iet rund als eeuwige melkkoe Focco Huisman praat met dieren 0 Elektrische auto is slecht voor milieu varia uttige grazers al 2 miljoen jaar oud Wedstrijdagenda 1993 DONDERDAG 28 JANUARI 1993 a et is een lange weg van de oeros tot de genetisch ge- rjiipuleerde stier Herman, [weg, die onze verre voorva- die op eenvoudige manier pnnen zijn met het domes- van het wilde rund, schijnlijk nooit voorzien gn hebben, lie tussenliggende vele dui den jaren is er echter veel ge- I rd. voorloper van ons huidige ontstond in de ijsperiode, tve het Pleistoceen noemen ie ongeveer 1,8 miljoen jaar den een aanvang nam. Het de oeros Bos primigenius, stevig beestje van ongeveer eter groot. Het werd al 6.000 geleden als vee gehouden, ir al veel langer gejaagd. Op ende rotsschilderingen zoals Itamira in Spanje is het dier ïaaldelijk afgebeeld. Het Iz. M. de Klerk een succesvol dier, dat ech- door overbejaging uitstierf. 1627 kwamen de laatste ex- jlaren in Polen aan hun eind. éi ukkig zijn er in het begin van eeuw twee Duitse biologen. jn ;ebroeders Heck, in staat ge nest de oeros terug te fokken, resultaat is onder meer op dikken' van Flakkee te zien, angr zij in vrijheid, nagenoeg der menselijk ingrijpen, een uurlijk leven leiden. nuttig dier als deze grazer d natuurlijk al gauw tot huis- gemaakt. Het oudste be- tlit hierover dateert uit 4.000 itgr Christus en staat op een d van de tempel in Ur inge- eld. Hieruit blijkt dat de Su pers al kaas maakten in be- zijven. die nauw verbonden wa rnet de tempel, zijn er veel grazers op onze <Jde. Een vijfde deel van onze de (4,5 miljard ha) is namelijk jt gras bedekt. En hoewel dat niet overal even grazig is als jaWederland, is het over het al- 'ru^een toch uitstekend voedsel eiipr de koe. Er is geen diersoort ncjten de herkauwers, die in lat is moeilijk verteerbaar jdsel als gras om te zetten in br de mens nuttige produk- i. De maag is dan ook vrij in- Oerrunderen op de slikken van Flakkee. gewikkeld. Elk hapje gras, dat de koe met zijn lange tong heeft afgescheurd komt eerst in de pens. waarin het een eerste voor bewerking ondergaat. Na ver loop van enige tijd gaat de pen- sinhoud over in de netmaag en van hieruit wordt het in kleine beetjes opgerispt en terugge voerd in de bek van de koe. Dan begint het rustige herkauwen. Het opnieuw gekauwde voedsel wordt dan weer doorgeslikt en komt via de derde voormaag. de boekmaag, tenslotte terecht in de eigenlijke verteringsmaag. de lebmaag. Ons land heeft in de ontwikke ling van de verschillende hoog waardige runderrassen een vooraanstaande rol gespeeld. L. V. Bartels, voormalig functio naris van het Nederlands Zuivel- bureau, heeft een groot aantal gegevens verzameld en in een boek verwerkt. Niet alleen somt hij 20 verschillende runderras sen op, maar ook 104 verschillen de soorten kaas. Hij heeft zelfs nagegaan dat er 46 gemeenten zijn met een 'Koestraat'. 18 ge meenten met een 'Koedijk'. 17 met een 'Koeweg en maar 10 maal is de naam 'Koesteeg' door hem gevonden. Pagina's lang worden van onze veeteelt afge leide namen vermeld, van de Koegorsstraat in Terneuzen en Sluiskil tot de Kalverweidendijk in Dinxperlo. Wie dacht dat de Melkweg alleen maar in ons heelal bestond, kan in nog eens een veertig Nederlandse ge meenten een Melkweg vinden. Ook in de beeldende kunst en de literatuur' komt de koe met grote regelmaat terug. Het is daarom merkwaardig, dat de kennis over dit bijzondere dier bij veel mensen maar beperkt is. Veel mensen blijken niet te we- foto Wim Riemens ten dat melk bijvoorbeeld dooi de koe alleen wordt gegeven tij dens de laktatie-periode. Dat is de periode, die begint na de ge boorte van een kalf en ongeveer 300 dagen later eindigt. Daarna volgt een periode van - bij voor keur 6 tot 8 weken - dat de koe droog staat om het dier de gele genheid te geven weer zodanig op krachten te komen zodat het na het afkalven weer melk kan produceren. Na de geboorte van een volgend kalf volgt dan weel een laktatieperiode. De melk verschilt in het leven van een koe ook van samenstel ling. De eerste melk na de ge boorte van een kalf heet biest en heeft een veel 'zwaardere' sa menstelling dan later. Trouwens de wijze waarop melk in het lichaam van de koe wordt gefabriceerd en daarna wordt af gegeven is eigenlijk een wonder. Zoals bekend is. wordt de melk in de uier gemaakt. Die uier be staat uit een linker en een rech terhelft. Elke helft is ook nog on derverdeeld in een voor- en ach terkwartier. Elk van deze kwar tieren staat geheel op zichzelf, zodat de melk van de verschil lende kwartieren niet gelijk be hoeft te zijn. Klierweefsel De kwartieren bestaan bijna ge heel uit klierweefsel dat na de geboorte van een kalf het vermo gen tot melkvorming heeft. Dat klierweefsel bestaat namelijk uit een groot aantal melkkwab- jes, die op hun beurt weer zijn opgebouwd uit melkblaasjes en melkbuisjes. De melkblaasjes kunnen melk maken doordat zij via een zeer dunne wand waar langs het bloed stroomt aan dat bloed stoffen kunnen onttrek ken. die nodig zijn voor de melk- fabricage. Via die dunne blaas jes komt de melk in buisjes te recht die naar gelang zij dichter bij de tepel komen steeds wijder worden om tenslotte in de melk- boezem, een holte boven de te pel, terecht te komen om daarna door druk op de tepel de uier te verlaten. Maar ook dat is weer een won der. Voor de koe de melk vrij geeft moet haar zenuwstelsel door voorzichtige massage wor den geprikkeld. Daardoor scheidt de hypophyse na onge veer een minuut een hormoon af, dat via de bloedbaan in de uier komt en deze prikkelt tot een sa mentrekken van de spieren, no dig om de melk af te geven. Melk is van oudsher een uitste kende aanvulling op het voe dingspakket gebleken. Toch zijn er tegenwoordig van verschillen de zijden een aantal vraagte kens geplaatst over dit - eigen lijk onnatuurlijke - voedsel voor de mens. Het aantal mensen met een zuivel-intolerantie, dus al lergisch voor zuivelprodukten, blijkt veel groter te zijn dan men vroeger dacht. Door genetische manipulaties zal ook dat misschien in de toe komst voorkomen kunnen wor den. Maai- dat is weer een heel ander verhaal. Uernatieve geneeswijze helpt honden, poezen en paarden or Jeannette Stuurop M ij alternatieve genezers I wordt nooit duidelijk hoe doen, maar ze hebben altijd nten die zweren dat ze er it bij vinden. Focco Huisman iiandelt' ook dieren. Hij ilt ze aan en praat ermee. Zo >rt hij nog eens wat. De baas- en bazinnetjes staan ervan rijken en zijn vaak voor goed :rtuigd. Dr Focco Huisman 165uit Sie- swoude is het duidelijk: een tenschapper beoefent de ge- iskunde, hij bedrijft genees- ïst „en daar zit een duidelijk schil in." Dat betekent niet hij als paranormaal genezer, uurgeneeskundig therapeut- gnetiseur en orthomoleculair idingstherapeut scheiding 1 beide vakgebieden voor at. Integendeel: ..Het mooi- zou zijn, wanneer ik kon sa- nwerken met de reguliere ge- ïskunde." ;1 van Huismans patiënten 1 viervoeters: honden, poe- i, paarden en koeien. Hij is er- overtuigd, dat die categorie de 'gewone' dierenarts soms t voldoende aan zijn trekken mt. De van geboorte Gronin- die tot zijn vijftigste als offi- deel uitmaakte van het >rps Mariniers, ziet die vier- jeters wel voor vol aan. Sterker ig: hij communiceert met de éren. Daarover schreef hij in i jaren tachtig ook een boek, praat je met diereri. Een la- ^tertje? Huismans verhalen femmen zeker tot nadenken, ant hij heeft succes, al weet hij |nders goed dat wetenschap pers dat succes grotendeels toe- aan 'het toeval'. Huisman is vrij nuchter »er zijn resultaten. „Ik ben de waaraan men zich Mensen met een dier hebben meestal alle dr oits al doorlopen. Derhalve is -sft verwachtingspatroon erg |iog. Helaas kan ik daar niet al to aan voldoen. Maar niet ge- hoten is misgeschoten", zegt p lakoniek. In het verleden ïeft hij een klein jaar samenge- erkt met een dierenarts-acu- nncturist. „Ik stelde de diag- pse. de wetenschapper wist wat b moest doen en ik verrichtte nacontrole. Dat werkte fan- istisch - vond ik. Maai- het ^eek voor de arts uitermate fru- Brerend te zijn. Toen is die sa- Benwerking helaas opgehou- Bn ■aten met dieren is voor de ge ezer een doodnormale zaak. Dieren kunnen heel goed be- ihrijven", zegt hij. „Ze maken 3 eel uit van een gezin en hebben en heel duidelijke mening over e gezinsleden. Ze kunnen die tensen ook heel goed karakte- Focco Huisman in gesprek met de langharige dwergdashond Spooky: Daar zit de pijn. hè knul? riseren en dat geldt ook voor de andere dieren die in het gezin le ven." Verwachting Ter illustratie vertelt hij het ver haal van een wel zeer enthou siaste hond. „Ik zei tegen zijn ba zin: hebt u een getrouwde doch ter. die in verwachting is? Ze zei: ik heb wel een dochter, maar die is niet in verwachting. Hoe komt u daar bij? Ik zei: dat vertelt uw hond me. Nee, zei de vrouw, dat zou ik dan toch moeten weten? Voor mij was er geen twijfel mo gelijk. Die hond was zo enthou siast, die zat daar vol van. 's' Avonds belde ze me op: meneer Huisman, mijn dochter is in ver wachting. Vorige week zijn we met de hond bij haar geweest, maar het was toen nog zo pril, dat ze het ons niet heeft verteld. Die hond had het toen al gero ken." Elk consult verloopt op dezelfde wijze. De patiënt wordt door Huisman op een direct-klaarfoto gezet en moet dan voor onder zoek op de tafel worden getild. De eerste patiënt van die mid dag is een twaalf jaar oud bas- taardje. dat met zijn begeleiders uit Noord-Holland naar Siegers- woude is gekomen. Hij hijgt - hy perventileert, zegt Huisman la ter - is ontzettend nerveus en heeft volgens zeggen een nier probleem, waarvoor hij een dieet moet volgen. Hij plast veel en eet alles wat hij tegenkomt. Huisman start zijn onderzoek. „Hebt u een dochter, die in Am sterdam studeert?" Grote ver bazing bij het echtpaar. Inder daad. ja. Huisman: Nou, dat weet hij dus allemaal. Hij is erg gesteld op uw dochter." De gene zer heeft genoeg gezien. De hond mag naar de auto en het echt paar gaat mee naar de studeer kamer. „We gaan pendelen." De genezer richt zijn pendel op de foto van de hond „Zo, nu gaan we de hond en de baas ge ven wat ze nodig hebben." Aan de hand van de bewegingen van de zilveren pendel stelt Huis man zijn diagnose, „want de hond geeft zelf wei aan welke medicijnen hij moet hebben En passant laat de genezer we ten, dat de hond zegt dat zijn ba zin „overbezorgd" is. Vrij snel is het medicijnenpak ket samengesteld, Huisman denkt dat de lever niet zo'n pro bleem is. maar dat het hem meer in maag-, darm- en leverstoor nissen zit, zodat een psychoso matische behandeling nodig is „Is ze wel gelukkig bij ons9", vraagt de heer des huizes. „Ja wel". is het antwoord, „maar ik denk dat ze uw dochter mist. Als de dochter thuis is geweest en weer weggaat, moet ze heel dui delijk aangeven, wanneer ze weer terugkomt." Spontane lik De tweede patient is een Berner Senne. De forse hond kreupelt wat. rechtsvoor, krijgt Huisman voorgehouden. Huisman komt tot een andere conclusie. Het zit niet rechtsvoor, maar linksach ter. Een heel lichte heupafwij king En omdat die voor de hond pijnlijk is, gaat hij compenseren. Dus heeft hij spierpijn in zijn rechtervoorpoot. De genezer magnetiseert de voorpoot en krijgt spontaan een lik over zijn gezicht. „Ja. knul. daar zit het. Ik heb het gevonden, hè." Als om dat te beamen wordt Huis man opnieuw getracteerd op een liefdevolle lik Voor de rechtervoorpoot is 's morgens en 's avonds tien minu ten onder 'de rode lamp' heel goed, terwijl de poot geregeld moet worden gewreven: „Ge woon met je hand er overheen, alsof je magnetiseert. Of dat nu werkt of niet, de aandacht die je aan die spier besteedt is voor de hond al voldoende.' Het onder zoek met de pendel wijst uit dat de hondereus verder een pro- - foto G PD bleemloze enthousiasteling is. Nog niet laten opereren, daar voor is hij nog te jong, luidt het advies. Er volgt nog een goede raad: de hond moet strakiker) gehouden worden. „Ja, hij is wat verwend", geven de eigenaren toe. „Pas op, dat is nu nog te corrigeren", maant Huisman. „Een dier denkt rechtlijnig, logisch en po sitief." Trots laten de eigenaren weten hoe waaks de hond wel is. „Dat gedrag moet je altijd belo nen door te gaan kijken, hoor. Anders denkt die hond, waarom zou ik blaffen, ze reageren toch niet", maant de genezer. Met medicijnen om de pezen, de ban den, de gewrichten en het kraak been te versterken kunnen de bazen weer vertrekken. Kraakbeen... Dat woord brengt de therapeut op een ander ver haal. „Een vriendin van mij stuurde ons vorig jaar een nieuwjaarskaart met daarop de afbeelding van haar hengstveu- lentje. Een paar maanden later kwam ik die kaart weer tegen. Heel merkwaardig was dat ik constateerde dat in een van de voorbeentjes te weinig kraak been zat. Ik zocht contact om te informeren. Er bleek niets aan de hand te zijn. Toch heb ik geadviseerd de dierenarts in te schakelen. Die komt, onder zoekt het dier en zegt: 'hè. dat voorbeentje kraakt'." Focco Huisman heeft intussen vijf boeken op zijn naam. Zijn eerste was De chihuahua, een ras dat hij en zijn vrouw Sonja jarenlang hebben gefokt. Voorts stelde hij Vademecum voor de kynologie samen, een losbladig standaardwerk, terwijl daarna Zo praatje met dieren. Het fok ken van rashonden n Alterna tieve geneeswijzen voor dieren verschenen. „Ik schijn te schrij ven zoals ik praat en dat spreekt kennelijk aan", zegt hij. Heel veel reacties heeft hij gehad naar aanleiding van de televi sieuitzending 'Paradijsvogels'. Daarin kwam een echtpaar aan het woord, dat een gezellige, lieve hond na een verblijf in een dierenpension drastisch zag ver anderd. „De hond kwam onder behandeling en wist glashelder te vertellen hoe dat verblijf was verlopen. Hij was heel slecht be handeld en kon duidelijk aange ven wie dat op zijn geweten had. Hoe ze er uitzag en wat ze had gedaan." Dieren reageren soms zeer merk waardig. „Zo had een 25-jarig meisje een lief, superzindelijk katertje. Ze kreeg een vriend en dat vond die kater maar niks. Als die man kwam. ging de kater tussen hen in op de bank zitten en plaste tegen de man zijn broek. De antipathie tegen de kater groeide, maai- de relatie ook. En zo kwam het moment dat de man voor het eerst zou blijven slapen. Wat deed de ka ter? Die plaste op zijn kussen. 'Hij weg. of de kater weg', dreig de de man. Het meisje heeft toen een duidelijke beslissing geno men: 'Dan jij maar'." Volgens Huisman had die kater „donders goed door dat die jongen niet bij dat meisje paste. Dieren hebben wat dat betreft een heel goed ge voel." De therapeut zegt uitsluitend te werken met lichaamseigen stof fen, natuurlijke middelen. Zel den hoeft een eigenaar met een patiënt terug te keren, want: „Ik houd zijn foto en dat is voor mij voldoende." Kijken 'normale' dierenartsen sceptisch tegen zijn handelwijze an - „die zien het als een brevet van onvermo gen als ze niet uit een probleem kunnen komen" - mensen in de alternatieve sfeer en natuur- artsen reageren anders. „Ik voel met mijn handen en met mijn lichaam", verklaart Huis man simpel. „Ik voel energieën, blokkades en pijn." De enige voorwaarde voor behandeling die de genezer stelt is, dat eerst de dierenarts moet zijn bezocht. „Komt die er niet uit, dan is de weg vrij iets anders te proberen. Dan valt de mensen niets te ver wijten." door Herman Damveld Auto's veroorzaken uit laatgassen en geluid. Daar storen mensen zich aan. Dat is veelbelovend voor elektrische auto's, die stinken niet en maken veel minder lawaai. Er is even wel een probleem. En dat zit hem nu net in het feit dat de ze auto's op stroom rijden. Die stroom komt van cen trales, die milieuvervuilen de stoffen uitstoten. Als je die uitstoot nu eens gaat afwegen tegen de voor delen van de de elektrische auto, dan valt op dat de mi lieubalans niet erg gunstig is. De Technische Überwa- chungsverein (TÜVi Rhein- land te Keulen heeft daar een onderzoek naar gedaan. De elektrische auto heeft vanaf het begin van het au totijdperk meegedraaid naast de door de benzinemo tor aangedreven exempla ren. In het begin van deze eeuw waren er in de Verenig de Staten meer elektrische auto's op accu's dan auto's met benzinemotor. Berlijn kende toen dertien fabrie ken voor elektrische auto's. Al ras ontdekte men echter dat met een benzinemotor grotere afstanden mogelijk waren. Zo verdween de elek- tricsche auto uit het stads beeld. In de jaren zeventig kwam na de oliecrisis de elektri sche auto weer in de belang stelling. De wereld werd even erg hard met de neus op de feiten gedrukt: de voor raad olie is eindig. Voor de auto-industrie is het dus van groot belang naar alternatie ve brandstoffen om te kij ken. Vandaar dat in verschil lende landen onderzoek plaatsvindt naar een nieuwe generatie elektrische auto's. Lange oplaadtijd In Nederland hebben in 1991 zes elektrische auto's mee gedaan aan een praktijk proef. Het ging om vier per sonenauto's en twee bestel wagens. Het onderzoek werd uitgevoerd door de Novem. de Nederlandse Maatschap pij voor Energie en Milieu. Uit het onderzoek kwam naar voren dat de huidige elektrische auto's met een volle accu een afstand kun nen afleggen van 60 tot 150 kilometer. Daarna moet de auto acht uur aan het stop- ccontact om de accu op te la den. Voor de toekomst is te verwachten, dat die oplaad tijd terug kan naar twee uur. De hoge kosten zijn een struikelblok. De TÜV-studie wijst erop dat een elektri sche auto in de aanschaf drie tot vier keer zoveel kost als een gewone auto. Daar komt nog bij dat de accu 5000 gul den extra kost en minder lang meegaat dan de auto. zodat vervanging nodig is. Belangrijker voor de TÜV was de vraag naar milieuver vuiling. Deze vraag was me de ingegeven door het Duit se ministerie van Onderzoek en Technologie. Een elektri sche auto produceert zelf geen uitlaatgassen, maar de stroom voor de voortbewe ging komt uit een centrale. De TÜV heeft uitgerekend hoeveel elektriciteit een elektrische auto nodig heeft. De Duitse stroom komt voor twee derde uit kolen en aard gas (fossiele brandstoffen) en voor een derde uit kernener gie. Zwaveldyoxide Bij verbranding van kolen komen zwaveldyoxide. kool- dyoxide en stikstofoxide vrij. bij aardgas gaat het vooral om de twee laatstge noemde stoffen Zwaveldyo xide en stikstofoxide dragen bij aan smogvornung en ver zuring. Kooldyoxide is het belangrijkste broeikasgas, waardoor de temperatuur op aarde toeneemt en de zee spiegel kan stijgen. Elektri citeitsopwekking door mid del van kernenergie gaat ge paard met de aanmaak van kernafval. Bij verbranding van benzine komen stoffen vrij die verzuren en bijdra gen aan het broeikaseffect. De vraag is nu op welke ma nier de meeste milieu-on vriendelijke stoffen vrijko men De TÜV heeft uitgere kend dat omschakeling van benzine op elektrische auto een aanzienlijke verhoging van de uitworp van kooldyo xide geeft. De uitstoot van zwaveldyoxide neemt zelfs toe met een faktor anderhalf tot drie. De milieubalans van elektri sche auto's is derhalve nega tief. In Nederland komt 94 procent van de elektriciteit uit fossiele brandstoffen en 6 procent uit kernenergie. We kunnen derhalve verwach ten dat de milieubalans hier ongunstiger is dan in Duits land, al past hier enige voor zichtigheid omdat centrales hier veelal op aardgas draai- en. De TÜV geeft zelf aan dat toepassing van elektrische auto's slechts dan voordelig is voor het milieu, indien de stroom met water, zon. wind of kernenergie op wordt ge wekt. Daarbij wordt echter gedaan alsof kernenergie geen milieuproblemen kent. Het is dan ook niet voor niets dat het Franse elektriciteits bedrijf EDF onlangs samen met de automobielbedrijven Peugeot en Renault een af spraak hebben gemaakt om vanaf 1995 tienduizenden elektrische auto's op de markt te brengen, Frankrijk heeft te veel kerncentrales gebouwd en hoopt met elek trische auto's die centrales beter te kunnen benutten. Dat daarbij meer kernafval wordt geproduceerd, neemt men voor lief. Het hengelwedstrijdpro- gramma omvat dit jaar een Nederlands Kampioenschap Bootvissen, een N.K. Jeugd. N.K. Kusthengelen, Delta wed strijden en een aantal vrije wedstrijden. Nederlands Kampioenschap Bootvissen Op zaterdag 13 en zondag 14 maart (uitwijk 27 en 28 maart) zal de selectiewedstrijd Bootvis sen worden gehouden, vanuit Scheveningen. Hierbij wordt 10 procent (afgerond naar boven) van het aantal deelnemers per boot afgevaardigd naar het Ne derlands Kampioenschap. Zo wel de voorselecties als het N.K worden vervist over 2 dagen. Het inschrijfgeld bedraagt 125.- per 2 dagen voor zowel de selectie als het kampioenschap. Het Ne derlands Kampioenschap Boot vissen staat op de agenda voor 27 en 28 maart (uitwijk 3 en 4 april) vanuit Scheveningen. Deelnemers voor de selectie hengelen I I II I tl I I I I F' Constand van Schelven kunnen zich inschrijven bij hun verenigingssecretaris. Dit aan melden moet gebeuren vóór 10 februari. Nederlands Kampioenschap Kusthengelen Jeugd Voor de jeugdige zeehengelaars (10 tot 18 jaar) vindt het Neder lands Kampioenschap Kus thengelen op 3 april 1993 plaats in de Westerschèlde bij 's-Hee- renhoek. De sluitingsdatum voor inschrijving is gesteld op 12 maart 1993. Kampioenschap Delta Dit jaar staan er 7 Delta wed strijden op het programma. Om voor het klassement in aanmer king te komen moet men mini maal aan 5 wedstrijden deelne men. Om te kunnen meedingen naar het Deltakampioenschap dient men wel lid te zijn van een bij de Deltafederatie aangeslo ten hengelsportvereniging. Aan de wedstrijden kan echter iedere hengelaar deelnemen ongeacht of hij of zij lid is van een bij de Delta Federatie aangesloten hengelsportvereniging. Bij het Delta Kampioenschap zijn er de volgende kampioenschappen te behalen: a) heren: b) dames; c) jeugd en d) verenigingskam pioenschap. Het programma van de Internatio nale Delta Westrijden ziet er als volgt uit: 6 maart 't Sloe Nieuwdorp. i 1 30 en 14.30 uur. 4 april. H M S V de Heen. 13.00 tot 16.00 uur; 18 april. Eendrachtvissers Nieuw Vossemeer. 13 00 en 16.00 uur. 20 mei. Zeester Halsteren. 13 00 tot 16 00 uur; 31 mei, 't Scharretje. Oud Vossemeer, 11 00 tot 14.00 uur 16 okt, HVKK Kapelle, 13.30 tot 16.3,0 uur; 14 nov Leeglopers 's-Heerenhoek. van 12.30 tot 15 30 uur. De huldiging van de kampioenen van de Delta is op zaterdag 27 november te Halsteren. Vrije wedstrijden De lijst van vrije wedstrijden, waar aan iedere hengelaar kan deelnemen wordt ieder jaar langer Het organise ren van een internationale zeehen- gelwedstrijd blijft niet langer het werk van een hengelsportvereniging Naast de hengelsportverenigingen worden de hengelsportwinkeliers op dit terrein steeds actiever. Zo organi seert Sportex Vriends twee hengel- wedstrijden. Eerst op 20 juni een wedstrijd vanaf de wal, aan de Wes- terschelde, en op 12 december een bootwedstrijd met 3 boten Dit vanaf Neeltje Jans op de Noordzee of bij slecht weer op de Oosterschelde De inmiddels bekende Brammetje Dumpwedstrijd is van voorjaar naar najaar verschoven en staat op 19 sep tember op de agenda aan het strand bij Zoutelande. De carnavalsvereni ging Kwallen uit Kortgene organi seert twee wedstrijden, namelijk op 25 april en 5 september De Stichting Hulp Gehandicapten organiseert op 18 september een wedstrijd aan de Westerschelde. Verder is voor de hen gelaars nog een keus te maken uit de volgende wedstrijden; 28 februari Standaardvissers, aan het strand van Zoutelande. aanvang 11.00 uur, 7 maart. Strijenvissers. aan Oester- dam. 13 00 uur; 10 april Knorhaan iBaveli aan strand Zoutelande. 10.00 uur. 12 april Edelkarper Bergen op Zoom. aan strand Zoutelande. 11.00 uur, 30 april Berg's kampioenschap. Westerschelde. 8.30 tot 11.30 uur, 28 augustus 't Lege Net, 's-Gravenpol- der, Westerschelde, 12,00 uur en 30 oktober E.G.H.V. Goes. Westerschel de. 13.15 uur. Tot slot nog de Beet Westland Tro fee Deze staat voor zaterdag 17 april op het programma. Twee jaar gele den waren er 658 deelnemers, maar deze keer zal men om organisatori sche redenen een maximum aantal deelnemers van 500 aanhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9