Bazuingeschal is niet van de lucht Lokale omroep Op de televisie hoeft maar een baby te verschijnen... reportage ZATERDAG 30 JANUARI 1993 20 zaak de behoefte aan house- en andere dis- co-muziek. Atlantis-voorzitter R. Rotgans draait daar niet omheen. „Wij zijn een omroep voor jongeren, vrolijk en dansbaar. Wij willen niet in de massa verdwijnen. Grijs is er al genoeg. Er zijn al zoveel omroepen die zich richten op een gemiddeld publiek: Hilversum, Omroep Zeeland, en vooral, en in toenemende mate de grote commer ciële zenders. Daar kunnen wij niet tegen concurreren. Onze enige kans is dat we ons van al die anderen onderscheiden. Dat doen we met onze muziek." Dat de muziekkeus van Atlantis de pluri formiteit in radioland zeer ten goede komt, is een bijzonder heuglijk feit. Maar daarmee komt de omroep nog niet tege moet aan de eis dat ze verlerlei plaatselij ke behoeften dient te bevredigen. Rot gans: „Ja, wat wil je... Zolang we afhanke lijk zijn van adverteerders, is er geen geld om de publieke functie waar te maken. Een volwaardige nieuwszender is finan cieel gezien onmogelijk. We kunnen hoog uit een functie vervullen voor verenigin gen. Daar hebben we dan ook voor geko zen. Ons geluid moet wel herkenbaar blij ven. We kunnen dat niet onderbreken met programma's voor wisselende minderhe den. Dan zouden onze vaste luisteraars weglopen. We kunnen ons dat niet permit teren. Omroep Zeeland kan dat wel. Die krijgt daar 4 miljoen gemeenschapsgeld per jaar voor." Bedelen Rotgans heeft overigens een oplossing voor het wegloop-probleem. „Wij hebben meermalen gevraagd ons op de kabel in plaats van stereo-geluid, twee mono-ka nalen te geven. Dan kunnen we, wanneer er behoefte aan bestaat, één kanaal ge bruiken voor kerkdiensten, raadsverga deringen of andere minderheidsgroepen programma's. Maar er wordt geen gehoor aan gegeven." Al met al, oordeelt Rot gans, is zijn stadsomroep niet meer dan een 'uit de hand gelopen hobby'. „Je moet de hele tijd bij winkeliertjes om een paar centen bedelen. Aan radio-maken komt je niet eens toe. Er werken hier alleen maar vrijwilligers. Die kan ik hooguit een on- kostenveroeding betalen van duizend gul den per jaar. Dus wat is nou zo'n omroep- je. Veel stelt het niet voor." Niettemin start de stadsomroep Middel burg per 1 maart als eerste in Zeeland met lokale tv, ook al moet kabelexploitant Ze- katel daar het eigen Walchers info-kanaal voor opofferen en dure voorzieningen tref fen die vroeg of laat op de burgers worden verhaald. Meer dan wat teksten en foto's heeft Rotgans' stads-tv voorlopig niet te bieden. Maar daar zit hij niet mee. „De radio is voor de jeugd, met tv kunnen we een ander publiek bereiken. Het één moet het ander versterken. We proberen het voorzichtig uit te bouwen." Buitenstaanders kunnen er anders over denken, maar iedere lokale omroep - al zijn de roeiriemen nog zo kort - vindt zich zelf voor de bevolking een zegen. Bij de start van Radio Actief, de omroep in Val- kenisse. kwam burgemeester drs W. Plomp dat volmondig bevestigen: „Zij fungeert als bindende factor in een samen leving. Zij betrekt de bevolking bij het maatschappelijk gebeuren." In het geval van Aktief moet worden toegegeven dat zulks met inzet van velen wordt gepro beerd. De Valkenisser omroep mikt met een wat rustiger muziekkeus op een 'breed publiek van 20 tot 55 jaar'. Oprich ter R. Verhaagen noemt de stap naar ei gen nieuwgaring 'heel moeilijk'. Maar er is zo af en toe al eens een reportage of inter view op zijn station te horen. Alleen, het is soms de vraag tot welke sa menleving de omroep zich nu precies richt. De Mediawet (artikel 50. lid 7) eist dat de zendtijd 'geheel' wordt gebruikt 'voor een programma dat in het bijzonder betrekking heeft op de desbetreffende ge meente'. Niettemin dingt Radio Aktief. zowel als Middelburgs Radio Atlantis, in de hele regio naar de gunst van luisteraars en adverteerders. Atlantis dicteert naar eigen zeggen 'ontembaar het ritme van Walcheren'. En Aktief belooft de klanten 'twee weken adverteren voor de prijs van één' op 'alle radio's van Walcheren'. Lo kale radio. Er is veel op af te dingen. Maar je kunt niet zeggen dat ze niet royaal zijn. Henk Postma Ze brengen 'de beste muziek en de meeste informatie', persen zich 'zelfstandig, onbezorgd en vrij' door kabels, en golven als 'toonbeeld van doorzettingsvermogen' de ether in. Lokale Omroep in Zeeland. Het bazuingeschal is niet van de lucht. In drie Walcherse gemeenten blazen ex- piraten, omringd door goedwillende amateurs, hoog van de audio-toren sinds ze plaatselijk de mediamacht grepen. Bij die Walcherse kakefonie blijven de andere regio's nog wat achter. Toch zwelt ook daar het plaatselijk radio-geluid. Dankzij de (mazen van de) Haagse Mediawet. Radio Aktief: De Valkenisser omroep mikt met een rustige muziekkeus op een breed publiek. foto's Lex de Meester Radio dicht bij huis, en indien gewenst ook televisie. Elke gemeente één pu blieke omroep, gestuurd door een pro grammaraad die representatief is voor de plaatselijke bevolking. Het is nu eindelijk eens goed en democratisch geregeld. Dachten ze in Den Haag. De praktijk blijkt anders. Wie in een gemeente als eer ste kans ziet een gemêleerd gezelschap handlangers te ronselen, kan bij het ge meentebestuur een representataviteits- verklaring halen, en krijgt daarmee het al leenrecht om plaatselijke radio, en indien gewenst televisie te maken. Alom in den lande hebben oud-radiopiraten en andere hobbyisten op die manier legaal de macht gegrepen in regionaal en plaatselijk me dialand. De kabelexploitant moet er gratis een ka naal voor vrij maken en regelen dat het geluid binnen de gemeentegrenzen blijft. Daarnaast mag een lokale omroep een ei gen zender installeren. Omdat ethergol- ven zich niet aan gemeentegrenzen sto ren, strekt het bereik van veel van die zen ders zich over een hele regio uit. Her en der zijn vele fraaie beloften gedaan. Een grote verscheidenheid aan programma's zou uiteenlopende groepen uit de plaatselijke bevolking aan de radio kluisteren. Erg veel is daar nog niet van terecht gekomen. Eind vorig jaar klommen de parlementa riërs Middel (PvdA) en Koetje (CDA) ver ontrust in de pen. De lokale omroep, zo klaagden ze bij de minister, veronacht zaamt de publieke zaak ter wille van de commercie, en overtreedt bij bosjes de re gels. Dergelijke klachten zullen mogelijk tot een wetswijzing leiden. Maar dat duurt nog zeker een jaar. De lokale omroep rukt ondertussen op. Wat moet die. als het goed is, de luisteraar zoal bieden? De Mediawet (artikel 30, lid b. i formuleert het met een niet te evenaren volzin: een lokale omroep stelt zich „uit sluitend, althans in hoofdzaak ten doel een omroepprogramma te verzorgen dat in zodanige mate gericht is op de bevredi ging van de in de gemeente levende maat schappelijke, culturele, godsdienstige, en geestelijke behoeften, dat de instelling geacht kan worden van algemeen nut te zijn." De helft van de zendtijd moet wor den gebruikt voor programma-onderde len van „informatieve, culturele en educa tieve aard." Rekbaar Vrijwel overal wordt, naar de letter geno men. straffeloos met die opdracht gesjoe meld. Controle blijkt ondoenlijk. Ge meentebesturen die 'representativiteits- verklaringen' afgaven, leunden vervol gens met de oren dicht achterover. En het Commissariaat voor de Media komt oren te kort om de honderden omroepjes in den lande in de gaten te houden. De letters van de wet zijn bovendien bijzonder rek baar gebleken. Formeel maakt de pro grammaraad in grote lijnen de dienst uit, maar niet zelden leidt dat orgaan een sla pend bestaan. Lokale omroep klinkt in elke gemeente anders. In Zeeland blinkt Omroep Tholen uit met een formule die een grote verschei denheid aan programma's oplevert, ook al is het amateurwerk. Maar de Thoolse om roep is al oud en heeft al eens een stevige storm overleefd. Het is bovendien de enige in Zeeland die door de gemeente wordt ge subsidieerd. Alle andere lokale omroepen (Middelburg, Valkenisse, Vlissingen, De nieuwslezer van Radio Aktief. Goes) zijn financieel afhankelijk van sponsors of adverteerders. Dat geldt ook voor de omroepjes die te Borsele, Terneu- zen. Axel en Oostburg/Sluis/Aardenburg in de startblokken staan. Er zijn in den lande veel plaatselijke om roepen die, zoals Middelburgs Radio At lantis, dag en nacht muziek door ether en kabel laten dreunen met behulp van een plaatjeskeuze-automaat. Atlantis strooit daar zo af en toe ingeblikte sprokkelbe- richten doorheen, waaronder dwingende boodschappen: dat het tijd wordt de hon denbelasting te betalen, dat het de luiste raar geraden is veilig het liefdesspel te be drijven of dat het aanbeveling verdient ter kerke, dan wel naar een evenement in de schouwburg te gaan. Dat alles doorspekt met reclamespots van winkeliers, autorij schoolhouders, pizza-verkopers, schooldi recteuren, bordeelhouders, verzekeraars, garagehouders en andere merendeels kleine ondernemers. Om het uur wordt een op voorhand opgenomen prijsvraagje uitgezonden. Educatief, want de deelne mende luisteraar moet antwoord geven op een vraag over Middelburgse actuali teit of historie. Excuus Het geluid mag dan in iedere gemeente anders zijn, het excuus van de lokale om roep klinkt overal eender: „We moeten roeien met de riemen die we hebben." Die riemen zijn doorgaans bijzonder kort. De Mediawet kent de lokale omroepen welis waar een publieke status toe, maar levert er niet het geld bij om een dergelijke ge meenschapsfunctie naar behoren te ver vullen. De briefjes van honderd, vijfen twintig en tien, die plaatselijke midden standers offeren, zijn onmisbaar. Een vet pot levert het alles bij elkaar niet op. Lo kale radio is dan ook een kwestie van vrij willigerswerk. En dat laat zich horen. Door de bank genomen is het nieuws op de lokale radio bijzonder dun, zo er al aan ac tieve nieuwsgaring wordt gedaan. Meest al worden de berichten gewoon uit de krant gestolen. Beunhazerij heet dat in vakjargon. Het zal de luisteraar, zolang hij er zelf maar niet voor hoeft te betalen, een zorg zijn. Lokale omroep geniet zo hier en daar weldegelijk enige populariteit, zoals af en toe uit reacties blijkt. Maar de liefde be perkt zich soms tot een zeer speciale be volkingsgroep. Zo is de Middelburgse stadsomroep Radio Atlantis bijzonder ge liefd bij een deel van de jeugd. Deze om roep bevredigt 24 uur per dag in hoofd- De honderd jaar oude familïewieg staat tijdelijk in de keuken. Meer dan een zwart, stalen geraamte is er niet van over. Maar voor Chris Koole (31) is het versleten baby-bedje kostbaarder dan het duurste ledikantje. Hij bracht er zijn eerste levensjaar in door. Ook zijn moeder lag er ooit in, en voor haar zijn grootmoeder. Na drie decennia is de wieg weer van zolder gehaald. De vierde gene ratie is aan de beurt. „Huisje, boompje, beestje. Oké, maar dan wel later. Eerst genieten van de vrij heid, daarna pas een gezin." Zo dacht Chris over zijn toekomst toen hij, zeven jaar geleden, samen met vriendin Francy Goedhart (30) een huis kocht in Veere. Zij dacht er al net zo over. „Kinderen, we wa ren er nog niet aan toe. Je komt net van school. Dan wil je eerst wel eens een tijd je werken. Je hebt je interesses en hob by's. We wilden eerst wat van de wereld zien." Leuke vakanties. Het huis opgeknapt. „Dat neemt niemand je af', zegt Chris. Vorig jaar besloten ze die periode af te sluiten. Tijd voor kinderen, Veel langer wachten vond hij niet verstandig. „Het is niet leuk als het leeftijdsverschil tussen de vader en het kind te groot is." Francy is nu vijf maanden zwanger. Het valt nog niet zo op. Een lange, wollen trui verbergt wat er aan de hand is. Maar een bezoekje aan hun woning leert dat het kind eraan komt. De aanwezigheid van het wiegje, dat nog met een eigentijdse stof moet worden bekleed, is de eerste aanwijzing dat de voorbereidingen in volle gang zijn. Het geluid van gehamer en gezaag dringt tot de huiskamer door. Het komt van de zolder, waar Chris met kennissen aan de kinderkamer bouwt. Francy vertelt over de meubels die erin moeten komen: ze moeten functioneel zijn en passen bij de wieg. Dus terug naar grootmoeders tijd. De zwangerschap was aanleiding voor een trouwpartij. In oktober kondigden ze Ouderen en de diëtisten van de afdeling Voedingsvoorlichting en Dieetadvise- ring bij de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis. Ze is niet van plan haar baan op te zeggen na de bevalling. „Niet meer werken is voor mij een te grote overgang. Als je hele dagen thuis zit. wordt je wereld wel erg klein. Vooral het contact met mijn collega's zou ik vrese lijk missen. Bovendien is het moeilijk om de draad weer op te pakken als je gestopt bent. De ontwikkelingen gaan erg snel", redeneert ze. Werk en een gezin is goed te combineren, meent Francy. Ze verwacht wel dat Chris een handje meehelpt met de opvoeding van het kind. Hij staat vier dagen in de week op de markt met brood en banket. Misschien dat ze gebruik maakt van ou derschapsverlof en in deeltijd gaat werken. „Ik wacht liever met het nemen van beslissingen tot de baby er is", for muleert ze voorzichtigheidshalve. Een maand voordat het kind wordt ver wacht, begint voor Francy het zwanger schapsverlof van zestien weken. Haar grote wens is om thuis te bevallen. „Je bent dan met zijn tweeën in een ver trouwde omgeving. Dat lijkt me veel ple zieriger dan bevallen in een groot, kaal ziekenhuis, waar je tussen vreemden ligt." Naar opvangmogelijkheden voor het kind heeft ze nog niet gezocht. De ge plande zwangerschap heeft het echtpaar toch overvallen. Daarna moesten nog zo veel dingen geregeld worden, zoals het huwelijk en de kinderkamer. Francy hoopt dat het lukt om nog een plaats te krijgen in een kinderdagverblijf of dat er een oppas op zoek is naar werk. „Over de periode vlak na de bevalling hoef ik me geen zorgen te maken. Ik krijg een kraamhulp in huis. Ook heeft mijn moe der al beloofd dat ze wil helpen, zolang we geen vaste oppas hebben gevonden." Nicole Kluijtmans hun huwelijk aan. Twee maanden later gaven ze elkaar het jawoord. De naaste omgeving begreep meteen dat Francy in verwachting was. Terwijl Chris erover vertelt, kijkt hij - nog steeds verliefd - zijn vrouw aan. Zij moet even blozen. „Ik was zwanger voordat we gingen trouwen. Vroeger zouden ze het een moetje noe men. Mijn ouders waren verbaasd. Ze hadden het, denk ik, liever andersom ge zien." Ouderschap. Sinds Francy zwanger is. is het een geliefd gespreksonderwerp. Daarvoor konden kinderen Chris niet eens bekoren. Zo herinnert hij zich dat hij altijd blij was als hij terug kon keren Francy Goedhart en Chris Koole van een bezoek aan een kinderrijke fami lie. „Al dat lawaai en al die heisa. Kinde ren die aan je hangen. Ze zijn wel lief hoor. maar toch." Nu is het tij gekeerd. Sterker nog. De toekomstige vader geeft het grif toe. Er hoeft maar een huilende baby op tv te verschijnen, of hij kijkt er naar. Ook bereidt hij zich zo goed moge lijk voor op het vaderschap. In de boe kenkast staan tussen de romans en de tectives boeken met veelzeggende titels als 'Het Babyboek'. 'Handboek voor va ders' en 'In blijde verwarring.' Zijn 'huis werk' heeft hij even verwaarloosd, van wege de werkzaamheden aan de kinder kamer. Francy is secretaresse voor de consulen te van de dienst Meer Bewegen voor foto Ruden Riemens Francy Goedhart en Chris Koole: Vroeger zouden ze het een moetje noemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 20