De ellende vergt een sterke maag Nederland is groeimarkt voor corruptie Lepra-actie reportage ZATERDAG 30 JANUARI 1993 22 ken, maar dan wil ze toch weer terug naar haar familie. Daar verslechtert haar situa tie steeds verder." De tijd dat lepra-lijders of melaatsen met een klepper door het leven moesten om mensen in hun omgeving te waarschuwen dat zij eraan kwamen, is voorbij. De lepra bacterie wordt verspreid door hoesten en spuwen. Maar iemand met een goede con ditie heeft weinig te vrezen. Het eigen af weersysteem weet wel raad met de ziekte kiemen die zich vrij traag vermenigvuldi gen. In landen als Nepal en India is de kans dat familieleden besmet raken vrij groot. Veel mensen wonen dicht op elkaar in rieten of houten hutjes, waar geiten, honden en kippen in en uit hollen. Bovendien is de weerstand tegen ziektekiemen vaak ge ring ten gevolge van de eenzijdige voe ding. Niet voor niets is lepra een ziekte die zich vooral in arme landen voordoet. En Nepal-pas sinds 1952 voor buitenlanders toegankelijk - behoort tot de armste lan den op de wereld. Hier verzamelen en dro gen vrouwen en kinderen koeiemest die wordt gebruikt als brandstof voor het ko ken. En om de kosten te drukken, zit het hele land iedere dag twee uur zonder stroom. Voorlichten Nog steeds is de angst voor de ziekte groot en worden leprozen door hun familie en dorpsgenoten uitgestoten. Dat overkwam ook Baldev Risidev. Toen de ziekte zich bij hem openbaarde, vluchtte zijn vrouw naar haar familie terug en nam de kinde ren mee. De man raakte daarvan zo in de put, dat hij zichzelf verwaarloosde, zijn pillen niet nam en de ziekte zich onge remd verder ontwikkelde. „Soms heb je een sterke maag nodig om al die ellende om je heen te verdagen", erkent De Sol- denhoff. Hij dringt er bij de medewerkers van het project op aan patiënten en hun familie vooral goed voor te lichten over het ver loop van de ziekte. „Maar het blijft moei lijk de mensen duidelijk te maken hoe ze kunnen genezen. De angst en de vooroor delen zijn groot en hardnekkig. Daardoor laten patiënten zich vaak pas laat behan delen. Ondertussen steken ze anderen aan." Het controleproject in het oosten van Ne pal dat de Nederlandse Stichting Lepra bestrijding samen met de regering runt, loopt al meer dan tien jaar en werpt zijn vruchten af. Bij steeds meer mensen wordt de ziekte in een vroeg stadium ont dekt en met de juiste medicijnen is die dan goed te bestrijden. Sommige mensen zijn al na een jaar volledig genezen, maar bij anderen kan het vijf of zes jaar duren. Mensen die handen of voeten missen, mel den zich niet meer bij de mobiele klinie ken. „Doordat dit project al zolang loopt, is de ziekte bij hen allang tot staan ge bracht", verklaart de project-leider. „Ze zijn niet ziek meer en hebben dus ook geen behandeling meer nodig." Dat de mensen tientallen jaren gehandicapt door het le ven moeten, is een andere zaak. Goede reputatie De Schot werkt al zeventien jaar in de le prabestrijding in Afrika, Azië en Vanuatu, een eilandengroep in de Stille Oceaan ten noorden van Australië. Binnenkort breidt hij zijn werkterrein uit naar de Noordin- diase deelstaat Bihar. De kliniek in zijn woonplaats Biratnagar, een kilometer of zes van de grens met India, heeft een goede reputatie en maar liefst zeventig procent van de patiënten is uit India af komstig. De NSL wil de komende jaren, samen met de regering van de deelstaat - „de rege ring voelt zich dan mede verantwoorde lijk" - eenzelfde project opzetten als in Ne pal. Op dit ogenblik verloopt de leprabe strijding in de deelstaat uiterst moei zaam. Ambtenaren lopen elkaar voor de voeten en corruptie en incompetentie ei sen hun tol, zodat er van een goede organi satie nog lang geen sprake is. Dr A. Singh, de man die verantwoordelijk is voor de naar schatting 380.000 leprozen in de deel staat van 86 miljoen mensen, bijvoor beeld. beschikt in zijn werkkamer niet over telefoon. Theo Haerkens Het gironummer van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding is 50500 m Amsterdam. Zondag is het Wereldlepradag. Overal in de wereld wordt dan aandacht geschonken aan de ziekte waaraan 5,5 miljoen mensen lijden. De meeste slachtoffers wonen in de ontwikkelingslanden. Met wat hulp is het goed mogelijk de ziekte te bestrijden en te voorkomen dat die meer slachtoffers maakt. Afgelopen jaar ontving de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijging elf miljoen gulden waarmee 50 projecten in Azië, Afrika en Zuid-Amerika werden gefinancierd. Aan de hand van zijn kleinzoon zoekt de oude man wankelend zijn weg in het kleine donkere ziekenhuisje van Raj- biraj, maar de drempel is voor hem een haast niet te nemen hindernis. Pas na vier keer proberen, gaat de onwillige voet over het obstakel heen zonder dat de man zijn evenwicht verliest. Lepra heeft niet alleen het gevoel in zijn vingers en zijn voeten ge dood, maar ook zijn gezichtsvermogen ernstig aangetast. De man is een van de tientallen leprapa tiënten die vandaag de mobiele kliniek bezoeken in Rajbiraj, een plaatsje in het zuidoosten van Nepal, de doodarme berg- staat aan de voet van de Himalaya, inge klemd tussen India en China. ..Een hopeloos geval", luidt de diagnose van de Schotse arts dr Richard de Solden- hoff. Hij leidt het Lepra Controle Project dat de Nederlandse Stichting voor Lepra bestrijding (NSL) samen met de regering van Nepal heeft opgezet in het oosten van het land. De overheid in Nepal zorgt voor personeel, de NSL levert kennis en medi cijnen. Voor de oude man, die onzeker voort- schuifelt op zijn plastic schoenen, is niet veel meer te doen. De lepra-bacterie heeft bij hem al teveel beschadigd. Toch moet ook hij medicijnen slikken om de ziekte tot staan te brengen en verdere versprei ding tegen te gaan. Lepra of melaatsheid wordt veroorzaakt door een bacterie die de zenuwen aantast Dat. gebeurt vooral in handen, voeten en gezicht. Door het afsterven van de zenu wen worden de lichaamsdelen gevoelloos, waardoor kleine wondjes zich gemakke lijk ontwikkelen tot lelijke infecties die niet alleen de huid, maar ook het vlees en zelfs het bot aantasten. Veel mensen in Nepal en andere ontwik kelingslanden lopen op blote voeten ter wijl ze zwaar werk doen en de kans op ver wondingen is dan groot. Hetzelfde geldt voor de handen. Vrouwen, die op open vuurtjes hun potje koken, verbranden vaak hun vingers, zonder er erg in te heb ben. Met de ogen is het al niet anders. Een gezond oog knippert als er een stofje in komt, maar een lepra-lijder merkt niets en zo wordt het oog gemakkelijk beschadigd, wat uiteindelijk leidt tot blindheid. Gezondheidswerkers In het ziekenhuisje, een groezelige don kere ruimte, verdringen de patiënten, die veelal gehuld zijn in grauwe doeken, zich om raad en gratis pillen. Privacy bestaat hier niet en iedereen kijkt bij een onder zoek belangstellend toe. Geroutineerd testen de Nepalese 'gezondheidswerkers' - die geen arts zijn, maai- een cursus ach ter de rug hebben waardoor ze lepra in een vroeg stadium kunnen herkennen - de re flexen in handen, armen en benen. Als de reflexen niet goed zijn. betekent dat dat de zenuwen zijn aangetast. Met behulp van een ballpoint, een speld of een watje brengen ze in kaart waar de patiënt zijn gevoel is verloren. Zo wordt het ver loop van ziekte en herstel bijgehouden. In het gunstigste geval meldt een patiënt zich omdat hij een raar plekje heeft op zijn lichaam De schade is dan nog klein en de kans op volledige genezing groot. Een jonge vrouw in een prachtige sari van rood met goudbrokaat, kan maar nauwe lijks geloven dat ze genezen is. Schijnbaar onbewogen luistert ze samen met haar man naar de gezondheidswerker die uit legt dat ze niet meer hoeft terug te komen. „Maar als je klachten hebt. ben je natuur lijk van harte welkom", is de boodschap. Het controleproject, in Nepal is erop ge richt de ziekte zo vroeg mogelijk te ont dekken. Iedere maand bezoeken de ge zondheidswerkers met hun terreinwagen afgelegen dorpen. De wegen in het land zijn erg slecht. In de heuvels zijn helemaal geen wegen en sommige patiënten lopen meer dan een dag voor controle. Ook de gezondheidswerkers lopen soms urenlang om op een verafgelegen plaats patiënten te bezoeken. Verschrompeld Een kleine in lompen gehulde man dringt zich naar voren. Zijn gezicht is opgezwol len, zijn neus verschrompeld. Zijn hele li chaam is bedekt met bulten en bobbels, de handen zijn verkrampt en de voeten vervormd. ..Hij is duidelijk veel te laat ge komen". zegt De Soldenhoff. „Hij is pas een paar keer hier geweest en leeft als be delaar omdat zijn familie hem heeft ver stoten." Na het gebruikelijke onderzoek neemt de arts de man mee naar buiten. Op het veld je voor het ziekenhuisje waar hele gezin nen op de dokter zitten te wachten, temid den van geiten, broodmagere koeien, een groepje ravottende jonge honden en ber gen ziekenhuisafval, leert de man hoe hij zelf zijn voeten moet verzorgen om infec ties te voorkomen. Eerst moet hij bij de pomp een bak water Door lepra getroffen moeder met baby: Is er nog hoop? foto Clemens Oltshoorn halen en een stuk baksteen zoeken. De ge zondheidswerker snijdt voorzichtig grote korsten keihard eelt weg. Vervolgens moeten de voeten weken, waarna de pa tiënt met de ruwe steen nog wat eelt weg schuurt. Het duurt een poos voor de man met zijn gevoelloze vingers de greep te pakken heeft. „De eeltlaag moet dun blij ven". legt De Soldenhoff uit. „Normaal blijft een dikke eeltlaag. die ontstaat als mensen veel op blote voeten lopen, soepel door te zweten, maar bij lepra-patiënten werken de zenuwen niet, waardoor ze ook niet meer zweten. De eeltlaag verdroogt dan en barst, en is een bron is van infec ties." Een paar mensen hebben diepe wonden onder hun voeten, het gevolg van deze in fecties. Eén man heeft een bloederige plek op de plaats waar zijn grote teen zat. De gezondheidswerkers verzorgen de won den en vertellen de patiënten hoe ze erger moeten voorkomen. „Rust houden is ei genlijk het enige dat echt helpt", aldus De Soldenhoff. Maar hij realiseert zich dat de meeste mensen zich die luxe niet kunnen verooloven. „Velen werken op het land van een ander. Wie niet werkt, heeft geen geld en dan is er geen eten voor het gezin." Sociale misère Een groepje apen vlucht de struiken in als de projectleider passeert in zijn oude vier- wiel aangedreven Nissan en probeert de ergste kuilen in het asfalt te vermijden. Hij vertelt over Saili Satar, een meisje van vijftien. Haar vader is overleden, haar moeder is ernstig gehandicapt als gevolg van lepra, net als Saili zelf en haar oudere broer. Twee jongere kinderen zijn ook be smet. maar bij hen is de ziekte bijtijds ont dekt. Door de handicaps kunnen de moe der en de oudste kinderen niet werken, zo dat ze met bedelen in leven proberen te blijven. „Saili eet niet goed en iedere keer dat ze bij ons komt, is ze verder verzwakt. Ze blijft, dan een poosje om wat aan te ster Criminaliteit van de witte boorden: Op een groot aantal plaatsen in Nederland wordt geknoeid. foto Vladimir van der Burgh Fraude en corruptie bedreigen steeds vaker overheidsinstanties en bedrij ven. Geschat wordt dat er in Nederland jaarlijks miljarden guldens schade gele den wordt door witteboordencriminali teit. De vrees bestaat dat de onderwereld bezig is zich langzamerhand in te kopen in de bovenwereld. Ondanks alle ver moedens en de gigantische bedragen die met corruptie en fraude te maken heb ben is het voor de politie moeilijk om fraudeurs op te sporen. De Groninger hoogleraar accountants controle professor drs J. A. van Manen houdt zich met de achtergronden van de ze problematiek bezig. De politie heeft volgens hem behoefte aan deskundig heid bij het doorgronden van de boek houding en accountants hebben geen deskundigheid inzake rechercheonder zoek. Vandaar dat Van Manen het een goede zaak vindt als accountants en po litie in bijzondere gevallen gaan samen werken. Daarnaast moet er volgens hem veel meer aan fraudepreventie gedaan worden. „Het klimaat voor ondernemin gen en de overheid is in Nederland kwetsbaar", aldus Van Manen, die ook vennoot is bij Coopers Lybrand Dijker Van Dien, een van de grotere accoun tantsorganisaties in Nederland. Witteboordencriminaliteit staat in Ne derland internationaal bekeken nog in haar kinderschoenen. Maar daar kan in hoog tempo verandering in komen, meent Van Manen. „Ook misdaadorga nisaties doen aan marktonderzoek en ontdekken de zwakke plekken in Neder land." Geprobeerd wordt om functiona rissen op sleutelposities om te kopen om op die manier grote orders binnen te sle pen. Daarbij is volgens Van Manen voor al de overheid zelf in beeld. De witteboor dencriminelen maken gebruik van de ve le leemten in de overheidsorganisatie. Handig wordt ingespeeld op de zwakke informatiesystemen die de overheid heeft. Financiële tegenvallers komen daardoor pas laat of helemaal niet aan het licht. Het komt voor dat door het om kopen van ambtenaren subsidies, ver gunningen en opdrachten worden ver kregen. Van Manen: „De overheid is kwetsbaar als je kijkt naar vergunningen. Een ver gunning is een papiertje dat van onge looflijk veel waarde is voor degene die het krijgt. Voor een ambtenaar die zo'n vergunning moet verstrekken, kan het natuurlijk heel aanlokkelijk zijn om iets te accepteren. Ook voor subsidies gaat dat op. Als er maar een beperkt aantal subsidies is te vergeven en er veel subjec tieve elementen bij de beoordeling mee spelen kan het natuurlijk zeer aantrek kelijk worden om een ambtenaar die een subsidieaanvraag moet beoordelen iets toe te schuiven. Gelukkig zijn de meeste ambtenaren integer, maar de overheid is te veel afhankelijk van die integriteit." Onbetrouwbaar „De overheid is nogal onbetrouwbaar. Dat wil zeggen dat het systeem van de overheid met zich meebrengt dat er re gelmatig wijzigingen in het beleid ko men. Je ziet vaak dat projecten halver wege worden omgegooid. Of dat men bij de start van een project eigenlijk nog he lemaal niet weet welke kant men op wil. Dat brengt grote financiële risico's met zich mee." „Het is ontzettend gevaarlijk om op het laatste mornent veranderingen aan te brengen in een bestek. Als u bij voor beeld een huis laat bouwen en u bedenkt op het laatste moment dat u een stop contact twintig centimeter wilt ver schuiven dan wordt dat. stopcontact on betaalbaar. Want dan moet alles op nieuw worden gewogen en er is maar een die dat kan doen. Dat is die ene leveran cier die al aan het installeren is. Dat kost kapitalen." „Een duidelijk voorbeeld is natuurlijk de kweekreactor bij Kalkar. Daar heeft men halverwege zelfs het hele veiligheidscon cept veranderd. Dan ben je overgeleverd aan degenen die het project uitvoeren. Die kunnen vragen wat ze willen en kun nen goudgeld verdienen. Waar de over heid mee moet beginnen is een ontzet tend goed stelsel van projectmanage ment. Het zou heel goed zijn om projec ten in deelprojecten op te splitsen. Daar door kun je de kosten veel beter beheer sen. Dat zijn managementstechnieken waarin de overheid veel beter zou kun nen worden." Belangstelling „Iets wat ik heel jammer vind in Neder land is dat de financiële informatievoor ziening aan politici nog veel te kort schiet De belangstelling bij gemeenten bij voorbeeld voor begrotingen is tradi tioneel veel groter dan de belangstelling voor jaarrekeningen. Men bedenkt van alles, spreekt zich uit voor beleid, maar laat het vervolgens voor wat het is. Als de goedkeuring voor een project gegeven is. is daarmee vaak de kous af. Ik denk dat we er heel erg bij gebaat zouden zijn als er meer aandacht zou komen voor de be heersing van uitgaven. Dat kan door een heel regelmatige rapportage van de uit gaven aan de gemeenteraden. De jaarre kening is veel interessanter dan de be groting." Van Manen geeft ook regelmatig aan be drijven het advies om de verantwoording voor financiën en orders te spreiden. Als alle macht in handen ligt van één perso neelslid wordt er onnodig een hoog risico gelopen. „Een bedrijf dat altijd alle inko pen laat doen door één persoon, loopt ge vaar voor corruptie. Vooral bij belangrij ke projecten en orders is het voor andere bedrijven heel verleidelijk om te probe ren die medewerker voor zich te winnen door steekpenningen „In de bouw gebeurt dat bij voorbeeld door gratis het huis van zo'n personeels lid op te knappen. Die aannemer heeft dat personeelslid daarna volledig in zijn zak. want hij stuurt nadien dan wel een blanco factuur naar het adres van de man en houdt er zelf een copie van. Als de aannemer later eens geen order wordt gegund, kan hij die factuur naar de baas van dat personeelslid sturen. Gegaran deerd dat die man dan binnen een dag op straat staat. Die druk werkt altijd." Mazen Er zijn volgens Van Manen vrijwel altijd enkele kwetsbare elementen in een be drijf op te sporen. „Een bedrijf is altijd kwetsbaar als er veel kasverkeer is. Con tant geldverkeer kun je gemakkelijk bui ten de boeken houden. Als er veel trans acties via banken lopen heb je een beter overzicht en is dat moeilijker. Je moet heel goede procedures hebben om te voorkomen dat je door je eigen kasver keer lekken in je bedrijf krijgt. Een ander voorbeeld is de onduidelijkheid die er heerst rond veel overheidsregels. Of re gels die niet goed worden gecontroleerd. Als er veel mazen in de wet zitten zijn be drijfstakken erg kwetsbaar. Dat zie je heel duidelijk in de afvalverwerking. We hebben veel ideeen over het milieu, maar echt waterdichte afspraken bestaan er niet. Het is relatief gemakkelijk om mis bruik van de regelgeving te maken. Ik heb er nooit specifiek onderzoek naar ge daan, maar het kan haast niet anders dat dit soort praktijken vaak voorkomen. Kijk maar naar de schandalen die boven water komen. Er wordt op een groot aan tal plaatsen bijzonder geknoeid in Ne derland." „Het verder doorgroeien van Europa heeft de consequentie datje ook steeds meer te maken krijgt met de buitenland se criminaliteit. Die organisaties doen ook marktonderzoek. Ze onderzoeken in welke landen nog mogelijkheden zitten. Ik ben wat dat betreft niet erg optimis tisch over de ontwikkeling van de witte boordencriminaliteit in Nederland." Zorg Ook de accountantsbranche gaat niet geheel vrijuit bij de fraudeontwikkeling. Vermoed wordt dat een aantal fraudeurs wordt bijgestaan door registeraccoun tants die bewust de code van hun be drijfstak negeren. Van Manen: „Het is een grote zorg voor ons dat het eigenlijk niet voorkomt dat mensen géén accoun tant kunnen vinden. Een enkele register accountant kan daarmee het accoun- tantsberoep al in een kwaad daglicht zet ten. Er zijn kennelijk mensen die niet met nette zaken bezig zijn en toch ac countants kunnen vinden. Dat is natuur lijk een ernstige zaak. Daarom heb ik wel enig begrip voor de wensen van de over heid om te proberen meer grip te krijgen op accountants. Sommige politici willen een meldingsplicht voor accountants aan de justitie invoeren. Groot probleem is dan echter dat we in een heel onduide lijk situatie komen. Fraude speelt zich vaak afin een grijs gebied." In zijn nieuwjaarsrede pleitte commissa ris A. Woltjer van de Groninger politie er voor dat de politie financiële experts uit het bedrijfsleven moet aantrekken om gedegen politieonderzoek te kunnen doen. De deskundigheid voor goed fraudeonderzoek ontbreekt nu bij de po litie. meent Woltjer. De gemiddelde poli tieman mist de kennis om boekhoudin gen door te spitten op zoek naar malver saties. Van Manen steunt het pleidooi van Woltjer. „De problematiek van de witteboordencriminaliteit vraagt om een interdisciplinaire aanpak. Een be tere samenwerking tussen accountants en politie zou een goede zaak zijn. Bij de centrale recherche informatiedienst heeft men een beperkt aantal registerac countants in dienst die getraind zijn in politietechnieken. Dat aantal zou uitge breid moeten worden. Daarnaast is er ook een grote behoefte aan computer deskundigen. Er zitten bij de justitie hele knappe mensen, maar wel te weinig. Als je vandaag de dag een misdadige organi satie wilt opsporen moetje een computer kunnen kraken. Alleen op die manier kun je in met wachtwoorden beveiligde systemen kijken. De eigenaar gaatje het wachtwoord echt niet zelf geven." Gert Brouwer Lepra-patiënten in Nepal leren hoe ze hun voeten moeten verzorgen. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 22