zijn onvergetelijke uitzicht op het Al hambra dat op zijn beurt weer wordt overkoepeld door de eeu wige sneeuw van de daar achter liggende Sierra Nevada? Het plein voor de San Nicholaskerk mis schien? De Cuesta de Alhacaba? Dat pleintje zonder naam bij de Puerto Nueva. Of wellicht toch maar de Plaza Bib-Rambla tijdens de paseo, het flaneeruurtje. Loten- verkopers die met bittere stem zoete dromen verkopen; groepen mannetjes met strooien hoedjes, goud gemontuurde zonnebrillen en tot vlak onder de borst opge sjorde pantalons die met ernstige gezichten de toestand in de wereld bespreken. En overal rondom ons de opzwepende klanken van de fla menco, ook als ze er niet zijn. Want dan hoor je ze wel in je verbeelding. Hier duizelt Andalusie in duizen den geuren en kleuren door de straatjes die 'als deinende tenta kels van een inktvis (schreef Fede rico Garcia Lorca) over de heuvel kronkelen'. Kasteel Maar daar niet alleen natuurlijk. Op doorreis naar Cazorla en het nog veel leukere La Iruela, waar vandaan we in drie, onvergetelijke uren naar de uit okeren rotsen ont springende Rio Guadalquivir zou den lopen, zagen we hoog boven ons, op een brutaal vooruitsprin gende rots, het kasteel en de mu ren van Homos. Onze reisgidsen hadden nooit van het dorpje ge hoord; wijzelf en de toerist even min. Maar waar is Spanje Arabi- scher? In Cordoba? In Granada misschien? Van de waanzinnige Moorse versierdrift die de bezoe kers van paleizen en moskeeën in Granada, Sevilla en Cordoba de hand voor de mond doet slaan, valt in Homos weinig terug te vinden, maar hoe stil en wit ligt het knik kebollende plaatsje Arabisch te wezen in het hete licht van Andalu sie. En nu, in het zinsbegoochelende Toledo, met zijn onwaarschijnlijke mengeling van joodse, Romeinse, Moorse en christelijke bouwstij len, grijpt Spanje ons opnieuw naar de keel. Net als gisteren en vanochtend toen we door La Man cha reden, het land van Don Qui- chot, de Ridder van de Droevige Figuur, het land ook van Sancho Panza z'n trouwe schildknaap en het land natuurlijk van Rossinant, door de wereldberoemde edelman na vier dagen prakkizeren zo ge noemd omdat het in diens optiek 'het ros der rossen' was, 'het beste paard ter wereld'. Ooit verkneukelde ik mij over veertig verdrietige Engelsen die bij Meiringen in Zwitserland, met de pet in de hand de plek bezochten waar Sherlock Holmes volgens z'n bedenker Sir Conan Doyle de dood zou hebben gevonden. Nu stonden we vanmiddag in El Tobeso zelf in het huis waar Cervantes de door Don Quichotte zo driftig aanbeden Dulcinea geboren liet worden. En luisterden we met ernstige gezich ten naar de gids die de overtuiging uitdroeg dat De Geestrijke Ridder waarlijk tegen windmolens en zak ken rode wijn had gevochten. Geen heerlijker land. dan een land waai' de verbeelding het wint van de waarheid. Rob van den Dobbelsteen Het Plaza Mayor in Almagro. foto Spaans Verkeersbureau/Ramón LópezAlonso

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 27