-Beter resultaat Schelde Groep u gezond blijft Bouwen en wonen kan milieuvriendelijker PZC I Klacht over politie slechts gedeeltelijk terecht Uniforme regeling voor klachten nodig in gezondheidszorg provincie 11 Recessie conjunctuur wordt merkbaar bij contracten Goese kok Van Putten opent oester het snelst Dode zeehond gevonden ZATERDAG 30 JANUARI 1993 van onze verslaggever n). VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen Keeft vorig jaar meer winst ge- oekt dan in 1991. Voorzitter ■Mrs B. P. Hiddinga van de raad Hvan bestuur verwacht dat over ^■1992 'een redelijk resultaat' uit de bus zal komen. In 1991 z l De /i, .Schelde de winst teruglopen van 15 naar 7 miljoen gulden. {jQ|Uit de voorlopige stand van za ken blijkt dat de Schelde Groep vorig jaar niet veel last heeft ge- ■had van de terugval in de con junctuur. Hiddinga: „Dat is ech ter maar schijn. Tegen het eind Olie-lekkend -schip naar Scheldepoort voor reparatie van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Duitse - vrachtschip Concord, dat don derdag stookolie heeft verloren op de Westerschelde en in de Vlissingse binnenhavens, is vrijdagmiddag voor reparatie naar Scheldepoort in Vlissin- gen-Oost gesleept. De oorzaak van de lekkage was vrijdag nog steeds onbekend. Toch lekte het vrachtschip niet meer, omdat de stookolie uit éen, mogelijk beschadigde tank was overge pompt in een andere. De Concord lag tot vrijdagmid dag laat nog in de tweede bin nenhaven. Het schip, dat machi- neschade heeft, was daar in de loop van donderdag naartoe ge bracht. De kapitein wilde de schade eerst zelf verhelpen, maar besloot uiteindelijk bij de reparatiewerf Scheldepoort aan te kloppen. De provincie Zee land, beheerder van het water in de Vlissingse binnenhavens, wil de het schip echter niet laten vertrekken, omdat er schoon- maakkosten zijn gemaakt van wege de olievervuiling. De rede rij moest een bankgarantie afge ven van 35.000 gulden. Nadat dat vrijdagmiddag was gebeurd, mocht de Concord worden ver sleept naar Scheldepoort. De oorzaak van de lekkage, waar duikers tevergeefs naar hebben gezocht, zal zeer waarschijnlijk in het droogdok wel aan het licht komen. van het jaar hebben we toch flink gemerkt dat er een recessie is. Ga maar na: het gaat slecht in de chemie en de petrochemie, re derijen zien hun inkomsten te ruglopen en voor defensie wordt minder geld uitgegeven. Dat zijn allemaal takken die voor ons van belang zijn. We zullen daar dit jaar de gevolgen zeker van ondervinden, want nieuwe con tracten worden tegen aanmer kelijk lagere prijzen afgesloten." Scheepsnieuwbouw Bij de Schelde Groep is instem mend gereageerd op de Priori teitennota van de minister van Defensie. Volgens Hiddinga ko men de vooruitzichten van de af deling scheepsnieuwbouw op de wat langere termijn er gunstiger uit te zien. De Schelde bouwt na 1996 de twee nieuwe luchtverde- digings/commandofregatten voor de Koninklijke Marine en daarna staat de vervanging van de standaardfregatten en de luchtverdedigingsfregatten van de Van Heemskerk-klasse op het programma. „We zijn vooral ook blij met de erkenning van Defen sie dat wij 't hier goedkoper kun nen dan in Duitsland", aldus Hiddinga. En schertsend: „Nu maar hopen dat de Duitsers dat ook inzien en bij ons fregatten gaan bestellen!" Gunstig is naar de mening van Hiddinga ook dat in de Prioriteitennota wordt er kend dat regelmatig overleg tus sen Defensie en de Nederlandse industrie nodig is. De scheepsnieuwbouw van de Schelde Groep zit echter nog met een groot gat voor de pe riode 1994 - 1996. In de ontwerp afdelingen en de staalverwer king. waar onderdelen voor schepen worden voorbereid, is nu al sprake van leegloop. De ko mende weken zullen medewer kers uit de staalverwerking al tijdelijk bij andere onderdelen van de onderneming worden on dergebracht. Het zou De Schel de zeer welkom zijn wanneer De fensie binnenkort zou besluiten de bouw van het amfibisch transportschip voor het korps mariniers aan het bedrijf in Vlis singen te gunnen. De Schelde Groep heeft in 1992 voor het eerst een heel jaar met sterk verzelfstandigde busines sunits gewerkt. Dit betekent dat de voormalige industriegroepen - in sommige gevallen op een an dere manier samengesteld - meer verantwoordelijkheden hebben gekregen en dat de staf afdelingen zijn afgeslankt. Hid dinga is tevreden over de resul taten tot nu toe. „We zijn nog volop bezig na te gaan of het alle maal functioneert zoals het zou moeten, maar we hebben voors hands het idee dat er niet al te veel aan hoeft te worden gesleu teld." Als positief effect noemt Hiddinga het feit dat alle onder delen van het bedrijf nu meer dan vroeger gedwongen zijn op de kostprijs en kwaliteit van de dienstverlening te letten. Het is immers in principe mogelijk dat een businessunit de diensten van een stafafdeling te duur vindt en het buiten De Schelde gaat zoeken. Eind vorig jaar is de verminde ring van arbeidsplaatsen afge rond die een gevolg was van de reorganisatie. De werkgelegen heid bij het bedrijf is in twee fa sen met in totaal 250 arbeids plaatsen verminderd. Uiteinde lijk hebben minder dan tien per sonen ontslag gekregen. Dat is een resultaat waarmee Hiddin ga wel voor de dag durft te ko men. „We hebben in overleg met de ondernemingsraad en de vak bonden bewust besloten nogal wat tijd uit te trekken voor de in krimping. Door over die periode van ongeveer anderhalfjaar kri tisch te bekijken welke vacatu res vervuld moeten worden, door natuurlijk verloop en door interne overplaatsingen hebben we de schade - in gedwongen ontslagen uitgedrukt - beperkt kunnen houden. Dat is vooral ook te danken aan een flexibele opstelling van een groot deel van de medewerkers." Rijkssteun De binnenstad van Vlissingen wordt nog steeds gedomineerd door de enorme kranen van de Schelde Groep. foto Ruben Oreel Dit jaar loopt formeel de steun verlening af waarmee de Staat der Nederlanden De Schelde in 1983 na de ineenstorting van van het RSV-concern op de been hield. Hiddinga maakt zich niet druk om de gevolgen die dat op korte termijn zal kunnen heb ben. „We zijn ons ervan bewust dat de staat niet tot in lengte van jaren eigenaar van dit be drijf zal willen zijn", zegt hij. „Anderzijds hebben we de in druk dat men in Den Haag niet staat te springen om dat bezit af te stoten. We hebben goede af spraken gemaakt over de proce dure die bij een eventuele over dracht van het aandelenpakket zal worden gevolgd We hoeven echt niet bang te zijn dat hier op zekere dag een meneer voor de deur staat met de mededeling dat hij eigenaar van De Schelde is geworden." van onze verslaggever VROUWENPOLDER - De Nationale Ombudsman heelt een inwoner van Vrouwenpolder in het ongelijk gesteld met een klacht over het optreden van de rijkspolitie en de hoofdofficier van justitie te Middelburg. Slechts een deel van de klacht van de heer S. is terecht, oordeelde de ombudsman. De klacht ging over de manier waarop twee politiemannen het dertienjarige zoontje van S. hadden verhoord, naar aanleiding van vernielingen in de speeltuin te Vrouwenpolder. S. klaagde er over dat de politiemensen zich niet legiti meerden toen ze zijn woning bezochten, dat één van de politiemensen zijn woning bezocht zonder toestemming en dat de politie-ambtenaren zijn zoon onder bedreiging meevoerden naar een politiebusje om hem daar te verho ren. Hij klaagde ook over het feit dat de politiemensen niet hadden verteld dat proces verbaal zou worden opge maakt. als de schade niet werd vergoed. Verder zouden de politiemensen hebben verzuimd voor het verhoor mee te delen dat de zoon - als verdachte van een straf baar feit - niet tot antwoorden verplicht was. S. klaagde verder bij de ombudsman over de wijze waarop de hoofd officier van justitie te Middelburg zijn klacht heeft afge handeld De Nationale Ombudsman heeft de klacht onderzocht en informatie ingewonnen bij S., minister van justitie Hirsch Ballin, het arrondissementsparket te Middel burg, een van de betrokken politiemensen en de officier van justitie. De ombudsman oordeelde dat de gedragingen van de rijkspolitiegroep Valkenisse behoorlijk genoemd kun nen worden, behalve wat betreft het verzuim van wacht meester K. om de bewoners toestemming te vragen voor het betreden van de woning van S. en voor wat betreft het verhoor van de minderjarige zoon in het politiebusje. De hoofdofficier van justitie heeft zich met de afwikke ling van de klacht volgens de ombudsman niet onbe hoorlijk gedragen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het milieu moet bij bouwactiviteiten meer aandacht krijgen. Met naar ver houding weinig inspanning en kosten is een forse milieuwinst te boeken. Bij het maken van plannen, het bouwen van hui zen en het wonen wordt hier mee nog te weinig rekening ge houden. Zeeland loopt lande lijk gezien zelfs wat achter. Hoog tijd daar wat aan te doen, zegt drs Martin Westerveld van de Bouwwinkel Zeeland te Mid delburg. Hij wijst erop dat in het Nationaal Milieubeleids plan de noodzaak van duur zaam bouwen wordt onder streept. „Niet bouwen is het minst mi lieubelastend. Dat is echter niet reëel. Er moet nu eenmaal ge bouwd worden, maar dan graag zodanig dat het milieu er zo wei nig mogelijk onder te lijden heeft en we dus toekomstige ge neraties niet belasten met de ge volgen van slecht milieuge drag". stelt Westerveld. Hij kiest voor een samenhangende bena dering: het hele bouwen milieu vriendelijk. Niet bijvoorbeeld energie en isolatie apart aan pakken en de rest laten zitten. „Het hele proces van begin tot eind bekijken. Dat is de goede ontwikkeling." Het betekent dat op de 'markt partijen' een appèl moet worden gedaan: projectontwikkelaars, architecten, aannemers, leve ranciers van materialen, kopers. Maar ook op gemeentebesturen die bepaalde milieu-eisen kun nen stellen en goed moeten na denken over opzet en indeling van nieuwe bestemmingsplan nen. „En nagaan of er nieuwe ruimte in beslag moet worden genomen en of er wel zoveel nieuwe huizen nodig zijn. Eerst eens kijken naar de bestaande woningvoorraad. Opknappen en Milieuvriendelijke woningen, ontworpen door architectenbureau De Putter en Laban, aan de Elster- straat te Kapelle. foto Willem Mieras Over de mogelijkheden voor milieuvriendelij ker bouwen en wonen in Zeeland houdt de Bouwwinkel samen met de Volkshogeschool een conferentie. Dat gebeurt donderdag 4 fe bruari in De Stenge te Heinkenszand. aanvang 09.30 uur. De bijeenkomst is gericht op beleids makers Iprovinciegemeenten, nutsbedrijf, woningbouwverenigingen, vrouwenadvies commissies), bouwpartijen rarchitectenaan nemers, ontwikkelaars, ingenieurs- en advies bureaus. makelaars, leverancier materialen en woonconsumenten rhuurdersmilieu-orga- nisatiesEen aantal sprekers verzorgt inlei dingen en in vier werkgroepen icordt gepraat over de verschillende aspecten van milieu vriendelijk bouwen en wonen. hergebruik scheelt veel grond stoffen". betoogt Martin Wester veld. Belasten Want daar begint het belasten van het milieu al mee: beslag leggen op grond en grondstoffen. Vervolgens het gebruik van mi lieu-onvriendelijke materialen. Daartoe kan ook toepassing van tropisch hardhout worden gere kend. waarvoor met name in Derde Wereldlanden onverant woord wordt gekapt. Er worden erg veel materialen gebruikt waarin CFK's zijn verwerkt, chloorfluorkoolwaterstoffen, die de ozonlaag aantasten. En verf die milieubelastend is. In het binnenmilieu wordt de gezond heid bedreigd door toepassing van bepaalde materialen waar bij onder meer kleine hoeveelhe den formaldehyde i'spaanplaat- gas') en radon vrijkomen. Westerveld beklemtoont dat. mede dankzij diverse projecten, voldoende kennis over milieu vriendelijk bouwen en wonen beschikbaar is. Waarom die ken nis in Zeeland zo mondjesmaat wordt opgepikt? „Dat weet ik niet. Men is niet bewust slecht bezig. Er zijn in Zeeland veel kleine bedrijven. Die pikken een andere benadering niet zo ge makkelijk op - het is ook een gi gantische klus. In het algemeen is de bouw een traditionele sec tor. Veranderen is moeilijk." Er gebeurt overigens op het ge bied van milieubewust bouwen en wonen wel wat in Zeeland, merkt Westerveld op. Hij noemt enkele voorbeelden. Een betere afvoer en verwerking van bouw en sloopafval. Milieuvriendelij ke ontwerpen van een aantal ar chitecten. Toepassing van mi lieuvriendelijke verven door de regionale woningbouwvereni ging te Goes en een zonneboiler experiment door de woning bouwvereniging in Reimers- waal. De milieuvriendelijk opge zette wijk Veerse Poort te Mid delburg. Het autoluw maken van de nieuwe woonwijk O ver zuid in Goes. Steentje Westerveld: „We moeten met z'n allen een steentje bijdragen. Dat geldt zeker in de bouw. En niet meteen volop zichtbare resulta ten verwachten. Het effect op het milieu is vooral lange ter mijnwerk." Hij ziet in het bijzon der voor opdrachtgevers en ar chitecten een belangrijke rol weggelegd. Wanneer die een mi lieubewust bouwproject willen, zal een aannemer dat volgens het bestek uitvoeren Wester veld is ervan overtuigd dat een milieuvriendelijke woning zich zelf terugbetaalt, nog afgezien van de niet in geld uit te drukken bijdrage aan een gezonde toe komst. Hij hoopt dat dit ook in de prijs van dergelijke huizen tot uitdrukking zal komen. De Bouwwinkel Zeeland gaat onderzoeken wat de consument ervoor over heeft om milieu vriendelijk te wonen. Het onder zoek moet zo spoedig mogelijk klaar zijn. Ook wordt samen met de stichting Bewust Wonen ge werkt aan een project milieu vriendelijk bouwen en wonen. De bouw van een blok van acht woningen, waarbij van meet af aan milieubewust gedacht en gewerkt wordt. Het moet als 'Zeeuws voorbeeld' dienen. De bouwwinkel is nog op zoek naar een plaats en een investeerder van onze verslaggeefster GOES - Er moet in Zeeland een uniforme regeling komen voor de opvang van klachten in de gezondheidszorg. Op het mo ment nemen verschillende in stellingen en organisaties wel klachten in behandeling, maar het gebeurt veel te versnipperd. Een gevolg daarvan is dat er weinig klachten worden inge diend. terwijl je maar eens in de week een verjaarsfeestje hoeft te bezoeken om te weten dat er onvrede te over is. Tijdens een symposium over klachtenop vang in de gezondheidszorg, dat de stichting Volksgezondheid Maatschappelijke ontwikke ling en Cultuur (VMC) vrijdag in verpleeghuis Ter Valcke in Goes hield, bleek de behoefte aan een duidelijke structuur groot. Mevrouw D. de Rechter onder zocht in opdracht van het Pa tiëntenplatform Zeeland hoe het met de klachtenopvang in Zeeland is gesteld. Het Patiën tenplatform heeft van de provin ciale raad voor de volksgezond heid. die nu is ondergebracht bij de stichting VMC. de opdracht gekregen een systeem voor klachtenopvang in de steigers te zetten. Uit het onderzoeksrap port. dat vrijdag aan het patiën tenplatform werd aangeboden, blijkt dat klachten te vaak ner gens terecht komen en dat maar heel weinig mensen weten hoe je moet klagen Limburg Zeeland blijkt een heleboel te kunnen leren in de provincie Limburg, waar een provinciaal systeem voor klachtenopvang al een eind gevorderd is. Prof mr F, C. B. van Wijmen. hoogleraar ge zondheidsrecht aan de Rijksuni versiteit Limburg, is nauw be trokken geweest bij de opzet. Hij tekende een structuur waarvoor de bouwstenen ook in het rap port van mevrouw De Rechter worden aangedragen. Van Wijmen gaat ervan uit dat de klager altijd gelijk heeft en dat een klacht zo dicht mogelijk bij de bron moet worden opge vangen Hij zweert bij klachten bemiddeling omdat dan de meeste kans bestaat op wat een klacht beoogt: herstel van de re latie tussen aanbieder en consu ment. Volgens Van Wijmen moe ten instellingen en organisaties (bijvoorbeeld de Districts Huis artsen Vereniging) zelf zorgen voor een klachtenloket en de verantwoorde afhandeling van klachten. Op dat niveau moet al blijken of een klacht met een voudige informatie kan worden opgelost, of er bemiddeld moet worden of dat de zaak moet wor den uitgezocht door de Inspectie Volksgezondheid Mocht dat al les niet baten, dan moet er een onafhankelijke provinciale com missie klaarstaan, die de klach ten, onder toezicht van de In spectie, behandelt. De rol van de patiëntenorgani saties is in de tweede commissie zwaarder dan in de eerste. Pa tiëntenorganisaties moeten kla gers ondersteunen en begelei den door het hele proces, maar van de provinciale commissie maken ze een belangrijk deel uit. Wie dat allemaal moet betalen is nog de vraag. Voor de bemidde lingscommissies zijn de instel lingen en de beroepsgroepen verantwoordelijk maar voor de provinciale commissie schuift het Rijk maar een hondefooi door naar de provincies. P. O. H Gevaerts. directeur van de stich ting Ondersteuning klachtenop vang Gezondheidszorg, vond dat verzekeraars en aanbieders samen wel een oplossing kunnen zoeken, waarmee toch de onaf hankelijkheid gegarandeerd blijft Gevaert staat op het standpunt dat iedere klacht, ie dere uiting van onvrede, stoelt op een communicatiestoornis tussen aanbieder en consument. „Maar iedere verandering brengt een cultuurshock met zich mee. Een arts beseft ook wel dat een goede communicatie klachten voorkomt en mis schien zelfs het genezingsproces bevordert. Maar artsen moeten ook nog leren duidelijk te zijn. zich in te leven in de patient en vooral: toe te geven dat ook zij fouten kunnen maken. De pa tiënt moet leren mondig te zijn en eventuele onvrede op een constructieve manier te uiten." Tijdens het symposium kwam nog even de frictie aan de orde tussen de patiëntenvereniging Samen Beter, die vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen actief is. ook met klachtenopvang, en het patiëntenplatform, dat alge mene en categorale organisaties verenigt. „Bij ieder systeem van klachtenopvang is de deskun digheid en de hulp van iedereen meer dan welkom.' Volgens voorzitter C. M. J. Lambermont. van het patiëntenplatform, staat de deur nog steeds open voor Samen Beter. van onze verslaggeefster GOES - Chefkok Warden van Putten (28) van het Goese res taurant Bon Vivant is de snelste oester-opener van Nederland. Donderdag liet hij in Maas tricht drie concurrenten achter zich en behield daarmee zijn li- tel, die hij vorig jaar voor het eerst in de wacht sleepte. Van Putten opende zijn eerste oesters op jonge leeftijd bij Nolet in Yerseke. Donderdag werden de deelnemers aan het Neder lands kampioenschap gecon fronteerd met twee gesloten mandjes. Vijfentwintig wilde en een evengroot aantal platte oes ters moesten zo snel mogelijk èn zonder breuk geopend worden. Van Putten scoorde het grootste aantal punten, hoewel hij tegen woordig niet veel oefent. „Hier op de zaak doe ik het niet zo vaak", vertelt de chefkok. Het opensteken van de weerspanni ge schelpdieren verleer je echter nooit, weet hij: ,,'t Is een handig heidje. Als je het eenmaal in je vingers hebt. raak je het niet meer kwijt." (Advertentie) BIJVERZEKEREN WAO PURE NOODZAAK De wijzigingen in de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering heeft ingrijpende gevolgen voor de hoogte van Uw uitkering. Maar de nieuwe Premie-Terug-AOV van AEGON komt U een flink eind tegemoet: 111 ngt u al uw betaalde premies terug! Vraag een uitgebreide brochure aan met de informatie coupon Stuur deze in een gesloten enveloppe zonder postzegel naar: Ventevogel Assurantiën Antwoordnummer 16. 4380 VB Vlissingen. U kunt ons ook q bellen voor een afspraak. Telefoon: 01184-14461. TG Ja. stuurt U mij de brochure met informatie over de Premie-Terug-AOV voor zelfstandigen/werknemers van onze verslaggever BRUINISSE - Op een strek dam achter een restaurant op de Grevelingendam is donderdagmorgen een dode zeehond gevonden. Het dier had flinke verwondingen opgelopen, waarschijnlijk doordat het in een fuik heeft vastgezeten. Het zeehon dencentrum in Pieterburen werd op de hoogte gebracht en er werden foto's gemaakt voor eventueel verder on derzoek, aldus de politie. In het Grevelingenmeer werd donderdagmorgen ook een zeehond gesignaleerd. Deze lag bij de Brouwers- dam en werd opgemerkt door bouwvakkers. Die kon den het dier tot op een meter naderen. De veldpolitie werd gewaarschuwd. Toen deze kwam kijken naar het dier. dat blijkbaar zijn natuurlij ke schuwheid had laten va ren, was het echter verdwe nen. Er wordt, laat de politie weten, echter nog steeds naar de zeehond uitgekeken. e- tl AR.M VmteuwmuHool BANHETTOilIhlIET^f BCNT U éoezs- üïiièrzM! bént u MSXHIEN em MEi-BRT/W-WAa-óeVAL. ENBAA& BATUMXT J Vl RONPHBMEN\mE£H"rtlNIMUM-PLUSIHKOA1eN, ylt .WAAKVAtiuzéKErpeveBHOOffce eisen - &up&&e vxe. oe f*,ycu°7neRAPeJT NICTA&e bM 8£TA(&I?/ COR DE JONGE (jff wfifitf' o KAPPEN OV a 'JTAkZ GEEN iNPXMAne '<AWi MEfR Wcfr.'TWrbenjieóeTJF ■■fwr AfMipnr. WPi/iJL VA\ iHFrrA'VAl £122 MVj PITBULL 1 F&XUft &J) TèMWfjty) OemilKttÜ, StAkklI.iMTu.PTr -v rtr*'•wffVdjJE menml HOUdKKwimmr v*S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11