Bestand moet stuwdam redden Fiod opent jacht op zakenauto DGA 39r PRIJSTREFFER President Clinton sluit compromis over homoverbod Muziek voor jarige Beatrix Kroaten werken met man en macht om inzakken te voorkomen Vechtpartij in Rotterdams winkelcentrum Zuidplein Primeur voor ambassadeur reportage 19 t/m 25 m i JU!*.! Meer dan 15.000 leraren gedupeerd door computerfout BRISTOL Geleidelijk meer zon Bewolkt, plaatselijk nog mist. In de loop van de dag van het noordoosten uit meer opklaringen. Matige zuidoos ten ivind. Maximum 3 graden. 236e jaargang no. 25 Zaterdag 30 januari 1993 Bel voor informatie Tel 01100 - 39666 Ziektekosten verzekeringen voor mensen met gezond verstand ZAGREB (AFP/REUTER) - Een commandant van de Serviërs in Krajina heeft vrijdag gezegd dat zijn manschappen instem men met een door de VN voorge steld bestand, zodat de Peruca- stuwdam gerepareerd kan wor den. De dam is de afgelopen da gen ernstig beschadigd. Vol gens de premier van Kroatië is het gevaar voor een doorbraak geweken. Een breuk zou drama tische gevolgen hebben voor het achterland van de water krachtcentrale, die een belang rijk deel van de Dalmatische kust van stroom voorzag. „Wij hebben een voorstel van commandant generaal Satish Nambiar van de VN-vredes- macht aanvaard om het vuren op Kroatische positities te sta ken". aldus de Servische kolonel Stojan Spanovic. Op de 65 meter hoge stuwdam wordt met man en macht gewerkt om te verhin deren dat deze helemaal weg zakt. Het ergste gevaar lijkt geweken. Premier Hrvoje Sarinic van Kroatië, die vrijdagmiddag ter plaatse was. verklaarde dat het grootste risico voorbij is Eerder op de dag had premier Franjo Tudjman nog gezegd dat de stuwdam-..dreigde weg te zak ken". Het Kroatische leger dat een week geleden een offensief open de op de Servische enclave in het zuidwesten van Kroatië, kreeg donderdag de stuwdam onder controle, waarmee het opnieuw een succes behaalde. Mocht de dam bezwijken, dan komen meer dan 20 dorpen (met 20.000 inwonersi onder water te bliek. Twee agenten sommeer den hen het Zuidplein te verla ten. maar de jongens weigerden dat. Er ontstond ruzie waarbij een agent werd geslagen. De beide politiemensen raakten in het nauw toen al snel ongeveer twin tig jongeren waren afgekomen op het opstootje. De agenten rie pen de hulp in van collega's en het gevolg was dat er uiteinde lijk een groep van ongeveer hon derd jongeren en dertig agenten met elkaar slaags raakten. De politie had de handen vol om de groep uiteen te jagen. ROTTERDAM (ANP) - Het win kelcentrum Zuidplein in Rot terdam-zuid is vrijdagavond het toneel geweest van een mas- isale vechtpartij tussen een groep van ongeveer honderd jongeren en de politie. Twee Iagenten raakten daarbij licht gewond. De politie arresteerde uiteindelijk vijftien jongeren wegens openlijke geweldple ging- Aanleiding tot de massale Lvechtpartij was het gedrag van ,;twee jongens die zich op koop avond provocerend gedroegen 'tegenover het winkelende pu- wmmÊ m van onze correspondent WASHINGTON - President Clinton heeft vrijdag de eerste stap gezet naar het opheffen van de ban op homoseksuelen in de Amerikaanse krijgsmacht. Maar daarover staat hem vol gende week al een scherpe con frontatie te wachten met de Se naat. Behalve de Republikeinse oppositie is ook een aantal De mocraten tegen. Clinton kondigde aan in juli met een voorstel te willen komen om de discriminatie van homo's in de krijgsmacht uit te bannen. De komende maanden wil hij ge bruiken voor een politieke en maatschappelijke discussie met de legerleiding en het Congres over de voors en tegens van zijn voornemen. Procedures Intussen moeten de recrute- ringsdiensten stoppen met het vragen naar de seksuele geaard heid van aankomende beroeps militairen. Ook mogen homo's die al in het leger werken niet meer ontslagen worden. Alle lo pende procedures worden ge staakt. Wel mogen homosek suele soldaten tijdelijk naar re- serve-eenheden worden overge plaatst. Clinton zei. ondanks de komen de discussie, niet van gedachten te zullen veranderen. De ophef fing van het homoverbod was een van zijn campagnebeloften. Hij zei dat seksueel gedrag en niet de geaardheid doorslagge vend zijn. Daarom kondigde hij ook strikte regels aan voor sek sueel gedrag binnen de krijgs macht. Uitstel De Republikeinen leggen zich niet neer bij het uitstel met een half jaar. De oppositie wil vol gende week een voorstel indie nen dat de huidige praktijk in een wet vastlegt, waarna Clin ton haar niet meer eenzijdig kan veranderen. De Republikeinen, die 43 van de honderd senaatszetels bezitten, hebben de steun van Democrati sche overlopers nodig. Clinton hoopt de kans daarop te hebben verkleind door zijn compromis met het Democratische leider schap in de Senaat. De president benadrukte dat zijn aanpak een compromis is. ..Ik had graag nu verder willen gaan". De invloedrijke Demo cratische voorzitter van de de fensiecommissie van de Senaat, Sam Nunn, is echter tegen op heffing van het verbod, net als de chefs van staven, het hoogste militaire college. De legertop onder leiding van generaal Colin Powell, die zich fel tegen Clintons voornemen verzette, heeft zich nu bij de aan pak van de president neerge legd. Senator Nunn zei nog steeds te gen te zijn, „maar het land ver andert en daar moeten we naar luisteren". Volgens enquêtes is 80 procent van de Amerikaanse militairen en ongeveer de helft van de bevolking tegen ophef fing van het verbod. Veel boze militairen hebben gedreigd het leger te zullen verlaten. Rostropovitsj omhelst de koningin bij haar binnenkomst in het conservatorium. foto Paul Stolk/ANP DEN HAAG (GPD) - Koningin Beatrix, die morgen haar 55-ste verjaardag viert, heeft een bijzonder cadeau gekregen van de wereldbe roemde Russische violoncellist Mstislav Leo- poldovitsj Rostropovitsj. Ze mag komen luis teren naar een 'master class' die de dirigent geeft in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. De 65-jarige Rostropovitsj heeft een grote re putatie als cellist. Hij was jarenlang professor aan het conservatorium van Moskou. Door zijn openlijke stellingname tegen de onderdruk king van de democratische oppositiebeweging door de toenmalige Sovjet-regering, kwam Ro stropovitsj in 1970 in conflict met de autoritei ten. Hij keerde beginjaren zeventig niet terug van een verlof in het Westen. De cellist en de koninklijke familie zijn al jaren goede vrienden. Vorig jaar tijdens een optre den op het paleis Noordeinde bedacht en regel de de Russische maestro het opmerkelijke ver jaardagsgeschenk voor de koningin. Voor de 'master class' die drie dagen duurt, zijn de beste studenten van de Nederlandse conser vatoria uitgekozen. Zij leren van Rostropovitsj de kneepjes van het vak. zo beaamt een van de deelnemers, de cellist Johan van Iersel. ..Dit is eigenlijk een unieke mogelijkheid, want hij doet zeer weinig 'master classes'. Hij heeft vooral veel uitgelegd over de manier van mu ziek maken, de beleving en de wijze waarop je met elkaar omgaat in een ensemble. En dat is: je niet altijd wegcijferen, maar vaak wel". Samen met prins Claus luisterde koningin Beatrix gisteren een uurtje naar de 'master class'. Ook vandaag en morgen is zij aanwezig in het Koninklijk Conservatorium. staan, in een vruchtbare vallei die richting Split loopt. Deze grootste Kroatische havenstad aan de Adriatische Zee ligt 45 km van het waterwerk. „De schade is aanzienlijk, maar herstelbaar", zo zei een water bouwkundig ingenieur voor de Kroatische radio. Hij had Peru- ca bezocht mét premier Sarinic. Sinds vrijdagmorgen zijn werk ploegen in touw om de scheuren te repareren die in de reusachti ge betonconstructie zijn ont staan. De Kroatische televisie toonde beelden van vrachtau to's die tonnen aarde aanvoer den. Vijfduizend kubieke meter stenen moeten gelost worden ter vervanging van betonblokken die kennelijk als gevolg van een ontploffing zijn weggeslagen. Kraters De weg over de stuwdam is over zijn gehele lengte van 450 meter beschadigd. De Kroatische pre mier heeft ook 'enorme kraters' gezien aan weerskanten van de dam. „die door ontploffingen veroorzaakt zijn". Kroaten en Serviers beschuldi gen elkaar van het ondermijnen van de in 1960 gebouwde stuw dam. Het bouwwerk kwam sep tember vorig jaar onder toezicht van de UNPROFOR. de VN-vre- desmacht voor ex-Joegoslavië. De bewaking was in handen van Kenyaanse militairen, maar de zen moesten zich terugtrekken toen de dam eerder deze week een oorlogsdoel werd. Drie Britse ingenieurs gaan naar Kroatië om te helpen bij het her stel. Dit zei minister van ontwikke lingssamenwerking Baroness Lynda Chalker in Londen. Tot 2005 circa 138.000 extra woningen nodig HAARLEM (ANP) - Tot het jaar 2005 zijn nog 138.000 woningen méér nodig dan het aantal waarvan in de Vierde Nota Ex tra (Vinex) van het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer sprake is. De extra woningen zijn vooral nodig om de ver wachte stroom immigranten te kunnen huisvesten. H. Harmsen van de provincie be vestigt de cijfers die staan in een brief aan Noord-Holland en Fle voland van minister Alders (volkshuisvestingi. In die brief vraagt Alders voor 2000 te begin nen met de bouw van 13.000 wo ningen extra in het stadsgewest Amsterdam. Rond Amsterdam moeten er dan tot 2000 bijna 65.000 woningen worden ge bouwd. Het cijfer zal officieel worden be kendgemaakt in het Trendrap port Volkshuisvesting dat in maart moet verschijnen. In glo bale verkenningen, die al eerder bekend werden, staat dat er tot 2015 (wanneer de Vinex-periode afloopt) 200.000 woningen extra moeten komen. Alle leasebedrijven moeten gegevens over berijders melden ROTTERDAM (GPD) - De Fis cale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (Fiod) heeft de jacht geopend op mensen die hun auto van de zaak verzwijgen voor de fiscus. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van financiën heeft een steekproef uitgewezen dat er in Nederland voor 69,1 miljoen gulden belasting wordt ontdo ken met zakenauto's. De gegevens die nu bij de lease bedrijven worden verzameld, worden binnen enkele maanden doorgespeeld aan alle belasting eenheden. Deze zullen de gege vens naast de aangiften inkom stenbelasting over 1991 en 1992 leggen. De Fiod heeft informatie gevraagd aan zestig auto-lease- maatschappijen, samen goed voor 95 procent van de markt. De leasemaatschappijen moe ten naast gegevens over merk en type onder meer vertellen wie er in hun auto's rijden, hoe hoog de cataloguswaarde is, welke ac cessoires er in de auto zitten en hoe lang het leasecontract loopt. De belastingdienst kan met deze gegevens precies controleren of berijders van zakenauto's hun aangifte voor de inkomstenbe lasting juist invullen. Bovendien kunnen alle mensen worden op gespoord die tot nu toe geen aangifte deden. Magneetband Berijders van een zakelijke auto moeten belasting betalen over het privé-voordeel dat zij heb ben. Hiervoor moet jaarlijks 20 tot 24 procent van de catalogus- waarde van de auto bij het inko men worden geteld. De Fiod heeft het vermoeden dat een deel van de mensen een te laag bedrag opgeeft. Daarnaast zijn er mensen die nooit een aangif teformulier invullen, omdat zij toch geen aftrekposten hebben. Zij ontkomen daarmee (illegaal) ook aan de plicht tot bij telling van hun auto van de zaak. Volgens algemeen directeur P. M. Verkuyl van Autolease Hol land (ALHi in Gouda, met ruim 21.000 auto's de tweede lease maatschappij van Nederland. Advertentie ZIJN ZE DICHT? PARIJS (RTR/DPA) - De nieuwe ambassadeur van Groot-Brit- tannië in Parijs. Sir Christopher Mallaby, heeft vrijdag ge schiedenis gemaakt door als eerste officiële vertegenwoordi ger van zijn land via de Kanaaltunnel naar Frankrijk te gaan. „Indrukwekkend en aangenaam", aldus Mallaby in zijn beste Frans na een reis van vier uur met een voor de bouwwerkzaam heden gebruikte trein. De 57-jarige ambassadeur noemde de timnel „één van de won deren van de moderne wereld". Met het project werd in decem ber 1987 begonnen. Driejaar later maakten vanuit Frankrijk en Engeland werkende arbeiders voor het eerst contact in de eerste van in totaal drie spoorwegtunnels. Volgens de oorspronkelijke plannen moest de 50 kilometer lange verbinding het komende voorjaar worden geopend, maar het ziet er nu naar uit dat het december wordt. Toekomstige treinreizigers zullen er heel wat korter over doen dan Mallaby. Mallaby voor de tunnel Het Zierikzeese bergingsbedrijf Noordhoek voorkwam de ajgelopen weken een milieuramp op de Zuidpool. Uit een gezonken Argentijns bevoorradingsschip werd 400 ton olie overgepompt. Duiker Gert- Jan Mooy was erbij. Verder in de bijlage Reportage: Kreta, een zonnig vakantie-oord met nietsontziende lijkenpikkers lokale om roep in Zeeland rukt op de grote stap: het eerste kind Jaap van der Doef: de laatste burgemeester van Vlissingen lepra vergt slachtoffers criminelen met een stropdas zien gat m de markt Turkije in de greep van de Islam standplaatsen Londen en Mos kou. *1*1 Gevangenis Het Middelburgse Huis van Be waring heeft minister Hirsch Ballin van Justitie zijn ongenoe gen kenbaar gemaakt over het feit dat in Middelburg 40 cellen nodeloos leeg staan, tenvijl er landelijk een tekort aan cellen is. In november werd het pand ontruimd, maar er wordt pas in mei met Q de sloop begonnen. w Radio: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9, 11, 13, 15 en 17; Reportage; 19, 20, 21,22,23 en 25; Vrije tijd: 27,28,29, 30 en 31; Sport. 33 en 35 DEN 1IAAG (ANP) - Door een fout in de automatise ring, waardoor onder meer het invoeren van namen in de computer mis ging, heb ben zo'n 15.000 onderwijs krachten deze maand min der tegemoetkoming in ziektekosten ontvangen. Ongeveer 7500 leraren kre gen minder salaris. In fe bruari vindt de verrekening plaats. Leerkrachten die in geldnood komen, kunnen bij hun schoolbestuur een voorschot vragen. Dat heeft het ministerie van onderwijs vrijdagavond meegedeeld. T egemoetkoming De interim ziektekosten tlZK» worden jaarlijks uitge keerd. Het is een bedrag dat de werkgever aan de werkne mer betaalt als tegemoetko ming in de premie voor de ziektekosten. De maximale tegemoetkoming die een ge zin in januari krijgt, is 1500 gulden bruto. Door de fout is maximaal 500 gulden min der uitgekeerd. Ongeveer 7500 leraren die door de invoering van de her ziening van onderwijssala- rissen (HOS) in 1985 een zo genoemde salarisgarantie hebben, kregen maximaal 200 gulden netto minder Om hoeveel geld het in to taal gaat. weet het ministe rie niet. Ook het totaal aantal gedu peerden is niet te achterha len omdat beide groepen elk aar overlappen. Er zijn in to taal 170.000 mensen die recht hebben op IZK en 26.000 leerkrachten met sa larisgarantie. De schoolbe sturen betalen uit via het sa larissysteem van het minis terie. Advertentie heeft de fiscus al eerder gege vens gevraagd. Deze keer gaat de jacht echter tot in details. Al le gegevens moeten op magneet band worden ingeleverd, zodat de fiscus het materiaal recht streeks in haar computers kan brengen om te vergelijken met de aangiften. Volgens Verkuyl zal ALH zo goed mogelijk voldoen aan de opdracht van de Fiod. „Wij heb ben die informatie in huis en je hoort dat nu eenmaal te ver strekken. Het is net als met de rente-opgave van de banken". Toch zal ALH niet de namen en adressen van alle bestuurders verstrekken. „Met een aantal re laties hebben wij de afspraak dat nooit persoonlijke gegevens worden gegeven. Daarvoor moet de Fiod naar de bedrijven zelf', aldus Verkuyl. Ook Overlease in Utrecht (8000 auto's) zal alle gegevens ver strekken. „Je kunt het ook geen verzoek meer noemen van de Fiod. het is een gebod. De Fiod wil alsmaar méér", zegt woord voerder R. Venneman „Alleen de namen van de bestuurders wordt moeilijk, want in de mees te gevallen weten we die niet". Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk Ba V9H (Hl SCtiffiPt iffffid: 01100-20681 tAdvertentie AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 LAATSTE DAG Vandaag is de laatste dag van de wol-opruiming bij atelier de Schapekop in Veere Zie ook adv. pag. 8 Bruin leder molière. Maten 40 Normaal 69.95 Bristolprijs 55- Alleen vandaag BRISTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N M B.) tel 01180-29911 Donderdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1